Dit kon LIMBURG ziin Uit de sportwereld £>l£ FMR£ wereld Het mijnwerkersbataljon op patrouille ZATERDAG FEBRUARI 194? was het, dat men het hooge aen gloeienden dageraad gieren van zwoegende auto- PAGINA f DE MILITAIRE SITUATIE IN INDIE „VAN LIJNZAAD TOT LIJNWAAD" Film over het Neder- landsche voetbal Voetbal op gewalste sneeuw Intern, tenniskampioen schappen van Nederland VLIEGVELD YPENBURG Engelsche ploeg tegen Roode Duivels Ned. schaatsenrijders te Oslo IN TE LEVEREN BONNEN In den nanacht werden de sterren boven de heuvels van Semarang tot enorme, glanzend geslepen juweelen op een zwart fluweelen fond; de maan, in haar laatste kwartier, gleed scheef, gekanteld naar den uit- gedoofden kratertop van tlGJlVBl Op, rteuvel af ITl de Moeria toe en zoo stil motoren kilometers in den omtrek hooren kon en zich afvroeg wat de chauffeurs gingen doen en wat ze dachten en waarheen ze reden- Ik zat in de donkere ruimte van den derden vrachtwagen. Aan weerszijden, op banken, hotsende, nauwelijks uitgeslapen soldaten, zwijgend, weerloos dooreenge- schud. Maar vooral zwijgend, en slaperig, en moe, het geweer tus- schen de knieën geklemd. Het was vijf uur in den morgen; misschien kwamen op dat uur in Limburg de mijnwerkers bleek en moe de mijn uit. Een compagnie van de mijnwerkers" van 11-13 RI- klom de heuvels van Sema rang in. richting Z.Z O. Jan Stollman uit de Parallel straat 22 in Terwinseïen, ging voor de derde maal die week op actie Nieuwjaarsdag 1947 liep dit batah jon zijn duizendste patrouille. Men ontwaakte teen even uit de rou- tine-apathie en vierde dit gedenk waardige feit met eenfeestje. Men had dien dag geen verliezen. Er waren bovendien niet zoo heei veel dagen, dat men verliezen had. Maar zelfs zonder verliezen zult u Het begon warm te worden. We passeerden eilanden van zon, do ken dan weer den vochtigen, reeds warmen schemer van de hooge jungle in.... een tweede kam pong, eveneens verlaten, een bam boeladder tegen een boom („hier zat een sniper"); kijk uit voor ijzerdraden, waarmee ze hun vliegtuigbommen tot ontploffing brengen, juist wanneer er een co lonne passeert; kijk uit voor land mijnen. (lang verhaal over een extremist, die zenuwachtig werd toen ie een patrouille zag aanko men en de vliegtuigbom iets te vroeg aftrok.wanneer ie nog twee seconden meer zenuwen had gehad, was de heele patrouille de lucht ingegaan). Stilte. De commandant van de compag nie, majoor J. Lemmens van den Valkenburgerweg 32 in Nuth, kwam terug; „Ze zijn er niet.... alle stellingen verlaten...." Eerste tegenvaller: Bij hoogte punt 69 was den dag te voren een nooit weten wat duizend patrouil- kleine patrouille vastgeloopen in les in tien maanden beteekenttamelijk heftigen tegenstand van- Op Donderdag 16 Januari, toen ik meeging, was iedereen alweer lang den tel kwijt, maar toch liet hun nog steeds de humor niet in den steek en zei een der drie ge broeders van 't Hart (Groen van Prinstererstraat 22, leerdam), dat de vierde van 't Hart, die ge trouwd was en van z'n vrouw niet naar Indië mocht, het waarschijn lijk onder deze discipline evenmin gemakkelijk had als zij drieën in hun mitrailleurcompagnie. Toen de weg zelfs den naam van weg niet langer verdiende, wer den we uitgeladen om te voet het ■voorterrein in