DE BIJ VLIEGRAMP KOPENHAGEN Bemoedigend textielrapport Doenitz over de nederlaag ter zee Kansen op sneeuwval nemen toe Arbeiders leveren hooge prestatie Bij Felix Timmermans' uitvaart PAGINA 4 Overhi enging van de slachtoffers IaAffZet r0eJ op den gr0Iid staat wor-ot aangeteekend, welken stand de stuurstang inneemt; de klamp wordt dan verwijderd en men start normaal. Op 2000 meter hoogte wiordt dan een start nagebootst, nadat men de stuurstang in dezelf de nchtmg plaatS; als waarin hy VRIJDAG 31 JANUARI Ameland en Schiermonnik oog volkomen geisoleerd Buitenland brengt te weinig L ucht-hombar dementen deden Duitschland verliezen Tien jaar geëischt teo-erf Fritzsche TOENEMENDE BEWOLKING SCHEMERINGEN VAN DEN DOOD De krans van Marieke Het stoffelijk overschot van prins Gustaaf Adolf van Zweden is gisteren in een met bloemen be dekte kist aan boord van den krui- eer Oscar II" te Malmö uit Kopenhagen aangekomen. Een tnenigte van twintigduizend per sonen sloeg de indrukwekkende gebeuruenis gade- Terwijl zes marine-officieren de kist over de loopplank droegen, speelde een militair muziekkorps Griegs „Landkjenning Aan den wal Stond 'n eerewacht opgesteld. De stoffelijke resten van den prins en graaf Stenbock werden later per trein naar Stockholm overge bracht. De 89-jarige Koning Gustaaf was niet bij de aankomst aanwezig, evenmin als de kroon prins, de vader van Gustaaf Adolf, die wegens ziekte niet in staat was ide ontvangst bij te wonen. De lijkkist werd zonder eenige plechtigheid naar een lijkkoets gedragen, die buiten het centraal station stond te wacfcen. De koets reed vervolgens naar 't koninklijk kasteel. Het lijk zal tot aanstaan den Donderdag in de kapel yan t koninklijk paleis worden geplaatst. In Kopenhagen zullen Zaterdag twee uitvaartdiensten worden ge houden, een in de katholieke kerk van de stad voor de katholieke slachtoffers, onder wie Grace Moore, en de andere voor de pró. itestanten in de Holmenskerk. De lijkkisten zullen vervolgens naar het vliegveld Kastrup wor- dep vervoerd, waa» Izij aan boord Kullen worden gebracht van een ökymaster, die om 10.30 uur Ned. ijld naar Amsterdam, Parijs en Madrid zal vertrekken. De kisten Bullen vervolgens naar de hoofd, steden worden vervoerd Varj de landen, waar de slachtoffers thuis hoorden. Een woordvoerder van de Ame. nkaansche ambassade in Parijs heeft Donderdagavond medege deeld, dat Maandag een uitvaart, «lenst voor Grace Moore zal wor den gehouden in de, Amerikaan, eche kathedraal in Parijs, waarna het stoffelijk overschot naar de Ver. Staten zal worden gezonden om begraven te worden. Het geblokkeerde hoogte-roer Het Kopenhaagsche blad Infor. hebmatiion" kwam Donderdag met het bericht, dat de piloot Damm van de Deensche luchtvaartmaat. schappij zal pogen het mysterie van de Dakota.ramp op te 'lossen. Damm is van plan in èen Dakota op te stijgen met een geblokkeerd •hoogteroer- Het experiment is tweeledig. Eerst z'al hij tot f.000 meter stijgen en dan het hoogte. roer met een touw vastzetten, zoodat het effect hetzelfde zal zijn alsof het met een klamp vaststond' Vervolgens zal hij trachten van dé s artbaan op te stijgen met vast. gezet roer. Wanneer hij merkt, d'at hij het vliegtuig niet in zijn macht heeft zal hij he: touw doorsnijden en probeeren veilig te landen. Van de zijde der K. L. M wordt nog aan ,,A. p." medegedeeld dat harerzijds geenszins van plan is een dergelijke proef te nemen Wel IS het niet uitgesloten, dat onder toezicht van de rijkslucht