Bevroren waterbuizen en Overheidsverzuim Moderne nachtwacht in Baam Dadencongres van de K. F. A. Fotografen houden „repetitie Nieuw Oostenrijks zelfpleidooi De grootste beul van Sumatra PAGINA MAANDAG 10 FEBRUARI 1947, LEEMTE IN GEMEEN- LTE-VERORDENINGEN j Eenvoudige bepalingen I kunnen veel last voorkomen 'Architect en loodgieters werken te „zorgeloos" Taak voor de gemeente Kans bij den weder opbouw DE'MOEILIJKHEDEN IN DEN GROENTENHANDEL POSITIEVE ACTIE Onrustige rust Duizenden Oostenrijkers door de Duitschers terechtgesteld TRAVERSE DOOR DEN HAAG Japan's oorlogsmisdadiger voor den krijgsraad Vaak komt men er pas onder bepaalde dat wil doorgaans «eggen: onaangename om. standighcden toe, aandacht te schenken aan de onvolkomen, f heden en feilen van een tot dan 1 toe weinig of niet becommen. f tarieerden toestand En 't blijkt dan wenschelijk, aan te drin t gen op het treffen van voorzie. ningen, die verbetering zullen kunnen brengen in een situatie, die thans een leemte veroor. zaakt door verzuim van over. heidswcge vertoont. De huidige narigheid vtan be. vroren water aan'voerlbuizen, hun normale functie weigerende kra nen bij strenge vorst en overvloe. dige lekkage bij mildere tempera, tuur zij vormt een der hoofd, ■thema's in het gesprek van den dag. Vaak is de bewoner, die uit nalatigheid of gemakzucht zijn hoofdkraan gedurende den nacht niet afsluit, zelf scbuttd aan de mi. Bère In vele gevallen echter ook «taat hij, met ai zijn goeden wil, geheel machteloos; da fout schuilt dan in de onvoldoende zorg aan den aanleg van het waterleiding, stelsel besteed. Strikt genomen ttnoet de ar. chitect de plaats bepalen wiaar in het huis de waterbuizen zullen Ioopen. Gewoonlijk echter bekom, rnert hij zich niet om dergelijke, in zijn oog, kleinigheden Het komt dan dus heelemaal op den loodgieter aan. En deze staat te weinig, practisch niet onder con. trole. Hij gaat er bij zijn werk van wit, zoo weinig mogelijk tijd te verspillen en dito kosten te ma. ken En zoo legt hij de leidingen aam zooals het hem het voordee. ligst uitkomt. Veelal zullen de bul zen eenvoudigweg llangs dif bui. tenlmuur worden gelegd, op de on- gewenschtheid van ligging naar oosten of noorden wordt niet of te weiniL' gelet, en op deze wijze Is het voor den lateren bewoner wel uitermate moeilijk zich tegen de narigheid van stukgevroren waterleidingen te beschermen. Deze mededeelingen zijn ons verstrekt door ter zake deskundi. ge en in dit bedrijf werkzame in. stanties; het betreft hier dus geenszins een eenzijdige aanklacht tegen een door de loodgieters toe. gepaste onj'udsfe werkwijze, hoe. wel zij aam den anderen kant ook weer niet geheel vrij gepleit kun. non worden. O.i. moet men hier spreken van: de gelegenheid maakt den dief, in casu: de nalatigheid van den een werkt die van den ander in de hand Het meest aan nalatigheid schuldig zijn de overheids, in deze aangelegenheid de gemeen. telijke instanties. Er is een leemte in de ge. meente.verordeniitgen; er is ge brek aan controle van gemeen, tewege. Noodig zijn: 1) Bepalingen in de gemeente, verordeningen, die, a: bij dem aan. leg van een waterleidingstelsel in nieuw te bouwen buizen plaats en ligging van deze leidingen aange. ven; b; voorschrijven dat deze lei dingen, waar zulks wenschelijk of Hoofdzakelijk wordt geoordeeld, voorzien zullen worden van kou. werend verpakkingsmateriaal ('t meest geschikte materiaal is ge. draaid stroo, dat de eigenschap van warmte.gevend bezit en dat niet kostfbaar is); 2) Uitoefening van controle op bet navolgen van deze voorschrif. ten door de instanties, die daartoe bij uitstek bevoegd moeten