Vijftig jaar Krijgsmansloopbaan „The real Lloyd George" Economische samenwerking tusschen de Lage Landen Commandant veldleger ging heen m DINSDAG 11 FEBRUARI 1947 PAGINA i LABORATORIUM- DIEVEN OPEREERDEN DE ONREEëLE WON EEN WERELDOORLOG EEN BOEK OVER VUGHT Het gemeenschappelijk toltarief gereed HOLLAND IN MICHIGAN VIERT EEUWFEEST Oorzaak vliegramp bij Biak Aan den wand in de kamer, waar hij ook nu nog trouw, stipt en ijverig blijft arbeiden na zijn aftreden als commandant van het veldleger en gouverneur der Residentie, hangt een kaart, waarop in gekleurde vlakken de plaatsen staan aan gegeven, waar in de donkere Meidagen van 1940 onze troepen waren gelegerd. En spoedig komt er een aanwijsstok bij te pas en vertelt luitenant-generaal baron Van Voorst tot Voorst hoe het kwam, dat de divisies van de Grebbelinie moesten terugtrekken. Hitier had twintigduizend parachutisten doen landen, tien duizend boven en tienduizend beneden Rotterdam. De tien duizend boven Rotterdam wer den vrijwel volledig vernietigd of gevangen genomen- Dit kon geschieden zoowel door het op treden der onderdeden, welke aanvankelijk aan de Noordzee- kust waren opgesteld en er v. achter als reserve In afwachting stonden, als doordat een groot aantal bataljons en batterijen aan de eigenlijke verdediging van de Grebbelinie werden ont trokken en per auto en trein met spoed naar Rotterdam en Leiden werden aangetrokken. In plaats dat de divisies aan de kust, zooals' in de bedoeling had gelegen, als reserve voor de verdediging van de Grebbelinie ei» de Li-igestelling konden wor den gebruikt, moest dus de commandant van het veldleger nit zijn eigen schamele reserves putten om bet binnenland tegen de parachutisten te hulp te komen. Tenslotte moest het veldleger terug om het front gesloten te houden en de Duit- schers beukten op stellingen, die reeds verlaten waren en waar geen Hollandsche soldaat meer te vinden was. Het wordt een tamelijk uit voerig college in strategie en krijgstactiek door een man, die ruim vijftig jaar in militairen dienst is geweest. Een man met een ernstig gelaat, beniidenswaardig vitaal, een vrien delijk gastheer, een soldaat van ouden adellijken stam. Een edel man, voor wien de eed van trouw eau de Koningin als het hoogste teven gold en die dan ook geen oogenblik aarzelde, toen van hem geeischt werd op eerewoord te beloven, dat bij niets tegen het Reich zou ondernemen. Hij wei gerde deze belofte af te leggen en ging daarvoor vijf jaren ge vangenschap tegemoet. Maar in 9it' korte anderhalve maand van vrijheid na de capitulatie had hij overal gewonden bezocht, onze vernielde posities en Duitsche Stellingen doen filmen-. Hij had zijn werk niet opgegeven. Een vijftigjarige loopbaan Zijn loopbaan? Op vijftien jarigen leeftijd wordt hij cadet aan de Cadettenschool in Alkmaar, een soort gemilitairiseerde H B.S. Daarna Breda, waar hij zijn toe komstig wapen moet kiezep. Hij kiest het zwaarste, de infanterie- Zijn vader, die toen overste was, was van meening, dat hij er later spijt van zou kunnen hebben, om dat de cavalerie en de bereden artillerie als prettiger walpens be schouwd werden en hij vraagt yan zijn zoon een verklaring, dat hij zelf vrijwillig de infanterie ge kozen heeft om hem later daarop eventueel te kunnen wijzen. Hij kreeg die verklaring, maar heeft haar nooit te voorschijn moetèn halen. In 1901 wordt hij als officier in Haarlem geplaatst. En uit dien tijd vertelt hij dat hij 's avonds heen en weer naar Akersloot moest, per trein tot Alkmaar en dan per vigilante, dikwijls door modder en sneeuw, naar Aker sloot om de jeugd daar af te rich ten- Zij schoten dan met marga- patronen in de gelagkamer en als zij na deze opleiding voldeden, behoefden zij korter onder dienst te komen. Als eerste luitenant is hij daar na gedurende 5 jaren ordonnans officier van H. M. de Koningin en zegt hij in die jaren heb ik de bekwaamheid en het optreden van de Koningin leeren bewonde ren