Uitkeering ouden van dagen Regeering make nu haast Oostenrijks zaak verdedigd s Oprichtingsvergadering van Ned. Bond van Oud-Strijders Naar staats pensioen? DE KOLENNOOD De walvischvaart Eng. s. „Samwater^ staat in brand VRIJDAG 31 JANUARI 1947 PAGINA 5 EIGENZORG VERDRONGEN De vrachtauto wil j springen bijs SPOEDIGE HULP GEBODEN DE HOOGTE DER UITKEERINGEN KANSELIER FIGL'S VREDESPLEIDOOI Vangst moet beperkt blijven 18 der opvarenden verdronken CULTUREEL VERDRAG MET BELGIE Toespraken van Generaal Winkelman, Burgem. van Baren en Res.-kapt. Hage Generaal Winkelman aan het woord Verschenen iB het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het wetsontwerp „noodregeling ouderdomsvoorzie ning''. Algemeen sprak men in dit memorandum zijn waar- deering uit over den uit de indiening van dit wetsontwerp blijkenden emstigen wil van de regeering om op korten termijn (men make dezen nu ook kort) te voorzien in den nood van de oude(n van dagen. Dat het treffen van een regeling hiervoor dringend noodig is, blijkt ook uit het feit, dat alle politieke partijen dit punt in haar urgentieprogram hebben opgenomen. Vele leden betreurden het, dat alleen personen boven den leeftijd van 65 zullen worden* geholpen. Naar hun oordeel vraagt ook de nood van de invaliden, de weduwen en de weezen beneden dien leeftijd dringend om voorziening, aangezien deze categorieën thans een uitkee ring genieten, welke totaal onvoldoende moet worden geacht om ook maar eenigermate in hun behoeften te voorzien. Bleek er eenstemmigheid te heerschen over de wenscheliijkheid van het treffen van een noodvoor. ziening voor de ouden van dagen, over dan daarbij te bewandelen weg openbaarde zich groot verschil van gevoelen De in dit ontwerp voorgestelde regeling zal ons aldus zeer vele léden staatsarmenzorg brengen, waartegen ernstige principieele be zwaren bestaan. Zij schept voor de ouden van- dagen ,geen recht, dat op grond van arbeidsprestatie en premiebetaling bes aat, ongeacht hun financieele omstand:gheden. Alleen met de behoefte wordt bij de uitkeering rekening gehouden. Feitelijk wordt aan den sleun, tot dusver in vele gevallen verleend door Maatschappelijk Hulpbetoon of Burgerlijk Armbestuur, een wet. telijke basis gegeven. Via den raad van arbeid neemt het rijk dezen steun voor zijn rekening. Het ar. menzorgkarakter blijkt duidelijk uit verschillende bepalingen. In dit ontwerp ontbreekt de ver. zekeringsgedachte geheel, hoewel zéker 90 procent der bevolking de. Zè voorstaat. Wél is waar is de voorgestelde regeling als tijdelijk" gédacht en zal zij voorloop g" gel den, in afwachting van de totstand koming van een definitieve voor. ziening-door middel van verplichte verzekering. De regeering maakt op deze wijze den overgang naar de verzekering, evenals de verde re ontwikkeling der bedrijfspen. sioenfondsen, wel zeer moeilijk. Vele der leden hier aan het woord, hadden zich afgevraagd, of de op lossing niet in een andere richting kan worden gezocht. z.ij. meenden deze vraag bevestigend, te moeten beantwoorden en wezen op het voorstel, gedaan van de zijde van de stichting van den arbeid. Hierbij wordt de verzekeringswet? geving gehandhaafd. De renten niet alleen van de ouden van da gen, maar ook van invaliden op meer jeugdigen leeftijd en van weduwen en v,*eezen worden verhoogd, terwijl de weduwen na het overlijden van den man pen. sioen zullen ontvangen. Dit be duidt, ook al zijn de rentebedra. gen lager, een belangrijk voordeel boven de thans door de regeering voorgestelde noodregeling, waarbij uitsluitend de ouden van dagen worden geholpen. Aftrek van eigen uitkomsten, van uitkeeringen uit bedrijfspensioenfondsen heeft niet plaats Het voorstel blijft in de lijn der verzekering, welke een recht schept .en geen gift schenkt. Acht men de voorgestelde rentebedra. gen van 9 en 6 per week te laag. dan zou verhooging daarvan tot b.v. 12 nog nader kunnen Het Bestuur van de vakgroep Goederenvervoer langs den Weg, bij welke organisatie alle a*utover. voerders in ons land zijn aange. sloten, heeft zich tot de Ministers van Verkeer en Economische Za ken gewend met het aanbod 2500 zware vrachtauto's ter beschikking te stellen voor het vervoer van ko. len uit de