wor. den geacht: de gemeente drinkwa terleidingdiensten groot ongerief voorkomend) in hun wederopbouw-programma resp. nieuwbouw campagne zullen opnemen. Wellicht dot architecten, bouw. ondernemers en loodgieters inmid. dels van zooveel gezond initiatief blijk geven, dat zij het va,n kracht worden van dergelijke door ons gesuggereerde verordeningen niet eens willen afwachten Er zijn eenige plaatsen in ons land waar dergelijke voorschriften bestaan, over. het algemeen echter vertotanen de gdmeente.verorde- ningen te dien aanzien een ern. stige doch gemakkelijk te verhel, pen, leemte. Het is in de pnactijk te be. zwaarlijk om dn bestaande huizen wijzigingen in den buizenaanleg aan te brengen of de leidingen van gedraaid stroo als kou.werend verpakkingsmateriaal te voorzien. De noodzakelijkheid van het bre. ken ivan muren zou te veel kosten en ongerief meebrengen Waar echter in de nalbije. toe. komst overal in ons land en in honderden gemeenten op groote schaal nieuwe huizen zullen wor. den gebouwd, lijklt het ons van groot belang dat de tot dusver in gebreke gebleven gemeen tebestu.. ren de uitvaardiging ven de hier. boven gesuggereerde verordemin. gen (voor hen geen moeilijkheden bergend, voor de bevolking een In aansluiting op het bericht be_ treffende de moeilijkheden in den groentenljandel van Zaterdag, deelt men ons, van de zijde der onden. vakgroep binnenlandsche groot handel in groente en fruit nog mede dat van een staking in den alge. meenen zin niet kan gesproken worden, aangezien de zaken geopend blijven en in de producten, die niet vallen onder de prijsregeling, nor maal zal worden gehandeld. De verwachting, dat velen uit den detailhandel hun geheele bedrijf zouden stopzetten, is, naar men ons van de zijde derondervakgroep mededeelt, ongegrond. De communist Umberto Terra- cini is gekozen tot president der Italiaansche constitueerende vergadering met 297 der 436 uit gebrachte stemmen. De Katholieke Filmactie in het Bisdom Haarlem, welker werkzaamheid zich tot nog toe hoofidzakelijk beperkte tot het werven van leden, die zich bij belofte verplichtten geen ont raden films te gaan zien, een zuiver negatief streven .dus, heeft besloten tot een positieve actie over te gaan. Zij heeft daartoe een diocesaan filmcon gres belegd, dat Donderdag in het Miner va-paviljoen te Am sterdam zal worden gehouden. Dit congres, dat als een ..Daden- congres" wordt aangekondigd, zal worden bijgewoonld door Z.H-E. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, rector W. Bokelo'h als vertegenwoordiger van mgr. Pom- pe uit Den Haag, het directorium en het diocesaan bestuur van de K.F.A. in het bisdom Haarlem, het hoofdbestuur van de K.F.A, in Nederland, alsmede door talrijke vertegenwoordigers van organisa ties en instanties, die direct of indirect bij het filmvraagstuk zijn betrokken. Waarschijnlijk zal ook dr. J. Gielen, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschap pen, aanwezig zijn. Op het congres zal het woord Maria-Lichtmis-plechtigheid in de St. Pieter. Dit jaar hadden de wijding der kaarsen en de overhandiging van een speciale kaars aan den H. Vader weder volgens de oude tradities plaats. (Van onzen specialen verslaggever) B a a r n, 9 Februari Er ligt opnieuw een halve dag voor ons uitgestrekt, -zorgvuldig uiteengerafeld in uren, minuten en seconden. Wat doet ge op zoo'n dag? Denken, dat het vandaag zal zijn, is één gedachte. En de eerste- Aan andere dingen denken, over andere dingen spreken is een tweede. Ik heb een tasch met paperassen meegenomen, om in de uren van het wachten ander werk te kunnen doen, dat ook nog wacht. ,,D«nk maar