Uit het Haagsche Veer ontsnapt De kantonrechter houdt zitting STADSNIEUWS DONDERDAG 23 JANUARI 194. PAGINA 3 OOST EN WEST Lezing mr. J. Kunst TEGEN SPIJBELAARS KATHOLIEKE KRING R. K. GYMNASTIEKVER. EXCELSIOR PLAATSELIJKE PRIJZEN COMMISSIE MET P.CJ. OVERZEE BURGERLIJKE STAND GULDEN REGEN JAARVERGADERING D.E.S. DISTRIBUTIENIEUWS BABY VRAAGT HELPENDE LIEFDE VIJF GEVELTOURISTEN Een lepel, een stuk ledikant en een tralievenster HENGSTENKEURINGEN Op de Veemarkt te Rotterdam VERKEERSZONDAARS Leeren pakken in alle vormen en maten AANRIJDINGEN GESLAAGD HET VLIEGVELD BIJ ROTTERDAM MINDER TRAMS Beperking stroomverbruik' JUBILEA BIJ DE ROTTER). DAMSCHE DROOGDOK GEVANGENISREGENTEN Voor .de Koninklijke Vereeni ging "Oost en West, afdeeling Schiedam hield de bekende con servator van het Indisch Instituut, mr J Kunst, die zich als privaat docent in de vergelijkende m<ur Ei'ekwetenschap aan de Gem Uni versiteit in Amsterdam een naam verworven heeft op het gebied van de inbeemsche muziekkennis een voordracht met lichtbeelden over „Europeaniseerende invloe iden op de Indonesische minziek" Deze invloeden wees hij op de eerste plaats aan in de instrumen ten, waarbij bleek, dat hij zijn voordrachtsterrein wel bijzonder ruim had genomen, want hij schrok er niet voor terug, terug te gaan tot Griekse h-antfeke, Egyp tisch en andere invloeden uit het zeer grijze verleden Een groote belezenheid en verbijsterende hoe- iveeiheid parate kennis op dit ge bied, welke hij noemde ,,cultuiur- geologie" sprak uit zijn lezing De bora Land assisteerde hem bij de illustratie aan de piano van toon schaal en melodische invloeden op Idie Indonesische muziek Het was de derde maal, dat de heer Kunst voor de 5 jaar o'de vereeniging sprak; hij deed het op de hem eigen, bijna improviseerend gezel lige manier De belangstelling voor den lEi.ond was, vergeleken bij andere matig Na afloop had de lalgemeene jaarlijksche ledenverga dering plaats De heer C J v d Maas, die zich door zeer drukke weskzaamheden genoodzaakt zag, zijn functie als secretaris van de afdeeling, een taak. .die hij sirtis de oprichting op -onnavolgbare manier vervulde, neer te leggen, werd voor zijn diensten, lae vereeniging bewe zen, met een hartelijk -applaus en een persoonlijk woord bedankt Een gemeenteverordening van 1907 bepaalde, dat spijbelende kinderen door de politie naar school konden worden gebracht, maar alleen „wanneer een schrif telijk verzoek desbetreffende van de (betrokken ouders of verzorgers aan den commissaris van politie is overlegd". Het eigenaardige feit feed :fch voor, dat die zeer beperkende ver ordening alleen geldig was voor de ,,oude" gemeente Schiedam en de kinderen in de toegevoegde ge bieden rustig van school konden blijven zoneter dat de politie hen bij den arm kon grijpen. B- en W- stellen nu den raad voor, niet alleen de verordening ook voor die nieuwe gebieden toe passelijk te verklaren, maar iede- ren politieagent voortaan bevoegd heid te geven op eigen initiatief het spijbelende' kroost naar school te brengen., zonder dat dit vooraf door de ouders per brief aan den commissaris behoeft te worden verzocht Voor den Katholieken Kring zal de Zuider Tooneelkring onder re gie van Johan Steenbergen Jr morgenavond in den R. K. Volks bond het blijspel „Zeven om zeven" opvoeren. Zondag komt de balletgroep, die met zooveel succes entree maakte in de eerste Excelsiorade weer eens voor het voetlicht in den R. K. Volksbond. 's Middags om half drie en des avonds om 8 uur wordt een door den leider geschreven sprookje op gevoerd, dat tintelt van geestigheid, met solo en grotpsdansen- Kleu ters en adspiranten verleenen bo vendien hun medewerking, terwijl ook een gymnastisch gedeelte niet zal ontbreken. