yredesengel blijft talmen R i Ufferschaal Ruit-nieuwtjes BOUDEWIJN en de tooverschoenen DE GESTOLEN PAGINA g VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 j,Ver. Staten van Europa nog een utopie" ZUID-CELEBESRAAD I BIJEEN DUITSCHE EMIGRANTEN. LITERATUUR DE MOORD OP GENERAAL DE WINTON HOE GEVANGENEN IN SOEGAMO LEVEN DAKOTA NEERGESTORT DE KRANTENSTAKING IN FRANKRIJK CONSUMPTIE VAN VISCH OOGST IN RUHR-GEBIED BEDREIGD „Vrijheid" zonder „gelijk heid en broederschap" 9 O 4. V reemde schoenlapper ADIO programma Op het spoor van C.C. Te Washington is men pessi mistisch ten aanzien van het hereiken van volledige over eenstemming op de conferen tie der plaatsvervangers te landen of in den geallieerden bestuursraad te Berlijn. In of- ficieele kringen is men van meening, dat op de komende conferentie te Moskou veel tjjd in beslag zal worden ge nomen door de problemen, die voortkomen uit het ineenstor ten van de overeenkomst van Potsdam en door het vraag stuk van den omvang der Duitsche industrie. Andere kwesties zijn de econo mische unificatie van geheel Duitschland en de herstelbetalin gen. Niemand te Washington ver wacht, dat de conferentie van Mos kou een ontwerp-vredesverdrag voor Duitschland zal opleveren. In de archieven van het Amerikaan- eche ministerie, van buitenland sche zaken bevindt zich nog niet bet ontwerp van één clausule van Bulk een verdrag- In sommige kringen te Washing ton betwijfelt men zelfs, of men te Moskou wel tot het vaststellen van de grondprincipes van het verdrag zal komen. Men verwacht Biet, dat een volledige vredescon ferentie van alle betrokken geal lieerden vóór 1948 zal kunnen plaats vinden- Mackenzie King, de Canadeesche premier, onthulde in de volksver tegenwoordiging, dat Canada en de V. S. hebben besloten, dat hun apparaten voor nationale verdedi ging „tot een door de wet toege- «tanen omvang" zullen blijven sa menwerken voor gezamenlijke vei ligheid in vredestijd- Mackenzie King ontkende ,,met radruk" dat de V. S. om militaire bases in Noord-Canada hadden verzocht. Lord Inverchapel, de Britsche ambassadeur in de V. S., heeft, Baar van bevoegde zijde wordt vernomen, generaal George Mars hall, den Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken, de ver zekering gegeven, dat de Britsche regeering nog steeds op het stand punt staat, dat een nauwe en voortdurende samenwerking met Amerika van essentieel belang is voor vrede en veiligheid in de wereld. Lord Vansittart, conserva tief lid van het Britsche hooger- De min.-pres. van Oost-Indonesië Nadjamoeddin heeft gisteren in Ke vergadering van den Zuid. Celebesraad een toelichting ge geven in verband met de confe rentie van Den Pasar- Hij zei o-m., dat de Negara een souvereine staat is, waarvan de souvereiniteit slechts beperkt wordt door den wensch vele zaken gemeenschap pelijk te behandelen. Bijgevolg zal de behartiging van deze zaken door de federatie geschieden, evenals Nederland later bepaalde bevoegdheden aan de unie zal overdragen. Nadjamoeddin verklaarde voorts, dat het kabinet voornemens is een speciale dewan agamas (raad voor godsdienstzaken) op te richten waarin vertegenwoordigers van alle godsdiensten zitting hebfcen- Zijn uitspraken zullen bindend zijn voor het kabinet. huis, heeft in een rede voor de Royal Empire Society verklaard, dat de idee van de Vereenigde Staten van Europa thans nog niet uitvoerbaar is, daar Oost-Europa niets doet dan afgeven op het Westen. Wat practisch