Japan, de goedkoope leverancier G Moordende concurrentie begint weer Elfstedentocht weer uitgesteld Prins Bernhard weer op Soestdijk ONGSLAGEN 69ste JAARGANG WOENSDAG 5 FEBRUARI 1947 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Amerikaansche ,aanmoedigi 11 g" VOORLOOPIG TOT Mais in het brood ZATERDAG No. 20231 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT algemeen redacteur ji. A. PAALVAST u MGR DR J WITLOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 68801 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND„ Ó.26 P. WEEK DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR J. WITLOX 99' Van het begin der bezetting af bleek de omstandigheid, dat prac- tisch gesproken alleen de Ameri kanen het in Japan voor het zeg gen kregen en dus de zonale rivaliteiten van de bezetters, welke in Duitschland het economische leven verder ontwrichtten, aldaar onbekend waren, voor de ontwik keling beslissend te zijn De S.C. .AP. (Supreme Command of the Allied Powers) stelt eigenlijk een administratief orgaan van generaal McArthur voor en heeft intus schen op stelselmatige manier de Japansche economie sterk doen oriënteeren op de behoeften van de V.S. Bijna de geheele invoer van Japan is momenteel afkom stig van dit land, dat ook ca. 65% van zijn uitvoer afneemt, terwijl de rest in hoofdzaak verdeeld is op Korea, China en Hongkong. In het hoofdkwartier van Mc Arthur heeft men echter al vroeg tijdig begrepen, dat deze eenzijdige oriënteering op langen termijn voor beide landen onvoordeelig en daarom ondoorvoerbaar zou moe ten zijn. De Amerikaansche in dustrie verwerpt natuurlijk even als de Amerikaansche vakbonden de gedachte van het uitsluitend veredelen van Amerikaansche grondstoffen door goedkoope en flinke handen in Japan ten bate van de V.S., zelfs al zou zulks op oorlogsrekening geschieden. Men is in de V.S. niet vergeten, boe ontwrichtend de concurrentie £an de Japanners op de Ameri- markt voor katoenen, tri oei en zoo veel andere indus- wa, 'kelen vóór den oorlog prnnrlui-nff b de Amerikanen de grondstoffen geleverd hadden. d r daarom mid den 1916 het plan opgevat en in middels krachtig doorgevoerd om Japan wederom tot een gróoten exporeur naar alle Aziatische landen te maken en te doen bij dragen tot de dekking van de opgekropte behoeften aan goed- koone goederen. Japan moet zoo snel mogelijk zelfgenoegzaam women m industrieel opzicht en zoomede m staat gesteld, om aan zijn verplichtingen te voldoen Een beslissende rol is hierbij ioecewezen aan de Japansche tex tielindustrie. welke voorloopig 80% en later 63% van allen Japanschen export voor haar rekening moet nemen. De „katoentjes" hernemen dus hun oude rol in Azië, waar voor de V.S. en Br-India den grondstof meestal beneden 15 16 inch staple zullen leveren. De Amerikanen hebben reeds ruim 1 millioen balen ruwe ka toen geleverd, waarvan Japan nog steeds een half millioen balen in voorraad, voldoende voor 6 maan den werk heeft. Evenwel zijn verdere leveranties in het ver schiet. Met Australië wordt even eens onderhandeld over de gere gelde levering van schapenwol doch moet hierbij de moeilijkheid uit hoofde van een wettelijke bepaling in Australië omzeild worden, welke verlangt, dat ruwe wol aan vreemde landen slechts via veilingen geleverd mag wor den. Men twijfelt er echter niet aan, dat een oplossing dezer kwestie via tegenleveranties van veredelde artikelen gevonden zal worden. Vroeger plachten de V.S. 7/8 van hun zijde-invoer uit Japan te be trekken ter waarde van pl.m. 200 mill, dollar per jaar. Thans bestaat er evenwel geenerlei kans meer op dergelijke