Optimisme en radicalisme De nieuwe Parijsche Zware tijden in oostenrijk DE KARDINAAL SPREEKT TOT DE JONGEREN Spiegelgladde wegen in Midden en Zuid modellen 't Verwoestende werk der nazi's Christendom en toekomst Kard. Innitzer vertelt Zooals onze Parijsche me dewerkster verleden week mededeelde beginnen de modehuizen met het uit brengen van hun nieuwe lentemodellen. Hiernaast ge ven wij een eerste snufje: een donker blauw middag japonnetje met een wit piqué kraagje: dood eenvoudig maar chique. (Model Jacques Heim foto Scaïoni). 1 Voor het vaderland gevallen STRIJD TUSSCHEN DOOI EN VORST AAN DEN GANG WEINIG VERANDE RING MAANDAG 10 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 In de Groote Schouwburgzaal te Utrecht kwamen Zondagmid. dag vertegenwoordigers en leden der Katholieke jeugd.standsorga. nisaties bijeen, om protesten te uiten tegen verkeerde toestan den maar ook om beloften uit te spreken en hun besluiten neer te leggen aan de voeten van Kardinaal De Jong. Behalve veel geestelijke1 leiders van KAJ KJMV, Kath. Jonge Werkgevers, Jong.Studenten en JPBB, was ook aanwezig minister J. H. van Maarsseveen, terwijl' be. richt' van verhindering was bin: nengekomen van minister Huys. mans. Een algemeen begroetingswoord werd gesproken door den heer H. Geijes, die de verzekering kon ge. ven, dat de katholieke jongeren, krachtens hun levensbeschouwing, een belangrijk aandeel zullen kun. nen nemen in den strijd, om de wereld weer te winnen voor Chris, tus. De Limburger Joep Stollman, hield als woordvoerder van alle aanwezigen, vervolgens een toe. spraak. Uitgaande' van het stand, punt, dat de jeugd optimisme en radicalisme huldigt, terwijl de huidige bezinning op algemeen menschelijke waarde beangstigend aandoet om het gemis aan 'n god. delijk beginsel, verklaart spreker weinig te bunnen verwachten van de moderne stroomingen. Hij er. kent, dat er in eigen milieu fou. ten zijn, maar de geheele samen, leving is hieraan schuldig, vooral - de ouderen, die - 'n verkeerd voor beeld geven. De algemeene ver vlakking moet, zij het dan_ niet aanvaardbaar, toch begrijpelijk worden geacht. Gelukkig zijn thans 70.000 jongeren bereikbaar door d jeugdorganisaties. Laat men thans 'bij hun cultureele vorming be. denken, dat de ziel van alle cul tuur de cultuur der ziel is. Als de jeugd begrepen en gesteund wordt door goedwillende leiders en Over. heid, zal zij het vertrouwen weer weten terug te winnen; de organi. saties zullen hiertoe bijdragen door het Ideaal van den arbeid voor oogen te houden. Getuigend van een vasten wil het voorbeeld te volgen van hen, die het Christelijk ideaal voor ons uit droegen, verklaart spreker, dat de jeugd in haar hart een monu ment zal optrekken ter gedachte, nis aan velen, die hun leven voor een mooi ideaal geofferid hebben. Met het radicalisme der jeugd zul. len wij blijven gelooven in 'n over. winning van het Christendom om de strijdende Kerk in ons Neder, land weer groot te maken. Henk Schaer droeg hierop ze. veri hoofdstukken uit de Apoca lyps voor. Vervolgens traden de vertegenwoordigers der Kajotters, der Jonge Boeren'en Tuinders, der K. J. M. V. en der Kath, Jonge Werkgevers naar voren, om hun conclusies kenbaar te maken en hun beloften uit te spreken. Zij spraken over innerlijke ver. dieping entrouw aan de katholi.e. ke leiding, over persoonlijke vor ming, over verantwoordelijkheid bij de maatschappelijke structuur en over persoonlijkheidscultuur hij den opbouw van een beter Neder, land, waarbij de bedrijfsorganisa. tie haar werk zal doen en waarbij de consequentie der principes zul len aanvaard worden. Rede van den Kardinaal Dan stortd Kardinaal De Jong op en betoogde o.m. als volgt: Erkentelijkheid betuigt Zijne Eminentie aan den heer Stollman voor de vertolking van de idealen der jeugd. Als een der ouderen weet Z. Em., dat de toekomst aan de jeugd behoort met haar idealis me en enthousiasme. Tégenover degenen, die zorgeloos van het le. ven genieten, staat het ideaal der jongeren om alles te herstellen en ons land aan Christus terug te ge ven. Als de jeugd dit prachtig ideaal weet uit te voeren, kan zij later op een goeid besteed leven te. rug zien en kunnen wij gerust zijn over de toekomst. Evenals 't mos. tendzaadje uit het Evangelie, dat later een-groöte boom werd, is het Christendom 19 eeuwen geleden eenvoudig en nietig begonnen, doch het heeft in