Bernadette en Lourdes De temperatuu r-„slag" in het Zuiden Voor onze mannen in Indië op het witte doek orstperiode weer verlengd PAGINA 4 DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 AANHOUDENDE VORST DISTRIBUTIENIEUWS Kaas en eieren CIVILTA CATTOLICA TEGEN V. N. TECHNISCHE WIJZIGING L.O.-WET DE HULP VA? HOFWIJK VERDEDIGER TE NEURENBERG „OVER TROEFD" Verraders krijgen hun straf BOEK VAN WERFEL VERFILMD VON KESSELRING KOMT VOOR GEVALLEN VOOR HET VADERLAND 'Aankomst van de parlementaire commissie in Curacao; de begroeting heeft plaats door den voorzitter van. het Curacaosche Volks-comite, den heer Davelaar (bij microfoonVerder v.l.n.r. mr. Stokla, omroepleider van de Curam, E. Jonckheer, statenlid, J. Corver, gouvernements-secretaris, mr. Kropman en dr. Costa Gomez. De aanval van den dooi op het vorstgebied in onze omgeving is opnieuw mislukt en de vorstpe riode wordt dan ook in ieder ge val weer met enkele dagen ver- Ifengd, want de volgende mogelij ken aanval op het zich thans weer uitbreidende vorstgebied bevindt zich nog midden op den Oceaan in den vórm van een nog weinig actieVe depressie. Hedenmorgen om 9 uur werden de volgende temperaturen geme ten: vliegveld Twen the 11 gr. C.; Den Helder 8 gr. C.; Vlis- singen 6 gr. O.; De Bilt 8 gr. C.; Schiphol 9 gr. C.; vlieg veld Eindhoven 7 gr. C.; vlieg veld Leeuwarden 10 gr. C.; vliegveld Eelde 11 gr. C.; vliegveld Beek 6 gr. C.; Ypen- burg 9 gr. C.; Gilze Rijen 7 gr. C. Velen zullen zich afgevraagd hebben, wat de oorzaken kunnen zijn van de hardnekkigheid van de koude en waarom de vorst in het Zuiden van het land eerder af neemt, en tijdelijk in dooi over gaat dan in het Noorden. De oorzaak moet gezocht wor den in de groote stabiliteit van de luchtdrukverdeeling over Scan dinavië en Rusland, waardoor in deze gebieden met slechts korte onderbrekingen gebieden van hoo- gen luchtdruk voorkomen. Wanneer bij een dergelijke luchtdrukverdeeling een depressie over de Golf van Biscaye en Z.. Frankrijk doordringt, nemen de luchtdrukverschillen over onze omgeving en Duitschland toe. waardoor de wind uit Oostelijke richting aanwakkert. De lucht nu, die over het Noorden van ons land stroomt, wordt aangevoerd over de N,_Duitsche laagvlakte en is direct afkomstig uit het koude Russische grondgebied. Deze koude luchtstroom heeft een na tuurlijke Zuidelijke begrenzing, die loopt van Kaukasus naar de Karpathen en verder langs het Reuzengebergte, naar de Midd'en- Duitsche gebergten, die zich uit. strekken wel is waar in hoogte afnemend tot in de buurt van Nij megen. Wanneer nu de warme lucht uit het Zuiden aangevoerd wordt, moet deze de verschillende gebergten passeeren en wordt ge. dwongen op te stijgen, tengevolge waarvan de warme lucht boven de dikke koude grondlaag terecht komt en deze bijna *niet kan aan tasten. De lucht, die dus over het Noorden van ons land naar het Westen stroomt, behoudt haar koude eigenschappen. Wel kan er regen doorheen vallen bij het epglijden van de warme" lucht voor Limburg, Brabant en Zee. land is de toestand echter anders De koude luchtlaag, die bij dergel lijke luchtdrukverdeelingen daar uit 't Oosten wordt aangevoerd, is minder dik, omdat de koude lucht Weerverwaohting medegedeeld door het K N M.I te De Bilt gel. dig tot Woensdagavond: Iets afnemende, doch vooral langs de Wadden.eilanden tijde lijk nog krachtige Oostelijke wind; overdrijvende woffirenvel. den, waaruit plaatselijk wat sneeuw valt: matige tot strenge vorst. 