Von Papens „doopceel" R Ufferschaal Pe GEVECHTEN bij Soerabaja Pres. Soekawati in Nederland ADIO programma TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Voorzichtig meneer DE GESTOLEN PAGINA 2 WOENSDAG 29 JANUARI 1947 POLITIE-ACTIE OP BEPERKTE SCHAAL AMERIKA WIL NOG WAT KWIJT Het Ned.-Indisch legerbericht Het proces Fritzsche OFFICIEELE UITSLAG IN POLEN „Zonder hem ware Hitier niets geweest" GIJZELAARS VRIJ IN PALESTINA t)In naam der heilige wet SCHUHMACHER DREIGT MET NIET-TEEKENEN HET PROCES TEGEN MILCH. STAATSLOTERIJ Op Het spoor van C.C. Op een bijeenkomst van de Ned. yi Indonesische delegatie te Ba tavia heeft de Ned. militaire (Woordvoerder het volgende .mede gedeeld: Reeds geruimen tijd werden de Nederlandsche posten in Soerabaja regelmatig door republikein ~che troepen beschoten. Om hieraan «en einde te maken, hebben onze troepen het vuur beantwoord. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeuriger gericht wertj de republikeinen maak ten hierbij gebruik van Nea. stafkaarten, waarop de Neder landsche stellingen nauwkeurig waren aangegeven en welke be schikbaar waren gesteld tij eens de onderhandelingen over de uitvoering van het bestand richtte prof. Schermerhorn zich in een brief tot Sjahrir. waarin hij eischte. dat het artillerievuur op 25 Januari zou eindigen, an ders zouden tegenmaatregelen genomen worden. Door omstandigheden werd deze eisch op 22 Jan. te Soerabaja be kend, zoodat de tegenmaatregelen voor uitvoering op 23 Jan. were en voorbereid. De TRI scheen echter deze maatregelen te vermoeden waarom de desa Krian Sidoardjo door de republikeinsche troepen en civiele autoriteiten werd ont ruimd. Hieromtrent werden rap porten door de Ned. troepen ont vangen. Bij verkenningen van Ned «ij de vond men slechts enkele Chineezen en Indonesiërs, die me- dedeelden, dat de rest van de be volking met wapengeweld door de TRI was verdreven. De suikerfa briek ..Krian" werd geheel ver nield Krian Sidoardjo is toen bij af wezigheid van republikeinsche autoriteiten op verzoek door de Nederlanders bezet. Er was dus geen sprake van een grootscheep sche militaire actie, aangezien slechts twee compagnieën werden Ingezet en slechts één Nederlan der door sluipschutters licht ge wond geraakte. Commentaar der C. G„ De Commissie-Generaal heeft gisteravond een communiqué uit gegeven, waarin wordt verklaard: .,De gebeurtenissen te Soerabaja evenals te Medan, Palembang en Pa-dang zijn in eerste instantie een „evolg van het van republikein sche zijde uitblijven van een dui delijk bevel tot staken van het vuren en een behoorlijke naleving van dat bevel. De maatregel, waar door de desa Krian Sidoardjo be zet werd, moet gezien worden als zuiver politioneele maatregel in een gebied, waar geen duidelijk gezagsapparaat aanwezig is 15e t ligt niet in de bedoeling dit ge bied in te lijven, zoodat de Ned. strijdkrachten kunnen worden te ruggetrokken, wanneer een regel matig bestuur zal zijn hersteld.1" De War Assets Administration, die het beheer voert over de bin- nenlandsche voorraden overtollige goederen uit oorlogstijd, heeft be perkende bepalingen opgeheven den aanzien van den verkoop dezer goederen voor export. In een toelichting wordt gezegd, dat de schaarschte in de V.S. snel verdwijnt en dat naarmate de surplusgoederen in het buitenland verkocht kunnen worden de bin- nenlandsche markt openstaat voor de opname der nieuwe productie Bovendien zal de verkoop van Amerikaansche surplusgoederen in het buitenland bijdragen t,ot