vaartautoriteiten overgegaan zal worden tot wat men zou kunnen noemen reconstructieproeven. Deze aIs vo]St in hun werk gaan. Wanneer het vliegtuig met s ond, toen het vliegtuig zich met vastgezet roer op den grond be vond. Het nabootsen van een start geschiedt, doordat men het toestel in horizontale richting brengt vaart mindert en dan vol gas geeft Nauwkeurig wordt dan nagegaan wat het effect Is. De waarde van deze proef is na tuurlijk betrekkelijk, omdat de eene machine de andere niet is en zijn stuurknuppels niet gelijk Verschillende deskundigen van de K.L.M. gaven, toen men hun vroeg, wat zij van de voorgenomen proef van den Deensehen piloot Damm dachten: ,,Wij vinden alles goed, als wij maar niet met den heer Damm mee hoeven". Begrafenis van Felix Timmermans, die onder groote belang- stelling te Lier plaats had. Het hoogedrukgebied over Zwe den trok iets naar het Zuidoosten doch nam daarbij, weer in omvang en beteekenis toe. Daar zich in het Oostelijk gedeelte der Middell. e n°g steeds een depressie be vindt, blijft de aanvoer van koude Russische lucht over Polen en Duitschland en den Balkan aan houden. Vooral in Hongarije daal de de temperatuur hedennacht sterk, op sommige plaatsen t0t meer dan 25 graden onder nul. Op, den Oceaan is de depressie activiteit echter aan het toenemen onder invloed van de nieuwe uit stulping van de koude poollucht. Ten Zuiden van IJsland ontwik kelde zich een vrij diepe kern terwijl ook midden op den Oceaan de luchtdruk snel daalt bij het verder opdringen van de Canadee- sche koude lucht. Een bewolkingsscherm in de hoogere luchtlagen trok heden nacht over ons land, waardoor de uitstraling minder was dan in de voorgaande nachten ev de mini mum temperaturen wat mndjr laag waren, gemiddeld1 ongeveer -10 gpaden, behalve in Vlissingen waar de temperatuur niet lager kwam dan 5 graden. Het is te verwachten, dat de depressie-activiteit op den Oceatn zich in den loop van de komende dagen geleidelijk verder over West-Europa zal uitbreiden. De strooming in de ihoogere lucht lagen duidt er echter op, dat be langrijke daalgebieden zich al thans voorloopig wederom zullen verplaatsen naar de Golf van Biscaye, waardoor de wind in ons land nog steeds in den Oosthoek Eenigen tijd geleden wees de zitter van de Tilburgsche Kamer van Koophandel, de heer H. Man. naertg in krachtige woorden op al hetgeen het reeds bevrijde Zui den voor het nog bezette deel van het land had gedaan en op de al te geringe waardeering, welke de intense krachtsinspanningen had den ondervonden boven den Moer. dijk. Thans richtte zich de secreta ris der Vereeniging van Tilburg sche Fabrikanten, mr. van Spaen. donck. bij gelegenheid van de Admiraal Doenitz, Hitler's ma rine.commandant, heeft 'n ver. handeling geschreven over de oorlogvoering ter zee. Zij is door de Britsche admiraliteit ge. publiceerd. Doenitz legt er den nadruk op. dat Duitschland eigenlijk niet was voorbereid op een zee-oorlog tegen Engeland. Toch had de strijd niet verloren (behoeven te worden, als de geal lieerde bombardementen niet had. den verhinderd, dat het nieuwste type duikboot in den herfst van '1944 gereed kwam. Van de geal. lieerde aanvallen uit de lucht a:l. dus Doenitz, kan dus inderdaad worden gezegd, dat zij den oorlog (hebben doen winnen. Doenitz, die zijn verhaal zon. der behulp van documenten heeft geschreven, onderscheidt vier be. slissende stadia in den afgeloopen oorlog: 1). Na de snelle overrom- .pdling van de lage landen en