Het PROCES der industrialisatie Ufferschaal Radio Gas als merkwaardige factor De hanen kragen op „Houtrast" Ruit-nieuwtjes Leidingen reeds in aanleg TIM TUIMEL KNAPT HET ÖP. Een wegversperring programma DE GESTOLEN PAGINA 2 VRIJDAG 24 JANUARI 1947 „EGYPTE KOESTERT GEEN HOOP". ALBANIË LIET NIETS HOOREN „Onderduikers" op Haagsche expositie ér\ Op het spoor van C.C. De opzet om de bes'aande in dustrieën te moderniseeren en nieuwe, modern uitgeruste indus trieën te vestigen, opdat dan producten gefabriceerd kunnen worden van zoo hoog mogelijke kwaliteit ten behoeve van den export deze opzet bracht er het provinciaal bestuur van Bra. bant toe, om aan ir. Oosterholt, tot voor kort directeur van het Eindhovensche Gasbedrijf, de op dracht te verstrekken de moge lijkheid en wenschelijkheid der toepassing van het gas in de pro vincie te gaan bestudeeren. Ir. Oosterholt was zoo goed ons een en ander over dit probleem mee te deelen. „Het gaat er hier om", aldus Jr. Oosterholt, „het provinciaal belang te dienen. Ér zijn in Noord- Brabant op meerdere plaatsen bevolkingsoverschotten en moderne Industrialisatie of verbetering der techniek waar industrie reeds be staat, zijn noodig om de menschen aan het werk te houden. De Pro vincie zal, evenals trouwens geheel Nederland, tot het fabriceeren van kwaliteitsproducten moeten over gaan, dé manier voor ons, om op de vreemde markten onze produc ten kwijt te raken. Tot dit systeem van moderne uitrusting is zeker het gas te rekenen. Met name voor ceramiek-, metaal-, glas- en koekfabrieken is gas van uitge sproken belang. Ir. Oosterholt wees ons b.v. op de schroefboutenfabriek te Hel mond. Vroeger had nagenoeg elke machine in deze fabriek een apart cokesoventje. Het gevolg was, dat het werken, door de viezigheid, niet prettig genoemd kon worden. Thans werkt deze fabriek met gas en alles ziet er keurig uit. De sociale toestand werd er sterk door verbeterd. In het algemeen wordt het eind product, bij het gebruik van gas netter afgewerkt, terwijl somtijds nabewerkingen overbodig worden Leidingen van de Staatsmijnen Het staat vast, dat de S;aats- mijnen in de breedte en lengte van de provincie gasleidingen aan gaan leggen. Reeds loopt er een leiding naar Eindhoven en deze gaat, over Boxtel, naar 's-Bosch. Zomer '47 hoop; men haar door getrokken te hebben van 's-Bosch naar Breda. Op het program staat verder het leggen vanuit Breda van twee leidingen een naar Zeeland en een naar Dordrecht. Vanuit 's-Bosch wil men boven dien Oss bereiken en via Oss ook Nijmegen. Alle gemeenten, waar langs deze buizen komen te lig gen, kunnen er van profiteeren. In de toekomst hoopt men nok het Noorden op dit buizenstelsel aan te sluiten, waarbij dan naast de Staatsmijnen nog enkele an dere voedingsbronnen zullen wort den ingeschakeld, zooals het Hoog- ©venbedrijf te Velzen. Men moet dan ook met de groote waar schijnlijkheid rekening houden, dat over het geheele land de be staande gasfabrieken op den duur nagenoeg allen zullen verdwijnen. Tot de taak van ir. Oos'erholt hoort het nu, na te gaan hoe de inschakeling van de beslaande gasfabrieken in Brabant in dit nieuwe systeem zal moeten ge schieden. Voor de werkzaamheden van ir. Oosterholt wordt dan de komende Gaswet van groot be lang. Deze zal immers de verhou ding van de gemeentelijke gasfa brieken tot den nieuwen toestand mede moeten regelen. Het geldt hier toch een landsbelang. De gezamenlijke exploitatie vanuit één centraal punt is voordeeliger dan in afzonderlijke fabrieken. De onkosten worden, door gezamen- lijken inkoop, geringer; het steen- koolverlies minder; terwijl de pro ductie en verwerking der bijpro ducten, zooals