KOLENVERVOER PER VRACHTAUTO Resoluter Britsclie actie in Palestina Fusie in de vliegtuigindustrie De strijd tegen den Veesmokkel PAGINA 6 DINSDAG 4 FEBRUARI 1947 DE EERSTE AUTO'S REEDS VERTROK- KEN VERRADER TER DOOD VEROORDEELD DUITSGHGFZTNDHEID GESTRAFT KOLENS CHA ARS CHTE IN ENGELAND Zwarte handel in zeep PENSIOENREGELING BIJ HET BEROEPSVERVOER Daadwerkelijke dank aan de mijnwerkers UITVOER DUITSCHE KOLEN VERDEELING TUSSCHEN JODEN EN ARABIEREN De crisis op een hoogtepunt VANdTCUFFR der WALVISSCHEN Zware controle op het vervoer A-sociale elementen verkwisten deviezen van leveringsbonnen boven de si. 1'Beroepsvervoerders stellen hun transportorganisatie ter beschikking I>© reg.eerlng heeft het aanbod jVan de vakgroep goederenvervoer om 2.500 zware vrachtauto's ter beschikking te stellen in het kolen- jvervoer, aanvaard. Reeds Maandag sijn de eerste vrachtauto's naar de mijnen gereden om kolen te laden. Onmiddellijk nadat de beroeps vervoerders hun aanbod hadden gedaan, stelde het Rijkskolenbureau «en onderzoek in naar de uitvoer baarheid in het kolenvervoer per auto. De moeilijkheid daarbij was niet van administratieven aard doch lag voornamelijk in het feit, dat de afvoer van de mijnen niet te ingesteld op het laden van Vrachtauto's. Toen echter bleek, dat e©n landinrichting kon worden geïmproviseerd, draalde het rijks kolenbureau geen oogenblik om ook de vrachtauto's bij het kolenver voer in te schakelen. De beroepsvervoerders stelden bun transportorganisatie in den vorm van de 80. over het geheele land verspreide kantoren van de coöperatieve vervoerondernemingen Van het beroepsvervoer, ter beschik king van het kolen transport. Deze kantoren, door de transportbedrijven opgericht om het vrachtautover- voer zoo economisch mogelijk te kunnen doen plaats vinden en het wijden met leege vrachtauto's tot een minimum te beperken, beschik, ken over een opgave van de Vrachtauto's, die in hun rayon vrij kunnen worden gemaakt voor het kolenvervoer. Mede door het onder linge contact van deze kantoren kunnen alle vrachtauto's uit het geheele land, die in dit vervoer ter beschikking zijn onmiddellijk wor den ingeschakeld Op een machtigings-teleg.ram van bet Rijkskolenbureau stelden de kan doren der vervoer-coöperaties de j&oodige vrachtauto's ter beschikking die dan onder leiding van een convooigeleider, voorzien van de lüoodige papieren, naar de mijnstreek rijden. De kantoren va nde coöpera. fcieve vervoerondernemingen in de mijnstreek worden van de komst Van deze vrachtautoconvooien op Öe hoogte gesteld en dirigeeren ze naar de mijn, waar moet worden geladen. Ook worden de papieren jwaarop staat vermeld de hoeveel heden, die zijn geladen door de XAmburgsche kantoren van de ver- voercoöperaties uitgeschreven en «an den convooigeleider ter hand gesteld. Men hoopt binnen enkele ilagen dit kolenvervoer per vracht auto geheel op gang te hebben. Door het kolenvervoer per vracht auto zullen andere transportopdrach- ten. die minder dringend zijn een ©ogenblik moeten biyven liggen. Stagnatie in het vervoer behoeft «venwel niet worden gevreesd, aangezien de beroepsvervoerders hebben toegezegd om meerdere chauffeurs voor hun vrachtauto's te zullen gebruiken, waardoor de wagens practisch dag en nacht kunnen blijven rijden. Het twee tot drievoudige van de /lormale transportcapaciteit kan daardoor worden bereikt. Enkele vervoerders, gevraagd naar hun meening over dit kolenvervoer per vrachtauto zeiden: ,,Dat zij niet gek waren op kolenvervoer", maar zoo voegden zij er aan toe: „Toen het bestuur van onze organisatie vroeg, of wij wilden rijden, hebben wij geen oogenblik geaarzeld om ja te zeggen. En nu de regeering ons aanbod heeft aanvaard nu zullen we ook ons best doen om te helpen waar het noodig is". Een andere chauffeur zou Zon dag met zijn zwaren dienst naar Praag zijn vertrokken. De vracht bleek echter te kunnen worden uitgesteld en zoo was ook deze 10 tonner