Dossier met 100.000 namen G Anti-communistische golf in de Ver. Staten In de Y.S. de klok terug Geen brood, geen kolen ONGSLAGEN Maclitsbekn otting KLANTEN VOOR VEENHUIZEN Stakingen in Duitsche mijnen 69ste JAARGANG ZATERDAG 1 FEBRUARI 1947 No. 20228 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE „G-MEN" IN ACTIE Vijftigduizend vierk. meter overhemdenstof ontdekt VAN WAALWIJK DE VICTORIE der vakvereenigingen TWAALF LUIERS Naar 't einde der crisis in Italië SOCIALISATIE DER MIJNEN AMER. GRAAN VOOR NEDERLAND (ALGEMEEN REDACTEUR H A. PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE HOOFDREDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJFERS MGR. DR J. W IT L O X. BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., 0.26 P. WEEK Zelfs na de onvergelijkelijke ze gepraal, welke de geallieerden over het machtige militaristische Derde Rijk hebben behaald voelt de wereld zich niet veilig: neeft zij niet het innerlijke sentiment, dat het oorlogsgevaar voorgoed is geweken Wel heeft het fantasti sche gepraat over een nabij en derden wereldoorlog practisch op gehouden, msar de politiek de1" groote mogendheden dan denkt men vooral aan de V- S. en Rus. land is nog we zouden bijna zeggen exclusief gericht op het verkrijgen van de gunstigste po sities. voor het geval de strijd ooit ópn euw mocht losbreken. Niette, genstaande alle vredesconferen ties is de vredesgoiachte nog in geen enkele groote hoofdstad doorgedrongen. Een der diepste oorzaken van deze wereld onrust, want alle vol. ken zijn er bij betrokken ligt wel in de ideologische en onverzoenlij ke tegenstelling tusschen twee systemen: het Amerikan sme en het communisme; beide op hun eigen manier totalitair en im.pe. rialistsch en daarom elkaar tot het uiterste wantrouwend, met of zonder atoombom, Reide wer- sohen den vrede, wijl zij dien bit. ter hard noödig hebben, de een om het hoogtepunt van mensche- lijke welvaart, dat tot dusverre in de geschiedenis is bereikt. te handhaven: de ander om eeuwen achterstand in te halen en Boven, dien om de gruwelijke verwoes. tingen van den jongsten oorlog, toen van beide oijden de tactiek (UT, «je verschroeide aarde onver. - werd toegepast te her. Steller, Men heeft daarnaast den Sterken ndrvk, dat de V. s ten minste pogen de twee steisels vredelievend naast elkaar te doen leven, terwijl Sovjet-Rusland zich daartoe om principieele redenen onmachtig voelt wijl het zijn doel: den communistlschen heilstaat slechts kan bereken, in-cien de proletarische wereldrevolutie over de geheele wereld, zonder ook maar één land uit te zonde, ren, word; uitgebreid Vooral dit laatste feit doet de hoogspanning telkens weer ople. ven: voor beide stelsels gaat he, om zijn of niet zijn, een kamp, welke aut.matisch de grootste ge- vanen inhoudt. Men heeft ah lia.at ste redmiddel reeds de theorie der invloedssferen uitgedacht, maar daarover heen werken de zooge. naami'e vijfde colonnes, welke in het Russische terrein zonder pardon worden uitgroeid, in de z-g. Westersch democratische we reld hun activiteit practisch zon der eenige ernstige belemmering kunnen ontplooien. Zij ondermij nen. ondergronds of openlijk, het bestaande stelsel, zonder dat dit de krachten opbrengt, of kan opbrengen om het vernietigende werk lam te leggen. Toch neemt men van tijd tot tijd acute anti-communistische gol ven waar. De Vereenigde Staten hebben in de periode tusschen de twee wereldoorlogen eenige com munisten jachten" beleefd. de twee felste in 1919 en 1920, toen een vierduizend verdachte