ammoniak, teer en benzol, voordeeliger wordt. Zoo kan het gas ook goedkooper wordengeleverd. Vanzelf zullen de industrieën naast de particulieren in de ge bieden waar deze buisleidingen komen, geholpen kunnen worden Het belangrijkste probleem Het belangrijkste probleem voor ir. Oosterholt is echter: in hoe verre zijn verpakkingen nuttig en noodig, vanaf de bestaande of komende hoofdlijnen naar gebie den, waar reeds industrie bestaat of waar nieuwe- indus'rie geves tigd zal worden en waar tot heden nog geen gas'oevoer is. In hoeverre zullen de vrij groote onkosten, b.v. van den buizenaanleg der zij nesten, opwegen tegen de voor deden van het scheppen van kwali'eitsproductie en betere ar beidsvoorwaarden, indien deze industrieën gas gaan gebruiken? Zeer veel gemeenten vroegen reeds om gas, juist van wege hun indus'rialisatieplannen. Bepaalde industrieën wilden zich somtijds reeds vestigen, maar trokken zich terug, toen er geen gas aanwezig bleek. Is wellicht het vormen van z.g. regionale gasbedrijven aan te bevelen?; dit zijn bedrijven, waarbij meerdere gemeenten sa men gas van de Staatsmijnen zul len betrekken. De rentabiliteit wordt daardoor verbeterd. Ir. Oosterholt zou, in bepaalde gevallen, wanneer het provinciaal belang duidelijk gemarkeerd is, maar de kosten toch nog hooger zijn dan de directe voordeelen, de provincie graag een subsidie zien geven. Z.i. moet menmeer letten op het algemeen belang dan op de rentabiliteit. Maar hij zal ook niet aarzelen, wanneer het gas niet voordeelig is, om aan te raden andere energie te gebruiken. De bedoeling is niet hét gas te be- voordeelen, maar het algemeen belaiTg te dienen. Hoe belangrijk het gas in de productie kan zijn, moge blijken uit de ervaringen in Engeland. Nergens in Europa worden zulke hoeveelheden gas voor industrie en huisbrand aangewend als in Engeland. En hierdoor wasJSnge- land in s'aat bij het begin «R den oorlog op zoo korten termijn zijn oorlogsindustrie uit te bouwen. België, waar nagenoeg alle gas levering over den langen afstand geschiedt, kan ons leeren, hoe de leidingen zullen moeten aangelegd worden. Van ir. Oosterholt's rapporten zal veel afhangen voor wat de plaats van vestiging van nieuwe of uitbreiding van bestaande in dustrieën betreft. Zoo zal met name Philips, die een gasverbrui- ker bij uitstek is, een gunstige gelegenheid hebben zich over Brabant in kleinere bedrijven tfi verspreiden, als de uitkomsten van ir. Oosterholt voor het aan leggen van meerdere regionale gasleidingen gunstig zijn. De taak, die ir. Oosterholt in de provincie wacht, is zeker belang rijk te noemen. De BritschEgyptische onder, handelingen zijn mislukt en de Egyptische regeering koestert niet de minste hoop, dat de twee partijen tot overeenstemming kun. nen komen," aldus een vooraan. staande-Egyptische.functionaris, die in nauw contact met de onderhan delaars staat. ,.Wij moe'.en nu onze toevlucht nemen tot de organisatie der V.N-, hetgeen binnenkort misschien Maandag, kan geschieden. Er zal geen verdrag tusschen Grooi.Britannië en Egypte geslo ten worden. Toen hem gevraagd werd, of Egypte slechts de kwestie van delf Soedan aan de V. N. zou voorleg gen, of het geheele probleem van de -Britscb.Egyptische betrekkin, gen an'woordde de functionaris: ,,Wij zullen hét verdrag van 1936 aan de V. N. voorleggen, omdat geen enkele der daarin vervatte clausules met het handvest der V. N. of de huidige internationale toestanden te rijmen is. Wij nemen geen genoegen met een Britsche of andere bezetting. De Britsche klacht tegen AL banië zal, naar men verwacht, Dinsdag a-s, door den Veiligheids raad behandeld worden, Het se cretariaat der V. N, heeft