Generaal Guisan Gen. Marshall nationale figuur gouverneur van Triest? Nieuwe Duitsclie grondwet Eerste Kamer en Linggadjati PAGINA 6 VRIJDAG 24 JANUARI 1947 GEFN VERWIKKELING IN PARTIJPOLITIEK Universeele buitenlandsche politiek Scheepvaart op het IJsselmeer KASSIER BEROOFD DOOR SS-ER DE „TJIBESAR" IN AUSTRALIË „FR4NSCHE AL CAPONE" ONTSNAPT DOOR FRANKRIJK VOORGESTELD Het antwoord zou van de regeering afhangen INZAGE NOTULEN GEVRAAGD DE BESPREKINGEN TE BATAVIA VROUWELIJKE KORDAATHEID UITSPRAAK TEGEN KAMPBEULEN Nu lie plechtigheden ter -is'ah latie vi n den nieuwen Amerikaan, schen staatssecre aris. generaal Marshall, voltrokken zijn en de minister in werkelijkheid zijn werkzaamheden kan aanvangen, ds het mogelijk zich een ie wat juister inzicht van deze porte. fem'lle.wisseling te maken. Ofschoon er aanvankelijk hier en daar s «mmen opgingen, welke twijfel opwierpen over de vraag, of werkelijk een minder goede ge. zondhe;d het ware motief van Byrnes' heengaan was. is over dit punt de stilte neergedaald. Zoo zij jnilet de eenige reden was. dan was zij toch zeker de voornaamste; en daarmede is dsze kant van ce zcak. voorloopig t-en minste, afgedaan. Dit is echter zeker niet het geval met die andere vraag, welke we ook hfer onmiddellijk stelten: waarom heeft men een militair en dan generaal Marshal] voor dit ambt gekozen? Het is wel merk waardig. dat het antwoord dat men in de meeste artikelen laat doorschemeren en vaak ook heel nadrukkelijk neerschrijft, eenvou dig iis. dat er geen burger te vinden was, die dit ambt ambieerde, en dat men daarom zooals in,de V. S. !den laatsten tijd reels zoo vaak het geval moet geweest zijn. een der hoogere officieren uitkoos die idan uit louter plichtsbesef het verantwoordelijke ambt aanvaard de. Het schijnt zelfs, dat generaal Marshall reeds herhaaldelijk voor verschillende functies is aange. zocht, en dat hij eindelijk is ~e- zwicht, op heel sterk aandringen van president Truman met w en bij in veie vraagstukken zeer nauw en vriendschappelijk heeft srmen. gewerkt De veron erstelling. dat de ge neraal zou zijn uitgekozen orn eind volgend jaar een succesvolle can. did a' voor het presiden sch.ap te kunnen zijn. heeft Marshall zelf elke basis ontnomen door de po. sitieve en ondubbelzinnige verkla ring, welke hij Dinsdag j.l. tegen over een tzirijk gezelschap van joureersten aflegde, en waarin hij o-m. 7°'de: ..Ik neem aan. dat het ambt v^n staatssecrèt-ris zeker onder de huidige omstandigheden, een n e* po!;tjek ambt is, en ik ffil dienovereenkomstig optreden. Ik wil n"i't in politieke kwesties worden verwikkeld.' en daarom mag ik niet als candidaat voor een politiek ambt beschouwd worden". Tot goe: begrip van deze korte en bondige verklaring berènke men d t een militair ziin taak vervult los van alle politieke, d. w. z, partijpolitieke overwegingen; hii d!ent zijn land. ziin pTats in ziin land is een zuiver nationale plaats. Evenzoo wil Marshall de periode v n zijn staatssecretaris schap n:pt beschouwd zien als een partijpolitieke aangelegenheid, maar als dienst jegens de geheele natie, 'us als een netton"!** func. tie. Daar echter hef nrc ident ic!) ap steeds een partijpolitiek ambt is de pres'dent is. zooais de zaken in de V. S. staan nf wel democraat of wel republikein Wil en kan hij daarvoor niet in aanmerking komen. Deze opvatting treft men tegen. wo or dig ook in andere landen aan, miaar het is veelal practisch onmo. gelijk een bekwaam man uit en voor het openbare leven te vin. den, die niet met een partij is verbonden. En zelfs voor Marshall zal eerst de toekomst kunnen lee. ren. of hij aan het eenmaal inge. nomen standpunt van ..nationale figuur" kan vasthouden. In elk geval echter bestaat de mogelijk heid, dat hij met zijn optreden voor de V. -S. een pen'ode afsluit en een nieuwe opent. Of dat hij. wat meer in de lijn van een nor. male ontwikkeling ligt, den over. gang tusschen twee perioden zal vormen. Sterke krachten