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat een dertigtal nieuwe vlaggen, door de junioren zelf met medewerking van de oudeers be kostigd, feestelijk zullen worden aangeboden. Voor ouders, leden en belang stellenden zijn kaarten verkrijg baar Zaterdagmiddag van half vier tot half vijf in het gymnastieklo kaal aan de Nieuwe Haven. Gisteren is de plaatselijke Frij- zencommissie m haar eerste werk (vergadering bijeen geweest Een schema van het werk en de wij ze, waarop dit zal geschieden, is vastgelegd De commissie zal. met de door den Raar' van Overleg aangewezen conto ctlleden, op Dinsdag 28 Januari bijeen kaaien, waarbij instructies en richtlijnen zullen worden gegeven Aangetrokken door de film mrs. Miniver en het aardige P.C.J,- programma was er een tot nu toe ongekende hoeveelheid bezoekers gisterenmiddag tijdens de uitvoe ring voor Zeevarenden in de lucht. Het Passagetheater was uit verkocht. Behalve de oude beken den Wim lbo, Dries Krijn. Het ty Berger, Joop Walvis en Dolf van der Linden met zijn Vaude ville orkest, waren er de Honlulu Queens met Zuidzee-melodieën en Sophia Frank, een jong eolera- tuurzangeresje, dat niet voor den laatsten keer in den aether zal zijn geweest. Zij zong even charmant als zij er uitzag. Peter Siers was verre van sierlijk met zijn blasé liedjes en mopjes, het was eerder stierlijk vervelend. Farrelli, de jongleur, deed het toen klassen beter. GEBOREN Franciscus J M z v J M Broeders en A M E 3o- gaars, Ampèrestsraat 17; Gerrit, z v J Groothuis en M H Reïber, Gr. Florisstraat 12; Bastiaan z v L Opschoor en A Hartman, ,Wm. Brouwerstraat 27'; Gijsbertus z v G v Leeuwen en W H Hcppers, Boerhavelaan 1; Johanna M M d v J Moeder en E H Palsrok. Dr. No- letstraat 1 Bij het loterijkantoor Scheffers, Singel 100, is het vierde part van de honderd duizend uit de Staats loterij gevallen. Het lot was in twee tientjes en een twintigje verdeeld. Er word.t beweerd, dat de gelukkigen zelf het geld best konden gebruiken; het niet in het water zouden smijten; het niet over de balk zouden gooien, er geen bodemloos vat mee zouden vuüen, maar er hoogstens een fa miliefeestje mee zouden organi- seeren. Dat laatste zouden wij nu juist niet doen, want, wie het laatste doet, kan er zeker van zijn, dat de eerste dingen ook gebeuren. De toegangskaarten voor de Roodborstjes van het Gorzen-kwar tier kunnen geruild worden voor het middagfeest bij mej. Thijssen, Geervlietsche straat 30. Op de 44e jaarvergadering van de Coöperatie ,,Door Eendracht Sterker" U-A. bleek, dat de ver eeniging een gunstige positie had- De totale omzet bedr. 1.026.190,67 Het werd in het jaarverslag vaii den heer C- v- d. Zee een verheu gend feit genoemd, dat er samen werking tot stand was gekomen tusschen den Centralen Bond, de Roomsch-Katholieke, de Christelijk Coöperatieve bonden en de Han delskamer. Verslag werd door den heer P- de Bruin uitgebracht van de re sultaten, die de commissie ter uit breiding van de pensioenregeling voor het personeel bij de studie heeft verkregen; met deze aange legenheid zijn hooge bedragen ge moeid. De ledenraad zal binnen drie maanden bijeen geroepen wor den voor een beslissing in deze. Hartelijke woorden van dank sprak de voorzitter tot den heer E. Koopmans, die ziclh op 80-jari- gen leeftijd, na 39 jaar bestuurs lid te zijn geweest van de coöpe ratie, niet langer beschikbaar kon stellen, In zijn plaats werd bij en kele candidaatstelling de heer A. v. d- Schalk benoemd. De heer A. Bakker zag zich, als niet dadelijk herkiesbaar commissaris, opge volgd door den heer A- M. v. d. Wel. Er werd besloten tot uitkee- ring-en aan leden bij gezinsvermeer dering en aan hulpbehoevende le den, benevens aan enkele plaatse lijke organisaties van algemeen nut. Aanvragen rijwielbanden