m Koopvaardij ingeschakeld bij de oorlogsvloot Ufferschaal Radio Engeland en Polens stemuitslag Daags voor de Duitschers capituleerden TIM TUIMEL KNAPT HET OP. Brandend te water DE GESTOLEN PAGINA 2 DINSDAG 4 FEBRUARI Geen politiek van geen man en geen cent GEN. SPOOR NAAR INDIE Geen trouw beeld van volkswil Nederlanders ontkwamen aan vuurpeloton Weer inzending rijkspost spaarbankboekjes Voor rentebijschrijving EERSTE DUITSCHE SPEEI* FILM IN DE ENGELSCHE ZONE DR. RUDOLF MENGELBERG programma Op Het spoor van C.C. In zijn memorie van antwoord ■an de Eerste Kamer zegt de minister van Marine, dat volgens de opgedane ervaringen tijdens de beide laatste wereldoorlogen, onze maritieme visie er op gericht moet zijn, om behalve den opbouw eener geschikte vloot de noodige maat regelen ten aanzien van de koop vaardij te treffen, ter verkrijging van het grootst mogelijke rende ment, in oorlogstijd van het totaal beschikbare nationale maritieme potentieel. Ten einde de koopvaardij in oorlogstijd in nauw strategiscn en tactisch verband met de vloot te laten opereeren, is het noodzake lijk reeds thans de noodige orga nisatorische maatregelen in over leg met de reeders voor te berei den. Met het oog hierop is de marinestaf uitgebreid met een koopvaardij deskundige. Uiteraard zullen behalve de vloot, ook land- en luchtstrijdkrachten de volle aandacht dienen te heb ben. Verwacht mag worden, dat voor de bepaling van een juiste Verhouding de adviezen van den rijksstaf, aan de totstandkoming waarvan met voortvarendheid wordt gewerkt, van groote waarde zullen zijn. Wat de kosten betreft, verwacht mag worden, dat op de te houden xijksconferentie een regeling om trent de bestrijding der kosten van de rijksdefensie na de tot stand- koming van de nieuwe structuur van het koninkrijk ter sprake zal komen. Inmiddels wordt reeds thans overleg gepleegd met den minister van Financiën om in af wachting van die regeling tot een kostenverdeeling over de ver schillende gebiedsdeelen voor het beden te komen- Voor verbetering van de orga nisatie, een sober beheer en de invoering van een doelmatige planning zal al het mogelijke wor den gedaan om de uitgaven te ver minderen, zonder de primaire be langen der Kon. Marine te scha den. Het is naar de meening van den minister onjuist op de wijze als door enkele leden geschiedde, te gewagen van een tegenstelling tusschen de begrooting van het departement van Onderwijs, K. en W. en die van de militaire depar tementen. Ernstig wordt gewaar schuwd tegen een strooming, als die, welke in de decennia vóór 1S40 op den voorgrond trad en welke zich tegen alle militaire uitgaven verzette- Dit heeft voor het koninkrijk in den afgeloopen oorlog rampzalige gevolgen gehad en was oorzaak dat het personeel der Kon. Marine onnoodig zware offers heeft moeten brengen. De komende vloot Ter gedeeltelijke vervanging van de in den oorlog verloren gegane kruisers worden thans de voor dien reeds in aanbouw zijnde kruisers Eendracht en Zeven Pro vinciën naar de in de afgeloopen jaren verkregen inzichten afge bouwd. Projecten voor nieuwe kruisers worden uitgewerkt. In den aanvang van 1948 zal Hr. Ms. Karei Doorman, thans in bruikleen van de Britsche marine, worden vervangen door een aan te koopen light-fleetcarrier, waar mede dit type schip, hetwelk voor Nederland als zwaar materiaal is te bestempelen, zijn intrede in de Kon. marine doet. Het zal om financieele, mate- rieele en personeele redenen voorshands uitgesloten zijn zwaar dere eenheden dan vliegkampsche pen en kruisers aan te bouwen en te exploiteeren. Er