Ernst van 't kolentekort CONSUMENTENCREDIET vangt aan Productie en import opvoeren Spek Fransche communisten tegen verdrag met Engeland 250 000 Gezinnen profiteeren Wat men in de West zooal zag IJSBREKERS geldig pste JAARGANG VRIJDAG 7 FEBRUARI 1947 No. 20233 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN en eieren voor de mijnwerkers Brandstoffen duurder ZWITSERSCHE REGEE RING WEET NIETS Kolenauto's op bedreigde punten kregen koninklijke belangstelling INSPIRATIE VAN STALIN? Yijf bonnen NATIONALISATIE IN FRANKRIJK Zwolsche vierling vier jaar Rapport parlementaire PROTESTSTAKING IN ITALIË De onderteekening van het vredesverdrag commissie NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN EEDACTEUR ttl A PAALVAST BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE DIRECTEUR: J. KUIJPERS HOOFDREDACTEUR MGR. DR. J. WITLOX BROERSVEST 8, SCHIEDAM. TEL. 68804 - ABONNEMENTSPRIJS 3.25 P. KWARTAAL, 1.10 P. MND., f 0.26 P. WEEK In de Tweede Kamervergadering heelt de communist Haken giste, renmiddag minister Huysmans ge. Interpelleerd over de actueele kwes-ie der brandstoffenvoorzie. ping voor verwarmingsdoeleinden. Z. Exc. heeft den interpellant uitvoerig en gedocumenteerd van antwoord gediend. Nog voor den oorlog, zoo ver. klaarde hij o.m., hadden wij een jaarlijksche productie van 13,5 mil- lioen ton .terwijl 6,5 millioen werd ingevoerd bij een export van 5,5 millioen. In 1946 bedroegen deze cijfers resp. 8%: 3. en 0,4, terwijl over 1947 gehoopt wordt op 10% 3 en 0,5. Het huisbrandprobleem zit nier zoozeer in de kwantiteit als wel in het feit, dat wij niet over de juiste soortten Jcolen beschikken Van onze productie is 25 30 pet. voor huisbrand bestemd, wat in de jaren voor den oorlog 16 mud per hoofd beteekende en nu op 12 mud neerkomt. De moeilijkheden van het oogenblik zijn te wijten aan de stakingen in de Ver, Staten de stagnatie van den invoer uit Duitschland en den snellen inval Van de vorst bij een gebrek aan reserves. De minister betuigde de groote waardeering van de regeering voor de buitengewone inspanning welke het personeel der mijnen van hoog tot laag zich heeft getroost. Behal ve door den extra dag werk ver hoogt men momenteel de produc tie door alle arbeiders In het ko, •enXi-ont werkzann te stellep, wa uiteraard niet langer dan enkele weken kan duren. Op langen ter mijn wordt hetzelfde doel (verhoo. ging van de productie) nagestreef door werving van steeds meer ar beidskrachten. verhooging van het aantal tewerkgestelde gedetineer, den, door met de sociale wensche. lijkheen rekening te houden, pro ductietoeslagen, goede valkopleiding etc. Een verschuiving tusschen de Ikolenkwanta voor industrie en huisbrand is slechts t0t enkele pro centen mogelijk. De mijnen en de handel hebben opdracht aan zie kenhuizen en gestichten voorrang te verleenen en ook bij ziekte en bevalling speciaal behulpzaam te zijn. Voor de overige bevolking geldt het mondjesmaat afleveren. Op het oogenblik zijn alle gedol ven kolen afgevoerd voor welke buitengewone prestatie de bewinds man aan de Spoorwegen (die nau. welijks over de helft van de wa gens van vroeger beschikken) en voorts aan het beroepsgoederen, vervoer hulde bracht. Zoo noodig zullen zeker ook legerauto's wor den ingeschakeld. Het kwantum „ingevroren kolen dwz. in schepen, welke in het ijs vast 'zitten, zal een kleine 100.000 ton bedragen, waaronder veel voor de industrie bestemd. In Februari wordt uit de Ver. Staten, Duitschland en Polen 291,000 ton kolen verwacht, ook bijna uitsluitend voor de industrie: over Maart bedraagt deze verwach te invoer 256.000 ton. De geheele turfvoorraad is momenteel ver. deeld. Een suggestie van den heer Nederhorst (P. v. d. A,) om voor het volgend seizoen op den brand- stoffenbon een combinatie tus. schen kolen en turf mogelijk te maken zal de minister overwegen. De tuinbouw, die zijn kolentoe- voer zag stopgezet, zal de komende twee maanden een redelijk kwan. tum ontvangen, zonder dat hier door aan de huisbrandvoorziening wordt tekort gedaan. Voor de delvers van het zwar. te goud stelt de regeering een douceurtje van 200.000 kg. spek en 1 millioen eieren beschikbaar, waarvan de deelnemers aan den extra-werkdag ieder een kg. spek en 5 eieren ontvangen en de rest onder het personeel ge. durende enkele weken als