De distributiekring Schiedam maakt bekend,, dat in het tijdvak van 27 Januari t,e,m, 8 Februari opnieuw gelegenheid bestaat tot het indienen van aanvragen voor toerbanden. Bij deze indiening moet worden overgelegd een werkgeversverkla ring, wanneer het een aanvraag van een werknemer betreft, ter wijl particulieren deugdelijke be wijzen, (b.v. van inschrijving bij vakgroep. Kamer van Koophandel of anderszins) moeten overleggen, waaruit blijkt dat zij hun rijwiel noodig hebben voor de uitoefening van hun beroep of bedrijf. Bovendien moeten arbeiders, werkzaam in bedrijven met 50 of meer werknemers, via hun werk. gever aanvragen. Alle tot op heden ingediende en niet afgedane aanvragen voor toerbanden zijn hiermede verval len. - Het Sociaal Advies Bureau voor gezinsmoeilijkheden zit zelf in moeilijkheden, om-dat er een goed. katholiek gezin is, dat voor de baby geen kinderwagen kan be kostigen en er ook geen te leen kan krijgen bij eigen relaties. Na tuurlijk zijn er in Schiedam men sehen, die dat jonge leven zullen helpen aan de buitenlucht. Wan neer u een wagen in bruikleen heeft, gaat u dan even na-ar zus ter Visser, Hoogstraat 112 op Dins dag of Vrijdagmorgen van half elf tot twaalf uur. Zonder dat de slapende burgerij er iets van bemerkt heeft, is de Rotterdamsche binnenstad gister, nacht het tooneel geweest van een groots opgezette razzia op een vijf tal vreemdelingen, die kans had den gezien uit het hoofdbureau aan het Hoofdbureau van Politie te Rotterdam te ontsnappen. D-e vreemdelingendienst h-a.d vier Spanjaarden en één Italiaan gearresteerd en doen opsluiten in een gemeenschappelijke cal Met een lepel wisten zij de schroeven van het raam aan de binnenzijde los te draaien, mat onderdeden van een ledikant dit raam verder te fcrceeren en daarna de tralies -uit te buigen Mannetje na man netje hebben zij, als volleerde ge- v-eltouristen, -van kozijn op kozijn stappend, de brandladder bereikt, welke naar de binnenplaats van de motorpolitie voert en zijn door de openstaande paart de binnen stad ingetrokken Even na hun ontsnapping werd het geheele politie apparaat in ac tie gebracht Jeeps en ander auto materiaal rukte uit, agenten te vaet doorzochten het hoofdbureau en omgeving Bij het bureau Rochussenstraat stopte op dat oogenblik toevallig Belangstelling voor een fraaien hengst op den grooten hengsten- keuringsdag op de veemarkt te Rotterdam. Op de veemarkt te Rottend aim zijn door ide vereeniging „Het Nederlandsche Trekpaard" de pre miekeuringen gehouden in het ka der van de v-erp,lichte voorjraars. bengstenkeuringen Het premieplan omvatte 3 jari ge hengsten, 4-jarige hengsten in keurstamboek, groote en kleine maat en oudere hengsten in keur stamboek, groote en kleine maat In totaal werd aan premiën 450 uitgeloofd U weet, dat wij tegen het kan tongerecht iets hebben, n.l., dat het vervelend is. We zijn altijd jaloersch op onze collega's van Rotterdamsche couranten, die blij kens de stukjes in serievorm zich altijd kostelijk bij den Politierech ter vermaken, maar het zal daar mee al wel net zoo zijn als met ons kantongerecht en ieder ander hand werk; „Het komt er niet op aan, wat het is, maar wat je er van maakt". Nou, er iets van maken, was gisteren pertinent onmogelijk. Dat zag je al bij het binnenkomen. Leeren pakken in alle vormen en maten, in alle kleuren en in alle stadia van verolie-ing. Verkeers overtredingen bij bosjes. Verve lend is er niet eens een naam meer voor. Het gaat zoo: Deurwaarder rent door een lijst met absenten, waarvan er sommigen tegenwoor dig zijn. Verdachte gaat voor het hekje staan, bevestigt dat hij het is, die er staat en moet goed op letten, op hetgeen de kantonrech ter vertellen gaat. Dan moet hij naar voren komen, zich