niet, dat je hier werken kunt", zeggen colle ga's, die hier al eenige dagen lan ger zijn. Zoo wórdt de eerste illusie gedood. Zij hebben gelijk- Li In een. aanvullend memoran dum der Oostenrijksche regee ring, dat bij de plaatsvervangers der ministers van buitenl. zaken te Londen is ingediend, worden de debet. en. creditzijde van de houding der Oostenrijkers tijdens de periode der nazistische over- hccrsching belicht. Allereerst wordt er op gewezen, dat de Oostenrijksche delegatie de voornaamste debetpost het bestaan en de acties van een- ac tieve nazistische minderheid, die geschat wordt op ongeveer 70 000 partijleden, voor de annexatie en het totaal van 530 000 leden na dien niet wenscht te verdoeze len. Evenals in alle bezette Duitsch.sprekende gebieden, aldus toet memorandum, werden in Oos tenrijk Oostenrijkers vóór den mi litairen dienst en arbeidsdienst op geroepen. Er wordt op gewezen, dat tij. dens den oorlog nimmer Oosten rijksche divisies, regimenten of zelfs maar bataljons hebben be staan. In het Duitsche lager Waren Oostenrijkers zeldzamer, al naar gelang de rangen hooger- werden. Slechts twee Oostenrijksche gene raals, t.w, Rendulic en Loehr, heb. ben groote militaire operaties ge. leid. In Oostenrijksche wapenfabrie ken werd zeer veel gebruik ge maakt van buitenlandsche slavenar. beiders en krijgsgevangenen, ter wijl de Oostenrjjksche arbeiders naar het Reich werden 'overge bracht, hetgeen, aldus het memo. randum, een bewijs is, dat de na zi's de Oostenrijkers niet vertrouw den. Voorts wordt de ondergrondsche beweging in Oostenrijk na de an nexatie en tijdens den oorlog ver. meld. In Weenen alleen werden 6000 personen terechtgesteld, even als ettelijke duizenden Oostenrij kers, die in de wehrmacht dienden. Tot dusverre heeft men 36 000 Oostenrijkers, ais politieke gevan genen der Duitschers erkend. Min. stens 10.000 Oostenrijkers deden dienst in. geallieerde legers. Tenslotte worden de pplitieke maatregelen, die door politieke Oostenrijksche organisaties tijdens en sinds de bevrijdihg genomen zijn, in het memorandum opge somd. Gewezen wordt op de vorming van een voorloopige regeering met goedvinden van alle democratische partijen in Oostenrijk, de onmid. dellijke annuleering van maatrege len bij den Anschluss genomen, het ontbinden van nazi-organisa. ties, de herroeping van nazi.wet- ten en het herstel van democrati sche instellingen. 99 De lounge is overbevolkt mnt krantenmenschen en nieuwsgieri gen, die willen zien, hoe die kran tenmenschen hun werk doen. En ze doen niets! Ze zitten in de loun ge, maar onrustig, nu hier en dan daar. Ze drinken koffie in de lounge, ze drinken thee in de lounge en een borrel in de bar. Wat doet ge in een hotel, waar ge op een dag in uw vacantie zijt gestrand, omdat het regende en bleef regenen? Datzelfde doen wij hier. Eén modern nietsdoen, tegen moderne prijzen. Waar denkt ge aan, als ge 10 minuten op de tram staat te wach ten? Waarover schrijft, men als men dagen lang zit te wachten tusschen roerlooze boomen in een sneeuwwitte wereld? Over de flui tende parkietjes in de lounge van het hotel, achterbeen muur van glas, is al geschreven. Over de sneeuw eveneens. En over het wit te paleis, over het oude tolhuis aan de Praamgracht, het gedenkteeken van den slag bij Waterloo, de be schuiten met muisjes en over een dr. de Groot, die in alle beschei denheid dezer dagen met vrouw en kinderen hier zijn 60sten verjaar dag vierde. Je maakt je dagelijk- schen tocht naar het paleis, wa dend door de sneeuw. Daarachter ligt het geheim verbórgen van het nieuwe leven, dat op de belofte wacht, zooals wij hier. Men kan er staan en wachten, de stilte geeft haar geheim niet prijs. Men gaat even naar Trier, dat er schuin te- geriover ligt, warmt zich bij den haard en drinkt een borrel of een kop thee. Ge gaat terug en staat weer voor het paleis, waar twee wachten heen en weer stampen, om de voeten te warmen. En dan maar weer terug naar de lounge van Astoria. Een fauteuil, Een krant. Een kellwer. „Wat zult u gebruiken, mijnlheer?"Wat. zult u gebruiken?? Niks! Ik ge bruik den tijd. Of de tjjd gebruikt mij./Weet ik.veel! 