Ufferschaal Katholieke meisjes voor Ned. memorandum Oöstenrijk over TIM TUIMEL KNAPT HET OP. De weg via het luik Radio DE GESTOLEN programma PAGINA 2 VRIJDAG 31 JANUARI 194>% IDEALISME EN EEREPLICHT I Nog onbegrepen taak Verduistering uit brieven voor Henri de Greeve Oorlo gsheri nnerigskru is Aanvrage thans indienen DE BONNE NLIJST Fabrikant van „wildworst1* gearresteerd Katholieke letterkunde in België iOp Eet spoor van C.C. xn Toen de winter in aantocht was en er in onze noodlijdende gebie den talrijke woningen niet door vensterglas waren gedicht, wacht te Henri de Greeve de officieele glastoewijzingen niet af, msar be gon op eigen initiatief een actie onder het motto: Ruiten troef Had hij dat niet gedaan dan zouden vele gezinnen in tochtige kamers niet tegen de felle December kou beschu zijn geweest. Zou de actie voor de gezinshulp moeten wach ten totdat de debatten in de Twee de Kamer hierover beëindigd zijn. dan zouden er wellicht jaren ver- loopen zonder dat er iets van be- teekenis gedaan werd om dezen maatschappelijken noodtoestand te verhelpen. Hoe ongelukkig zouden ontelbare moeders van groote ge zinnen er al dien tijd aan toe zijn! Om dit te voorkomen moet er thans met krachtige hand worden ingegrepen. Er moet aanstonds ge holpen worden- En flink worden aangepakt. De beste oplossing zal zijn dat alle katholieke meisjes, ongeacht rang en stand, die de school hebben afgemaakt en voor het groote leven staan, zich uit eige.i beweging beschikbaar stel len om tegen een geringe vergoe ding een jaar lang in een gezin naar keuze te gaan helpen. Daar mede kunnen de katholieken die het grootste percentage onzer be volking uitmaken, dit nijpende vraagstuk een heel eind zelfstan dig oplossen. Het komt ons voor, dat de Ka tholieke Actie in dit opzicht een prachtige taak te vervullen heeft. Door haar is de Studie-Commissie- Limburg ..Hulp in de Huishou ding" in het leven geroepen. Zij heeft voor de meisjes het prachtige devies uitgedacht:caritas est ser- virt liefde is dieneu Met haar landelijke, diocesane en plaatselij ke organisatie is zij het best in staat deze gezinshulpactie eer hand te nemen- Eenigen tijd geleden heeft de Limburgsche Studie-Commissie 'n uitvoerig rapport samengesteld, waarin de loonen en arbeidsvoor waarden van de meisjes die als hulp in de huishouding werkzaam zijn. naar hedendaagsche opvattin gen zijn verbeterd. Daarin is de bepaling opgenomen, dat ingeval de meisjes in de toekomst ver plicht zullen worden om geduren de een jaar in een gezin te helpen, deze slechts de helft mogen ver dienen van wat een gezinshulp, die dat vak als beroep gekozen heeft aan loon ontvangt- Deze ver ordening moet ook voor de vrij willigsters gehandhaafd blijven. Want het meisje gaat dat jaar niet zoozeer in betrekking om te ver dienen als wel om zich verdienste lijk te maken. Uit naastenliefde helpt zij een gezin naar keuze, waar de moeder om hulp verlegen zit. Zij moet zich uit offervaardig idealisme bij voorkeur voor een behoeftig en kinderrijk gezin be schikbaar stellen. Zr moet dat jaar vrijwillige hulp in het gezin als een eereplicht beschouwen. Dit begrip moet on der de katholieke meisjes en vrou wen spoedig algemeen ingang vin den. Niet het minst bij de ouders, die hun dochters moeten voorhou den. dat zij graag willen hebben, dat zij dit apostolaat een jaar uit oefenen Beter dan hun kinderen beseffen zij immers vaak door bittere ervaring geleerd wat geen hulp hebben vooral voor een groot gezin beteekent. Katholieke ouders zijn maar wat trotsch op een zoon die voor pries ter studeert en beschouwen het als een zegen, wanneer een dochter naar het klooster gaat- "Daar heb ben zij alle offers gaarne voor over. Zoo moeten allen ook dit offer, dat zooveel geringer is. in h -t. belang der gezinnen met een