wordt aandrang uitgeoefend om uit den oorlogsbuit de be schikking over eenige technisch minder ingewikkelde hulpsche. pen te krijgen. Omtrent toewijzing van deze schepen uit den Italiaan- schen oorlogsbuit kunnen nog geen definitieve mededeelingen worden gedaan. Voor wat betreft het belang van het onderzeebootwapen bij de mo derne oorlogvoering kan worden medegedeeld, dat ten aanzien van dit wapen de noodige reserve in acht wordt genomen; het maakt thans een onderwerp van studie tij den marinestaf uit. Aan vliegtuigmoederschepen in den engen zin des woords wordt voor de Kon. marine geen waarde gehecht, aangezien slechts watervliegtuigen en vliegbooten welke niet in de voor den marine luchtvaartdienst gedachte organi satie passen, deze schepen als basis kunnen gebruiken. Daarentegen wordt zeer groote waarde gehecht aan vliegkamp, schepen hetgeen moge blijken uit het feit, dat dit scheepstype de kern is van de gedachte smaldee- len, waaromheen alle overige een heden zijn gegroepeerd. In de be hoefte aan deze schepen zal wor den voorzien door aankoop van den light-fleetcarrier in 1948 en geleidelijken aanbouw van deze eenheden hier te lande- Op 1 Januari 1947 bedroeg de totale sterkte der Kon. Marine 28-833 man, waarvan 2225 officie ren en 26-608 schepelingen. Hier van behooren 313 officieren en 8798 schepelingen tot het korps mariniers. Door gedeeltelijke de mobilisatie wordt verwacht dat de sterkte reeds in 1947 aanzienlijk zal terugkropen. Luit.-genenaal S H Spoor is voornemens in het begin van de volgende week met zijn gezel, schap naar Batavia terug te kee ren. May.hew, de Britsche omriem*!, nister van buitenlamdsche zaken, heeft op een desbetreffende vraag in het parlement geantwoord, dat blijkens het ontvangen rapport het resultaat der Poolschie verkiezin gen niet kan worden beschouwd als een getrouwe afspiegeling van den volkswil. Hij zei-de voorts, dat de Brit_ sche ambassadeur te Moskou aan Molotof had medegedeeld, dat de Britsche regeering met bezorgd heid heeft kennis genomen van het antwoord, dat op de nota aan de sovjetregeering is binnenge'ko. men (de sovjet-unie heeft op de nota's van Engeland en Amerika geantwoord, dat de in Polen ver. rich te arrestaties noodzakelijk waren voor het handhaven van de orde en ter bestrijding van het terrorisme, en dat er geen aan. lei/ding voor interventie bestond). Uit de door Engeland ontvangen ripporten blijkt echter, aldus Mayhew, dat verschillende onre. gelmatigheden hebben plaatsge vonden. De leider der Poolsche boerenpartij, Mikolajczyk, is voor. nemens bij het hooger gerechtshof in beroep te gaan tegen den uit slag der verkiezingen. Hij zal blij. ven aandringen op het hou-den van nieuwe verkiezingen, ofschoon de 28 gekozen afgevaardigden van zijn party jn het parlement zitting zullen nemen. Het hoofdbestuur van de partij heeft echter besloten, dat de drie ministers uit de regeering zullen treden De nu 33Jartge bakker G W A Mulder uit Amsterdam heeft in dienst van het Legioen Nederland samen met de Duitschers tegen dte Russen gevochten van 1941 af. Hij vocht in Polen, bij Wolchow en bij Leningrad, doch toen hij im ig43 door granaatsplinters was gewond werd hy na zyn herstel in 1944 naar Nederland overgeplaatst. Op 2 Mei 1945 kreeg hij opdracht van Obersturmführer der Waffen SS Fuchs om met 3 anderen, als burger vermomd (dus in strijd met de krijgswet) op Texel te gaan speuren naar de verblijfplaatsen van de Russen die na den bekenden Russenopstand op dit eiland de wijk hadden genomen Twee aan twee, zich voordioend aV goede Nederlanders, gingen