extra-kwartaal Stijging van temperatuur in het vooruitzicht? Jl ensioentrekkers krijgen hun HOL LYW O O D heeft geleerd PAGINA 4 DONDERDAG 6 FEBRUARI 194? OVERZICHT TWEEDE KAMER Het Centraal Economisch Plan AANHOUDENDE i VORST - GABRIEL PASCAL NAAR HOLLYWOOD GASLICHT „JONGE ARENDEN" Het heeft gisteren nog een oogenblik gespannen in de Kamer. Want het vanwege de P.v.d.V. voorgestelde amende ment had voorzeker de instemming van alle afgevaardigden en het goede hart kreeg een zwaren strijd te strijden tegen het nuchtere verstand Immers de minister-president, die als functionaris voor Binnenlandsche Zaken het regeerings- voorstel mede namens vijf ambtgenooten verdedigde, zag geen kans aan het vrijgevige amendement zijn sanctie te geven en moest toen wel tot een uitersten maatregel zijn toevlucht nemen, n.l. de eventueeie terugneming van het ontwerp. Het betere werd aldus de vijand van het goede en met 45 £egen 15 stemmen kreeg minister Beel zijn zin. Alleen de P.v.d.V., de communisten, de Staatk. ger. en hijna alle christ.- historischen stemden vóór het amendement. heer Nederhorst (P. v, d. A.) het formuleerde. Of, zooals mr Kor- ten-horst het uitdrukte, een tech nisch apparaat voor het economisch beleid". Van koersen in staats socialistische richting mag geen sprake zijn. Het particulier initia tief blijve in eere. Teneinde provisorische samen- menstelling va,n het bureau te accentueeren de Kath. Arbei dersbeweging had gevraagd om beperking van zijn levensduur tot drie jaar stelde laatstgenoemde katholieke afgevaardigde een amendement voor. waarbij het bureau wordt gesanctionneerd ,,in afwachting van een nadere rege ling na de totstandkoming van de ..publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie", zonder dat op zijn perma nent karakter wordt afgedongen. Minister Huysmans zag er geen bezwaar tegen. Aan het forceeren van een bepaald economisch sys teem wordt niet gedacht. Het amendement werd z.h.s. aanvaard. Alsook het ontwerp L. li- iP. T. T. te Baarn krijgt het druk en drukker in omgekeerde Ievenredigheid met het slinken der dagen voor de groote gebeurtenis. Nu gaat het nog per slee, straks waarschijnlijk pet vrachtwagen. Wij hebben gisteren reeds de motieven van de regeering ont vouwd. Minister Beel heeft ze nog eens aangedikt bij de replieken, die ook van de zijde der Kamer overigens weinig nieuws brachten. Tegenover den communist Hoog- carspel moest de bewindsman toe geven, dat sinds de indiening van het ontwerp de administratieve bezwaren tegen een wijziging in de uitkeering niet meer zoo over wegend kunnen geacht worden, nu de mechanisatie weer op gang is gebracht- Blijft vooreerst de financieele kwestie. Met de regeeringsvoor- dracht, strekkende om allen pen sioentrekkers ook over 1946 een extra-kwartaal uit te keeren, zoo els over 1945 inmiddels al is ge schied (waartegen geen Kamerlid bezwaar maakte), is een uitgave van 31.4 millioen gemoeid; door aanneming van het amendement zou dit bedrag tot 57 millioen stijgen. Wij hebben den indruk, dat de minister-president, die nu had te incasseeren, dat hij de Kamer onder hoogen druk" zette, hiertoe wel mede zal gekomen zijn door hoogen druk" van den eersten zijner vijf mede-onder teekenaars, minister Lieftinck wiens schim -bij dit debat waar schuwend scheen rond te gaan door de rijen van de P- v d- Ar beid- Dat bleek wel uit de stekelige schermutseling van den heer v- d. Burg met mevr, Fortanierde Wit- De afgevaardigde van de P.v.d.A. kon het nl. niet goed zetten, dat hier de P-v.d-V. de leiding nam voor het tegemoet komen aan de wenschen door de gepensionneerden zelve tot uiting gebracht; en mevr. Fortanier liet niet na van de hoffelijke tolerantie van den voorzitter partij te trek ken door bij