De dood moet orde scheppen Productie-roep in Engeland Uit de sportwereld Moreele fundamenten voor heropbouw bedreigd wereld Sport varia Gebrek aan vertrouwen VRIJDAG 24 JANUARI 1947 PAGINA 7 Het leven van de stad Berlijn is met zulk een dichte waas van droefgeestigheid, doelloosheid en uitzichtloosheid over trokken, dat het ons vaak als een onwezenlijk iets voorkomt. Wie geen Duitscher is heeft nauwelijks de kans temidden van de ellende van een verloren millioenenstad te staan. De put, waarin het kleurige leven van weleer verzinkt, is vóor hem niet toegankelijk. Hij kan hoogstens over den rand blikken en bijvoorbeeld uit zijn hotelraam neerkijken op den eindeloozen stroom van zwarte schimmige menschen, die in den eersten avondschemer schuiven over de reeds vertrapte sneeuw en langs de wit-omrande uitgeteerde huizenskeletten. Hij raakt nauwelijks af en toe met een angstigen vinger aan de paria, die het lichaam dezer stad thans is. Het is moeilijk voor hem zich in te beelden wat het weinige is, dat de menschen in dezen barren wintertijd nog een lichtpunt geeft. Nieuw dok in gebruik genomen Groote dag voor Vlaardingen HET INTERN. FILM FESTIVAL TE BRUSSEL Diagnose stellen is nog geen beterschap VAN SCHRIK GESTORVEIf KINDERVERLAMMING IN DE KAZERNE PAX ROMANA LOONEN IN INDUFTI.IE EN LANDBOUW NED. STUDENTEN TE DAVOS Nederland geen wereld kampioen ijshockey ROODE DUIVELS— ZWALUWEN BILJARTKAMPIOENSCHAP 45/2 (Van onzen Berlijnschen correspondent Den sombersten indruk in den af grond van Berlijn maken de vrou wen. Er wonen in deze stad 3.170.832 menschen; 1.885.456 zijn vrouwen en 1.285-376 zijn mannen. Dat betee- 'kent een officieel vrouwenover. schot van zeshonderdduizend, waar bij nog niet eens verrekend, is het feit, dat de mannelijke categorie, die der mannen in de kracht van h* t leven, het sterkst gedund is. Ziedaar den rekenkundiger) sleu tel tot 't moreele probleem van het ontredderde leven. Het effect vindt men weerspiegeld in h t uiterlijke leven van de Berlijnsche straten. Niet alleen in de avonduren in de schemerige verlichting van de hoofdstraten, doch veel duidelijker nog overdag op de ruïnes en de straten, waar vrouwen het werk «oen, dat niet voor haar moest zijn weggelegd. De kip wagens en kruiwagens, waarin het puin der stad korrel voor korrel wordt weg gereden, worden gevuld en geduwd door vróuwen. Zij hikken 'de kalk van nog bruikbare steenen. Zy sleepen met latten' en ijzeren bal ken. Er) zijn vrouwen in alle lesftjjas- groepen- Er zijn vele moeders on. d r, die geen arwfcre kans nebben om het karige rantsoen voor hun gezin te verdienen, In plakkaten eisehen vooruitstrevende politici gelijke rechten voor man en vrouw in alle beroeren. In hun kranten prijzen zij de vrouwen, die den ,>Auf:au" mee ter hand durven ne men. Maar wij hebben nooit van een dezer ongel, kkigen den indruk gekregen, dat zij uit moed en ver antwoording naar haar werk kwa men, doch alleen door de bittere noodzaak van een verwrongen leven dat haar geen andtre kans liet dan haar moederziel te laten verstui. ver. onder de kalk, die de zege ningen van een regiem naliet. Wij hebben er voorts geen voorstel ling van in welke primitieve om standigheden ontelbare arme huis moeders haar gezin nog verzorgen moeten. Het kan eigenlijk nauwelijks verwonderen, dat in deze om standigheden en bij dezen alge- jneeuen angst voor het leven een pijnlijke oude discussie hervat is: de discussie over het recht tot het dooden van het ongeboren leven. Dit is liet laatste, schrij nendste en meest beschamende symptoom van de ontwrichting van het leven. Men gaat weer hei laatste heil zoeken in het wegbreken van het eenige hechte fundament, waarop men hier vei lig zon kunnen bouwen aan een nieuwe toekomst; het respect voor de wetten