Conflict in groen DE NIEUWE BONNEN Sjahrir uit formeele bezwaren Minister grijpt principieel in Bioscopen, scholen enz. krijgen GEEN kolen Sneeuwstormen over Engeland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN HOOFDREDACTKUS 69«te JAARGANG DONDERDAG 13 FEBRUARI 1947 No. 2Ö23R Burgerij naar den tuin Handel klaagt over te weinig overleg - Brand in veilinggebouw Is het accoord niet goed, men dan opnieuw onderhandde. Eerst moet de burgerij voorzien zijn NIAG ARA-WATERVAL BEVROREN Vliegtuigen- en soldatenliulp NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AÏ-GEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WITLOS !L±J ADMIW18TRATM; i™»* T.L. H De minister van Landbouw heeft in verband met de houding van den groentehandel maatregelen getroffen dat een ieder in de gelegenheid zal zijn zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen hetzij voor eigen gebruik hetzij voor handelsdoeleinden, een en ander met inachtneming van de maximumprijs-regeling. De minister zal dan ook overgaan tot schorsing van de erkenningsreglementen voor den groentenhandel en van den veilplicht voor de telers. In verband met het verzoek van de ondervakgroep binnenlandschen groothandel in groenten en fruit, de ondervakgroep commissionairs in groenten en fruit en de vak groep detailhandel in aardappe len, groenten en fruit aan de le den dier organisaties om van Woensdag 12 Februari af, den in- en verkoop van groenten, vallen de onder de huidige maximum- prijsregeling, stop te zetten, ont neemt de minister van landbouw, visscherrj en voedselvoorziening bij beschikking dezen (onder) - vakgroepen de verordenende be voegdheid, haar ingevolge het organisatie-besluit voedselvoor ziening 1941 verleend. Hierbij heeft de gedachte voortgezet.en, dat publiekrechtelijke lichamen, die meenen tot een zekeren vorm van staking te moeten adviseeren en daarmede het algemeen be lang uit het oog verliezen, niet in het bezit dienen te worden gela ten van hun publiekrechtelijke bevoegdheden, met name van de verordenende bevoegdheid. Onder deze omstandigheden is het den minister dan ook niet mogelijk riog regelingen te handhaven, welke beoogen den handel in groenten te beperken tot diege nen, die een vergunning of erken ning bezitten. Tot het advies van de (onder)- vakgroepen was des te minder reden, omdat de minister zich be reid heeft verklaard ook maxi- mumveilingsprijzen vast te stel len, als de handel een verdeeling van de ter veiling aangevoerde groenten zou kunnen uitvoeren. Op basis van deze regeling zou het mogelijk zijn voor den handel tegen redelijke prijzen aan te koo- pen en het publiek regelmatig tegen niet te hooge prijzen te voorzien. Het bestuur van het be drijfschap voor groenten en fruit heeft dit niet aanvaard, omdat ook de vakgroepen detailhandel geen medewerking wilde verlee- nen. Het voorstel van den handel om in aansluiting op de vrije vei- lingprijzen slechts handelsmarges voor groot- en kleinhandel vast te stellen, was onaanvaardbaar, omdat het resultaat gelijk zou staan met vrije prijsvorming, welk systeem onder de huidige omstandigheden zeer hooge prij zen ten gevolge zou hebben in het bijzonder voor de veel ge vraagde soorten groenten. geweest van redelijk overleg met (de organisaties, (doch men heeft ons toen gesteld voor een voldon gen feit en miet rekening gehou den met de vitale belangen van den handel. Het is voor ons onmo gelijk, aldus de heer Mol. de ge. stelde voorwaarden na te komen. Men kan van ons niet verwach. ten <^t wij lof, (dat voor 94 cent per kg. wordt geveild, voor 60 cent kunnen verkoopen. In dit verband wees spreker op het feit, dat thans gouldreinetten voor 90 cent per kg. kunnen worden ver kocht. terwijl voor diezelfde kwa liteit goudreinetten vier weken geleden, toen zij nog onder (de dis. tributie.voorschriften vielen .1,31 per ikg, werd berekend. Ook deze fruitdistributie, al'dus de heer Mol, heeft de minister destijds doorge zet tegen het advies van alle be trokken vakkringen in. Van de