Maandag beschikbaar voor het kolenvervoer Met bijzonder gerechtshof ♦- Maastricht heeft gisteren den 25- Ërigen H. W. Vastenhout uit Den aag conform den eiseh veroor deeld tot de doodstraf. Vastenhout üiad den S.D. op verschillende plaatsen in Limburg geassisteerd fcii het opsporen van illegale- wer- Sers en geallieerde piloten. Een aantal gearresteerde en naar (Duitschland overgebrachte per sonen is niet meer teruggekeerd- V- was ook de man. die een rol «peelde in het z-g. Enelandspiel". ■waarbij de S D. gebruik maakte van in beslaggenomen radiocodes aoodat men Londen ..valsche" «nededeelingen, z.g. bestemd voor de Ned-erlandsche illegaliteit, kon laten doorgeven. De 33-jarige F. H- Savelberg, die in den oorlogstijd verbonden was aan de Maastrichtsche politie an daar bijzondere opdrachten uit voerde voor den S D„ werd ver. oordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf t,<eisch 12 jaar). Het tribun-aal te 's Gravvnhage bracht gisteren in de zaak contra mr ar H F Torringa, tijdens den Oorlog directeur van de Vercer.i- ®ing van Ned. gemeenten, het vol gend advies uit: interneering tot 15 April 1947, ontzetting uit actief en passief kiesre-ht, verbeurdver klaring van het vermogen tot een totaal bedrag van circa 30.0v)0 •n van hiet radiotoestel. Behalve genoemd directeurschap en het lidmaatschap van de N S B ver. meldde de beschuldiging het dra gen van een NSB uniform, het uitsteken van de N S B-vlag. col porieeren met en het lezen van partijbladen en lidmaatschap van 4ea Yolksdienst. Aan de poorten der Engelsche Austin Mo'orfabrieken is een mededeeling aangeplakt, welke be vestigt, dat de fabrieken op 4 Februari wegens gebrek aan brandstoffen gesloten zullen worden. Bij de Austin werken ca. 14.000 arbeiders. Uit Birmingham en an dere districten wordt gemeld, dal bij de metaalafdeel'ing der Impe. rial Chemical Indus ries Maandag 6000 arbeiders naar huis zijn ge zonden, bij een fabriek der Gene ral Electric 7000 man en bij de bandenafdeeling der Dunloo Rub ber 3000 man. Ambtenaren van de prijscontrole hebben een inwoner van Naarden gearresteerd, die bekend heeft, dat verschillende wasscherijen in het Gooi belangrijke partijen van haar toewijzing zeep en zeeppoeder door zijn toedoen in den gifhandel hebben verkocht- Tegen 17 mede plichtigen is reeds proces-verbaal opgemaakt. In voorbereiding is een collec tieve pen ioenireg'. ling voor alle werknemers in het beroepsvervoer In opdracht van het Bestuur van de Vakgroep Goederenvervoer larags den Weg, wordt thans een pens oenregelin-g 'uitgewerkt, waar. bij alle beroepsvervoerders hun personeel kunnen onderbrengen. Men schat het aantal werkne mers in het beroepsvervoer op 50.000 man. Het Centraal Werkcomité ,.Va- cantie 1947" te 's-Gravenhage heeft gisteravond aan de «men- wierkende mijnwerkers-organisa ties te Heerlen het volgende tele gram gezonden: „Het Centraal Werkcomité Va- cantie 1947 te 's-Gravenhage Paleisstraat 1, biedt, uit groote waardeering voor de bijzondere arbeids-prestatie onder den grond op Zondag 2 Februari, aan zoo groot mogelijke groep mijnwerkers eenige vacantiedagen aan boven den grond in Holland zomer 1947". Het Haagsche Werkcomité heeft zich achter deze actie giezet en een bedrag toegezegd- Het Centraal Werkcomité wekt allen op bijdragen te zenden, op dat deze actie zal slagen. Voor de maand Februari zijn de volgende hoeveelheden Duitsehe kolen voor uitvoer beschikbaar ge steld, in totaal 166,4400 tons. Via Rotterdamnaar Italië 66,400 tons. Via Antwerpennaar Grieken land 17,000 tons; naar Portugal 7100 tons; naar Noord Afrika 6700 tons. Via Emdennaar Denemarken 37,000 tons naar Noorwegen 22,500 tons naar Zweden 9700 tons. De kolen bestemd voor Portugal en Griekenland blijken nu in plaats van over Rotterdam, via Antwerpen geëxpedieerd te worden, om welke reden is niet bekend gemaakt. iV-U. Nederlandsche vliegtuig fabrieken Fokker Op grond vran een beslissing van de