ze op pad. Mulder samen met zekeren J Vin. ke, trok naar een ouden kennis J Dijksen, wtien hij vertelde, dat zij op voedsel uit waren. Dijksen, die te goeder trouw was, liet tegenover verdachte los, dat hij wel eens voedsel aan de verborgen Russen verstrekte. Ook een buurman van hem, J Witte, die met verdachte in aanraking kwam liet zich in dien zin uit. Des avonds is Mulder met Vinke naar de gendarmerie gegaan en heeft diaar zijn vrienden verraden. Des naohts kwamen Duitschers, op aanwijzing van Vinke de woning van Dijksen en Witte binnen en Hoewel er nog groote achter stand is, zal de Rijkspostspaar. bank geleidelijk ean gelegenheid geven tot het doen bijschrijven -van de rente t.m. 31 December 1945 in de boekjes. Van tijd tot tijd zal bekend gemaakt worden, welke boekjes kunnen worden in gezonden, hierbij zal» zooals b>7. bij de verstrekking van distribu tiebescheiden, een letterindeelin-g worden gvolgd Zij, die in strijd hiermede boekjes, die nog niet voor inzending in aanmerking ko men, toch toezenden, zullen met grade vertraging in de terugzen ding rekening moeten houden. Correspondentie moet worden vermeden. Den inleggers wordt •aanbevolen geen waardepapieren in de boekjes te laten liggen, aan gezien de rijkspostspaarbank zich niet aansprakelijk kan stellen voor het zoekraken van, met de boekjes medegezonden stukken Voorts overtuige men zich, dat het juiste adres op het titelblad is aangegeven. De inleggers wier familienaam me ,,-aa'.' begint kunnen hun boekjes inzenden in bet tijdvak 10—20 Februari a-s Boekjes uit gegeven na 1 Januari 1946 komen nog niet voor inzending in aan merking. dwongen dezen de komst van Rus sen, die voedsel kwamen halen, at te wachten. Bij Dijksen kwam ech. ter niemand maar toch werd hij gearresteerd Witte kreeg des nacht» wel bezoek van Russen, die echr ter spoedig argwaan kregen en op de vlucht sloegen. Een van hen werd door het vuur van de Duit» schers gedood, Witte met vrouw en oudste dochter werden even, eens in hechtenis genomen. ,,Dat deze memscben vandaag als getuigen voor het bijzonder hof verschijnen, hebben zij slecht» te danken san het feit, dat den volgenden dag de Duitschers capi tuleerden" aldus de procureur fis» caal, mr, M, H Gelinck die ten» slotte de doodstraf eischte. Onder groote technische en mat.erieele moeilijkheden heeft ia Kamerafilm" de eerste Duitscha speelfilm in de Engelsche zone vervaardigd. Verfilmd is ,,In jenen Tagen" van Helmut Kaeutner. Ntaar de regisseur Helmut Kaeut» ner, leider van de ..Kamerafilm" meedeelde, was het verkrijgen der licentie nog het gemakkelijkst ge weest, Voor de opname was vrij- wel niets aanwezig. Een dag voor. dat men zou beginnen te draaien, had men bij wijze van spreken nog geen camera De firma Blohm und Vosz Ia» verde als eerste ..vraiesproduc» tie" die technische installaties. De lampen werden door een Engel sche instantie ter beschikking ge steld- De raad van bestuur van het concertgebouw N. V. heeft n® kennisneming van de ten aanzien van dr. Rudolf Mengelberg gedana uitspraak van den centralen eere- raad voor de kunst het aan dezen op aanwijzing van het militair gezag in Aug. 1945 verleende ont slag als directeur en artistiek lei der van het concertgebouw infie- trokken. 