perso nen kort en bondig over de grens werden gezet, en het schijnt, dat nu weer zoo'n ,,roode jacht" wordt voorbereid, ditmaal meer systematisch en bijzonder in twee van Amerika's belangrijkste de partementen, die van buitenland- sche zaken en oorlog. De bekende Amerikaansche G Men, onder lei ding van hun chef J Edgar Hoo ver, schijnen over een dossier van ruim honderddduizend namen en levensbeschrijvingen van perso nen, die ernstig van communisme worden verdacht, te beschikken. Men heeft voor deze actie den mooien naam van .bestrijding van on-Amerikaansche activiteit" uit .gewonden, maar in 't democrati sche Amerika spreekt men meest al van de on Amerikaansche be strijding van het communisme- Men meent daarmede twee juiste re termen te gebruiken. Het lijkt waarschijnlijk, dat de republikeinsche overwinning o.p 'de democraten, welke in wezen een zwenking naar een scherper afgebakend Amerikanisme betee kent, grooten invloed op de anti communistische beweging uitoe fent. Dezer dagen klonken in het 'huis van afgevaardigden te Was hington kreten als ontsmet het huis; roept het communisme een halt toe"' terwijl onomwonden werd geëischt Hollywood eens goed te spuien en de communistische invloeden uit te roeien. Maar bij zonder ging de aandacht toch naar de twee reeds vermelde departe menten, o,m, wijl gebleken is, dat zeer geheime documenten in handen van Moskou zijn gekomen. En de actie zal nog wel krachti ger worden, nu in den Ameri- kaanschen seniaat zelf is verklaard dat Rusland hoogstwaarschijnlijk het geheim van de atoombom neeft achterhaald; al werd daar aan de geruststelling" toege voegd, dat het nog minstens vijf jaar zal duren, vóór Rusland in zijn atoomfabriek in den Oeral de gevaarlijke bommen zal kunnen produceeren. De Amerikaansche communis ten maken het hun tegenstanders intusschen niet gemakkelijk- Zij zijn en blijven netjes legaal, en werken rustig binnen de wette lijk afgeteekende paden. Of de G men daarop vat zullen hebben, is een kwestie, welke over den Oceaan veel belangstelling heeft Het nationale Belgische elftal, dat 18 Februari te Gent tegen We Zwaluwen en op 7 April tegen het nationale Nederlandsch elftal zal spelen, is de training onder leiding van den Engelsch- man Gormlie in het Stadion te Heysel bij Brussel begonnen. Bij een onderzoek, dat de cen trale dienst voor de econ. controle bij de confectiefabrikanten B- te Tilburg en W. te Culemborg heeft ingesteld, werden groote hoeveel heden overhemd- en voeringstoffen van vooroorlogsche kwaliteit aange^ troffen, welke van de bevrijding af tot nu toe verborgen waren ge houden. In totaal werd ongeveer 50-000 m2 overhemdstof ontdekt en 18-000 m2 voeringstof. Dit komt er op neer, dat textielgoederen, over eenkomende met een puntenwaar- de van ongeveer 350 000 textielpun ten, aan de bevolking zijn onttrok ken, De gemeente Waalwijk behoort tot de weinige gemeenten, welke de besrooting 1947 sluitend heeft moge U de „ver-uimmg van hart - - - t ff 1 I nl. jvrm.J n 1% a! ^Qöct roft d IXTfU"- kunnGn aanbieden. Men beert kun- nen overgaan tot het invoeren van diverse verlagingen o.a. van de ta rieven van gas en electriciteit, de opcenten op de personeele belas ting en het vermenigvuldigingscij- fer voor het schoolgeld voor het gewone lager onderwijs. Het Amerikaansche Congires be studeert wetten voor de betrek kingen tusschen de arbeiders, vakvereenigingen en directies der ondernemingen. Het is zeker, dat er verande ringen op til zijn. Het is echter in geenen deele duidelijk, welke die