z.g. „verordenende be voegdheid" was toch al weinig meer overgebleven. De feiten heb. ben reeds aangetoond, dat de ge troffen organen moesten loopen aan den leiband van den minister. In zulk een situatie maakt het wei nig uit of men deze bevoegdheid formeel dan nog al of niet bezit, aldus de heer Mol, die ten slotte als zijn meening uitsprak dat de tuinders en ook de straathandel in deze zullen staan aan de zijde van den groentenhandel Zóó is de toestand in verschillende groote fabrieken in do industrieele gebieden van Engeland. Wel werklust, matertulen en bestellingen, maar geen stroom. Naar aanleiding van bovenstaan, de maatregelen van minister Mansholt deelde de heer J. D, Mol te Dordrecht voorzitter van den Ned. bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit, te. vens voorzitter van „Centraal Be. lang", de overkoepeling van de drie landelijke bonden mede dat er geen sprake van is, dat de be sturen den handel zouden hebben aangespoord tot een staking, doch het besluit om niet langer groen ten. tegen de vastgestelde maxi mumprijzen te verkoopen is geval len op sterken aandrang uit den groentenhandel zelve. De maxi mumprijsregeling is geen gevolg Door onbekende oorzaak is gis. terenavond brand ut-tgebroken in de fruiitveilinggebouwen te B'u nü e CL,). Een derde van het complex, Venévens de kantoorruimten wer den een prooi der vlammen. Ook talrijke instrumenten, o.a. de elec. trische weegklok, gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Voor het tijdvak van 16 Febr. t.m. 1 Maart: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 708 (strook no. 1). 61—1 brood: 800 gr. brood. 612 brood: 400 gr. brood. 611 boter: 125 gr. boter. 61—2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 61—3 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 611 ftielk: 4 liter melk. De republikeinsche minister president, Soetan Sjahrir, heeft gisteren op een persconferentie aan zyn in 't kort weergegeven verklaring, dat het republikein sche kabinet eenstemmig heeft verworpen de formeele uitnoo- diging van de commissie-gene- raai om de toelichting van de commissie-generaal en de re- geeringsverklaring van minis ter Jonkman als onderdeel van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati te aanvaarden, (waarna de onderteekening van het ontwerp zon volgen), nog lfet volgende toegevoegd. Wij gevoelen geen behoefte, al dus Sjahrir, om nieuwe elementen toe te voegen. ,,Of wel het ac coord, zooals het op 15 Nov. werd aanvaard, is onbevredigend en dan zijn nieuwe onderhandelingen noodig, ofwel het accoord is be vredigend en dan bestaat er geen behoefte aan toelichtingen". Op de vraag, of de republikein sche bezwaren eerder van for- meelen dan van materieelen aard waren, antwoordde Sjahrir, dat er formeele bezwaren bestaan tegen het aanvaarden van de toelich ting en de regeeringsverklaringen als deel van de overeenkomst. Sjahrir verklaarde te begrijpen, dat de commissie-generaal niet anders kan doen, dan de Ned. re geering van het gebeurde in ken nis te stellen en de reactie af te wachten. Hjj voegde er echter aan toe, dat hij toch niet pessimistisch gestemd was. Hij verklaarde verder, dat de afkondiging van het: „Staakt het vuren" zeer spoedig te verwachten is, wel licht omstreeks 15 Februari. Hjj deelde tenslotte nog me de, dat de bijeenkomst van het K.N.I.P. (voorloopig republi- keinsch parlement), waar eer der over het regeeringsbeleid dan over de overeenkomst van Linggadjati een uitspraak zal worden gevraagd, than»- is vast gesteld op 25 Febr. te Malang. De regeering acht het, met 't oog op de zeer moeilijke kolen, positie van het oogenblik en de noodzaak tijdens de hnidige kou- deperiode de bevolking zoo spoedig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwarming, dringend gewenscht, dat de ie. vering van kolen aan die dien sten en bedrijven, welke niet bepaald onmisbaar zijn, tijdelijk wordt gestaakt. In verband hiermede deelt üe regeering aan de betreffende over. heidsorganen, zoomede aan de be voegde instanties in het bedrijfsle ven, het volgende mtfde: 1. Inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouwbur gen, bioscopen dancings e.d. zul.' len voorloopig geen brandstoffen ontvangen, terwijl eventueel tot tijdelijke sluiting kan worden overgegaan. 