te trekken, klimmen® ze allen uit de trucks den o.',f°n r al te veel woor den. Sectie na sectie groepeerde mannen met de draagbare zend-ontvangstcombinaties op den rug trokken de lange zwiepende antennes uit en werden in den eersten óchtendschemer tot vreem de insecten met lange dunne voel sprieten. Een paar officieren, in de gevlekte jungle-overalls zonder andere ,°nderscheidingsteekens dan een pistool en een kaarfen- map, gaven nog enkele aanwijzin gen, verdwenen in de lange, an dere rij, die de heuvels inklom. De nieuwe dag aarzelde bleek groen boven de golvende horizon- lijn, maar nog had de zon de kim daar niet bereikt en waren alleen de wolkun achter ons rossig van den gloeienden dageraad, met er tegenaan de vreemde zwarte sil houetten van kapokboomen: een rechte stam met loodrecht daarop de haast bladerlooze takken; hoo rnen zooals kinderen die teekenen. De lange ry van soldaten slin gerde heuvel op, heuvel af; men zag telkens één man zwart tegen de lichtende, groenzijden lucht- het volgend oogenblik had de ge-' stalte met het geweer op den rug reeds plaats gemaakt voor een nieuwe, die een brengun voor de borst droeg, daarna de zwiepende antennedraad van de 48-sets, een mortier, een Vickersmitrailleur... Toen de hellingen vol alang- alang en witzilveren graspluimen rood werden van de opkomende zon. hadden de laatste soldaten Van de compagnie reeds het sche- mergroen van den eersten kam pong bereikt: een pad, overwoe kerd met klimplanten vol vuur- roode bloemen, doornige cacteëen, het hoog groeiende alang-alang- gras, bamjtoetwijgen en boom stammen, dwars over het slinge rende nauwelijks zichtbare pad. Aar weerszijden verlaten leegge roofde kamponghuisjes, enkele neergebrand tot een hoop ver- schervelde bruinroode dakpannen OP een betonnen vloer. Geen enkel geluidDe stilte schrikt er van een knappenden jak, hangt dreigend rondom het koeren der bescheiden weemoedi- «e tekoekoers (soort tortelduif) p den opgewekt brutalen kreet van de zwart witte morai, die aan roept S^Uk door "piet van vliet" vanw1ete4et" vanvliet' Pie-ie"iet Jnï?ÏI° Jola é^n' hallo Jola éen, f6n voor Jola twee.... geef öfiïe sfstemsignaal, geef u het HMtemsign.ial..,." De artillerie- donr'ep batterÜ op, gaf posities g-t. verder vooruit een andere tw' "vl10 Ott0 twee. hallo Otto Kel IS °ké- het is Oké..,. over....» (gegrinnik). uit enkele extremistische stellin gen binnen onze demarcatielijn. De opzet van onze actie was, om met een groote knijptang-bewe ging van twee pelotons de sloe bers" (zooals ze hier genoemd worden) te omsingelen. Er bteek niets te omsingelen, de stellingen waren niet bezet Het liep tegen half zeven. „Als we gauw zijn, kunnen we ze voor zijn en gaan we zelf in de stellin gen zitten. De compagnie kwam snel den kampongrand uit: de commando groep met een zware vickersmi trailleur ging naar voren, waadde haastig door het bijna mans hooge vochtige gras, dook de helling af. nieuwe helling op, sneller toen ze vanaf den overkant der vallei, waar de sloebers zaten, konden gezien worden. Ik rende met hen mee, gebukt, roef het onbescherm de stuk over: misschien wachtte iedereen op het eerste schot- We kwamen hijgend een klein in- landsch kerkhof opgehold, boven op een plateau, dat de heele val lei