LANGS DE IJN Pe Paters Ditters en van Kessel in het koper! Vlaamsch spel voor het voetlicht Uit de sportwereld Huisvesting Laatste berichten De „vlotte" Lilian [VRIJDAG 24 JANUARI 1947 PAGINA 3 J PRIESTER-PIONIERS [VOOR HET FRONT HET NIEUWE ORANJE- KINDJE Met lichtstoet en vreugde vuren begroet en overtollige woon ruimte BURGERLIJKE STAND De laatste nacht op de zandbank Goede opvoering van Roekedekoe door Alberdingk Thym DE AANSLAG OP DEN SCHIEWEG Toestand van het slachtoffer bevredigend Wedstrijden afgelast Nog is het goud niet verbleekt van de feestelijke herdenking van !het 50-jarig bestaan van de Singel, parochie, of er doet zich een an. dere gelegenheid voor om diezelfde parochie „in opspraak" te bren gen. al is het dan maar met de meer sobere klanken van koper muziek. 'n Kerk moet eeuwen mee. ■wat we gewoonlijk van 'n mensch niet kunnen zeggen en daarom is een tijdsbestek van 12jaar in een priesterleven even vermei, denswaar als dat van 50 jaren van een parochie. Het is jammer, dat we pater Ditters en pater Van Kessel niet bij elkaar kunnen tel. len daar zijn het te verschillen, de persoonlijkheden voor an. ders zouden wij het feest in een edeler metaal kunnen vieren, maar het blijft toch waar, dat de paro chie op 25 Januari het feit her denkt van 25 jaren priesterleven, al zijn die jaren dan ook over beide jubilarissen eerlijk verdeeld. En wat 25 jaren priesterleven be. teekenen,- kan eerder worden be- vroed dan beschreven. Want aller eerst moeten daarin verdisconteerd worden alle ongrijpbare en onbe grijpelijke gaven Gods. die een priester, buiten zijn verdiensten, ten deel vallen door het feit al leen, dat hij de H. Wijding ont. vangen heeft en dagelijks het* ver. nieuwingsoffer kan en mag opdra gen. Maar bovendien is het meest. Pater V, Ditters O.P. eigen priesterwerk de zorg voor de zielen, voor de door Christus verloste zielen, hetwelk meestal evenmin aan het daglicht treedt als we de ziel zelf met onze han den kunnen betasten. Vandaar dat wij de jubilarissen te ko-rt zouden doen. als we hen alleen maar zou den afwegen naar hun naar-buiten- tredende successsen. Het echte zielewerk weegt niet, omdat het onzinnelijk is en daarom niet on derhevig aan de gewone natuur, lijke wetten van de zwaartekracht. Het is de louter-bovennatuurlijke kant van 12% jaar priesterleven, die in Gcds oog de meeste waarde heeft, maar waarvoor wij. aardsche men chen, dikwijls zoo ondoor. dacht de oogen sluiten. Dat stille werk van beide jubilarissen moge nu gehuldigd worden door het stil gebed van de velen, wier ziel er de weldoende resultaten van on dervonden hebben. Maar er is nog een andere kant aan het priesterleven, dat meer In het oog springt en duidelijk naar buiten treedt. Moet ik een lijstje maken van de werkzaamheden, die aan ieder van de jubilarissen zijn toevertrouwd en waaraan zij met hart en ziel arbeiden tot eer van God en tot bloei van ce parochie? Laat ik met één groot gebaar con- stateeren, dat heel het vrouwelijk geslacht, van de catechismus op de lagere school tot aan den leef tijd van 80 jaar, waarop een eere lidmaatschap wordt aangeboden van de bloeiende Vrouwen-congre gatie, in hun zorgen is aanbevolen. En met succes Want wanneer 't'meisjes-jeugd werk na den oorlog is uitgegroeid tot gidsen-beweging en pionier- sterswerk, tot Jonge Vrouwen Ge meenschap en revue-amateurs, dan mogen we gerust zeggen, dat pa ter van Kessel er de promotor van is en zelfs