De a.s. vrede met DUITSCHLAND V erkeersmoeili jkheden nemen toe Metaalindustrie en "W" ederopb ouw Duitsche export van 2 milliard Groot tekort aan gewalst staal WOENSDAG 29 JANUARI 1947 PAGINA S VEEL SCHEPEN INGEVROREN AANHOUDENDE VORST Russisch memorandum over de procedure bij de besprekingen ALLE BETALINGEN IN EEN SPECIAAL POTJE KINDERBIJSLAG Duitschland moet leveren Vertrouwen in Ramadier (Pr. Tiso, eens staatshoofd van Slowakije, staat te Bratislava terecht wegens beweerde collaboratie met de Düitscliers. Hij Verklaarde nooit met de nazis samengewerkt te hebben, doch ftij had, nadat Tsjechoslowakije in 1939 door de Duischers tvas overweldigd, slechts gepoogd zijn land voor de Duitsche terreur te behoeden. Koude houdt onverminderd aan L In de luchtdrukverdeeling is een geringe wijziging gekomen, welke overigens geen einde aan de vorst periode maakt. Het langgerekte hoogedrukgebied idat zich uitstrekt van W. Rusland tot ver op den Atlantischen Oce aan ten W. van Schotland is in twee stukken uiteengevallen. De kern van het eene deel bevindt zich over Z. Zweden, de kern van het andere gedeelte ligt midden op den Atl. Oceaan. Zij zijn ge scheiden door een vore van lagen luchtdruk, welke zich uitstrekt van IJsland over Ierland naar Spanje. Deze wijziging in de lucht drukverdeeling had tot gevolg, dat de wind in ons land draaide, waardoor wat drogere en koudere lucht werd ingevoerd. De bewol king nam af en de temperatuur kon tengevolge van nachtelijke uitstraling sterk dalen. Vooral in het Zuidoosten van het land kwa men lage temperaturen voor In Beek (Z. Limburg) daalde de tem- peratuur tot -16 graden onder nul, ondanks het feit. dat dit station gelegen is op een hoogen heuvel. Plaatselijk in de dalen tusschen de heuvels zal de temperatuur nog veel lager zijn geweest, evenals dit in België het geval was, waar in de Ardennen hier en daar onge veer 18 graden vorst werd geme ten en in N.-O Frankrijk waar de temperatuur tot 20 gr. C daalde. De laagste temperaturen van West- Eunopa worden gemeld uit Beieren. Münctoen meldde hedenmorgen 25 graden- In N.-Duitschland waren de temperaturen minder laag. Zoo vroor het te Berlijn niet meer dan 13 graden, in Hamburg 11 graden De Oostelijke winden dreven de koude steeds verder in Westelijke richting over de Britscihe eilanden. Zelfs in Ierland komt thans vorst voor. In Engeland daalde de tem peratuur, na zwaren sneeuwval, be langrijk. Londen meldde hedenmor gen 12 gr. C. In ons land kwamen om acht uur de volgende temperaturen voor: vliegveld Twenthe 13 gr. C.; Den Helder 10 gr C-; Vlissin- gen 8 gr. C.; De Bilt 13 gr. C;; Schiphol 14 gr. C.; vliegveld Eindhoven 13 gr. C.; vliegveld Leeuwarden 10 gr. C„ vliegveld Eelde 9 gr. C-; vliegveld Beek 16 gr. C.: Giize Rijen 15 gr. C. Zooals gemeld moest de schip brug bij Doesburg worden uitge varen Een motorboot onderhoudt nu de verbinding tusschen de oevers Hiermede kunnen echter alleen voetgangers en wielrijders wonden overgezet Op de plaats van de weggenamen echi.pbrug te Deventer vaart thans voor voetgangers en wielrijders een stoomboot door zwaar drijfijs. De veerdienst NumansdorpDen Bommel vaart nu tijdelijk op het roject NumansdorpGalathesche Weerverwachting medegedeeld t door het K.N-M.I. te De Bilt S geldig tot Donderdagavond: J Enkele overdrijvende wolken- velden, waaruit plaatselijk wat j lichte sneeuw valt; aanvanke- t lijk zwakke, later weer iets X toenemende Oostelijke wind; j meest strenge vorst. J 30 Januari: Zon op 8-23 uur, J I onder 17-22 uur; maan op 11.43 i uur, onder 1.43 uur. zoo haven, Getracht zal worden veel mogelijk te varen op de tijden