Belastingen liepen goed Parelvisschers van Tahiti Filmcensuur OP DE HELLING H E; DE KWESTIE-OOSTENRIJK Nieuwe vereenigingsvorm voor de St. Vincentiusvereeniging p. hyacinth hermans. Oud-lid van de Huisrioudeltykf Commissie der Rijk.sf ilmkev'Hngi Geen haastig, ondoordacht maaksel VRIJDAG 24 JANUARI 1947 PAGINA 5 RAMING MET EEN KWART OVER- TROFFEN Er waren belangrijke dividenden TEMPERATUUR ZAL STIJGEN Benoemingen in den Raad n MET EEN CITY BAG DE WERELD ROND De eerste Centrale Raad geïnstalleerd POOLSCHE ZIENSWIJZE EN EISCHEN Onverantwoordelijke vergissingen t r' - i f Uit de toelichting van het Ministerie van Financiën op de Rijksmiddelen blijkt, dat nadat December met een opbrengst van 95-4 millioen voor de niet- kohier-belastingen in de rij bleef van de gunstige ontwikkeling van de Rijksmiddelen, het jaar 1946 voor deze categorie belastingen sloot met een totale opbrengst van 1328 8 millioen, hetgeen een overschrijding van de jaar. raming met 260.5 sjnillioen be- teekent, of met ruim 24 pet. Slechts drie middelen hebben de raming niet gehaald, n.l. de voor heffing op in het buitenland geac. cumuleerde inkomsten en de accijn zen op suiker en wijn. Alle andere middelen hebben de raming min of meer belangrijk overschreden. De grootste overschrijding boekte de dividendbelasting; bij een raming van 8 millioen werd niet minder dan 413 millioen ontvangen, doch hierin zit een zeer hoog bedrag wegens in 1946 t0t uitkeering ge komen achterstallige dividenden. Bij een raming van 25 millioen stegen de ontvangsten aan invoer rechten (voornamelijk die op ben zine) tot ruim het dubbele daarvan. De opbrengst van de loonbelasting was geraamd op 250 millioen; de ontvangsten stegen tot 337.7 mil lioen De vereveningsheffing ver toont hetzelfde beeld; bij een ra ming van 110 millioen bedraagt de totale opbrengst 136.4 millioen. Een ander middel dat in de gun stige ontwikkeling deelt en waarop de prijsstijging evenmin eenigen in vloed heeft, is de motorrijtuigenbe lasting, welke f 19.8 millioen op bracht bij een raming van 15 mil- lioen (1939 23-8 millioen)Van de verbruiksbelastingen valt op een gunstige ontwikkeling van de omzetbelasting, ;waarbij uiteraard niet alleen de stijging in de bedrij vigheid, doch ook de verhooging van het prijspeil van invloed is. In totaal werd ontvangen 344.2 mil lioen, bij een raming Vgn 300 millioen. Ook de tabaksaccijns wijst een belangrijke overschrijding van de Taming 120 millioen) aan; m 1946 werd geind 131 millioen, zulks niettegenstaande een gedeel telijke verlaging van eenige op centen met ingang van 1 Juni j.l- De accijns op zout heeft tegen de verwachting in eveneens de raming 6% millioen) gehaald, in totaal ■werd geind 6.9 mlilioen. De Suikeraccijns is met ƒ44 mil lioen beneden de jaarraming 50 millioen) gebleven, zulks niettegen staande een uitzonderlijke hooge opbrengst in December, n.l. 6 millioen. De successierechten hebben in 1946 een recordopbrengst gegeven, n.l. 87 millioen, bij een jaarra ming van 60 millioen; voor een deel moet deze hooge bate worderi toegeschreven aan de betaling op de nalatenschappen van hen die in het voorjaar van 1945 zijn overle den; voor een ander deel zal ook hier de prijsstijging eenigszins van invloed zijn geweest. De directe belastingen De kohierbedragen van de in komstenbelasting, vermogensbe lasting I, vennootschapsbelasting en vermogensbelasting II, gingen in December vooruit met ruim 62 millioen. In deze maand steeg de aanslagregeling inkomstenbelasting 1945 met 5-4 millioen. In Decem ber werd aan zekerheidstellingen ontvangen 46.1 millioen, waardoor de totale ontvangst steeg tot 1553 millioen. Op het eind van Decem ber moest nog worden ingevorderd 729 millioen. Het gebied van hoogen lucht druk, dat gisteren over Zuid- Noorwegen was gelegen, verplaatste