12 Febr.: zon op 8.03 uur, on. der 17.47 uur; maan op l.lO uur, onder 10.53 uur. zelf eerst de genoemde gebergten heeft moeten passeeren. Het over deze dunne koude grondlaag heenstroomen der warme lucht (heeft dan direct veel meer in vloed en kan de temperatuur soms tot boven het vriespunt brengen, ook al blijft de wind Oost. Het is dus heel verklaar baar, dat een aanval van den dooi op het vorstgebied in Eiyopa juist over het Zuiden van ons land wordt afgeslagen. Gisteren zijn drie personen van een punt ten N van Hornhudzen (Gron.) te voet over het ijs naar Schiermonnikoog geloopen In den middag keerden zij terug. Goed nieuws uit Ameland De burgemeester van Ameland deelde (mede, dat de algemieene toe. stand op Ameland, in tegenstelling tot andersluidende berichten, bui. tengewolon gunstig is. Iin elk geval niet minder ongunstig dan aan den vasten wal. Gisteren hebben vliegtuigen weer twee vluchten AmelandLeeuwar. den gemaakt. Woensdagmiddag om 1 uur wordt het telefoonnet van 'sGravenzande geautomati seerd onder no. K 1748. Het is dan bereikbaar uit de distric ten 's-Gravenhage, Haarlem, Breda, Goes, Eindhoven, Gro ningen, 's-Hertogenbosch, als mede buiten de drukke uren, uit Amsterdam. In de periode van 16 Febr. t.m. 1 Maart zal aan degenen die een A, B, of CJcaart hebben 50 gram kaïas boven het gebruikelijke ramt. soen van 200 gram worden ver. streikt. In de bonnenlijst, welke Donder, dag a.s bekend gemaakt wordt, is voor alle leeftijdsgroepen een bon aangewezen voor 2 eieren. In de door de Jesuieten uitge geven „Civilta Cattolica" doet pater Messineo een krachtigen aanval op de V. N. om haar hou ding ten opzichte van Franco en de aanbeveling tot het terugtrek ken van ambassadeurs en gezan ten uit Madrid. Pater Messineo voert aan, dat het toepassen van de statutaire bepalingen van de V. N. en van sancties, bedoeld tegen volkeren, die de veiligheid en den vrede be dreigen, rechtens slechts kan ge schieden tegen leden van de V. N. zelf, die door het ratificeeren van de statuten onder de jurisdictie van de V. N. zijn gekomen en ge bonden geacht kunnen worden door de vrijwillig aanvaarde ver plichtingen. Met welk recht meent de organisatie der V. N. zich ge machtigd, een vrijen, onafhanke- lijken sta>t te controleeren, te veroordeelen en te eischen dat de wettige vertegenwoordigers van dit regime de macht zullen op geven De minister van Onderwijs heeft de commissie geinstalleerd, Welke een technische wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 zal voor bereiden. Minister Giielen wees er in een toespraak op, dat een aan tal van de maatregelen, welke in den bezettingstijd tot stand zijn ge komen, in de wet zullen moeten worden geïncorporeerd, terwijl het voorts noodzakelijk is gebleken eenige technische wijzigingen in de wet aan te brengen. In het bij zonder vestigde de minister de aandacht op de noodzakelijkheid van een regeling van de oorlogs- en bezettingsschade van de scho len; hij drong mede met het oog op den te dezen in de Staten Gene raal geuiten wensch hoewel de materie, welke de commissie te be handelen krijgt, uiterst moeilijk en- ingewikkeld is, op grooten spoed aan. De voorzitter der commissie, dr. Wesseling, beantwoordde de rede en zei o m. dat het de bedoeling is het rapport begin Juli uit te brengen. .MARINIERTJE TWEEDE KLAS!. Wat was je Pi-pa in z'n sas, mtt dat door jou gestuurd pakketje, je Moe kreeg van hem van. vreugd een zetje. 