extra- tegemoetkoming wordt verdeeld. kolen. Het is de eerste dagen voor gekomen, dat vrachtauto's op eigen gelegenheid trachtten in. dustriekolen aan de mijnen te gaan halen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat de staatsmijnen geen vrachtauto's laden, die niet voor zien zijn van papieren van 't rijks- kolenbureau en de vervoerco- operatle. Het directoraat-generaal van de prijzen heeft goedgevonden, dat met ingang van 6 Februari de de tailprijzen van vaste brandstoffen in verband met verkeersmoeilijk heden tijdelijk mogen worden ver hoogd met tien cent per hectoliter resp. 1-30 per ton. Verdere ver hoogingen zijn niet toegestaan Bokking uit Katwijk Als blijk van dank voor. den kolenslag zullen de Ver. van ha ringhandelaren en de bond van vischrookers Katwijk—Noordwijk Zwitsersche regee- ruim 30.000 haringen van de beste dat noch de Zwitsersch kwaliteit rooken. En dezer dagen "och de Zwitsersche Bank De „herauten", die te Baarn het verblijdend bericht van de geboorte van een Oranjetelg den volke kond gaan doen, worden afgepast. Radio Bern heeft medegedeeld, Tenslotte ontkende de heer Huysmans ooit een klacht te heb. I gaan deze bokkingen naar L.im- ben vernomen over politieke se. burg als een cadeau voor de lectie in de mijnstreek ofschoon hij toch meermalen de besturen der arbeidersorganisaf.es in gehoor heeft ontvangen. Wel weet Z. Exc-. dat nien a-sociale elementen pleegt te weren. Wat de hoofdstad betreft: deze krijgt eiken dag een huisbrandtrein van 800 ton. Het vervoer van industrie-kolen met vrachtauto's beg.nt langzaam op gang te komen. Ter besparing van transportkosten worden thans eerst door vrachtauto's de kolen vervoerd uit de schepen, die on derweg in het ijs zijn vastgeraakt alsmede uit de lichters rrtet Ame- rikaansche kolen in Amsterdam en Rotterdam. De gasfabrieken in Den Haag- Zwolle en steenwijk worden thans per vrachtauto voorzien van gas- mijnwerkers. iets afweten van Nederlandach goud, dat door de nazi's naar De vijf ijsbrekers, die bezig zijn met het openbreken van de Waal Zwitserland zou zijn overgebracht. passeerden gisterenmiddag de twee bruggen te Zaitbommel. Vei De Fransche communistische partij, die vier ministers in de re geering heeft, is in oppositie ge. komen tegen het teekenen van het voorgestelde honcigenootschapsver- drag met Engeland op de tijaemt het bezoek van Blum aan Londen vastgestelde voorwaarden. Het politieke bureau der partij heeft in een resolutie verklaard, dat het voostander is van een ver. drag met Engeland, doch dat het niettemin wenschelijk is eerst de bestaande meeningsverschillen uit den weg te ruimen, vooral met be. trekking tot de Duitsche kwestie. Het teekenen van een verdrag vóór dien tijd, aldus de resolutie zou de positie van Frankrijk bij latere onderhandelingen inzake Duitschland verzwakken. De communisten wenschen o m. garanties voor een grootere leve rantie van steenkool uit het Ruhr- gebied, dat onder strenge gealli eerde conrole moet komen ter be. veiliging van de Fransche Oost- grens. len stonden op de voetbrug en gei noten van het niet alledaagsche schouwspel. Om even na drie uur kwam een auto aangereden en stopte voor de brug. Twee dames en een heer stapten uit en wan delden de brug op om eveneens van het schouwspel te genieten. Een der dames bleek H. M. de Koningin te zijn. Nadat H. M. het werk van de ijsbrekers in oogeni schouw genomen had. vertrok zij. Met ingang van 17 Februari a,s, zijn de eerste waardebonnen van het voorschotboekje voor het consumentencrediet, n.l, de nummers 02, 03, 04, 05 en 06 gel dig verklaard. Zooals bekend, beginnen de inhoudingen op het loon van de credietnemers over de week, eindigende op 8 Fe bruari. Een kwart millioen gezinnen, omvattende ruim een millioen per sonen, d,i, ruim 10 pet ter geheele bevolking, zal van dezen maatregel profiteer en, De waardebonnen behouden in IV.