Kapitalisme der communisten Saluut"-schoten Pootaardappelen DE GROENTENOORLOG De kolencrisis in Engeland De Bruijn kapittelt Koejemans WEERKLONKEN DEVIEZENBRON 69ste JAARGANG VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 No. 20239 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het groenten- vraagstuk AMERIKA WIL TE HULP KOMEN OPSCHUDDING IN BAARN EN SOEST Een kwaliteits product PEST TEISTERT BANDOENG Om Linggadjati Alle partijen bijeen geroepen Bepalingen voor de veilingen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN ^REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR* FDRR J.°W I T LOX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. 08804 ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND„ 0,26 P. WEEK Vóór de begrooting van minis ter Drees zonder stemming werd aangenomen, had er nog een in. teressant replieken-debat plaats, waarin de heer De Bruijn de lei. ding had. De katholieke senator ging n.l. in op de redevoeringen van de heeren Brandenburg en Koejemans, waarin de Slaat als sociaab economische regelaar ten troon was verheven en het com. munistische dogma als eenig re cept voor het welzijn der wereld opgehemeld, lijnrecht ingaand te. gen de opvatting der K.V.P., die er volgens hen enkel op bedacht is van het bestaande te redden wat te redden is. Van dit „lijn recht" ging de heer De Bruijn uit voor zijn betoog, dat inderdaad een vruchtbare samenwerking tusschen katholieken en communisten on. mogelijk is. ,,De Waarheid" doet het wel voorkomen of een deel neming met de katholieken aan de regeering in 's lands belang zou zijn, maar daarvoor loopen de levensbeginselen te zeer uiteen. Want het communisme is geba. seerd op de oude en verouderde staa'skapitalistische opvatting In plaats van de dienaar van den mensch, die tegenover hem zijn onaantastbare rechten heeft, is volgens deze opvatting de Slaat de alleenheerscher voor wien allen hebben te bukken, de groot-kapi. talist, erger dan weleer de par ticuliere kapitalist, die geen zelf. Standigheid, geen onafhankelijk heid duldt. Een conservatief stand, punt in den meest volledigen zin des woords. Daarom ook zweert men ten aan. zien van de sociale voorziening bij Stun i 8vei zekering. Tegenover de houding der com munisten inzake de Stichting van den Arbeid stelde de katholieke senator, dat de E.V.C. zich accoord heef) verklaard met het bestaan en de werkwijze van dit instituut en van den Raad van Vakcentralen. hetgeen bij fusie met het N.V V. beteekem ook een accoord.verkla ring met de politiek der regeering. Overigens is de naam E.V.C, mis leidend, omdat zij de eenheid onder de arbeiders niet bevordert maar integendeel de tweedracht ver groot. Haar leuze „hoog loon en lage prijzen" mag bekoorlijk zijn. maar overal elders, waar commu nisten in de regeering zitten, heeft men met dezelfde moeilijkheden te kampen. Het zou van meer verantwoordelijkheidsbesef getui. gen. als eens door de aanheffers der leuze werd uiteengezet, hoe zij in practijk ware te brengen De minister zou er zijn voordeel mee kunnen doen. Het antwoord van den heer Koejemans op deze vriendelijke uitnoodiging bleef achterwege. Hij achtte de volksvertegenwoordiging niet de plaats er op in te gaan; dat kan ook beter in een volks vergadering gebeuren! Ook over de Stichting van den Arbeid en de E.V.C. liet hij zich niet uit Verzekerde alleen, dat de heer De Bruijn zich vergist ten aanzien van de bedrijfsorganisatie; daar is de communist geen tegenstander van ...tenminste als de Staat het voor het zeggen heeft via 'n overwichts- positie van het arbeidende volk. Want de Staat is volgens den com- munistischen senator niet van god. delijken oorsprong maar slechts het orgaan van de bovenliggende klasse Daarom moet de arbeiders massa „boven liggen" en de pro. ductie in handen hebben. Allemaal uitspraken, die wonderwel aantoo- nen dat de katholieke woordvoer, der het bij het rechte einde had toen hij instemming betuigde met het lijnrecht tegenover" van den heer Koejemans zelf. Hoe gemakkelijk overigens zijn fractie het sophisme hanteert toonde minister Drees nog eens aan door te gewagen van een „ver rassende conclusie", toen de heer Brandenburg weigerde zijn stem aan deze begrooting van Sociale Zaken te geven omdat de begroo. tingen van Oorlog en Marine veel en veel te hoog zijn! Agrarische beschouwingen 'n Zevental senatoren nam aan de besprekingen over „Landbouw" deel waarbij een groote reeks on derwerpen de revue passeerde Wij signaleeren de maidenspeech van het jongste lid, den Groning. schen afgevaardigde Biewenga, die als opvolger van den jurist dr Beumer de anti-revolutionaire fractie kwam aanvullen. Als land. bouwspeeialist maakte hij geen slecht figuur; hij was de eerste die het recente