'lt Is nogal niks zoo'n pak saffianen, hij stuurt hiermee zijn dank naar 't land van bananen. Het rijmelen is zoowaar in, zijn. bol geslagen maar hij heeft er den tijd voor in deze dagen. Niet dat hij anders zich deer lijk verveelt want jie hebt een lieve zus Jan, en dat scheelt. Je weet, zij heeft altijd een lachenden snuit, maar vanmiddag, jatoen snikte zij 't uit, Toen jullie daar zongen, eer. biedig, zoo prachtig, 't was werkelijk mooi Jan, ik meen het, waarachtig. En, dan die jongen, die zoo eenzaam daar stond van kamg raden verwijderd, toen heer Hofwijk hem vond. Geen post krijgt die knul. ook niet met Kerst. *t is te begrijpen, dat zoo'n hart dan haast berst. Maar onze Hofwijk is een vent uit één stuk, dat was voor dien jongen een heel groot geluk, die vroeg hem zoowaar op vroolijken toon: „Jij komt van, 't Noorden is 't niet, mijn zoon?" En 't was zoo. hij kwam uit het land van de Friiezen, greep met graagte die hand, en uit was het kniezen! Zoo pratend over meren en schaatsen De Duitsche verdediging bij het proces te Neurenberg tegen de nazi.artsen heeft Amerikaansche artsen er van beschuldigd, even als de Duitschers proeven op men. schelijke wezens te hebben geno men, ook tegen den wil van de slachtoffers. Dr. Servatius, de advocaat van dr. Karl Brandt verzocht bet hof als bewijsstuk voor deze verklariiig te willen aannemen een uittreksel uit een Aimerikaanseh blad, waar. in een gedetailleerde beschrijving wordt gegeven van bepaalde me dische proeven in de gevangenis te Atlanta. wist Hofwijk hem weer tusschen de jongens te plaatsen. Ik mag hem graag dien- man van de krant, schrijft driemaal per wieek, voor ons ook een band. En ken jij een jongen, die ook nooit iets hoort, geef mij zijn adres, maar maak dan wat voort. Een vreugde voor mij als men hem adopteert ik verzeker je Jan, hij het lachen weer leert. Ik weet wat je denkt; Dat is echt the bricklayer. Ja, Engelsch is mooi, ja, vooral het woord player. In feite spring ik hier van de-.hak op de tak, als excuus moge gelden, het gaat om tabak! Nu weer ter zake, ik blijf weer in lijn, je schreef, dat mijn, brieven zijn werkelijk fijn. Een kracht-toer is het, dit bij elkaar te flansen, probeer jij het ook eens, ofte druk met het chancen? Ik meen jandorie wanneer je dit leest, je dan denkt; ,,Die is ook jong geweest", Saja toiean, en toen was er ook wel wat te beleven maar te allen tijde verstandig gebleven. Tusschen de regels zoo stiekum een raad neem het ter harte, blijft een prachtig soldaat! Tort slot, volgt immer die inwendige stem: Richt niimmcr je geweer. maar je gedachten op Hem! Werkelijk, ik meen, dat het tot zoover wel kan, uitgeput ben ik, gegroet, van MESSELMAN. De 32-jarige M. Jvlerjers uit Maastricht, die tijdens de bezet- BRUSSEL, 8 Februari 1947. Te Brussel wordt op het oogen. blik ,de film vertoond: „The song of Bernadette". Als katholiek staat men steeds aarzelend en met een zeker wantrouwen tegenover tooneel en film, wanneer deze godsdienstige onderwerpen willen behandelen. Al te dikwijls worden op dit gebied onze gevoelens ge kwetst. omdat het spiritueel kli maat wegens den commercieelen opzet plaats moet maken voor op