-- - elk geval tot JantAri 1949 hun geldigheid. Indien door vorst of overeen komstige weersomstandigheden de arbeid langeren tijd wordt onder broken behoeft het consumenten crediet niet te worden afgelost. De werknemer dient zich, indien dit verlet In een week tenminste 4 dagen heeft geduur-d, met een .vorstverletbewijs" te wenden tot den districtsraad voor het consu. mentencrediet.Aldaar ontvangt de belanghebbende een „uitstelzegel" dat hjj aan zijn werkgever ter hand stelt, zoodra de arbeid wordt her vat. Het vorstverletbewijs" wordt uitgereikt door de instantie, die de overbruggingsnitkeering uitbetaalt. De werkgever plakt dus over de desbetreffende week geen spaar, zegel, doch een „uitstelzegel" en hij hoeft dan ook van het even- tueele loon over die periode niets in te houden. Uitbreiding goederenlijst De lijst van goederen, welke met behulp van het consumentencre. diet mogen worden gekocht (afge- drulkt op den omslag van het waar. debonnenboekje) is nog uitgebreid met de volgende artikelen: onbe drukte katoenen en flanellen $tof. fen aan het stuk; potkachels en kolenfornuizeneenvoudige ledi kanten (ook opklapbedden) Radiotoestellen, stofzuigers, wasch. machines, en andere huishoudelij ke apparaten doch ook kinderwa. gens, ameublementen e.d. vallen niet onder het consumentencrediet. Losse waardebonnen zijn ongel dig. Men knippe dus niet zelf deze bftrinen van toet vel af, doch late dit den w'nkelier doen. Elke waardebon vertegenwoor. d.„t een bedrag van 5 Door den winkelier mag hierop geen wissel geld worden teruggegeven. Gaat het bedrag van den aankoop 5 of een veelvoud daarvan te boven, dan betale men het verschil in con. tanten bij. Naar verluidt heeft de Fransohe minister van vervoer, Jules Moch, gisteren tijdens een kabinetszitting een wetsontwerp naar voren ge. tracht, volgens hetwelk de twee voornaamste Fransche scheep vaartlijnen de Compagnie Gé. nérale Transatlantique en de Mes. sageries Maritimes zullen wor den genationaliseerd en de overige maatschappijen onder een soepeler contróle der regeering zullen staan De M R P, de radicalen en on. afhankelijk conservatieven kantten zich tegen dit ontwerp, Er werd geen beslissing bereikt en de be sprekingen zullen Zaterdag wor. den hervat. De Zwolsche vierling. Elly, Ri>ni, Dicky en Han Kiffers is gisteren vier jaar geworden. Het is een parmantig stel kleuters, dat de aanvankelijkebezwaren van zijn gezamenlijke geboorte al lang te boven is. Zy wegen ieder ruim 30 pond. Bij hun geboorte wogen de meisjes amper 3 pond en Han slechts 2%. De bemanning van het lersche s.s, „Ossian", op weg van Embden naar Plymouth ten W, van Den Helder vergaan, die door het Zweedsche ij. ,tWandid" gered in IJmuiden aan land werd gebracht. Radio Rome meldt, dat om 11 uur a.s. Maandag in geheel Italië gedurende tien minuten zal wor den gestaakt uit protest tegen de onderteekening van 't Italiaansch vredesverdrag. De Italiaansche ministerraad heeft besloten, dat het Italiaan sche vredesverdrag door een ver tegenwoordiger der regeering zal .worden onderteekend. Aan een telegram van de parle mentaire commissie, welke sinds 13 Januari i.n de West vertoeft, en dat aan de griffie der Eerste Ka mer is gericht, is het volgenae overzicht der werkzaamheden ont leend: Van 13 tot 25 Januari heeft de parlementaire commissie in Suri name vertoefd. In verschillende groepen hebben de leden bezoeken gebracht aan de bauxietmij-nen. de goudvelden en het kabelstation Op 16 Januari werd het district Commewüne, met de suikerfabriek Marienburg. scholen en plantages bezocht. In gezelschap van den gouver. neur reisde de commissie op 20 Januari naar Nickerie waar be sprekingen werden gevoerd en polders en irrigatiewerken 1 zocht. Na aankomst op Curacao werden op 27 Januari haven, oliebedrijf, leprozengesticht, het sanatorium. Groene Kruis en Elisabeth-hospii taal bezichtigd. Op 31 Januari werd een tocht I gemaakt naar het derde district eai het plantagebedrijf. Zaterdag 1 Februari vertrok de commissie naar Bonaire, waar omM het landbouwbedrijf, de zoutpan-, nen en het interneeringskamp wer den bezocht Des avonds vertrok men naar Aruba, waar een bezoek aan het oliebedrijf, de waterdistillatie-in richting en de goudvelden op het programma stond. Na een kort verblijf op Curasao zal de commissie St. Maarten, St. Eustatius en Saba aandoen aj stelt zich voor daarna den liden Februari op Curacao afscheid te nemen en den volgenden dag naar,! Miami te vertrekken. Te New York zullen nog bespre kingen met de Caraibische experts Kielstra en Peters, alsmede met de heeren Slotemaker en Vismat» worden gevoerd. De parlementaire commissie zaï- 19 Februari te Amsterdam zijn te* ruggekeerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1