Landbouw en werktuigen Cursussen over Indonesië De „Lilian" is veertig meter opgeschoten Engelsch-Nederlandsche TOONEELUITWISSELING PAGINA 6 DONDERDAG 23 JANUARI 1947 Hedenavond springtij De opvolger van minister Ringers 1V2 millioen sigaretten in beslag genomen BRAND IN PETRUS EN FAULUSKERK TE BERGEN j NEDERL. MUNITIE IN 1 AUSTRALIË ONTPLOFT Zuidelijke vaargeul in ÏJsselmeer gebroken Beschuldigingen tegen diree* teur openluchtmuseum PLENAIRE ZITTING K.N.I.P UITGESTELD HET VLIEGONGELUK IN INDIE SPOORWEGMUSEUM NAAR ROTTERDAM? STREVEN NAAR EIGEN FABRICAGE ROTTERDAM JALOUZIE LEIDDE TOT STEEKPARTIJ HOOFD-INSPECTEUR VAN ECON. RECHERCHE GAAT HEEN „ZWARTE KIP" GESTOLEN ONGEOORLOOFDE EFFECTENHANDEL BESTRAFT VLAARDINGEN Onderwijzers al m opleiding Een week nadat de eerste pogin gen in bet werk werden gesteld om met sleepbooten 'it bij den Hei- te: gestrande Deensehe ss. .,Li_ Kan" vlot te trekken, begint het' er naar uH te zien, dat de zee haar prooi zal moeten prijsgeven- In de algeloopen 3 dagen heef men er zich hoofdzakelijk toe be perkt de „Lilian" door eigen kracht centimeter na centimeter «ver de zandbanlk van den Razen- Ben Bol te sleepen. De Deensehe bemanning wierp daartoe eigen Kankers op eenigen afstand van 't gestrande schip in zee uit, zette tdeze vast in ce zandbank en hieuwde de boot dan aan de eigen lieren, die door de inmiddels weer op volle krach', werkende machi nekamer met stoom werden ge voed, schurend over 't zand naar Be ankers toe. Daarmede is de .■Li lian"- langzaam maar zéker 40 meter dichter 'bij de vrijheid -de Heldersche haven gekomen. De bemanning heeft 'n gedeelte ifler lading pijpaarde over boord gezet en de .Hudson" met zijn I860 pX heeft weer verbinding met het schip gemaakt Vanmiddag wordt er nog niet getrokken, omdat het getij laag Is, maar vanavond om 7 uur wordt de groote strijd tegen de zandbank bij springtij met nieuwe kracht voort gezet. Niet alles loopt mee, want er waait een flinke Oostenwind, 0i» den stand van het water voor Se pogingen in onguns'tigen zin be ïnvloedt, maar zoo noodig zal steeds meer pijpaarde overboord worden geworpen. En dan zullen de motoren van de „Lilian" zelf en die van de „Hudson" gezamenlijk trachten het koppige Deensehe schip naar zijn vrijheid, d.w-z. het diepe water naast den Razenden Bol, te sleepen- Dat is nog slechts een afstand van 25 meter en daarom gelooven des kundigen in Den Helder, die overi gens zeer voorzichtig in hun voor spellingen zijn geworden dat de kans op succes zeer groot is en de „Lilian" zoo ooit vanavond kan worden geborgen Mocht dit gelukken, dan zal mor genochtend een duiker het lek in het achterschip gaan onderzoeken, opdat de boot zoo spoedig mogelijk kan worden gerepareerd en zijn onfortuinlijke reis naar Scandina- vië kan voortzetten- „Trouw" zegt ie vernemen, dat binnenkort de benoeming te ver wachten is van den heer J. Bom- mer, oud-wethouder van Publ. Werken en Woningdienst van Am sterdam. thans nog lid van den Amsterdamschen gemeenteraad en Rijksadviseur voor de Volkshuis vesting, tot minister van Openbare Werken en Wederopbouw, als op volger van dr. ir. Ringers- In bevoegde kringen deelt men ons mede, dat dit bericht geen grond van waarheid onder zich heeft BRABANT KRIJGT GOED KOOPSTIN STROOM Alem Brabantsch of Geidersct De Prov, Staten van Noordbra bant hebben gisteren de prov. be grooting z.h.s. goedgekeurd. Bij de vooraf gevoerde bespre kingen verzetten verscheidene le den zich ertegen, dat het kerkdorp Alem, dat voor de regularisatie van de Maas op den Gelderschen oever kwam te liggen, tegen den wil der bevolking bij Gelderland zal wor den gevoegd. Drs. K§nig diénde tenslotte een motie in, waarin Ged- .St. wordt gevraagd den minister te willen verzoeken de grens tusschen beide provincies midden in de Maas te leggen doch Alem als en clave daarbuiten te doen vallen. Met 4810 stemmen werd deze motie aangenomen. Aan de P-N-E.M. werd een cre- diet van 35 millioen