tot dus verre nog niets van de Albanee sche regeering vernomen. Britsche afgevaardigden zijn van meening, dat men den Albaneescben afge vaardigden genoeg tijd zal geven om naar New York te reizen, waarna de zaak 'desnoods zonder hen zal worden besproken Na 8 jaar gedwongen rust kraaien de hanen en kakelen de hennen weer op de .,Avicultura"-tentoon- stelling, w-lke thans in de groote hal van Houtrust wordt gehouden. Deze pluimveetentoonstelling is de 54ste in het 60-jarig bestaan van de Kon. Ned. Ver. „Avicultura" en het is de grootste sedert een 10-tal jaren. Zij telt niet minder dan 4300 inzendingen uit alle deelen van het land. Van de konijnen verschenen 2100 exemplaren van de meest uiteenloo- pende rassen: Witte Weeners, Vlaamsche Reuzen, Fransche Hang- ooren, Belgische Hazen, Alaska's. Gouwenaars, Hollanders, Russen, Polen en Augora's, welke laatste en bij de tegenwoordige koude met hun lange haren warmpjes in zit ten. Van de hoenders zijn de meest favoriete soorten vertegenwoor digd. Van de Ned. hoenders noemen we de Friesche hoenders, de Gro ninger Meeuwen, de Barnevelders en de Welsenners, alle prachtexem plaren. De Leghorns zijn in de grootste variatie present, direct gevolgd door de roetzwarte Minor ca's met hun reuze kammen. liet Amerikaansche ras, die Wyendot- ter, in zijn groote verscheidenheid van kleur staat nog steeds in het middelpunt van de belangstelling. Van het nieuwe ras, de New Hampshires zijn aanwezig. Zeer groot is ook de inzending Krielhoenders, voor stedelingen wel de meest aangewezen soort; zij hebben slechts een kleine ruimte noodig, eten niet veel en leggen naar verhouding eieren van vrij behoorlijke grootte. Ofschoon de Duitsche bezetter een ieder, die nog duiven hield met den dood bedreigd, zijn de Sier- en Postduiven hier te lande toch lang niet uitgestorven. Dat blijkt op dezen tentoonstelling, waar alle mogelijke soorten weer vertegenwoordigd zijn. Wij noemen slechts de Raadsiheeren, de Hya- einth-duiven, de Rood en G^elvin. ken en de Oostersche Meeuwen. Een nouveauté zijn de Valencia's, een ras, dat alleen in de Haag ge fokt wordt, waar de ,til"-sport rog tal van aanhangers telt, Ock de postduiven zijn in grooten getale aanwezig; zij worden geklassiii- ceerd naar hun vliegprestaties. In een aparte zaal zijn 400 zang kanaries ondergebracht, een lust zoowel voor het oog als voor het oor. De tentoonstelling, die tot en met a-s- Zondag duurt, is hedenmidd g door den directeur-generaal van den Landbouw, ir. Staf, officieel geopend. <0> De Grieksche generale staf heeft plannen klaar voor een beslissenden aanval op de Griek sche guerilla strij dkra chten Men zal binnen enkele dagen van het defensief naar een te genoffensief overgaan- Waarschijnlijk zal de Ca/na- deesche regeering weigeren een afgevaardigde te zenden naar de conferentie toer plaats vervangers voor Duitsehland, tenzij de zekerheid kan wor den verkregen, d-at zij een actievere rol zal kunnen spe len in het tot stand brengen vain den vrede". O Een referendum, dat de pro vinciale bond van metaalbe werkers onder de stakers der scheepstimmerwerven te Ant werpen heeft georganiseerd heeft den volgenden uitslag op- geleverd: voor hervatting van den arbeid 133 stemmen, tegen de hervatting 4.093 stemmen. De staking, die thans reeds 2 maanden duurt, zal dus voort gezet worden. 