den loop der tij den .een geweldige levendmaken. de kracht ontplooiden het aan. schijn der wereld weten te ver, nieuwen. Later is het Christelijk geloof verslapt en heeft een ge. deelte der wereld zich daarvan af gewend, zoodat er nu weer een nieuwe geest moet levendig wor. den, welke de wereld tot God te. rugbrengt; en dezen geest moet de°jeugd uitdragen om te komen tot een levendig en vurig Chris, tendom. Na jarenlange slapheid te. genover het Christelijk ideaal pro beerden het socialisme en commtU nisme aan de armen iets positiefs te brengen en beiden kregen aan. hang, om-dat zij een soort geluk voorspiegelden. Het communisme echter is goddeloos en jje-s'rijri' d n godsdienst, vandaar dat strijd ontstaat tusschen het' Christendom en het communisme, in welken strijd de jongeren voorop moeten gaan voor Christus. Het best kan -de jeugd aan dezen strijd deelne men in verband der standsorgani saties, daar deze vermeerdering van godsdienstzin bevorderen, Z. Em. spreekt zijn groote vreugde uit over den vorm van samenwerking tusschen de Kath. Jongerenbeweging en de Nat. K. A. der mannelijke jeugd en uit den wensch, dat de Kath. Jongeren Beweging intens me* de K. A. zal samen werken. Onze priesters zullen hen daarbij steunen in Jiet bewustzijn van de belangrijkheid hunner taak. Met een opwekking om dit werk met en voor Christus te doen, besloot Z. Em. zijn toespraak. Toen klonk hels lied: „Wilt he. den nu treden" en hierna gaf de Kerkvorst aan allen zijn zegen. De bijeenkomt werd beëindigd met het .Wilhelmus". Volgens e^n officieele mededee. ling, welke door radio Berlijn werd aangehaald, is de president van de Duitscfre spoorwegen te Berlijn, Herr Kapelle uit zijn functie ontslagen, omdat hij ver borgen had gehouden, dat hij in 1933 om opneming in de nazi-partij verzocht had. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 24 t.m- 30 Januari 1947 de navolgende verliezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Kon Marine: sergeant der mariniers F. Steens, Nijmegen, 25 Jan. 1947 in de omgeving van Soerabaja tengevolge van vijandelijke actie gesneuveld; korporaal der ma riniers A. J. van Lunsen, uit Barneveld, 24 Jan. 1947 in de omgeving van Soerabaja tenge volge van vijandelijke actie ge sneuveld. Kon. Landmacht; soldaat le kl. C. van Toledo van 11-10 R.L, uit Rotterdam, 28 Jan. 1947 te Bahjoe Oeroep tengevolge van vijandelijke actie gesneuveld; soldaat H. S. Weert's van 11-14 R.I., uit Heerlen, 20 Jan. 1947 in kampong Pitameh bij Padang gesneuveld. Kon. Ned- Indisch leger: kapitein der artillerie B. L. C. Duurtsema, uit Arnhem, 23 Jan. 1947 te Tjerme bij Soera baja tengevolge van extremisti sche actie gesneuveld; korporaal Socdardjo, uit Ned -Indië, tenge volge van extremistische actie gesneuveld. (Van onzen correspondent.) WEENEN, 1 Februari 1947. Het sneeuwt buiten mijn ra men in de Weensche straat. Het sneeuwt en dooit tegelijk, en alleen op die plaatsen, waar geen menschen en voertuigen komen, blijft de sneeuw wit liggen. Maar vanmorgen, toen ik op weg was naar het Aarts bisschoppelijk Paleis, waar ik een bezoek zou brengen aan Kardinaal Dr. Theodor Innit zer, vroor het nog 14 gr.,en overal in de straten stonden armelijk gekieede vrouwen en kinderen met geelbleeke gezich ten bjj de bakkerswinkels in lange rijen te wachten, want in de laatste weken is er bijna geen brood te krijgen in Wee- nen. De eerste gevallen van hongeroedeem zijn al gemeld, en de instanties voorspellen nog slechtere toestanden in de twee volgende maanden. Ik schaamde mij, eerlijk gezegd, bij het zien van zooveel ellende, voor mijn ontbijt „ham and eggs", en was blij, toen ik het Paleis in het midden van de stad bereikt had. Het barokachtige gebouw werd bij een bombardement in 1944 licht beschadigd. Men is nu al maanden lang met het herstel bezig, maar het vlot niet erg, vanwege het voortdurende gebrek aan materiaal. Kardinaal Dr. Theodor Innitzer, een krasse zeventiger, lang, grijs en vriendelijk, ontving mij in een kleine eetkamer, een kamertje met houten stoelen, boeken langs de wanden en een eenvoudig schoolkruisaan den witten muur. Dit is zijn eenige, schamel ver warmde vertrek. Kolen zijn on mogelijk te krijgen. Wij spraken over de religieuse problemen in Oostenrijk. Zooals in Duitschland zelf, al dus de Kardinaal, heeft de Ka tholieke Kerk in Oostenrijk zware verliezen geleden onder het