OEFENING baart kunst Feest van Maria Lichtmis WAAL en IJSSEL zitten „vast Oceaan-depressie in den aanval HET IJS IN ZUID-HOLLAND RESTITUTIE VAI$ GEVORDERDE AUTO'S Fictieve huweliijken Februari HET BEDRIJFSLEVEN IN INDONESIË SCHEEPSWERF-CONFLICT BEËINDIGD TOENEMENDE WIND JONGLEEREN MET 9 RINGEN de restauratie van de mooie middeleeuwsche kerk van Tholen heeft men in de kerkfundeering enkele zeer oude graven moeten openbreken. Elk graf bevatte 5 kisten. De lichamen 'bleken bij opening niet vergaan, maar tot mummies te zijn overgegaanDe plaats tvaar de graven opengebroken tverdefi. PAGINA 4 ZATERDAG 1 FEBRUARI 194? PER AUTO OVER DE GOUWZEE! ristermtorgen in de vroegte kwam een jongetje aan het paleis te Soestdijk bloemen aanbieden voor de jarige prinses Beatrix, Hij vroeg eerst de toestemming van den wachtpost. 99 De wijzigingen in de luchtdruk- verdeeling. die enkele dagen ge leden begonnen op te treden, had- der verder voortgang. Momenteel dreigen zij zich echter te ontwik kelen in zoodanige richting, dat de vorst in plaats van verder af te nemen, weer zal gaan toenemen. Op den Oceaan vormde zich een leer diepe depressie, waarvan het centrum ligt op 52 gr. Noorder breedte en 24 gr- Westerlengte met een luchtdrukwaarde van 725 millimeter. Aanvankelijk daalde de luchtdruk op de Azoren slechts weinig, zoodat een stormachtige wind warme Oceaanlucht in de richting van West-Europa stuwde, doch in de laatste 18 uur is de luchtdruk op de Azoren 15 tot 20 millibar gedaald en deze daling is nog niet tot staan gekomen. Ook in Spanje beginnen de barometers te dalen, terwijl daarentegen in het zeegebied ten Westen van Noorwegen de luchtdruk vrij aan zienlijk steeg. Daar bovendien het maximum over het Oostzeegebied weer wat in beteekenis toenam en zich tevens in Westelijke richting over Noorwegen uitbreidde, ging de wind over groote gebieden van W -Europa weer wat meer naar het Oosten iri plaats van naar het Zuiden. De vorst nam dan ook bijna overal toe, vooral daar, waar de lucht helder was- Uit Tsjecho- slowakije werd hedenmorgen 29 gr. Celsius vorst gemeld. In ons land was de bewolking in het Noorden licht, in het Zuiden onder invloed van de oude ster vende depressie over Frankrijk, wat zwaarder, waardoor de tempe_ ratuurtegenstellingen nogal groot waren. Om 9 uur hedenmorgen werden de volgende temperaturen gemeten: Vliegveld Twenthe 13 gr. C-; Den Helder 10 gr. C.; De Bilt 11 gr. C.; Vlissingen 4 gr C.; Schiphol 12 gr. C'i vliegveld Eindhoven 7 gr. C.; vliegveld Eelde 12 gr. C.; vliegveld Beek 5 gr. C.; vliegveld Leeuwarden 12 gr. C.; Gilze Rijen 8 gr. C. Daar verwacht kan worden, dat de luchtdruk over de Golf van Biscaye nog aanzienlijk verder zal dalen zal de wind in ons land tij delijk wat moeten aanwakkeren uit Oostelijk Zuidoost, waardoor de aanvoer van koude lucht blijft aan houden. In het Noorden van het land zal de temperatuur daarbij lager zijn dan in het Zuiden, waar in den namiddag, onder invloed van de reeds sterke zonnestralen de (temperatuur plaatselijk gedurende (enkele uren tot even boven nul zal ïkunnen stijgen. De vorstperiode neemt dus nog geen einde, hoewel momenteel geen vooruitzichten op tongeren termijn te geven zijn daar *ich ver weg op den oceaan nieuwe depressies beginnen te ontwikkelen. Nadat twee passagiers van de Waddenzee" het schip hadden ver laten, konden de overige acht gis teren zonder natte voeten aan land komen. Zij hebben bijna vijf et malen op het schip doorgebracht Het ijs is nu begaanbaar