GESPREK met het PRINSELIJK PAAR Elk kindje zal welkom zijn C.-G. vastbesloten te teekenen Collaboratie-proces te Praag Kleert j es-actie ontroerend succes Indië-politiek ongewijzigd Onze textiel VRIJDAG 31 JANUARI 1947 No. 20227 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Groote nood eischt offervaardigheid Het koninklijk bezoek aan Zuid-Afrika BESCHULDIGINGEN TEGEN EX-MINISTERS H. VADER CONDOLEERT ZWEDENS KONING Directeur van Pander gearresteerd Reactie op verklaring van Natsir SOEKAWATI TEN PALEIZE Puntenwaardeering voor sommige garens verlaagd Twaalf luiers voor a.s. moeders NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR J.^ITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8. SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND,, 0.26 P. WEEK Een reporter van den nieuwsdienst van Radio Hilversum heeft gisteravond op het paleis Soestdijk, de woning van het Prinselijk Gezin, waarheen de komende dagen ongetwijfeld aller gedachten vaak zullen uitgaan, een onderhoud gehad met Prinses Juliana en Prins Bernhard, welk gesprek door de radio werd uitgezonden. Beiden verklaren dat de kleine ■Prinsesjes zich bijzonder verheu gen over de komst van een nieuw broertje of zusje. En niet alleen Beatrix en Irene, die zich door hun leeftijd daar nog het meest bewust van zijn, doch Margriet niet minder, want Margriet spreekt nu al over „mijn baby", aldus vertelde Prinses Juliana onder be vestiging van Prins Bernhard. Een jongetje of een Meisje Op de vraag van den verslag gever of de koninklijke hoogiheden (hun hoop stellen op een zoon of een dochter, antwoordt de Prins: „Tja. in ieder gezin heeft men graag jongens en meisjes, natuur lijk, maar wij zullen met beiden precies even blij zijn. Dat brengt me er op, waarom hoopt men eigenlijk zoo erg op "een prinsje? Zit daarin niet eigen lijk iets onrechtvaardigs tegen over de vrouw in het algemeen, wier capaciteiten men toch vooral in dien laatsten oorlog met heel nieuwe oogen is gaan zien? Ge looft u bijvoorbeeld, dat het levenswerk van mijn schoonmoeder, van onze Koningin, meer gewaar deerd zou zijn, indien zij een mau Was geweest?" Reporter: „Stellig niet". De Prins: .Eigenlijk is men dus met de hoop op een jongen een beetje unfair". Reporter: „Ongetwijfeld zal dan ook heel ons volk zich met u ver heugen, ook wanneer er een vierde prinses mocht komen. Maar heeft u aan de kleur van de kleertjes, die u zijn toegezonden en die op uw initiatief aan andere gezinnen zullen worden geschonken nog kunnen bemerken, hoe de ver wachting van de breisters is? Ik meen, dat rose een meisjeskieur en blauw een jongenskleur is". De Prinses: „Nou, het is zoowat Ihalf om half. En er is ook een heeleboel wit bij dat is dus in ieder geval onpartijdig. En ook nog weer andere kleuren, dus daar valt niets uit op te maken". De baby-kleertjes-actie Op een vraag of Prinses Juliana tevreden was over het voorloopige resultaat van de baby-kleertjes- actie. antwoordt H. K H-: „Niet alleen tevreden maar veel sterker, ik ben er door geroerd, dat in Nederland, waar textiel zoo schaarsch is. van zooveel ver schillende kanten de gaven zijn toegestroomd. Begin October besprak ik met enkele leden van het hoofdbestuur van de Unie Vrouwelijke Vrij willigers, de U.V.V. dat graag met aan mij gegeven baby kleertjes andere moeders zou wil len helpen. De U.V.V. bood aan, deze actie te stirmileeren en de verdeeling te regelen. Toch had ik niet durven hopen, dat, er meer dan 12.000 stuks babygoed inge zameld zouden worden. Hierbij werd ik herhaaldelijk getroffen door de groote hartelijkheid die uit de gaven bleek. Moeders van groote gezinnen, die toch zoo moei lijk iels missen