LICHT op oorlogsmisdadigers DE NIEUWE SPELLING Rauters gemeene prestaties Inge vroren sleep op IJsselmeer DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 69ste JAARGANGVRIJDAG 24 JANUARI 1947 No. 20221 i Internationale bidweek j l Hoe dankbaar Himmler was Zonder moeite schrijven staat voorop Gewapende lifters beraamden roof Nederlander was Belgen te slim af De „Alk" in den Indischen Oceaan MARKEN RONDOM IN HET IJS Witte boonen tegen redelijke prijzen"* NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT gLOEMEEN^ REDACTEUR DIRECTEUB: J. KUIJPERS MCl'wfïlTLOÏ BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE It BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEE. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK J Intentie voor Zaterdag t 25 Januari: Bekeering van alle heidenen Er zullen binnenkort witte boo* nen worden ingevoerd. De regee* ring heeft namelijk van den intern* noodvoedselraad in verband met de schaarschte aan fijne peul* vruchten hier te lande, verlof kregen een flinke hoeveelheid iHi het buitenland aan te koopen. Dei boonen zullen hier „tegen rede* lijke prijzen worden verkocht „Op 15 October wordt het Joclendom in Nederland vogel vrij verklaard, dat wil zeggen dan begint een groote politie-actie, waaraan door de Duitsche en Nederlandsche politie^ de N.S.D.A.P., de N.S.B. en de Wehrmacht zal worden deelgenomen.Iedere Jood zal in een Jodenkamp worden ondergebracht en tegelijkertijd zullen degenen, die Joden helpen in concentratiekampen worden opge borgen en zal hun vermogen in beslag worden genomen." Het bovenstaande is een gedeelte uit een brief van Rauter aan zijn chef Himjnler en aan het einde van dezen brief schrijft hij nog, dat het hem reeds is gelukt de Katholieke Joden op te ruimen en tevens om het Katholieke front van het Pro- testantsche front te scheiden. Aartsbisschop De Jong(e) had Immers volgens zijn (Rauter's) me- dedeelingen verklaard, dat hij er niet meer aan zou denken nog eens een eenheidsfront te maken met Protestanten en Calvinisten (sic!) Straks zal Rauter hier terecht staan en hij zal juist als Seyss Inquart deed, zich wel beroepen op zijn onkunde van alles, wat er aan slechts hier geschiedde. Maar dan zal de aanklager hem vertellen van dien brief, waaruit wij boven Citeerden, dien hij 24 September 1942 aan Himmler schreef en waarin hij vertelde, hoe hij de Joden hier tot nog toe had opge ruimd en" hoe hij van plan was met de rest te doen. ,,In Nederland, zoo schreef hij nog in dien brief, heeft men de zoogenaamde werkverruiming. Wij hebben de werkverruimingskam pen nog niet aangepakt om daafm de Joden „einflüchten zu lassen". Op het oogenblik werken hierin 7000 Joden, welk aantal op 1 Octo ber zeker 8000 zal bedragen* waar bij nog moeten worden gerekend hun 20.000 „Angehörige" hier in dit land Rauter zet dan zijn chef verder uiteen, dat hij op 1 October de Joden uit deze kampen zal opha len en hun evenals hun familie leden naar Westerbork en Vught zal brengen. Met Kerstmis zal hij er dan 50-000 of de helft van het aantal Joden in Nederland heb ben uitgeroeid. Dó: alles werd ons gisteren op een persconferentie getoond door idezen vertegenwoordiger te Neu renberg. mr, A. M. baron van Tuyll v. Serooskgrken die tevens uiteenzette het belang van Ne derland bij de processen tegen de oorlogsmisdadigers vertegenwoor digd te zijn. Hij noemde de vier tribunalen, die straks in -Duitschland zullen werken in de verschillende zones en uit eigen bezettingsaoitoritei- ten zullen zijn gevormd. Het eerste behandelt momenteel de zaak tegen de medici, besohul. digd van vivisectie op menschen. Een zeer bijzondere schedel Ter illustratie van de daar naar voren gebrachte aankliachte diene, «iat ter completeering van de ver. zameling schedels en skeletten van de universiteit van Straatsburg de Duitschers het noodzakelijk von den, dat diaaraan zou worden toe gevoegd het type vian den Joodsch-Russisch communistischen volkscommissaris Een ander punt van beschuldi ging luidt, dat ouden van dagen, ongeneeslijke zieken en zwakzin nigen als ..unniitze Esser" (onnut te opeters) eenvoudig werden af gemaakt. Het tweede tróbunaal zal