beheerschte. Er viel geen schot. Nauwelijks lagen we onder de reusachtige kambodjaboomen op het kerkhof, met den mitrailleur hoog gericht op den overkant der vallei, of de pelotons kwamen op zetten, renden, uitwaaierend voor bij, de steile helling af- Halverwe gen op de tegenoverliggende hel ling waren de verlaten stellingen van de sloebers; „tusschen zeven en half acht betrekken ze die meestalWe moeten ze nu voor zjjn. De heuvelrand aan den overkant der vallei sprong in het ronde blikveld der kijkers.... nog niets te zien.... opschieten jongens! Vooruit! Vooruit! Diep beneden ons reeds, nog nauwelijks zicht baar, onze drie pelotons; kleine haastige figuurtjes, die van heu velterras op heuvelterras spron genhet bleef doodstil In de verte, in een diepere val lei tot den rand toe vol met een melkwitten ochtendmist, rommel de een ochtendtrein.... ergens steeg uit 'n kampong de blauwige rook van een houtvuur.... de tekoekoer koerdedit kon Lim burg zelf zijn; het Geuldal.... al waren de heuvels hier dan ruiger en veel steiler, het treintje floot misschien zaten er hisboellahs in of andere sloebers.... Mijn God, dit kon Limburg zijn. „Hallo Jola twee, hallo Jola twee.posities tweede phase ingenomen, posities tweede phase ingenomen.... Over...." De tijd werd traag in het lange wachtenzeven uur, kwart over zeven, half acht.Er was niets te zien van onze pelotons tegen de volgende helling, we wis ten alleen hun positie. Er kwamen geen extremisten op dagen. Staalblauwe torren zoemden toornig over, vliegen gonsden be drijvig in de zon.... het was doodstil. Luitenant C van de Weyer uit de Kampstraat 173 in Spekholzer- heide begon een heel verhaal over verantwoordelijkheid. ,,We zijn al lemaal nog jong-", zeide hij. „maar man. je weet dat je verantwoor delijk bent voor al die jongens, cfie je onder je hebt.als je er één verliest.... later zul je thuis de ouders van dien jongen tegen ko menje voelt je soms wel tach tig jaar oud...." Acht uur.... niets.... half ne gen. Een paar jongens met het geweer naast zich op scherp, ge reed om te schieten, begonnen een heel verhaal; „Weet je nog, toen we daar bij Semarang op „die" kerkhof lagen.... man, dat was een ellendige tijd, wat.en heet daar in Indië. heet! En rooie mie ren, wat! Rooie mieren! En sloe bers, wat! Sloebers! De beste mop die we toen hadden was; in Indië is het wapenstilstand, weet je nog Hun gesprek ging zoo aan een stuk door, ik luisterde er maar half naar, volgde een reusachtigen blauw-zwarten vlinder, die van bloem naar bloem zweefde, „jong, d,at was me een tijd. Vanonder een afgebroken tak schoof behoedzaam een groote ha gedis naar het licht.kwam met kleine rukjes op me toe, bleef zoo nu en dan roerloos zitten kijken telkens flitste het gespleten tonge tje even uit haar bek.... toen ze vlakbij m'n hand was en ik ze bijna grijpen kon, begon plotse ling een zware mitrailleur van den overkant der vallei: hagedis weg! „Is voor ons bedoeld. zei een stem naast me. Ik lag al met m'n neus in de vochtig stinkende humus en keek voorzichtig achter om naar de gezichten der anderen. Het is wonderlijk hoe gezichten •plotseling veranderen. Ze keken of ze plotseling een glimlach moes ten afbreken, het was nog geen angst, misschien, zelfs niet eens schrik: alleen