's Middags bij 't borreluur komt er wat leven in de brouwerij. Een der journalisten, die in 1939 de maand Januari hfer beleefde bij de geboorte van Prinses Beatrix vertelt ,,tot stichting der ouderen en leering der jongeren" Van het leven toen, hier in ditzelfde hotel. Van den Ierschen journalist, die dacht., dat wij straks hij de geboor te, 'beschuit met echte muizen zou den eten. Levend of dood. Huh, wat een barbaren, die Hollanders! En, van den goochelaar, professor Zus of Zoo uit Brabant, die op 28 Januari een gestranden ooievaar aan het paleis afleverde. 's Avonds werd de sfeer volko men. De persfotografen hielden generale repetitie. Een batterij lampen werd in de hall geplaatst- Het was nacht. De persfotografen slapen jasje uit, boordje af en armen gesteund op tafel, het hoofd slapend in de hand. Lampen flitsen op. Camera's snorren. Een Fran sen man ligt daarnaast op zijn rug te filmen. Paramount! Dan op eens het alarmsignaal. Alles springt op, grijpt het fototoestel en rent dwars door de hall, over ta feltjes heen naar buiten. Het kind je is er. Camera's snorren. De deur valt dicht achter de wegrennende fotografen. De opname is klaar. De generale repetitie is geslaagd. De uren der nachten Daarom wachten wij weer. Ook de wacht wacht. De Nachtwacht. Want het bericht kan vannacht komen en wie de wacht heeft, zit bjj de telex, met een politieagent, die de kopij afscheurt- Wat een job! Als het bericht komt, moet hij onmiddellijk het geheele hotel alarmeeren. Daarom wachten we- Wat is wachten? Ik heb het nooit geweten. Nu weet ik het- Wachten is den tijd. wegdenken. En dan denkt ge aan den versregel van' Frederik van Eeden: ....En lang, lang, lang, zijn de uren der nach tenF. S- worden gevoerd door mgr. F N. J, Hendrikx, vicaris-generaal in he# bisdom 's-Hertogenbosch en voor zitter van het hoofdbestuur der K.F.A. in Nederland, terwijl de heer J. P. Griblinig, secretaris van het diocesaan comité der K F. A. n het bisdom Haarlem, een in leiding zal houden over ,,De psy chologische invloed van de film"- Tijdens de daarop volgende ge- daChtenwisseling zal ook het rap port ter sprake komeii, uitgebracht door het voorloopige bestuur van het diocesaan comité voor K.F.A. Deze gedachtenwisseling zal, naar men hoopt, leiden tot een effec tieve samenwerking met geeste lijkheid, Katholieke Actie, jeugd- en jongerenbówegintg, onderwijs n andere katholieke organisaties in het bisdom Haarlem. Na te hebben gewezen op den verderfelijken invloed van de aan den smaak van het groote publiek aangepaste film. constateert h.et rapport, dat, wil de K.F.A. vol doende gewicht in de schaal leg gen, er volgens de richtlijnen moet worden gewerkt, die zijn aange geven in de encycliek ..Vigilante Cura". K.F.A. bestaat dus aller eerst uit 'de binding van alle ka tholieken in' haar. organisatie-en de jaarlijks af te' leggen belofte om alleen toelaatbaar verklaarde films te gaan zien. Daarnaast is een werkplan op gesteld, volgens 'hetwelk de KF.A. een nauw contact tot stand zal trachten te brengen met de Ka tholieke Actie en met de jeugd- en jongerenorganisaties. Bovendien overweegt