kunnen, zonden een kleedingstukje; leerlingen van allerlei scholen stuurden, wat ze op de handwerkles onder deskun dige leiding hadden gemaakt; jeugdvereenigingen breiden in hun vrijen tijd, vrouwelijk personeel van een fabriek kwam iedere week op een vrijen avond bijeen en breide gezamenlijk baby-uitzetjes. Vele afdeelingen van de U.V.V. hielden een inzameling, waaraan vrouwenorganisaties van allerlei aard meewerkten Fabrieken in Nederland- en Nederlanders in het buitenland zonden goede gaven. De U.V.V. heeft met dit alles heel veel werk en ik wil dan ook graag van deze gelegenheid gebruik ma ken, om het hoofdbestuur de pro vinciale vertegenwoordigsters, die in de provincie de verdeeling re gelen, en de afdeelingen heel har telijk te danken voor al het werk, dat door haar verricht wordt". Trix is dol op organiseer en Dan komt het gesprek op de drie prinsesjes, de „groote" dochters van negen en zeven en een half jaar, en onze Margriet, die benjamin.af zal worden. Of de oudsten goed leeren? De Prins: ..Och, dat gaat geluk kig wei. Als ouders waardeeren wij het bijzonder, dat de school zoo ruimschoots de mogelijkheid g:eft, om gaven van verstand en hart te ontwikkelen. D'- schooi maakt haar ook zoo zelfstandig (Prinses: ,,Ja, dat is waar")Zoo organiseerden Trix en Ireentje bij. voorbeeld den laatsten Zondag, zonder hulp van iemand anders, voor de bewoners en het personeel van ons huis een voorstelling. Vooral Trix is dol op organiseeren. Zij brachten zelf de uitnoodigin. gen rond en verzorgden zelf teza. men met Margriet het heele pro gramma". ..Wat hield dat programma in?" De Prinses: ,.Nou. enkele gym nastische en acrobaische presta. ties van de kinderen, waar ireen. tje vooral van houdt, en verder een poppenkastveriooning van Jan Klaassen die den zieken ko ning met een wonderdrank beter maakt De onbrengst van de voor- s'tell ng was voor het Roode Kruis: dat hadden ze ook ze.f ce- dacht. Iedereen moest bij den in. gang van het zaaltje aan Trix er, Ireentje iets betalen. „Zooveel men missen kan", stond er op de convocatie- Samen zaten ze ach. ter een tafeltje en ze schrapten de namen van de lijst af, zoo gauw de gast betaald had. Maar zoo'n voorstelling in je eigen hu s heeft natuurlijk zijn speciale bekoring". Verder vertelt de Prins dat zijn dochtertjes dol zijn op schaatsen, rijden. „Ze hebben verleden win. ter hier al kunnen schaatsenrij. den en toen ging het vrij aardig, en dezen winter hebben ze veel meer de gelegenheid door de felle kou iets wat voor de meeste mer.schen buitengewoon onaange. naam :s, terwijl het voor kinderen, in verband met schaatsenrijden natuurlijk ideaal is. Zij zijn iede. ren dag op het ijs en ze kunnen het al heel behoorlijk Maar ze zijn niet alleen met schaatsenrij den bezig, ze rijden paard, vrij geregeld, op kleine paardjes en ook od een groot paard en dan heb. ben ze in Canada geskied". Voorts deelt de Prins nog me. de. dat Margr.et zich uitsluitend vermaakt met het schip'op wielen, dat ze op haar verjaardag van haar peetvaders der koopvaardij heeft ten geschenke gekregen. ,,Ze zit er den heelen tijid in en maakt alleen daarmee bij ons in huis een beetje de gangen onvei. lig. want die zijn natuurlijk bui. Kolonel Dudok van Heel, commandant van de le militaire afdeeling Amsterdam, nam gisteren afscheid van den troep, die een défilé voor hem houdt. tengewoon prettig om daarin rond te rijden". Ten slotte antwoordt Prinses Juliana op een vraag of de Ko ninklijke hoogheden ten aanzien van de te verwachten blijde ge. beurtenis nog bepaalde wenschen hebben: „Toen ik indertijd met het hoofdbestuur van de U. V V. sprak, heb ik gevraagd, om voor ons persoonlijk