door dringen der nazi-ideologie. Dui zenden hebben in de eerste jaren na den „Anschluss" de Kerk vrij willig verlaten, zoodat men bij de bevrijding van Oostenrijk met niet meer dan 15 tot 18 prac- tiseerende Katholieken rekenen kon. Langzaam echter komen deze verdwaalden nu naar de Moeder- j kerk terug. Men schat het aantal bekeeringeri op tweehonderd per maand; maar ook hier zijn do moeilijkheden overweldigend groot. Er is letterlijk gebrek aan alles. Er is vooral een dringend Er is gebrek aan theologische studieboeken op de seminaries,, aan jnissaals, bijbels, misgewa- den en zelfs kaarsen. Wij zijn niet in staat, verteld® mij de Kardinaal, om onze kerk gebouwen te verwarmen, want er zijn geen kolen, zoodat velen, die tóch al zwak staan in hun geloof. Zondags vanwege.de koude uit de kerk wegblijven. Hoopvollere aspecten, oor zoover die aanwezig zijn, liggen vooral bij de jeugil. Met schrik om het hart hebben verschil lende priesters het godsdienst* onderwijs in de scholen, na do bevrijding weer ter hand geno men. Men verwachtte, dat voor al de jeugd onder de nazi-in vloeden zou hebben geleden. De oudere leerlingen blijven overal een moeilijk te hanteeren ob ject, maar vooral in de lagere scholen ziet de toekomst er hoopvol uit. vertelde mij gebrek aan priesters, want in de; Zijne Eminentie laatste acht jaren zijn er geen over een rondreis, welke hij eemga nieuwgewijden in de plaats van de ouden getreden, en van de oude garde zijn er velen als sol daat of aalmoezenier aan het front gevallen, of bevinden zich nog voor onbepaalden tijd ergens in krijgsgevangenschap. Wanneer er voldoende priesters zouden zijn, om vooral in de groote steden regelmatig op huisbezoek te gaan, zouden de bekeeringen in veel grooteren getale volgen. Verder is er een nijpend gebrek aan goedkoope kerkboeken, die in het bereik van, de massa komen. weken geleden in zijn diocees on dernomen had, waarbij hij ook verschillende lagere scholen be zocht had. De groote belangstel ling van de jeugd voor dagelijk- sche, godsdienstige problemen! was een van de meest opvallende verschijnselen geweest, terwijl Zijne Eminentie overal een vol doende kennis van den catechis mus had kunnen, vaststellen. Ofschoon ook catechismussen een schaarsch artikel geworden zijn, zuchtte de grijze Aartsbis schop. Blfstedenrijders kiezen het zeegat Bij Hindeloo pen verlaten de deelnemers de binnenvaarten om over. het IJsselmeer den tocht naar. Workum voort te zetten. Een langgerekte gordel van hoo- gen druk strekt zich uit van Siberië via Midden-Seandinavië en IJsland naar Groenland. Tten Zuid westen van Ierland ligt een depressie, die nu langzaam opvulf. Een nieuwe, zich nog ontwikkelen de storing, trekt van Spanje in de richting van de Z.-Fransche kust. Onder invloed van de depressie bij Ierland is de temperatuur in de ihoogere luchtlagen aanzienlijk ge- stegeij, In verband daarmede viel er in het Zuiden en hier en daar in het midden van het lancj regen bij temperaturen onder het vriespunt aan den grond- Later drong de warmere lucht ook in de onderste luchtlagen meer naar het Noorden door. Zondag stegen de tempera turen in Limburg, Brabant en Zee land tijdelijk boven hét vriespunt. De stroom van koude lucht uit Rusland via Noord-Duitschland is echter onder invloed van de stij gende barometers over Scandinavië weer in kracht toegenomen. Van daar, dat in de overige overgangs zone tusschen de koude Russische lucht en de warmere, van den Oceaan afkomstig, de tempera tuur-tegenstellingen aanmerkelijk zijn toegenomen. De overtocht over de Merwede* bij Gorinchem is door het uitval len van de groote boot met auto's* niet mogelijk. Men zal trachten; met een kleine boot de verbinding} met Sleeswrjk tot stand te brengen Weer verwachting medege. deeld door het K N M I te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: De overgangszone tusschen de koude en warmere lucht ortier. gaat schommelingen van eenige tientallen kilometers'in de om geving van het Zuiden van het j land Dit veroorzaakt groote tempera tuurtegenstellingen tus. sc'nen de Noordelijke en Zuide lijke provincieszwaar bewolkte lucht met plaatselijke opklarin gen; hier en daar eenige neer. slag en aanhoudende vrij krach tige Oostelijke wind. ,11 Febr.Zon op 8.05 uur, onii der 17.45 uur: maan op 0.00 uur, j onder 10.36 uiur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5