Echt katholiek Initiatief TRANSPORT OSLO BAARN onder hoogspanning BELANGRIJKE MUTATIES IN PORTUGAL naar DINSDAG 4 FEBRUARI 1947PAGINA S daadwerkelijke HULP AAN 'T GEZIN Aan het vraagstuk van de Gezinshulp, dat steeds dringender om een oplossing vraagt, zijn reeds heel Wat theoretische beschouwingen gewijd. In Rotterdam, de haven- en handels stad, welke door de energie en de ondernemingslust van haar inwoners groot is geworden, heeft men het echter niet bij getheoretiseer gelaten. Er is een Centraal Katholiek Comité „Burenhulp-Moederhulp" opgericht, dat zich eenigen tijd geleden vla een in alle parochiebladen geplaatsten oproep tot de katholieke vrouwen van Rotterdam heeft gewend met het verzoek daadwerkelijk hulp te verleenen. En dit beroep op den gemeenschapszin, de offervaardigheid en de naasten liefde is niet vergeefsch geweest. Burenhulp-Moederhulp NIEUW KABINET Salazar doet afstand van buitenlandsche zaken OVEREENSTEMMING IN ZAKE DE DEMARCATIE LIJN De telex ratelt Het stoffelijk overschot van prins Gustaaf Adolf wordt van het Centraal station te Stockholm naar de koninklijke kapel overgebracht. Een speciaal geboorte register Zuid-Afrika. De eenzaamheid van de grootstad Met den secretaris van het co mité. den heer J. L. M. Sengers, hebben we dezer dagen een bezoek gebracht aan een drietal Rotter- damsche parochies. waar deze door en door katholieke actie, dank zij de samenwerking tus- schen geestelijkheid en leeken, 'n zoodanigen omvang heeft aange nomen, dat zij reeds rijke vruch ten begint af te werpen. Hoe betrekkelijk korf liet comité mog pas zijn werkzaam heden verricht, toch is reeds komen vast te staan, dat de actie zich het snelst ontwik kelt, in die parochies, waar de geestelijkheid van het aller eerste begin af haar volledige medewerking heeft verleend. Door de bittere kou zijn we ge trokken naar het Zuiden, Westen en Oosten van groot-Rotterdam. Veel hebben wij op dien tocht ge zien- Veel hebben we gehoord. Maar vooral hebben wij leeren be seffen, hoe verschrikkelijk een zaam men kan zijn midden tus- schen de honderdduizenden bewo ners van een groote stad, hoe ver stoken van iedere hulp een moeder kan blijven, omdat haar omgeving, haar eigen buren, zich schijnbaar niet bekommeren om haar lot. Maar is dat een gevolg van on verschilligheid? Is het niet veel eer, omdat men de nöoden van zijn naaste omgeving niet kent? Is het niet veeleer, omdat degenen, die willen en kunnen helpen, niet we ten, waar te helpen? Centrale van christelijke naastenliefde Dat Is de groote belangrijke taak, van het comité „Buren hulp-Moederhulp": nagaan, waar hulp werkelijk dringend noodig is en het contact tot stand te brengen met hen, die helpen willen, al is het slechts een enkelen dag in de week, een enkelen morgen of mid dag, desnoods gedurende en kele uren. Daartoe heeft het in elke parochie een of meer pa rochieleidsters aangewezen, die de centrale vormen van dezen stroom van christelijke naastenliefde en katholieke hulpvaardigheid. In de parochie van de H. Kruis vinding op de Zuidgrens van Rot terdam, waar de huizenzee deir grootstad haar vloedgolf tastend de weiden en landerijen inzendt, is het mevr. E. C. Pietersen Fritschy, die, zoo goed als liet mogelijk is met het tiental mede werksters dat zich tot nog toe heeft aangemeld, voorzie^ in de meest dringende behoefte aan hulp in deze reusachtige parochie, waar zoovel'en hulp noodig hebben. Vol trots en bewondering ver telt zij ons van haar medewerk sters. De jongste is de 14-jarige Catherine Erkamp, zelf nog haast een kind, die de huishoudschool bezoekt en die op haar vrije mid dagen gaat helpen bij een gezin in de Beverstraat, bestaande uit vader, moeder, een 80-jarige groot moeder en acht kinderen. En dan is er nog mevr. Pleij. zelf een moeder mét negen kinderen van 5 tot 22 jaar. die iederen middag en soms een heelen dag, in Smeet- land het huishouden doet bij een jonge weduwe met drie kinderen, die na een ernstige operatie drie