in zoover het een jong officier past daarover te oordee- len. Hij ha.d juist daarvoor examen afgelegd voor de krijgsschool en bloest dit. na die vijf jaren in directen dienst der Koningin, op hieuw doen, daar dit examen een vergelijkend examen was. Voor achttien officieren waren er toen tien plaatsen. Deze krijgsschool volgt de latere generaal tot aan act uitbreken van den eersten wereldoorlog. Hij wordt dan eer ste luitenant by de grenadiers en aaarna kapitein. Na den oorlog wordt hy kapitein by den Gene- raien Staf. Hy wordt bevorderd tot majoor van het-21e R- I. te Amersfoort, majoor van de Jagers, aaarna hoofd van de afdeeling nerale Staf van het Departe- vryheid, toen onder onze eerste legerformatiee vier regimenten Zwitsers waren en de toenmalige minister van Oorlog die heette toen óók al commissaris-generaal binnen drie maanden zenuwziek was geworden. Steeds leed ons leger a&n zeer onvoldoende enca- dreeringsmogelijkheid, gevolg van het remplapantenstelsel, want het duurde nog tot *1898, voordat de persooniyke dienstplicht werd in gevoerd. Hij spreekt met voldoening over het Engelsche opleidings- systeem, waarin de soldaat reeds tüdens de opleiding met den. werkelljken oorlog vertrouwd wordt gemaakt, zü het ook, dat het risico van doodelijke in gevallen meebrengt. Het aan tal, dat zonder deze opleiding méér zon sneuvelen, zou veel en veel hooger zjjn dan thans het geval is. Het is een stuk Nederlandsche en militaire geschiedenis, dat i voorbijtrekt, als deze man vertelt van zijn leven- Een hoogtepunt? Och. er waren er zoovele. Maar het mooiste was toch wel het commandeeren van liet défilé voor H. M. de Koningin by haar 40-jarig regeeringsjubi- leum in 1938, toen er op de Van Alkemadelaan in Den Haag 13 000 man en alle vaandels en standaar den voor de Koningin defileerden. Nu is hij nog voorzitter van de commissie militaire onderscheidin gen en deze functie blijft hij ver vullen- Ook deze taak verricht hij met dezelfde stiptheid en accura tesse, die elke krijgsmansdaad be oordeelt op de drie beginselen van moed, beleid en trouw, als waar van zijn eigen krijgsmansleven -zulk een voortreffeiyk voorbeeld is geweest. F. S- Baron van Voorst tot Voorst ment van Defensie, in welke functie hy den schakel vormde tusschen den minister en het leger. In '31 wordt hij bevorderd tot kolonel-commandant van de brigade grenadiers en jagers en in '33 adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. In 1934 generaal-majoor, comman dant van het vierde legercorps te Amersfoort, in 1937 luitenant- generaal, commandant van het veldleger en gouverneur van de Residentie. De opbouw van het leger Wat heeft deze man al niet ge daan om de afbraak van het leger in den tyd van „geen man en geen cent" te voorkomen! En nu spreekt hij weer enthousiast over den opbouw van het nieuwe leger en maakt vergelijkingen met den tyd na het herwinnen van onze Van de zijde der Fransche poli tie wordt vernomen, dat dieven zich toegang hebben verschaft tot het laboratorium van professor Jeffe Tanner, een Amerikaanschen scheikundige te Confolens in Z-W. Frankrük. Tanner is in 1940 begonnen met het onderzoek naar oorzaak en ge nezing van kanker. Naar zijn zeg gen was hij reeds ver gevorderd bij het onderzoek naar de gene zing van de ziekte. Naar verluidt, heeft de Fransche regeering onlangs financieele steun toegezegd. Nauwkeurige beschryvingen van ongeveer 1500 proeven en een reeks reageerbuisjes zyn verdwe nen. De beide waakhonden van den professor hebben in den nacht van den diefstal niet aangeslagen. (Van onzen Londenschen correspondent). Later in het jaar zal onder den titel ,,The Real Lloyd George" een boek verschijnen, dat thans reeds druk besproken wordt, niet zoo zeer door de beoefenaars van his. torische en biograf sche kritiek als wel door die der sensatie-journa. listiek Het is geschreven door A. J. Sylvester, die een, persoonlijk assistent en secretaris van den be. roemden