optreden van minis ter Mansholt tegen de vakgroepen bij het groenten, en fruitbedrijf ter sprake bracht, het standpunt van den bewindsman billijkend en den genomen maatregel waardee rend. Later viel de communist Brandenburg hem te dezen bij, al. leen zich afvragend hoe men -nu in de groote steden aan voldoende groen,e zal kunnen komen. Maar: de uitschakeling van den tusschen handelis uitstekend! Dinsdag a.s. zal de minister de sprekers van antwoord dienen. L. H. Hoe diep de sneeuu in Volendam de hui zen begraven had, is op deze foto duide lijk te zien. Attlee heeft in 't lagerhuis ver. klaard, dat de toestand op het ge bied van de steenkool, ondanks de voorgeschreven bezuiniging, zeer kritiek blijft. De Londensche ener. giebedrijven hebben nog voor een week voorraad. Gedurende de laatste 24 uur zijn 12 schepen met ,'ezamen 20.000 ton steenkool te Londen blnnenge- loopen. Wat het vervoer per rail betreft', heeft men met een tekort aan wagons te kampen. Het aantal werkloozen, aldus Attlee, in de gebieden waar he' Schoten weerklonken gisteren middag om vier over Amersfoort, Baarn en Soest. De wind was in de richting van het paleis Soest- dijk. In Baarn en Soest kwam men uit de huizen om de schoten te tellen, maar dat bleek zeer moeilijk, want nu eens klonk een salvo van drie, dan weer waren De export van pootaardappelen, ■welke van 1930 tot 1940 een groote vlucht neeft genomen, overtreft op het oogenblik in gewicht en waarde reeds verre de topjaren van voor den oorlog De gemiddelde uitvoer van 1937 t/m' 1939 bedroeg ongeveer 150 millioen kg. Uit den oogst 1946 ■was reeds voor 1 Jan. 1947 ruim 200 millioen kg. uitgevoerd, ter wijl de totaal geprojecteerde export van dezen oogst ongeveer 400 millioen kg bedraagt, waar mede zelfs nog niet geheel aan de vraag kan worden voldaan. Met een deviezenopbrengst van ruim 50 millioen over '46 staan de pootaardappelen mot de bloembollen 56 millioen) boven aan in de rij van geëxpor teerde NedeTlandsche indusltrieele en agrarische producten. Reali satie van den geprojecteerden export uit den oogst 1946 (tijd vak September 1946April 1947) zal bijna 100 millioen aan bui- tenlandsohe valuta opleveren. Tervergelijking diene, dat in '29 de vooroorlogsche export onge veer 45 millioen kg. bedroeg met een waarde van circa 2,6 mil lioen en in 1939 120 milliooen kg met een waarde van 6,4 mill. In 1937 werd de record gevestigd met 153 millioen kg. en een op brengst van bijna f 9 millioen D*> grootste afnemers zijn Frankrijk, België en de Britsohe bezettingszone in D'uitschland, terwijl in zeer vele Europeesche landen en in vele landen over zee groote vraag naar N-eder- landsohe pootaardappelen bestaat. De huidige ontwikkeling is mogelijk geweest door het hooge peil, welke de teelt van poot aardappelen hier te lande na in tensief wetenschapplijk onder zoek en uitgebreide proefnemin gen, heeft bereikt. Daardoor kan een product worden geleverd, dat in kwaliteit uitsteekt boven het geen elders word geproduceerd. er schoten met tusschenpoozen van een minuut. De telefoon van het Oranjecomité Soest stond niet meer stil. „Is het een prinsje of een prinsesje", zoo luidden veler vragen. „Kunnen we de vlag uit steken", vroegen anderen. Velen haalden deze reeds te voorschijn, zoo overtuigd waren ze, dat de blijde gebeurtenis op Soestaijk thans een feit was. Het was niet te gelooven en wij geloofden het ook niet. Spoedig begon ook bij het A.N.P. de tele foon te bellen: „Waarom wij het nieuws nog niet hadden?". We telefoneerden dus maar eens de saluutbatterij in Baarn. Ja, daar hadden ze het schieten ook gehoord. Er stonden reeds vele mensehen voor de batterij, want die zou nu ook wel gauw gaan schieten. Het toeval 'wilde, dat de batterij juist oefening had en stond in gereedstelling opge steld. Dat versterkte de „zeker heid" van de geboorte van een Oranjetelg nog meer. De jongens van de saluutbatterij begonnen on geduldig te worden. Ze hadden het schieten „zuiver" gehoord en, hoewel ze er rotsvast op ver trouwd hadden, dat zij het eerste zouden schieten, begon er bjj hen eenige twijfel te rijzen. Een telefoontje met de Prins Bernhard kazerne te Amersfoort was voldoende het mysterie op te lossen: militairen oefenden op de Leusderheide gebruik van electriciteit voor in- dustrieele doeleinden is beperk1, is met ongeveer een en drie kwart millioen vermeerderd. Een mil. millioen van hen hebben am werkloozensteun verzocht. Naar van de zijde van het Witte Huis te Washington wordt mede. gedeel'd, bestudeert president Tru. man thans de Britsche kolencrisis teneinde binnenkort een verkla. ring daaromtrent af te leggen. De perssecretaris van den pre sident, Charles Ross, wilde zich niet over den mogelijken inhoud van deze verklaring uitlaten. Een