37. Even een vlammetje bij de pijp en daar holden de twee last. posten in rookwolken gehuld, ter wijl de vlammen uit hun kleeren schoten. Ze wisten maar één ding te doen wat goed voor hen was: terug gaan naar de plaats, waar ze zooeven vandaan waren geko men en daar het water weer in duiken- Tim kroop intesscfoen als de wind docr de nauwe gangen; hij wist nu den weg en was dan ook weldra in de machinekamer aan gekomen. Als HIJ iets deed, deed hij het meteen ook goed. Al krui pende had hij een manier bedacht waarop hij de benzine die in den loop van de dagen in het tankschip gepompt was, voor de eigenaars kon indien. Maar daartoe stonden hem nog twee mannen in den weg die hem tijdens zijn afdaling in den koffer opgevangen hadden. Maar hoe die twee nu gepasseerd zonder dat ze hem in de gaten kregen. WOENSDAG, 5 Februari. HILVERSUM I (301 M.) NCRV. 7.00 Nieuws, gymn. en gram,1° 30 Morgenwijding; 11.00 Gram.; 11.15 Report,; 11.45 Ber uit Indië; 12 00 Orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Muziek; 14.00 Zang; 14.30 Kwartet; 15.00 Koor; 15.20 Gram.; 16.00 Caus.; 16.15 Koor; 16,45 V. d jeugd; 17.30 Viool; 18.00 Piano; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Report.; 19.30 Eng. les; 20.00 Marine kapel; 21.00 Caus.; 21.20 Muziek; 22 00 Nieuws en actual.; 22.30 Gram.; 22.45 Avondwyding; 23.10 Mandoline; 23.40 Gram. HILVERSUM II (415 én 218 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. en gram; 10.00 Morgenwijding; 11.00 Gram 12,00 Eddy Walis; 12.30 Gram.'; 13.00 Nieuws; 13.20 Accordeon; 14.00 Caus.; 14.15 Muziek; 15.00 V. d. jeugd; (15.45 V. d. zieken); 17.15 Gram.17.45 Caus.18.00 Nieuws 18.15 Ramblers; 18.45 Caus.; 19.00 Piano; 19.15 Caus.; 19.30 VPRO.; 20.15 Concert; 21.15 Hoorspel; 22.00 Zangspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Piano; 23 25 Gram door Douglas Grey 22). Zul je het me werkelijk be. zorgen'' riep de bankier geprik keld op het gezicht van het bronzen d.ng, dat men Ltem als van on. schattare waarde had aangesmeerd D nk je -werkelijk, dat je die schaal Vinden zult? Natuurlijk, verklaarde Don Manu-tlo met ongewone enepgie. Was dat nie het gcival, dan zou Ik me verplicht 'achten, je ten minste het geld terug te geven, dat je me al op voorschot betaald hebt, om over die echte schaal te kunnen onderhandelen. We kunnen er de handelsagenten in Hongkong niet voor laten op draaien. Ze zullen immers zeggen dat het hun schuld niet is. In deder geval lijd ik liever persoon, lijk verlies, dan dat er een on aangename publiciteit aan het geval gegeven wordt. J<a, laat i de kranten er in vre desnaam geen lucht van krijgen, zei de bankier gejaagd Maar ik wil jouw geld niet hebben; ik moet die bronzen schaal io miin bezit krijgen! Als dat ding niet gevonden wordt, zou het toch niet eerlijk zijn, jou de heele schade te laten dragen. Je vrouw heeft terecht gezegd, dat het in geen geval jouw schuld is. Don Vincente maakte een einde aan het ge, prek. Hij verlangde naar die offerschaal en een mil- lioen vond hij de moeite verder niet waard. Met b Ingstelling had Flinero naar het gevoerde gesprek geluisterd. Nu eerst hoorde hij, dat Don Manuelo niet alleen door zijn relatie met het Oostersch In formatiebureau betrokken was bij het zoeken naar de vermiste schaal. Hij meende nu te begrijpen waarom de amateur-detective zich zooveel moeite wilde geven, om het ding te vinden Die oude let terteekens in het brons en oP den smaragd gegraveerd moeten pre cies zoo op het origineel voorko men, zei de bankier, zich buk kend om de kooi verder' te openen Ik heb een uitvoerige studie van het geval gemaakt Ze konden met hun vieren ge makkelijk in de kooi om de schaal die op een met fluweel bekleed voetstuk stond, heenloopen. Don Vincente draaide een electrische lamp aan en nu stond de Shang- schaal in het volle licht. Flinero, die een studie in het bijzonder van de ietterteekens uit de