zidh naar Noord-Schotland. Om dit maximum bewegen zich sto ringen van Spitsbergen via Zwe den naar het Zuiden. Met deze storingen dringt minder koude lucht naar onze omgeving, die na vannacht aanleiding zal geven tot toenemende bewolking en wat hoo- gere temperaturen. Temperatuuroverzicht heden morgen 9 uur: Twente 8 gr, C., De Bilt 6 gr. C. Den Helder 2 gr. C., Vlissingen 4 gr. C., Schiphol 5 gr. C-, Eindhoven —7 gr. C-, Leeuwarden 3 gr, C., vliegveld Beek 7 -gr. C-, vliegveld Eelde 5 gr. C., Gilze-Rijen 7 gr. C. Nagr wij vernemen, zijn de vol gende personen benoemd tot raads- heeren in den Hoogen Raad der Ne. derlanden: mr. H. F. F. Dubois, directeur van 's rijks belastingen en domeinen, te 's Gravenhage; prof. mr. M. P. Vrij, hoogléeraar in de rechtsgeleerdheid te Gronin gen; mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam; mr. F. J. de iong, rechter in de rechtbank te 's Gravenhage. E'en redacteur van den K. L M, Persdienst had dezer dag-en in het KLM vliegtuig naar L' nlJen een aardige ontmoeting Hij kwaim in het toestel naast een charman te jonge -vrouw te zitten, 'die met de K L M u-it Batavia was geko men en nu eenige dagen in Lon den ging doorbrengen Zij zou daarna "van Amsterdam uit we derom naar New York vertrek ken. Mrs Tetarii Idiu- Pent Berge ver telde op Tahiti -ge-boren te zijn en zich -van haar jeugd af te hebben bezig gehouden met- de parelvis- scherij Even voor d-en oorlog trouwde zij im-et ©en Zweed en samen zetten zij een flinke onder neming op, die Idie beschikking h-a-d over vele parelvisschersboo- ten. Jammer genoeg ging de hee Ie vloot in den oorlog verloren en moesten zij de parelvisscherij tij delijik vaarwel zeggen Mr Tetarii besteed ie gedurende tien oorlog al zijn aandacht aan het ontwerpen van een speciaal -diuikmasker, dat den pa-r-elvisschers van groot gemak zou zijn Inder daad slaagde hij erin een derge lijk masker te ontwerpen Olm zijn steentje bij te dragen aan Iele overwinning der geallieerden bood hij het masker aan d-e Ame- rikaansche marine aan-, die hier voor zeer groote belangstelling toonde- Diank zij deze uitvinding kon men met z.g, kikvorschman- n-en zwammers die voorzien wa ren van dit masker verschillen de werkzaamheden onder w-ater op gemakkelijke wijze verrichten, Thans hebben -de heer en me vrouw Tetarii de parelzaken weer opgevat -en trachten zij hu-n oude bedrijf te (herstellen. Zij hebben het' Am-erikaansche burgerschap en wonen officieel in Los Ange los De heer Tetarii werkt mo- nLiquidatie van een empire drukten de Duitschers over \postzegels van koning George en verspreidden ze in Zwitser land en andere neutrale landen, Dezer dagen bracht een serie van 29 van deze zegels te Lon den 1.2 pond sterling op. menteel in Singapore, terwijl zijn vrouw, anet slechts een kleine citybaig als bagage de were'li rond reist om d-e internationale parel relaties te bezoeken Nu is mrs Tetarii op weg naar Noord-Amerika, waar Zij twee maanden zal verblijven om -daarna per Flying Dutchman" terug te keeren naar Amsterdam Vandaar zal zij doorvliegen naar Bata'via- Zij heeft een afspraak met haar man: begin April Port Darwin in Australië! De Hoofdraad van de S. Vincen. tius.Vereeniging heeft met in stemming van het Hoogwaardig Episcopaat voor ieder bisdom in gesteld een ceniralen raad; alleen in het Aartsbisdom Utrecht zul. len om praetische redenen twee centrale raden gevestigd zijn, één te Utrecht en één to Zwolle. De taak van -dezen nieuwen ver. eenigingsvorm is versterking van de onderlinge samenwerking tus- schen de afdeelingen -der vereen-i. ging in het betrokken diocees, uitbreiding en intensi-veering van den vereer, igingsarbeid. alsmede streven naar een doelmatige en vruchtbare samenwerking met. an dere daarvoor in aanmerking ko mende diocesane en