resultaten, gezien de ontwikkeling van de Nylon- en kunstzijde-industrieën in Amerika. De V.S. zijn echter gaarne bereid, om de japansche kunstzijde-in dustrie te helpen aan pulp, chloor, caustische soda, zoodat. zij dit jaar 30 millioen lb rayon en 35 mil lioen lb stapelvezel zal kunnen produceeren. De kolenschaarschte s echter daarbij nog een belem mering. De S.C.A.P. verleenl ook allen steun bij de rehabilitatie van de lypeerende Japansche producties van goedkoope rijwielen, klokken en horloges, grammofoons, rubber artikelen, speelgoed en fototoestel len ter uitvoer naar India en Ned.- Indië, Malakka, Siam, Singapore, doch ook van groene en zwarte thee naar Canada en Australië. De uitvoer van bepaalde natio nale artikelen van Japan, zooals van agar-agar, iodium, bamboe artikelen en netten, levertraan, haaivischvinnen enz. begint nu ook aan te loopen. Voorshands worden hoofdzake lijk de lichte bedrijfstakken op den voorgrond geschoven, doch men beseft heel goed, dat zelfge noegzaamheid zonder het bestaan van een chemische en metaal industrie voor Japan niet denkbaar is. De bouw van millioenen nieuwe spinspoelen voor de uitbreiding van de katoenindustrie is b.v. af hankelijk van het beschikbaar stellen van staalalliages of onder deden. In Engeland, dat na de verzwakking van de Duitsche in dustrie der textielmachines op dit gebied als leverancier sterk naar voren is gekomen, is men niet genegen, om het herstel van de japansche concurrentie op dit ge bied in de hand te werken. Lancashire ziet met leede oogen toe, dat de S.C.A.P. de Japanrohe productie van katoengarens snel tot 50 millioen lb per maand wil opvoeren. Deze productie beliep slechts enkele millioenen lb per maand begin 1946 en is tegen woordig tot 30 millioen lb gestegen. Het aantal werkende katoen spindels in Japan beloopt ca. 3 millioen stuks tegen weliswaar 12% millioen stuks vóór den oor- De saluut-batterij I.R.V.A. te Baarn gedetacheerd in verband met de a-s. blijde gebeurtenis houdt vlaggeparade. log, daar de rest tijdens den oorlog in den smeltkroes terecht is gekomen voor den aanmaak van munitie. De Japansche pro ductie van katoengarens zou ove rigens reeds veel grooter zijn, ware het niet, dat de aanvoer van rijst voor de door de Japansche fabri kanten op de bekende traditioneele wijze van buiten „gehuurde" vrouwelijke werkkrachten, die jarenlang een duurzaam verblijf in de fabriekspanden genieten, nog ontoereikend is, evenals die van kolen. maar >,das macht nichts aus" Over enkele weken zal in ons broodmeel mais wor den verwerkt wegens de groote schaarschte aan gra nen. Dit deelde gisteren minister Mansholt mede op een vergadering te Hooge- veen. Deze maatregel beteekent niet, zoo zeide liij dat de voedingswaarde van het brood vermindert. Wel ech ter zal het formaat van het brood kleiner worden. (Van onzen specialen verslaggever) De Elfstedentocht weer afge last voorloopig tot Zaterdag. Als een schok ging het bericht gisteravond door Leeuwarden. Urenlang is het bestuur van de Elfstedenvereeniging in geheime vergadering bijeengeweest. Maar moest zwichten Wat Dé Bilt zegt, geeft den doorslag: „Woens dag zal de felle wind aanhouden". Niet de kwaliteit van het ijs is oorzaak van het uitstel- Dat deze slecht was, daarover was men het weken geleden al eens, maar de laatste dagen is de felle wind op gestoken, gepaard met meer of minder sneeuwval. Was deze sneeuwstorm een incidenteel geval gebleven, dan had men de gevol gen daarvan wel weten te onder vangen. Maar het sneeuwde en er joeg een felle wind. Later hield de sneeuwval wel op, doch de wind hield aan. Daardoor