geschroefde, conventioneele voor. stellingen,' die het onderwerp vervalschen, en er een kwezelach tigheid in leggen, die de katho liek zelf in de eerste plaats van de hand wijst. Een „leven" van de H. Theresia van Lissieux, Going my way, The bells of St. Mary, The keys of the Kingdom, en nog onlangs een ,,leven" van pater Damiaan, zijn allemaal films vol goede bedoelin gen, maar geenszins vrij van voor katholieken hinderlijke eigen schappen. '.The song of Bernadette" is een film met een katholiek thema, die hoog boven haar voorgangsters uitsteekt. Zoowel de. librettist als de metteur en scène, en ook de acteurs zelf hebben in deze film zóó goed den juisten toon weten te treffen, dat dit werk tot een monument is uitgegroeid. De film werd vervaardigd naar het boek „Das Lied von Berna dette", van Frans Werfel. Deze Werf el was een Oostenrijksche Israëliet, die bij den Anschluss naar Frankrijk was gevlucht. Hij overleed in 1945 Volgens een zijner vrienden had hij te Lour des de belofte afgelegd een boek ter verheerlijking van Bernadette te schrijven indien hij veilig en wel de Vereenigde Staten zou be reiken. Hij arriveerde daar en heeft er zijn in 1940 gedane be lofte gehouden. Kon een film over Bernadette ons. katholieken, met een zekere argwaan vervullen, nog erger werd dit als men vernam dat het onder werp door Hollywood zou worden behandeld. Welnu, laat het ons volmondig erkennen: de vrees is ongegrond en „The song of Ber nadette" is een in veel opzichten bewonderenswaardige film gewor den. j Het is weliswaar niet volmaakt. Zij die Lourdes kennen, zullen op „geografisch" gebied meer dan één verwondering hebben. Enkele ta- fereelen konden beter weggelaten worden, daar deze zonder ünte- greerende beteekenis zijn voor het verloop van het thema. Ook kon hier en daar een wat te theatraal effect worden gesupprimeerd. Maar dat alles is -niet in staat om de hooge kwaliteit varn het geheel aan te tasten. De film brengt ons eerst in een in de rotsen uitgehouwen krot- woning .armoedig en ongezellig, waar de familie Soubirous woont: de Va-der, de moeder en de vier kinderen .twee jongens en twee meisjes. Eén der meisjes is Ber nadette (Jennifer Joines) die ast matisch en van teere constitutie is. Wij zien vervolgens Bernadette in de klas van de landelijke school. Va,n al de leerlingen der kias is Bernadette de minst verstandige, mede ten gevolge van herhaalde lijk afwezig zijn. Zuster Marie- Thérèse (Gladys Cooper) is niet erg op Bernadette gesteld en bij-na tot op het einde van Bernadettes léven zal dit onbegrip blijven be staan. Dit onbegrip wordt aanvan kelijk ook gedeeld door den pas toor (Charles Bickford), die ech ter spoedig een der groote verde digers van Bernadette zal worden. De verschijningen in de grot beginnen. Bernadette wordt be spot, gewantrouwd, verdacht ge maakt. Slechts weinigen waren er, die in den beginne bewust of onbewust aanvoelden dat groot- sche dingen met haar aan het ge beuren waren. De uitdrukking en de houding van Jennifer Jones bij de verschij ningen in de grot van Massa- bielle, zijn onvergetelijk. Het te vlug opgegroeide meisje, met on handige, dikwijls onzekere geba ren, wordt daar geheel getransfi gureerd en groeit uit tot een zui ver en expressief beeld. De regisseur (Henry King) heeft de tafereelen der verschij ningen op aangrijpende wijze uit gebeeld. Geen pathos, geen