verleend voor uitbreiding en modemisee- ring van haar installaties. Daar door zal de centrale Geer'truiden- berg t.z.t. den goedkoopsten stroom kunnen leveren van geheel Nederland. Van de voorgestelde subsidies ondervond dat aan Vreemdelingen verkeer nog al bezwaar.. Ged- Staten wilden het nog eenmaal verleeoen, doch een volgend jaar zal V.V-V- moeten bewijzen ook elders bijdragen te hebben ge vraagd Tenslotte werd het sub sidie teruggebracht tot 5000; in de volgende zitting zal men de kwestie nader bekijken. Overigens zullen Ged- Staten in verband met de stijgende uitgaven der provincie alle subsidies nog eens onder de loupe nemen. Gisteren troffen ambtenaren van den C-C.D-, die te Wassenaar met «v-n overvalwagen surveilleerden, een automobiel aan van een expe ditiebedrijf te Den Haag, Deze auto, welke geheel geladen was «ane.t kisten, bleek 600-000 import sigaretten en een hoeveelheid van 500 liter drank, bestaande uit cog nac en portwijn, te vervoeren. De chauffeur en de mede-inzittende werden naar het bureau van poli tie te Wassenaar overgebracht en aan een langdurig verhoor onder worpen De directeur van het ex peditiebedrijf werd tegen het mid dernachtelijk uur bij zijn thuis komst gearresteerd en eveneens onmiddellijk naar Wassenaar •vergebracht. Uit de verhoeren kon worden vastgesteld dat zich reeds een partij van 1000.000 sigaretten te Wassenaar moest bevinden- Deze (partij is dan ook in een particulie re woning aangetroffen. Vrijwel de geheele partij, welke enkele weken geleden tusschen Botterdam en Dordrecht uit een ■eeschip op een schuit van het ex- rditiebedrijf werd overgeladen, thans achterhaald. Hedennacht is door onbekende Oorzaak brand ontstaan in een der sacristies van de St. Petrus en Pauluskerk te Bergen (N.H -) Pas toor Th. van Beers ontdekte den brand, toen deze om circa half vijf in de kerk kwam- Hij alarmeerde terstond de brandweer uit Alk maar en Bergen. Deze konden niet verhinderen dat de beide sacris tieën afbrandden, doch uitbreiding tot 't kerkgebouw werd. voorko men Nagenoeg a'Ile paramenten en de vaandels der parochieels ver- eenigingen gingen verloren- De kluis, waarin zich de Heilige vaten bevinden, bleef betrekkelijk onbeschadigd, doch kon tot dus ver nog niet worden geopend- De kerkdiensten kanden vanmorgen geen doorgang vinden. Te Darra (Australië) is heden leen hoeveelheid van 10 ton ammu nitie., eigendom Van het Ned. leger en welke bewaakt werd door leden tvan de Australische luchtmacht, geëxplodeerd- De brand was zoo hevig, dat de brandweer twee uur lang niet m ■taat was het vuur te naderen door 0e geweldige hitte. Eenzelfde hoe veelheid ammunitie, die in de na bijheid was opgeslagen, bleef 'be- bouden door den eyelorriséhen re genval. De ontploffing is niet aan •pzet te wijden. Gisteren werd gemeld, -dat de .XJsselstroom" van de reederij Koppe te Amsterdam Maandag vergeefs getracht heeft den water weg over bet ÏJsselmeer naar Zwolle open te breken. Thans ver nemen wij. dat gistermiddag, na 'n tocht van 7% uur. de „IJsselstroom en de Lekstroom" van Amsterdam behouden de haven van Kampen zijn binnengeloopen. Gedurende 6uur moesten de schepen zich door ijsvelden van 15 a 20 cm. dikte breken. Een maal zelfs wa ren zij gedwongen te stoppen voor een kruiend ijsveld van ongeveer 40 c.m. dikte- Daarmee is een vaargeul ont staan in het Zuidelijke gedeelte van het ÏJsselmeer en als de op nieuw ingetreden vorstperidde geen belemmering vormt, zou he den de terugtocht worden onder nomen- Het tribunaal in Arnhem heeft gisteren den directeur van hef Ned. openluchtmuseum, den heer S. J. Bouma, tegen wien -een heele reeks beschuldigingen van onva. derlandislievend gedrag was inge bracht, in een uitvoerig gemoti veerd vonnis niet schuldig bevon den «en de beschuldiging verval len verklaard. Daarbij heeft het tribunaal o.m. overwogen, dat de heer Bouma in September 1944 physiek noch psychisch geheel in conditie was. Naar het republikeinsche