28. Roetsdaar schoot hij den hoek van de schutting om. Doch de ander had er nog een schepje op gegooid en tot zijn grooten schrik ontdekte Tim zijn vervolger aeer vlak op zijn helen. Hij klemde zgn (tanden eer»s flink op elkaar, nu zou hij eens laten zien wat loopen wasi Maar hij zou daartoe niet de gele. genheid krijgen. Er kwam name ijk een vreemd obstakel in den weg, waarvan Tim niet eens zoo gauw in d-e gaten had, dat het een man was Tjonge, tjonge, wat een reus was da', het leek wel ten orang-oetang. Die strekte zijn handen uit om hem te vangen, of hij met een paar kiei. ne kinderen wie komt er in mijn hokje aan het spelen was- Tim voelde, dat he; onmogelijk was om langs die vcsp rrhg heen, te ko men. En dat lukte hem dan ook niet Het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt me de, dat Bevin, sedert het afge- loopen weekeinde, ziek is en zich genoodzaakt gezien heeft zijn afspraken voor verschei dene dagen af te zeggen, aldus *A-P." Een afvaardiging, af^mstig uit de Baltische lenden, is te Luik aangekomen teneraie, in ver band met de tewerks'elling ven 20.000 Balten ;n de Belgische kolenmijnen, de leveneomstan digheden ter plaatse te bes u_ deeren. De Britsche parlementsleden hebben den heer em mevrouw Attlee ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest een Nederlandsche 18de eeuw sche zilveren bowl aangebo den. ZATERDAG 25 JANUARI HILVERSUM I (301 M-) KRO 7,00 Nieuws gymn. en gram. 11,00 v. d. Zieken, 11,45 Ber uit Indië, 12,00 Viool, 12,30 Klaas van Beeck (13 00 v. d. Ned Strijdkr.) 13.50 Caus. 14,00 Gram. 14,15 Eng les, 14,45 Concert, 15 45 Caus. 16.00 Veordracht, 18,30 Caus, 17,00 De wigwam 18,00 Muziek, 18,15 W t k- overz. 18,30 v d. Ned. Strijder. 19.09 Nieuws, 19.15 Buffalo Bill, 19,45 Caus 20,20 De gewone man.. 20,15 Gram. 20,30 Lichtbaken, 21.00 Cabaret. 22,15 Gram. 22,45 Avond gebed 23,00 Nieuws, 23,20 Gram. 23,30 Klaas van Beeck HILVERSUM II (415 en 218 M VARA 7.0,0 Uieuws gymn. en gram. 11.00 v. d. Continuarb 12,00 Eddy Walis, 12.30 Gram 13.00 Nieuws; 13.15 Piano 13-35 Muziek. 14.15 Sportpr. 14.30 Muziek, 15,15 Csus. 15.30 Caus. 15,45 Jan Cordufwener, 16.10 Caus. 16,25 Muziek, 16,45 A. J. C. 17.10 Ongel, 17,30 v. d. Jongeren, 18,00 Nieuws, 13,15 Gram. 18.45 Caus. 19,00 Zang, 19.30 VPSO, 19,45 Bijbel. 23.00 Acual. 20,15 Oké-prog. 21,30 Caus. 21.45 Ramblers. 22,15 Voordracht, 22,30 Metropole-ork. 23,00 Nieuws, 23.1 Puzzlen, 23,30 Huisbios 13) door Douglas Grey De mogelijkheid mocht dan be staan, maar de kans vain, slagen was al te gering. Zoo gering, dat «ie moordenaar daarmee geen re kening had' kunnen houden. Neen, mompelde bij, gewor pen is dat ding zeker niet. Niet hier vandaan. Ondenkbaar! Toch liet Flinn ro het er niet bij zitten. De vraag was slechts, hoe was dat mes door die beide ramen heen in het hart van Ki- tura terecht gekomen? Hij sloot het venster en "bleef in gedachten staan. Aangenomen, dat de dader een of ander instru ment gebruikt had om dat mes te werpen, dan bleveen er toch nog heel wat duistere puntten over. In de eerste plaats, hoe had die moord,-naar zeker geweten, dat Kitura juist op icat oogenblik precies op die plaats zou komen staan? Wellicht dat Chico Fuenta antwoord op die vragen zou kunnen geven en dat Garcia belangrijke inlichtingen van hem krijgen zou. Vermoedelijk had C. C. den moord zoo geregeld, dat de schuld er van op Caleja vallen moest en Kitura was gemakkelijk geesoeg te waar schuwen geweest, dat ej na elf uur een inbreker zou komen, zoodat hij, ook zonder de ontploffing gehooru te hebben, toch naar beneden ge komen zou, zijn. Maar al beredeneerde Flinero diit alles nu ook nog zoo goed voor z chzelf, hij kon toch nog steeds geen motief voor dien moord vinden. Wat zat er voor waar schijnlijkheid in de aanduiding van Calderon, dat de Japanner in ge heimen regeeringsdiienst was ge weest en aldus wellicht de pla«ir»en van C. C. herhaaldelijk gedwars boomd had? Flinero ging naar de bakkerij en vroeg, of er in den laatsten tijd nog meer