de ontwikkeling van toekomstige ex portmarkten voor de V.S. In aansluiting op het bericht over den toestand te Medan. wordt nog nader vemome'n, dat de repiublikeinsche regent Moenar zich sedert Vrijdag te Medan beeft gevestigd om het contact met de Nederlandsche autoritei ten te vergemakkelijken. Van de overige sectoren heeft de militaire wtcordiveerder het volgende meegedeeld: In den sec tor van Buitenzorg hebben Neder landsche troepen republikeinsche militairen, waaronder vrouwen in uniform, op de vlucht gejaagd- In den sector van Bandoeng meldden zich wederom Indonesi sche vluchtelingen bij Nederland sche pesten. Te Sem-arang slpegen enkele kleine republikeinsche p-atrouil |es, die zich in het Oostelijk rand- gebied ophielden, bij bet naderen van de Nederlandsche troepen op de vlucht In den sector van Soerabaja lag een Nederlandsche patrouille on der zwaar mortier» en artillerie vuur. Verder werd een Nederlandsche post bij Djeforeng met mortieren en mitrailleurs aanbevallen Nederlandsche troepen openden artillerievuur bij Dij-cndlo Uit Madoera zijn wederom 100 vluchtelingen aangekomen. In het door het zuiveringsge- reehtshof te Neurenberg tegen Hans Fritzsche, voormalig mede werker van Goebbels, gevoerde proces is gisteren Fritz Saenge-r, ex-hoofdredacteur van de ..Frank- furter Zeitung", als getuige a char ge opgetreden. Volgens Saenger verspreid''; Fritzsche door de radio valsche berichten. Zoo berichtte hij het zinken van het vliegtuigmoe derschip „Ark Royal" in de Noor delijke IJszee een jaar voordat het in de Middellandsche Zee werke lijk tot zinken werd gebracht. Saenger had uit gesprekken van radioluisteraars opgemaakt, dat Fritzsche's radioredevoeringen al of niet bedoeld, haat zaaiden. Op een vraag van den president van het gerechtshof heeft Fritz sche geantwoord, dat hij niet op de/ hoogte was van de Duitsche politiek t.a.v. de sowjet-unie en dat hij niets afwist van Hitler's politieke gedachten aangaande het Oosten daar hij- nooit „Mein Kampf' had gelezen. De officieele uitslag zan de Poolsche verkiezingen, thans be kend gemaakt, luidt als volgt; Het democratische blok (regee- ringscoalitie) 394 zetels. Mikolajczyk's boerenpartij 28 zetels. Arbeiderspartij 12 zetels. Onafhankelijke boerenpartij zetels. Onafhankelijke katholieken 3 zetels In deze cijfers zijn begrepen de 72 zetels, die op staatslijsten en staatscandidaten zijn uitgebracht. Franz von Papen werd op den derden dag van het tegen hem gevoerde proces te Neurenberg door een getuige „de man. zonder wien Hitier niets waard zou zijn geweest" genoemd. Theodor Duesterberg beschuldig de Von Papen er van in 1933 op een bijeenkomst van Hitler en den bankier baron Kurt von- Schroe- der te Keulen zijn medewerking te hebben verleend bij het geven van financieelen steun aan de worden de nazi-partij. Om verantwoording gevraagd voor zijn kanselierschap van Duitschland antwoordde Von Pa pen .,Ik was een medewerker van Hindenburg, niet van Hitier. de eerste vertrouwde mij, niet de dictator". Hij noemde zichzelf een soort inistemr zonder portefeuille toen Hitier kanselier werd Onder de getuigen a charge be vonden zich heden Oskar von Hin denburg, zoon van wijlen den Duitschen president, en Karl Se- Per K h M Skymaster is gis teravond om ongeveer half ze» ven op Schiphol gearriveerd de heer Tjokorde Rake Soekawati, president van den nieuwen staat Oost Indonesië Op het vliegveld werd Z-Exc namens den minister van Over- zeesehe Gebiedsdeelen verwel komd door den heer J M Kiveron, secretarisgeneraal van het de partement, en de heer-en dr H Friedericy en De Hoorens van Heyningen Ook de burgemeester van Amsterdam, mr A J d'Ailly, gaf van zijn belangstelling blijlk. