Ambtenarij en wederopbouw Burgemeesters uitermate ontevreden DE NIEUWE BONNEN immm Accijns op gedistilleerd verhoogd Brandstoffenbon aangewezen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 0 DONDERDAG 30 JANUARI 1947 No. 20226 Deputatie gaat naar Beel ifZooals het op het oogen- blik gaat, gaat het niet goed Met 45 per H.L. ad 50 procent NIEUWE PETROLEUM- BON Petroleum voor kook* doeleinden en verlichting PRINSES BEATRIX DIE morgen negen jaar wordt. Ge feliciteerd, prinsesje! Ge staat op den drempel nu voor de jaren, die grooteren ernst bren gen gaan. Mogen ook deze door zond blijven door de spontane schalkschheid, die tot dusver een van Uw meest gelukkige en typische eigenschappen is. Onze textiel Confectie-dameskleeding, in prijs verlaagd Tien Duitsche oorlogs misdadigers ter dood veroordeeld Kolennood eischt Zondagsarbeid Met ingang van 1 Februari a.s. zal bon 65 van de brand- stoffenkaart T 606 tot nader aankondiging recht geven op het betrekken van totaal drie eenheden vaste brandstoffen. Inlevering van dezen bon bij den brandstoffenhandel is reeds op 31 Januari a.s. mogelijk. Ten einde zooveel mogelijk gezinnen te helpen is voorge schreven, dat de handel bij aan voer van vaste brandstoffen lilt NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT arrirormN BmAmim HOOFDREDACTEUK ^CEMEENa REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ 0.26 P. WEEK Onder auspiciën van de Ver. van Ned. Gemeenten is gisteren in Nijmegen een bijeenkomst gehouden van bestuurders van geteisterde gemeenten om te spreken over het probleem van den wederopbouw. De voorzitter der vereeniging, Rotterdam's burgemeester, mr. P. J. Oud, heeft de ver gadering geopend met een uitvoerige rede, waarin hij zeer ernstig bezwaar aanteekende tegen den tegenwoordigen gang van zaken. Wat de gemeenten bovenal hin dert is de allesoverheersohende centralisatie. Van den eersten dag ef heeft men op het terrein van den wederopbouw aangestuurd op een systeem om aan de gemeente lijke zelfstandigheid een einde te jnaken. principieel en welbewust. Het. systeem in 1940 geboren, maakte den ambtenaar oppermach tig en daarin schuilt de fout. Naast en boven de deskundigheid is er het bestuursbeleid. Niettemin, spr. gaf dit gaarne toe, heeft het systeem in de bezettingsjaren, toen de nor male bestuursorganen door den be zetter geleidelijk aan den kant werdien gezet, zekere voordeelen afgeworpen. Maar met de bevrij ding werd dit alles terstond anders en daarom was het K. B. van 7 Mei 1945, F 67, een cardinale fout. Ondanks alle actie en protesten Van de vereeniging is hierin nog Steeds geen verandering gekomen. En toch, de gemeenten wenschen de plaats terug, die zij voor 1940 hebben ingenomen. Bij het tegen woordige systeem van centralisa tie in her oneindige moeten de dingen onherroepelijk vastloopen. Men kan het zoo omvangrijke werk van wederopbouw, dat moet worden verricht, niet van een punt Uit dirigeeren. De technici van het departe ment van openbare werken en we deropbouw voor wier bekwaam heid en toewijding spr, allen eer bied heeft, kunnen den steun van het bestuurlijke element van bin- nenlandscae zaken niet missen „Zooals het op het oogenblik gaat, gaat het niet goed". Ruim 500 vertegenwoordigers van gemeenten waren aanwezig De burgemeester van Venlo sprak Over de oorlogsschade: Zoowel de publiekrechtelijke lichamen als de particulieren ver- keeren neg in groote onzekerheid over de vergoeding der oorlogs schade. De oorlogsschadevergoe ding moet beschouwd worden als een last, welke door de natie als geheel moet gedragen worden. Spr. oefende critiek. dat het be kende besluit tot wederopbouw door publiekrechterlijke lichamen in zijn werking is geschorst. Men wacht met smart op een gezonde en doeltreffende officieele regeling. Voor de particulieren ontbreekt nog steeds een definitieve regeling. De schadevergoeding op basis waarde 1940 is onvoldoende en stelt de oorlogsgetroffenen van wege te hooge lasten niet in staat over te gaan tot herbouw. Zoodoende blij ven herbouw en herstel van zwaar- getroffen panden meestal achter wege. De burgemeester van Arnhem maakte