aaasman 'geweest is, toen deze zich op het hoogtepunt van zijin faam bevond. De schrijver geeft vooral een analyse van Lloyd Geofge's ka rakter en een schets van zün- le. verisomstandigh. den; een eigen, lijke politieke biografie levert hij niet. Dit kan, ook van het stand, punt van den ernstigen s'udent van polittiekie geschiedenis nuttig en leerzaam zijn, want de opvat ting volgens welke men het open. bare leven van een groot man scheiden moet van zijn particul er leven is een misvatting, zoo niet vaak een hypocrisie. Wy moeten den man kennen om zijn werken 'e begrijpen. Lloyd George komt er bij den beschrijver van zijn particul, e- leven niet zeer goed af. De organi sator van de overwinning in den eertsl'.en Wereldoorlog, de volks, man die door de massa vereerd w-erd, omdat hij het was. die h er ouderdomspensioenen invoerde, de strijder voor democratie, vriiheid en recht (hij was als jong politicus een der leiders van de pro-Boers tijdens den Zuid Afrikaanschen oorlog) wordt, ofschoon zijin groot, heid als staatsman erkend wordt, voorgesteld als uitermate ijdel. slordig, tyranniek, onhandelbaar, besluiteloos. Lloyd George is, behalve door een oudere generatie d e hem dankbaar bleef voor zyn ouder- domspensoenen, nooit .verafgood" geworden zooals Churchill. Hy is nooit een nationaal troetelkind, en meestal zelfs ëenigszins onpopu. Onder auspiciën van het Vught- comité en onder redactie van Ed." Hoornik en Nico Rost zal a.s. na jaar een boekwerk verschijnen, waarin de geschiedenis van het concentratiekamp Vught tijdens de bezetting wordt weergegeven. Oud-gevangenen, die boeken, verhalen, aanteekeningen, impres sies enz. in hun bezit hebben, worden verzocht deze op te stu ren aan Nico Rost, Amonimes, poste Eresee, prov. Luxemburg, België. (Van onzen -Brusselsdhen corres pondent.) Dat de gedachte van een nauwe economische samenwerking tus schen de Lage landen niet nieuw is, weten al degenen die zicth met de kwestie der handetLsfoetrefekin- gen tussdhen Nederland, België en Luxemburg bezighouden. De regeeringen van deze drie landen vonden elkaar in Londen en stelden daar toekomstplannen op. Zoo werd daar, op 21 Octo ber 1943, tusschen de drie regee ringen een monetaire overeen komst gesloten, waarbij de offi- cieele koers van den gulden werd vastgesteld op B.frs. 16.52. of B.frs. 100 voor f 6.053. Tegelijker tijd werd een regeling getroffen voor het verstrekken van weder- zijdsche credieten. Deze monetaire en financieele overeenkomst, was de voorloopster van de Neder- la ndedi-B el gisclh - Lu x emib urgsche douaneovereenkomst van 5 Sep tember 1944, Na de bevrijding zou den deze landen één tolunie vor men, d.w-z. tegenover den invoer uit derde landen zou een zelfde douanetarief worden toegepast ter wijl intern, tusschen de landen zelf, alle onderlinge invoerrechten zou den worden afgeschaft, met behoud nochtans van compensatoire invoer rechten. De overeenkomst laat de mogelijkheid van toetreding door derden open. Thans zijn reeds eenige jaren verloopen sinds deze overeenkomst in Londen werd afgesloten. De om standigheden hebben de uitvoering van de plannen vertraagd. Een jaar later dan men oorspronkelijk had gehoopt, in April 1946, begaven de Belgische en de Luxemlburgsche ministers «zich naar hun ambtge- nooten in Nederland, en in Den Haag werd de oderlinge verhou ding nog eens onder de loupe ge nomen, met het resultaat dat de overeenkomst van Londen niet ai- leen bekrachtigd, maar de uitvoe ring ervan zooveel mogelijk werd bespoedigd, terwijl een maand la ter te Brussel een handelsaccoord tot stand kwam, waarin België door ruime credietverleening Nederlands tijdelijk exportekort hielp over bruggen. Op 1 Juli van hetzelfde jaar werd te Brussel het secreta riaat-generaal van de Neder- landsdh. B elgisch-Luxemiburgsche Douaneovereenkomst geopend, dat het werk vam de di verse raden moet bevorderen en coördineeren- Eind 1947 geen onderlinge tolgrenzen Uit