buigen over een teekeriing van de hand van een Hermandadaistisch artiest en zeggen, hoe hij deed, wat de ander toen deed, wat hij toen weer deed enzoovoort tot de aanrijding erop volgt. En dat de lange lijst lang. Vervelend? Nog vervelender dan het bovenstaand stuk proza- Aldus: B. V. op de Noordvest, komend van Kethelstraat, geen voorrang verleend aan van rechts- komende op voorrangsweg rijden den getuige B. f 25 of 10 dagen ge. eischt, 15 of 6 dagen gekregen. W. H. v. d- H. geen voorrang verleend aan B-. ambtenaar vraagt f 40 of 20 dagen; krijgt 25 of 10 dagen. J. R. verleende K. geen voorrang, 30 of 10 dagen is de straf volgens den ambtenaar, maar mr. Cos is minder streng en vraagt f 15 of 6 dagen. L. D. B. had op zijn aanhangwa gen geen lantaarns en geen num mers aangebracht, 7.50 of 3 dagen voor het achterlicht en 2.50 of 1 dag voor het nummer. J. V. had een motor gekodht, die twee meter in zijn bestaan had wil len rijden en juist binnen die twee meter was hij bekeurd door een agent, die hem naar zijn afwezig rijbewijs vroeg, 15 of 6 dagen. Zonder achterlicht en zonder ver. licht letterbord op de B.K.laan ge reden hebbend, werd J B- veroor deeld tot 7-50 of 3 dagen en 4 of 2 dagera, G. H. H. en J. P. waren de grens Overgetrokken zonder daartoe ge. machtigd te zijn. De eerste voerde als verweer aan, dat hij nog klee- ding in Duitschland had, die hij moest gaan halen, de ander moest op vrienden-bezoek. Het was met voor handel geweest; er waren geen smokkelartikeien in beslag genomen. De eerste kreeg 25 of 10 dagen, de tweede 30 of 12 dagen. een auto van fden justitieelen dienst en een der rechercheurs kreeg telefonisch order van het hoofdbureau, uit te zien naar de vluchtelingen Bij het instappen deelde hij zijn collega in den wachtende auto mede, wat er aan de hand was, waarop deze wees op een viertal mannen, die zich twee aan twee door de Ro chussenstraat haastten en bedaard zeide: ,,Daar loopen zij" Bij hun aanhouding bleek, dat de mannen geen woord Hollandsch verstonden en ook niet wilden re- ageeren op tee&eningen Zij waren niet in het bezit van papieren, waarna tot arrestatie werd over gegaan Bij het Haagsche Veer aangekomen bleken de vier man nen inderdaad ontsnapte Spanjo len te zijn De Italiaan is nog steeds voortvluchtig Gisterenmiddag reed de 40- ja rige schillenophaler C v B met zijn bespannen wagen op de Noordvest, toen hij door een vrachtauto werd ingehaald. Dit inhalen geschiedde zoo roekeloos, dat de auto met een wagen im aanraking kwam. De autobestuurder trok zich van het gebeurde niet aan en reed met on verminderde snelheid door. Per. soonlijke ongelukken hadden niet plaats en de wagen bekwam slechts lichte schade. Gisterennamiddag merkte C A v a B, bestuurder van een zes- wielige vrachtauto toen hij. ko mende van de G. Verbconstraat de Lange Nieuwstraat inreed, niet of althans te Iaat op. dat vóór hem een handwagen reed. Dien tengevolge kwam de handwagen, die door P W werd voortgeduwd, klem te zitten tusschen vracht, auto en trottoirband. De hand wagen bekwam eenige schade, welke door den eigenaar van de vrachtauto zal worden vergoed. Persoonlijke ongelukken dec en zich ook hierbij niet voor. Te Leiden slaagde voor docto raal examen geneeskunde de heer D. A. de Leeuw alhier. Tijdens een persconferentie heeft de heer U F (M DullaerU, havenmeester van Schiphol, mede. gedeeld, dat het op den duur ze. ker in de bedoeling zal liggen, ook bij Rot. erdam een groote luchthaven in te richten. De heer Dullaert heeft me; jhr, ir J E Heemskerck van Beest, directeur van publieke werken te Amster. dam, in opdracht van den minister van verkeer, een studiereis naar Amerika gemaakt, om zich te orfënteeren op het gebied van de Amerikaansche vliegvelden. Een der