dag blad de „Mer-deka" uit gezagheb bende bron verneemt, zal de ple naire zitting van het K.N-I.P- (voorloopig Indonesische parle ment) die op 27 Januari te Malang zou bijeenkomen, tot een nader te 'bepalen datum worden uitgesteld- Van oft'icieele zijde wordt ver- ftwnen, dat het ongeluk, waarhij 0e heer Snel en zijn gezelschap ka. Biak zijn omgekomen, is se- üchied tijdens een oefenvlucht van een militair toestel, welke de &r- tisten gaarne wilden meemaken. Sinds eenigen tijd zijn er onder handelingen gaande tusschen het gemeentebestuur van Rottendam en de -directie van de Nederland sche Spoorwegen, die in overwe ging heeft genomen het te Utrecht gevestigde Spoorwegmuseum defi nitief naar Rotterdam over te brengen. Komt men tot een ac. coord dan zal t nieuwe museum vermoedelijk op de braakliggende terreinen aan (de RocbtUssemstraat in -de onmiddellijke nabijheid van het „Museumkwartier" en de tun. neltraverse worden opgetrokken- In afwachting van dezen bouw zou dran "n tfjidlelijk onderkomen wor den gezocht. Er wordt te dit ver band gesproken van 't oude Schie- lanlr'huis. waarin vroeger het Ma. seum Boymans was gevestigd, doch van «dit Saaiste hebben wij geen bevestiging kunnen krijgen- Naar wij vernemen zijn plannen in vergevorderden staat tot oprich ting van een Nederlandsche land- bouwwerktuigenfabriek. De plaats van vestiging zal liggen buiten het Indus', rieele Westen. De evenitueele fabrieksterreinen zijn reeds ge fixeerd, de fabriek zal zich in eersten aanleg bezig houden met vervaardiging van z.g. wentel- en trekkerploegen, die speciaal aan de eischen van den Nederlandschen bodem voldoen en waarvan het ge bruik aanmerkelijke tijdsbesparing geeft. De behoefte aan ploegen in Nederland is groot. Als gevolg van den oorlog was het tekort aan deze werktuigen in den zomer van het afgeloopen jaar reeds gestegen tot meer dan 20.000 stuks. De plannen voor deze fabriek, die ons niet alleen onafhankelijk moet maken van het buitenland, maar op den duur ook kan werken voor den export, zijn reeds in de illega liteit gerijpt. Het is thans de in- en verkooporganisatie Mammora te Amsterdam welke de plannen heeft uitgewerkt en tot uitvoering brengt. In het bedrijf zullen al dadelijk vijf- tot zeshonderd ongeschoolde arbeiders werk vinden. Voor den aankoop van de noodige machine rieën in het buitenland zijn, wan neer het zoover is, deviezen beschik baar. Voor den ooi-log importeerde Nederland jaarlijks -voor drie milli- fabriek te kunnen beginnen. „CARITAS CATHOLICA" HIELP NEDERLAND De Belgische federatie van lief dadige instellingen en van medico- sociale dienstén „Caritas Cafholi- ca" ontving dezer dagen de Ne- derlandsche delegatie, die 'haar dank kwam betuigen voor de hulp aan de geteisterde Nederlandsche gebieden verleend. Deze plechtig heid stond onder leiding van mgr Van Eynde. afgevaardigde van Kardinaal Van Roey. Onder de vele aanwezigen bevond zich de Ned. ambassadeur mr B Ph baron van Harinxma thoe Slooten. De secretaresse mevr Hemeryck van Arenberg, deelde mede, dat de federatie tweemaal giften zond onderscheidenlijk ter waarde van twee millioen en van drie millioen «achthonderdduizend franken. Na. mens het ..Werk van de open lucht" wees mej. Van Sina op het feit, dat 1400 Ned. kinderen in België gastvrijheid hadden genoten De commissaris der Koningin in Noordbrabant en andere .afge vaardigden spraken woorden van dank tegenover de Belgische be. volking voor haar edelmoedigheid "Tenslotte herinnerde mgr Van Eynde aan de voorname rol. die de solidariteit speelt in de be trekkingen tusschen Nederland -en België. ,Op het stationsemplacem-ent te Eindhoven is de spoorwegar beider tv H «uit Best gisteren door een 'binnenkomenden trein gegrepen «en vrijwel onmiddel lijk «gedood. Het slachtoffer was oasehowld oen aan landbouwwerktuigen, een cijfer, dat gezien de steeds voort gaande mechanisatie van de agra rische bedrijven voor de toekomst stellig nog hooger