geworden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag Is de IJssel bij Does burg geheel met ijs komen dicht te zitten. Het gevolg was, dat de bussen van de G.T-M. weer van Doetinchem over Zutfen naar Arnhem moesten rijden. Het was voor het laatst in 1939- 1940, dat de Waal voor Tiel ging zitten. Thans hebben de ijsmas sa's zich ook weer voor de stad vastgezet. Indien de vorst aanhoudt wordt een pad over de rivier gemaakt, waarover het verkeer wordt geleid. Dit is afhankelijk van de prestaties van de ijsbrekers, die reeds bij Go- rinchem bezig zijn de rivier open te breken. De mogelijkheid besip.at, dat de Waal zich bij Nijmegen ook definitief zal vastzetten. V erkeersstremming De veerdienst NumansdorpDen Bommel is thans geheel gestremd. De veerdienst DintelsasGaGlathe- sche haven vaart onregelmatig. Ook de veerdienst Maasbommel Oyen is gestremd liet ijs rond Marken is thans zoo sterk, dat gis eren de eerste auto's uit Volendam over het ijs in Marken zijn aangekomen. Niet voor vrachtauto's en zware bussen doch wel voor normale auto's is het ijs sterk en betrouwbaar ge. noeg. De Zuid-Hollandsche Ijsbond meldt ons: Er is thans ruime ge legenheid bot het maken Van toch ten op de schaats. In Alblasser- waard en Krimpenerwaard is het ijs overal goed Kager- en Brase- mermeren, alsmede Langeraarsche en Westeinderplassen zijn goed be rijdbaar, het kanaal naar Gouda slechts matig. Ruim honderd zakenlieden uit West Brabant, wier motorrijtuig bij de bevrijding door het M.G. gevorderd werd, waren Vrijdag avond te Breda bijeen om te be spreken, welke acties ondernamen dienen te worden om teruggave, schadevergoeding of toewijzing van een nieuwe auto te kunnen verkrijgen. De stemming ten op zichte van de rijksverkeersin spectie, die met de uitvoering van de distributie der motorrijtuigen is belast, was zeer geladen, waar door de bijeenkomst het karakter van een protestvergadering kreeg. Algemeen was men de meening toegedaan, dat het bij de RVI gie- volg de systeem van handelen is gebaseerd op willekeur en vriend jespolitiefk- Een voorloopig comi té van actie werd gevormd, dat zich mist een ervaren jurist in verbinding zal stellen over de te voeren actie. De Belg. minister van justitie heeft bij den senaat een wetsont werp ingediend tot aanvulling van het burgerlijk wetboek inzake de nietigverklaring van huwelijken. In de memorie van toelichting verklaart de minister, dat het van belang is, dat de fictieve huwelij ken (het gaat hier in hoofdzaak om de burgerlijke huwelijken, welke tijdens de bezetting, b.v. door joodsche vrouwen, werden gesloten om aan den vijand te ontsnappen), zoo spoedig mogelijk ongeldig worden verklaard. Het thans ingediende wetsvoor stel laat de nietigverklaring toe van huwelijken, die als maatregel van verdediging tegen den vijand werden gesloten, op voorwaarde, dat de moreele dwang wordt be wezen. TOEN Maria in den tempel haar Jesus opdroeg aan den Vader, kende zij van dit offer de onmete lijke consequenties. Maar geen aarzeling geen angst, geen tegenzin heeft ook maar een oogenblik de zuiverheid er van besmet. Maria was van God. Zij wist het, zoo helder als een ongeschonden ziel dat weten kon, zoo helder als geen sterveling het buiten Maria ooit geweten heeft. En zij w id d e van God zijn. Heel haar leven stond gespannen naar God in één ononderbroken overgave. Geen heilige heeft ooit dieper en onweerstaanbaarder dan zij begrepen, wat het zeggen wil: niets anders te zijn dan Gods nederig instrument. Geen moment heeft