De wachtparade bij SOESTDIJK Edison Auto-invoer in 't jaar 1946 In den grafkelder van het N. V. V. UITVINDER IN HET GROOT Onvree met vrede voor Italië DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 Tienduizend stertocht-deelnemers Nieuwsgierig Enschedé en Stockholm PLAN VAN 25000 LIEP TOT 7000 TERUG Vondst van explosie-stoffen FRANSCHEN LEEFDEN ALS OP EEN VULCAAN De dreigende crisis in de V.S. Optimistisch geluid van „financiën" BESTUURDERS LATEN ZICH NIET KISTEN Apostolisch prefect van Britsch Noord-Borneo BIJ ZIJN HONDERDSTEN GEBOORTEDAG Opgewonden tooneelen te Rome en Napels BAARN, 10 Februari. (Van onzen specialen verslaggever). In den vroegen morgen maak ten wij weer eens een wandeling naar het paleis, dat ons als een magneet blijft aantrekken. Het is nog vrij stil, zoodat het gezang der vogels het rumoer der auto's overstemd. Een kievit begroet blij den nieuwen dag, die zonnig inzet en het licht valt als pulver door de boomen op de rulle sneeuw, die vrij hoog ligt. Een kwikstaart springt parmantig heen en weer Uit het park voor het paleis komt traag een breed, bruin brou- werspaard, dat van een schilderij van Breitner weggeloopen kon zijn, aangestapt en het doet ko misch aan, dat het slechts een klein, primitief houten sleetje trekt, waarop een gonje zak ge laden is. In Trier gaan wij ons in een holle, leege zaal bij een grooten haard, die echter nauwelijks de bloemen op de ruiten vermag te verdrijven, wat warmen. Eenzaam zitten wij daar. We wachten Dan gaat de deur open en twee elegante jongedames, die buiten een auto hebben verlaten, stor men als het ware naar binnen en vragen ons onmiddellijk: „Waar zijn nu al die telefoontoestellen? Wij dachten, dat het hier druk ker zou zijn". Wij wijzen ons char mant gezelschap erop, dat zij in het hotel Astoria Chalet moeten zijn, als zij een blik in de journa listieke keuken willen werpen. Zij waren uit Enschedé afkomstig en moesten in Hilversum zijn. Van avond zouden wij ze in Astoria Chalet terugzien In ieder geval kunnen ze zich overtuigen, dat het lot der jour nalisten niet zoo bitter is als de werksters, dit vanmorgen meen den en die wij aantroffen toen wij vrij matineus ontbeten en van wie de eene tot de andere zei: „Zouden die verslaggevers nou den heelen dag in die kou voor het paleishek moeten staan" De hoeveelste ingezetene van Baarn zal het vorstelijke bore- lingske zijn Baarn telt thans 16.321 zielen. In 1946 werden 418 geboorte-aangiften gedaan, wat mei voor den oorlog vergeleken, rijkelijk veel is. Toen was het aan tal slechts tusschen de 200 en 250. Zooals wij reeds veronderstel den geschiedt de geboorte-aangifte ten paleize ten overstaan van den voorzitter van den Raad van State Jhr. mr. F. Beelaerts van Blok land en den burgemeester van Baarn mr. T. J. van Beeck Cal koen, waarbij het kind getoond wordt. Het zal straks in Soestdijk en Baarn met het houden wan een stertocht een drukte van belang zijn. Tot nu toe hebben zich reeds meer dan 10.000 deelnemers ge meld. Het is alleen maar te hopen, dat de wegen dan beter begaan baar zullen zijn. In tegenstelling met 1939 zal het nu ook voor het paleis zeer druk zijn, want het verkeer, dat geregeld langs het paleis trekt, zal nu niet worden omgelegd. Speciale katholieke kerkdienst 'Intusschen dienen wij wel te bedenken, dat wij bij alle komende feestrumoer niet vergeten uit dankbaarheid ons hart tot God te verheffen en het is zeer toe te juichen, dat Baarn's actie „Het Offervuur" in de parochiekerk voorbereidt. Deze dienst zal be staan uit een feestpredicatie door pater Gilbertus Lohuis O.F.M. waarna het koor „Cantate Domi no", het Te Deum van W. A. Mo zart zingt. De plechtigheid wordt door den KRO uitgezonden. Valt de heuglijke gebeurtenis vóór 12 uur, dan is de dienst 's avonds om 7 uur; is de geboorte na 12 uur, dan is de dienst den volgenden morgen om 10 uur. Kanonnen wachten op het Koningsplein Onze redacteur Hofwijk seint ons uit Batavia: Op den grashoek van Batavia's druksten verkeersweg, het Ko ningsplein, voor het witte paleis van den Gouverneur-Generaal staan sinds Donderdag de vier stukken „negen-veld" van de C- batterij van het achtste regiment veldartillerie opgesteld. Ook Indië