De slag om S[aHngracl xï Ruit-nieuwtjes Katholieke keuring van films RARE wereld Uit de sportwereld Sportvaria PAGINA 7 Het keerpnnt in den tweeden wereldoorlog De Duitsche nederlaag Meer eenheid gewenscht Toelaatbaarheid op moreele gronden DE ENGELSCHE BEKER Sdiaatskampioenschappen van Noordbrabant OLIE- EN VETMARKT KAPELAAN VAN DEI RSEN GAAT HEEN Mgr. O'Hara in Boekarest aangekomen In de donkere jaren van de Duitsche bezetting is er één Duit- sche maatregel geweest, die de Nederlanders zonder morren, zelfs met een zekere blijmoedigheid hebben ondergaan, toen in de eer ste dagen van' Februari 1943 voor den duur van drie dagen alle open. bare vermakelijkheden werden af gelast Er was verslagenheid onder de Duitsohers. In Stalingrad was het 6e Duitsche leger van von Pau- lus volkomen ten onder gegaan. Maar bij ons was er een nauwelijks verborgen vreugde in deze Duitsche rouwdagen. Eindelijk, eindelijk was dan het groote keerpunt gekomen- De opmarscli naar Stalingrad 10 Juni 1942 begon von Bock zijn greote zomeroffensief, dat hem tot Stalingrad zou brengen. Op 27 Juli lag de vlakte naar Stalingrad voor de Duitschers open. De Rus sische legers, onder bevpl van Maarschalk Timoschenko, trokken zich terug ten Noord Oosten van Stalingrad. Aan Generaal Chuikov werd opgedragen den Duitschen opmarsch over de groote vlakte zooveel mogelijk te vertragen. De Russen concentreerden de verdediging op 65 km- van de stad in een halven cirkel hier om heen- Met een macht van 20 divisies viel von Bock op 17 Augustus van drie kanten deze linie aan. De Russische verdediging kon dezen stoot niet opvangen, en op 31 Augustus werd op 30 km. van Stalingrad een nieuwe verdedigingslinie gevormd. In het jonge, moderne Stalingrad ontwikkelden zich spoedig hevige straatgevechten, welke de fraaie stad veranderden in een trooste- looze, zwart geblakerde ruine Het meerendeel van deze ruines viel in Duitsche handen, maar nooit zijn de Russen verdreven uit hun ver schansingen op de hooge Wolga- oevers- De Russen hadden zich diep in gegraven in de hooge oevers van de Wolga. Gedurende het geheele beleg werden de oevers regelmatig waren van de 10.000 man nog 800 overlevenden. Generaal Zhukov, die inmiddels van Timoschenko het opperbevel over de Zuidelijke Russische legers had overgenomen, begon op 19 November zijn groote tegenoffen sief. De Duitschers hadden toen ten Noorden en ten Zuiden van Stalingrad een kleine strook van den Wolgaoever en de beide pun ten ter weerszijden van de wapen fabriek Roode Barricade. Ten Noor den van de stad liep het front van de Wolga naar Kletskaya en Sera- fimovitch. Ten Zuiden liep het front door de Kalmukken Steppen Zuid waarts. Gelijktijdig rukten de Russen van het Noorden en Zuiden op naar Kalach, in den rug van 't Duitsche HST BELEG VAN STALINGRA O. V (CKIITSCMC DOORBRAAK}' 1,, OP g3 AUG. H \l oc OPMARSCH NAAR STALINGRAD. I bestookt door Duitsche artillerie en vliegtuigen, maar het 62e leger van Chuikov wist van geen wijken meer. Tegenover de Russen stond nu het 6e leger van Paulus. Dit leger telde 22 divisies of ongeveer 300.000 man. Nadat de Duitschers bij Rynok tot de rivier waren doorgedrongen, bereikten zij de Wolga eveneens bij Elsjanka. Tusschen deze twee punten strekt zich over een afstand van 30 km. de stad Stalingrad uit. De vijf belangrijke militaire ob jecten welke von Paulus hier in handen wilde krijgen waren: de tractorenfabriek. de wapenfabriek de Roode Barricade, de metaalfa- briek Roode October, de alles be- heerschenden heuvel Mamai Kur gan en de zakenwijk. De wapenfabriek Roode Barricade was bezet door 10-000 Russische soldaten, toen de Duitschers plotse ling op 26 September ten Noorden en ten Zuiden hiervan doorbraken haar de Wolga-oevers. De 10.000 man waren hierdoor van iedere verbinding afgesneden. Tevergeefs hebben de Duitschers geprobeerd de