de ziaak behandelen tegen genenaal-veld. maarschalk Milch wegens deporta tie van arbeiders. Het derde zal zich richten te. gen justitieambtenaren wegens het misbruiken van de reobt. spraak, ook tegen de eigen Duit. sche bevolking wat als een mis daad tegen de menschheid wordt beschouwd. Her vierde tribunaal tenslotte, dat in Februari ral beginnen, zal richten over een van de twaalf afdeelingen der S.S. n.l, tegen den S.S..,man Pohl en zeventien ande ren die aansprakelijk zijn voor deportatie en concentratiekampen Tal van andere processen staan niog op stapel en ook industrieelen zullen nog in grooten getale wor den vervolgd. Het belang, dait Nederland bij deze processen heeft, is vooral hierin gelegen, dat men tevoren kennis krijgt van hetgeen de Duit. sche oorlogsmisdadigers tot hun verdediging jaanvoeren, -zoodat men hier bij de berechting van deze oorlogsmisdadigers in gelijke omstandigheden weet voor welke bewijsstukken men heeft te zor. gen. Tevens komt daar Jiikwijls ma. teriaal los dait voor -fe processen hier zeer waardevol is. De processen zijn namelijk naar de plaats der misdaden in twee soorten te onderscheiden: Ie- voor die misdaden, welke zich niet tot een bepaald gebied- hebben be perkt, zooals b.v. het proces tegen Sauckel en 2e. voor misdaden in een bepaald land gepleegd. Deze worden behandeld in het land, wiaar ze zijn begaan. Fotocopieën De heer v. Tuyll v. Serooskerken heeft nu de fotocopieën van de briefwisseling tusschen Rauter en Himmler in handen. Daarbij is o.a- ook 'n dankbrief van Himmler aan Rauter, waarin hij zijn „volle Aner- kennung" uitspreekt voor den Aufbau-Arbeit", welken Rauter hier heeft verricht, vooral voor den bouw van de vesting Clingendaal, voor de stichting van de SS-oplei- dingsschool Avegoor en voor het inrichten van het concentratiekamp Vught. Met de fotocopieën van deze brije ven zal de heer Rauter het straks voor een Nederlandsch gerecht ze ker niet gemakkelijk krijgen en zal hij moeilijk het bekende Duitsche verweer kunnen plaatsen, dat hij heit niet geweten heeft. In de Belgische mijnstreek zijn 50.000 Italiaansche mijnwerkers gearriveerd om de kolenproductie op te voeren. Een mama met zes kinderen wordt na de lange reis door papa-mijnwerker, die reeds met een vorig transport meeging, afgehaald. Minister Gielen blijft optimis tisch t.a.v. het einde van den spel lingstrijd door de invoering van de voorgestelde nieuwe spelling. Als de regeering met haar organen voorgaat en tusschen regeering en onderwijs eenheid bestaat, zal de maatschappij gewillig volgen. Ten hoogste zal kunnen geschieden, wat in Zweden is geschied na invoering van de spellinghervorming, nl. dat enkele conservatieve bladen ter wille van hun lezers nog een tijd lang zich aan de oude spelling hou den of dat andere auteurs aan die Toen de heer De Jongh, een Nederlander, zich Woensdagavond per auto naar Brussel begaf, werd hij onderweg in België aangehou den door twee mannen, die hem De Rolterdamsche w-ereldoin- zeilers, de heer v. Nieuwkoop en zijn beide metgezellen, zijn, naar wij vernemen. 21 dezer op de Mar- quesas-eilanden in den Indischen Oceaan de eerste aanleghaven na hun vertrek uit Balboa aan het Panamakanaal aangekomen. Op het eiland Nukihiva denkt het driemanschap ongeveer veertien dagen te blijven en dan hijsohen ze het zeü weer op de ,,Alk" voor een trip van 600 mijl, thans naar Papeete op Tahiti. Van hier gaat het dan verder naar Samoa en in Juni hopen zij Timor te bereiken. Het verder verloop van de reis hangt uiteraard af van de omstan digheden in dien tijd in Ned. Indië. verzochten een eindje te mogen meerijden. De heer De Jongh had hiertegen geen bezwaar en een der mannen ging naast hem zitten, terwijl de ander achter hem plaats nam. Nabij de gemeente Wolverten beval een der twee individuen den automobilist plotseling te stoppen terwijl de ander hem een revolver in den hals plaatste. De heer De Jongh liet zich door dit onaange name gevoel evenwel niet van zijn stuk brengen en inplaats van te stoppen drukte hij het gaspe daal in. Het schot ging af. doch door - den plotselingen ruk naar voren werd onze landgenoot slechts licht aan het