i Frankrijk, toen de Duitsche mari. lie niet in staat bleek een invasie in Engeland te ondersteunen, evenmin als de Luftwaffe; 2). Toen het tengevolge van de ge ringe capaciteiten der Italiaansche soldaten onmogelijk bleek 't Oos. telijk deel van de Micdellandsche Zee :e beheerschen: 3). De ge. ajlieerde invasie in Noord-Afrika, die door de Duitsche marine niet kon worden verhinderd of bemoei lijkt; 4). De geallieerde invasie in Frankrijk, die een succes werd me. de door den slechten Duitschen inlichtingendienst en de ie zwakke zee. en luchtmacht. Over het algemeen genomen schrijft Doenitz de Duitsche neder laag toe aan de buitenlahdsche po. litiek, die het land tot oorlog deed besluiten, voordat de marine op voldoende sterkte was, of om. gekeerd aan de op het gebied der marine gevoerde politiek, die niet snel genoeg voor een dóeltreffen. •de bewapening zorgde. In het voorjaar van 1943 werd het melkbaar, dat de geallieerde vliegtuigen en torpedobooten met radar waren uitgerust, want de verliezen aan du'ikbooten stegen spoedig van 13 tot 50 procent. Doenitz betoogt, dat de Duit. sche duikbootbemanningen van groote zelfopoffering en moed heb. ben blijk gegeven en dat zij een eerlijken strijd hebben gestreden. De Britsche admiraliteit heeft ook gegevens uit de oorlogsboeken van Hitler's vertrouwensmannen gepubliceerd, waaruit blijkt, dat Hitier zijn besluit, om alle sche. pen grooter dan torpedojagers uit de vaart te nemen, genomen heeft nadat een klein aantal Britsche torpedojagers in de Barentz.zee 'n sterk Duitsch eskader op de vlucht hadden gejaagd (Oudejaar 1942). Uit een aanteekening van vice, admiraal Kranoke blijkt, dat Hit. Ier naar aanleiding daarvan met minachting over zijn marine sprak en woedend was geworden, omdat hij het nieuws over den slag tn de Barentz.zee van Reuter moest vernemen, terwijl de Duitsche be. richten hem pas 24 uur later be. reikten. Hitier stelde de Britsche marine tot voorbeeld, zeggende, dat die tenminste tot het bittere einde vocht, terwijl de Duitsche schepen op de vlucht gingen. persconferentie, Donderdag door deze vereeniging belegd, in even krachtige woorden tegen zekere suggesties, in bepaalde, eveneens Westelijke pers, naar voren ge. bracht, als zouden speciaal de Til. burgsche fabrikanten 40 pet. der wollenstoffenproductfe in de 'zwar. te markt jagen. De heer Van Spaendonck wees er op, dat de Tilburgsche fabri kanten December 1946 aan den mi nister van econ- zaken om een breed opgezet ambtelijk onderzoek in dezen hebben verzocht. Hjj laak te vooral het vestigen van den in- druk, in bepaalde pers, als zou zij in haar beschuldigingen steu. nen op ambtelijke rapporten. Voor zoover het den heer Van Spaen donck uit de beste bronnen be. kend is, n.l. van den minister van econ. zaken zelf bestaan ■dergelijke rapporten niet. Mr. Van Spaendonck wees de suggestie, als zouden de fabrikan ten uit winstbejag het overgroote deel der productie exporteeren, van de hand. De export gaat slechts met medewerking van de overheid en in den vorm van een zeer uitgebreide vergunningsproce dure. De grondredenen van de inder. daad nog onbevredigende textiel, voorziening, noemt mr. v. Spaen. donck gelegen in de enorme be. hoefte, ontstaan na vijf jaar waar in nagenoeg niets voor den gewo. nen consument werd geproduceerd terwijl het beetje, dat er kwam, nog van zulke slechte kwaliteit was, dat het ook al weer is ver sleten. Als tweede reden noemde hij het vrijwel wegvallen van den invoer in den