De moeilijkheden bij den wederopbouw Ufferschaal Radio Eerste militairen uit Indië terug Het proces tegen Yon Papen w TIM TUIMEL KNAPT HET OP. In afwachting.... programma DE GESTOLEN PAGINA 2 ZATERDAG 1 FEBRUARI 194$ j „KOTA INTEN" IN ROTTERDAM Groot aantal zieken tempert de vreugde WEL KOLENBON DOCH DE HANDEL HEEFT GEEN VOORRAAD DE EERSTE VROUW IN DE RECHTERLIJKE MACHT BOISSEVAIN VAART VREDIG VERDER Prins Bernhard naar Stockholm ZIJN HOUDING NA DEN ROEHMPUTSCH Y OOR J A ARSBEURS UITGESTELD iT% (Öp het spoor van C.C. fluim een uur later dan werd Verwacht arriveerde hedenmor gen het ms ,.Ko>a Int en" aan de geloopen verwondingen huis waarts moesten keeren. Dr. Vogelenzang, de leider van den grooten medischen staf, welke de reis heeft meegemaakt, deelde mede. dat onder de repatrianten verschillende jongens waren, die in Batavia maandenlang op hun terugkeer naar Holland hebben gewacht. De ernstige zieken zuilen terstond naar een herstellingsoord worden vervoerd, terwijl de ande- ldoydkade te Rotterdam. Voor zeer re" vandaag nog thuis zullen zijn. Velen is de aankomst van dit schip e camxlteledert van hen die een rede tot groote vreugde. Tal- "far ee? herstellingsoord worden rijke landgenooten immers zullenrTÏÏt dlre-Ct £e' thans hun vader, zoon, broer of j longen zich be- verloofde weerzien# Het zal een blij weerzien zijn, zij liet dan, dat de vreugde zal worden getemperd, omdat er onder de re pair iee renden velen zijn, die gees telijk of lichamelijk in een minder j goeden toestand verkeeren dan bij Dg vakgroep Detailhandel hun vertrek. brandstoffen schrijft ons: Onder de 250 terugkeerende Nu wederom een nieuwe bon militairen bevinden zich n-1. 107voor huisbrand is zieken. Een aantal hunner is bed legerig, een ander deel is herstel- vindt. In lend of voor de tropen afgekeurd- Vele militaire autoriteiten onder Wie de minister van oorlog, Z. E- A. Flévez. luit..generaal S H. Spoor en luit.-generaal Kruis, waren ter begroeting aanwezig. Nadat allereerst de bedlegerige militairen in de loodsen van de R'damsche Lloyd waren onderge- aangewezen zonder dat eerst de handel be voorraad is, verkeert het publiek blijkbaar in de meening dat al thans een gedeelte van de brand stoffen op korten termijn geleverd kian worden Deze meening is onjuist. Bij den handel zijn geen of geen noe- ■menswaardige voorraden aanwe. zig en de aanvoer gaat zeer on regelmatig Het Rij kskolenbureau bracht, waar zij hun vervoer naar heeft den handel voorgeschreven ziekenhuis, hospitaal of sanato rium afwachten, onderhield de min. van oorlog zich met verschillenden van hen. Vervolgens zetten de zieken, welke thuis weer op krachten moeten komen, voet aan wal. Op de kade waren Cadi-wagens aanwezig, welke onder de mili tairen koffie, sigaretten en koek uitdeelden. De NIWIN bood aan lederen jongen een tuiltje bloemen aan- Dank zij een oproep via het radioprogramma van de Neder- landsche strijdkrachten aan de be volking van Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam waren tijdens de vaart landgs den Nieuwe Water weg op de kaden vele burgers aan wezig, die de jongens met vlag getjes toewuifden of op andere Wijze verwelkomden. Bij den rondgang aan boord spraken' wij o-a. aalmoezenier ka pitein L. A. M. de Leeuw en ds. A. C. G. de Hartpg, die het èen en ander over de reis en over den toe stand der jongens verte1 den. Over het verloop van de reis alsmede over de verzorging aan boord wa ren beiden buitengewoon te spre ken. Wat betreft de ziekten, welke onder de jongens heerschen, merk te ds- de Hartog