belangrijkste conclusies die men meebracht is, dat één een. traal vliegveld voor een groot be. volkbigsconj»lomeraat op den duur onvoldoende is. In New-York heeft men thans reeds eenige groo. te vliegvelden en men is b.v, van plan in Groot-Londen 9 groote luchthavens in te richten. Voor WestJNederland, dat bin. nenkort toch een bevolking van 8 millioen zielen zal tellen, (denkt men aan twee groote en goed ga, outilleerde Iueh havens. De twee. de luchthaven zal dan in de naas. te omgeving vtan Rotterdam ko men. Aangezien ook de R. E. T. ge. noodzaakt is, het stroomverbruik te beperken, zal tot verlaging der frequentie op de verschillende tramlijnen, zoowel op werkdagen als op Zondagen, moeten worden overgegaan. Bovendien zullen er- ver ,,Benthuizen-Moerka ^schillende extra.diensten, welke vóór en na den normalen, dienst waren ingelegd, dienen te verval, len Bij de premiekeuringen werden voor het keurstamboek goedge keurd: Paul van Hogendorp, eige naar T A de Jongh te Z-Beyer- land; Bernard, eigenaars G van Straalen te Zoetermeer en A Kroes te Waddinxveen en Carolus van de Kamp, eigenaar B die Jong te Dubbeldam, post; Willemsdorp (Z H) Deze paarden ontvingen resp de keurstamboekraummers: K 2221, K 2222 en K 2223 Het aantal gekeurde paarden be droeg 64 Bij de premiekeuringen voor 3-jarige hengsten kon geen eerste prijs worden uitgereikt De tweede prijs in deze groep viel toe aan Mordicus van de Kleykamp, fokker eigenaar C Warnaer Jzn, te Dirksland De derdie prijs aan Bayard van de Kleykamp van den zelfden eigenaar Daarna had de premiekeuring voor oudere hengsten plaats In de groep groote maat vitel de eer. ste prijs to-e aan Guido van Melo (K 1793) eigenaars D L Kluihooft en gebr Smits te Strijen Een twee de prijs werd toegekend aan: 1 Roland van Dijkzicht (K 1999), eigenaar Joh Huisert Adrzn te Nu- mansdorp; 2 Castor van Henriette hoeve (K 2067), eigenaar Jan Rijkee te Simonshaven; 3 Avenir van Dorpzcith (K 2138), eigenares Hengst pelle", voorz Jan Janse te Zeg waar J.Zoe termeer; een derde prijs werd toegekend aan Certain van Lewedorp (K 1926) eigenaar KI Barendregt te Blantoenburg.Rozen burg en aan Elegant (K 2139) ei genaar Jan Rijkee te Simonshaven In de groep kleine maat werd de eerste prijs ontvangen door Paul van Hogendorp, eigenaar T A de Jongh te Zuid Beyerland; een tweede prijs ontvingen Jonas (K 2141) eigenares Hengst Ver ,,Zoe- terrheer", Cavalier van Clairon (K 1949) eigenaar D Kluifhooft en gebr Smits te Strijen en Sander, eigenaar A Visser te Bolnes; een derde prijs ontvingen; Bernard, eigenaars G van Straalen Zoeter meer en A Kroes Waddinxveen; Sjors van Freule (K 2136) eiga. naar J A C v d Eijk te Benthui zen, post; Hazerswouile; Carolus van de Kamp, eigenaar B de Jong te Dubbeldam, Cesar (K 2073), eigenaar en fokker D Vogelaar Middelharnis; Bernard van Oud. Beyerland, eigenares Hengst Ver „Verbetering zij ons doel". Gr Lmdf-Zwijndrecht, - Egbert van Rozenberg (K 2182) eigenaar Joh Kappetein te Zuid-Beyerland Bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij werd heden het feit herdacht, dat 43 ambtenaren, ba zen en werklieden gedurende 25 jaren, alsmede een baas en twee werklieden gedurende 40 jaren in dienst waren. De jubilarissen werden in te genwoordigheid van hun familie leden door de directie toegespro ken. en geluk gewenscht, terwijl hun de gebruikelijke cadeaux wer den overhandigd. Tot lid van het college van re genten over de gevangenissen t» Rotterdam zijn benoemd mr I J Dutilh, advocaat en procureur, mr M Franken, vice-president van f.« arrond issement s-recïitbank en dr. Fr. M G van Walsem, oud-direc teur van den gemeentelijken dienst eoor sociale zaken uilen te Rotter dam,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3