herhaalde inter ruptie voor haar goed recht op te komen. Zij dreef intusschen dat goed recht zoo ver, dat zij doof bleef voor het verzoek van den bewindsman om haar verbete ringspoging maar terug te nemen. Erg sterk beredeneerde zij haar weigering niet. Als er 150 200 millioen beschikbaar is voor een nooduitkeering aan de ouden van dagen zoo was haar gedachten- gang dan kunnen deze 26 millioen er nog wel bij! Nochtans was het financieele be zwaar niet het eenige voor den minister; even zwaar woog voer hem de moeilijkheid, dat door de aanneming van het amendement alle voorzieningen, die momenteel op stapel staan, in het gedrang zul len komen, aangezien het maxi mum-pensioen daardoor op een niveau gebracht wordt (tot f 4750) dat de regeering niet aanvaardbaar acht Daarneven stelde de bewinds man, dat hij een eventueelen toe slag voor 1947 met bekwamen spoed zal voorbereiden, daarbij re kening houden met de desiderata in dit debat tot uiting gekomen, en onderzoeken of voor bepaalde groe pen extra-voorzieningen noodig zijn volgens een degressief stelsel met extra-restricties; een en ander in het licht van de sociale voor zieningen, die onder handen zijn. De tegenwoordig zeer „progres sieve" P. v. d. Vrijheid-fractie liet zich niet vermurwen en wilde tot eiken prijs aan haar amendement vasthouden. Zij kreeg echter alleen de communisten, de staatk. ger. en de christelijk-historischen (behalve den fractieleider Tilanus en baron van der Feltz) mee In elk geval krijgen nu de be. trokkenen als de Eerste Kamer er geen stokje voor steekt, wat niet te verwachten is hun ex- Itra-kwartaal de volgende maand "uitbetaald. Wat o.i. de hoofdzaak is voor het moment. Plan-economie De rest van den middag was ge wijd aan de bespreking van het ontwerp tot „voorbereiding van de vaststelling van een Centraal Eco nomisch Plan". Vorig jaar November was er in het intitulé van het ontwerp nog pprake van een „Nationaal Wel- Weerverwachting medegedeeld door het K N M I tie De Bilt geldig tot Vrijdagavond: Matige, tijdelijk krachtige! wtod tusschen Noordoost en Oost; meest zwaar bewolkt met hier en daar een opklaring, S plaatselijk eenige sneeuw; ma. tige tot strenge vorst, 7 Eiebr: Zon op 8,12 uur; op»; der 17.37 uur; Maan op 20,03! uur; onder 9,34 uur in de ijsmassa veroorzaakt. Ook op de Noordzee is veel ijs. Schiermonnikoog is er beter aan toe en heeft per vliegtuig nog verbinding, De schipbrug over den IJssel bij Deventer kan weer worden ge passeerd met niet al te zware auto's, Hiermede is het rijverkeer tusschen Westen en Oosten in be. perkte mate hersteld, Gladde wegen De rijkswegen in het midden van het land zijn behoorlijk be. rijdbaar, doc'h >n Noorden en Zui den zijn de wiegen hier en daar spiegelglad, De buslijn G,orinchemRottier^ dam moest wor.en gestaakt, Een steeds stijgend aantal kolen» treinen vervoert de brandstoffen naar alle deelen van ons land, Gabriël Pascal heeft bekend ge maakt dat bij zijn studio's van Londen naar Hollywood zal ven. plaatsen. Hij heeft de exclusieve rechten voor de verfilming van tooneelstukken van Bernard Shaw» de RAF werd getraind, zij is bo vendien uitstekend geregisseerd en gefotografeerd Bomber Command en Fighter Command. Het zijn namen, die ons tijdens den oorlog vertrouwd zijn geworden. Maar wie heeft ooit ge hoord van het Flying Training Command. Deze voortreffelijk ge regisseerde en spannende film laat ons zien, waar het prachtige men» schenmateriaal van de RAF van» daan kwam. Deze film is niet vervaardigd door buitenstaanders. Zij is door mannen van de RAF zelf ontwor pen, geregisseerd, gespeeld en op genomen. Slechts enkele „burgers"" spelen er rollen van ondergeschikte beteekenis in, o.a. de Amerikaan» sche acteur Edward G Robinson en Bessie Love. Toch zijn de R.A.F.