2. De bibliotheken en inrich tingen voor ónderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad, zoo lang de burger, bevolking niet van brandstof is voorzien, en dienen zoo noodig te worden gesloten. 3. Alle rijks-, provinciale, en gemeentelijke autoriteiten worden uitgenoo'digd de dienstgebouwen e.d., waarvoor dit zonder al te groote schade bij de uitvoering van den dienst te verwezenlijken is, des Zaterdags te sluiten, een en ander met nader* regeling van de diensttijden voor de andere werk. dagen Vöor kantoren en magazij. nen van particuliere ondernemm. gen e d. wordt dezelfde gedrags lijn hierbij in overweging gege. ven. Op beperking der avond- en nachtstraatverlichting wordt in sterke mate aangedrongen. Het Rijkskolenbureau heeft op. dracht ontvangen toe te zien. dat de voorziening van de met name onder een en twee genoemde groe pen van verbruikers geen voort gang vindt, zoo lang de bevolking nog niet in voldoende mate de brandstoffen heeft ontvangen, waaróp zij volgens de aangewezen bonnen recht mag doen gelden. 612 613 melk: 7 liter melk, 611 vleesch: 100 gr. vleesch. 612 vleesch: 400 gr. vleesch. 611 algemeen: 250 gr. kaas. 6i2 algemeen: 2 eieren. 6 1d reserve: 1600 gr. brood. 61—e reserve: 200 gr. kaas. 61k reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten Kd, Ke 70S (strookmo. 1). 621 brood: 800 gr. brood. 62—1 boter: 250 gr. boter. 6 22 boter: 125 gr. margarine ot 100 gr. vet. 622 62—3 melk: 12 liter nve.K,, 621 62—2 vleesch: ,100 gr, vleesch. 621 algemeen: 100 gr. kaas. 62—2 algemeen: 2 eieren. 62r reserve: 800 gr. brood. 62u reserve: 500 gr. rijst ot kindermeel (uit rijst bereid)) of kinderbiscuits. Bonkaarten Ma, Mb, Mc, Me, Mf# - Mg 708 (strook no. 1). 614 brood: 800 gr. brood. 61—4 boter: 250 gr. boter. 614 margarine: 250 gr. marga«f rine of 200 gr. vet. 61—4 melk: 5 liter melk. 614 vleesch: 300 gr. vleesch. 6i5 vleesch: 100 gr. vleesch. 6lt4 kaas: 200 gr. kaas. 6i4 eieren: 5 eieren. De niet aangewezen bonnen vart de bonkaarten 701 kunnen worden' vernietigd. Slechts blijven boni 59i en 601 algemeen voor pe* I ,roleum geldig. Voor het eerst sedert menschen» heugenis is een groot deel van het Canadeesche stuk der Nia« gara-waterval bevroren. Het Ame* rikaansche deel zat reeds eerdefl practisch dicht. Ruim driekwart van het water der Niagara-rivieU stroomt over de Canadeeschaf „paardenhoef", Te Londen trad Dins dag Churchill's doch ter Mary in het huwelijk met kapt. Christopher Soames van de Goldstream Guards. Duizenden Britsche soldaten, burgers, Poolsche soldaten en Duitsche krijgsgevangenen heb ben Dinsdag koortachtig gewerkt, om de slachtoffers te redden van de hevigste sneeuwstormen, die Engeland in de afgeloopen halve eeuw beleefd heeft, meldt Un. Press. Zes treinen bleven in Noord- Oost Engeland in den sneeuw storm steken en de passagiers moesten den nacht in de coupés doorbrengen. De sneeuw stond ter hoogte van de coupé-ramen. Dg uitgezonden reddingstremen bleven eveneens steken» In Yorkshire vroeren verschelde*) ne andere treinen aan de railgj vast en een groep Duitsche krijgs* gevangenen, die te Biggie aart het sneeuwruimen was, moest tent gevolge van de hevige koude Mb arbeid staken. In de meeste gevallen wist mert-j de ingesneeuwde tremen zoo vei: vrij te maken, dat zij naar klemqw stations konden rijden waar VOO») de passagiers noodslaapplaatseifl werden ingericht. R.A.F. Halifax-bommenwerperai zullen 20.000 pond voedsel afwerk pen bij dorpen In Staffordshire», die door zeven meter hooga: sneeuwbanken van de buitenvve* reld zijn afgesloten. Ook Schots land heeft onder sneeuwstormert te lijden. Bijna alle wegen, die vartj Edinburgh naar het Zuiden lei*-1 den, z\jn geblokkeerd»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1