bereidwillig gemoed durven bren gen- Wanneer deze actie naar het voorbeeld van Rotterdam in steden en dorpen goed georganiseerd wordt en dan liefst zoo. dat de meisjes uitsluitend in vertrouwde katholieke gezinnen van de plaats hunner inwoning overdag gaan helpen, zijn de gevaren miniem, vooral wanneer dames van h.et comité voortdurend toezicht hou den. In zijn encycliek Rerum Nova rum heeft Paus Leo XIII gezegd, dat de vrouwen van nature tot arbeid in het gezin geroepen zijn en dat deze arbeid haar waardig heid als vrouw het best beschut. Wij zijn er zelfs-van overtuigd, dat haar vrouwelijke waardigheid daardoor zal toenemen. Want ieder ongerept meisje kan daar haar vrouwelijke eigenschappen het best ontwikkelen. Zij doet daar practische ervaring op, welke haar later als getrouwde vrouw ten goe de zal komen; zij leert met men- schen omgaan, zich schikken naar anderen, zich aanpassen doorzet ten, hard werken, anderen in stil te gelukkig maken, alles voor al len zijn en haar moederlijk gevoel ontwikkelen door teedere zorg voor de aanwezige kinderen; alle mogelijkheden liggen daar voor haar open; haar zachtheid, haar pudeur, haar reinheid zijn daar het beste tegen de verruwing van het moderne leven beschermd Zoodat het geestelijk en zedelijk peil der vrouwen, dat door een complex van schadelijke invloeden tot on der de maatstreep der toelaatbaar heid gezakt is, door de beoefening dezer bij uitstek vrouwelijke deug den, omhoog zal gaan. De waardigheid van het moder ne katholieke meisje zal er door winnen. En wie zou daar niet al les voor voelen? L. Gisteren is te Londen aan de ver tegenwoordigers van den Raad van ministers van buitenlandsche zaken een memorandum van de Ned. re geering nopens het met Oostenrijk te sluiten verdrag aangeboden. De Nederlandsche regeering is van oordeel, dat geen definitieve oplossing voor het Duitsche en Oostenrijksche probleem kan wor den gevonden, zonder dat reke ning wordt gehouden met de bij zondere positie, welke Duitschland en Oostenrijk tegen over elkaar in nemen. Nederland wenscht de tot stand- koming van een vrij, onafhanke lijk en democratisch Oostenrijk. Daartoe is, naar de meening der Nederlandsche regeering noodzake lijk, dat de voormalige grenzen van Oostenrijk in het algemeen wor den hersteld en de smalle econo mische basis van dit land niet nog meer wordt versmald. Het zou wenschelijk zijn, dat door de V. N, een onderzoek zal worden inge steld naar de vraag, op welke wijze hier practische en doeltreffende hulp kan worden geboden. Op deze wijze kan wellicht vermeden wor den, dat Oostenrijk in de toekomst uit economische wanhoop zich we derom eenzijdig richt op Duitsch land en zijn werkelijk Europee- sche functie uit het oog verliest. In het verdrag moeten afdoende garanties worden opgenomen, opdat Oostenrijk een werkelijk democra tisch staatsbestel verkrijgt. De Nederlandsche regeering is van meening, dat in het verdrag Oostenrijk als Donau-oeverstaat. voor wat haar gebied betreft, ga ranties dient te geven, dat 3' the navigation on the Danube river shall be free and open on terms of entire equality to the nationals, vessels of commerce and goods of all states". Het memorandum verklaart ten slotte, dat de Nederlandsche regee- ring geen aanspraak wil maken op reparaties van den Oostenrijkschen staat. Wel echter behoudt de Ne derlandsche regeering zich volko men het recht voor vergoeding te eischen voor alle verliezen, schade en kosten, welke Nederlandsche onderdanen en Nederlandsche rechtspersonen tengevolge van den Anschluss en den oorlog hebben on dervonden. Tevens behoudt de Nederland sche regeering zich volkomen het recht voor in individueele geval len, waarin bepaalde personen van oorspronkelijk Oostenrijksche na tionaliteit zich tegen den Neder- landschen staat of het