Roode Barricade te veroveren. Er waren dagen dat meer dan 20 aanvallen op de fabriek werdien gedaan, doch de Russen hielden hardnekkig stand. Toen na 54 dagen de Russen werden ontzet, srNOK F DOORBRAAK] OP ?SSi-PT. I tot MP AM ractor*r F"«brt«k Rooda Barricade Rooda Oetobar Mamai Kuryart Stat ion I DUHT5CHE HING STALINGRAD JARLONOWSm KKASNAJA SLOeCOA O. DOORBRAAK Zakenwijk Station It -tSMJWM leger. Andere Russische afdeelingen bedreigden de Duitsche flanken. Op 22 November 1942 werd de ring bij Kalach gesloten, waarmee hec lot van de Duitsohers was bezegeld. Nieuwe Russische aanvallen volgden, en spoedig hadden de le gers van Zhukov den spoorweg Vo- ronez-Rostov weer in handen. Ter wijl één deel van het Russisctie leger de Duitschers meer en meer naar het Westen joeg, richtte een ander deel zich naar het Oosten en concentreerde zich op Stalingrad met het ingesloten 6e Duitsche leger. Op 8 Januari werden twee Rus sische officieren met een eisch tot overgave naar het leger van von Paulus gezonden. Zooals van Duit sche zijde verwacht kon worden, werden de onderhandelaars met ge weerschoten ontvangen. Toen op 10 Januari het ultimatum afliep, zonder dat de Duitschers dit had- DE DUITSCHE NEDERLAAG. RUSSISCHE UMt» WOLSK KLETSNAT TALINGRAD rORMOSIN. 0S^£^r?LN!KCV0 itscht 1 l«9»n«anvatl»n| ^r-HOSTCV Iwif tVIW|4707Clv>£LT perst in de ruines van Stalingrad. Het 6e leger was volkomen in dis orde en de promotie van von Pau- zal de nog overgebleven Duitschers wel zeer matig geïnteresseerd heb ben. 26 Januari werd het Duitsche leger in twee deelen gesplitst, en .op den 27en kreeg Rokossovsky's leger contact met de mannen van 't 62e leger van Ohuikov, die maanden lang den Wolga-oever bij Staling- rad hadden verdedigd. Op 1 Febr. gaven de Duitschers ten Zuiden van de Russische ver binding, met den nieuw benoemde Veldmaarschalk aan het hoofd, zich over. Op 2 Februari 1943 volgde de Noordelijke groep. De slag om Stalingrad was ten einde. Vergeefs trachtten de Duit schers het groote debacle van Sm- Iingrad te verbloemen, maar het was niet meer mogelijk. De geheele den beantwoord, gingen de Russen onder leiding van Rokossovsky tot den aanVal over. De Duitsche linies werden in het Westen. Zuiden en wereld had nu het onomstootelijke Noord-Westen doorbroken. Op 21 Januari waren de resten van het Duitsche leger samenge- bewijs gekregen, dat de overmacht van de Duitsche legers was gebro ken. Te 'sGravenhage is op 81-jari_ igen leeftijd overleden luit gen C van Tuinen, oud-comman dant der vesting Holland •C" In de stert van Donderdag zijn o,m, opgenomen een wijziging prijzen beschikking haring en haringproducten 1946 en een regeling van werktijden in broodbakkerijen, in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis te Soestdijk. Tot lid der Eerste Kamer als opvolger van mej. mx. A. E. Ribbius Peletier is benoemd ver klaard de heer H J. de Dreu te Havelte (P-v.d-A.) Een wetsontwerp is in voor bereiding, waarbij eten aantal personen van Duitsche nationa liteit of origine genaturaliseerd wordt. Het betreft hier lieden, die in het Ned. leger gevochten hebben of zich met onder- grondaeh werk hebben bezig gehouden. De 9-jarige Nico Blom uit Alk maar is achter het Hoevepad aldaar in een wak gereden en verdronken. O Het bestuur van de vakgroep goederenvervoer langs den weg, bij welke organisatie alle auto- vervotrders in ons land zijn aangesloten, heeft zich tot de ministers van Verkeer en Econ. Zaken gewend met het aanbod 2500 zware vrachtauto's ter be schikking te stellen voor het vervoer van kolen uit de mijn streek naar de bevolkings centra. <J> De 51--jarige huishoudsters M. J. C. Pistoor, uit Breda, die haar man in 1941 als Jood bij den S, D. aangaf, tengevolge waar van deze te Auswitz is vergast, is door het bijz. gerechtshof te 's Hertogenbosch veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de