geen geschenken te zenden De nood in het land is nog veel te groot. Maar wij be den zouden het heerlijk vinden, als die geest van offervaardighe.d, die ons zoo getroffen heeft bij de actie van de U V. V. zou blijven voortbe staan, Als men daadwerkelijk wil helpen om nood in eigen omgeving te lengen, dan zou een groote wensch van ons beiden worden vervuld". De Brltsche koninklijke familie vertrekt heden uit Buckingham palace, om zich aan boord te begeven van het nieuwste En ge lscho slagschip, Z- M-'s „Van guard", waarmede op 1 Febr, de zestlendaagsche reis naar Kaapstad zal worden begonnen- De „Vanguard" zal worden bege leid door een escorte van twee kruisers, een vliegkampschip en een torpedojager van de home fleet Tot rechtzetting van verschillen de, den laatsten tijd verschenen persberichten verneemt A. N- P. van bevoegde zijde op de eerste plaats, dat dr. Van Mook al in Augustus 1945 en in October 1946 het voornemen te kennen heeft ge geven, met het oog op zijn dan gedurende ruim 8 jaren volgehou den ononderbroken werkzaamheid in de moeilijkste regeeringsfunc- Twee vroegere Tsjechoslo- slowaaksche premiers en drie voormalige ministers staan .te Praag terecht wegens colla. boratie. Het zijn generaal Jan Syrovy, premier tijdens de cri sis van Muenchen in 1938, Ru- dolf Reran, die hem opvolgde, dr. Josef Fischer en dr. Josef Cern, beiden minister van bin- ncnlandsche zaken en dr. G. Havelka, minister van vervoer bij de regeering van het protec toraat Beran wordt er o.m, van be schuldigd een overeenkomst te hebben gesloten met Heinxich <-• De tankboot „Esso den Haag", in Februari 1940 getorpedeerd, beeft een naamgenoot gekregen, het in Rotterdam na zijn eerste reis aangekomen tankschip van ruim 16.000 ton, dat in 24 uur de heele ladir.g kan lossen. Kapt. de Raat was een der twee overlevenden van de getorpedeerde „Esso", Himmler, hoofd der Duitsche Gestapo en met Reinhardt Hey- drich met betrekking tot het op sporen van communisten en aan hangers der toenmalige Tsjecho- slowaaksche regeering in balling schap. Beran wordt verder beschuldigd van steunverleening aan de Su- deten-Duitsche partij van Henlein en van geheime bijeenkomsten met den Duitscben gezant te Praag, wien hij vertelde, dat de buitenlandsche politiek van Benes een hinderpaal voor de wederzijd- sche samenwerking vormde. De beschuldiging tegen generaal Syrovy houdt o.m. het volgende in Het verwerpen van een Rus sisch aanbod de Tsj.-Slowaaksche grenzen van na Muenchen te ga randeeren, het niet vragen van Britsche, Fransche en Russische hulp. toen Hongarije kort na het accoord van Muenchen territoriale eischen stelde (Syrovy wendde zich toen tot mgr. Josef Tiro, die president van den door de Duit- scbers gevormden staat Slowakije werd). Syrovy heeft verder voor en na de Duitsche invasie verzuimd de noodige maatregelen te treffen. Z H de Paus heeft den Zweed- schen koning een betuiging van zijn medeleven gezonden met den tragisehen dood van diens klein, zoon, prins Gustaaf Adolf. Gisteren is door de politieke recherche, afdeeling collaboratie, gearresteerd W A. Dwars, direc teur van de meubelfabriek N.V. H. Pander en Zonen te 's-Graven- hage. ties, omtrent einde 1946 ontheffing van zijn taak te verzoeken. Op de tweede plaats, dat hij uiteraard zulks pas zou doen. wan- neer het stadium der politieke on derhandelingen dat mogelijk mocht maken. Op de derde plaats, dat thans met betrekking tot zijn aftreden nog niets vaststaat en dus even min met betrekking tot zijn op volging. Op de vierde plaats, dat van een wjjziging van de regeeringspolitiek ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk aan de zijde van de Nederlandsche