regeering op 14 Mei 1946 geno. men naar aanleiding van het rap port van de Vliegtuigindustrie Commissie", werd aan den ver. trouwensman van de regeering voor de Ne'er]andsche vliegtuig- „ndustrie, ir. Th, P Tromp verzocht om met de betrokken partijen na dere plannen voor een fusie in de Ned. vlieg-luigindustiie uit te wer, ken. Op grond van deze besprekingen, waarbij vele moeilijkheden moes ten worden overwonnen, is op 1 Febr, jl, een overeenkomst gelee, kend tusschen d.e N V Ned. Vlieg tuigfabriek ..Fokker" de N V Mij. voor Vliegtuigbouw Aviolanda en de N V Kon. Mij. ,De Schelde" (afd Vliegtuigbouw) waarop tot fusie werd besloten, zulks voor wat betreft de N V Fokker, welke thans nog on er beheer staat, be. houdens goedkeuring van de ver ga 'ering van aandeelhouders. Er zal een nieuwe vennootschap opgericht worden, oneer den naam van N V Vereenigde Nederland, sche Vliegtuigfabrieken Fokker". Zooals hieruit blijkt zal hierin de naam van den grootsten Ne. derlandschen - vUegtuigconstruc. teur Fokker welke naam 'n groote nationale en interne nnale goodwill-bezit, behouden blijven Alle loopende orders op vlieg tuigen. autobussen etc. worden door het nieuwe bedrijf o verge, nomen Het ligt niet in bedoeling om (zulks in afwachting van de voor de toekomst noodzakelijk ge achte bouw van een nieuwe fa. bnlek, waarin uiteindelijk het ge heele bedrijf zal kunnen worden ondergebracht) de bestaande fa. briekscomplexen te sluiten. In te gendeel door uitbreiding van or. ders hoopt men de productiemo gelijkheden der thans in bedrijf zijnde fabrieken volledig te benut, ten. Do drie participanten ver. wachten, dat ook de regeering In het aandeelenkapitaal van de nieuwe n V zal deelnemen, waardoor do belangstelling van de regeering voor deze belang rijke tak van industrie tot uiting kan komen. Door deze fusie en de verwachte daadwerkelijke belangstelling van de regeering achten de partiolpan. ten het mogelijk de Nederlandsche vliegtuigindustrie, te behouden, te c"n-oi,J"erea en zoo mogelijk uit tfl breuden, Aangaande de fusie verklaarde ir. Tromp, dat de nieuwe directie en de nieuwe commissarissen over de vestigingsplaats moeten beslis sen. Er is o-a. gedacht aan Soes- terberg, Vlissingen, Rotterdam, Amsterdam, Alphen a d. Rijn, Den Helder enz. Tot de accommodatie van de fabriekscomplexen moet een vliegveld behooren en zoo mogelijk een vlicghaven voor watervliegtuigen, die een diepte heeft van 414 K.M. Voor de over plaatsing van den uitgebreiden wetenschappelijken staf en voor de vestiging van het overige per soneel moet woningruimte gevon den kunnen worden. Dit is een groote moeilijkheid, omdat er in Nederland nog zoo veel te bouwen overblijft. Men houdt er dan ook rekening mede. dat het nog wel twee k drie jaren duren kan voordat de plannen verwezenlijkt kunnen worden of zijn. De jongste gebeurtenissen in Palestina makon den indruk, dat het Engeland ernst begint te wor den met een onverbiddelijke be strijding van de terreur, welke daar door Joodsche extremisten wordt uitgeoefend- De Hooge Commissaris, generaal Sir Alan Cunningham, heeft .de evacuatie van alle Britsche vrouwen en kinderen en van een groot aantal burgers uit Palestina gemotiveerd met ce verklaring, dat „de regee ring en de gewapende strijdkrach ten niet in hun taak van de hand having van de openbare^ orde mogen worden belemmerd.'' Ook al wenschen de Vereenigde Staten zich niet bij het Britsche besluit, dat ongetwijfeld vele hardheden en offers voor de betrokkenen met zich brengt, aan te sluiten, toch zal ook in Washington niet kun nen worden geloochend, dat de situatie ernstig is en dat de hoog ste straf, ook al wordt deze o.p een erkenden joodschen misdadi ger toegepast, in staat is tot een uitbarsting te leiden, welke veel bloed kan doen vloeien Het is het noodlot van zwakke of op ideologische gronden soepele regeeringen dat zij toch eens. als de crisis zich meer en meer toe spitst, tot radicale