zou hebben ge legen. In Miei JJ. bepaalde minister Vos, dat hier de Nederlandsche in dustrie -zooveel mogelijk moest wor den ingeschakeld. Zoo vervaardigen de voormalige artillerie-inrichtingen aan der Hembrug (hans zaalmachi nes. kunstmeststrooiers, boeren wagens, enz., terwijl Ducroo en Brauns de «eerste landbouwtractorea hebben opgeleverd. De nieuwe in dustrie zal nu in de behoefte aan landbouwwerktuigen als ploegen, eggen, cultivatoren, alsmede van gereedschappenschoppen, rieken, hooivorken, roskammen, enz. moe ten voorzien. De gunstige verwachtingen Voor export naar het buitenland zijn o.m. gebaseerd op den uitstekenden naam welken de Nederlandsche landbouw in den vreemde bezit, zoo zelfs dat buitenlandsche industrieën zich op hun afzet in Nederland plegen te beroepen. De plannen voor het groote moderne fabriekscomplex zijn ont worpen door den Amsterdamschen architect Simon Zwitzar, terwijl de opzet van de technische outillage verzorgd is door den technisch directeur van Mammora, Ing. J. M. v. d. Wetering. In het gunstig ste geval hoopt men eind van het jaar met oplevering in de nieuwe Gisterenavond te circa half 10 heeft de 21- jarige expeditieknecht J T de W zijn 20-jarige verloofde, de fabrieksarbeidster G v D, in haar woning 'aan Ide "Boomgaard- dwarsstraat met een mes gestoken Deze steekpartij vond plaats na een ruzie, welke uit jaloezie tus schen den jongeman en het meis je was ontstaan Het meisje liep twee steken op, boven haar linker slaap, waarvoor zij moest worden behandeld in het ziekenhuis aan dien Coolsingel De dader werd later in den avond in zijn woning gegrepen Aangezien hij beweert 't mes, een klein me,del dolkmes, in de omgeving van «die Boomgaard- dwarsstraat te hebben weggewor pen, verzoekt de politie den vinder het te bezorgen op kamer 270 vian het hcoflibureau' Naar wij vernemen zal de chef van de economische rechurcbe te Rotterdam, de hoofdinspecteur J. H.. binnen zeer korten tijd uit het politiecorps treden. Voorloopig is aan den heer H. verlof verleend, totdat op zijn verzoek om ontslag zal zijn beslist. De ontslagaanvrage houd ver. band met een privé-aange.egen. beid en heeft niets uitstaande met den dienst van den heengaande» hoofdinspecteur, noch me, den dienst ran de economische recher che in het algemeen. De leiding, welke de hee- H. gaf, was steeds voortreffelijk- On der zijn supervisie werd &.a. de Unilever.affaire geheel tot klaar heid gebracht. In de fabriek ,van de N.V. Han. dels Mij. v.h. J. A. van Olffen aan «de Zestienhovenschekade is in den nach' van 'Dinsdag op Woensdag ingebroken. Ontvreemd werden. 204 flesschen advocaat a liter, merk de „Zwarte Kip". Hedenmorgen deed de rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaak tegen J. H. en C. de H-, die te recht hadden gestaan wtgens on. geoorioofden handel in effecten. Aan C. de H. was tevens -verval- sctoing van handteekeningea op lijsten van ter registratie aanga, boden effecten ten laste gelegd. Beiden werden conform den e:sch veroordeeld, n.l. J. H. tot één jaar an C, de H- tot zeven maanden gevangenisstraf, in beide geval len met aftrek van preventief. Tot voorzitter van den Centra, len Raad van beroep te Utrecht is benoemd mr. G. A. M. Smeenk thans ondervoorzitter. 'Binnenkort zal in het Bre- diusbosch tusschen Huizen, Naar- den en Bussum het eerste ama teur-theater in ons lanld ge opend «worden Dit behoort aan en wordt bespeeld door het amateur-gezelschap ,,De Planke niers", een gezelschap, dat zich ten doel stelt een beter genre too neel te brengen. Aanvankelijk zou het theater geopend warden in Oc tober 1.1,, met de opvoering van „Volpone" van Ren .Jonson, doch door allerlei moeilijkheden is de bouw vertraagd. In tusschen heeft dit theater de aandacht getrokken ita Engeland, CLANDESTIENE SLACHTING Ben 'tweetal agenten hidden i zekeren J B uit VlaamS-mgen aar, die tw.ee tasschen vleesch vervoer-i de. Hij verklaarde, dat het v"eeaeb afkomstig was van