kon men de baan niet schoon krijgen. De vaar ten en slooten, waren vol sneeuw geblazen. In het open veld is ook dat nog niet zoo erg, maar in de dorpen waar de vaart soms tus- schen de huizen doorloopt, heeft dat andere gevolgen. Zoo is in Hin delopen, Paraga en Het Bildt het ijs over tientallen meters doorge zakt onder den last van de broei ende sneeuw. Toen de commissie voot den Elf stedentocht Dinsdagmorgen be greep wat er gaande was, heeft men allerwege deskundigen uitge zonden om de situatie op te ne men. Na afloop van deze inspectie was men het er over eens, dat doorgaan van den tocht verant woord zou zijn mits de wind spoe dig zou gaan liggen. Men heeft toen De Bilt geconsulteerd en daar orakelde men: „De eerste 36 uur aanhoudende felle wind in het Noorden. Wat daarna gebeurt, daarvoor kunnen wij geen verant woording nemen". Dit gaf, als gezegd, den doorslag. Wel had de organisatie van den Elfstedentocht 8 a 900 sneeuwrui mers geengageerd, die het geheele traject van ruim 200 KM. in 12 uren zouden kunnen schoonvegen, maar nu de wind dreigt aan te houden gelastte men den wedstrijd tot Zaterdag af. Het doorgaan van den tocht op Zaterdag a.s. hangt geheel af van de komende weerberichten. Nieuwe bepalingen De zorg voor de onervaren deel nemers had het bestuur inmiddels geleid tot geheel andere bepalin gen, welke ook bij een eventueelen volgenden tocht van kracht zuilen zijn. Men heeft n.l, bepaald, dat „toerrijders" ook uit een van de andere steden kunnen starten en dat „wedstrijdrijders" geen „toer rijders kunnen worden". Vooral dit laatste is van belang. Een wedstrijdrijder moet immers binnen een uur na den winnaar over de finish zijn. Lukte hem dat vroeger niet, dan liet hij zich over schrijven als „toerrijder". Het nieuwe uitstel heeft inmid dels in Leeuwarden veel indruk gemaakt: men was nog maar nau welijks begonnen met den uitbouw van de organisatie- In het groote Beursgebouw arriveerden eerst gis teravond laat de timmerlieden om de aanwijzings-borden te bevesti gen. Men was toen druk doende met het stempelen van de deel nemerskaarten. Veel belangstellenden waren nog niet naar Leeuwarden gekomen. De groote stroom werd eerst vandaag verwacht CareZ Piek, de oud-directeur-generaal van Winterhulp- Piedcrland", voor het bijzonder gerechtshof Je '4 Gravenhage. Prinses Juliana maakt een autorit SOESTDIJK. 4 Februari. Het laat zich begrijpen, dat dr. De Groot, die eveneens in het Astoria-chalet verblijft, min of meer door de daar aanwezige jour nalisten geschaduwd wordt. Toen er van middag een telefoontje voor hem binnenkwam, terwijl hij niet aanwezig was ontstond natuurlijk een felle spanning. Zou hij mis schien al op het paleis zijn? En zou den wij nu toch slechts enkele uren voor het groote historische gebeu ren staan? Een massale zucht van verlich ting ging op, toen de dokter onver stoorbaar en rustig het hotel bin nentrad. Toch was er wel eenige reden voor nervositeit als men weet, dat prins Bernhard op verzoek van dr. De Groot vroeger uit Stockholm was teruggekomen, dan afgespro ken. Dit bleek echter meer een voorloopige voorzorgsmaatregel met het oog op de ongunstige weers gesteldheid. Reeds vanmiddag om streeks half vijf vloog de Prins met een K-L.M.