-leöen, die er aan medewerkten, geen vreem den op het gebied der cinemato grafie. De regie is gevoerd door John Boulting, die ook de reeds vertoonde film Pastor Hall" heeft gemaakt, terwijl Richard Attenborough, die de rol van Da vid Wilton, den jongeman, wiens levensdoel het is, piloot te worden, doch die uitsluitend geschikt blijkt voor navigator, op meesterlijke wijze vertolkt en Jack Watling (Jc.hn Aynesworth) reeds eerder in Engeland op toet witte doek zijn verschenen In deze film krijgt men authenr tieke en zeer boeiende opnamen te zien van een nachtelijk bom bardement op Berlijn, gevolgd door een noodlanding op zee, waarbij de bemanning zich in een rubberboot weet te redden. Een treffend bewijs van de be kwaamheid, waarmee deEe film werd geregisseerd en gemonteerd, is het feit, dat het laatste deel van de film, hetwelk bijna uitslui tend in de kleine ruimte van een bommenwerper speelt, onophou delijk blijft boeien en de aandacht geen oogenblik doet verslappen, F. vaartsplan" maar tegelijk werd toen (door den nieuwen bewinds man, Z-Exc. Huysmans) voorge steld een toontje lager te zingen en liever te gewagen van „Centraal Economisch Plan" De bewindsman heeft er nu bo- endien nog eens den nadruk op ge legd, dat de instelling van een Centrale Plancommissie en een Centraal Planbureau (inmiddels reeds in werking) in geenen deele prejudicieert op het standpunt der regeering inzake geleide economie, allerminst in etatistischen zin. Het bureau heeft een zuiver advisee- rende en technisch-wetenschappe- lijke taak. Het is bedoeld als een „welvaartsinstrument" gelijk de De depressie overe Roemenië be weegt zich langzaam in Noordelijke richting. Onder invloed van de luchtstroomingen van deze depres sie zijn de temperaturen in den Balkan en Zuid-Polen boven het vriespunt gekomen. Ook in Z. Rusland nam de vorst aanzienlijk af. Tusschen de storing over Roe menië en de tong van hoogen luchtdruk over Scandinavië stroomt de koude lucht uit Midden Rus land naar Centraal- en West.Europa Vanmorgen drong de koude lucht opnieuw de Hongaarsche laagvlak- te binnen. Ook in N—Frankrijk is de vorst teruggekeerd. De ijsgang in de Oostzee neemt steeds verder toe. Groote deelen zijn dichtgevro ren, doch ten Z. van Zweden is het Oostzeewater nog geheel open. De lucht, die nu ons land overstroomt, is op haar weg dit open gedeelte gepasseerd. Onder invloed daarvan wordt de koude Russische lucht meerdere graden verward, We tref fen dus in de koude strooming achter het open gedeelte van de Oostzee een snelle strook aan met hoogere temperaturen, die nu juist over ons land is gelegen Een ge ringe draaiing van den wind naar het Oosten maakt daar een einde aan. Temperatuuroverzicht van heden morgen 9 uur: Uitmuntende film met een „Fransche'' sfeer Welke verwijten men ook aan het adres van de Amerikanen moge richten, men kan hen er geens zins van beschuldigen, dat zij niet bereid zijn van andere volken te leeiren, zelfs op een gebied, waar op zijzelf meenen supremair te zijn. Dit geldt ook ten aanzien van de film en „Gaslicht", de door George Cukor geregisseerde „thril ler" met den Franschman Charles Boy er en de nicuwe Zweedsche „ontdekking" Ingrid Bergman in de hoofdrollen, is er een sprekend bewijs van. Reeds vóór den oorlog munt ten de Amerikaansche films uit, zoo niet door haar aesthetiscih en ethisch peil, dan toch door de technische gaafheid, waarmee zij waren vervaardigd en de vaart, de gladheid, zouden wij haast zeg gen, waarmee zij waren geregis seerd en gemonteerd. De Fransche films daarentegen, hoewel tech nisch van mindere kwaliteit en met veel minder hulpmiddelen vervaardigd, vielen op door haar bijzonder fijn getroffen sfeer hoe fatalistisch die ook zijn