Nederland sche volk hebben misdragen, scha. devergoeding te verlangen. De 44-jarige Haarlemsche post- besteller J W. P., die verschillen de brieven, gericht aan Henri de Greeve, opende en geheel of ge deeltelijk van hun gel-delijken in houd ontdeed, waarmede hij o.m. 600.onttrok aan de door Pa ter De Greeve georganiseerde hulpactie, is door de Haarlemsche rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, tengevolge van een fout in de dagvaarding. De tenlasteleg ging vermeldde wel verduistering, doch hierbij, was het woord „op zettelijk" weggevallen, tengevolge waarvan de rechtbank, die de fei ten wel bewezen achtte. P. in vrijheid moest stellen. Degenen, die in de oorlogsdagen van Mei 1940 als militair der Ko ninklijke Landmacht feitelijk aan den strijd tegen den aanvaller heb. ben deelgenomen. met andere woorden daadwerkelijk in gevecht zijn geweest, en overigens aan ze kere eischen voldoen, kunnen, voor zoover zij tot nu toe niet voor het Oorlogsherinneringskruis, c.q. inet gespen, in aanmerking kwamen, thans een aanvrage indienen voor een machtiging tot het dragen van het Oorlogsherinneringskruis met den gesp Nederland Mei 1040. Voor thans in werkelijken dienst zijnde militairen geeft Legerorder 1946 no. 297 nadere aanwijzingen ter zake. Zij, die niet in werkelijken dienst zijn, kunnen zich voor het benoo- digde aanvraagformulier wenden tot den naastbijzijndèn Garnizoens commandant of rechtstreeks tot het Ministerie van Oorlog, afd. A I De volledig Ingevulde formulie ren moeten bij het Ministerie van Oorlog, afd. A I, worden ingediend. Er wordt nadrukkelijk op gewei» zen dat behoudens bovenvermeld Oorlogsherinneringskruis met gesp Nederland Mei 1940 nog geen me daille, kruis of ander teeken be staat ter herinnering aan mobili- In de gepubliceerde bonnenlijst van Donderdag stond vermeld, dat bon 60-1 E Reserve recht gaf op het koopen van 500 gram bloem of kindermeel. Dit ie niet juist. Op dezen bon kan men 600 gram bloem of kindermeel (niet uit rijst bereid) verkrijgen. O He tollen Vreeswijk opgeheven. bij Jutphaas en worden Zaterdag Ambtenaren van de prijsbeheer sching hebben den directeur der N.V. G. IJsseldijk en Zoonen te Twello gearresteerd, welke firma, z.g. ..wildworst" fabriceert. Dit bleek een worst, vervaar* dtgd uit vleeschafvallen als pen. zen, longen, gekookte aardappe len en' een klein percentage wild (konijn) te zijn, terwijl af en toe ter compensatie een zekere hoe. veeiheid rundvleesch wem toege voegd. Spoedig bleek, dat niet alleen met wildworst werd ge„ knoeid, doch ook met andere worstsoorten. Door het fabrieee- ren van z.g. „wildworst". ontston» den tekorten voor de normale vleeschwarenproducties. welke te korten wenen aangevuld met rundvleesch, verkregen door clan destiene slachtingen. Geconsta teerd werd, dat gedurende 't aat. ste halfjaar van 1946 23 runderen clandestien waren geslacht en in de worst verwerkt. Ook in de boekhouding hadden onregelmatigheden plaats gehad. Meer arrestaties volgde, terwijl voorts nog in beslag werd geno men 635 kg. clandestien rund vleesch, 391 kg. geslacht konijn en 325 kg zoogenaamde wildworst. In de periode van half September 1946 tot 16 Januari 1947 werden door de N.V, 565660 z.g. wildworst— jes afgeleverd, waarop in totaal een bedrag van 65050,te veel was berekend. Deswege zijn in het huis van bewaring te Zutphen ingeslo. ten bedoelde directeur van de vleeschwarenfabriek K„ de vee handelaar J. B. B. uit Wilp en de veehandelaar H uit Deventer, die thans verdacht wordeii van het geven van gelegenheid tot clandes tiene slachting, van het slachten zelf en van het leveren van vee voor deze clandestiene slachtingen- De ..Scriptores Catholici", een vereeniging die zoowel de Neder landsche als de Franschtalige ka tholieke Belgische schrijvers en essayisten