wacht op het jonge prinsje of prinsesje op Soestdijk. En de commandant van de batte rij, kapitein W. Reijn uit Breda en zijn jongens kijken even vol spanning als hun collega's in Baarn uit naar het blijde bericht, dat hier rechtstreeks moet komen van het algemeen hoofdkwartier in Batavia. Kapitein Reijn lost het liefst honderd-een schoten: „Dat is ge makkelijker in het tellen. Een en vijftig vinden we veel moeilijker". Minstens drie stopwatchtellers zullen het schieten regelen, dat met tusschenpoozen van 20 secon den zal geschieden endus twee maal zoo lang zal duren als in Baarn. De bedieningsmanschap pen zijn allen mannen van de 7-Decemberdivisie uit het Zuiden van het land. Het wachten duurt hun nu reeds lang, de alarmstel lingen zijn ook vroeger be trokken dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. „Maar we hopen op een biertje van dr. Van Mook." In tegenstelling met Nederland wordt hier eventueel al niet meer geschoten wanneer het donker in valt, dus 's avonds na zes uur. Evenals bij u moeten de schutters dan "wachten tot den volgenden morgen 7 uur voor ze de kanon schoten kunnen laten daveren over Java's hoofdstad. Een krentewegge uit Hengelo Een jcrentenwegge" van hon. dcrd pond zal de bevolking van Hengelo, eenige dagen na de ge boorte van prins of prinses, op Soestdijk gaan aanbieden. De aanbieding zal geheel vol. gens de gewoonten geschieden en er zullen zelfs boerenwagens en paarden voor naar Soestdijk ko men. De minister van verkeer, ir. H. Vos, heeft het volgende mede gedeeld over onzen auto-import: Tot 21 December 1,1. werden in totaal 7165 automobielen geïmpor teerd. Bestellingen voor ruim 7000 wagens konden niet worden uit gevoerd; als "„cadeau" kwamen circa 750 auto's naar ons land. Momenteel hebben we een wagenpark van eenige tienduizen den personenauto's, waaronder er echter vele zijn, die niet erg „mobiel" meer zijn. Ruw geschat staat minstens een kwart van de wagens permanent in garages om 'e worden opgelapt en eiken dag zullen er wel een vijf en twintig a dertig het auto-ondermaansche verlaten, hetgeen neerkomt op een potentieele vermindering van een kleine tienduizend wagens per jaar. Om vooruit te komen, moeten we dus ieder jaar minstens een tienduizend nieuwe automobielen invoeren. Importeeren we minder, dan gaat ons wagenpark wel kwa litatief vooruit, maar .kwantitatief blijft de curve omlaag gericht. Dit alles gevoegd bij het chro; nisch tekort aan onderdeelen, dè overbelasting der reparatie-inrich tingen en het daaruit voortvloeiend 'ekort aan vakmenschen, doet be grijpen, dat de vooruitzichten niet erg rooskleurig zijn. Oorspronkelijk was het plan, ge durende 1946 25.000 personenauto mobielen in te .voeren. In verband met de deviezenpositie konden slechts voor 14.243 wagens buiten- landsche betalingsmiddelen be schikbaar gesteld worden, doch ook hiervan is slechts de helft werkelijk geïmporteerd. Op de 14.243 verleende invoervergunnin gen kwamen namelijk slechts 7165 automobielen in Nederland aan; rond 7000 bestellingen konden dus niet worden uitgevoerd, in hoofd zaak vanwege de beperkte leve ringsmogelijkheden. De verdeeling was als volgt: Natuurlijk hebben de veelvul dige stakingen de leveringsmoge lijkheid ook ongunstig beïnvloed. Verdeeling over de provincies De 7165 personenauto's werden als volgt verdeeld over de ver schillende provincies: Groningen 235, Friesland 263, Drenthe 132, Overijssel 389, Gelderland 845, Zuid-Holland 1395, Zeeland 316. Nooird-Brabant 578, Limburg 399 Minister Vos gaf tenslotte het navolgende overzicht van de toe wijzingen der personenauto's door de verschillende R.V.I.'s in den lande, gegroepeerd volgens de beroepsklassen: volksgezondheid (artsen, ziekenhuizen e.d.) 24%. veterinaire dienst (veeartsen e.d.) 4%, handel en industrie 32%, landbouw en voedselvoorziening 7%, wederopbouw (bedrijven e.d. werkzaam voor den) 5%, vervoer maatschappijen, verhuurinrichtin- gen en taxi-bedrijven 4%, gemeen ten, provinciën, waterschappen en utiliteitsbedrijven 6%, sociale en cultureele instellingen en geeste lijke verzorging 3%, publiciteits- bedrijven (couranten, drukkerijen e.d.) 1%, vrije beroepen en diver sen 3% en overheid 11%, De Fransche bladen