Dertig jaar zorg voor baby DE KAB. IN SCHIEDAM Door oorlogsgeweld omgekomen TEGEN PRIJSO VERTREDING »^o-if;|k=url S^Tium* DONDERDAG 30 JANUARI 1947 PAGINA 3 JLANGE NIEUWSTR. 197 Consultatiebureau voor zuigelingen geopend Lange Nieuwstraat i97 Toespraak burgemeester De burgemeester, mr. J. W. Peek, feliciteerde de vereeniging met het nieuwe bureau. Al was het nog geen eigen tehuis, de ruimte stelde de vereeniging toch in staat, haar zegenrijk werk in voldoende mate te verrichten. PLAATSEL. PRIJZEN- fe I P T v COMMISSIE Bijeenkomst met de contactmenschen A.SVION BRIDGE-DRIVE EERSTE SCHIED. SCHAAK- VEREENIGING de schiedamsche WANDELAAR TOESTAND NIET BEVREDIGEND Kap. Franse constateert bedroevende feiten OOIEVAARSBRUG NOG NIET AAN DE ORDE PAS OP DEN HOND! BURGERLIJKE STAND HET IJS OP DE LEK Derde lijst ZAKENADRESBOEK Sinds 1916 is Schiedam bekend met de georganiseerde zorg voor de pas geborenen en de initiatiefnemers gaven in dien tijd blijk van een bij- zonderen verantwoordelijken kijk op het maatschappelijke belang, dat bij de zorg voor de zuigeling betrok ken was. Dokter R. H. M. Geerdes, voorzit ter van de Schiedamsche Vereeniging tot Bescherming van Zuigelingen gaf tijdens zijn toespraak tot de genoodigden, die bij de opening van het nieuwe consultatiebureau tegenwoordig waren, een kort over zicht van de dertig jaren zuige lingen zorg. Aanvankelijk was alles uiterst primitief. Later toen de Doelen ter beschikking kwamen, was er ruimte voldoende, maar de ligging en het interieur voldeden niet aan redelijke eisdhen Na de vordering ven dé Doelen in 1940 begon de misère eerst goed; het bureau sukkelde van het eene krot naar het andere, tot men zich veilig geborgen waande in het pand Westmolenstraat. Zonder eenige vervanging aan te bieden, dwong de gemeente de vereeniging echter ook deze ruimte op te ge ven, om er de kantoren van de gasfabriek te vestigen. Het verblijf aan de Nieuwstraat, dat tot op het oogenblik dienst deed, werd door de groote behoefte, die aan voorlich ting bij de moeders bestond, voor lief genomen, al voldeed het niet aan m'nimum eiscben. Dank zij de welwillendheid van het Roede Kruis was het nu echter mogelijk een meer geschikte ruim te te betrekken. In het gebouw zal er voortaan op Maandag-, Woensdag, Donderdag en Vrijdag middag tusschen 3 en 4 uur gele genheid zijn den kinderarts, dr. J. A v- d- Starp, te consulteeren. Deze' wordt bijgestaan door de zus ters H. Binnendijk en Tielen en een administratrice. De ruimte is zoo goed mogelijk benut. De hal dient voor kinderwagenpark, aan den achterkant ligt de zaal, waar de babies ingeschreven, uitgekleed en gewogen worden. Er zijn ee# tiental tafels met matglazen op stands, waar de moeder haar baby voor het onderzoek in de aparte Onderzoelckamer kan gereed maken. Hoe dankbaar de vereeniging ook Is voor den steun, dien zij van het Roode Kruis mocht ontvangen, blij. kens de woorden van dr. Geerdes, gaan de verlangens toch uit naar een eigen, zelfstandig gebouw, waar niet alleen de zuigelingenzorg, maar ook die voor de kleuters ter hand kan worden genomen. Met deze ruimte ter beschikking zal de vereeniging slechts zeer schoorvoetend haar plannen kun nen uitvoeren. Een bouwkapitaal van bescheiden omvang werd reeds door de dames van het comité in het rfgeloopen jaar bijeengebracht. Deze som is bij de hooge kosten nog lang niet toereikend, maar toe komstige giften of verlaging yaft bouwkosten zouden wellicht toch het luchtconsultatiebureau tot wer kelijkheid kunnen maken. Spreker herinnerde aan de ach terlijke toestanden op het gebied van zuigelingenzorg, enkele tien tallen jaren geleden, hier en daar zelfs nu nog, heerschend. Welke smart er voor de ouders verbonden is aan het verlies van een kind, kunnen zij