de altijdcpvoir letoerenwerkende motor. En als de vrouwen van de parochie zich in steeds grooteren getale aan sluiten bij de vrouwencongregatie, en er steeds weer nieuw bloed in gespoten wordt in de rijen van prefectesson en leden, dan is het, ■omdat pater Ditters er zijn harte- bloed aan gegeven heeft en allen bezielt met zijn jeugdig enthou siasme, waarmee hij zelfs een kwetsbaar gezelschap als een con gregaties-zangkoor weet in stand e houden, dat in en buiten de congregatie tot voldoening van al- durft op te treden. 0I31 nog. één d ng te noemen, flat treffend is bij de gezamenlijke viering van eenzelfde jubilé de Pater P. van Kessel OJP. Schiedamsehe EHBO erkent in pa ter Ditters zijn wijzen adviseur en tegelijk zijn ijverig gediplomeerd lid. t gr wijl pater van Kessel aan het Schiedamsehe Wit Gele Kruis en aan de opleiding van de kraam verzorgsters zijn adviseerenden en doceerenden steun verleent. Zoo zijn gezonden en zieken veilig in hun hand en strekken zij hun in vloed uit over heel onze goede stad. Hiermee is niet alles gezegd, maar toch wel voldoende, om het feest van de jubilarissen in een breeden kring te doen meevieren. Daar is gelegenheid voor op Zon dag, 26 Januari, want dan zal pa ter van Kessel om 8 uur - en pater Ditters om half 10 een plechtige Dankmis opdragen, waar bij het zeker aan biedende belang stelling niet zal ontbreken. Van 121 uur is er receptie aan de i, „storie, waarbij iectereen welkom is en om 4 uur zuilen beide jubi larissen in een plechtig Lof hun eerste 12% jaar priesterleven be sluiten en onder Gods zegen en met Maria's bijstand met her nieuwden ijver een, naar wij ho pen. even vruchtbare periode in zetten. p. C. D, De meest geslaagae feesten zijn over het algemeen de geïmprovi seerde; die waarbij het keurslijf van een programma de spontane uiting vtan vreugde niet belem mert. Dergelijke feesten zijn ech ter zeldzaam, omdat zij alleen op- bruischen bij een samentreffen van allerlei gunstige factoren, welke men in Noord-Nederland niet in de hand heeft. De Zuiderlingen kunnen diat zoo heel anders. Mli-ar waarom zouden wij 's lands wijs niet eeren. Ieder doet de dingen op zijn manier en bij gebrek aan spontanen jubelenden geestdrift, maken wü er het beste van met een van te voren klaar gemaakt programma. Zooals wij enkele weken gele. denreeds schreven, is het de be doeling van de Oranjevereeniging om het komende geboortefeest, 'n feest voor de jeugd te doen zijn- Met dien opzet voor oogen is er met afgevaardigden van een ze vental jeugd- en sportvereenlgin. gen een bespreking over de te houden feestelijkheden gevoerd. Er werd besloten op den Naiiona- len Feestdag een lichtstoet te for. meeren die vertrekkend van de Broersvest, langs het stadhuis zei defileeren en daarna op de Broers- Vest in drie groepen zal worden gesplitst. Deze groepen zullen naar het Van 't Hoffpleln, het Rozen, burgplein en de Rembrandtlaan trekken, waar vreugdevuren zullen worden ontstoken, d'ie voor dans. verlichting en verwarming zullen zorgen. Ten einde een overzicht te krij gen van het aantal personen, dat aan den lichtstoet wenscht deel te nemen, worden de jeugd, en sportvereenigtngen verzocht vóór 28 Januari opgave te doen aan den heer JHFvd Bruggen, B K-laan 204 b. O Generaal Eisenhower, die we gens spijsverteringsstoornissen ter observatie in het zieken huis was opgenomen, beeft zijn werkzaamheden als stafchef hervat. Het slaan en gieten van de