ander Reuter.telegram meldt intusschen, dat president Truman heeft verklaard, dat de V. S. be. raid zijn al het mogelijke te doen om den huidigen Britschen brand- stoffennood te verlichten. President Truman verklaarde, dat het misschien mogelijk is om eenige kolenschepen, die thans in de buurt van Engeland zfjn en kolen voor andere Europeesche landen vervoeren, naar Engelsche havens te dirigeeren. Verschepingen van de V. S. naar Engeland zouden te laat kun nen komen daar hiervoor minstens vijftien dagen noodig zouden zijn, aldus de president. De V. S. heb. ben geen verzoek om hulp van Engeland ontvangen. President Truman verklaarde verder, dat de eventueel naar Engeland te dirigeeren kolen voor de andere landen zoo spoedig mo gelijk zouden worden vervangen De export van kolen, aldus de president, is van 1.800.000 ton in December tot 2.500.000 ton in Ja. nuari toegenomen, terwijl in Fe bruari een export van 2.900.000 ton wordt voorzien. In Maart hopen wij zelfs nog meer te kunnen exporteeren, aldus president TrUman. Volgens den spec, correspondent van de Daily Mail te Washington zouden Britsche functionarissen al daar „koel" staan tegenover een suggestie van den kant van het Witte Huis om steenkool, welke momenteel met bestemming voor Nederland en andere Euro peesche landen onderweg is, naar Groot-Brittanraië te dirigeeren, om tegemoet te komen in de acute steenkoolcrisis. Kapitein Granville Conway, de transport-deskundige van den Amerikaanschen president, heeft verklaard, dat een verzoek van Groot-Brittannië in dezen geest „goedgunstig behandeld zou wor den". De Britsche woordvoerder wees er echter op. dat tot een dergelijke stap niet kon worden overgegaan zonder overleg met de betrokken landen. Het. aantal gevallen van pest te Bandoeng is gedurende de Jaatste weken toegenomen. Wegens de groote verwaarloozing en vervui. ling, welke overal zijn ontstaan, kon niet voorkomen worden, dat de ziekte zich naar alle richtingen uitbreidde. Sedert 1 Januari zijn 14 geval, len geconstateerd, waaronder één geval van longpest. De ziekte komt het meest voor in het zuidelijk deel van de stad. Gistermorgen hebben te Djokja president Soekarno en vice-president Moehammad Hat- ta in een onderhoud met dr. Soekiman, voorzitter van de Masjoemi, de ontwerpovereen- eenkomst van Linggadjati be- sproken. Tijdens dit onderhoud werd besloten alle Indonesische poli tieke partijen bijeen te roepen om gezamenlijk te overwegen welke gemeenschappelijke hou ding met betrekking tot de in- terpretatie van de ontwerpover- eenkomst door minister Jonk man men zou aannemen. Dat het in het kolenland, Engelandzelf mis is met de kolen, laat de ijver zien, waarmede in Nine Elms, Zd. Londen, de sintels van de kolen cleg gasfabriek worden nagezocht Het bedrijfschap groenten en fruit heeft aan de veilingen voor. schriften verstrekt betreffende den afzet van tuinbouwproducten. Alle door de telers ter veiling aangeboden producten moeten door de veiling worden aangenomen en op normale wijze ten verkoop aan den handel worden aangeboden. Worden deze producten door den handel ni'et afgenomen, dan moet de veiling deze producten verkoo. pen aan iederen gegadigde, ook al is deze niet in het bezit van een handelserkennlng, bijv. aan ziekenhuizen, inrichtingen, consu menten en personen, die als han. delaar wenschen op te treden. Mochten de veilingen met den verkoop op deze wijze niet slagen, dan wordt aan de telers ontheffing verleend van hun verplichten af zet via de veiling en mogen zij deze producten rechtstreeks aan consumenten afzetten, die de pro. ducten mogen koopen tegen een prijs, zooals deze voor de veilin gen 's bepaald De heer J. G. Mol, voorzitter van den Ned. bond van kleinhan, delaren in aardappelen, groenten en fruit en voorzitter van „Alge meen Belang'', de overkoepeling van de drie landelijke bonden, verklaarde gisteren, dat een alge. heele sluiting van de groentenza- ken, ondanks den uit den handel daartoe geoefenden aandrang, door de besturen op het oogenblik niet: in overweging wordt genomen. Toeslag op kosten, aardappelvervoer Om den aanvoer van aardappe len zoo goed mogelijk gaande te houden, zal de overheid in dei extra-vervoerkosten bijdragen' door een tijdelijke verhooging van den bestaanden toeslag, zoodat deze thans f 2 per 100 kg. zal be» dragen voor de week van 17 tot 22 Februari. Naast dezen toeslag van f2 wordt het tekort, dat I voor den handel ontstaat tenge.i volge van het stellen van maxi* mum-oonsumentenprijzen. even» eens vergoed met f 1voor zand. en f 0.50 voor klei-aardappelen per 100 kg. Van den toeslag van f 2komt een gedeelte ten goede aan den teler en een gedeelte ten goede; I aan den handelaar,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1