maatregelen moeten overgaan. Niemand zal het ■de labourregeering euvel dulden, dat er voor Engeland een Pales tij nsch vraagstuk bestaat; dit da teert reeds uit den eersten we reldoorlog men denke aan de '3alfourverklaring en kon in de tussch enperiode van twintig jaar practisch geen stap nader tot 'de oplossing worden gebracht. Maar het Joodsche probleem is door de Euroneesche geoeurtenis- sen tusschen 1933 en 1943 tot een gevaarlijk hoogtepunt opgevoerd, en de Britsche labourregeering heeft zeker noch voldoende kracht noch voldoende tactiek opgebracht om de volkomen begrijpelijke wanhoopsstemming der Joden te ontladen. Evenmin als voor de hopelooze Duitschers in de gewel dige ruine, heeft zij voor de. .To.: en in de kampen der z.g- verplaatste personen een blik op de toekomst kunnen openen. Daarvoor heeft zij met den typischen karaktertrek van alle Britsche labourregeeringen te veel geschipperd tusschen allerlei eigen en vreemde belangen, welke toch niet tot elkaar te brengen zijn Dat heeft tot een misschien onherstelbaar prestige-verlies voor Engeland geleid, of zooals dezer dagen in het lagerhuis werd ge zegd: „het is de weg. welke naar een vernederen 'e nederlaag leidt." Misschien was hieraan nog te ont komen geweest, als Bng&land het mandaat over Palestina aan de Vereenigde Naties had overgedra gen. welke dan maar hadden moe ten zien. hoe zij gemeenschappe lijk over dit probleem konden twisten. Nu schijnt Londen eindelijk een be luit. of liever een dubbel be sluit te hebben ger.omen. Het w'l met alle vereischte krachten een einde aan de terreur maken, en tegelijkertijd op de conferentie te Londen de verd'eeling van Pales, tina in twee gebieden: een Joodsch en een Arabisch doorzet ten. Dat beide aspecten van het vraagstuk op moeilijkheden zullen, stuiten, verheelt men zich niet; maar anderzijds beseft men, dat de toestand, zooals deze zich de laatste maanden heeft ontwikkeld, niet langer op zijn beloop kan worden gelaten, zonder het ge vaar van een algemeenen burger oorlog in Palestina te ontketenen. Dat er in Londen ernstig over wondt gedacht om ginds den staat van beleg af te kondigen een maatregel, welke voor de aan En geland trouw gebleven, zich van elk terrorisme onthoudende Joden uiters: pijnlijk, en ook niet onge vaarlijk zou zijn bewijst wel, dat de jongste debatten in het lagerhuis, waarbij de regeering heel wat veeren heeft moeten laten diepen indruk hebben gemaakt. De Britsche regeering moet nn den duren prijs van haar beslui teloosheid, aarzeling en gebrek aan een Palestijnsche politiek be talen. Misschien zal het haar makke, lijker vallen de terroristen in be dwang te houden, dezen toonen den laatsten tijd reeds iets meer be grip voor de gevaren waarin zij verkeeren, dan de Arabieren, en zelfs de Joden toegankelijk te maken voor de idee van de ver deeling van Palestina in twee dee. len: een kleiner voor de Joden, het grootere voor de Arabieren. Van Joodsche zijde zal ongetwij feld de zeer ju'ste opmerking wor den gemaakt, dat het stukje eigen home. dat hun zou worden toege wezen, heel spoedig meer dan overbevolkt zal zijn, en dat het geheele probleem dan weer in vol len omvang voor hen opdoemt, te meer wijl het rampzalige anti semitisme in Europa nog allesbe halve dood is. De mogelijkheid bestaat dat de Joden zelf de im migratie heel spoedig zouden moe. ten rantsoeneeren. maar dan zou het odium op hen zelf drukken. En een irredenta zou in het aan de Arabieren geschonken deel vaa Palestina worden gezien. Ook de Arabieren moeten over. tuigd worden. De Engelschen schijnen het overige deel van Pa lestina aan Abo'oellah. door Brit sche genade koning van T-ransjor. danië. te willen geven Als deze dan later ook nog Syrië en den Libanon krijgt heeft hij een staat, die aan bepaalde invloeden weerstand kan b'eden maar een betrouwbare huismacht van Lon den blijft. De zaak is slechts de Arabische liga voor dit plan te winnen. Slaagt Engeland daarin, dan kan het een paa.r jaar rust in het meest Westelijke nahüe Oosten hebben. En de Engeiscti- man huldigt nog altijd de leuze: „wait and see". Het heeft daar mede vaak den politieken en di- plomatieken slag gewonnen. Naar wij vernemen waren de vangstresul aten van de Willem Barendsz (Ned. Mij voor de Wal- viscl-,-aart) in de afzonderlijke weken als volgt1822 De-ember 15% eenheden, wenk per 29 Dcc. 36%, 5 Jan. 40. 