vertellen, die haar zelf te dragen kregen. De zegen, dien de consultatiebureaux brachten, het verdriet, dat zij voorkwamen is groot geweest. Het meest afgelegen dorp in ons land kent nu zijn con sultatiebureaux, waarin de kundige arts en zusters echter vaak tot moedeloos wordens toe moeten strijden tegen bestaande tradities van bakers en grootmoeders. Maar de tijd is toch aangebroken dat de beteekenis van de weten schap in de zorg voor moeder en kind wordt erkend. Spreker hoopte, dat de Schiedamsche vereeniging tot bescherming van Zuigelingen in de toekomst dezelfde steun voor de moeders en de zegen voor de ba- bies zou blijven, die zij in het ver leden is geweest. Mevr. de Ruyter de Zeeuw, wees namens de Federatieve commissie voor zuigelingenbescherming in Z- Holland, op het veranderde karak ter daarvan. Na de eerste paniek over de grootte van het sterftecijfer en de daarmee gepaard gaande ziektebe strijding en vergrooting der levens kansen, is de zorg voor de zuige lingen langzamerheid gegroeid tot een methode, die verzekert, dat de baby op één-jarigen leeftijd de beste kansen heeft, om tot een gezond mensch op te groeien. Het doel is tegenwoordig om, met één jaar de sprinkplank naar zijn verdere leven voor de baby zoo veerkrachtig mo gelijk te hebben gemaakt. Spreek ster legde vooral den nadruk op het werk van de zusters, die, meer nog dan de dokter, gezag hebben bij de moeders. Zij hoopte, dat het bureau voor de jeugdige bevolking van Schie dam nog veel werk zou doen ten zegen van het jonge leven. De aanwezigen werden vervol gens in de gelegenheid gesteld de nieuw verworven ruimte te bezich tigen. De' gemeentesecretaris mr. N. J- Post, de wethoudster van -«sociale zaken, mevr. Benthemde Wilde, de leider van het Roode Kruis in Schiedam, dr- v. d. Berg, dr. Kooy, de districtskinderarts en vele an dere belangstellenden waren bij de opening aanwezig. Dinsdagavond kwam de plaatse lijke prijzencommissie in vergadering bijeen met een 30-tal contactmen schen, die door den Raad van Overleg hiertoe waren aangewezen. Na een korte uiteenzetting van den voorzitter omtrent de taak. die dezen contactmenschen is toebedeeld vond een algemeene gedachten- wisseling plaats. Alle vermeende klachten en grieven omtrent prijsovertreding of nalatige prijsaanduiding kunnen door het publiek bij deze contactmen schen worden ingediend. Gevallen van ergerlijke koppel verkoop zullen eveneeng in behan deling worden genomen- De contactmenschen zullen boven, dien gaarne geargumenteerde med e deelingen en uiteenzettingen van het publiek in ontvangst nemen, wanneer men meent, dat van een of meer artikelen de toegestane pry's niette, min te hoog is. Deze rapporten zullen worden ingediend hij de plaatselijke Com missie, die voor doorzending naar de betreffende instanties zal zorg dragen. Eiken Woensdagavond van 8—9 uur zal de prijzencommissie zitting houden In het Stadhuis en de contactmenschen aldus in de ge legenheid stellen de bij hen Ingekomen klachten kenbaar te maken en toe te lichten. Uitknippen en bewaren I>e namen en adressen van deze contactmenschen zijn als volgt over de stad verdeeld: Voor het Westen: M. A. Rensman, Anth. Muysstraat 38; W Schoen makers, Mesdaglaan 18b; G. v. d. Giessen Pieter de Hooghstraat 9b P, E. v. Leeuwen, De Genestetstraat 2; N* Koren, West Frankel.str 82b; C. Marbus, Nassaulaan 34b; D. v. d. Hoeven, Kortlandstraat 5/16; A. Gommel, Vlaard.dtjk 29a; J. Blazer v. Ruijsdaellaan 13; K. Dijking, Mariastraat 117H. v. Ruiven, Fabriplein 3; G Ordelman, Am. v. Solmsstraat 4a/ .Voor het Oosten: F H. Bunte^ Simon Stevinstraat 21b; H. Bunte, Archimedesstraat 9; P. P, v, d. Heiden, v. Swindenstraat 66b; P. A. de Rijk, Galvanistraat 5; F. J. Schuurmans, Franklinstraat 7a; C. Tettelaar, Marconistraat 