een afgebroken glimlach, iets dwaas verwards, dat plotseling verstarde. Nieuw salvo: „Weet je nog toen we op „dde" kerkhof bij Se marang beschoten werden... jong, toen hadden we...." Nieuw salvo: het was of de scho ten vlak voor je voorhoofd barst ten, met er achteraan de doffere echo terugrollend in de vallei.... „Niet terugschieten!" Toen, in de verte een doffe prof: mortier.... een, twee, drie. vier., we telden tot zeven- De granaat kwam terecht in den kampong beneden voor ons.... Het werd stil. een groene vlin der met diepzwarte kringen zweef de neer op een bloem, spreidde wijd zyn vleugels.het bleef stil. Beneden verdampte blauwig db ochtendmist. Er gebeurde verder niets: waar schijnlijk hadden ze vuur willen «uitlokken om te weten wat wij van plan waren. Tegen tién uur trokken we te* rug: opnieuw kronkelde de lange rü soldaten de heuvels door. Het was benauwend heet in de 5aleu„ Heuvel op. heuvel af. Ruggen donker van zweet, dtt stappen vermoeider, trager klim* mend. Heuvel na heuvel.... de hitte neerranselend op de lange rij sol daten Dalen, gevuld met hitte, gapend heete ovens Terwijl we bij den cantinewagea stonden en we ieder een glas kou de limonade kregen met drie si garetten, reed de amibulancewagea weg, leeg gelukkig. Iemand keek hem na, bekeek de drie sigaretten en het glas limonade dat niet te best was en met een wonderlijken gedachtengang, waarvan we allen de bittere logica begrepen, zei hjj „Met Kerstmis kreeg een van onze gewonden in het „Tijgernest" (het herstellingsoord) een peperkoek; dat was een of andere particuliere actie voor de gewonde militairen of zooiets.... Hij lag te huilen* die knaap, omdat ze erop geschre ven hadden: „Zalig Kerstfeest, moordenaar!" „Zeg, hoe duur zijn de zwarte sigaretten op 't oogen blik in Holland?" De ambulance verdween net om de bocht.... leeg gelukkig. J. W- HOFW1.F" Semarang, 17 Januari 1947- Een Ned, militair woordvoerder te Batavia heeft gisteren het vol. genee overzicht van de militaire situatie gegeven: Medan: De republikeinen maak. ten zich schuldig aan vele schen dingen van het bestand. De Ned. posten brachten hierbij het vuur van de geïnfiltreerde patrouilles tot zwijgen. Batavia: Ten - Noorden van Be. kassi wenden eenige veedieven verdreven. Drie republikeinen werden h»! erbij gedood. Ten Oos ten van Bekassi is een Ned- pa. trouille door een bende bescho en. Het vuur werd beantwoord- Hier. bij werd een aanvaller gedood. Buitenzorg: In verschillende sectoren werden Ned- patrouilles beschoten. Uit een sector werden de aanvailers verdreven- Zij lie ten 5 dooden aöhter. Bandoeng: Ten Zuidwesten van Dajhko'ot is op Ned. gebied een Ned. patrouille door een bende met geweervuur beschoten. Toen de Nederlanders mortiervuur open den sloegen de aanvallers op de vlucht. De stroom Indonesische vluchte lingen, die zich bij de Ned. posten komen melden, houdt aan. Bij alle gevechtshande'ingen. in diit communiqué genoemd, is in totaal 1 Nederlander gedood en zijn 2 zwaar en 1 licht gewond. De cineast Alex Roosdorp heeft de laatste hand gelegd aan zijn nieuwe kleurenfilm „Van lijnzaad tot lijnwaad". Het werk geeft een relaas van de teelt van vlas en dn verwerking drarvan tot linnen. Roosdorp verwierf de laatste ja» ren bekendheid door zijn