inlichtingen welke wij zoo juist van dit secretariaat-generaal ontvingen, blijkt dat men hard werkt otm de douane-unie zoo spoe dig mogelijk te verwezenlijken. Het nieuwe gemeenschappelijke toltarief, dat tegenover derde lan den van kracht zal zijn, werd bij de betrokken regeeringen inge diend. Men hoopt dat het spoedig door de parlementen zal worden gera tificeerd waarop dan tegen het einde van 1947 ook de onderlinge tolgrenzen zouden wegvallen. Het nieuwe tarief zal de nomenclatuur van het indertijd ie Genève vast gestelde tarief, dat reeds door Bel gië werd toegepast, overnemen; ge lijk het Nederlandsche, zal het ech ter vooral een ad valorem-tarief zijn. Wanneer met het totstandbrem- gen van het gemeenschappelijk ta rief tegenover derde landen de eerste phase zal zijin afgesloten moeten, voordat ook de onderlinge tolgrenzen tusschen de drie landen kunnen verdwijnen, accijizen, om zetbelasting en andere rechten met elkaar in overeenstemming ge bracht worden. Men hoopt, het tweede stadium in de geschiedenis der tolunie vóór einde 1947 te kunnen afsluiten. Maar ook dan, zoo zegt ons het secretariaat-generaal, kan van een gehed vrij goederenverkeer nog geen sprake zijn. Men moet de economie van de drie landen den tijd laten zich cm den nieuwen toestand aan te passen. Daarom zullen na opheffing der tolgrenzen, conlingenteerings. en deviezen controle nïe" direct gemist kunnen worden. In het derde sta dium, hoopt men echter deze res tricties geleidelijk te kunnen af schaffen en een volledige Econo mische Unie tot stand te brengen. Het uiteindelijk doel is, een ge heel vrije binncnlandsche markt te söheppen, welke in de behoeften van. de 18 millioen personen, die het grondgebied der drie landen bevolken, zoo goed mogelijk voor ziet. Dank zij een gxooter afzetge bied, hoopt iman goectkooper te kunnen produceeren en daardoor het welvaartspeil der bewoners op te voeren. Nederland, België en Luxemburg zuilen alsdan een eco nomisch geheel vormen, dat in economische beteekenis onmiddel lijk zal volgen op Amerika ©n Groot-Britannië. Gezamenlijk zal men van derde landen voordeeien kunnen verkrijgen die men afzon derlijk niet zou bekomen. Men ont veinst zich evemwel niet, dat nog j'aren van voorbereiding noodig zijn en dat nog vele moeilijkheden zullen moeten overwonnen worden Talrijke commissies werden iri 'het leven geroepen, die trachten 'een oplossing van de door de dou- ane-overeenikomst en de na-oorlog- sdhe ontwikkeling gestelde proble men te vinden. Er.zijn er voor- loopig zes, die haar taak begonnen zijn, n.l. vpor: industrieele ontwik keling; landbouw, voedselvoorzie ning en visseiherij; verdeélirag en prioriteit; prijzen, loonen en geld wezen; transport en havenverkeer; coördinatie der statistieken. Het spreekt van zelf, dat ook be langrijke financieele problemen moeten opgelost worden. Ieder die de geschiedenis der Lage Landen kent, weet verder ook welk een gewichtige rol haven- en transportfcwesties steeds in de betrekkingen tusschen de huidige partners van de tolunie speelden. Het is eohter verrassend, zoo constateerde het secretariaat-gene raal, hoe tijdens bet werk blijkt in welke mate men in de aigeloo- pen jaren naar elkaar is toege groeid. Wat vroeger onoverkome lijk leek, blijkt dank zij den nieu wen geest van saamihoorigheidr niet langer onoplosbaar. Men weet, dat voor het gemeenschapsbelang het particulier belang zal moeten wij ken. Verwacht wordt, dat men de wereld in de komende decennia zal kunnen toonen, waartoe drie buurlanden op het gebied yan eco nomische samenwerking ip staat zijn, wanneer zij gerugsteund wor den door breede bevolkingslagen, die voldoende affihitatt bezitten om elkaar te begrijpen. lair geweest althans persoonlijk, zelfs tijdens den vorigen oorlog', toen hij bijna algemeen beschouwd werd als de eenige man, die de eigenschappen bezat om .,'t klaar te spelen". Men hield niet van hem. Niet alleen was hij te typisch Welsh om