op, dat velen lij den aan psychische afwijkingen tengevolge van de oorlogshande lingen- Verscheidenen lijden aar. ast': ma of hebben geleden aan ma laria, terwijl anderen wegens op- Tot substituut-griffier bij de recht bank te Haarlem tv benoemd mej, Mr, M de Keyzer, Me; haar doet de vrouw haar intrede in de Nederlandsche rech terlijke macht, ..Ik ben inderdaad wel een wei nig 'rotsch met deze benoeming, aldus mej, De Keyzer in een pers- gesprek, doch de tijd van jubelen Is daarmee voor een vrouw nog niet gekomen omdat zij haar spo ren in de rechterlijke macht nog moet verdienen". om bij aanvoer alvast één éénheid af te leveren, allereerst aan hen, die op de vorige bonnen nog geen kolen ontvingen. De handel voldoet hier gaarne aan, doch de verbruikers moeten begrijpen, dat, zijn geen kolen aanwezig, ook van aflevering geen sprake kan zijn. Hoe moeilijk het ook moge vallen, men zal geduld moeten oefenen Ook de kolen- handelaar kan geen ijzer met han den breken. De luitenant-kolonel De Bruijn is Vrijdag in Port-Said aan boord gegaan van het m.s. Boissevaln, waarop, gelijk gemeld, eenige moeilijkheden waren ontstaan met de 200 mariniers, die met dit schip naar Indië gaan. Naar wij vernemen, is de directe aanleiding tot de moeilijkheden geweest het niet toelaten van de militairen tot een recreatie-vertrek voor de overige passagiers. De kwestie is inmiddels geheel bijge legd en de Boissevain is gisteren normaal doorgevaren. Toen de eerste berichten over deze zaak binnen kwamen, heeft de torpedojager ..Van Galen", die eveneens op weg is naar Indië. op dracht gekregen zijn snelheid te vergrooten en in Port Said even tueel assistentie te verleenen. Nu de zaak ook zonder dat in orde is gekomen, heeft het schip bevel gekregen, terug te vallen op „eco nomische snelheid". Behouden onvoorziene om standigheden zal Z K H Prins Bernhard de begrafenis van prins Gus aaf Adolf Dinsdag a,s. in Stockholm bijwonen, Waarschijn lijk zal prins Bernhard met een speciaal vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vliegen Het tijd- s-ip van zijn vertrek is nog niet bekend. In het proces tegen Von Pa pen is gisteren dr. Otto Meiss- ner, Hitler's staatsminister van 1934 tot 1945. als getuige ge hoord. Aan den 68.jarigen staatsman d'e door een bewaker geboeid werd binnengebracht, werd ge. vraagd, of hij kon bevestigen, dat Von Papen indertijd geweigerd heeft een vergadering bij te wo. nen, waar amnestie voor deelne mers aan den bloodigen „Roebm. putsch" op 30 Juni 1934, werd ge- sanctionneerd- Meissner, die somtijds .,de man, door wiens toedoen Hindenburg Hitier tot rijkskanselier heeft aan- Dr ir Z Y wan der Meer, direc teur generaal voor de volkshuis" vesting* heeft ook besprekingen gevoerd met burgemeesters van een aantal Noord Limburgsche ge meenten. Hij heeft daar de moei lijikheden behandeld, welke den voortgang van den wederopbouw belemmeren, in het bijzonder de remmende werking der materialen-schaarschte. Het voor den wederopbouw aan de volks huisvesting beschikbaar gestelde kwantum hout is thans zoo gering dat die uitvoering van het bouw plan 1947 reeds nu ernstig in ge vaar komt. Door verschillende burgemees ters werd nadrukkelijk de nood zaak bepleit, dat ten behoeve van wederopbouw en volkshuisvesting een grooter kwantum bouwmate rialen beschikbaar moet komen en dat vooral de geteisterde gebieden in nog sterker mate dan in het verleden voorranig moeten genie ten. Aangedrongen werd op groo ter gemeentelijke bevoegdheden Hoewel de samenwerking met de streek en plaatselijke