welke in de dienstregeling zijn aan gegeven. De veerdienst Numansdorp Willemstad is gestremd. De veerdienst Middelharnis— Hellevoetsluis vaart alleen bij daglicht. Gestremd zijn de stoombootdienst BrielleVlaardingen, Middelharnis VlaardingenRotterdam en de veerdienst WellWanssum Voor de derde maal is de scheep vaart op de Zuid-Willemsvaart, het kan. WessemNederweert en de Noordervaart lam gelegd. Hoewel er Maandag nog betrekkelijk wei nig ijs was, is de scheepvaart gis teren reeds geheel gestaakt. In de omgeving van Nederweert en Weert liggen veel schepen inge vroren. De veerverbindingen over de Berg.sehe Maas bij Keizersveer, Capelle, Drongelen en Heusden zijn alle gestremd Het vertoecT van het Zuiden met het land van He ssden en Altena is alleen mo gelijk via die brug bij Heusden. Het kernpunt van het sovjet- Russische memorandum over de te volgen werkwijze bij de be. sprekingen over het vredesver. drag met Duitschland, is het voorstel, dat in dit door Goesef bij de speciale afgevaardigden voor Duitschland te Londen in gediende memorandum vervat i,s om denzelfden weg te volgen als bij de eerste vjjf vredesver dragen met Italië en de Duit. sche satellieten. Volgens deze regeling zo-mden de vier groove mogendheden een ontwerpverdrag opstellen, in dit geval na- het hooren der kleinere mogendheden. Vervolgens zou een vredesconferentie wiorden gehou den, zooals verleden zomer te Parijs, om het ontwerpverdrag te bespreken. Het voorstel van de sovjet-unie Is nu om op deze conferentie een Duitsche regeering te hooren. Daarna zou als tevoren het ont. werpverdrag ter aanvulling naar den raad van ministers van bui tenlandsche zaken g-aan. Het uit eindelijke verdrag zou dan door Duitschland en de geallieerde mo. gendheden worden onderteekend De sovjetrussische toespeling op het raadplegen van een cen trale Duitsche regeering was ter. loops in deze algemeene verkla. ring over de procedure ingevoegd en vormt geen onderdeel van een vorm van regeering in Duitsch land. Toch hechten Londensche waar nemers veel waarde aan Goesef's opmerking over een centrale Duit. sche regeering, die als een defi nitief stelling nemen van sovjet russische zijde wordt beschouwd tegen de door den Amerikaanschen ambassadeur Robert Murphy ge. uite zienswijze. Deze had namelijk voor zijn vertrek uit Berlijn ver klaard, da* het laten.teekenen van het vredesverdrag met Duitsch land door welke toekomstige re. geering van Duitschland ook onge. wenscht zou kunnen zijn. Noorsch memorandum Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft een overzicht gegeven van de voor naamste punten van het memo randum, dat gisteren door den Noorschen ambassadeur te Londen is. overhandigd Noorwegen acht het noodzakelijk een strikte controle te handhaven over het politieke en economische leven van Duitschland voor een, beperkte periode na het teekenen van het vredesverdrag, teneinde te voorkomen dat Duitschland weer een gevaar voor den wereldvrede wordt. Verdere Noorsche verlangen» zijn: een decentralisatie van het Duitsche bestuur, in het bijzonder van de politie. Pruisen mag niet meer een leidende rol spelen in het Duitsche politieke leven. Vollediga demilitarisatie- Heropvoeding tot democratie. Zoodra de Duitsche economie weer export toelaat, moet deze naar de geallieerde landen gaan als deel van de herstelpresta- ties voor de oorlogsschade. Noorwegen wenscht voorts, da* het Duitschland verboden wordt deel te nemen aan de walvisch- vaart en dat ook de Duitsche trawl- vischerij aan banden wordt gelegd. Industrieel West-Duitschland is weer opengesteld voor den direclen exporthandel tusschen Duitsche