kleuren» films „Cat.harina Millerbridge" en „Herwinnen door werken" Ter verbetering van het spelpci' Twee Enschedesche cineasten, de heeren K. Sanders en J Nieu- wenhuis hebben een plan opgevat een film te maken over het Ne- derlandiche voetbal, waarvoor zij toestemming hebben gekregen van den K-N.V.B. In samenwerking met de K N.V.B. officials is een scenario vervaardigd en men hoopt, zoo gauw het weer het toe laat, met Ge verfilming te kunnen beginnen. De film heeft ten doel de nationale voetbalsport op een hooger peil te brengen. Zij zal den titel dragen, „Ko ning voetbal" en uit twee gedeel ten bestaan. die onafhankelijk van elkaar kqnnen wore tn ver toond. Het eerste deel. waaraan o.m. zullen medewerken acht door den K N.V-B, aan te wijzen spe lers, is zuiver technisch en be handelt het schieten en de bal controle, het stoppen, enz. terwijl het tweede deel waaraan nu reeds wordt gewerkt een indruk geeft van het veldspel, alsmede van de organisatie en historie van het Nedierïandsche voetballen, waar bij uiteraard ook aandacht wordt besteed aan de opvoedkundige waarde van 't spel. Als de weers omstandigheden het toelaten, hoopt men over enkele maanden met de film gereed te zijn. schen sprinter Larsson, terwijl Buyen m de 10e serie tegen den Noorschen kampioen Wahl uitkomt Verschillende clubs in Engeland, die niet over genoeg werkkrachten 'beschikken om de sneeuw te rui. men, gebruiken in deze periode met succes een groote wals, waar. me die de sneeuw wordt vastge. drukt, waarna met roode verf de Het ligt in de bedoeling van den KNLTB de organisatie van de in ternationale kampioenschappen van Nederland te hervatten Ook dit jaar komien zij op het pro gramma voor en wel (zoo goed als zeker) wederom te Noordwij'k. Als data zijn gekozen 713 Juli, dat is de week na Wimbledon en de week voor Parijs. Daarmjee zit de KNLTB geen am:1 er interna tionaal tournooi in den weg en hoopt men de spelers te trekken door den overgang van gras fWim bledon) n'aar harde banen (Parijsi lijnen getrokken worden. Dit blijkt dikwijls beter dan sneeuwru men, aangezien het oppervlak n,a het walsen minder verraderlijk is. De Engelsche keuzecomm.ssie heeft 13 spelers aangewezen waar. uit het elftal gevormd zal wo-den dat op 18 Februari te Luik tegen de Roode Duivels zal uitkomen. De namen der ;pelers zijn: Gregory (West Ham Uni.ed) doelverdedi. ge-: Frame (Leicester City) en Ritson (Leyton Or.ent), backs; Grogan (Leicester C ty), Field (Ar. senal), Foss (Chelsea) en Scott (Brentford) half backs; Swinfen (Queen's Park Rangers), Moewan Wordt tevens snnrtrpntriim (Qu en's Park Rangers), Lucas tevens sportcentrum (Swindon Town), Tadman (Charl. De NV. Frits Diepen, eigenares. se van'het vliegveld Ypenburg, heeft het plan opgevat voor het komend seizeen op 't uitgestrek. te vliegveld gelegenheid te bieden tot het beoefenen van vele takken van sport. Men heeft daarbij niet alleen gedacht aan z.g. veldspor. ten als athletiek, voetbal, handbal, maar ook aan boksen, gymnastiek, jiu-jitsu, paardenrennen, schermen wandelen, wielrennen, worstelen, windhondenrennen enz. Naast het restaurant, de cantine en de kleedkamers, die reeds aan wezig zijn, zullen nieuwe gebou wen moeten verrijzen en ook ter reinen moeten worden aangelegd. De wensch