drijven de V. S-, men moet zeggen tegen den wil van velen, uit het isolationisme naar de internationale, de wereld, samenwerking. Op politiek terrein is deze evolutie reeds zeer ver voortgeschreden; twee wereldoor logen hebben getoond, dat Amerika practisch automatisch in elk con. flict wordt betrokken; het was beï'e m'-len de beslissende de red'en de factor. Zou er ooft een derde wereldoorlog uitbreken, dan zal Amerika er onmiddellijk in betrokken zijn. en zal het juist voor dit land van belang zijn bondgenooten te krijgen. Zelfs een Wallace moet dit inzien. Of het bewustzijn van de economi sche wereldverbondenheid in de V. S. reeds diep doorgedrongen is blijft een open vraag; w?t zich rond de Internationale Bank, waarin Amerika zooal niet de be. slissende dan toch een belangrijke stem heeft en rond de Amerikean. sche Export, en Importbank af. speelt rechtvaardigt een ernstige twijfel. Daarom zal het de taak vian een ..nationale" figuur als Marshall wil blijven zijn het politieke pro ces te voltooien, de economische ontwikkeling te stimuleeren. Daar. toe zal het echter niet voldoende zijn, dpt zijn activiteit boven, partijdig Is, zij zal werkelijk Ame. riloaansch moeten wonden. Moskou poogt een universeele buitenland sche politiek te voeren, totalitair en bolschewistisch. als tegenspeler kan Washington slechts de univer. saliteit nastreven maar dan demo cratisch. met volle eerbiediging van de rechten der mensohelijke persoonlijkheid. Dat de V. S. echter reeds rijp zouden zijn voor een dergelijke universeele politiek, staat aller, minst vast. De sleepbooten „IJsselstroom" en ..Lekstroom", die Woensdag in het IJsselmeer een vaargeul van Amsterdam naar Kampen open braken, zijn gisteren in den tijd van zeven uur weer via dezelfde route naar Amsterdam terugge keerd. Het ijs had op verschillen de plaatsen een dikte van twintig tot vijftig centimeter, doch de sleepbooten hebben haar reis zon der veel oponthoud kunnen vol tooien. In aen nacht van 21 Jan. j.l. vervoegde zich een in lederen mo torpak gekleede man die gewa pend was met een karabijn, bij den kassier van de Boerenleenbank te Alkmarijp (Fr-) Hij sprak Neder- landsch, waaraan hij eenige Duit- sche woorden toevoegde, toonde een papier, waarop stond, 'dat hij tot de Germaansche S S. behoorde, en diwong den kassier de brand kast te openen, waarna hij zich meester maakte van f 2300.aan bankbiljetten. Daarna is hij loo- pende in de richting Joure ver trokken doch ging er even later met een auto vandoor. Het 11-000 ton me.ende Ned. vrachtschip „Tjibesar", dat door de maatregelen van de Australische havenarbeiders sedert Novembar in de haven van Sydney vast ligt, wordt door Ned. soldaten in sa menwerking met het Australische leger en de marine met uitrustings stukken voor 't Ned. leger geladen. De K-P.M. heeft toegegeven, dat de „Tjibesar" onder de controle van de Ned. militaire autoriteiten is gesteld. ..guste Mela, één van de be ruchtste en gevaarlijkste Fransche gangsters. ,.de Fransche Ai Capone" bijgenaamd, is na een hechtenis van bijna 8 jaar, uit de gevangenis te B°ziers fZuid-Frankriik) ont- snr"- S men met een medegevangene, Louis Pujols diende hij twee wa kers bedwelmende middelen toe en bond hen vast, waarna beiden er van door gingen. In 1936 heeft Mela met een ben de bij een aanval op het kantoor van de viieghaven Lyon den kas sier gedood. Ook toen wist hij uit de gevangenis te ontsnappen en ■weer eenigen tijd de bevolking van Marseille. Nice, Avignon en andere plaatsen in Zuid-Frankrijk te ter- roriseeren door een aantal gewa pende aanvallen en aanrandingen. Het stoutste stukje was het tot staan brengen van een trein, die met Egyptisch goud en juweelen op weg was naar Marseilles. Mela en zijn bende roofden het goud en een aanzienlijke hoeveelheid geld. Na een opwindende achtervolging per auto kwam het goud later te Marseille weW in rechtmatige han den en werden vier leden van de bende gearresteerd. Reuter