-Dakota naaT Soes- terberg terug; het plan was, dat hij in den avond zou arriveeren Maar wie zou zeggen, dat Z. K H. dan n^g landen kon? De Prins heeft dus niet meer de begrafenisplech tigheid van Prins Gustaaf Adolf kunnon bijwonen. Ten gevolge hiervan werd H. M. de Koningin gistermiddag bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door H. M.'s gezant te Stockholm. Als vertegenwoordiger van H K. H. prinses Juliana trad op jhr. mr. C. Dedel. Z K. H. prins Bernhard werd vertegenwoordigd door zijn adjudant ritmeester C. C. Geert, sema. Een verrassing was ook, die juist bijdroeg tot de rust in het journa listenkamp, dat H K. H. Prinses Juliana vanmiddag een autorit maakte om het besneeuwde land schap te bewonderen. Gelukstelegrammen bij de blijde gebeurtenis Ter gelegenheid van de a.s- blijde gebeurtenis in het paleis Soestdijk zal het, zooals we met een enkel woord reeds meldden, mogelijk zijn aan H. M de Koningin en de leden van het Prinselijk gezin geluks telegrammen te zenden. Het extra-recht voor deze tele grammen, welke afgeleverd zullen worden op een nieuw-ontworpen gelukstele gram-formulier, bedraagt 0.40 Het batig saldo, na aftrek der bedrijfskosten, zal ten goede ko men aan een urgent charitatief doel ten behoeve van het kind. De afzenders kunnen desgewenscht een afschrift van hun telegram ont vangen op een zelfde luxe-formu lier. De kosten hiervtn bedragen f 0.20 per 50 woorden. TWEE STIJVE BEENEN Toen de wereld eenigen tijd ge. leden werd koind gedaan, dat net N.V.V, voorloopig de fusie met de E,V,C, had aanvaard, hebben we twijfels geopperd ten aanzien van de definitieve vereeniging Op grond van het voor ons vaststaande feit dat de communisten der E, V,C zouden probeeren de touwti s In, handen te krijgen door 'bepanjde menschen op bepaalde posten te krijgen en tevens omdat ook vak. vereenigingen bij haar werk van een zekere wereldbeschouwing uit. gaan. Men weet reeds uit de berichten, dat door het E. V. C,-congres van Zondag a,s, het N.V,V, op zijn achterste beenen staat en den eisch heeft .gesteld: weg met dat E,V,C, congres, want jullie rijden ons .n de wielen en dat zouden jullie zonder permissie niet doen Aan zijn publicatie over E,V,C. doorkruising van N,V.V..act,es voegt „Het Vrije Volk" onder den titel „Het been stijf" nog o,a. de volgende opmerkingen toe: ,,De communisten zijn onbe. trouwbare bondgenooten, omdat de woorden, die zij spreken, zei. de,n kloppen met bet doel. dat zij beoogen. Wie dat niet door heeft en er in trapt, komt van een koude kermis thuis Het N,V,V. loopt er niet in Het weet, da| het bij de fusie met de E.V.C, moet letten op de cellen» bouwers van die CPN, De fusie van twee vakcentrales is een belangrijke zaak, maar zij is alleen mogelijk,, als ze tot stand kan komen zonder pogingen van de eene partij om de andere beentje te lichten Het N.V.V laat zich geen beentje lichten! integendeel, het zal het been stijf houden". Het N V.V, houdt dus zijn beert stijf. Maar de E.V.C, houdt ook haar been stijf. Want Beneind heeft m zijn congresrede te vers'aan ge. geven: Zondag gaat in Utrecht de boel gewoon door. De zaak is reeds uitverkocht. De roode vakbewegingen zitten dus nu met twee stijve beenen. elk een. Hoe men die stijve bee. nen bij elkaar moet brengen, is ons een raadsel. Slaagt mem erin, dan wordt het o.i. toch maar een raar stel onderdanen, waarop de „Eenbe d" moet voortwandelen. Rose en rood krijgen onder elkaar een harden strijd om de macht en den mensch. Dat schouwspel beteekent voor ons geen tornooi om daarbij in de handen te wrijven. Het beteekent alleen, dat er nog tienduizenden met haat en wanhoop rondloopen, voor wie revolu'ie de een ge uit. komst wordt en voorts, dat wij, sterker dan ooit georganiseerd en te organiseeren, ons best moeten doen voor de vorming van een eerlijke en gezonde nieuwe maat* schsppij. Niemand blijve achter, elkeen kenne nu langzamerhand zijn taak, HENK VAN DEIR MAZE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1