melden, dat de Fransche politie 25 groete de. pots van sterk explosieve stoffen en ander sabotage.materiaal, op versiohiileniae plaatsen langs de Fransche Atlantische kust en op sommige meer in het land gelegen plaatsen verborgen, heeft ont. dekt. Deze explosiva waren bestemd voor gebruik door Duitsche sabo. iage.groepen achter de geallieerde linies. Te Royan, ten Noorden van Bordeaux, vond de politie een op. slagplaats van zooveel springstof, als voldoende zou zijn ofn de ge. heele haven op te blazen. De berg plaatsen waren zoo verborgen, dat een boer, wiens huis geheel met mijnen, was omgeven, niet wist dat hij boven op een kruitmagazijn leefde. Behalve tonnen explosiva en Ion. ten bevatten de depots magneti. sche landmijnen, brandgranaten, speciale chemische stoffen om de bewegende dfeelen van machines te bevriezen en gereedschappen voor het onbruikbaar maken van loeit, -notieven en hoogspanningskabels. De Amerikaansche minister van financiën Snijder verklaarde in een adres aan de Kamer van Koop handel, te kunnen constateeren-, dat ondanks arbeid en begrootings- móeiilijkheden een objectief beeld van de Ver. Staten toont, dat het land welvarend is. De vrije econo mie is in staat het land zelfs tot nog grootere welvaart te brengen. Er bestaat aldus de minister geen aanleiding voor onredelijke vrees* daar 1947 niet het jaar 1929 is. In komen en productie bewegen zicll op het hoogste niveau in vredestijd en het bankwezen is nog nooit sterker geweest. De kenmerken van deflatie zooals in 1930 ontbre ken geheel. van den H. Nicolaas een dienst Utijecht 401, Noord-Holland 1377, Op 28 Januari arriveerde te Batavia wederom een trein met 454 Europeesche ex.geinterneerden uit de republikeinsche kampen m het binnenland van Java. De trein passeert de Nederlandsche linie, bezet door jongens der 7 December-divisie. Te Heerlen hebben inbrekers voor ƒ3000 aan sieraden uit de étalage van een juwelier ge stolen, terwijl uit de brandkast van het Royal.Theater eenzelfde bedrag aan geld werd meegeniet men. t We waren min of meer nieuws gierig naar de reactie \-an het NVV nu door 'het EVC-congres de fusie was aanvaard. Het Vrije Volk" vertolkt den gedachtengang. We hebben daaruit den indruk, dat de fusie van den kant van het NW, ofschoon door hem aangenomen, in. uitvoering nog wel even op zich zal laten wachten- Genoemd blad laat zich o.m. als volgt uit: De EVC heeft de fusie met het NW aanvaard, maar de manier waarop zij tot dit besluit is ge komen is niet geschikt om geest drift bij den partner te wekken. Wie zich bereid verklaart ,in de grafkelder van het NW af te dalen" om daar wat leven te wekken, geeft blijk van een mateloze zelfoverschatting, die de EVC allerminst past tegen over het veel grotere en krach tig levende vakverbond. Maar niet alleen van zelfoverschatting getuigt de vergelijking van het NVV met een grafkelder. Zij laat ook nogal wat ruimte voor twijfel aan de goede bedoelingen van wie op deze wijze tot fusie besluit. En die twijfel wordt nog versterkt door de ondemocrati sche behandeling van deze be langrijke aangelegenheid. Na de rede van den voorzitter, -den heer Blokzijl, is de discussie over de fusie gehouden in be sloten vergadering van de be drijfsgroepen en daarna is het besluit tot fusie weer in het openbaar, genomen.—Een vreemde manier van o'oen Indien het herstel der verbro ken eenheid geen zaak was vatt zo grote betekenis voor de arbeidersklasse. zou niemand over de houding van het NW in het onzekere behoeven te verkeren. De mededeling vatt het verbond sbe? tuur ,dat het zibh, na de woordbreuk, door de EVC gepleegd, aèsnog wenst te beraden, bewijst trouwens wel, dat men in de „grafkelder" wei nig lust heeft zich. om 'in het beeld te blijven, te laten kisten. Wij zouden ons kunnen voorstel-» len. dat de bij het NW aangeslo ten vakbonden, die de gevolgen van de samenvoeging in hun af delingen moeten verwerken be tere waarborgen voor een loyale naleving van gemaakte aftprakei* wensen dan de EVC tot nu toer heeft gegeven. Fat-her J. Buis van de St. Jo seph congregatie van Mill HiSI is benoemd tot apostolisch pre fect van Britsch Noord-Borneo. Father Buis werd op 19 Juni '<H te Leiden geboren en op 17 