mijnstreek naar de be volkingscentra. Gezien het groote laadvermogen van de moderne vrachtauto's moet 'ket zeer goed uitvoerbaar worden geacht, dat het vrachtautovervoer op korten termijn een aanmerke. hj'ke verbetering in de aanvoer van brandstoffen tot stand brengt. Het Bestuur van de Vakgroep goederenvervoer heeft er bij de ernstis op aangedrón. sen dit aanbod niet terzijde te leg- f„".,gezAn de precaire brandstof. la.nd ontwikkelt.ZiCh °Veral het worden overwogen, mits voor hen, die jonger zijn dan 65 "aar, aan de verzekering wordt vastgehouden. De kleine zelfstandigen, de niet verzekerde loonarbeiders, zouden voorts onder de werking der inva. liditeitswet gebracht kunnen wor den, althans voor wat de ouder, domsverzekering aangaat. Er is dan onmiddellijke aansluiting aan de verzekering, zoodat degenen, die den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt, aanstonds premie betaien. Tegenover de meening der le den, die bezwaren tegan het in dit wetsontwerp gevolgde systeem hadder, omdat het zou leiden tot staatsarmenzorg, voerden vele an. dere leden aan, dat het hier gaat om het treffen van een voorziening in den nood van een groep van vele tienduizenden onverzorgde ouden van dagen, die, noodzakelij kerwijze dienen te worden gehol. pen. Zij wezen er op, dal in -ach ter ons liggende tijden, toen de toestand van 's rijks financiën gunstig was, geen voorstel ten be. hoeve van deze ouden van dagen is gedaan, terwijl de regeering thans in veel moeilijker omstan digheden wel met een voorziening is gekomen. Deze leden waren ook voorstanders van de verzekerings gedachte en zij* verwachtten dan ook, dat de definitieve regeling, die over enkele jaren zal kunnen worden getroffen, op basis van de verzekeringsgedachte zal worden geplaatst, waarbij het loon, respec tievelijk het inkomen, waarvoor premie is betaald, den grondslag zal moeten vormen voor de uit te keeren rente. Voorts waren deze leden van meening, dat een spoedige invoe. ring dier noodvoorz ening in ge. vaar zou worden gebracht, indien de door de eerder aan het woord zijnde leden aan de hand gedane oplossingen worden nagestreefd. Deze zouden een volledige omzet ting van het ontwerp ten gevoDe hebben, en vertraging veroor. zaken door de moeilijk te verwe zenlijken splitsing in loontrekken. den en niet-loontrekkenden. Vele leden wezen op de positie van gepensionneerden e. a„ die over een eigen inkomen beschik, ken, dat slechts weinig uitkomt boven de bedragen, waarboven geen uitkeering wordt verstrekt. Een gehuwde met 850 eigen in komen zal volgens het ontwerp in een groote gemeente aanspraak kunnen maken op een jaarlijksche uitkeering van f 528 44 per maand), terwijl een gehuwde met een eigen inkomen, dat 1375 slechts weinig te boven gaat. in het geheel niets ontvangt. Waar tegen, dat de uit bedrijfspensioen. fondsen verkregen bedragen voor ongeveer de helft van de uitkee ring zullen worden afgetrokken. Het valt te vreezen, dat er dien? tengevolge in vele bedrijven wei nig geneigdheid zal bestaan om zich voor dat doel nog belangrij. ke offers te getroosten, terwijl zich j'uist den laatsten tij,d bedrijfs. en ondernemingsfondsen begonnen te ontwikkelen. Een groot deel van hetgeen men zelf betaalt, zou op deze wijze ten goede komen aan de staatskas. Tenslotte vestigden somm ge le ien er de aandacht op, dat van alle werkgevers d*e v*erevenings. heffing wordt gevorderd, ongeacht de omstandigheid of zij al dan niet bijdragen aan een ouderdomsvoor ziening voor het personeel. Zij drongen er op aan de werkgevers vrij te stellen van ce verevenings. heffing naar mate zij aan een pen. sioenvoorziening voor hun perso. neel bijdragen. Men was van oordeel, dat de in de memorie van toelichting gedane toezegging, dat met alimen. tatiebij dragen van kinderen geen rekening zal worden gehouden, in de wet behoort te worden vastge legd. Gezien het karakter van nood. regeling, zouden verscheidene le. dén een cepcrking van den duur tot 3 jaar gaarne in de wet zien vastgelegd, -al zou men wellicht uit blijft or deze wijze de prikkel tot den laatsten zin van het éersté lid het zorgen voor een éigen inko. van artikel 4 kunnen afleiden cat men? de wet slechts voor 3 jaar zal gel- Vele