eerste paal, bestemd voor den bouw van 47 nieuwe woningen aan de Dalton- en Morse straat te Schiedam. Nogmaals maakt de Burgemeester van Schiedam bekend, dat alle overtollige ruimte in woningen is geblokkeerd. Inwoning mag dus niet meer worden verleend zonder vooraf gaande vergunning, welke aan het Bureau Huisvesting. Nieuwstraat 12, moet worden aangevraagd. Bij elke inwoning zal thans door den Burgemeester worden beoor. deeld, of de beschikbare ruimte voldoende wordt bezet. Tegen overtreders van de hier omtrent bestaande voorschriften zal streng worden opgetreden. ONDERTROUWD: B. H. v. d. Blom en L. v. d. Kruit; A. Bogerd en C. de Ronde; J. A. Bouts en J. VerhoefP. J, Geelen en J. P. Offerman; J. W Groenendaal en H. P. C. v. Hoütert; J. Hoogen- doorn eri C. M Kleinekoort; W. G. D. Hub en M C. Th. v. d. Tuyn; L. G Löke en C. Schollen; Th. Rehermami en W. Krommenhoek D. Roeters en H. Burgerhout; j. W. J. v Steenoven en M. v. Well; P. Sterk en A. C. BarisA, J. d-e Veld en K. Th Remmer; N. Wiebea en J. P. v. Goerenstein. GEBORENCornelia S., z v C. Klinkhamer en A. M. Kerkhoff, Rotterd.dijk 28; Gerdina A., d v A. Zevenbergen en t. Touw INr, Nolet- straat 1; Arie 1^, z v J. d'e Raat en L. M. J. Verheij, Westpoïder- straaf 13; Brunetta K., d v B. Kootte en M v. d. Berg, Nassaulaan 75; Hendrik H., z v H. Melchers en E. Th Staal, L de Colognystr. 60. GEHUWD: H. Wigmans en E. C. Huibers; J. v. d Akker en P. v. WalsumH. F. v. Each en C. C BosT Nieuwstraten en G. Ver baten: B. Schwagermanm en H C. Stekeïenburg: G. F. Hendriks en J. M. Zt Engering; lt. den Brinker en S. M. Witkam; A. J. de Groot en P. E. Dingenouts; A, H^iikoop en J. A. Reiisbergen: D. L. Baron en O Hamilton of SiTvertonhillC. J. Weif en C. v. Oossanen; Th M. Ferris'en A. ,T Boender; J. J. Reus en B. j. M. Kramer. Vijf en twintig meter scheidden •de ..Lilian'' gisterenavond nog van het diepe water, toen de..Hud son" de kabels strak trok en de bemanning van de .Lilian" met de eigen Meren het gestrande schip naar de uitgeworpen ankers toe hieuwde. Moeizaam maar gestadig schuurde de romp over het zand, terwijl de waterpompen onafge broken het nog steeds naar bin. nenstroomende water uit het schip loosden- Twee uur lang vochten de minnen tegen de elementen, die langzaam maar zeker werden ge. slagen. Tijdens het werk kwam de zekerheid van het suoces, naar mate men den rand van de zend. bank naderde en daarom besloot de Deensche kapitein geen pijp. aarde meer overboord te zetten. Tegen middernacht lag het schip weer vast, doordat de eb was in getreden. Op dat moment scheid, den échter nog slechts enkele me ters het van zijn vrijheid. De ..Hudson" voer terug naar Den Helder met de afspraak, dat de Deensche bemanning Vrijdagoch tend bij het nieuwe springtij zelf moest trachten het schip vlot te brengen. Vannacht hebben dus slechts de pompen doorgewerkt, maar van. „Roekedekoe" is een typisch Vlaamsch spel, dat voor amateurs zeer speelbaar is ook al brengt het dialect de gebruikelijke moei lijkheden mee- Het mengt humor en tragiek dooreen tot een prettig verteerbaar geheel. Meneer Jan, een vrijgezel-rentenier, die voor namelijk van zijn duifjes leeft, raakt verliefd op de weduwe Boeckx, een niet onbemiddelde dame, die met haar zoon David enkele huizen verder woont. Deze verliefdheid wordt opgemerkt door Miel, den huisknecht, die er Meneer Jan toe weet te brengen avances ten opzichte van de we duwe te maken. Niet