bureaux voor den wederopbouw door de burgemeesters voortreffelijk werd genoemd, drongen zij er op aan, dat de gemeenten een meer recht- streekschen invloed op den we deropbouw kunnen uitoefenen. De heer Van der Meer deed de mededeelintg, dat het inderdaad in 't voornemen ligt den gemeenten allengs meer zeggenschap te ge ven. Over de wenschelijkheid vian een verdere inschakeling der ge ■uiieentebesturen bij den wederop bouw bestaat geen verschil van meening. Ook over de arbeidsproblemen en de financieringsragelingen wer.d van gedachten gewisseld. Op de bijeenkomst waren aanwezig burgemeesters, wier gemeenten liggen in het rayon van het streek bureau Gennep en Venray. Voorts de heeren Pesters, lid van de Ged Staten en C Receveur, directeur van de stichting Herstel Lim burg 1945". In verband met de herhaalde en langdurige strenge vorstperioden, waardoor de bouw en de installatie van de tijdelijke en reeds bestaan de gebouwen is gestagneerd, heeft de raad van beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs besloten de voorjaars- beurs uit te stellen. In plaats van 1120 Maart a s, wordt zij nu ge houden van Dinsdag 15 tot Don derdag 24 April a.s. 35. Maar Tim had niet veel tijd noodig om een list tfe verzinnen, daar ben je zoo langzamerhand zelf ook wel achter gekomen. Hij was nog niet eens beneden aan het laddertje, toen hij het ai weer wist. Meteen ging 'hij aan het werk. Met een forsche ruk trok hij de heele pijp uit den muur, waarbij deze van boven, juist zoo als hij verwacht had. uit het hoek stuk schoot Ondertusschen waren Teertouw en zijn makker bij het luik aangekomen. Ze rukten en trokken er aan en konden, tot groote verbazing van Tim. die er geen steek van begreep, het niet open krijgen. Doch de ander had de reden weldra in de gaten. „Hela, Teertouw, je staat met je groote plat/voeten boven op het luik. Geen wonder, op zoo'n ma nier kunnen we wel eeuwig aan het trekken blijven." Daar ging het open en verschenen twee ge zichten in de opening, een moment waarop Tim. met de 'hand aan de afsluitkraan. gewacht had gewezen" is genoemd, verklaard^ dat Von Papen botweg weigerde aan het verzoek van Hitier ge volg te geven om in Juli 1934 'a vergadering bij te wonen, waar de deelnemers aan dezen putsch van blaam zouten worden gezut'.verd1. Volgens Meissner verroerde Vort Papen, wiens twee secretarissen bij dezen putsch werden vermoord, evenwel geen vin, toen hij hoorde, dat het doel van deze vergadering was, de zoogenaamde wet op de onschendbaarheid er door te krij. gen, die in feite de moordenaars van Roehm c.s. vrij sprak en Hitier den vrijen teugel liet, naar willekeur bloed te vergieten. Dr- Meissner, die sinds het in ternationaal proces tegen de nazi leiders van verleden jaar te Neurenberg gevangen zit, ant woordde op een des/betreffende vraag van Camille Sachs, den president van de rechtbank, dat hij en andere ervaren staatslieden de wet op de onschendbaarheid! hadden gesanctionmeerd om ver schillende redenen, onder mieer tengevolge van Hitler's magneti sche persoonlijkheid, den aan hang van het volk, de onmacht der politieke partijen en de hou ding van de Rieichswehr. Het proces werd tot Maandag morgen 9 uur verdaagd. ZONDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) 8 KRO; 9.45 NCRV; 12.15 KRO; 17 NCRV; 19.30 KRO; 8 Nieuws; 8.15 Hoogmis 11 30 Gram; 12.15 Boekbe pr; 12.30 Septet (13 Nieuws); 13.30 Apologie 13.45 Gram; 14 Kwartet (14.45 Caus.); 15.45 Koor; 16 10 KA; 16.20 Gram; 16.30 Ziekenlof; 17 Prot. kerkdienst; 18.30 Voor de Ned. strijdkr.; 