mocht. George Cukor, de regisseur van Gaslicht" heeft de kunst van het scheppen van sfeer van zijn Fran sche collega's afgekeken en hij blijkt een leerling te zijn ge weest, die zijn leermeesters in som- mtge opzichten heeft overtroffen; dank zij de technische hulpmid delen, waarover hij de beschikking had. In deze film is namelijk het scenario van ondergeschikte be- teekpmis. Een pianist (Charles Boyer), die een beroemde zangeres om haar juweelen heeft vermoord, trouwt haar nichtje (Ingrid Berg man) om aldus in de gelegenheid te komen in "het huis, waar de moord heeft plaats gehad de ju weelen op te sporen, die na den moord onvindbaar bleven. Om zijn zoeken ongestoord te kunnen voortzetten poogt hij met duivel- sche listigheid zijn vrouw te sug- gereeren, dat zij krankzinnig is. Hoofdzaak in deze film is dan ook cfe gemoedstoestand van de ge kwelde vrouw, die hij met een dergelijke geraffineerdheid kwelt, dat zij inderdaad aan haar ven stand begint te twijfelen. George Cukor heeft de sfeer in deze film, zooals gezegd, op voor_ treffelijke wijze getroffen, niet zoozeer met behulp van het decor als wel door midc'tel van zijn sug. gestieve camera.werk en mon tage. Charles Boyer speelt de roil van den harteloozen bruut, die zijn zucht naar juweelen poogt te be vredigen ten koste van het ver. stand zijner vrouw op een wijze, dde opnieuw bewijst, welk een groot karakterspeler hij is. Ingrid Bergman geeft een indrukwek kende creatie van een jonge, ge. lukkige vrouw, dfe door den man. dien zij boven alles lief heeft en vertrouwt, op dluivelsche wijze naar de krankzinnigheid wordt gedfeven, tot haar door een de Charles Boyer en Ingrid Berg man aan den ingang van het sinistere Thornton Square no. 9 Joseph Cotton, de ooglen worden geopend Aldus steekt deze film van Cu. kor verre uit boven de meeste Amerikaansche films, welke tot nog toe in ons land hebben ge draaid. Zij is niet alleen berekend op een succes, aangepast aan den smaak van het juiste publiek, doch is ook artistiek verantwoord En toch zal, naar wij verwachten, ook het groote publiek zich door de suggestieve beklemming, wel. ke er van uitgaat, laten mee. sleepen. F. Twente 6 gr. C.; Den Helder —5 gr. C.; De Bilt —5 gr. C.; Vlis- singen - 44 gr- C.; Schiphol 6 gr. C„ Eindhoven 5 gr. C-; Leeuwar den 6 gr C.; Eeelde 6 gr. C.; Gilze Rijen'5 gr, C.. Berlijn —10 gr. C.; Sttockholm 14 gr. C.; Kopenhagen 13 gr. C.; Hamburg 11 gr C.; Parijs 2 gr- C.; Brussel 4 gr. C Londen 2 gr. C.; Bazel 5 gr.'C.; Munchen —2 gr. C.;. Hevige sneeuwstormen woeden over het geïsoleerde Ameland, dat geheel is afgesloten, omdat ook het vliegtuig reeds eenige dagen den tocht niet durfde te wagen. De sneeuw ligt op sommige plaatsen enkele meters hoog, waardoor ook het verkeer zelf ernstig wordt be lemmerd. Er heerscht een groot gebrek aan versche groenten en fruit en het krachtvoer voor het vee raakt uitgeput. De ijstoestand op de Waddenzee is nog zeer slecht De harde wind heeft vele wakken D"e weinigen, die voor velen streden „Jonge Arenden" (Journey to gether) een film, die speelt in den oorlog. Eten oorlogsfilm, die niet hoofdzakelijk de misere, het bloed en de tranen van den oorlog in de herinnering teruggroept, maar een film, die ons laat zien, hoe de man. nen van de RAF, die de overwin ning hielpen bevechten, werden gevormd en opgeleid. Degenen, die een afkeer hebben van oorlogfilms, behoeven zich dit maal niet te laten weerhouden, om „Jonge Arenden" te gaan zien en er van te genieten. Want niet alleen geeft deze film een kijkje op de wijze, waarop het personeeel van tectieve, uitmuntend gespeeld' door Richard Attenborough en Edward G. Robinson in de R.A.F.- film Jon ge Arenden''.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4