11; P«. v. Leeuwarden, Parallelweg 242; W. E. de Niet Cartesiusstraat 8b; R, L de Haan, Newtonstraat 8b; Hc Meiningen, Edisonstraat 53. Voor het Zuiden (Gorzen)J, Leenders, Middelharnissdhestraat 14; W. v. d. Pluym, Pendrechtsche- straat 5; C. Lakwijk, "Strijensche- straat 44; H. Planken Groenelaan 121a; K. L. Voorbach, Lange Nieuwstraat 15; J. Bras, Oud- dorpschestraat 13'; J, v. d Vlies, Nieuwe Maasstraat 61a; M" BoomU sluiter Havendijk 194a. Voor het Centrum: A. J. A. ve Krugten, Noordmolenstraat 20c, Voor Kethel: K. Diethelm, Broek- kade 12. Deze lijst zal nog worden aange vuld met vertegenwoordigsters van de diverse Vrouwenorganisaties Gelieve deze lijst uit te knippen en te bewaren. Op de bridge-drive, die 4e Hoe. keyc'ub A*vion tn Maison Wes„ ihuis organiseerde behaalde in de Oost—Westlijn mej. Reeser—L. Karremcn den eersten prijs, ge. volgd door den heer en mevr. Wijl- acker. In de NoordZuidlijn, wa. ren het de combinaties J. J. H. H. Tapke LokenbergW. Hagers en de heer en mevr. Ort, die respec tievelijk den eersten en tweeden prijs in de wacht sleepten. E. S. S. I plaatste zich met Vlaar.dingen aan den kop van haar afdeeling door van Trianon I de vijf hangpartijen 1e winnen. Maan.; dag a.s. zal de strijd tusschen de rivalen gestreden worden. Heeft E S. S. een beter bordgemidde'Me, een uitslag is moeilijk te voor. spellen, rekening houdend met de sterkte van Het huidige Vlaarding- sche tiental. E. S. S. II won van Dordt II en maakt eveneens nog kans op de eerste plaats. Wanneer de weersomstanéVthe den /ulks toelaten za1 er Zo"d"<! 2 Febr. een trainlnsstortit gehou. den worden van 18 K.M. Ver'rek om 9 uur van de St. Anna Zust-erstr af Vt Op de gisteren in het gebouw van de K. A. B, aan de Lange Haven gehouden jaarvergade ring van de K.A.B„ de eerste sinds de bevrijding, leverde de geestelijk adviseur, kap. Franse erustige critiek op den gang van zaken in de afdeeling. Na de verslagen van voorzit- .ter, secretaris en penningmees ter zou hij graag een rapport hebben uitgebracht naar aan leiding van de vraag: „Hoe staat het ervoor met de K. A. B. in Schiedam". De conclusie zou moeten luiden: niet bijzonder gunstig. Wat het bezoek aan de vergaderingen van de vakafdee- lingen en van den hond betreft zelfs zeer slecht. Op een zoo belangrijke bijeen komst als vanavond, nu er een nieuw bestuur moet worden ge kozen zijn er van de meer dan 1900 leden 119 aanwezig; dat is niet meer dan 6 pCt. We zien de zaak in het algemeen veel te roos kleurig, aldus kap. Franse. De taak van de Arbeidersbeweging ligt niet alleen op stoffelijk gebied maar veel meer nog op geestelijk terrein Deze waarheid wordt in vakafdèelingen en in de K.A.B. veel te veel op den achtergrond gedrongen. Op den schriftelijken ontwikkelingscursus hebben slechts twee leden ingeschreven; een zeer klein aantal volgt den mondelin- gen ontwikkelingscursus in R'dam; spreker zelf is dit jaar met een socialen ontwikkelingscursus be gonnen, ten doel hebbende de arbeiders op de hoogte te brengen met «Je katholieke maatschappij leer Van de 25 deelnemers, die zich opgaven, verschenen er 11; de rest bleef zonder bericht weg. In zijn encycliek over het com munisme dringt Z. H. de Paus er op aan .dat de priesters voorgaan in het ontwikkelingswerk van den arbeider. Wat moet er echter ge beuren. als de arbeiders die leiding niet volgen De taak van den katholieken arbeider is een apos tolische; hij moet meehelpen aan de verbreiding van de katholieke overtuiging en levensopvatting, maar zonder kennis is dat niet mogelijk. In Schiedam is men echter totaal passief; in vele op zichten is het een dooie boel. Er zal anders, heel anders moeten worden gewerkt, willen wij met tevredenheid op de bereikte re sultaten terug kunnen