van God en de natuur. De discussie is enkele weken ge leden geopend^door de partij, die meent met het sterkste geloof in een betere toekomst te zijn gewa pend: de socialistische eenheidspar tij van de Oostelijke zone. In haar bladen zijn vele pagina's gewijd aan de voor. en de nadeelen van een wijziging van het wetsvoor schrift, dat het onderbreken der zwangerschap strafbaar stelt. De eischen tot het verbreken van de Wettelijke remmen waren over. heerschend voornamelijk op grona van sociale motieven. De discussie heeft tenslotte ge voerd tot een positiekiezen van de Zentralverwaltung fuer Gesund. heitswesen medegedeeld aan de landen behoorende tot de Ooste lijke zone. Daarin wordt gezegd, öat deze centrale instantie op. gemerkt zij dat deze Zentralver- Waltungen niet over 'n uitvoerende •nacht beschikken weliswaar niet ®p het standpunt staat, dat iedere vrouw het recht heeft naar eigen goeddunken over het nieuwe le ven te beschikken, doch dat niet temin de onderbreking der zwan gerschap geoorloofd zou moeten Wo-den in die gevallen, waarin wringende sociale redenen aanwezig /"Jn. Men heeft «r uitdrukkelijk "tl laten uitkomen, dat een groote- e mate van vrijheid alleen toelaat baar is, zoo lang de algemeene toestand deze noodzakelijk maakt. Commissies van artsen en leeken zouden over ieder geval dfzonde". lijk moeten oordeelen De strevingen tot het opheffen der strafbaarheid leven niet alleen in de SED. Ook in andere partijen, ■de socialistische en de liberale, worden vele voorstanders gevon. den. De CDU staat principieel af wijzend tege_n iedere afdrijving De verhoudingen, die zijn inge treden sedert de bezetting van Ber. lijn, hebben het aantal verzoeken tot afdrijving snel doen toenemen. Men kan het aantal dergelijke ver zoeken thans voor Berlijn schatten op 10.000 per jaar ofwel een derae deel van het geboortecijfer. En de meeste dezer verzoeken waren op andere dan zuiver sociale motieven gebaseerd. In kringen der CDU en trouwens niet daar alleen freest men, dat met een in steeds versnellende mate aanzwellen van den stroom van verzoeken rekening moet worden gehouden. H>et motief, dat uiteraard naar voren gebracht is, als zou bij het laten voortbe. staan van het verbod het leven en de gezondheid van véle vrou wen bedreigd worden door niet medische behandeling wordt door de CDU niet aanvaard. Een beslissing is tot nog toe door geen der landsbesturen in de Oos telijke zone genomen. Men kan na het door de Zentralverwaltung be kend gemaakte standpunt evenwel verwachten, dat deze niet lang meer zal uitblijven, en het is niet zeer twijfelachtig hoe, bij de gel dende politieke verhoudingen, de ze beslissing zal uitvallen. De angst voor het leven zal de rich ting bepalen, waarin een doorziek te maatschappij zal gaan. Het is somber te moeten vaststellen, dat men geen anderen weg ziet dan dien op het hellende vlak. Het is beschamend voor allen, die verantwoording dragen in dezen chaos, dat men niet bij machte schijnt het probleem van den socialen nood tenmin ste zoodanig op te lossen, dat moeders weer den moed hebben den eersten levensschrei van haar kinderen te hooren. Na bijna twee jaren bezetting is men nog altijd niet zoover gekomen, dat men andere orde kan schep pen d&n de orde van den dood. Het is deze orde, die het waas van onwezenlijkheid spreidt over het leven hier. Kan men zich ver bazen over dezen ondergang in een land, waar men velen ont moet, die zeggen te hunkeren naar de rust van den dood? Het was gisteren voor het scheepvaartbedrijf van Vlaardin gen een belangrijke dag. Het nieuwe d'ok, Hat een maand gele den uit Engelanli in ons land arriveerde, w,as in dezen korten tijd reeds bedrijfsklaar gemaakt en heeft zijn eerste schip opgeno men- Bij deze officieele plechtig heid' waren