hin derlijke trucages. Men heeft niet het zwaartepunt gelegd op het fenomeen der verschijningen als feoodanig. Men ziet Onze Lieve Vrouw, zooals Bernadette Haar in haar vizioenen mocht aanschou wen.. Doch deze beelden zijn kort, omdat de werkelijke verrukking van dat wonderbaar gebeuren in tens op het gelaat van Bernadette zelf zijn te volgen. Men is geneigd te zeggen dat Jennifer Jones niet de rol van Bernadette speelt, maar dat zij Bernadette is, zóó stralend zijn haar onschuld, haar eenvoud, haar extatisch opgaan in het bovennatuurlijke. Andere treffende passages zijn: het mirakel van de bron, de onder vragingen van Bernadette, de tra gedie van zuster Marie-Thérèse. Men stelt soms de vraag, wie de eigenlijke bezieler van een film is: de auteur, de regisseur of de ac teurs? Over „The song of Berna dette", mag getuigd worden, dat het Jennifer Jones is, al moet da delijk worden toegegeven, dat de regisseur zijn acteurs in een pas send klimaat heeft gezet, er bo vendien voor zorgende dat de grootschheid en het verheven ka rakter van het onderwerp geëer biedigd werd. ting verbonden was aan den SD aldaar, is door het bijz. gerechts hof veroordeéld tot 15 jaar gevan- genistraf. De man heeft zich o.a, schuldig gemaakt aan het z.g. verraad van Helden. De 50-jarige koopman J. Bran don en de 48-jarige oud-ver pleegster C. Meijers, beiden uit Amsterdam zijn wegens het ver raden van een groep Maastricht- sche illegalen beiden veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Gisteren is voor een Britsch militair gerechtshof te Venetië het proces tegen veldmaarschalk Al bert Von Kesselring geopend. Von Kesselring was opperbevelhebber van de Duitsche strijdkrachten in Italië. Hij verklaarde zich niet- cbuldig. Von Kesselring is aangeklaagd op twee punten: 1. Betrokken te zijn geweest bij 'het dooden van 335 Italiaansche burgers in de Ardeatine-grotten bij Rome, op 23 Maart 1944, als repressaille voor den dood van 32 Duitsche politie mannen tengevolge van een bom aanslag door Italiaansche parti. sanen; 2 Order gegeven te hebben aa.n de onder zij.n bevel staande troepen, in Juni en Juli 1944, tot het om het leven brengen van Italiaansche burgers als represaille voor 'het o-ptreden van Italiaansche partisaneh. De regeering maakt t-ot haar leedwezen beke'hd, dat in de week van 31 Januari tot en met 6 Februari en op 4 November 1946 naar thans bekend wordt de navolgende verlie. zen zijn geleden: Kon. Marine: marinier III. o.v.w G Deutekom, uit Bloe. menidaal, en marinier II o.v.w. JAC Baarde, uit Haarlem, beiden 4.11.1946 in de omge. ving van Soerabaja tengevolge van vijandelijke actie gesneu veld. Kon. Landmacht; korporaal D. H. Bloemer, uit Rotterdam, 30.1.1947 overleden tengevolge van bekomen verwondingen door explosie van een land mijn; soldaat P. van Ee, uit Baarn, l-2il947 ten Noorden van Pare.Pare gesneuveld; ser. geant J. Kuppens, uit Oud. Gastel, 1.2-1947 gesneuveld bij Palembang; soldaat P. A. Pee. ters uit Belfeld, 1-2-1947 ten Noorden van Pare.Pare gesneu veld, K. N I L.: soldaat Tong a Kong, 27.1-1947, soldaat W. F. H. Bock 28.1-1947, sergeant Bd. ta Tola, 30.1-1,947, allen gesneu veld tengevolge van extremis, tische actiemilitie^ergeant T. Okkerse, uit Amsterdam, ten Noorden van Pare.Pare gesneu veld; korporaal Moesa, 1-11.'46

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4