zonder moei te want de oude man is schuchter als oen schooljongen in zijn eerste kalverliefde Voor Miel biedt deze liefde tevens de kans, om zijn iplannen ten opzichte van de keu kenmeid Melanie, die hij lief 'heeft, ten uitvoer te leggen Im mers, als Mijnheer Jan bezorgd is, kan de trouwe Melanie zich gerust aan hem binden. Alles schijnt in kannen en kruiken tot de broer van Mijnheer Jan, die dentist is, op bezoek komt- Deze mijnheer Bernard is zooveel als een mannelijke schoonmoeder. Hij bemoeit zich met mijnheer Jan's zaken laat het huis opnieuw installeeren en weet het zoover te krijgen, dat niet ureneer Jan. maar hij met de weduwe Boeckx trouwt en heur zoon David met zijn doch ter Marie Jozé. Meneer Jan wordt het huis uit gebonjourd en mag met Miel en Melanie de adminis tratie gaan voeren van zijn broer „in den Anvers". De sukkelaar is er nog gelukkig mee ook? dat al les zoo goed is afgeloopen; hij loopt over van dankbaarheid, om dat aan zijn duivenbond 'het pre- dicaat koninklijk is verleend. De opvoering die „Alberdingk Thym" van het stuk gaf, belooft fcet beste voor dit jubileumjaar. Krachten als Miel en Mijnheer Jan zijn zeldzaam Vooral de eer ste toonde zich een acteur, die er meer dan een liefhebberijtje van maakt. Gebaar, intonatie, stil «pel en mimiek konden moeilijk verbe terd worden. Wel vonden wij hem soms iets te uitbundig- Mijnheer Jan kreeg een mooie vertolking, waarbij vooral de mimiek opviel. Melanie, de keukenmeid ver raste ons door heel goed spel tij dens de liefdesscène, het was van een on'tooneelmatige spontaneïteit, maar zij wist toch den overgang van het kattige naar het verliefde niet zoo te nuanceeren. ÓH 't vol komen aannemelijk werd- Mevrouw Boeckx verviel te veel in een toontje, iets wat haar spel benadeelde Marie Jozé en David .hadden het niet gemakkelijk met hun vrij moderne rol. maar zij vervulden die behoorlijk. De tandarts Bernard, kon ons het minst bekoren. Deze zeer moeilijke rol van een man met een schoonmoeder-complex werd te uitbundig, te lawaaiig, te weinig genuanceerd vertolkt. Het blijft altijd het meesterschap van de be perking, dat een regisseur zich los weet te maken van het spelen van een rol, omdat het gevaar dreigt, dat hij als leiding gevende ver geet zichzelf te becritiseeren Zijn vertolking was vermoeiend. Des te meer respect hebben wij voor zijn ten tooneele brenging van het stuk. Er waren vele goede en geroutineerde regie-vondsten. Het meespelen van den duivel, de gramofoon en niet het minst de manier waarop alle spelers blijk gaven hun rollen te fceheerschen moeten geschreven worden op zijn naam. Hulde voor den regisseur. Wij onderschrijven de woorden van den heer J- v. Slobbe, voor zitter van „Alberdingk Tbym", die hij bij den aanvang van de voor stelling sprak. 'tWas jammer, dat de zaal niet was uitverkocht, voor al niet daar het de eerste opvoe ring was in het jaar van het 50-ja- rig bestaan en bovendien, omdat het stuk alleszins het zien waard is. De heer van Slobbe deelde me de, dat op een Maandag, die nader bekend gemaakt zal worden. Roe kedekoe wederom zal worden op gevoerd. dan ten bate van het af gebrande jeugdhuis san de Lange Haven Wij kunnen een bezoek dan aanbevelen. L De KRO had tot vandaag steeds ©en warm plaatsje in mijn hart. Natuurlijk, er kleefden eenige langdradige foutjes aan, maar er werd zooveel goeds gebod en dat ik het vele malen herhaalde gezeur van sommige omroepers gaarne op