reclhten voor 15 jaar. De eisch luidde 18 jaar gevangenisstraf. Het tribunaal te Leeuwarden veroordeelde A. J. baronesse van Harinxma thoe Slooten uit Beetserszwaag tot 120.000 boete daar zij o.a. op haar landgoed jachtrecht verleend heeft aan den voormaiigen rijkscommissaris voor Friesland Ross en leden van de .Feldgendarmerie" onder beding, dat haar zoon niet ver plicht te werk gesteld zou worden en dat haar woning en gebouwen niet verder voor vordering in aanmerking zouden komen. Naar wij vernemen zijn bijna 7000 Belgische grensarbeiders in Nederland werkzaam van wie 25 procent In de textielnijverheid. Ongeveer 18 procen^ werkt in Zeeland. Door het actie-comité Vivat Novio Magum zal van 5 tot 15 Juni te Nijmegen een nationale tentoon stelling worden georganiseerd op het gehied van nijverheid, am bacht, stadsopbouw, landbouw enz <Q> Tegen den 47-jarigen landbouwer C. P, uit Roosendaal, die in Aug. '46 zijn dochter om het leven bracht, is gisteren voor de Bredasche Rechtband 15 jaar geëischt en ter beschikking stel ling van de regeering De Londensche politie heeft het Buckinighampaleis, het verblijf van de Engelsche koninklijke familie, doorzocht naar aan leiding van een telefonische medit deeling. datt er bommen zouden zijn 'geplaatst. Scotland Yard heeft voorzorgsmaatrege len genomen, hoewel de huis zoeking niets verdachts heeft opgeleverd. Amerikaansche luchtvaartmaat_ «chappijen verstrekken haar pas. sagters kauwgummi. Kauwguimmi bevordert het slikken en voor- Komt „doofheid", veroorzaakt door verminderden luchtdruk.. n houthakker, die in 'n vlieg- yJ'iA.van New-York naar Prest. ?en stukje kauwgummi kreeg nthededeeling: ,,D,;t is voor te °ren kauwde er op en stop. V? vervolgens in zijn ooren.. koTn<jr°est een dokter aan te pas Er is voor kort eenige deining verwekt in de katHolieke pers door een polemiek rond één bepaald geval van filmkeuring, waarbij alarm werd geslagen over een ern stig tekort dat terzake bij de dag- blad-critiek zou bestaan. Wij gaan hier o,p de film in kwestie zelf niet nader in. Uit de overgelegde stukken bleek wel hoe er verschillend over haar is ge oordeeld en wie haar zag zal moe ten toegeven dat de vaagheid waarmee de cineast de figuren waarom het bij de moreele beoor deeling gaat heeft omringd, »zij het tegen de bedoeling van den schrijver wiens werk hem tot mo del diende in, aanleiding kan bie den voor geheel uiteenlaopende beschouwingswijzen. Van „per vers" kan het een tragisch-meelij- wekkend of een ernstig waarschu wend geval worden al naar gelang men de visueele indrukken en den tekst in zijn geest verwerkt Afgezien intusschen van dit con crete twistpunt is er dunkt ons alle reden ons te bezinnen op de verwezenlijking van bet zooveel mogelijk één lijn wij schreven bijna: één linie trekken ten aanzien van de moreele keur. Anders dan bij de tooneelbespre- kingen waar uiteraard evenzeer de grootst mogelijke eenheid ge- wensdht is, die helaas nog al eens ontbreekt behoeft voor de film die verwezenlijking niet zooveel voeten in de aarde te hebben daar den dagbladen het instituut der Katholieke Film Centrale ten dienste staat. In theorie althans, want door verschillende omstan digheden, waaronder bedekte te genwerking van een zijde waarvan men haar niet zou verwachten, komt het jammer genoeg wel voor dat de filmcriticus op eigen oor deel is aangewezen daar de K. F. C. niet de kans kreeg te voren de rolprent aan een keuring te onder werpen. Voor de film in kwestie gold dit intusschen niet, zij was tijdig door een drietal keurders waar onder één priester onder de loupe genomen en als C II geklassifi- ceerd. Niettemin liepen, bij ver gelijking van de diverse critieken in de dagbladpers, de beoordee lingen nogal uiteen. Uit de pole miek over het geval blijkt zelfs dat een onzer prominente critici niet eens op de hoogte