een daar hem geslachte geit. De agenten ver moedden clandestiene slachting en. sloten B in op het politiebureau. Bij het ingestelde onderzoek wer den in de woning van B aange troffen 2 geslachte schapen, hui den, vleesch. vet en «slagersgereed- sohappen. Dit alles werd in beslag genomen. B bekende daarna drie schapen clandestien «te hebben geslacht. Hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. GOUDEN HUWELIJKSFEEST De heer en mevr J Goudappel van Roon, Hoogstraat alhier, ho pen Maandag 3 Februari a.s. hun gouden huwelijksfeest te vieren Maandag 3 Febr. a.s. zal bet eCh paar A, iPetersDijkshoorn 50 1 jaar getrouwd zijn. Sedert j Dec. 1946 zfj>n pp inL tiatief van hei dep. wan overzee, .sche gébiedsdeeLen cursussen tot stand gekomen om on er wijzers, die bereid zijn hun krachten aan de ontwikkeling ,der Indonesiërs te geven, in te leiden ia .de ver houdingen en gedachten van de nieuwe «wereld, waarin zij zullen leven en werken. Op deze cureus. sen worden lessen gegeven over onderwerpen van maatschappelij. ken. economiachen en cultureelen aard «en wordt getracht begrip hij te brengen voor de nieuwe ver. houdingen dée zich in den laatstem tijd in de overzeesche gebiedsdee. len hebben ontwikkeld. Deze 'Cur. sussen worden in 'het Indisch Ia. srftuut te Amsterdam gegeven .«0 zijn tweeërlei: in twee groepen van resp. ,82 en 28 deelnemers wordt een driemaandelijksche leer. «gang gegeven voor hen. dte voor de eerste «saai «uitgezonden wor den. Voor hen geldt in de eerste plaats kennis te maken met de taal en gebruiken der bevolking in wier midden zij moeten werken. Daarnaast zijn er cursussen voor leerkrachten, die «hit Indéê gere. patrïeerd waren en thans naar hun ■standplaatsen zullen terugkeeren- Tot taak der onderwijzers en leeraren zal behalve het geven van onde/wije aan jeugdige in landers hehooren de opleiding van inlandsche leerkrachten zoodat mettertijd het volledige plan der regeering tent opheffing der Indi sche bevolking verwezenlijkt kan worden. De minister van pverzeesche ge. toiedsdeélen heeft teams goed -ge. vonden deze leergangen ook open te stellen voor particulieren, die reeds in Indië werkzaam zijn ge. weest en voor mijnbouw, handels-, cultuur- en andere ondernemingen opnieuw naar Indië zullen worden uitgezonden. waar «men «dit systeem reeds ian. ger kent. Dit heeft geleid tet uit. wisseling van gezelschappen Oo 12 Mei zullen ,,De Plankeniers" een reeks voorstellingen geven ia heit Highbury Theater te B r- mingham, waarna op 18 Mei een voorstelling in Londen vol^t. Be; Engelsche gezelschap van dit theater zal een week later naar Neeltr-and komen voor een tour nee van 12 dagen. De eerste voorstellingen vinden plaats in 'het dan gereedgekomen ama'eur-teeater In het bosch van Bredius en daarna nog «1 een der groote «steden. In Engeland heeft men verzocht met een «echt NederIsndsch stuk te komen, dat op een spsciatea avond vooraf in het theater zal worden besproken en uiteengezet, opdat de Engelsche bezoekers het goed zullen begrijpen. Gekozen is „Rembrandt" van mr. Planten, dat juist van den uitgever komt en «door Cees Laseur in Amerika zal worden opgevoerd, terwijl het En gelsche gezelschap oz, kömt met heit büjMelsobe verhaal „Suzanns". Deze udtewoseeliing van teoneel is een eerste proef. Ook met ande re landen is men voornemens hier toe te geraken. Deze materie zal geregeld Otvorden op het binnen kort te houden congres v*n <te NA.T.U. te Rotterdam. De devie- zenmoeilijkheden zijn opgelost «doordat de recette van de opvoe ringen, in Engeland door „De Plan keniers" in Engeland zal blijven en de opbrengst van het Engelsche gezelschap in Nederland aan „De Plankeniers" ten goede zal komen, terwijl het logies particulier on derling is geregeld. Het nieuwe amateur-theater tb r Plankeniers zal nu vermoedelijk geopend worden met „They cams to the city". (JErgeas ligt een stad") van Priestley.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6