kijkers voor de tweede ver dieping waren geweest. De bakkers, vrouw met haar sterk Italiaansch accent gaf hem een bevestigend antwoord. De mam zei. dat hij lood gieter was en in het Noorden van de stad woonde met zijn vrouw en kind, maar dat hij hier in de tuurt zijn werk heeft en niet aldoor h- en en weer wil trekken. De igenaar laa thet aan mij over, de kamers te la-en l.o.i. n vwi de dwarsstraat. De vrouw ging weer door me het toedienen van een klant. Fl'i- nero wachtte tot ze- klaar was en vroeg toen; He zag die man er uit? Vrij oud. hij droeg werkklee- ren en 'n hoed diep in zijn oo:,en- Hij had 'n grijzen stoppelbaard en' erg zwarte handen, echt 'n werk man. Zei hij, dat hij de kamera wilde huren? Neen, ik geloof dat ze hem niet aanstonden. Maar hij heefl den sleutel vanmorgen pas terug laten brengen door een bood schappenjongen. Ik had vergeten, hem den sleutel eerder terug te vragen. Wanneer is hij hier geweest? Gisteravond vlak voordat het donker werd. Dat herinner ik me omdat ik nog legen hem zei, dat hij wel licht m acht meenemen, om de kamers te bekijken. Maar hij zei, dat ik geen moeite hoefde te doen en dat hij -genoeg zien kon. Ik had het druk en dus kon het me verder niet schelen Hij ging alleen kijken en toen hij terug kwam en zei, dat ze hem niet aanstonden, vergat ik hem den sleutel terug te vragen. Er kwamen meer klanten bin nen. Flinero begreep, dat hij nu toch niets meer te weten kon ko men en stak dus de straat weer over. Heb je gisterravond hier in de buurt iemand gezien, die er als een loodgieter hitzag. Sanchez? vroeg hij den agent. Och, antwoordde deze enze- ker, er komen zooveel werklui voorbijja. natuurlijk heb ik ....wacht eens! Drommels, dat is zoo Vlak nadat ik dat flui je gehoord had zag ik een man uit de zijdeur van die bakkerij daar komen met een pak onder zijn arm. Ik riep hem aan en vroeg, volgens orders, wat hij bij zich had Juist. En wat zei hij? Hij beweerde, dat hij 'n paar brood en gekocht had Hij vroeg me n*of ik ze eoms zien wilde. Maar ik had op dat moment wel wist anders te deen. Natuurlijk. Erg jammer, San chez. Want als je in dat pakje gekeken had, zou je daarin den kelijk een bronzen schaal met een grooten smaragd gevonden hebben en tegelijk den moordenaar van Kitura te pakken hebben gehad. Sanchez week met open mond e ens'-ap achteruit Meent u dat heusch, meneer Flinero? vroeg hij spijtig. Zeker. Maar trek het je niet aan. Je hebt, toen je dat fluitje hoorde, gedaan wat "het meest voor de hand lag. Zou je dien man te- rugkennen? Als hij dezelfde kleeren droeg wel, was het antwoord. Ja juist. Maar veel kans is daar niet op. Enfin, goedenmorgen Misschien kom ik vandaag hier nog terug. Bedankt voor je hulp- ik ben er nu vrij zeker van, hoe de moord is gepleegd. Denkt u niet, dat Caleja het gedaan heeft? Dat heb ik nooit gedacht. Je moet echter niets vertellen over dit bezoek, noch over mijn gevolg trekkingen. Daar kunt u op rekenen, me neer. De detective was nog slechts een tiental meters van Lin Kitura's winkel verwijderd, toen hij de be kende stem van Ramon naast zich hoorde zeggen: Zoo, meneer! Ik zocht al naar u. Kunt u misschien dadelijk mee komen. IX De schedel. Ramon Ortega waagde het zel den, iets dergelijks te vragen, en Flinero maakte er uit op, dat er iets bijzonders aan de hand moest zijn. Hij antwoordde daarom terstond bevestigend. Waarheen, Ramon? Naar de Chineezenwijk. Goed- Dan loopen we er heen langs de Ronda de Cataluna. Ver tel eens, wat er is We hebben Chico Fuenta ge vonden en zijn te weten gekomen, dat hij gisterenavond niet bij Lo gan es "eweest is Zoo. (Word vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2