van de N. V. is, da4, waar Ypenburg op Rijswijksch ge. bied ligt, Rijswijksche vereenigin- gen bij 't organiseeren van sport. ton Athletic), M. Edelston (Rea. ding) en Deverill (Reading) voor hoedespelers. Een team, dat, hoewel het geen enkele full.internatjonal telt (oor. logstijd niet inbegerepen) sterk ge. no:g lijkt om den Roode Duivels een groote nederlaag toe te bren gen. Maurice Edelston is d-e eenige amateur, maar speelt geregeld voor de derdeklasser Reading. Vrijdagavond zijn uit het trai. ningscentpum Hamar in de Noor- söhe hoofdstad aangekomen de Ne- derlandsche rijders Langedijk, Broekman en Buyen, die deelne men aan de internationale wed. strijden welke door de Oslo Skoi. te Klub worden uitgeschreven over 500, 1500, 5000 en 10.000 meter. Op de 500 meter zal Langedijk in de 7e serie starten tegen den Noor Karlsen; in de 8ste a rie rijdt Broekman tegen den Zweed. Voor de week van 2 t.ut. 8 Februari 1947 Koffie: 55.7 Alg. its.) Aflos», week 1521 Dec. '46. Thee: 55.8 Alg. rts.) Aflos» week 152| Dec. '46, Brood; 57.1 B Res- (16 rts 57..1 57.4. 58.1 br„ 57-1 C, 58,1 D res ts rts 57-2 br. (4 rts.) -f nt, bonnen Rijst; 58.1 E res, (2 rts.) Af oss- week 5li Jan. '47, Boter: 57.4, 58-1 bo. (1 rts.», 57-1 boter rts.) Afi-ss weei 5—11 Jan. '47. Margarine: 57-3 boter 57.4 raat* garine (1 rts.), 57-2. 58-2 bo rts.) Afloss. week 5—11 Jan, '47, Kaas: 57-1 Alg.. 57-3 B res, 57jl kaas -(2 r s 58.1 Alg. tl rts.)] Afloss. week 511 Jan. '47. Vleeschwaren (detaillisten): 57J] 57-5 vl., 58.1, 58-2 vl. (1 rts.); 57J 57 4 vl- (3 rts.) Afloss. week 5—» 11 Jan. '47. V eeseh (slagers): Idem cou pures C 100, C 150. X042 X006. Vleeschw ren (slagers) instell, 8000, instell 8800: 57-1, 57 5 vl 58.1. 58-2 vl. (1 rts.). 57-2 57.4 vl. (3 rts.) Tabak (gross.); Coup. C12t C133, C134 Afloss. week 29 Dec— 4 Jan. en week 511 Jan. '47. Keukengerei: Oude en nw. pnti. 1 en 10. 506. 006 2 pnt.) Petroleum: 53J5 Alg!, 54-ii Al®. (1 rts), A09 t/m A12 B05, B06, C03 A13 t/m A16, B07 B08,-C04, D08 D09 (2 rtsD06 D07 (21« rts.), 59.1 Alg.. 60.1 Alg (1 rts). Alleen voor hen waarvoor desta week is aangewezen: Bran, is'off en, Industrie tolen. Cokes: Coupures B C D E verbr. .geen vervangingstoewijzingen). Industriekolen. Cokes: Zondek linkerbovenhoek. Alleen na a cocrd-bevinding der brandstoffen. afdeeling (Baan, Joubertstraat of Randgemeenten) Textjei: Toew text.goed, Toew» Distex MD 85 1 t/m 25 VA 510. 101 t/m 140, B C D E F VA. VB- VC. VD, VE. 605. 101 t/m 200 VF 605, 1 en 10 pnt. Oud (grijs-) B82 1 pnt., B82 (10 pnt). Voor alle ingeschreven brand- Stoffenhandelaren: Brandstoffen: 60, 61, 65 BV (S rts.), WA 606 1—9 per. (1 rts.). W" 606 1—9 per, (5 rts.)- In Los Angeles is Richard Ruth, een gedetineerde, die op parooï evenementen de leiding hebben j wag vrygeiaten opnieuw t°t 14 jaar en dat alleen Haagsche en Delft-; j „mdat sche vereenigingen zullen worden I gevangemsstraf veroordeeld. omaat uitgenoodigd, inc'ien er geen Rijs wijksche zijn. Gedacht is in cit erband aan het oprichten van 'n Rijswijksche sport, en ontspan. ningscentj-alfi. hij met behulp van een vervalscMe cheque een maatschappij wilde gaan oprichten tot bescherming van bankiers tegen vervalschte cheques.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7