in zich vereenigt, hoopt binnenkort over te gaan tot de uitgave van een bloemlezing in beide landstalen. Voorzitter van deze kath. vereeniging is de jour nalist Th. Bogaerts, 34. Dat was weer echt een plan netje voor Tim; het was maar goed, dat hij zoo slim was, anders waren er toch vast en zeker min der aangename dingen met hem gebeurd. Maar dezen keer was hij wel slim, maar niet vlug genoeg geweestWant juist, toen hij het luik boven zijn hoofd weer wilde sluiten, verschenen de hoof den van zijn vijanden boven den wallekant en zagen deze hem juist in het gat verdwijnen. Ook Tim had ze echter gezien en in volle vaart roetsjte hij het laddertje langs naar beneden, terwijl htj ondertusscben al aan het piekeren was. Koe hij zich hier nu weer uit moest reddenVeel tijd om na te denken had hij niet, want tierend en razend, hadden de anderen zich uit het water ge- hesehen en kwamen nu brullend op het luik afgestormd. Het luik van den binnenkant tegenhoucien had geen zin met zoo'n kracht patser als Teertouw tegen zich, dat begreep Tim ook wel ZATERDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) KRO. 7,00 Nieuws, gymn. en gram- 11,00 v. d- Zieken. 11,45 Bor. uit Indië. 12,00 Cello. 12,30 Concert. 13.00 v. d. Ned. Stiijdkr. 13,30 Piano. 13,50 Caus. 14,00 Gram. 14,15 Eng. les. 14,45 Gram. 15,45 Boekbespr. 16.00 Fr. liederen. 16,30 Caus. 17,00 De Wigwam. 18,00 Muziek. 18,15 Journ. overz. 18,30 v. d. Ned. Strijdkr. 19,00 Nieuws. 19,15 Buf falo Bill- 19,45 Caus. 20,00 De gewone man. 20,15 Gram. 20,30 Lichtbaken. 21.00 Operette. 2245 Avondgebed. 23 00 Niepws. 23-20 Gram 23-30 Klaas van Beeck. HILVERSUM II (415 en 218 M.) VARA. 7,00 Nieuws, gymn- en gram. 11,00 v. d. Continuarb. 12.00 Orgel. 12,30 Eddy Walis. 13,00 Nieuws. 13,15 Piano. 13,35 Orkest. 14.00 Zang 14.15 Sportpr. 14,30 Orkest. 15,30 Boekbespr. 1545 Huismuz. 16,10 Caus. 16 25 Ram blers. 17,00 Over kunst. 17,30 v. d. Jongeren 18.00 Nieuws. 18,15 Orgel. 18,45 Report. 19,00 Muziek, 19,30 Caus. 19.45 Bijbel. 20,00 Actual. 20,15 Oké-prog. 21,30 Caus. 21-45 Gram. 21,55 Staf-mme- 22,30 Hoor spel, 23,00 Nieuws. 23,15 Puzzlen. 23.30 Huisbios. door Douglas Grey r 19) In orde! zei Garcia. Ramon, Boe jij de deur achter deii baas op Blot. Carlos Flinero verliet de kamer en liep de houten trappen naar het binnenplaatsje af. Door de smalle, stinkende gang kwam hij op straat ■terecht. Toen hij uit den nauwen ingang kwam, liep hij bijna een welge kleed here tegen het lijf, die daar voorbij wandelde. Hé senor Flinero! riep deze ttit op vriendelrjk<*n toon. Al iets gevonden. Het was niemand anders dan Don Manuelo de Montero Moreno, de compagnon van Enrique Calderon. Te dineeren genoodigd. Het viel Flinero op, dat de klee- (Sing van Don Manuelo, hoewel van uitstekende kwaliteit, geheel ver schilde van die, den vorigen avond door hem gedragen. Hij zag er uit als een landedelman, die een wan deling door zijn landerijen gemaakt en zich de moeite niet gegeven had. stadskleeren aan te trekken. Ik h,e!b vandaag mijn gemak er van genomen op het buitengoed van Don Vincente Mendoza de Lodi aan de kust bij Montjuich, zei hij en ik ben op eigen gelegen heid in een van zijn auto's hier heen gereden om op zoek te gaan naar die bronzen schaal U doet u werk zeker net zoo als u dat het beste uitkomt, niet waar, Don Manuelo? merkte Fline ro ietwat spottend op. U verwacht, te toch zeker niet, dat ding tus- sdhen de verzameling van Don Vincent te vinden? Even flikkerde er iets in de oogen van Don Manuelo. maar dat ver dween terstond. Ik meen u vanmorgen op het kantoor van Calderon al verteld te hebben, dat ik slechts een ama teur ben, zei hij. Ik houd er zoo mijn eigen methode op na. En bo vendien al voel ik er voor, raad selachtige gevallen op te lossen, daarom acht ik me nog niet ge noodzaakt, al