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts de heer M Haimelink, minister van financiën van Oost Indonesië en de heeren Ghr G Grader en J van Grieken,, die aan den heer Soekawati tijdens zijn verblijf in Nederland zijn toege voegd De heer Soekawati werd ver gezeld door den heer J Hangel broek, hoofdambtenaar b b, die bestemd is de functie te vervul len van secretaris generaal van het departement van binnenland- sche zaken van Oost-Indonesië. Z Exc deelde mede nog niet te weten, hoe lang zijn verblijf in Nederland zal duren Het ligt in de bedoeling, dat hij door H M de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z, Exc heeft voorts het voor nemen zich over eenigen tijd naar Parijs te begeven, waar zijn echt genoote en kinderen vertoeven. DONDERDAG, 30 JANUARI. HILVERSUM I (301 MO: 7.00 KRO, 10-00 NCRV, 11.00 KRO, 14-00 NCRV; 7.00 Nieuws, gymn en gram.; 11-00 v- d. zieken; 11-45 Ber. uit Indië; 12-00 Zang; 12-30 Muziek; 13.00 Nieuws; 13-15 Klaas van Beeck; 13-50 Caus.; 14-00 Sextet; 14-40 Caus.; 15 00 Gram-; 15 30 Koor; 16 00 Bijbel: 16 45 Kwartet- 17-30 Gram.; 17-45 Zang; 18-30 v- d. Ned. Strijdkr.; 19-00 Nieuws; 19.15 Gram-: 19,25 Caus-; 19 45 Caus; 20-00 Gevar. prog.; 21-30 Gram.; 22.00 Nieuws en actual-; 22 30 Gram- 22.45 Avond wijding; 23-00 Muziek; 22.30 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.): AVRO: 7-00 Nieuws, gymn- en gram.; 1100 Orgel; 11.30 Caus-; 11-45 Gram.; 12-00 Muziek; 12.30 Stafmuz-- 13-00 Nieuws; 13-15 Sep tet; 13.50 Gram-; 14.00 v. d. vrouw; 14 20 Gram-; 14-30 Viool; 15-00 Caus-; 15-20 Gram.; .16.15 Film- prog-; 17,00 Kaleidoscoop; 17-20 Caus-; 17-30 Skymasters; 17.50 Caus 18.00 Nieuws; 18-15 Roman cers; 18-45 Sportpr.; 19.00 Viool; 19-15 Caus 19-30 Volksmuz-school; 20-00 Actual.; 20.15 Gev. prog-; 20-50 Hoorspel; 21-55 Orkest; 22 45 Lezing; 23.00 Nieuws; 23-15 Mu ziek (23-30 Hoorspel). vering, voormalig minister vani binnenlandsche zaken in Duitsch. land. Het eenige, dat Severing zich kan herinneren als tegen Von Pa pen pleitende was zijn opheffing van het uniformverbod, waardoor Hitier en de bruinhemden een kan» kregen tot demonstreeren. Reuter seint uit Jeruzalem! Het Joodsche bureau heeft uit naam van de joodsche gemeen schap onmiddellijke en onvoor waardelijke invrijheidstelling geëischt van de twee ontvoerde Engelschen, rechter Windham en majoor Collins, In de verklaring wordt gezegd, dat deze ontvoering barbaarsch is en dat de ontvoerders „krank zinnige desperado's zyn, die zich buiten de beschaafde joodsche ge meenschap in Palestina hebben gesteld". De Britsche politie ontving da mededeeling, dat majoor Collins in Palestina in vrijheid is gesteld en dat zij hem ergens buiten Je ruzalem kon aantreffen, terwijl rechter Win-dham de politie te Tel Aviv telefonisch verwittijffen. kon, dat hij zich in een fiabriek te Ramat Gan, nabij Tel Aviv be vond Onmiddellijk daarop is de rechter bevrijd. Dr. Kurt Schuhmacher, de leider der Duitsche sociaal-democraten, verklaarde gisteravond te Berlijn: „Een vredesverdrag, dat de Duit sche grenzen in het Oosten, zooals die voorloopig te Potsdam zijn vastgesteld, definitief verklaart, kan niet worden geteekend". Op de vraag, wie eventueel het vredesverdrag zou teekenen, ant woordde Schuhmacher; ,,Hij dia door het Duitsche voik daartoe ge