zien. willen wij verhmderen. dat de vijand macht over ons krijgt. De jaaroverzichten Bij de opening gaf de heer C. Meiier. voorzitter van de a'fdeeling Schiedam der K.A.B. een over zicht over het werk van de afd. sinds de bevrijding. Hij wees -op de actieve wijze, waarop de af- deelingsbestuurders na de bevrij ding hun organisaties hadden her bouwd en uitgebreid. Het heen gaan van den heer Mouwens. als voorzitter en van den heer Hengst als administrateur van het gebouw werd door den spreker speciaal genoemd, evenals dat van den heer Brouwer. De bond trad in het krijt voor de leden, die hulp van de HARK goed konden gebruiken en was initiatiefnemer tot de op richting van den plaatselijken raad van overleg en de vakunies. Drie leden van de K.A.B. hebben zitting in den gemeenteraad De beweging weet zich in het volle vertrouwen van de arbeiders, lan delijk steeg het ledental tot meer dan -200.000, wat belangrijk boven het vóoroorlogsche topjaar is. Voor het komende jaar is de te volgen weg duidelijk uitgestippeld de maatschappij een zoodanig aan zien te geven, dat zij in overeen stemming wordt met de eischen. welke de christelijke naastenliefde en sociale gerechtigheid stellen. Over de geschiedenis van het gebouw na de bevrijding gaf de voorzitter een korte schets,waarin den was bond een onaangenam noot De heer v. d. Sluys gaf hierna een uitvoerig jaarverslag over het reilen en zeilen van de afdeeline sinds 5 Mei 1945. Zijn verslag om vatte zoowel de voornaamste lan delijke als plaatselijke gebeurte nissen Melding werd gemaakt van de toetreding sinds de herrijzing van de H.K.W.. de Technici en de PTT-ambtenaren. welke laatsten zullen fuseeren met den Ned EK. Bond van Overheidspersoneel St. Paulus. Er zijn nog besprekingen gaande met den Werknemenden Middenstand en de Bewaking. Bij de exploitatie van 't Bondsgebouw zijn volgens het verslag van den heer Westdijk, administrateur penningmeester de uitgaven in evenwicht met de inkomsten. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen N. J. J. v. Baarle, G. v d Heuvel, C. Meijer, P. J. Scheffers, A W v d Sluys, B J J Westdijk en A J Zijleman. De heer C. Meijer werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen Dit dagelijksch bestuur van ze ven personen zal worden aange vuld met vertegenwoordigers van iedere vakafdeeling. die samen het groote bestuur zullen vormen. St. Ambrosius speelde vóór de opening van den avond en tijden He. zal velen met ons bevreemd hebben, dat de bouw van een nieu. we Ooievaarsbrug in den gemeen teraad aan de orde werd gesteld, terwijl van een achter and in het geheel nog geen sprake is. De Ooievaarsbrug een schakel in de verbindingen met den tuindorp, polfer Nieuwl nd en den groo en rondweg om Schiedam, kan eerst dan worden gebouwd, wanneer de voorbereidingen voor den bouw van huizen in dien polder tot het verst bereikbare stadium zijn ge vorderd. Naar wij vernemen is het voorstel van de nieuwe Ooievaars brug dan ook van de agenda van den hedenmiddag te houden ge. meenteraad afgevoerd. In de Lange Kerkstraat is een hond doodgereden; de dader reed door en bleef onbekend. P. v. G. is door een hond aange. vallen, waardoor zijn kleeding is stuk gebeten- De politie zoekt den dader Het' is 1—1! Geboren: Enk G. z. v- P- .T, M. Scheffers en J. Frank, Nassaulaan 75; J"an z. v- S- Drijver en M. So. mer, Boerhavelaan 36; Hendr;ka F <3. v. D- Groen en F. de Kater, Boerhavelaan 85; Robert T. z. v. J. M. Zijlstrq en E. v d Meeberg. Broersvest 95; leven1- -kind van J, G. Wielders en P. Grims, Broers- veld 162. Overleden: H. Bult, 51 j- Dam. laan 17b. voorzitter een Korre sencs,waai,,. tu;schen de spreker het verlies van het proces in kor de pauzen tu scnen geding over de klapstoelen va- «pwekkende marschen. De Lek