19 Gram; 19-15 Bijbel; 19.30 Nieuws 19.45 Report; 20 De gewone man; 20 15 Koor; 20.40 Gram; 21 Hoorspel; 22 Nieuws; 20 20 Avondgebed: 22.35 Cello: 23.05 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 M.) 8 VARA; 10 VPRO; 12 AVRO; 17 30 VARA: 20 AVRO. 8 Nieuws; 10.30 Prot. kerkdienst; 12 Gram; 12.40 Zang; 13 Nieuws; 13.15 Muziek; 13 50 N. S.; 14 Boekbespr; 14.30 Concert; 15,15 Filmpr; 15.30 Sky- masters (Gram.): 16.30 Can,: 16.40 Sport; 17 Voordracht; 17 10 Caus; 17.30 Oome Keesje; 18 Nieuws en sport; 18.30 Gram; 19 Radiolympus 19.30 Cabaret; 20 Actueel; 20.15 Walz-time; 20.45 Hoorspel; 21.20 Concert; 22.20 Cabaret; 23 Nieuw» 23-15 Orgel; 23.45 Gram. MAANDAG 3 FEBRUARI HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7 Nieuws gymn. en gram; 10.30 Morgenwijding; 11 Gram; 11.15 Voordracht; 11.35 Gram; 11.45 Caus; 12 Muziek; (12.20 Orgel); 13 Nieuws; 13.15 Muziek; 14 Caus; 14.20 Zang; 14.50 Kwintet; 15.15 Kwartet; 16 Bijbel; 16.45 Gram; 17 Piano; 17-25 Muziek; 17.45 Caus; 18 Sport; 18 30 V. d. Ned. strijdkr; 19 Nieuws; 19.15 Boekbespr; 19.35 Gram; 19 45 Caus; 20 Actueel; 20.08 Orkest; 21 Caus; 21.20 Concert; 22 20 Actual; 22.45 Avondwijding 23 Nieuws; 23.15 Gram HILVERSUM II (415 en 218 M.) AVRO. 7 Nieuws, gymn. en gram; 11 Caus; 11 15 Gram; 11.35 Caus; 11.45 Gram; 12 Gram; 12.35 Con cert; 13 Nieuws; 13.15 Septet; 13.50 Fluit; 14 20 Voordracht; 14.40 Vi ool; 15 10 Gevar. prog; 16.30 Caus; 17 Gram; 17.15 V. d. padvinders; 17-30 Skymasters; 18 Nieuws; 18.15 Gram; 19 Muziek; 19.45 Caus; 20 Radioseoop; 22 Gram: 22 15 Kwin tet; 22.45 Caus; 23 Nieuws: 23.15 Jazz; 23.45 Gram. door Douglas Grey 20) Hallo, Mendoza! riep Don Manuelo. Al klaar? Je hebt im mers mijn telefoontje gekregen, dat ik je zou komen afhalen? Dit Is el senor Carlos Flinero, ver volgde hij, zich half omdraaiend om hen aan elkaar voor te stel len. Je hebt misschien wel eens van el senor Flinero gehoord, niet? Ja zeker, antwoordde Don Vinoente de Lodi, aan Flinero een lompe, bleeke hand toestekend. Ik ben blij, hem eens te ontmoeten. Al vaak heb ik er naar verlangd, met u kennis te maken, senor Flinero. In aanmerking genomen, dat Don Vinoente een der kopstukken van de geldmarkt was en bekend stond om zijn afgetrokkenheid, was deze toenadering ongewoon merk waardig. El Senor Flinero doet onder zoek naar die zoekgeraakte offer schaal, rei Don Manuelo. Een ge wone detective zou zoo'n zaak niet met de noodiige discretie weten te behandelen. Daarom heeft men er el senor Flinero voor aangezocht. Ik acht het een voorrecht, uw hulp te hebben, senor Flinsro, zei Don Vincento deftiger dan ooit met zijn zware stem. Mijn jonge vriend Manuelo hoeft er bui tengewoon slag van, schijnbaar on vindbare dingen op te sporen en hij zal ongetwijfeld even verheugd zijn als ik, van uw buitengewone bekwaamheden gebruik te mogen maken. Na dit alles op indrukwekkende wijze beweerd te hebben, viel het hem ptatseling in, dat hij Flinero eigenlijk niet eens uitigenoodigd had, hem naar zijn huis te verge zellen. Hij haastte zich, dit te herstellen. Kunt u vanavond bij ons blijven dineeren, senor Flinero? Heel eenvoudig onder ons. Mijn vrouw zou er zeker even zeer in haar sohik mee zijn, als ik. In een oogwenk had Flinero zich bedacht, dat dit hem ongezochte mogelijkheden kon verschaffen, om zijn onderzoek tot een goed einde te brengen en hij nam de uitnoodiging dus zonder de min ste aarzeling aan. Het zal me een waar ge noegen zijn, Don Vincente- Ik moet nog even met mijn assistenten spreken over dezen diefstal, maar ik zal