zij ooit geweigerd, plaats te maken voor God. Geen moeder heeft als zij begrepen, dat het de grootheid is van het moederschap: op te gaan in dat andere leven, er in te verdwijnen, er voor te sterven desnoods, niet omdat het andere leven grooter is dan het hare, maar omdat God grooter is. Maria heeft de weelde van het moederschap gekend, maar ook de weelde van het offer, van het volkomen afstand doen. Zij heeft met geen gedachte, met geen enkel verlangen zich zelf tot middelpunt gemaakt. Zij heeft geen oogenblik gehoopt, dat dit kind onder de menschen haar glorie zou zijn. Zij wilde dat ook niet. Haar kind moest zijn in de dingen van den Vader. Zij begreep het zonder spijt. Want spijt heeft iets van medelijden met zichzelf en Maria telde zichzelf niet. Toen haar werd gezegd, dat het kind een teeken van tegenspraak zou zijn, was dit voor haar niet anders dan het antwoord van den Vader op haar eigen offer. Het deed wel pijn, het te hooren, maar zij voelde er zich niet door „verraden". Integendeel: zij was van God, wat kon zij vuriger wenschen, dan door Hem aan haar woord gehouden te worden Zij had haar Jesus aan den Vader gegeven, en zij wist en zij wilde dat haar offer aangenomen zou worden. Zij koesterde niet in een schuilhoek van haar hart de niet uitgesproken verwachting, dat het nog wel mee zou vallen. Een teeken van tegenspraak Zij legde er zich niet bij neer, maar ze was het er mee eens, omdat zij met iederen hwteklop wilde wat God wilde. IN TE In de door de Nederlanders be zette gebieden van Java en Su matra valt, volgens het departe ment van economische zaken van de Ned. Indiscihe regeering, een bemoedigende vooruitgang te be speuren wat betreft de wederop leving van de fabrieksnijverheid. In Semarang werken al weer 56 Cihineesdhe en 19 Indonesische si- garettenfabrieken. In de maand December hebben deze fabrieken aan accijns 35,866 gulden bet: p,lid. Verder worden in ds stad dage lijks 200 a 250 drinkglazen ver vaardigd. Een spinnerij produceert 4000 spoelen per dag. Een verffaibriek te Soerafoaja denkt in de periode Februari tot en met Juni 178 ton verf te pro- duceeren. In Bandoeng worden dagelijks 10,000 kroonkurken ver vaardigd. De Belgische' eerste minister heeft een afvaardiging van werk gevers en werknemers uit het Antwerpsche scheepsbouwbedrijf ontvangen teneinde 'ot een rege ling te komen van -het conflict, dat in November van verleden jaar Is ontstaan en nog steeds voortduurt. Als resultaat der gevoerde be sprekingen werd een algemeene overeenkomst bereikt. Weerver wachting m edegedz eld door het K. N M. I, te De Bilt; Geldig tot Zondagavond: Wind tusschen Oost en Ziuid- Oost; aanvankelijk matig, latei- toenemend; tijdelijk wat meer bewolking, voornamelijk in de Zuidelijke provincie, doch nog geen neerslag van beteekenis. In het Nborden van 'het land strenge tot matige vorst; in het Zuiden des nachts matige vorst, overdag lichte vorst, op sommige plaatsen echter gedu rende enkele uren tempera tuur even boven het vriespunt 2 Jan-: Zon op 8.20 uur, onder 17.28 uur; maan op 13,24 uur, onder 5.54 uiur. 3 Jan: Zon op 8.19 uur, onder 17-30 uur; maan op 14.25 uur, onder 7.06 uur, Debuut op 7-jarige» leeftijd Eduando Raspini. Een naam, die doet denken aan spaghetti en Chianti, aan het land van olijven en appelsienen. Maar wie zou meenen, dat de wieg van Eduardo Raspini heeft gestaan in het zonnige Italië, vergist zich. Heeft de wieg van Eduardo wei ooit ergens gestaan? Hij is een kind van ouders, wier vader land ide heele