verneemt van gezag hebbende zijde, dat de Fransche regeering in een nota aan de V. S. de sovjet-unie en Groot- Britiannië een nieuwe grondwet voor Duitsdhland heeft voorge steld. waarbij het Duitsche par lement of rijksdag zou worden afgeschaft en Dtritschland zou moe en terugkeeren tot een soort regeering ten tijde van Bismarck van betrekkelijk on afhankelijke Duitsche staten in los ged eeenitraliseerd ver band. Hier volgen bijzonderheden van de tot idusverre nog niet gepubliceerde nota; 1. Duitsehiand moet een fede ratie vormen van aparte Duit sche staten, waarin de voornaam ste bevoegdheden verankerd lig gen in de staten. De bevoegdhe den der federale regeeringen moeten worden beperki tot alom vattende aangelegenheden als fi nanciën, voedselvoorziening, ver voer, post en telegraafverkeer en enkele aspecten van economische en buitenlandsche aangelegenhe den. 2. Om de ,vier jaar moeten de nationale vergaderingen van iede- ren staat afgevaardigden benoe- mei voor het „huis der staten". 3. Het „huis der staten" moet leder jaar een nieuwen federa len president benoemen, die op zijn beurt een federale regeering moet aanwijzen die voor onder punt 1 vermelde bevoegdheden verantwoordelijk is. 4. De regeeringen der staten zijn voor alle andere bevoegdheden verantwoordelijk; zij moeten hun eigen politiemacht hebben, rech ters benoemen voc - het Duitsche hooggerechtshof, in staat zijn am bassadeurs voor buitenlandsche mogendheden te benoemen en staatszaken met hen te bespreken. Zij mogen echter geen verbond of fusie onderling aangaan. 5- Internationale verdragen voor Duitsehiand als een geheel moe ten met een meerderheid van t.wee derden in het huis der sta ten worden goedgekeurd. Uit Parijs wordt vernomen, dat de Fransche- regeering twee nota's over de toekomstige organisatie van Duitsehiand aan de regeerin gen der V. S., de sovjet-unie en Groot-Brittannië heeft gezonden. De eerste nota heeft betrekking op het voorloopig bestuur van Duitsehiand in afwachting van het totstandkomen van het vredesver drag. De tweede betreft de per manente politieke structuur van Duitsehiand, zooals deze door Frankrijk wordt voorgesteld. De positie van het Rijnland en Rutorgebied zouden slechts vluch tig aangestipt zijn. De Fransche regeering zou van meening zijn, dat voor die gebieden speciale re gelingen moeten worden getroffen. Men verwachtte, dat vollediger verklaringen over de Fransche nota's heden Vrij dag door het Fransche ministerie van buiten landsche zaken zouden worden afgelegd nadat Ge oir ges Bidault, de nieuwe minister van bui en- landsche zaken, den inhoud er van zal hebben bestudeerd. (Van onzen Geneefschen correspondent) Nadat op 9 Januari een telegram uit Rome aan de Zwitsersche bla den de waarschijnlijke benoeming van minister van Kleffens tot gou verneur van Triest aangekondigd had volgde kort hierop een mede- deeiing uit New York volgens welke minister van Kleffens in derdaad ernstig voor dit verant woordelijke ambt in aanmerking was gekomen, dooh dat zijn benoe ming afstuitte op den tegenstand van Sovjet-Rusland, dat reeds her haaldelijk bij verkiezingen voor belangrijke functies in de Veree- nigde Naties weinig welwillend jegens ons land is geweest. Volgens het laatste bericht uit New York zouden na het wegval len van de candidatuur-van Klef fens thans vooral op den voor grond der besprekingen staan de namen van generaal Henri Guisan, den opperbevelhebber van het Zwitsersche leger in den oorlogs tijd, en Eric Colban, den tegen- woordigen ambassadeur van Noor wegen te Londen die jarenlang de leider der ontwapeningsafdeeling van het volkenbondssecretariaat te Genève geweest is. Het spreekt van zelf. dat h,et bericht, dat een in Zwitserland zoo populaire figiuur als generaal Guisan ernstig voor een zoo zware internationale taak als die van gouverneur van Triest in aanmer king komt, groote belangstelling in dit land heeft verwekt. Tal van journalisten hebben zich onmiddel