leden hadden er bezwaar den. Gisterenmorgen heeft de Oos. tenrijksche kanselier, dr. Leo pold Figl, in een toespraak tot de plaatsvervangers der m'nis. ters van buitenlandsche zaken te Londen het Oostenrijksche standpunt over hef vredesver drag uiteengezet. Figl zeide, dat Oostenrijk bet eerste slachtoffer van Hitler's agressie is geweest en dat het zich steeds tegen de Duitsche-s verzet heeft, ofschoon dezen er wel in geslaagd waren Oostenrijkers tot dienst in Hitler's oorlogsmachine te dwingen. Op grond van zijn verzet heeft Oosten-ijk het moreele recht als een bevrijd land te worden be. handeld, aldus Figl, en hij ver klaarde, dat een zoowel politiek als economisch vrij en onafhanke. lijk Oostenrijk één der belangrijk, ste factoren is, die een toekom, stige Duitsche agressie kunnen te gengaan. Ten aanzien van Oostenrijks Naar wij van bevoegde zijd® vernemen, blijven de vangs;resul taten van de Nederlandsche wal. visobvaartexpeditie met de „Wil. lem Barendsz" beneden de 'ver. wachtingen. Op internationale conferenties is ter voorkoming van uitroei, ing van de walvisch bepaald, dat de gezamelijke expedities (er zijn er ditmaal 13) max maai 16.000 z.g. eenheden mogen vangen. De stand is volgens een opgave tot 25 Januari j.l. 6-496 eenheden, waar van de „Willem Barendsz" er 182 voor haar rekening heeft genomen. Gerekend naar den duur van de vangstperiode, had de productie naar verwachting oa. 370 eenbedeh moeten bedragen* Uiteindelijke afscheiding van Duitschland, zeide Figl, dat het verdrag niet beperkt mag blijven tot de financieele afscheiding al. leen. „Oostenrijk mag niet wor den belast met de verantwoorde, lijkheid voor Duitschlanids agres sieve politiek, of gedwongen wor. den, lasten te dragen, die de moeilijke taak van den wederop bouw onmogelijk sullen maken, of te zeer zullen vertragen". Figl deeid een beroep op de ma. kers van het vredesverdrag, de Oostenrijksohe democratie, die in het verleden haar deugdelijkheid heeft bewezen, aan te moedigen en te steunen Het Oostenrijkschie volk moet in de komende jaren het verdrag als zijn handvest kunnen besehou. wen en niet als een last, aldus Figl. Hij zeide, dat Oostenrijk ver. wachtte, dat het onafhankelijk zou worden binnen de grenzen van 1937 en eindigde met zijn dank baarheid uit te spreken voor het feit, dat de plaatsvervangers Oos. tenrijk de kans hebben gegeven zijn wensch om tot de gemeen schap der V. N. op gelijken voet toe te treden nader toe te liohten. Nederl. sleepbooten snellen te hulp 1 Aan boord van het Engélsche ss „Ssmwater", op reis Van Syd ney via Antwerpen naar Live-pool is ter hoogte van Kaap Firusterre ten hevige brand uitgebroken, wel. ke zoo snel om zich heen greep dat de gezagvoerder het noodig oordeelde het schip te vrlaten. Tengevolge van de onstuimige zee, zijn eohiter twee slo-.pen ge- kapsé sd, w*at aan 16 leden der be. manning en twee passagiers het leven heeft gekost. De overige 23 leden der bemanning, onder wie de gezagvoerder, alsmede drie pas sagiers, zijn opgepikt door het Zweedsche ss ,,P. L. Pahlsson" en te Lissabon geland. De Nederl, sleepboot ,Witt« Zee' bevindt zich in de n.-bijheidi van het brandende schip, terwijl de Nederl. sleepboot „Thames" van Falmouth derwaarts is vertrokken om hulp te bieden. (ss ,,Samwater", groot 7219 bruto en 4380 netto reg. tons, is in 1943 gebouwd en behoort aan de Glen Line te LondenRed.) Binnenkort is een webontwerp te verwachten t0t ratificatie van het cultureel verdrag met Bc'ïië, welk verdrag dateert van 16 Mei 1946 en reeds volledig in werking is In de met vlaggen en palmen versierde bovenzaal van het ge bouw ,,Mu*sica" aan de Volders gracht te Delft, waarvan de bewo ners bij deze gelegenheid eveneens de vlaggen hadden uitgestoken, vond gisteravond de oprichtings vergadering plaats van den Ned Bond van Oud-Strijders 1940. Behalve de sprekers van dezen avond: Generaal H. G. Winkelman, Burgemeester mr. G. van Baren en Rs. Kapitein C. M. Hage, directeur der Lijm- en Gelatinefabriek Delft, merkten we onder de talrijke aan wezigen op: Generaal P. A. Cokx van het K.N.I.L., den gem secre taris mr, G. Engberts, dhr Man in t' Veld, Ritmeester W. C. H. de i Rede, als afgevaardigde van minis ter