weken rust moet houden. Vreugde en dankbaarheid Bij ons bezoek blijken beiden op haar post te zijn. De jonge Ca therine wat verlegen, houdt zich bescheiden o.p den achtergrond, maar de stralende oogen en de dankbare woorden van de moeder, wier bovenmensehelijke taak zij helpt verlichten, zeggen des temeer. En w>ie zal de dankbaarheid be schrijven, welke spreekt uit de oogen van de machteloos op bed liggende jonge weduwe, die haar kinderen en zichzelf, dank zij „Burenlhulp-Moederhulp", goed ver zorgd weet? Dan komen wij in gezinnen waar nog geen hulp kan worden gebo den, omdat de noodige medewerk sters ontbreken, In de Sparrendaal klaagt cen vrouw met zes kinderen, de oudste is 11 jaar, de jongste 11 maanden haar nood. Klagen Is het woord eigenlijk niét, het is veeleer een opsomming van nuchtere feiten, maar hart verscheurende feiten, die een aanltticht vormen tegen allen, die kunnen helpen, doch die uit laksheid, gemakzucht of onver schilligheid zich afzijdig houden en zich onttrekken aan hun plicht als mensch en als katho liek. Zij heeft longontsteking gehad. Haar man, die zeer ongeregelde diensten heeft heeft zijn heele verlof opgeofferd om haar te ver plegen en voor zijn gezin te zor gen. Daarna is zij gedurende veer tien dagen geholpen door de R-K. Maatschappelijke Gezinszorg in de Van Volen'hovenstraat. Thans zit zij opnieuw zonder hulp en haar man kan geen verlof meer krijgen. Elders treffen we een moeder van zeven kinderen De jongste is drie weken, de oudste Ii2 jaar- Tijdens .haar bevalling is zij in het ziekenhuis opgenomen en geduren de dien tijd moest het heele huis houden worden gedaan door haar oudste dochtertje een kind van 11 jaar, da-t zelf aan asthma lijdt. Schuw kijkt de kleine ons aan, als moeder vol trots vertelt, hoe dapper haar meisje zich van de zware taak die haar op de schou ders was gelegd, heeft gekweten. Momenteel is van Rotterdam windomdraai zal die tocht kunnen uit een transport machinerieën en een ta.nkcarrier voor de Scania Vabisfabieken in Zweden onder weg naar Oslo. Via Duitschlan.j, Denemarken en Zweden, wordt dit 1600 kilometer lange traject af» gelegd door twee Diamond en Berlietdiesels van Van Ruiten's Transporten N.V., te Bergsehen- hoek, die het initiatief tot deze onderneming nam. De wagens, die een laad vermo gen hebben van resip 50 en 25 ton, bevinden zich op het oogen,blik voor de pont van Niborg '(Dene marken), waar de tot dusver gun stig verloopen reis moet worden onderbroken vanwege het ijs, dat ter plaatse zoodanig dik is, dat de pont er niet doorheen kan. Bij worden yoortgezet. De wagens, die enkele weken geleden reeds een reis naar Mal» moe maakten, zijn voor het ai leggen van het onderhavig traject speciaal uitgerust Van Oslo wordt vracht geladen voor Bazel en van daar weer voor Brussel en Rot terdam- Prof. S. Postuma, die in afwachting van zijn benoeming, deel gaat nemen aan de besprekingen van de C. G., komt op het vliegveld Remajoran aan. Gisteravond is te Lissabon be kend gemaakt, dat ingrijpende wijzigingen zijn aangebracht in de Portugeesche regeering, waarbij 14 ministers en onder staatssecretarissen betrokken zijn. De belangrijkste mutatie is wei, dat José Caeiro da Mata, tot dusverre minister van onderwijs, het departe ment van buitenlandsche za ken van dr. Salazar over neemt. Minister van onderwijs wordt Fernando Pires de Lima. die tot- dusver geen portefeuille in de re geering heeft gehad- Dr- Marcelo Caetano, minister van koloniën, die als even- tueele opvolger van dr. Sala zar wordt genoemd, is be noemd tot voorzitter van het nationaal verbond, de eenige politieke partij in Portugal. Vier officieren en vele nieuwe lingen zijn in het kabinet, dat van daag wordt beëedigd, opgenomen- Het telt 20 ministers. Slechts zes leden van de oude regeering zijn gehandhaafd. Nulio Botelho Moniz. de sterke man van het afgetreden kabinet, die als minister van binnenban-, sche zaken, verantwoordelijk was voor de openbare orde, is van do