vele officieele perso nen aanwezig. Onder meer merk ten wij op het coiHege van burge meester en wethouders, de direc tie van de scheepvaart I S Figee en ivan de Shell Nederland en ir Reader van de firma Hollowny Brothers uit Londen, waar het dek is gebouwd- Toen het ge pa vo is eer de dok tot zinken was gebracht, voer als eerste tanklichter de ,,Joma" bin nen, een schip van ruim 600 ton van de Shell Nederland'. Daarna werd het dok leeggepompt, zoodat het schip droog kwam te staan. Na afioop werd een reünie be legd in hotel ,,De Maas", waar burgemeester Heusdens namens het gemeentebestuur als eerste dte directie van de werf I S Figee ge- liuikwenschte met dezen belang rijken dag. Spr. hall bewondering voor dit initiatief en vond het niet alleen van belang ivoor de werf d'och voor de geheele gemeente. Nog tal van and-ore sprekers hebben hierna het woord gevoerd, terwijl voor de buitenlaindsche ©asten spontaan het Engelsche volkslied werd aangeheven, -onmiddellijk gevolgd door het Wilhelmus- De Belgische regeering heeft, volgens „Dernière Heure", aan 't internationale fillmfestival dat in Juni te Brussel zal plaats vin-den. 'n subsidie van 10 millioen francs verleend. (Van onzen Londenschen correspondent.) De sinds ecnïgen tijd met veel belangstelling tegemoetgeziene analyse van Engeland's economi- schen toestand is in den vorm van een Witblad verschenen Zij is samengesteld, door de regee ring, en bekrachtigd door den gemengden na'donalcn raad van advies, die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de werk gevers en vakvereenigingen. Zij bevat weinig dat nieuw is. be halve de neiging om de feiten onder de oogen te zien zooals zij rijn, in plaats van dat, zooals in een wat vroegere periode, de in druk verwekt wordt, dat de la- bour-regeering over de toover- middelen beschikt om welvaart binnen afzienbaren tijd te doen terugkeeren. Algemeen wordt erkend, dat de diagnose juist gesteld is. Maar door het stellen van een diagnose wordt een zieke niet genezen. En meer dan een diagnose is het document niet. Het lag ook niet in den opzet dat het meer zou zijn. Misschien is zelfs, als diagnose, reeds te veel, om de beoogde uitwerking op het publiek te hebben. Al datgene, wat blijkens dit overzicht noodzakelijk is, kan onmogelijk tegelijkertijd beproefd worden. In sommige ge vallen sluit het' een het ander uit. Des te meer daar dat alles en zonder dat van gezaghebbende zijde gezegd wordt hoe gedaan zou moeten worden met 'n ontoereikend aantal werkkrachten. Bij lezing van het document wordt men duizelig van alle vi- cieuse cirkels. Zonder meer werk krachten niet meer productie; zon der meer productie geen verhoo ging van den export; zonder - ver hooging van den export geen moge lijkheid van hoogeren import van levensmiddelen en grondstoffen; zonder meer import van betere le vensmiddelen geen toename van de physieke productie-capaciteit per arbeider, zonder import van meer grondstoffen geen opvoering der productie; zonder opvoering der productie geen toename van den export tot 70 pet. boven het peil van 1939. Enzoovoort. Zoo is de diagnose een bacchanaal van vici- euse cirkels, kris-kras door elkaar. Opnieuw wordt het volk aange maand alle krachten in te spannen tot verhooging der productie. Voor den gewonen arbeider en ilen ge wonen werkgever is dit eenigszins onthutsend. .Het komt ongeveer op hetzelfde neer, als dat Churchill in 1940 gezegd had: ,,En nu, waarde landgenooten, zoo vlug mogelijk naar Berlijn, en dan zijn wij er". De gemiddelde burger van 1940, dapper of niet dapper, had er geen flauw begrip van, hoe hij persoon lijk het zou moeten aanleggen om zoo gauw, of zelfs zoo langzaam mogelijk in Berlijn te komen. En de gemiddelde arbeider en werk gever hebben er thans evenmin