onderscheid tusschen ge troffen en niet-geteisterde gebie den. De materiaalschaarschte maakt een centrale leiding noodzakelijk bij de verdeeling der materialen over het land. Bij alle respect over het opgang- brengen van de verdeeling door het betrokken departement, had spr. toch ook critiek. Indien de materialenverdeeling doorgaat als nu geschiedt, zullen er 15 a 16 jaar overheen gaan, voor de be schadigde perceelen in de ge troffen gebieden zijn hersteld- Het quotum voor de geteisterde gebieden zal veel hooger moeten worden. Veel meer zorg zal er moeten worden besteed aan de voorziening en verbetering van noodwoningen, welke bijna niet te verwarmen zijn. De heer ir. H B. J. Witte, bur gemeester van Bergen op Zoom, sprak over den woningbouw. Men weet dat in voorbereiding is het bouwplan 1947. dat voorziet in den bouw van 25 000 woningen over 11 jaar, maar hoe geschiedt de ver deeling? Een goede regeling ont. breekt er nog steeds. Een der wethouders van Rotter dam pleitte voor oorlogsschade vergoeding op basis van vervan ging, waarbij alle getroffen gemeen ten op dezelfde wijze behandeld worden. Spr. wilde in dit opzicht Rotterdam niet bij andere gemeen ten zien achtergesteld. Mr. P. J. Oud maakte een korte conclusie en huldigde de inleiders- Het probleem is van alle zijden belicht ook de zedelijke en gees telijke kanten in verband met den woningnood. De oorlogsschade moet drukken als een last op geheel Nederland. Dit is een nationale zaak. Wij moeten een compleet dorp of een complete stad bouwen, waarin zich alle deugden van den mensch kunnen ontplooien en waarin wij in onze nooden kunnen voorzien. De plaatselijke autori teiten kunnen het best beoordeelen, hoe de gemeente er uit moet zien en hoe zij moet worden opgebouwd. De landelijke overheid heeft daarvoor de medewerking van de plaatselijke overheid noodig. Voor het tijdvak van 2 t.m. 15 Febr. .Bonkaarten KA KB KC 701 (strook no, 4) 591 brood: 800 gr. broost 59—2 brood: 400 gr. brood. 59—1 boter, 59—2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr vet. 593 boter: 250 gr' margarine of 200 gr. vet. 591 melk: 4 liter melk# 59—2, 59—3 melk: 3 liter melk. 591 vleesch: 100 gr. vleesch. 592 vleesch: 400 gr. vleesch. 592 Algemeen: 200 gr. kaas# 593 Algemeen: 125 gr. koffie'. 594 Algemeen: 50 gr. thee. 595 Algemeen: 100 gr. bloem. 591B Reserve1600 gr brood 59IC Reserve: 800 gr brood. Bonkaarten KD KB 701 (strook no. 4.) 601 brood: 800 gr. brood, 601 boter: 250 gr. boter. 602 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 601 melk: 12 liter melk 601 602 vleesch: 100 gr.'vleesch, 602 Algemeen: 100 gr. kaas. 601D Reserve: 800 gr. brood. 60IE Reserve500 gr. bloem of kindermeel (niet uit rÜst bereid.) 602D Reserve: 100 gr. bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid.) Tabakskaarten T 682 rants, tabaksartikelen (geldig t.m, 8 Febr.) Bonkaarten MA MB MC MD 701 (strook no. 4.) 594 brood: 800 gr. brood. Ingediend Is een wetsontwerp tot verhooging van den accüns op gedistilleerd en van de be. lasting op houtgeest en herzie ning van het tarief van invoer, rechten. Voorgesteld wordt een verhoo. ging van den accijns van 275 tot 320 per hectoliter, herleid tot ide sterkte van 50 procent. Verwacht mag worden dat het foinnenlandsch verbruik zal stijgen itpt ongeveer het peil van 1939. In flat jaar was het verbruik ca. 138.000 hectoliter ad 50 percent. De opbrengst voortvloeiende uit de (voorgestelde verhooging, kan mits. «iien voor het consumptie-gedistil leerd worden begroot op 238 000 x 45 is ruim 6,2 millioen. i Dit bedrag dien]; nog te worden verhoogd met den hooger accijns voor het gedistilleerd, dat door reuk. en toiletwater-fabrikan'en met gedeeltelijkan vrijdom van accijns wordt ingeslagen De totale hoogere opbrengst zal dan onge. veer 6.4 millioen beloopen. Voorkomen dient te worden dat gedistilleerd met houtgeest wordt vervalscht Uit dien hoofde is het noodig, zooals ook bij vorige ver. hoogingen van den accijns is ge. sch.ed, de belasting op houtgeest in evenredigheid met den gedistil. leerdaccijns te verhoogen. Practj. sche gevolgen heeft deze verhoo. ging overigens niet, vermits hout. geest alleen voor industrieele doel einden pleegt te worden gebruikt waarvoor vrijd0m van belasting wordt verleend. In verband met de voorgestelde verhooging van den accijns dient ook het invoerrecht van uit en met alcohol bereide stoffen, evenals zulks vroeger geschiedde, in even. redigheid te worden verhoogd 594 boter: 250 gr. boter. 