na.oorlogstijd zoowel van wollenstoffen als van confec- tiegoederen. Voor den oorlog werd jaarlijks nog voor ca. 7,5 milüoen M2. wollenstof ingevoerd. Dat is de productie van drie tot vier maanden van de Ned. wollenstof. fenindustrie! Gebrek aan deviezen en de le. veringsmoeilijkheden van het bui tenland zijn oorzaak van .het weg. blijven van dezen invoer in 1946 en ook nog over 1947. Van de productie moet men bo vendien nog aftrekken de bedui. den.de hoeveelheid die door de overheidsdiensten wordt opgeëischt Er werd in het debat vooral ge sproken over de controle. Belang, rijk was de constateering, dat het welhaast onmogelijk is, om aan de hand van textielpunten_contro. Ie te zien of alle ingevoerde wol, na fabricage wel den consument bereikt, eenvoudig, omdat de pun- tenwaardeering voor verschillende dingen erg uiteenloopt. De contróle op den fabrikant geschiedt in het algemeen niet meer door het rijksbureau voor wol (e Tilburg, maar door (Jen centralen dienst economische con trole te 's-Gravenhage, die perio diek, maar ook incidenteel fabri kanten aan den tand voelt terwijl de fabrikant alleen tegen inleve ring vooraf van textielpunten aan den grossier goederen mag ver zenden. De 400.000 dekens, bestemd voor de noodgebieden, zijn thans afge leverd en er kunnen dus nu weer dekens ter beschikking komen voor den gewonen consument. Prijzend liet zich mr. Van Spaen donck over de arbeiders in de wollenstoffen-industrie uit. Bij Philips heeft men nu da produc tie van 1939 bereikt, maar met meer arbeiders dan toen. In de wollen stoffen-industrie echter bereikten minder arbeiders dan er in 1933 waren, een hoogere productie dan die van dat jaar. De import van garens bedraagt nog slechts ongeveer een 250 ton maand en in het begin van 1946 was dat nog minder. Het bui tenland zal in 1947 wel wat meer leveren, maar nog lang niet ge noeg om ons geheel uit den brand te helpen. Maar doordat de Ned. spinnerijen zoo actief optraden, was het toch mogelijk de wollen- stoff en-weverij en in 1946 op te voeren tot ca. 108 pet. van de capa citeit van 1938. Mr. Van Spaendonck hoopt, dat er in 1947 in het geheel 40 millioen M2 stof kan worden gefabriceerd. Indien he-j buitenland weer wat meer garens wil leveren waar onder dan vooral, naar men hoopt, de zoozeer begeerde kamgarens, zal de productie nog aanmerkelijk kunnen stijgen. moet (blijven. Daar niet te weq. wachten is, dat het hoogedrute. gebied over het Oostzeegebied zal verdwijnen, zal de wind In onze omgeving tijdelijk moeten aanvalt keren, waarbij de kans op sneeuw val geleidelijk grooter wordt- Dè circulatie is dus nog steeds zoofe dat de vorst wel Iets verder kan afnemen, doch de vorstperiode nog niet beëindigd kan worden, hoes» wel plaatselijk in den namiddag) tengevolge van de reeds vrij sterkt» zonnestraling, de temperatureii enkele uren boven het vriespunt kunnen komen, vnl. in het Zuid. Westen van het land. Ameland is sedert 5 dagen volte*, men van de buitenwereld afgesne*. den. Ook de luchtverbinding ia verbroken. Twee van de tien passagiers, die reeds vier dagen en nachten op dB postboot Waddenzee" hebben door» gebracht, zijn gisteren feehoudetl op het eiland aangekomen. Heden morgen zou men bij eb trachten de passagiers van boord te halen. Ook is Schiermonnikoog, sedexC Maandag geheel geïsoleerd Alle vrachtdiensten op'Rotter, dam, Zierikzee en Middelburg zijn gestaakt De vaart voor stoomboo- n t?.t Numansdorphaven is nog mogelijk, doch de prov. boot Zie