kozen wordt, zal het vredesverdrag teekenen. Maar dit kan slechts worden bereikt, wanneer er door geheel Duitschland gelijk recht heersch^ Een Duitsche regeering kan slechts ontstaan uit èen parle ment, gesteund door den politieken wil van geheel Duitschland". <*WJ) 32. ,,Dat kan gebeuren", dacht Tim, ,,je denkt nu wel, dat je verschrikkelijk slim bent. maar het zal weldra blijken, dat je het toch heelemaal mis hebt 1" „Nu vooruit, begin dan maar". En daar zwaaide de reus zijn kameraad de lucht in, hief hem een keer of tien boven zijn macht en nam hem dan op z'n rug, of hij een baaltje koffie was. Daarop begon, zooals ze afgesproken had den, de tocht rondom het huizen blok. Teertouw had niet den min sten last van zijn vrachtje, die hij zoo op z'n rug genomen had. dat deze niet vooruit kon kijken. Dat kwam nu juist zoo schitterend in Tim's kraam te pas. „Voorzichtig meneer, daar komt een stoepje. Ja. nog eventjes.... prachtig. En nu den hoek omnee, nog eventjes recht door. En daar liep Teertouw re'cht op het water aan De verdediger van den Duitschen veldmaarschalk Eberhard Milch, dr. F. Bergold, heeft verklaard, dat hij Milch's streven naar vrede zou aantoonen. Hij heeft, aldus dr, Bergold, Hitier in 1943 geadvi seerd den ,,hopeloozen" oorlog te sta kien. Dr. Bergold betoogde, dat M Ich/'s verantwoordelijkheid zoo groot was, dat hij niet op alle onderdeden het oog kon houden (bijv. de bevries-experimenten in het concentratiekamp Dacha-u), Dr. Bergold verlangde verda ging, daar hij meende niet voL doende bewijzen ter ontlasting van Milch te hebben kunnen aan voeren. IHet hof be loer slechts dan verdaging in overwegng te zullen nemen, indien het thans door dr. Bergold bij-: en-getrachte materiaal onvoldoende blijkt. Trekking van 29 Jan. Prijs van f 1000; no. 21996. door Douglas Grey 17) En of! mompelde Ortega, ter- W/ijl hij den grendel wegschoof en den groeten sleutel omdraaide. Ik «al dien kerel zijn eerste krachten Wel laten verspillen, voordat ik hem in den weg kom. Als het op vechten aankomt ken ik de truc. Jes wel. Zoodra de sleutel omgedraaid Was, werd de deur van buiten af «pengeemeten en kwam een reus achtige man met verwande haren, bleek gezicht bloedbeloopen oogen en gebalde vuisten den drempel «ver en staarde Garcia én Flinero beurtelings woedend aan. XI. Een raar zaakje. Een oogenbliik zag het er naar Oit, alsof de reus de beiide detec. Lives zou aanvallen, maar hij wist zich genoeg te beheersehen om «1 echts schor en dreigend te vra gen; Wie zijn jullie voor den drommel? Flinero glimlachte grimmig en stak tegelijkertijd beide handen in de zakken van zijn overjas. Eerst na 'n opvallende pauze antwoord, de hij koeltjes: Ik "ben Carlos Fli nero en dit is mijn assistent Gar- i. Die jonge m-an -daar bij de deur is Ramon Ortega. Nog iets van uw dienst? De rc-us scheen zoo overdonderd door de rust van. het drietal, dat zijn kamer bezet ba,d diat hij niet veel anders dan onsamenhangen de klanken wist uiut te stooten. U bent degene, di-e als Chico Fuenta bekend, staat, nk-t waar? v'ervolgde Flinero kalm. U komt juist terug van de vaart op China. U heb een waardevolle bronzen schaal meegebracht, die aan Lin. Kitura afgeleverd moest wonden. Misschien weet u reeds, dat die handelaar in. oudheden vermoord is.... op een h-eel eigenaarcige manierdoor.... De detective kwam niet verder, want met een afschuwelijk gehuil wierp Fuenta- zich op hem. En hij zou den detective zeker tegen den grond geslagen hebben, als Fline ro, hoewel