het gebcor toe nam. Maar sinds vanmorgen moet ik niets meer van 'dien KRO hebben.... Ik denk er zelfs over dit instituut aan te klagen wegens ..huisvrede breuk. U bent verbaasd, lieve lezer? Laat me U even het droevig verhaal ten voeten uit schetsen. Als ik vain mijn kantoor naar huis rijd verheug ik me steeds bij voor- haat co het telkens nieiuiwe echte" lijk genoegen, door mijn vrouw met stralende oogen en een lieven kus begroet te worden.... Ik rijd er een trapje horder voor.Ook thans deed ik datLichtelijk blozend, we zijn tenslotte pas örie jaar getrouwd, trilde ik dan sleur tel in het slot., opende de deur., ontdeed me van handschoenen, jas en drie boufantes.en. nee- het bleef stil in de ganger werd géém huiskamerdeur openge gooid, er reikten geen armen naar mijn geboorden hals.er.Mijn hiart maakte overstapjes.tikkeldn als een te straf opgëiraaide wek ker Ik slikte nerveuserig dacht aan moord en zoo.stapte met gesloten ooigen binnen—., „Stil eens", zei Mevrouw Sebas- tiaan.... ,;Stil eens.... ach.... nu ben ik het kwijt...." „Maar" stotterde ikMijn gade zat met een hand onkter da kin en een potlood in de lucht achter mijn bureau omringd door ©enige tientallen dicht beschreven vellen prima, dubbel geschept postpapier. Er was niet gedekt voer da lunch. Onze erfgenaam bewoog zich in een plas- „Maar, lieve., ik.." „Weet jij een.goeden rta<am voor een orkest?" vroeg Mevrouiw Se- bastiaan. „Joep heeft een natte broek", zei ik. „Nee," zei ze peinzend in verre verten.„Weet je geen andere?" Snapt U er iets van., lieve lo zer?.. Nou ik ook niet.. Toen niet tenminste. Nu wel.Nu weet ik, dat een KRO orkestje „zonder- naam" de luisteraars verzocht een naam te bedenken.... Als premie beloofden ze een auballe te ko men brengen en Mevrouw Sebas. tiaan schijnt wild op aubade's te zijn.... Heb ik nooit eerder ge weten Enfin.... We hebben dez© kwestie op die eenig afdoende wijL ze '(welke ik IT overigens niet verklap) bijgelegd.Maar schart;© is het van den KRO SEBASTIAAN morgen ontplooiden de mannen nieuwe activiteit. De ankers waren reeds op eenfgen afstand van het schip uitgeworpen, de kethingen hingen in de lieren van het schip en bij het eerste ochtendgloren liet men de machinekamer op vol le kracht werken. De Eeren draai den, de kettingen stonden strak en de schroef van het schip sloeg het water kolkend onder de ach tersteven uit. Spoedig kwam er be. weging in de „Lilian", die ten. slotte de laatste meters over de zandbank heen steeds vlugger af. legde en tot groote vreugde van de bemanning plotseling vlot kwam. De lange strijd was gewonnen, de ankers werden ingehaald en op eigen kracht stoomde de Lilian" voor het eerst na 13 dagen weer vrij en doelbewust op open zee. Men meldt ons uit Rotterdam: Wiij vernemen, dat de toestand van mevr. H.P., die enkele da gen geleden in haar woning aan den Schieweg door een 18-jarigen knaa,p werd neergeslagen en be roofd, bevredigend is te noemen. Gisterenmiddag werd niettemin medegedeeld, dat zij nog een ope ratie moest ondergaan. Van deze operatie is de uitslag nog niet bekend. Alle wedstrijden van den Kon. Ned. Voetbalbond voor Zaterdag en Zondag zijn alge'as De pro. gramma's zijn verschoven naar 2 Februari. Ook de wedstrijden van de afdeelingen g:.at niet. door. Ook alle korf bal wedstrijden zijn Alle competitie-wedstrijden van den Kon- Ned- Hockey Bond zijn eveneens afgelast.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3