lijk met generaal Guisan, die thans als rustend burger op zijn land goed bij Lausanne leeft, in ver binding gesteld, om iets naders te vernemen. Generaal G-uisan kon edhter slechts verzekeren zelf ook geheel door het bericht verrast te zijn. Noch officieel, noch offi cieus was hij in welken vorm dan ook gepolst of hij eventueel bereid zou zijn de benoeming te aanvaar den. Wat zijn antwoord zou zijn, in dien hij zou worden aangezocht naar Triest te gaan? vroeg men hem. Zij, die meenden, dat de thans 73-jarige generaal beslist zou weigeren het zware ambt te aan vaarden, kregen ongelijk. Als goed vaderlander, die gedurende zijn gansehe leven ter beschikking van zijn land gestaan heeft verklaar de generaal Guisan zich volkomen aan het inzicht van de Zwitsersche regeering te zullen onderwerpen. Indien deze zijn gang naar Triest minder raadzaam acht. dan zal hij niet aarzelen een eventueel aan zoek beslist af te wijzen. Mocht de Zwitsersche regeering echter, ge trouw aan haar beginsel, om de Vereenigde Naties onder alle om standigheden, waar de neutraliteit dit niet verbiedt, te ondersteunen, van oord-el zijn dat generaal Gui san zich niet aan een benoeming mocht onttrekken dan zou hij zich In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting 1947 van het departement van overzeesche gebiedsdeelen wordt o.a. behandeld de houding der re geering tegenover de Eerste Ka mer. Betreurd werd dat de Eerste Kamer niet de gelegenheid had ge kregen. om voor het vertrek der commissie-generaal naar Neder- landsch-Indië van haar meening over het basis-accoord te doen blijken. Verscheidene leden waren van meening. dat de minister, evenals zijn ambtsvoorganger, te veel overlaat aan den luitenant-gouver- neurvgeneraal en hadden ernstig bezwaar tegen het beleid dat de regeering had gevolgd ten aanzien van de republiek Indonesië, ver mits aan deze meer relief is gege ven dan noodig en nuttig was Sommige leden hadden ernstig bezwaar tegen het optreden van de commissie-generaal Zoo wezen zij er op dat haar voorzitter reeds bij zijn eerste aankomst in Ned- Indië een redevoering had gehou den. waarvan de inhoud naar de algemeene opvatting weinig ge lukkig kon worden genoemd Eenige leden stelden verder de vraag, of het juist is, dat de com missaris-generaal, de heer De Boer, aan boord van H. M.'s „Koirtenaer" voor officieren der koninklijke marine een voordracht heeft gehouden ter verdediging van de basis-overeenkomst en daar in als beslissenden factor heeft vermeld onze onmadht en onze afhankelijkheid van Amerika en van Engeland. Deelt, aldus de leden hier aan het woord, de re geering die meening? Is het inder daad juist dat de verbonden mo gendheden haar in een dwangpo sitie hebben gebracht? ook aan deze beslissing onderwee* pen en op zijn ouden dag zijn vat» derland nog verlaten, om een door hem geenszins begeerden plicfhfc naar beste weten te vervullen. Generaal Guisan legde echte* den nadruk erop, dat dit alles slechts theorie was, daar hem tob» dusverre op geen enkele wijze wensch kenbaar was gemaakt, dat hij een benoeming tot gouverneur van Triest zou aanvaarden. Volgens een ^gezaghebbende re- pu'olikeinsche woordvoerder zija de besprekingen, welke in het pa leis Rijswijk te Batavia werden gehouden, in een prettige sfeer verloopen- De woordvoerder voeg. de er aan toe; ,.Er bestaar nog vele misverstanden, die uit den weg moeten worden geruimd, maar wij zijn met de beste voornemens be zield". De viee-gouverneur van Suma tra dr. Isa heeft tijdens een pers conferentie met alle kracht ont kend. dat er aan Indonesische zijde een plan zou hebben bestaan om een aanval te doen op Palembang. Hij verklaarde, dat het niet on mogelijk was, dat de Nederlanders een militair plan van de Indone siërs over Palembang in hun bezit hadden, doch hij voegde er aan toe, dat dit alleen een in Novem ber door den Indonesischen mili tairen staf ontworpen plan voor het houden van manoeuvres kon zijn. Dit plan