594 margarine250 gr, marga rine of 200 gr. vet. 594 melk: 5 liter mölk_ 594 vleesch300 gr. vleesch. 595 vleesch: 100 gr. vleesch. 594 kaas: 200 gr. kaas. Op 6 Febr zullen nog bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Voor het tijdvak 3 Febr. t.m 15 Maart zijn bonnen 591 en 601 Algemeen aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum. Onderstaande bonnen geven ge durende de maand Febr. recht op net koopen van vier liter petroleum Kaarten Ua 611: bon A 13 t.m. 16, kaarten Ub 611: bon B 07 en B 08. Kaarten Uc 611: C 04 en kaarten Ud 611: bon D 08 en D 09. Na de verschillende referaten door burgemeesters uit de getroffen ge meenten werd een resolutie met algemeene stemmen aangenomen, welke aan den minister-president zal worden aangeboden en waarin wordt aangedrongen op het alge- meene belang voor betere samen werking tusschen de gemeentelijke autoriteiten en den dienst voor den wederopbouw in Den Haag, waar bij bepleit Wórdt, dat ook de Ver. van Nederlandsche Gemeen ten zal worden ingeschakeld bij het uitbrengen van advies voor verschillende voorzieningen in den noodtoestand der gemeenten. ft, Geen bontgarneering meer -jfc op mantels Met ingang van Maandag 3 Februari zal het in rekening I brengen van bont bij verwer» i king op confectie damesmantels i- voor de geheele binnenlandschei productie zijn verboden. De verwerking van bont heeft: tot misstanden aanleiding gegeven) Een te groot gedeelte van tde pro. i ductie werd er mede versierd, ter«| wijl dientengevolge doorgaans te! hooge pijzen werden gevraagd i Een verbod het verwerkte bont te! berekenen, was dus onvermijdelijk De met bont gegarneerde mantels, die na 3 Febr nog in den handel; zijn, mogen worden uitverkocht. Tegelijkertijd is besloten tot een verlaging van de confectietareven. voor dames- en kinderman e's eiv mantelcostuums. Uit een nacalcu latie bij de confectiefabrieken i9t namelijk gebleken, dat de in Meij 1946 vastgestelde tarieven thans1 voor verlaging vatbaar ziin Deze verlaging gaat op 28 Februari a,s. in Zij heeft ten gevolge dat in den! winkel een mantel van bij v 501 niet meer dan ongeveer 44 zal; mogen kosten In Denemarken is gisteren het tweede proces tegen oorlogsmis. dadigers beëindigd met het uitspre-' ken van de doodstraf over 10 laden van de groep-Lorentzen, onder wie; een meisje. Twee verdachten wer den tot levenslang veroordeeld en; 10 anderen tot straffen varieerende i van 8 tot 20 jaar. De groep-Lorentzen had zich voor de Duitschers verdienstelijk j gemaakt door het plegen van 168 misdaden, waaronder moord, mis handeling en sabotage. Het badhotel te Baarn is weder het centrum voor de journalis tieke bedrijvigheid in verband met de a.s. blijde gebeurtenis. In het hotel is men druk bezig met het opstellen van de telex toestellen. dient te beginnen met afleve-i ring van één eenheid. Beroep op de mijnwerkei's Op alle mijnbedrijven in Zuid. Limburg is een bekendmaking op gehangen van den beheerder der Ned steenkolenmijnen, waarin hij! mededeelt, dat op Zondag 2 Febr. gelegenheid zal bestaan voor alia mijnwerkers, geheel vrijwillig te komen werken in verband met den kolennood, die op het oogen» blik in ons land heerscht De vier vakorganisaties der mijnwerkers hebben zich in verband hiermede met een oproep tot alle mijnwer» kers gericht, waarin zij hen drin» gend aansporen Zondag a.s, pre. sent te zijn en aan het werk te| ga.an. De Nod Spoorwegen van hun kant zullen alles in het werk stel-j len, om, nu het vervoer te water) is uitgevallen, de geproduceerde I steenkool per trein te transpor»' teeren. Met de kerkelijke autoriteiten, is overleg gepleegd en de Bisschop van Roermond verleende dispen»' satie aan de mijnwerkers om op, dezen Zondag te werken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1