regeeringslijst afgevoerd en ver vangen door Augusto de Abreu, tot dusver minister van openbare werken. De nieuwe minister v.an econc» mische zaken is Daniel Vieira Bar- bosa, civiel gouverneur van Fun„ ohal (Madeira). Tenslotte ils kolonel Manuel Go. mez de Araujo, eertijds oncer-se. cretaris van oorlog, minister van verkeer gewor "en. Het Rep. persbureau ..Antai meldt uit Djocja, dat de mi uister van defensie, mr. Amir Sjarifoec- din. op een persconferentie heeft medegedeeld, dat er op militair gebied tusschen de Commiss.e- Generaal en ce Indonesische dele gatie overeenstemming is bereikt O-m. werd besloten, dat de de marcatielijnen niet meer door de locale commandanten zullen wor den vastgesteld, maar door de hoogste stafofficieren van beidé partijen. Nadat de demarcatielijnen zijn vastgesteld, zullen de beide partijen twee kilometer terugtrek ken en ieder in eigen gebied par trouilleeren om botsingen te ver mijden. BAARN, 3 Februari. (Van onzen eigen verslaggever.) Wanneer men in Baarn het buurtstation verlaat, ontdekt men aanstonds in de Bt. Gen. van Heutszlaan aan een der boomen een groot bord, waarop geestig een eekhoorntje geschilderd is met een pijl, die de richting naar Astoria-Chalet aangeeft, dat men al spoedig bereikt. Het hotel doet wat den bouw betreft eerigszms aan een Chineeschen tempel den ken, maar de omgeving doet van daag door de witte wade, waar mee paden en gazons bedekt zijn, echt Hollandsch aan. Ook binnen is er niet de gewijde sfeer van een bedehuis, hoe voornaam het intérieur er ook uit ziet en wij voelen ons er zeer thuis, wanneer wij in een der vele gemakkelijke leunstoelen zijn neergevlijd om een „kleintje koffie" te genieten, Als wij naar het achterge deelte van het gebouw wandelen, het jachthuis, hooren wij trou wens al spoedig een welbekend geluid, het geratel van de telex, die op het groote net is aange sloten en al het denkbare en wer kelijk bestaande nieuws levert. Bovendien is er een apparaat, dat rechtstreeks met het hoofdkan toor van het A.N.P. in Den Haag in verbinding staat, terwijl een reserve-toestel het geheel com pleteert. Ook de typiste, aan wie de eer te beurt zal vallen, het groote nieuws vpor het eerst de wereld in te zenden, is reeds op haar post. Vóór in het hotel is een der ka mers, als telefoonzaal ingericht,- waar zich -r—alle bijgeloof ten spot 13 cellen bevinden. Wij kunnen dus straks aan don slag. Een ander gebouw, waar straks met den dag ook de spanning zal toenemen, is ongetwijfeld het ge meentehuis, waar de aangifte van de geboorte van het nieuwe Prin senkind geschieden zal. Een der inwoners van Baarn heeft reeds een speciaal Ge boorteregister voor de(n) nieu we (n) Oranjetelg ten geschen ke gegeven, gebonden in wit geitenleer. „Dit Register, inhoudend 5 bladzijden, heb ik President der Arrondissements-Rechtbank te Utrecht in tweevoud op de eer ste en laatste bladzijde gekant- teekend en op de overige blad zijden gewaarmerkt. (w.g.) Mr. C. VEEN. Aldus staat op de eerste pa gina gedrukt. Rondom het paleis heerscht nog een diepe rust, die nog te inniger is door de sneeuw, waarin de stap pen van den schildwacht gedempt klinken. Door bijzondere omstandighe den waren wij in de gelegenheid een prachtige eikenhouten wieg te bezichtigen, die aan H. K. H. Prinses Juliana uit Brabant teil geschenke is gegeven. Het is een prachtig stuk hout* snijkunst en een bekwame hand heeft aan den voorkant vaardig en artistiek het Nederlandsehe wapen aangebracht, terwijl de eene zijwand aan de buitenzijde de strijdleus van Brabant „Edele Brabant were di" vermeldt en opi het andere zijstuk te lezen staat „Brabant au noble Ihic". De kap van de wieg is met rood Brabantsch bont omhangen. Zoo spreekt in edele tale de sym pathie en liefde van Brabant voor de vorstelijke Moeder Koning en koningin van Engeland nemen aan het Waterloo station afscheid van familie en vrienden voor hun vertrek naar',

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5