11 Jan. 40, 18 Jan 21 y2, 25 Jan. 23. Reeds gedurende vele maanden wordt aan onze Zuidelijke grens een intensieve strijd gevoerd te gen het smokkelen van vee naar België- De omvang welken dit be drijf in het afgeloopen jaar heeft aangenomen, en de schade, die hierdoor aan onze vleesch- en de. viezenpositie wordt berokkend, teekenen dit nog steeds voort, woekerend euvel als een ernstig kwaad, dat zoo krachtig mogelijk moet worden aangegrepen, aldus de afdeeling voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Vissche- rij en Voedselvoorziening. Door het winstbejag van een aantal a.soeiale elementen zijn duizenden runderen en paarden van prima kwaliteit uit on3 land verdwenen en aan onze vleeschvoorziening onttrokken, waartegenover thans waardevolle deviezen moeten wor. den gebruikt om vleesch te im porteeren, ten koste van den in voer van andere goederen, zooals b.v. kunstmest en werktuigen De opbrengsten van het clan- dtot,en uitgevoerde vee svorden besteed voor artikelen, welke in de huidige omstandigheden voor ons land van ondergeschikte beteekenis zijn, hetgeen ten verarming van onze nationale huishouding tenge volge heeft. Tevens vormen da hoogere inkomsten in den smoKkel. handel plaatselijk een gevaar voor de toch al krappe ahbeid voorzie. ning op de landbouwbedrijven. De acties van de ambtenaren van den C, C, D, van de diensten van invoerrechten en accijnzen en van de rijkspolitie, die ver terking hebben gekregen en sinds kort nieuwe controle-systemen toepas, sen, tegen den smokkelhandel, ne. men geleidelijk in omvang en kracht toe. De overheid heeft dit mogelijk gemaakt, door met hand. having van de bestaande bepalin gen. welke reeds tot resultaten hebben geleid, een nieuwen maat regel te treffen, ».l. het verbod tot overdracht van leve-ringsbon. nen van het gebied boven de groote rivieren naar de Zuidelijke provin. cies. Hierdoor kan worden voorko. men, dat nret-bonafide veehouders in het Zuiden, aan den hun opge. legden aanslag, voor de veeleve. ring voldoen, door het aanknopen vieren, waardoor in het Zuidelük deel van ons land vee kon wore en vrijgemaakt voor den smokkelhan del. Zooals bekend, is sedert 25 No vember '46 alle vervoer van rund, vee, paarden, varkens en sch. pen van het Noorden des lands naar het Zuilen over de groo e rivie ren verboden en in de Zuide'ijke provincies een algeheel vervoer?, verbod van vee gedurende den nacht, van kracht, Slechts in zeer dringende gevallen wordt vervoer van het Noorden naar het Zuiden toegestaan, b.v, bij noodzakelijke aanvulling van stamboekmateriaal of bij verhuizing van een veehou der. doch in alle geva len slechts na verkregen goedkeuring van he® bedrijfschap voor vee en vleesch Aan de uitvoering van deze voor, schriften wordt krachtig die hand gehouden. De vaste ri.vierovergan- gen en de veren worden vooridu, rend bewaakt en gemotoriseerde patrouilles houden regelmatig con trole op het clandestien overzet ei* van vee o.p daarvoor ingerichte pramen en op pogingen vee zwem, mend naar den overkant te bren gen, De C C D en de politie staal» voor een zware taak en tegenover vaak vermetele en hardnekkigs elementen, die meestal in georga, niseerd verband te werit gaan. Met het oog op de groote be langen, welke op het spel staan ook uit een oogpunt van interna, tionale reputatie hebben da controle-ambtenaren opdracht ge, kregen met uiterste strengheid op te treden en met alle middelen deo veesmoJUtel te bestrijden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6