gewestelijke organisaties ep instellingen. De eerste Centrale Raad, die te Zwolle, is geïnstalleerd door den President van den Hoofdraad in een bijeenkomst, waardoor veel belangstelling bestond en die o.m. werd bijgewoond door Deken H. de Wit als vertegenwoordiger van den Aartsbisschop en de^ Com missaris der Koningin in Over ijssel ir. Ridder de van der Schueren. Nadat de president van den hoofdraad het doel van den cen'ralen raad had toegelicht en den raad, alsmede diens wnd, president, den heer A. Ganzeboom te Zwoller had geïnstalleerd, bracht Deken de Wit namens Z». E. M. Kardinaal d-e Jong de bes te wenschen over voor eeni vruchtdragenden arbeid van den centralen raad ANTWERPEN DOOR NED, HAYENS OVERVLEUGELD Bij het transitoverkeer naar Tsjechoslowakije De Brusselsche Nieuwe StaiVa daard" onderwerpt het trami Up- verkeer naar Tsjechoslowakije aan een onderzoek en komt hierbi} tot de conclusie, dat Antwerpen -te dien aanzien jammerlijk heeft gefaald. Hoezeer Antwerpen zich door de Nederlandsche havens heeft laten overvleugelen, zoo schrijft het blad blijkt o.m. hieruit, dat er da gelijks een 200.tal vrachtauto's uit Pnaag met bestemming Rotterdam en Amsterdam vertrekken. Naar Antwerpen gaat er slechts een tiental. Met het spoorwegver keer is het al niet beter gesteld- Ui; Tsjechoslowakije vertrek# dagelijks een trein van 40 goede renwagons naar Nederland. Voor Antwerpen wondt slechts een trein om de 10 of 15 dagen samengesteld. De Nieuwe Standaard" vrt agt zich af of Antwerpen dezen achter stand nog kan inhalen. De plaatsvervangers der vier ministers van buitenlandsche za ken voor Oostenrijk te Londen hebben Donderdagmorgen bij monde van den Poolschen ambas. sadeur in Praag een verklaring over de Poolsche zienswijze aan gehoord. De tekst van het Poolsche me morandum, waarvan de voornaam ste punten, afgezien van gespecifi ceerde Poolsche economische eischen, aandringen op het verbie den van propaganda voor een An schluss" en de verwijdering van alle nazistische elementen uit be langrijke functies, werd Woensdag gepubliceerd. De Britsche plaatsvervanger, lord Hood, vroeg om verduidelijking van de economische eischen, dat Polen vrijgesteld zou moeten worden van alle financieele verplichtingen op grond van het verdrag van Saint Germain en andere vóór de -An schluss" gesloten verdragen. De Poolsche delegatie beloofde een schriftelijke uiteenzetting hier omtrent té zullen verstrekken. De sovjet-Russische plaatsvervan ger, Goesef, vroeg om naderen uit leg Inzake den Poolschen eisch, dat Oostenrijk de uitgaven voor repa- trieering van Polen in Oostenrijk moet betalen. De Poolsche afgevaardigde ver klaarde, dat Polen tevreden was met de wijze, waarop de repatri- eering, die in ieder geval volkomen vrijwillig was, uitgevoerd werd. Er moesten nog ongeveer 25.000 30 000 Polen gerepatrieerd worden, maar de kwestie kon nu als opge lost worden beschouwd, temeer daar er géén troepen van generaal Anders zich m Oostenrijk bevon den. Vervolgens werd de discussie over politieke clausules van het Oostenrijksche vredesverdrag weer opgenomen. De Britsche formule -geallieerde en verbonden mogend heden", welke voorkomt in het Britsche ontwerp betreffende arti kel 1 van het politieke gedeelte over erkenning van Oostenrijk als een souvereinen en onaffiankelijken staat, werd door den sovjet-Rus- sischen afgevaardigde warm toege juicht en in principe aanvaard. De juiste formuleering van arti kel 1 werd evenwel naar een spe ciale ontwerp-commissie verwezen» Er werd geen overeenstemming beréikt omtrent de kwestie van de waarborogen voor de Oostenrijk sche onafhankelijkheid. Deze zou heden weer ter sprake komen. Tsjechoslowakije zal op 28 Ja»> zijn eischen toelichten. Dr. J Vilfan, die de belangen van Joegoslavië bij het vrede» verdrag met