hij door geen enkel ge baar toonde, dat hij een aanval verwachtte, hem ni-et had weten te ontwijken. Met de lenigheid van een panter had hij een stap opzij gedaan en Chico kwam bij zijn doldriftigen aanval tegen een der ebbenhouten bedstijlen ter-echt, met zooveel geweld- dat hij er een oogenblik versuft door was Voor dat hij zich had kunnen herstellen, had Flinero reels de beide mach tige armen van den reus beetgegre pen en diens groote handen met onweerstaanbare kracht tegen elkaar aan gedrukt. Hij kon ze zoo slechts een ooganblik vasthou den. Doch voordat de woedende zeeman tijd kreeg om zich los te rukken, had Garcia er handig ae stalen handboeien, die hij snel te voorschijn had gehaald, omheen geknipt en.... Chico Fu-enta was een gevangene! In het begin leek het wel. of d,e woeste kerel, on danks di-e handboeien zijn drie- belagers wilde te lijf gaan. Hij bracht beide handen tegelijk om hoog en trachtte de stalen boeien met geweld op het hoofd van Fli nero te doen neerkomen. Maar dat was tevergeefsch. De decctive had te veel ondervinding om zoo'n aanval niet te kunnen ontwijken. Hij deed weer een stap zijwaarts en op hetzelfde oogenblik schoot de vuist van Garcia uit een gaf Chico zoo'n opstopper tegen zijn kaak, dat hij eT van duizelde. Ho-u je 'bedaard! waarschuwde Garcia. Anders krijg je er nog een aan den anderen kant. Je zit er in en doet verstandig er het beste van te maken. Toe, Francisco, laat ik hem eens onderhanden nemen zei Or tega, zich voor den verbluf'.en ge. vangene plaatsend. Doe hem die boeien af. Ik wil geen oneerlijken voorsprong hebben. Zoo'n kerel ka'n ik wel aan, zonder....- Garcia greep Ramon bij zijn schouder en trok hem opzij, Houd je handen thuis! Als 't werkelijk noodig is mug je vech ten. We moeien zakelijk blijven., het is hier geen boksclub. Ga zitten, Chico! zei Flinero tegen den reus, die verwilderd om zich heen keek. Ramon doe die deur dicht en op slot. Terwijl Ortega het bevel vol bracht wees Flinero op den grooten armstoel, Chico liet zich er werktuigelijk in zakken met zijn geboeide handen op de knieën zijn vingers bewogen zich zenuw achtig. We zullen nu maar kort en zakelijk zijn, Fuenta begon Fli nero streng In de eerste plaats weet ik precies alles, wat je hebt uitgevoerd en je kunt er nietg bij winnen als je probeert me (te be driegen. Ik heb den smaragd uit de bronzen schaal, die jij aan Ki- tuna moest afleveren, gevenden. Met woest flikkerende oogen keek de reus naar den glins'eren. den groenen steen dien Flinero op behoorlijken afpand voer hem hield. Waar heb je dien vandaan? gro-mde Chico. Gevonden, waar jij hem weg gestopt hebt, was het antwoord» In een van de schedels op de bed. stijlen. Ik heb de voer gevonden en laten openspringen. Dit is mijn k mer zei Chico norsch. Ik kan mijn eigen spullen wegstoppen, waar ik zelf wil. Als je zooveel tussc-hendeks had ge woond als ik, met een zootje schurken en gauwdieven om je heen die den grooten mast zou den stelen, als ze er weg mee wis ten, had je je dingen van waarde eok wel leeren verstoppen. Ik zou wel eens willen weten met welk recht jullie 'hier op mijn kamer zijn! Chico Fuenta, viel Flinero hem opeens in de rede. Wie heeft Lin Kitura vermoord? Een oogenblik trilde het opge. blazen gezicht van schrik. Maar Fuenta beheerschte zichzelf oogen- iblfkkelijk en antwoordde loom en uitdagend: Weet ik, wie hem vermoord heeft? Je weet toch dat hij dood i»« hield Flinero vol. CWordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2