is niet alleen ver worpen, doch is bovendien nooit als aanvalsplan bedoeld geweest. Dr. Isa zeide verder, dat het plan om een order tot het staken van het vuur uit te vaardigen, niet kon worden verwerkelijkt, daar een militair vliegtuig juist op dat moment overvloog vurend met boordwapenen, hetgeen onder de bevolking groote verontwaardiging teweeg bracht- Onlangs hebben de Ned. auto riteiten op Soembawa een poging tot het omverwerpen van het ge zag verijdeld, aldus deelen gezag hebbende kringen mede. Deze ac tie werd geleid door een aantal Javaansche ambtenaren van de bureaux van het zelfbestuur- Een hoeveelheid wapenen en .airmunitie is door de Ned- troe pen in beslag genomen. Het ge rechtelijk onderzoek duurt voort. Inzage notulen gevraagd Gaarne zouden eenige leden vernemen, waarom de regeering niet zelf heeft nagegaan, of de toelichting der commissie-gene raai naar geest en letter met de notulen overeenstemt. Vooral achtten zij zulks van belang met het oog op de positie der Kroon Andere leden, zich. hierbij aan sluitende, maakten er op opmerk zaam, dat de inhoud van de be doelde notulen in breedereil kring, dan waaruit de commissie- generaal bestaat, hekend is De commissie van rapporteurs wijst er naar aanleiding van de boven, staande opmerkingen op, dat „El- seviers Weekblad" na het afdee- lingsonderzoek fragmenten uit de genoemde notulen heeft gepubli ceerd. In verband hiermede acht zij het gewenscht, dat die notu len of afschriften er van worden nedergclegd ter griffie^ ter in zage van de leden. Nota prof. Molenaar Het verslag gaat vergezeld van een afzonderlijke noV-; van het lid der Kamer prof. Molenaar. De steller dezer nota acht het wenschelijk. nog iets dieper in te gaan op ..Nederlands taak", die naar de steller meent nog iets meer omvat dan de heer Romme. ongetwijfeld op het eerste noodige doelend aangaf. Aangezien ter uitvoering van de artt. 68 (de Unie-artikelen) ..bij na alles nog aan verdere uitwer. king is overgelaten" acht de stel ler nog de mogelijkheid aanwezig om in den geest van het boven, staand betoog een herziening der staatsorde binnen het raam van het Koninkrijk der Nederlanden alsnog in overweging te nemen. De Londensche avondbladen van Woensdag vermelden miet grooite koppen de dapperheid en tegen woordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte te Lon den. In de wijk Holloway van Londen stapte Woensdagmorgen een onge veer 35 jarige heer lang van ge stalte en met zorg gekleed, het kleine postkantoor binnen. Hij trok 'n revolver te voorschijn en richt te deze op 't meisje dat zich ach. ter het loket bevond- Met de hand aan den trekker kwam hij een of twee stappen nader. Onversaagd druktd het meisje echter op de brandalarmschei en dook tegelijk weg onder de toon bank, terwijl de man den trekker overhaalde- Het schot ging over haar heen en de dader rende de straat op. Hoewel de gemotoriseerde politie onmiddellijk door de radio werd gewaarschuwd, heeft men tot nog toe peen spoor van den man kun. ner. -lekken- In het proces te Hamburg aan gaande het concentratiekamp Flas- sen'ourg werden 41 beklaagden schuldig bevonden; 15 werden ter dood veroordeeld, twee vrijgespro ken. Tot hen, die de doodstraf krijgen, behoort de chef van de politieke afdeeling, Blomberg, die vele ge vangenen. o.a. een Russischen ge neraal. een a.s. moeder en kinde. ren van 5 tot 8 jaar zonder vorm van proces liet ophangen. Twee beklaagden zagen tijdens het proces, dat 7 maanden duurde, kans te ontsnappen. De kampdokter Schmitz, die on- noodige maagoperaties deed en zieke gevangenen door injecties doodde, zal met drie andere be klaagden in een ander proces te rechtstaan. De Grieksche eerste minister, heeft medegedeeld, dat een nieu we coalitie regeering op breede basis is samengesteld Zeven van de 8 parlementaire partijen waren het met elkaar eens geworden in zake de famatie van een coalitie- regeering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6