eenig begrip van, hoe zij de produc tie kunnen verhoogen. Of denkt de regeering, dat er velen zijn, die er wel eenig begrip van hebben? Zoo ja, dan had ook dit geanalyseerd moeten worden, en dit is niet gebeurd. Indien het waar is, dat onder, nemers in vele gevallen niet pro- dnceeren tot de limiet van het geen thans onder ongunstige om standigheden mogelijk is, dan moet dit zeer bijzondere oorza ken hebben, en deze kunnen worlen samengevat in „gebrek aan vertrouwen". Niet het syn thetische vertrouwen, dat labour- organen brouwen, maar werkelijk vertrouwen in de financieele en economische vruchten van uiter ste industrieele inspanning. Nationalisatie van verschillende bedrijven kan zeer zeker in het al gemeen belang zijn, maar de natio nalisatie-politiek heeft in de indus trie een onzekerheid geschapen, waartegen van het begin af ernstig gewaarschuwd is. Die onzekerheid is oorzaak, dat in vele industrieën opzettelijk de pas gemarkeerd wordt inplaats van dat zoo snel mo gelijk voorwaarts wordit geschre den. Onder onzekere omstandig heden kunnen ondernemers niet dingen naar het geld van beleggers voor uitbreiding en hamieuwing der outillage. Het gebrek aan sta biliteit wordt verergerd door een goedkoop-geld politiek van mr. Dalton, den kanselier der schatkist. De onzekerheid wordt verergerd door onofficieele stakingen onder een regeering, waarvan men al thans had mogen verwachten, dat zij profiteeren zou van de discipline der Trade Unions. In zes oorlogsjaren heeft het Engelsche volk bewezen, dat het een nationale Regeering, die leiding geeft, volgen kan met hardnekkig heid en overtuiging. Het zou dit, ondanks zijn vermoeidheid, opnieuw doen in dezen nieuwen noodtoe stand indien er leiding was. De 60jarige mevrouw N. uft Koog a. d. Zaan, die Donderdag op het bureau van de P. KA te Zaandam was ontboden, geraakte tijdens het verhoor door den schrik bewusteloos. De ontboeien genees» kundige hulp achtte den toestand van de dame niet ernstig, maar toen na eenige uren de toestöhd niet veranderde, werd opnieuw de G. G. D. ontboden en tevena de echtgenoot van mevr. N. ge waarschuwd. Nu oordeelde men overbrenging naar haar woning of ziekenhuis noodzakelijk; er waa echter geen bezwaar dat de pa. tiënte me e-n taxi vervoerd zout worden. Zij overleed evenwel tij» dens den rit. Opnieuw is in het Bredascha garnizoen besmettelijke ziekte ge constateerd; thans een geval van kinderverlamming bij een militair van de KMA. Voor de betrokken kazerne is tot en met 3 Februari de quarantainetoestand afgekon digd. Het leidende comité van de „Pa* Romana" de internationale veree- niging van katholieke studenten heeft de werkzaamheden en het werkprogram van de vereeniging op het internationale hoog es ch ooi congres, dat met Paschen te Rome wordt gehouden, besproken en vastgelegd. Het gaat daarbij in hoofdzaak oim de deelname der Pax Roman* in dienst van den internationalen academischen wederopbouw- In het Statistisch Bulletin van het C.B.S., zijn indexcijfers gepublfc ceerd over de loonen volgens rege lingen: 1939/'39 100 gemidd. nijverig 24 takken en van land- land* datum nijverh. bouw bouw 1940: 30 Juni 105,1 110,7 105,9 1945 30 Juni 135,4 189,7 143,0 31 Dec. 150,3 224,6 160.7 1946: 30 Juni 163,3 240,5 173,9 30 Sept. 164,8 240,5 175.4 31 Oct. 164,8 240,5 175,4 30 Nov. 165,0 240,5 175.6"l! 31 Dee. 164.8 240.6 175.4*1 voorloopige cijfers. In de pers is gemeld, dat Pain Whiteman Jr. de zoon van der „Koning van de Jazz" zichzelf .Kroonprins van de Jazz" noemt. Dat is heelemaal niet origineel. Jaren en jaren geleden al heeft, naar de redactie van „Die ra» wereld" uit haar archieven is ge bleken, de heer Jansen, Koning der Knakworstjes, zijn zoon en eenigen erfgenaam geïntroduceerd als den „Prins van Wales, van