wereld, wier wereld het circus was. Zyn vader is acrobaat en jongleur, zijn groot vader was acrobaat, zün over grootvader was acrobaat. Hij is een telg van een familie, wier naam reeds gedurende twee eeuwen een goeden klank heeft in het wondere wereldje der circu sarlisten. Van afkomst is hij Italiaan, maar hij is geboren in het eindelooze Rusland welks taal hij beter spreekt dan zijn moedertaal. Van zijn ge boorte af heeft hij door de wereld gezworven. Reeds op T-jarigen leeftijd maakte hij zijn debuut in het acrobaten-numimer, dat, zooals in de circuswereld vaak het geval is, een echt familienummer is, waaraan zijn vader, zijn zuster en drie van z ij n broers medewerken. Wonderlijke aanleg. Maar Eduardo is meer dan een acrobaat, die optreedt in een fami lienummer. Hij is een nummer op zichzelf. Hij is jongleur en wel een dar beste zoo niet de beste jongleur ter wereld. Op 10. jarigen leeftijd is hij zich ernstig op de jongleurkunst gaan toeleggen, hoe wel hy reeds, toen hij zes jaar was, met drie ballen kon werken. Reeds spoedig bleek zyn wonderlijke aanleg voor deze moeilijke kunst en het duurde niet lang, of het werd zijn eerzuchj. om zijn grooten voor ganger, Rastelli, te overtreffen. Rastelli, de veertien jaar geleden tengevolge van een infectie op 34-jarigen leeftijd overleden artist, had bereikt, wat nog niemand ooit vóór hem had gepresteerdhij jongleerde met 8 ringen. Voortdurend oefenen Raspini oefent minstens vyf tot zes uur per dag maakte, dat hij Rastelli evenaarde. Maar nog was Eduardo niet tevreden en vijf dagen geleden jongleerde hij voor het eerst in het circus Knie te' Amsterdam met 9 ringen een ongeëvenaarde presta tie, wélke hem vyf lange jaren van onafgebroken en intense inspan ning had gekost,, Balanceeren met, 9 ballen. Maar Eduardo is ook een mees. ter in de balanceerkunst en wij hebben hem, staande met één voet op een bal, niet minder dan 9 ballen op zijn hoofd, zijn handen, zijn knie en zyn voet zien balan ceeren. En als we hem na afloop van de voorstelling vol verbazing en verwondering vragen, hoe hij dat allemaal klaarspeelt, antwoordt hy op de bescheiden wijze van den eenvoudigen, sympathieken 19-ja- irigen jongen, die hy ondanks alles is gebleven; „Oefenen en geduld". Eduardo Raspini, de 19-jarige jongleur. Maar wie zal zeggen, hoeveel concentratievermogen, welk een zenuw- en spierbeheersching, welk een ongelooflyk snel reactievermo. gen er noodig zyn, om met 9 rin gen tegelyk te jongleeren of met 9 ballen te balanceeren. Alles in zyn leven concentreert zich op zyn kunst. Hij rookt niet en hij drinkt niet, een vacamtie van meer dan d,rie dagen neemt hy nooit. Ieder vry oogenblik benut hy om zich te oefenen. Maar als wij hem vragen, of hy ooit wel eens ziek is geweest, blijkt, dat hij toch ook een gewoon mensch is dat hij niet is ontkomen aan de bijgeloovigheid van den circusi- artist, wamt hij laat zijn antwoord! ,,Ik ben nog nooit ziek geweest", vergezeld gaan van een energieken klop op de houten leuning van zyn stoel. In circus Knie is Eduardo opge treden voor H. M de Koningin en de Prinsesjes. Ook minister Lief- tinek heeft de voorstelling bijge woond misschien wel om, van dien grootmeester in de kunst, het jongleeren met guldens en dubbel tjes af 'e kijken, In de komende veertien dagen zal Eduardo optreden in Rotter dam, daarna gaat hij naar Parys en in April zal hij met het circus Strassburger een groote tournee maken door ons heele land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4