rikzeeKatse veer (Z. Beveland) heeft haar diensten ingekrompen- De veerdienst Gorinchem—Sleea. wijk over de Merwede is gestremd. LOONEN EN SALARISSEN IN 1946 In 9 maanden met 20 pet. gestegen Uit een publicatie van het CBS. betreffende den loonsomindex (tow taal bedrag aan loonen en salaris sen) in de nijverheid en bij instel lingen van handel en verkeer blijkt dat deze in het 3e kwartaal van 1946 een aanmerkelijke stijging heeft ondergaan in vergelijking met de daaraan voorafgaande maanden. Bij een basiscijfer van 100 voor het eerste kwartaal van 1946 is het totaal cijfer thans gestegen tot 120 (2e kwartaal '46: 109). Voor de verschillende takken van nijver, heid kwam het indexcijfer op 123 (112), terwijl het totaalcijfer voor handel, verkeer, enz. opliep vart 104 tot 114. De openbare aanklager bij. het proces tegen Fritzsche heeft tegen beklaagde 10 jaar arbeidskamp zonder aftrek van voorarrest ge- eischt. Bovendien confiscatie van zijn vermogen, ontzegging van het recht een openbaar ambt te be» kleeden, ontzetting uit de kies, rechten, uit het recht lid te zijn van een parij of vakvereeniging. en uit het recht een vrij beroep uit te oefenen gedurende 20 jaar. De openbare aanklager zeide het te betreuren, dat de wet geen zwaardere straf toelaat, terwijl millioenen Duitschers nog steeds in krijgsgevangenschap verkeeren. Hij had de doodstraf willen vra, gen. Weerverwachting medege- deeld door het K.N.M.I te De S Bilt geldig tot Zaterdagavond: Geleidelijk toenemende be- wolking met later plaatselijk J eenige sneeuw, vooral in het Zuiden van het land; aanvan- J kelijk matige, later echter toe- nemende Oostelijke tot Zuid- oostelijken wind, in den nacht 5 strenge tot matige. overdag matige tot lichte vorst. 1 Febr.: Zon op 8.22 uur, onder J 17-26 uur; maan op 12-39 uur, onder 4-32 uur (Van onzen Brusselscfren correspondent) In de gedichten uit zijn laatste levensmaanden, die hij zelf als door mijn hart en door de ruiten zuchtenIk ben bereid!" Het moede hart was zich al van het aardsche aan het afkeeren. Zijn een teer adagio beschouwde, hoor, de en voelde de sensitieve Tim- mermans den winter komen: ,,Nu komt de wintertijd. Ik hoor u laatste winter, heeft hem in zijn kille aarde opgenomen.... Indien „de Fee" zelf de atmos feer van zijn uitvaartdag had imo, gen kiezen, zou hij beslist geen an dere hebben gewild dan deize. Een wereld vol sneeuw «met een goudgele winterzon erover Dat alles overgoten met de klanken der klokken van de St Gommarus. Vrienden hebben bij het sterf huis en bij het graf gesproken. o,a, de collega va,n Timmermans in die Akademie, Dr van Mierlo S J. Deze wees er op hoe, in de overlijdensadvertentie de sdhrij, ver vóór alle andere eeretitels had laten vemelden: ,,eere-voor- zitter der scriptores catholiei" Een laatste, stille belijdenis van ge, loof", aldus pater van Mierlo. Schemeringen van den dood" hingen in de hoofdkerk, tijdens den uitvaartdienst; het kaarslicht nam echter veel van haar somber heid weg, samen met de zon, die door de gebrandschilderde ramen viel Over de gladde sneeuw reed. langzaam, de zwart en gouden lijkwagen naar het verre kerkhof,, in het onbewogen landschap onder de sneeuw van Breughel De kist op de sneeuw naast de groeve. En vlak bij de kist een eenvoudige krans met een nog eenvoudiger lint; ,,Van uw Marieke"/fan het verlegen Marieke Janssen, zijn vrouw, voor wie de Fee zijn on- sterfelijken Pallieter had gescha pen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4