men, met name in de groote steden, filmcursussen te organiseeren, teneinde dan smaak van de jon geren te veradelen en de jeugd kritisch, in den goeden zin van h/et woord, ten aanzien van de film op te voeden. Van het grootste belang acht bet rapport het, dat wordt overgegaan tot de oprichting van een katholiek centrum voor filmstudie ten behoeve van lei ders in de K.F.A. Bovendien is het noodzakelijk, dat men. de ouders wijst op hun plicht ten aanzien van 'hun kinde ren in verband met het filmvraag stuk. (Kinderen behooren nooit zonder geleide en vooral niet te vaak een bioscoop te bezoeken). De K.F.A. zal trachten het ka tholiek onderwij'S in de filmop- voeding in te schakelen, terwijl aan den bisschop zal worden ver zocht, één of twee priesters in bet bisdom speciaal te belasten met de behandeling van het filmvraag stuk. Tot slot wordt overwogen den plaatselijken comité's op te dragen geleidelijk contact te zoeken met de bioscoopexploitanten om dezen te overreden bij het vertoonen van- films rekening te 'houden met de K.F.C.-keuring, aangezien de er varing heeft geleerd, <}at een bioscoopexploitant, zeker als hi} katholiek is, daarvoor niet onge voelig is- De K.N.A.C. ontving van B. en W. te 's-Gravenhage bericht, dat de reeds als zóódanig aangewezen hoofdverkeersweg; Wasschenaar- schewegJavastraatLaan van Meerdervoort, Kijkduinsche en Ockeryburgstraat A!iidastraat. welke gezamenlijk de verbinding Oost-West vormen, zoodra de rrtateriaalpositie dit toelaat door foor'den zal worden kenbaar ge maakt. Hieruit moge blijken, aldus de conclusie der K.N.A.C., dat het systeem van aanwijzen van hoofd verkeerswegen (voorrangswegen), door de bebouwde kommen der steden, zooals dit reeds verschei dene jaren door Den Haag word,# gevolgd, in de praktijk voldoet. Woensdag -12 .Felbruari a-s. ver trekt een Nederlandscbe handels delegatie, onder leiding van den heer S T H J Teppema, naar B|jervos_Aires voor het voeren van handelsbesprekingen De temporaire krijgsraad te Medan heeft Donderdag een aanvang gemaakt met de be. handeling van de zaak tegen den grootsten Jaapanschen oorlogst, misdadiger van Sumatra, Nis. jioera Gyzo, die van November 1943 tot de Japan&che capitula. tie, directeur van de gevangenis im Sianlar was. Tengevolge van slechte betoam. deling is een zeer groot aantal v'an de politieke gevangenen van allerlei landaard omgekomen Van de 38 Nederlanders helbben slechts 9 levend de gevangenis verlaten, van wie er nog verschillende later 'aan de gevolgen zijn overleden. O m werden hier gevangenen aan een kruishoujt. geslagen en met rotan tgegeeseld, waarbij Nisjioera en zijn vrienden lachend toekieken De gevangenen ontvingen als voed sel slechts 50 graen rijst per dag, terwijl in het geheel geen medi. cstmenten werden 'verstrekt. Ster venden werden op een draagbaar in de brandende zon' gelegd en ge- sehopt, teneinde hen tegelijk met de des nachts (gestorvenen te kun, nen begraven De auditeur mill, tair, mr. W. Beun, heeft voor he# voorlezen van de tenlaste legging een indrukwekkende toespraak 'gehouden De wreedheden van de Japanners culmineerden, aldus mr Beun, in de gruweldaden, welke in de gevangenis van Siantar zijn bedreven en waarvoor beklaagde verantwoordelijk is. Hij kondigde aan, dat 5 getuigen zullen ver.- sdhdjnen, die die gruwelen over. leefd hebben n'l. 1 Nederlander, 1 Chinees en drie Ambonn-eezen en dat verder verklaringen ziullen wiorden voorgelezen van reeds ge. repatrieerden of naar elders ver. trokkenen Beklaagde verklaarde ma voorlezing van de tenlasteleg. ging, onschuldig te zijn.-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4