producenten en buitenlandsche koopers. Men is hier toe overge gaan om het exportprogramma van twee milliard dollar dat voor de komende drie jaar voor de Britsche en Amerikaansche zone *is vastge steld, te stimuleeren. Alle contrac ten die dooi Duitsche producenten worden afgesloten zullen echter ter goedkeuring aan de militaire re geering of het Duitsche bestuur dienen te worden overgelegd. Ver der werd het afsluiten van het eerste bi-zonale buitenlandsche verklaring over den toekomstigen handelspact bekend gemaakt. Dit bij overbruggingsregeling De minister van sociale zaken heeft aan den raad van vakcen- tralen meegedeeld, dat voor over- bruggings. en vorstverletregeling de kinderbijslag met terugwerken, de kracht tot 1 October 1946 van het eerste kind af zal worden uit. gekeerd. pact is, zooals reeds gemeld werd, afgesloten met dé Nederlandsche regeering. De plaatsvervangend directeur van het bureau voor economische zaken van het Amerikaartsch mili tair besiuur, Humphries, noemde het pact met de Nederlanders be. trekkelijk klein. Het is echter de eerse stap voor hernieuwing van de handelsbetrekkingen tusschen de twee landen. Humphries voorspeelde dat in de eerste dagen van den directen handel er veel verwarring zou heerschen, omdat de Reichsma.k; geen buitenlandschen wisselkoers heeft. Hij zeide dat er tijdelijk con. versiè-factor.tafels gebruikt zullen worden om de dollar of sterling- betaling vast te stellen, die een kooper voor ziin aankoopen zou moeten verrichten. Alle Duitsche export uit de twee zones moet be taald worden in dollars of door de dollar gesteunde valuta. De dollars die door export verkregen worden, gaan in een speciaal fonds dat ge. bruikt zal worden voor noodzake lijken import. De Duitsche produ cent ontvangt voor zijn goederen marken. Volgens het export-import pro. gramma moeten de twee westelifk» zones in 1950 ..self-supporting' zijn, waardoor de Britsche en Ameri kaansche belastingbetalers niet langer de Duitsche economie be hoeven te financieren- Pro/. Romme in Indië. Tijdens zijn bezoek aan Semarang had prof, Romme in den tuin van de pastorie een onderhoud met den inlandschen bisschop mgr. Soegiopronoto. In een onderhoud met het A.N.P. vertelde ir. M. H. Damme Sr., direc teur van Werkspoor" te Amster dam, het een en ander over de me taalindustrie in het algemeen en den stand van zaken bij Werkspoor in het bijzonder. „De metaalindustrie", zoo zeide hij, „is wel de belangrijkste voor den wederopbouw in Nederland. En juist deze heeft te kampen met zeer ernstige belemmeringen. Ten aan zien van de machinefabricatie lukt het op het oogenblik vrij goed, maar overigens is er een ernstig tekort aan gewalst materiaal. De geheele metaalverwerkende indus trie ondervindt er grooten hinder van. Het gewalste materiaal is onont beerlijk voor alle industrieën, die voor den wederopbouw werken. Zonder gewalst metaal is de ketel makerij onmogelijk. Hetzelfde geldt voor den bruggenbouw en de ver vaardiging van spoorwegwagons en tramwagens. Alle krachten moeten "*us. er op gericht worden een mo gelijkheid te scheppen, dat er ge walst metaal in Nederland wordt ingevoerd. Er is wel een basis-staal industrie in Nederland, maar deze kan in de verste verte niet voor zien in de behoeften. In de hoog ovens kan men dunne plaat wal sen, maar deze is niet te gebruiken voor den houw van huizen, sche pen, rollend materiaal, e. d. Voor den oorlog beschikte men bij de hoogovens over een wals voor dikke platen, deze werd door de Duit- schers weggevoerd en is thans weer in Nederland "terug. De montage is thans voltooid, maar wat deze wals kan