de Knakworstjes" Woensdag werd te Davos een gecombineerde slalom gehouden, waaraan ook eenige Nederlanders deelnamen. De eerste Nederlan der, Roosmalen, klwam als no. 34 aan met een tijd van 2 uur 3 min. 9 sec- Z-urnieden werd acht en dertigste in 2 uur 20 min. 5 sec- en was de eenige Nederlander, die het parcoers zonder vallen be ëindigde. Holst kwam met drie uur 9 min. 2 sec. als negenender- stigste binnen. De Wit werd gedis- qualificeerd. Vooral op de moei lijke punten van het parcours bleek duidelijk de onvoldoende training van de Nederlanders- Ook in den ijshockeywedstrijd tegen Zwitserland heeft het Ned. team zwaar het onderspit moeten delven Met 17—1 behaalden de Zwitsers een éclatante overwin ning. Zij toonden zich buitenge woon schotvaardig en speelden met een enthousiasme, waartegen de Ned. ploeg niet opgewassen bleek. Nadat met 70 de eerste speeltijd was beëindigd, scoorde Söhwencke op fraaie wijze het eenige Ned- doelpunt In dezelfd-e periode kregen de Zwitsers echter nog viermaal kans te doelpunten. Tegen het eind van den wedstrijd raakten de Nederlanders vermoeid en met 6—0 in de laatste periqde vierden de Zwitsers de totaalscore op tot 17. Het strijdtooneel was Donderdag drukker bevolkt dan in. de vorige dagen, want naast de ijshockeyers en skiloopers verschenen voor de eerste maal ook de hardrijders aan den start. De Fin Parkkinen toon de verre de meerdere te zijn van zijn tegenstanders- Zoowel op de 500 m. als op de 3000 m- wist hij op de eerste plaats beslag te leg gen; over de 500 meter noteerde hij den fraaien tijd van 44-8 sec., terwijl hij de 3000 meter in 5 min. 0-5 sec. aflegde. De Groningsche student Mulder werd vijfde op de 500 meter in 47-9 sec-, gevolgd door Van der Scheer met 48.6 sec.. Van Slooten 48-8 sec-, Janssen 49.4 sec.. Van der Sluis 52.5 sec-, Immlnk (buiten mededinging) 57-9 sec-; Kolderman kwam te vallen en moest opgeven Ook op de 3000 meter wisten de Nederlanders een vijfde plaats in de wacht te sleepen, hier was het Van Slooten, die met 5 min. 24.6 sec de beste prestatie van de Ne- derlandsche ploeg leverde. Mulder volgde hem als zevende met 5 min 33-2 sec., Van der Sluis 6 min. 36-8 sec- Nederland neemt niet deel- aan de wereldkampioenschappen ijs hockey, welke 12 Februari te Praag zullen beginnen. Het blijkt onmogelijk, nu verscheiden .spelers die daarvoor in aanmerking ko men, in Zwitserland zijn. Boven dien gaan de Ijsvogels begin Fe bruari naar Zwitserland, Men heeft nu besloten edn Ned. ploeg samen te stellen, die een tweetal wedstrijden tegen België zal spe len. De eerste ontmoeting vindt 8 Februari te Antwerpen plaats. Van Belgische zijde vernemen wij, dat de voetbalwedstrijd Roode Duivels—Zwaluwen op 18 Februari zal worden gespeeld m Gent en nist- z"c'als aanvankelijk was aangekondigd, in Brussel. Te Apeldoorn zijn Donderdag d« wedstrijden begonnen om het biljart, kampioenschap van Nederland hoofdklasse 45/2. De uitslagen van den eersten dag luiden: pnt. brt. h.s. gem. De Ruyter 400 13 195 30.7» Sweering 215 13 78 16.51 Jacob 400 6 232 66.6» Wevers 142 6 68 23.6» Van de Pol 400 12 133 33.33 Kobus 121 12 36 10.08 De Leeuw 400 14 117 28.57 Metz 82 14 24 5.85 De Ruyter 400 11 158 36.6» Kobus 275 11 81 25.— Van Vliet 400 9 147 44.44 Metz 50 9 34 5.55 Van de Pol 400 17 158 23.52 Sweering 280 17 74 16.47 De Leeuw 400 18 138. 22.22 Wevers 371 18 74 20.61 Het klassement na den eersten dag luidt: De Ruyter Van de Pol De Leeuw Jacobs Van Vliet Wevers Kobus Sweerftig M-etz part. alg. gem. 2 33.33 2 27.58 2 25.— 1 66.66 1 44.44 0 21.37 0 17.21 0 16.50 0 5.73 <0> Bij de militaire intergeallieerda schermwedstrijden te Baden- E-aden weid de Ned- ploeg vierde op flore;. derde op de gen en sabel. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7