Juli 1927 priester gewijd. In Octobei; van dat zelfde jaar vertrok hij old missionaris naar Serawak. Er zijn in Amerika méér kran tenjongens geweest (die het la ter tot grooten roem brachten; in zooverre is er niets verba zingwekkends in het feit dat ook Thomas Alva Edison zijn carrière met deze nuttige be trekking bij de dagbladpers aanving- Het verbazingwekkende is veel eer dat reeds in zijn krantenjon gen-periode zijn toekomstige groot hcid zich aankondigde, dat hij, terwijl hij de kranten vervoerde, reeds bezig was met zijn uitvin dingen en plannen. In de bagage wagen van. den trein waarmee de kranten werden getransporteerd in stalleerde hij met primitieve mid delen, maar met een alle moeilijk heden overwinnende fantasie en wilskracht zijn eerste laborato rium, een eigen drukkerjjtje waar hij een eigen weekblaadje drukte en een zelf ontworpen seintoestel. Wie herinnert zich niet het spannende verhaal dat Edison's biografen vertellen over diens eer ste proeven met deze „telegraaf", over de eerste uitzending in den rijdenden trein, naar de naburige plaats Sarnia. „Sarriia hoort gij mij?" Over zijn tegenslag als de heele installatie vernield wordt en er geen geloof wordt gehecht aan zijn ..uitvinding". Tegenslag en tegenwerking heb ben hem ook later niet ontbroken, maar zijn wilskracht deed hem de tanden op elkaar zetten en door zetten tot het uiteindelijk succes- Zooals zijn fantasie steeds nieuwe wegen zag, onbegaanbaar geacht of achteloos voorbijgegaan door meer schoolsche natuurkundigen- Vandaag herdenken we den lOOsten geboortedag van den uit- zoo kort bestek zijn beteekenis samen te vatten- Ruim 1200 patenten staan op zijn naam. maar Edison zal vooral ge- eerd blijven om zijn uitvindingen op het gebied der eleetrische ver lichting. Hij moge dan al niet de eigenlijke uitvinder van de gloei lamp zijn. de practische bruikbaar heid van het licht zonder vlam" én de oplossing van het vraagstuk der distributie van electrische ver lichting blijven, met de uitvinding van accu, dynamo, fitting enz-, aan den naam Edison verbonden. Zooals we ook aan dezen toove- naar met de krachten der natuur de eerste quadruplextelegraaf danken en de verbetering van de telefoon, de gramofoon en de film camera, de dicteermachine, de eer ste uit beton gegoten huizen en vele andere nieuwigheden. Veel van deze dingen zijn ons zoo vertrouwd geworden dat we ons nauwelijks meer realiseeren Thomas Alva Edison hoeveel werkkracht, tijd en geld deze uitvindingen besparen, hoe» veel rijker en comfortabeler zij hej leven maken- Het is goed bij den lOOsten geboortedag van Thomas Alva Edison even stil te staan bl| de enorme verdiensten die deze groote Amerikaan voor de menschheid heeft gehad. rika, dié evenwel vindier Edison en het is moeilijk in waakt bleken Ongeveer 500 Italiaansche stu denten hebben de Joegoslavische legatie te Rome met steenen be kogeld uit protest tegen de onder- teekening van het Italiaansche vre desverdrag "te Parijs. Door de gebroken ruiten werd allerlei afval naar binnen gewor pen, 'terwijl- de studenten luide „Triest" en ,,Pola" riepen. Na de komst van politie ontstond een gevecht. Enkele studenten zijn gearresteerd. De aanvallers hadden tevoren deel uitgemaakt van een groote betooging tegen het vredesverdrag. Zij hadden daarna eerst een ben zoek gebracht aan de ambassades van Frankrijk, Engeland en Ame- zorgvuldig be. Verschillende organisaties heb.-f ben bij het Srai van den onbeken, den soldaat kransen neergelegd', met opschriften als „aan de mar telaren van Italië"- Aan de meeste gebouwen hmgett de vlaggen met zwart omfloerst halfstok Door middel ,van sire, nes werd een proteststaking vaul 10 minuten aangekondigd. Duizenden betoogers, voor hefi grootste deel studenten, hebbtlh! onder geroep van „Leve óe <kicert en leve 't fascisme te Napels vooti de consulaten van Engeland^ Frankrijk, S. en het Joego.Slavië en de V^. Amerikaansche en En> gelsche militaire hoofdkwartier go» defileerd als pro'est tegen het teek kenen van het vredesverdrag. 1 Talrijke personen onder de mejs nigte droegen het insigne der fa» cistische partij. Er ideden zich geeif incidenten voor.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5