veranderingen zullen zijn. Naar de meenin.g van de werk gevers hadden de nationale wet ten in de afgeloopen 10 12 jaar een strekking, waardoor de vak vereenigingen zoodanig werden begunstigd, dat de directies bij den aanvang van gezamenlijke onderhandelingen in een nadee- lige positie waren. In die periode dat wil zeg gen tijdens het presidentschap van Roosevelt werden de vak vereenigingen steeds sterker. Thans zijn zij zoo machtig, dat vele leden van het Congres hun Plaatselijke onregelmatigheden in de verstrekking van de voedse rant soenen hebben in de laatste paar dagen geleid tot een zeer onrustige stemming onder de mijnwerkers. In verschillende mijnen hebben kleinere groepen arbeiders proteststakingen van enkele uren ondernomen. De eerste werkstaking van grooteren omvang begon gisterochtend in de beikende mijn „Zollverein" bij Essen. •Na een vergadering besloten hier ruim 50o mijnwerkers naar huis te gaan. in de Koenig'in Elisabethmijn G-elsenkirchen zijn de mijnwer kers gisteren een sympathiestaking v®n twee uur begonnen. In een vijf- ri andere mijnbedrijven hebben in a^ste P3ar dagen eveneens korte stakmgen p aats gevonden. Tw.n de bijeenkomsten van ï?H^vWer ei^s worden ernstige ver lui 11 ?ericllt tot de verantwoorde- rnmf.t lnstanties. In verschillende e<taehiS?ell 7n leuzen op de muren Beschilderd van den volgenden aard ..entweder oder", „geen brood, geen kolen". Oiiïicieel is medegedeeld, dat de plaatselijke storingen in de brood voorziening het gevolg zijn van ver- voersmoeilijkheden .door de bevroren waterwegen. Gistermorgen heeft een depaifatie der valkvereeniging een bespreking gevoerd met het bestuur der Britsche mijn. In Essen staan sinds vee dag-en weer lange rijen voor de broodwinkels, doch gister morgen was een transport van 600 ton meel op weg naar de stad. De leiding van de mijn Koenigin Elisa beth heeft in een brief aan den Oberbuergemeister van Gelsenkir- chen gezegd, dat de situatie als zeer ernstig moet worden beschouwd In Britsche kringen had men geen staking-en verwacht, daar de steen koolproductie gedurende de afgeioo- pen week een recordhoogte had be reikt, n.1. 220,000 ton per dag. Som migen meenen, dat deze hooge pro ductie ls bereikt door beloften van extra jenever, sigaretten en verbe tering van den woningtoestand. De mijnwerkers, die onder den grond dienst doen krijgen in Duitschland het hoogste rantsoen 4000 caloriën, terwijl het basis- rantsoen voor de Duitsche bevo king slecht» 1500 calorieën bedraagt. werkzaamheden beperkt wensohen te zien. De herinnering aan de groote en kleine stakingen, waar door in het begin van 1946 de productie werd onderbroken, ligt nog versch in het geheugen. Als middel tot herstel van het evenwicht tussohen de arbeids krachten en dé direeties, is een groot aantal voorstellen gedaan, om de maoh-t der vakvereenigin gen te beperken en om de po sitie der directies der maatschap pijen minder aantastbaar te ma ken. In de afgeloopen maanden heeft de regeering er naar gestreefd zich te onthouden van inmenging in arbeidsgeschillen, hetgeen een definitieve verandering in de po litiek, die tijdens den oorlog is gevolgd, beteekent. In den afgeloopen zomer heeft president Truman gebruik ge maakt van zijn recht van veto voor een wet, volgens welke het stakingsrecht der vakvereenigin gen opnieuw beperkt zou worden. Thans heeft de afgevaardigde, de republikein Case. die de ge noemde wet aa-n^ het Congres heeft aangeboden, een gelijken maatregel voorgesteld. Senator Joseph Ball eveneens een re publikein