Fiévez, ir. W. H. v. Leeuwen, res. maj H- v. d. Zee, comm. v. Politie, res. kapt C. G. Aafjes, ds- J. Fokkema, res. kap. W. Salet, j res. kapt. te Winkel, oud-kap. Eckebus, oud-kap. Vürstheim van de Jagers en vele andere genoo- digden. Nadat namens het voorloopig be stuur de voorzitter, dhr A. v. Lin den, bovengenoemde genoodigden welkom had geheeten, gaf hij in het kort een overzicht van de op richting en doel van de „Vergeten Groep" en van de doelstellingen, die de nieuw op te richten bond zich voor oogen hield. Vervolgens werd ter herinnering aan de geval len strijders uit de Meidagen 1940 één minuut stilte in acht genomen, waarna het eérste couplet van het Wilhelmus gezongen werd. Rede Generaal Winkelman Met vreugde, aldus Generaal Winkelman, heb ik mij bereid ver klaard om op dezen avond voor den nieuwen Bond van Oud-Strij ders te spreken. En wel om twee redenen. Op de eerste plaats om weer eens samen te zijn met de oude kameraden van 1940 en met de vele bekenden uit den Vrijwil- ligen Luchtafweer Dienst te Delft, waar spreker in het voorjaar van 1940 op een inspectie zoo'n goeden geest had aangetroffen. Aan de geest en de paraatheid van dit on derdeel was het te danken, dat in Mei 1940 zooveel Duitsche vliegtui gen bij Delft waren neergeschoten. De tweede reden, waarom spreker zich verheugde, was, omdat hij nu de gelegenheid had zijn algeheele instemming met de doelstellingen van den nieuwen bond te betuigen. makkers, waarvoor op Jaffa" een monument was opgericht, spoorde hij aan tot eensgezindheid onder de leden van den Bond naar het voor beeld van de eensgezindheid in het verzet. Daar de beteekenis van dezen bond niet onderschat kan worden, begroette hij het ontstaan ervan met groote sympathie. Met de beste wenschen voor den groei en den bloei van den nieuwen „»ond en den raad aan het bestuuv om zich in verbinding te stellen met de Stichting „Eereschuld en dankbaarheid" besloot generaal Winkelman zijn rede. Burgemeester van Baren aan het woord De burgemeester van Delft, mr. G van Baren, wijdde in zijn rede in het bijzonder uit over den held- Nadat generaal Winkelman hulde haftiigen strijd, die de ongeoefende had gebracht aan de gevallen strijd- en slecht bewapende soldaten in de Mei-dagen bij Delft gevoerd heb ben om de Duitschers de toegang tot de Residentie te ontzeggen (applaus). In Delft, aldus de burgemeester, zijn deze oud-strijders niet ver-, geten, getuige het monument der gevallenen op Jaffa, bij welker onthulling spreker ontroerende momenten beleefd had- De doelstellingen van den bond kon spreker van harte aanbevelen. Trouw aan de Kroon van Oranje? 't fundament van ons staatsbestel, en aan de Nederlandsche vlag zal ook de oud-stryders er toe bren gen om de hooge goederen, gezag en vrijheid- te cultiveeren en uit te dragen. Rede Kapitein Hage Kes--j\.ap. C- M. Hage richtte zich in zijn toespraak eerst tot generaal Winkelman. Spr ver, heugde zich, dat hij eindelijk na 6V2 jaar ook aan generaal Winkel man een exemplaar van de beken de Delfts aardewerk-tegel mocht overhandigen, welke deze oncter luid applaus gaarne in ontvangst nam. Spr- ging vervolgens in zij a herinnering terug naar de jaren na den eersten wereldoorlog, de ontwapening en den verderflijken na-oorlogschen geest van „geen man en geen cent". Ondanks dat deze geest de soldaten in 1940 de genadeslag had gegeven, was het hen bij Delft toch gelukt 64 Duit sche vliegtuigen neer te schieten, terwijl na de capitulatie in de harten der soldaten reeds de geest van verzet tegen den vijand was geboren (applaus). De schande en de vernedering van deze capitulatie hoopte dhr. Hage nog eens met goed materiaal te mogen uitwisschen. Laten wij niet versagen, aldus ibesloot spr. zijn rede, ons land moet weer op gericht worden uit zijn puin- hoopen. i Ook generaal P. A- Cokx nam nog even het woord en maakte van de gelegenheid gebruik om den bond veel succes toe te wen schen en het bestuur een goeden raad mee te geven ten opzichte van de strijdmakkers in Ned-- Indië. Na de pauze kwam tenslotte de definitieve oprichting van den. Bond van Oud Strijder^ tot stand waarbij velen van de aanwezigen zich aansloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5