regeering geen sprake is. De republikeinsche minister van voorlichting Mochamad Natsir, heeft een verklaring over de politieke situatie afgelegd. Hij begon met te ontkennen. „dat alles afhangt van het be stand, dat voornamelijk gesloten zou zijn, om de vereischte at- ..mosfeer te scheppen voor het houden van vruchtbare bespre kingen". Nadat Natsir nadrukkelijk ver klaard had. dat aanvankelijk de meening bestond, dat de overeen komst kon worden onderteekend, voordat zij aan het Ned. parlement zou zijn voorgelegd, vervolgde hij: „De Ned. regeering verkeerde echter in twijfel over het stand, punt van het Ned, parlement. Toen heeft minister Jonkman een inter pretatie van de ontwerpovereen komst gegeven, welke opzettelijk gesteld was in bewoordingen, die den rechtervleugel moesten ont wapenen. Hij besloot zijn verklaring met de woorden:,. „Het snelst werker de midd'el* om de situatie te verbe teren is de onmiddellijke onder- teekening van de ontwerpovereen komst, hetgeen een basis zou vor men voor de oplossing var, de hangende geschilpunten op mili tair en politiek terrein." Naar aanleiding van bovenstaan de verklaring verneemt Aneta van officieele zijde, „dat de commissie- generaal vast besloten is de ont werpovereenkomst zoo spoedig mogelijk te onderteekenen. De militaire acties, welke gedu rende de afwezigheid en na den terugkeer van de commissie-gene raal hebben plaats gevonden, hebben de situatie vertroebeld en daardoor de ontwikkeling ver- traagd. De commissie-generaal streeft er echter met alle kracht .naar om de onderteekening van de over eenkomst van LïnggaOjati tot stand te brengen, maar deze on derteekening is gebonden aan de door de Tweede Kamer aangeno men motie-Romme-van der Goes van Naters, terwijl de commissie- generaal zelf als voorwaarde voor de onderteekening heeft gesteld een algemeen bestand op basis van de vastgestelde demarcatielijnen." Gistermiddag te omstreeks 17 uur heeft H. M. de Koningin op het paleis op den Dam den presi dent van Oost-Indonesië, Tjokorde Gde Rake Soekawati. voor een onderhoud ontvangen. Bij dit onderhoud was mr. J A, Jonkman, de minister van over* zeesche gebiedsdeelen, aanwezig. Met ingang van 1 Februari is de puntenwaardeering van rijggaren gehalveerd, hetgeen beteekent dat op 1 textielpunt in het vervolg 500 yards kunstzijden rijggaren of 200 yards rijggaren van andere samenstelling verkrijgbaar zal zijn Het aantal kaartjes maasgaren, stopgaren en stopzijde, dat men zich op 1 textielpunt zal kunnen aansc-taffen, wordt gebracht van 2 op 6 kaartjes in een opmaak van 15 meter per kaartje, in totaal dus 90 meter. Bij anderen opmaak zal wederom voor ten hoogste 90 me ter, of gedeelten daarvan, 1 tex tielpunt moeten worden afgestaan. Koopt men b-v. 4 kaartjes maasgaren in een opmaakt van 20 meter per kaartje, dan is men dus 1 textielpunt verschuldigd. l Teneinde misverstand te voor komen, wordt er op gewezen, dat de puntenwaardeering van feston neer- en naaigaren haak- en hand breigaren benevens tapijtwol onge» wijzigd blijft. Het aantal luiers, dat ter be schikking van a s. moeder gesteld wordt, is verhoogd tot 12 stuks, In verband hiermede zullen de distributiediensten met ingang van 1 Februari de bonnen „Een rant soen artikel J" voor negen luiers niet meer uitreiken; in de plaats hiervan zullen van genoemden datum af aan de a.s. moeders twee bonnen „Zes luiers" worden ver* strekt. Punten van de textielkaart behoeven ook hierbij niet te wor den afgegeven. De van 22 December tot 1 ïe» bruari uitgereikte bonnen „Een rantsoen artikel J" blijven tot na der aankondiging geldig voor negen luiers-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1