heeft voorgesteld de „closed shop" te verbieden. In de Amerikaansche industrie is een „closed sihop" een bedrijf, waarin alle arbeiders lid van een vak- vereeniiging moeten zijn. Ball zegt, dat dit indruisciht tegen de individueele rechten van den Amerikaansohen staatsburger. Achter alle besprekingen met betrekking tot wijzigingen in de arbeidswetten schudt de wensch een einde te maken aan de macht der vakvereenigingen, waarin 25 procent der Amerikaansche ar beiders is vertegenwoordigd, om de Amerikaansche productie stop •te zetten. Voor de derde maal in dezen winter is een koude.periode aan het afnemen. Ik hoop van harte met U mee, dat ce deprtssie-ac. tiviteit op den Oceaan het zal winnen Immers naast de natuur» iijke kou hebben we nog geeste lijke koude te over, waardoor de fabricage van vaste roerpinnen maar wordt in de hand gewerkt. We snskken j-uist naar verrui. mmg. Verruim ng van goederen, verruiming van salarissen, verrui. ming van huizen, verruiming van denkbeelden De krant van g.sterenavond wa3 in ieder geval een verruime.i«l nummer. Op textielgebied bracht zij optimistische klanken uit Til» burg, verlag ng van punten voor garen, 12 luiers voor de a,s. moe ders, 'een gunstig verslag over de -uitkeering van de ouden van da. gen. Het gaai morger, inderdaad be. ter. Natuurlijk er is nog op veler, lei terrein een massa te doen. Doch we moeten beg nnen met mee te werken, en moeilijkheden onderste boven loopen en niet nieuwe er bij maken, zooals bij den weder, opbouw, waartegen 500 gemeenten tegelijk in geweer kwamen. Juist die beklemming door het onzakelijke en juist die korst der verstiarrinig houden snellen gang tegen. We moeten doorspuien en geen dammen opwerpen Panier, versperringen ,,in massa"- belcm. meren den doortocht naar het be. loofde land- We willen den nieu wen tijd, schraimmen hebben we al gèrn-eg opgeloopen. Meer luiers, meer verruiming en nog mee- offervaardigheid, waar. toe Prinses Juliana -n H n- -rang- gesprek met oud-collega Hoek nog eens extra opwekte En wat die verruiming betreft; als zand aan het zeestrand" wor der. geschonken, gelijk die gege. ven werd aan den Heilige van den laatster; Januaridag. Don Bosco HENK VAN DER MAZE. Volgens radio Rome is Vrijdag avond in beginsel overeenstem ming bereikt ten aanzien van de nieuwe Italiaansche regeering, Men verwacht, dat het nieuwe kabinet, waarvan de Gasperi weer premier zal zijn, bestaan zal uit 7 christen-democraten, 3 socialis ten, 2 communisten en 2 onafhan- kelijken. Vandaag zal een commissie het regeeringsprogram opstellen. Daar na zal tot definitieve samenstel ling der regeering worden overge gaan. Op een vergadering te Brunssum. welke Donderdagavond door een honderdtal leden van de Partij van den Arbeid werd bezocht, sprak mr. Van der Goes van Naters om- als zijn meening uit, dat er stellig kabinetscrisis zou komen, wanneer de socialisatie van het mijnbedrijf door de Katholieke Volkspartij in de Kamer niet werd gesteund. O De periode van zware vorst heeft aanzienlijke schade aan gericht op met wintertarwe be. zaaide akkers in het land Noordrijn-Westfalen. Vele ak kers zullen opnieuw moeten worden ingezaaid. Het Am. ministerie van landbouw heeft de voor export in Maart be schikbare hoeveelheid graan vast gesteld op 1,500-000 ton. Hiervan is 39-500 ton bestemd voor Nederland. H M. neemt afscheidGisteren heeft de Koningin de hoofd- Istad verlaten. Tot de grens tverd haar uitgeleide gedaan door den burgemeester.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1