is van de draagwijdte der aanduiding: C II. Vooreerst is er geen sprake van „aanvaardbaarheid"; de K. F. C. keurt louter op „toelaatbaarheid". En vervolgens wil de klassificatie C II niet zeggen dat de K. F. C. het desbetreffende filmbeeld toe laatbaar acht voor personen boven 18 jaar doch dat zij het uitdruk kelijk reserveert voor volwassenen, waarbij dan allereerst op het gees telijk volwassen-zijn dient gelet. Wanneer men intusschen ervaart dat dezelfde criticus aan het „oor deel der moralisten" niet zoo bijster veel waarde schijnt te hechten en prefereert amoreele films met hoog hartigheid te bejegenen en door een vernietigende aesthetische critiek af te maken behoeft men zich over zijn onwetendheid niet zoo zeer te verwonderen. Maar niet zonder bezorgdheid den ken wij aan 'het groene en het dorre hout. En tochwat is eenvoudiger en bevorderlijker voor de ge- wensdhte eenheid dan dat de dag bladen zich als regel aan de mo reele keur der K. F. C. conformee- ren? Natuurlijk is dit instituut allerminst onfeilbaar en uiteraard wil het ook niemand, die zich in geweten niet verantwoord zou achten voor een bepaald geval zijn indicatie te volgen, eenigen dwang opleggen. Maar voor het geven van een zooveel mogelijk algemeen te volgen advies is het blijkens de ervaring toch zeker berekend: en voor zoover noodig of wenschelijk is de K. F. C- stellig bereid zich door zelfherziening nog meer acceptabel te maken. Of een evenitueele reorganisatie in de richting zou moeten gaan als door een anderen polemist aange geven wagen wij nochtans te be twijfelen. Deze acht n l. een K. F- C--keur mg noodzakelijk waarbij tevens rekening' wordt gehouden met de aesthetische eischen, in welker volkomen negatie hij een bron van vervlakking gelegen acht. Wij zijn juist van meening dat een zich streng houdien aan de moreele keur op toelaatbaarheid de K. F, C. het meeste vertrouwen zal waarborgen. Op dit stuk is het al vaak niet eenvoudig tot een objectief verantwoorde conclusie te geraken: schakelt men het sub jectieve element der beoordeeling op kunstwaarde In, dan zal men dat ligt toch voor de hand? het zoo noodige vertrouwen niet aanmoedigen doch het veeleer af breuk doen. En wat hebben tenslotte de aesthetische eischen met de kwes tie deir moreele toelaatbaarheid waarom het enkel en alleen te doen is te maken? De toets uit het oogpunt van kunstwaarde zij veilig overgelaten aan de critici, waarvan de meesten naar wij mee- nen er heusch niet van gediend zouden zijn als de K. F. C. over wegingen die op hun terrein lig- glen in haar keuringsprocedure ging betrekken Dit laatste komt ongetwijfeld meer aan de orde bij de speciale commissie der K. F. A., die zich tot taak stelt daartoe uitverkoren films op haar geschiktheid te keu ren. Daarbij zal in vele zoo niet alle gevallen ook de aesthetica een woordje mogen en zelfs moeten meespreken Voor de groote meer derheid der rolprenten is echter een keuring welke zich op moreele toelaatbaarheid richt het eerst noodig en ook voldoende te achten. Wat moreele afkeuring verdient kan door een schoone vormgeving niet geëxcuseerd worden; het te gendeel lijkt ons raag altijd de eenig Juiste opvatting. Wij onder schrijven daarom de stelling dat voor den katholieken criticus het zedelijke oordeel over een film het zwaarst moet wegien. Hij zal naar het ons wil voorkomen daarbij* veilig gaan als hij de adviezen ter zake door onze katholieke Centrale gegeven niet in den wind slaat. Het katholieke lezende publiek krijgt dan ook als in het gesig naleerde geval, geen staalkaart van meeningen onder de oogen. weinig bevorderlijk voot het ver trouwen waaraan het op zijn beurt behoefte heeft l» H* Leicester en Brentford ontmoet ten elkaar gisteren ten tweeden male in de vierde ronde voor den EngelsChen beker. De wedstrijd eindigde na verlenging andermaal in een gelijk