oor gewond. Toen hij daarop remde, sprongen de beide boeven uit de auto en zetten het op een loopen. De heer De Jongh begaf zich hierop in allerijl naar een bureau van de Belgische rijkswacht. Twee gen darmes namen in zijn auto plaats en onmiddellijk zette men de beide roovers na. Zij werden ten slotte ontdekt in een sloot; een hunner was 31, de andere 19 jaar oud. Beiden zijn in arrest gesteld. spelling de voorkeur blijven geven. Aldus de minister in zijn mem. van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp tot wij ziging van de spelling onzer taal. Overleg met de groep Höweler zou z.i. aangenomen al dat zij tot toegeven bereid was hoog stens hebben geleid tot een com promis der compromissen. De thans voorgestelde regeling heeft het groote voordeel door jarenlange practijk bij het onderwijs naar bruikbaarheid te hebben beweaen. Overigens moet men bedenken, dat een spellingregeling niet in de eerste plaats er.toe moet strekken om den overgang tot het nieuwe te vergemakkelijken voor de gelet terden, die met het oude vertrouwd zijn, vooral er op moet zijn berekww, dat de eenvoudigen en degenen, die niet meer dan lager onderwijs genieten, zich de regels gemakkelijk eigen kunnen maken- Dit is een volksbelang van de eer ste orde. De dubbele e De principieele fout der geopper de bezwaren tegen de spelling van een helderen e-klank als ee in open lettergrepen is gelegen in de opvatting, dat de waarde van de spelling wordt beoordeeld naar het gemak, dat zij voor den lezer op levert. Juist de Engelsche en Fran, sche spelling toonen overtuigeqd- aan, dat 'het gemakkelijker gelezen kunnen worden der woorden niet de primaire eisch is van een ge zonde spelling. Voorop staat, dat men de woorden zonder moeite kan schrijven, En aan dezen eisch voldoen de voorgestelde regels blijkens 12-jarige practijk. Niet alleen het probleem der bastaardwoorden deed overigens de commissie afzien van de spel ling ee voor den beklemtoonden e- klank in open lettergrepen, doch ook de moeilijkheid dat zooveel woorden en hun afleidingen (lezen, spreken, spelen enz. enz.) dat met ee zouden moeten worden geschre ven. Dit zou een veel grootere ver andering van het woordbeeld geven dan de vereenvoudiging van sefc tot s. Degenen, die verwarring en wanorde vreezen bij het gebruik van ,,der" en van de voornaam woorden hij, hem, zijn, zij, haar, kunnen volgens den minister vol komen gerust zijn. Immers uitdruk kelijk wordt voorgeschreven, dat, in afwachting van de kome.ida woordenlijst (welker totstandko ming zooveel mogelijk wordt be spoedigd) die van De Vries en Ta Winkel in dezen het richtsnoer blijft De twee sleepsclhepen. welke enkele dagen geleden bij Marken in het ijs vastraakten, nl. de „Koopmans welvaren" van schip per Altena uit Hoorn en het m.s. ,,Cor" van de NV Neerlandia te Rotterdam, zijn door het ijs. dat door den Oostelijken wind wordt Drie schepen geraakten dezer dagen door het kruien van het ijs bij Marken bekneld. De „Hoop" ging verloren. opgestuwd, nog verder tegen den wal gedrukt. Hoewel ze nog on beschadigd zijn is hun positie zeer gevaarlijk. Op 75 meter uit de Noordkust van Marken ter hoogte van den vuurtoren zijn zij door kruiend ij» omgeven, dat de schepen gedeel telijk overdekt. Niettemin is da bemanning aan boord gebleven, omdat immers een veriaten schip als wrak opgegeven is. Dicht in da buurt ligt de gekraakte ,.De Hoop" van schipper Meier. Het schip ligt tot aan de dolboorden in het ijs en zou evenals de andere booten mis* sohien nog gered kunnen worden, indien men het los zou kunnen sleepen. Maar doordat de schepen* die ruim anderhalven meter diep gang hebben, in èen meter water, liggen, zal èen sleepboot hen niet dichter dan op 200 meter kunnen naderen en zal het meevallen ze los te krijgen. Marken is weer geheel met ijs omgevèn en niet meer per schip bereikbaar. Terwijl de rest van, het IJsselmeer weer zoo goed als ijsvrij is, heeft de wind het vrij komende ijs naar de kusten van Noord-Holland gedreven. De Gouwzee biedt een Noordpool- aanblik met haar groote ijsmassa's Meer naar het Zuiden viutR men open water.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1