om. Komt zeven uur u gelegen? vroeg de bankier, toen Flinero even ophield. Utstekend. Dank u. En uw assistent.brengt u dien misschien mee? vervolgde Don Vincente in een opwelling van gastvrijheid. Heet hij niet.... Francisco Garcia, vulde Fli nero terstond aan. Hij zal zeker graag meekomen om een be roemdheid in de geldwereld van Buenos Aires als u bent. te ont moeten. Uitstekend, antwoordde Don Vincente met overdreven waardig heid. U weet waar ik woon? Iedereen weet u immers te wonen? Bovendien is uw museum algemeen bekend- De bankier glimlachte zelfvol daan. Hij was trotsch op zijn museum en zijn weelderige wo ning. Rijdt u wellicht mee naar de bovenstad? vroeg Don Vincente. welwillender dan ooit. U moet immers dien kant uit, niet waar? Neen, dank u. nu niet, ant woordde Flinero. die liever niet wilde, dat Don Manuelo precies wist waar hij heenging Ik moet bier in de buurt eerst nog enkele boodscfaappen doen. Goeddus dan tot zeven uur, zei de geldmagnaat, terwijl hij naast Don Manuelo plaats nam. Om zeven uur! herhaalde Flinero. Don Manuelo de Montero knikte hem toe en zette den motor aan en Flinero bleef hem peinzend na kijken, tot hij den hoek om op de Rambla del Centro verdween. Hij bezocht enkele kantoren in de Rambla Plateria en stond om vijf uur weer in de weelderige kamer in de Chineezenwijk, waar Fuenta zijn verblijf hield. Deze was juist opgestaan en zat in den diepen armstoel een sigaar te rooken onder de hoede van Garcia en Ramon Ortega- Zoo meneer, gromde Fuenta. toen Flinero de deur der kamer achter zich gesloten had- Ik ben klaar om u ergens heen te bren gen waar ik denk, dat we een en ander over C. C te hooren zullen krijgen, al ben ik er natuurlijk niet beslist zeker van, Waar is dat? vroeg Flinero. Ik heb vanavond een afspraak en weet dus niet, of ik mee kan gaan, maar een van mijn assistenten kan je dan wel vergezellen. Het is het huis van den ban kier Don Vincente Mendoza de Lodi aan de kust bij Montjuich. was het volkomen onverwachte antwoord. Hij is de man, die in het be. zit wilde komen van dat bronzen ding, ziet u? Hij zou er 'n millioen pesos voor betalen. Ortega floot zachtjes tusschen zijn tanden. Dan ga ik met je mee naar het huis van Don Vincente, Chico, zei Flinero bedaard. Garcia, jij en Ramon gaan ook m Over een uur rijden we er in mijn auto heen Nu gaan we met z'n allen naar mijn huis. Wil je even een taxi bestellen, Ramon? Ramon keek heel bedenkelijk, toen hij een leege taxi op een straathoek aanhield- Hjj vroeg zich af, wat ze met z'n allen in het huis van dien schatrijken man gingen doen. Intusschen fluisterde zijn chef Garcia in het oor, dat ze dien avond bij Don Vincente Mendoza de Lodi zouden gaan dineeren. Avondcostuum? was al wat Garcia vroeg- Hij toonde zich nooit verwonderd. Natuurlijk, antwoordde Fli nero gewoontjes- De taxi staat voor, kwam Ramon zeggen. XIII. DE OFFERSCHAAL IN HET MUSEUM. Flinero. ais man van de wereld, genoot van het uitstekende diner en de prettige omgeving in het paleisachtige verblijf van den multi-millionnair. Ze waren er in zijn eigen zes- cylinder door zijn vertrouwden chauffeur heengereden. Garcia en Ortega zaten naast hem en Fuenta zat naast den chauffeur. Het was zco geschikt dat Ramon bij Chico zou blijven en zij samen de gasten zouden zijn van Matsu, den Japan- schen mayordomo van Don Vin cente Mendoza de Lodi. die in de onmiddellijke nabijheid der eet zaal z«n eigen verblijf had, dat niet veel weg had van een gewoon may or d-smo-verblijf. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2