Oostenrijk voor de speciale plaatsvervangers van de ministers van buitenlandsche za ken te Lonken heeft uiteengezet, heeft nog verklaard, dat de an nexatie van deelen van de Oos« tenrij'ksche provincies KarinthiS en Stiermarken door Joegosla vi8 nauw samenhangt met de kwestie van het stichten van een weh\e« lijk democratisch en onafhankelijk Oostenrijk. Daarom acht hij een speciaal minderheirisinstituut voor de Joe* goslaven in deze beide provincie» geen bevredigende oplossing Dr. Vilfan staat een consequent- te po-litiek vam zuivering en her opvoeding voor om Oostenrijk te bevrijden van agressieve verduifr schenk e tradities Dit vereischt naar de meening der Joegoslaven een geallieerd bestuur van Oostenrijk, zelfs nu het sluiten va.n het vredesverdrag Dr. Vilfan gaf niet nader aan. welken vorm een dergelijk be* stuur zou moeten aannemen ET liet zich al aanstonds voorzien, nu de minister een commissie heeft be noemd om zoo noodig tot een her ziening van de bioscoopwet te ko men, dat alle mogelijke zich als deskundig aanvoelende lieden weer aan bod zouden komen om van hun inzicht en advies in deze materie blijk te geven- Een der eersten is een zekere L. W- in het laatst verschenen nummer van de „Haagsche Post", die daar een beschouwing publiceert onder den titel „Onze Filmcensuur op de helling". Wie de vaste medewerkers kent aan de „Haagsche Post'' behoeft zich niet lang te bezinnen wie zich achter deze initialen verbergt, maar verwondert zich des te meer dat deze journalist, die zich zoo vele jaren met de film heeft af gegeven, zoo weinig weet van de dingen, waarover hij zoo onver- veerd schrijft. Een deskundige, die zidh zoo ondeskundig gedraagt. Schrijver dezes is een der oud ste filmkeurders in den lande. Nu sinds kort emeritus heeft hij dit vak van het jaar 1912 af beoefend, en ondanks dat heel. zijn film archief door oorlogsgeweld is ver loren gegaan, meent hij nog wel zoo op zijn geheugen te kunnen vertrouwen, dat hij zal kunnen aantoonen, hoe deerlijk L. W. zich in zijn artikel in de „Haagsche Post" bijna regel op regel vergist. L. W- begint dan met te spreken van „het haastige en ondoordachte maaksel, dat de cinematografie onder curateele heeft gesteld". Hoe komt het", vraagt hij, „dat men indertijd (deze wet trad in April 1928 in werking) zooveel haast heeft gemaakt?" 1 Och, weet u, de regeering was in 1927 geschrokken van allerlei Russische filmen, die in ons land werden vertoond, en daarom beweert nu L. W- werd „in allerijl tot het oprichten van een Rijksfilmkeuring besloten, niet alleen voor kinderen, maar voor allen". L W- vergist zich; zoo schrome lijk overhaast is het werkelijk toch niet gebeurd- Integendeel. In 1912 werd te Rotterdam de eerste gemeentelijke bioscoopkeu- ring ingesteld welk voorbeeld weldra door andere gemeenten in ons land werd gevolgd- Om voe ling met elkaar te houden, besloot men toen al dadelijk tot het op richten van een Vereeniging van Gemeentelijke Bioscoopcommissies in Nederland, die jaarlijks in ver gadering bijeen kwamen tot het bespreken van voorkomende kwesties en ervaringen. Reeds spoedig kwam men daar tot het inzicht, dat terwille van eenheid en praetische uitvoering -gestreefd moest worden naar een Rijksfilm keuring, dus een centrale keuring voor heel ons land. Reeds in 1918 let wel op de jaartallen hield schrijver en onderteekenaar van dit artikel voor de jaarvergadering van de gemeentelijke bioscoopcommissies, toen te 's-Gravenhage bijeengeko men, een gedocumenteerd pleidooi voor de invoering van een Cen trale of Rijksfilmkeuring, welk rapport met algemeene stemmen goedgekeurd en aangenomen, in druk verscheen en aan de regee ring werd overgelegd. Daarna is door de regeering een speciale Staatscommissie benoemd, welke deze aangelegenheid in studie en beraad zou