persoonlijke waardeering te vinden bij den gemiddelden En- gelschman. maar vooral ook was hy op minder behaaglijke manier »e typisch zichzelf. Een ieder had een.ig begrip van wat de „wer, kelijke Lloyd George" was, en men gaf de voorkeur aan den minder werkelijken Lloyd George, die toch reëel genoeg was om een kwar eeuw lang een leidend© rol in zijn land te spelen, en in. een kri ieke periode een dreigende nederlaag in een grootte eindover winning om te zetten. Maar m.s. sehien heeft ha: Engeteche pu. bliek van geen groot staatsman, zelfs in de periode van zijn hoog. sfe openbare glorie, instinctief zoozeer de fouten, zwakheden en onaantrekkelijkheden aangevoeld als juist van Loyd George. Ik sta steeds eenigzins sceptisch tegenover een biografie, die zich aandient onder den titel „The Real SoandSo". Al te vaak immers doet de schrijver nie s anders dan misbruik maken van het feit, dat de meeste menschen min of meer een dubbele persoonlijkheid'' zijn. Maar war. mij in den titel van Sylves ers boek vooral en onmid dellijk trof was, dat ik hem kende. Ik kan mij niet voorstellen da* Mr. Sylvester nier. weet dat lang geleden 'n klein bpekje verscheens, Th Real Lloyd George, by G. E. Raine (uitgegeven door Georgs Allen Co., L d.), Het werd uitge geven in 1913, toen Lloyd Georgn kanselier van de schatkist en een der invloedrijkste Brifsch» staatslieden was, en zelfs reeds in, ter-nationale vermaardheid genoot. De schrijver behandelde niet ha* particuliere, doch her politieks karakter van den staatsman. Zij* kritische beschouwingen, ofschoon hoogst belangwekkend, getuigde»» van party-vooringenomenheid (LI. G. gold toen nog steeds al» „rood"), en Lloyd George kwam et zeer slecht af. Sommige opmerkingen die Syl, vester thans maakt, maakte Rai ne 35 jaren geleden reeds. In ha* eerste hoofdstuk noemit hij LI. G. ,,een man van emoties maar weti nig beginselen". Het tweede is ge titeld „Doelmatigheid opgeofferd aan effect, In het laatste beween hij dat LI. G. vernieuwing van be» openbaar vertrouwen niet waar, dig is; dat hij op het podium een democraat, maar als minister een autocraat is, en dat wij niet door één man geregeerd wenschen worden". Maar het treffendst is de titel van het boek. die ervan getuig dat men zich 35 jaren geleden al evenzeer ervan bewust was, da* Lloyd George een raadsel was, en dat er een „real Lloyd George* was, dien men kennen moest om den „unreal Lloyd George" (.pie dan toch een wereldoorlog win nen zou) të leeren begrijpen, Ongeveer tweeduizend inwoner* van Holland (Michigan), worstel den zich door een halve meter hooge sneeuwbanken en tegen een hevigen sneeuwstorm in, om de plechtigheden ter gelegenheid van den konderdsten verjaardag van deze stad van .15.000 inwo ners bij te wonen, meldt U.P. Het verheugt ons onze meest' vriendschappelijke wenschen voor een glorierijke toekomst te kunnen overbrengen, zeide Neerlands minister van buiter» landsche zaken in een op gra» mofoonplaten opgenomen bod schap uit Den Haag. Holland in Michigan is werkelijk dooi, vele Hollanders opnieuw ont dekt en deze belangstelling ve~-i breidt zich snel. Wjj zijn on» meer dan ooit bewust dat do oude banden nog altijd bestaan. De legervoorlicnltingsdienst Batavia maaltt bekend, dat do commissie, omast met het onder zoek naar de ooizaak van de vlieg, ramp bü Biak (Nieuw-Grinea), waardoor het cabaretgezelschap Hans Snel werd getroffen, rapporti heeft uitgebracht. Uit het onderzoek is gebleken dat toen het vliegtuig op één da.v drie vliegvelden van Biak wild' landen er aan den kant van de landingeplaats een jee. reed. De bestuurder van de jei a stopte, zoodra hij de landingsp ging van «het vliegtuig be uerl i. Dit kon echter blijkbaar door d. of- piloot niej worden waargenomen,. Deze meende terecht, dat hij met kon landen en lie: zijn ma chii» wederom optrekken- Het toesK, had echter te weinig snelheid et gleed daarom af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7