was gistermorgen over een grooten afstand dichtgevro ren. Bij Schoonhoven bevond zich echter -een open vak, waardoor het motorveerbootje de verbinding tusschen Krimpe-enr. en Alblasser. waard handhaafde. Des miodags hebben acht sleepbooten het ij» opengebroken, waardoor de ver binding Rotterdam—Vreeswijk weer tot stand kw-am en aanslui ting werd verkregen met 't even eens opengehouden Merwedeka. naai. De rivier vertoont thans weer het beeld van zwaren ijsgang. Zij is over de volie breedte met ijs- schotsen overdekt. Van Gastel, Jan Gerard, gefo- 27-8-1919; Gebbe, Johannes Al- bertus Joseph, geb. 28-3-1909; van Gelderen, Adrianus Cornells Leo- nardus, geb- 30-9-1924; van Gend. Cornells, geb. 31-7-1882; v- Gerven. Christiaan Jacobus, geb. 19-7-1875: van Gerven, Johannes Leonardus. géb- 21-6-1921; Gessel, Jacobus, geb 18-9-1898; van Giessen, Jo hannes Eliza, geb. 9-11-1924; van Giessen. Pieter. geb- 24-2-1924; Gödde. Franciscus Casparus, geb- 10-11-1918; wed. de Goede geb- v- Kampen, Christina, geb. 8-7-1862; Goedhart, Aart, geb. 21-2-1921; Goedhart, Adrianus, geb- 18-10- 1915; Golbach. Hendrik Antonius, geb. 23-10-1912; Gonlag, Jacob Marinus. geb- 13-12-1883; Gouka. Cornelis Hendrikus Johannes, geb. 8-6-1924; Gouka, Johannes, geb. 5-6-1930; Gouweleeuw. Johannes Paulus, geb. 6-8-1911; van Griet- huysen, Evert Cornelis, geb- 14-6- 1876; Groenendaal. Hendricus Ja cobus, geb. 3-4-1911; Groeneweg geb Libier. Altagracia Beatriz, geb- 26-4-1911- Groeneweg. Johan nes Theodorus. geb. 7-4-1921 Groeneweg, Petrus Leonardus sephus. geb. 10-11-1896; HeukelS geb- de Vreugd. Dirkje, geb. 5-12- 1919; van der Heul, Willem, geb, 4-12-1932; van den Hoek, Hendrik, geib 23-11-1907; van der Hoek. Jacob, geb- 8-8-1906; Hoender kamp, Frans Joseph, geb. 27-9-'04; van der Hoeven, Pleun Petrus Jo hannes, geb. 19-1-1912; van 't Hof, Jan Cornelis, geb 17-11-1918; van Holten, Hugo, geb. 5-8-1912; van der Hooft. Willem Cornelis. geb- 4-8-1911; van 't Hoog. Jan Willem, geb. 28-1-1923; van Hoogdalem, Frederick, geb- 3-12-1892; v. Hoog dalem, Marinus, geb. 29-6-1923; Hoogendoorn, Jan Willem, geb, 25-10-1897; ten Hoope, Willem, geb 4-11-1899; van Horssen, Theo dorus Aloysius, geb- 26-5-1910; van der Horst. Leendert GerarduS. geb 20-2-1893- Houtbraken. Wil lem, geb. 6-5-1922; van Hurck, Bas August F., geb. 10-12-1938 geb. 6-3-1919; de Groot. Karei Willem Frederik. geb- 12-10-1913; de Haan, Johannes, geb. 22-6-1898; van der Haa-r, Christiaan, geb. 11-3-1898; de Haas, Albertus Jo hannes, geb. 15-4-1903; van Hagen. Petrus, gelb. 13-6-1927; Hahn, Louis Hermann, geb. 16-4-1898; Hak- steen. Johannes, geb. 22-9-1898; van den Ham, Piet, geb- 13-4-1880; Hamerslag, Izaak, geb. 22-1-1920; Harte, Pieter, geb. 3-5-1894; Hart man geb- Groeneweg. Alberdina Elizabeth,, geb. 5-2-1913; Hartman. Alberdina Elizabeth, geb. 22-9- 1936; Hatenboer geb. Vink, Geer trui. geb, 15-2-1888; Hatenboer, Willem Jan. geb. 5-1-1921; v- Hat- turn. Johannes, geb. 27-4-1914; ten Have, Cornelis, geb. 4-9-1895; Ha- zenkamp, Barend Gerrit. geb- 18-1- 1893; van Heemst, Adrianus. geb. 27-5-1906; Heerkens, Cornelis, geb. 21-6-1896; Heggelman, Hendricus Bernardus Antonius, geb. 25-9- 1912; Heggelman, Karei Johannes, geb- 25-2-1922; van Hekke, Karei Leendert, geb. 19-7-1916; Hermans, Adrianus Sebastianus, geb- 17-1- 1925; Hersbach. Adrianus Jacobus, Hesselberth, Franciscus Maria Jo- I dige boek gebruik mak Bij F. J. Selbeck te Rotterdam is verschenen de tiende uitgave van het ..Z- A. B.", het zaken- adresboek voor Rotterdam, Schie dam en omstreken. Het a^^sen- materiaal is op overzichtelijke wijzen volgens beroepen of tranches ingedeeld en vervolgens alfabetisch verwerkt- Zakenman zoowel als particulier

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3