nemen, en wie nu bij ervaring weet, dat Nederlandsche Staatscommissies zich gewoonlijk niet plegen te overhaasten, zal moeilijk beweren, dat dezen keer hier overijld en weinig doordacht werk werd ver richt. Integendeel» Toen de Rijkscommissie eindelijk met tastbare voorstellen was ge komen, ©n de regeering deze in ontwerp van wet had verwerkt, zijn er nog twee verscheiden regeeringskabinetten aan te pas moeten komenalvorens de bioscoopwet van kracht werd- N nu over de samenstelling en werkwijze van de Rijks- filmkeuring Ook hier slaat L. W- er maar met een Franschen slag naar. „Zij is zeer wonderlijk ingericht", beweert L. W. „Er be staat een Centrale Commissie van tien leden en buitendien nog een Algemeene Commissie van zeven tig dames en heeren. Men kèurt dan in subcommissies van 3 personen, by herkeuring: 5, bij derde keuring: V'. Weer toont L. W- zich hier een bijster slechten gids De werkelijkheid is als volgt: De dames en heeren van de Rijks filmkeuring vormen tezamen de Centrale Commissie, waaruit drie tezamen met den hoofdambtenaar, den heer D. van Staveren als voor zitter het dagelijksch bestuur of z.g- de Huishoudelijke Commissie uitmaken. Aan deze huishoude lijke Commissie van vier is zon der stemrecht toegevoegd de voor zitter van den Ned- Bioscoopbond als vertegenwoordiger van het be drijf. Elke subcommissie van keu ring bestaat niet uit drie, maar uit vijf leden, een hérkeuringscom missie niet uit vijf, maar uit zeven leden, en daar blijft het bij, ter wijl de heer van Staveren als leider toeziet bij elke keuring. L. W houdt niet op in zijn artikel nog meer vergissingen te maken- Hij betreurt het o a., dat de Rijksfilmkeuring niet alleen filmen kan verbieden, maar ook dat zij coupures in de film kan gelasten. Nu moet men weten, dat de bestaande bioscoopwet drie leeftijdgrenzen aangeeft voor de vertooning van een film. Als L W. nu eens nader bij de betrokkenen wil informeeren dan zal hij tot zijn verrassing vernemen, dat de bioscoophouder vaak ten zeerste gebaat is als de keuring in de film een enkele coupure gelast want hierdoor kan de film den naar een lagere leeftijdgrens war» den overgebracht, wat de alge meene vertoo: ing ten goede en d» recette ten beste komt. Tenslotte krijgt de nieuw benoemde staatscommis i» voor de wetsherziening va» L W. nog een gratis advies. „Me® zou" schrijft hij „een ver dienstelijke film vrijstelling va» vermakelijkheidsbelasting kunne» geven en haar het praedicaal „cultureel of artistiek belangrijk kunnen verleenen, zooals dat ook» naar hij zegt, in Duitschland ge schiedt. Wat L- W. al weer nief weet, is, dat dit zelfde al jarenlang ook in ons land gebeurt, en wel op eigen initiatief en advies va» de door L. W. veel gesmade dames en heeren van die Centrale Film keuring. L- W. is danig in zyn schik da» nu vanwege het ministerie va» O-, K en W. een staatscommissi® is benoemd, die de bioscoopwet nog eens onder de loupe zal nemen, en hij spreekt daarbij a« verwachting uit, dat men ..de teugels wat losser zal vieren Van onzen kant vreezen wij ech ter, dat dit hem nog weieens zal kunnen tegenvallen- Tenslotte nog deze opmerking: De bestaande Rijksfilmkeuring was reeds meet dan tien jaren op eigen ïnitiatieT» gezien haar dagelijksche ervaring- bezig de eischen en wenschen voor een herziene bioscoopwet b4» ee- te verzamelen en toe te lich ten, welk kostbaar materiaal zeker niet onbenut en ongebruikt zak blijven te meer waar de door»» winterde en beproefde voorzitto» der Rijksfilmkeuring, D. v- Sta* veren, door de regeering aan da nieuw benoemde staatscommissi» tot herziening als adviseur is toe» gevoegd. „Onze Filmcensuur" stond du* al lang „op de helling", de oorjr logsjaren alleen hebben de vlott» afwerking vertr-agd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5