spel (00). De voornaamste uilslagen van de provinciale schaatskampioen schappen van Noordbrabant, te Breda gehouden, luiden: 500 meter: 1 Zwanenberg (Rot terdam) 50 sec.; 2 De Jager (Wol- versdijk) 50,2 sec.; 3 Scheer (Am sterdam) 51 sec. 1500 meter: 1 Scheer, 2 min. 383 sec-; 2 Zwanenberg, 2 min- 3S,4 sec.; 3 De Jager 2 min. 43,8 sec. 5000 meter: 1 Scheer, 9 min 38,< sec.; 2 Zwanenberg, 9 min. 433 sec.; 3 Van Herk (Eerkei) 9 min. 55,4 sec. Alg. klassement: 1 Scheer; X Zwanenberg; 3 Van Herk; 4 D« Jager; 5 Van der Scheer (Poortc* gaal). Te Anna Paulowna zijn wedstrij den gehouden om het kor'.ebaan- kampioenschap van Noordbolland. Sn werd op tijd gereden. De uit slag luidt: 1 J. Havekotte (Amster dam) 15 3. 15.2, 15-5 en 15.6 sec.; 2 J. de Rooyen (Badhoevedorp) 15.6, 15 8, 15.6 en 15.8 sec.; 3 C. A. Bossen (Amsterdam) 16 15-9, 16-4 en 15.8 sec-; 4 J. A. de Roos (Amsterdam) 15.6, 16.1, 17 en 16 sec;; 5 C. Boot (Schagerbrug) 15-9 en 15-9 sec. - NIEUWE DIRECTEUR OLYMf. STADION. De heer D J. Bessem, voorz. van A. F. C. is gisteren met groote meer. derheid van stemmen gekozen tot directeur van het Olympisch Stadion te Atrr'-rdam, Het bestuur van den Kon. Ned. Hockey bon 1 heeft besloten, d« aangekondigde districts wedstr ij. den te laten vervallen. Óp 23 Febr zal echter een hockeydag voor districts-elftallen worden gehouden O Ook de voc Zondag vastge stelde korfbalwedstrijden zijn afgelast. De algemeene situatie is momen teel wel wat gunstiger voor oliën en vetten aidus een bericht van dm makelaars Bessem en De Schepper te Rotterdam. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat we er zijn. want onge twijfeld wachten ons dit jaar nog groote moeilijkheden maar het Is heel wat als we eens een Doosje rui mer adem kunnen halen Er kwamen nog enkele Dartiien soyaolie uit Nooi d-Amerika binnen, in totaal bijna 1300 tons. Er is vol doende cocosolie en er worden bin nenkort weer groote ladingen copra verwacht Bovendien zijn de 50® tons Manilla cocosolie in-drurns wel wat vertraagd, doch ze kunnen na toch spoedig aankomen. In deze soorten olie ging dus nog al een enj ander om. bovendien in inlandsche raap- en blauwma-anzaadolie, terwijl ook restanten zonnebloemolie ruw en geraffineerd van de markt verdwe. nen Daar kwam nog bij 500 ton» Tsjechische raapolie, doch dit was een ruiltransactie; we leveren er cocosolie voor terug. De zaken waren dus in de afgeloopen weken weer zeer bevredigend waarbij ook nog enkele afdoeningen in inlandscha technische vetten genoemd dienen t» worden- Met de nog beschikbare lijnolie is men uiterst zuinig, maar ook hier komt uitkomst Volgens de laatste berichten krijgt de Mijdrecht in Zum-Amerika toch nog een lading lijnolie aan boord, al moet dan met een maand vertraging bij den aan vankelijk berekenden aankomstdatum rekening gehouden worden. Of es nog andere olie meekomt is evenwel zeer twijfelachtig. Over de vangst van. onzen waL vischvaarder is nog niet veel bekendu Er is een tanker heengaan. Laten we hopen dat die flink wat mee brengt. Enkele kleinere partijen whale- en fishoil van andere her komst liepen binnen, die voor d® techniek bestemd schijnen te zijn. Kapelaan H. van Deursen van de O. L. Vr. Hemelvaartparochie te Breda zal zich geheel gaan wijden aan de actie Wederopbouw van het Kleinseminarie Ypelaar. In ver band hiermede is hem eervol ont slag verleend en tot zijn opvolger is benoemd de weleerw heer C. Ligtenberg, rector te Etten Mgr Patrick O'Hara, bisschop van Savannah, die belast is met de leiding van de apostolische nuntiatuur in Roemenië, is thans te Boekarest aangekomen. De reis van mgr O'Hara, die reeds verscheidene wreken geleden uit Rome was vertrokken en zich eenigen tijd te Weemen ophield, werd v-r'raagd door de slecht» atmosph er'sche toestanden van den laatst«n tijd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7