produceeren vormt slechts een fractie van hetgeen noodig is". „Kunt u ook zeggen wat Neder land aan gewalst staal noodig heeft in dit jaar?" „De vraag voor 1947 is 1.300.000 ton. Het zal met de grootste moei te gelukken de helft van deze hoe veelheid te krijgen. Wij zijn geheel van den invoer afhankelijk, ook wat betreft draad, bandijzer, en profiel- Ijzer. Hoewel deze producten ook in Nederland gemaakt worden, kun nen wij toch nooit de productie zoodanig opvoeren, dat in de be hoefte wordt voorzien. Alles moet geimporteerd worden en daarbij komt een tweede moeilijkheid. De vraag is namelijk of hetgeen er ge importeerd wordt voldoende is en of de verhouding der geleverd* eindproducten overeenstemt met onze behoefte.' Als wy te veel pro- fieltjzer krijgen, of profielijzer van onbruikbare afmeting, en te weinig plaatijzer (of omgekeerd) kunnen wij dp schepen, die op stapel staan niet voltooien. Wij hebben geen reden tot klagen. Er wordt hard gewerkt en de regeering begrijpt onze belangen. Maar zooals de zaak nu staat kunnen wij ons hoofdzakelijk toeleggen op reparatie- werk. Het nieuwe werk, dat zoo noodzakelijk is voor den wederop bouw, moet steeds worden uitge steld." „Hoe stond het vroeger met den invoer?" „WD kregen toen 40% van het geen wij noodig hadden uit Duitsch land. Het is niet mogelijk onze be hoefte te dekken met invoer wit Engeland, de Vereentgde Staten, België en Tsjecho-Slowaklje. Het zou voor onze industrie van het grootste belang zijn als Duitschland weer gewalst materiaal kon leve ren. Natuurlijk zou dit onder scher pe «joixtrOle moeten geschieden Om te voorkomen dat onze strijdlustige naburen zich weer gaan bewape nen. En Duitschland is in staat te leve ren. De industrie heeft weinig ge leden door de bombardementenin hoofdzaak zijn de steden getroffen en niet de industriecentra. Als de Nederlandsche industrlee- len de contacten met hun oude le veranciers in Duitschland weer kon den opnemen, zouden er zeker nieuwe mogelijkheden voor onzen wederopbouw komen. Natuurlijk bestaat het gevaar, dan er dan een oncontroleerbare chaos zou ontstaan en daarom geeft het voldoening, dat de onlangs opgerichte trust- maatschappij een controleerende functie zal hebben bij het weder- opvatten der zakelijke relaties met Duitschland", Een motie van wantnoiiiiwen in de regeering Ro.madier is met 44 tegen 47 stemmen verworpen. Daarna werd gestamd over eer. motie van vertrouwen, wel-ke me* 543 tegen 18 stemmen werd aan" vaard- De motje van vertrouwen werd practisch automatisch aangenomen De minderheidsgroep in de MRP blijft weerspannig en w it at, welke bevoegdheden udte.ndelijk aan den communist ischen rr misten van nationale defensie, Billouxj zullen worden verleend. Naar verluidt, zou de Fransche regeering een wetsontwerp voor* bereiden, waarbij zijn bevoegdhe den aanmerkelijk worden beperk* Zooals Ramadier zeide, zullen de ministers van marine, leger en luchtmacht het recht hebben on» een bijeenkomst van den opper, sten oorlogsraad bij be wonen, terwijl de premier in politiek» aangelegenheden, betrekking heb bend op het leger, het laat«t# woord blijft voorbehouden. De benoeming van een commis saris voor de voedselvoorziening wondt binnenkort verwacht. All« verordeningen hieromtrent zullen door den eersten minister en d« vijf ministers van staat, die a.ll« partijen van de coalitie_regeering vertegenwoordigen, onderteefcend wonden. De president van Oost-Indonesie, Soekawati, arriveerde gisteren op Schiphol. Z.Exc. in gesprek met M. Hamelink, de ptu benoemde minister van financien in Oost-Indonesie.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5