mijn vrijier tijd daar aan te besteden en mijr sociale verplichtingen te verwaarloozien. Don Vincente is een van mijn goede vrienden. U wilt daarmee zeggien. zei Flinero op vragenden toon. Ik wil daarmee zeggen, dat ik zaken en plezier weet te com- birueeren, vulde Don Manuelo aan- Als zijn logé kan ik den diefstal van uit een nieu.w gezichtspunt be kijken, niet waar? Hoe dan? Op deze manier, was het terstond gegeven antwoord- Don Vincente Mendoza de Lodi bezit een imitatie van die offerschaal. Ik wilde graag weten, hoe het ding, waarnaar ik op zoek ben er precies uitziet en vanmrogen heb ik gelegenheid gehad, het eens goed te bekijken. En? Ik weet niet, wie de echte schaal gestolen heeft, antwoordde Don Manuelo. Maar ik geloof, dat die zeeman, die Chico.... Chico Fuenta heet hij immers? dat hij weet. wie de dief is. En dan nog niets Hebt u er wel eens over nagedacht, senor Flinero, dat Lin Kitura meegekonkeld kan hebben, om die schaal te stelen en dat hij die uit zijn eigen safe kan hebben laten stelen, voordat Caleja daar toe een poging kwam doen? Is dat uw theorie Don Ma nuelo? Dat zeg ik niet, was het haas tige antwoord. Ik vroeg slechts, of u wel eens aan de mogelijkheid- van zoo'n sluwen streek gedacht hebt. Ze hadden intusschen een zij straatje bereikt en Don Manuelo liep naar een mpoien auto toe, die tegen het trottoir geparkeerd stond Hij stak er zijn contactsleuteltje in. Flinero bad op de laatste vraag van Don Manuelo geen antwoord gegeven en het elegante heerschap scheen er niet om te geven, of hij al dan niet antwoord kreeg, maar was bezig met de verschillende knoppen van zijn instrumenten bord. 'n Fijne machine! zei Don Manuielo. zonder op de schaal te rug te komen, terwijl hij den motor aanzette, luisterde, of hij soepel liep en weer afsloot. Dit is Mendoza's meest ge liefde wagen. Wat ik zeggen wou, ik zou er mee naar de Rambla Plateria komen, om hem af te halen en thuis te brengen. Bent u er soms op gesteld, hem eens te ontmoeten? U zult hem vermoede lijk toch wl, voordat u met dit geval klaar bent, eens te spre ken moeten vragen en als u dien tijd hebt, zou dit een mooie gelegen heid zijn. Wat weet u van dien Fuenta af, Don Manuelo? vroeg Flinero. Wias u niet op zoek naar hem, toen ik u zooeven ontmoette voor de inrichting van Tsjing Lo? Ik was niet op zoek naar hem, omdat ik weet, dat hij daar is, antwoordde Don Manuelo ge woontjes. Ongetwijfeld hebt u hem al gezien en uw. eigen schik kingen getroffen om op h m te passen, als hij in verband met dit gevel kan gebracht worden, daar twijfel ik niet aan. Als u hem niet het eerste te pakken gekregen hadt, zou ik hem misschien uit gehoord kunnen hebben. Zooals de zaken nu staan, laat ik helm. liever aan u over. De zorgeloosheidwaarmee Don Manuelo 'de Montero More- na iets prijs gaf, wat velgens hem tot de ontdekking van de Chi- neesche schaal kon leiden, gaf Flinero te denken. Was het mo gelijk, dat deze trage, vermoede lijk rijke excentrieke amateur- speurder een and-eren weg ter op lossing van het probleem wist, of was het slechts gebrek aan vol doende belangstelling in het ge val, nu het bleek lastig en tijdroo- vend te worden. Rijdt u misschien mee? vroeg Don Manuelo met zijn innemenden glimlach en hij hield het portier van den wagen open. Ja, antwoordde de detective terwijl hij instapte. Don Manuelo zette zich achter het stuur en het viel Flinero op. «niet hceveel gemak die raadsel achtige man den grooten wagen door de drukte heen stuurde. Van de R:7,jt)la del Centro af drs-adde de wagen de Rambla Pla teria in en Don Manuelo minderde vaart en stopte vlak tegen het trottoir, juist toen een deftige heer van 'n jaar of zestig met het uiter lijk van enn t ot zakenman kwam aangewandeld, (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2