S-hang pe riode gemaakt had, bekeek het Chineesche schrift op de schaal met groote aandacht. Te oordeelen naar wat ik o-ver dit onderwerp gezien en gelezen heb, zei hij tot den bankier, is dit een bewonderenswaardig na maaksel. Ik moet bekennen, dat ik door cie schaal ook misleid zou geweest zijn- Heel waarschijnlijk wel, beste kerel ,zei Don Manuelo luchtige jes. Dat zou vroeger met mij ook het geval zijn geweest. Maar ik ben meer dan een jaar in China geweest en daar heb ik zooveel namaak gezien, dat ik er achter dochtig dooT geworden ben. En daardoor was ik dan ook in staat het bedrog n-a een nauwkeurig onderzoek te ontdekken. Als je het origineel gezien hebt, zul je jezelf verbaasd afvragen, hoe het mogelijk is, dat je jezelf zoo ver gist hebt." Don Manuelo "-"Mde over zijn kennis van Chii antiquitei ten zoo wijsneuzig uit. dat Garcia veel zin kreeg, hem eens op zijn nummer te zetten door hem te vertellen, dat hij het heelemaal mis had, maar een wenk van Fli nero weerhield hem daarvan. Ik meen begrepen te hebben, dat de J-apansche handelaar, die deze transactie tot stand zou brengen, vermoord is, merkte Don Vincente op, terwijl hij met zijn zijden zakdoek een denkbeel dig stofje vaii de schaal veegde. Ik hoop, maar, dat die moord niet in verband met dezen diefstal stond Don Manuelo week als verbaasd op. Ik had liever gehad, dat je het niet gehoond had, zei hij- Wie heeft je dat verteld. Mendoza Matsu, mijn Japsmsche mayor- ertno, antwoordde tóe bankier. Hij schijnt hem gekend te hebben. Geen wonder, want de meeste Ja panners in Buenos Aires kennen elkaarLandgeno-oten in den vreemde, nietwaar Matsu schijnt hem zelfs goed gekend te hebben. Hij zei vandaag nog, dat hij niet rusten zou voordat de moorde naar gevonden was Er zit momenteel iemiand -we gens moord gevangen, zei Don Manuelo. Hij is evenwel op hee- terdaad betrapt. Hij had juist de brandkast opengebroken Toen de Japanner beneden kwam, heeft de inbreker hem doodgestoken. Het is heelemaal niet gehimzinndg Matsu schijnt 't toch wel ge heimzinnig te vinkten» zei Don Vincente achteloos. Ik wou in elk geval, dat het niet gebeurd waszeker niet, als het met den diefstal van die schaal in eenig verband- staat Mia-tsu is uw mayordomo, niet waar, Don Vincente? vroeg Fli neno» Als <uer geen bezwaar tegen hebt, zou ik hem wel eens graag willen spreken. Dat kan gemakkelijk, ant. woordde de bankier met de hand aan het lichtknopje Zoodra we in huis zijn. zal ik u bij hem bren- Voordat de bankier gelegenheid gen. had, alle lichten in het groote museum weer aan te draaien, trok een kleine man in avo.dcostuum de Japansche mayordomo, over wien ze zoo juist gesproken had den Chico en Ortega terug in de donkere gang, die van het mu seum naar de woning voerde. Ze hadden alle drie met groote waar alleen het licht in de stalen belangstellnig in het museum, kooi brandde, staan luisteren na-ar wat er over de nagemaakte schaal en over den moord op Kitera ge zegd was, XIV Uit de andere wereld Hoewel Don Vincent het beloofd had, kreeg Flinero den Japanschen mayordomo niet terstond te spre ken. Toen de gas',heer met zijn gasten in de biblioti* ek ten )«- kwam, stond daar een livreibe diende onbeweeglijk op h-:n te wachten. Hij wist, dat zdj naar het museum waien gegaan en het was een der regels van het huis, dat niemand van de bedienden ooit in het musuum mocht komen zon der speeiate toestemming van den heer des huizes zelf. En, Pedro? vroeg Don Vin arme, die den bediende bijtna omver liep, wat is er? (Worat vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2