wel uit voerbaar is, zoo zeide hij, is een coördinatie van West-Europa. „Als de sovjets den afkeer van Engeland zouden willen uitban nen, aldus spreker, zouden zoowel de Anglo-Amerikaansche als de Anglo-Russische betrekkingen in evenwicht komen. Zij, die thans critiek op Bevin oefenen, moesten zich richten tot Moskou en niet tot de Britsche regeering". In zijn antwoord op de Kamer debatten over de buitenlandsche politiek van België, zeide Spaak, de Belgische minister van buiten landsche zaken, o.m. over de Duit. sche kwestie, dat er geen enkele reden bestond oim zich te haasten bij het sluiten van den vrede met Duitschland. Bij het Aurora-Verlag te New- York zal binnenkort een ,.Ge- schichte der deutsehen Literattir in Exil'' verschijnen, geschreven door F. C. Weiskopf en K. Pin- thus, A De Japansche commandant en de Japansche dokter van het beruchte krijgsgevangenkamp Sjamsjuipo zijn te Hongkong ter dood veroordeeld. De geallieerde autoriteiten wa ren op de hoogte van het feit, dat Maria Pasquinelli, de Italiaan- sche vrouw, die den Britschen bri gadegeneraal R. W. M. De Win- ton te Pola heeft vermoord, het plan had een hoogen Britschen of ficier te dooden, aldus de Italiaan- sche premier De Gasperi in de constitueerende vergadering. De moord is gepleegd uit wraak wegens het vredesverdrag. De Ita- liaansche regeering heeft haar leedwezen betuigd, doch moet vaststellen, dat de verantwoorde lijkheid voor het gebeurde bij de geallieerde autoriteiten ligt, daar deze gewaarschuwd waren. De correspondent van Reuter te Tokio heeft een bezoek ge bracht aan de gevangenis van Soegamo, waar meer dan 1000, van ernstige en minder ernstige oorlogsmisdaden beschuldigde, Ja panners zijn opgesloten. Bij .die gelegenheid heeft men hem meer dan 100 den gevange nen ontnomen zelfmoordingTe- dienten, w.o. glas, puntige spij kers, touw van papier en cyanide, getoond. Niemand had echter pogingen tot zelfmoord gedaan. De meeste gevangenen lazen of sliepen. De generaals Tojo en Itagaki, voormalig bevelhebber van het Japansche leger in Noord- China, waren ijverig aan het schrijven. De voormalige vice- minister van marine, Takazoemi Oka, speelde een spelletje pa tience. Kort na van het vliegveld Ruzy no hij Praag te zijn opgestegen, is een Dakota van de Tjechische luchtvaartmaatschappij bij Klavno neergestort. Drie leden van Öe bemanning kwamen tn de vlammen om. De Fransche regeering heeft gisteren geweigerd, de eischen tot een loonsverhooging van 25 pet. van de Fransche dagbladem- ploye's in te willigen. Alle vakvereenigingen van ty pografen hadden tevoren ver klaard, dat zij Vrijdag in staking zullen gaan, indien de regeering hun eischen niet inwilligt.. Inmiddels, heeft een staking van een deel der dagbladarbeiders te Parijs zich tot de provincies uit gebreid. Per hoofd bijna het dubbele van vóór 1940 He vakgroep Groothanidel in Visch heeft te Utrecht haar jaar. vergadering gehouden. De heer D. F. E. Meerburg sprak het openingswoord en betreurde het, dat er feitelijk nog geen behoorlijk ledenregister van deze vakgroep bestaat, daar nog altijd wordt on derhandeld over de erkenningen. Bij een overzicht van de afge. loopen jaren constateerde spr. dat er in 1946 in Nederland per hoofd 13 kg. visch is geconsumeerd, te gen 8 kg. voor den oorlog, Uïtbrei. ding van de vloot is dringend noodzakelijk, docfh terwijl momen. teel in het buitenland bard gewerkt wordt aan nieuwe schepen voor de visscherij, moeten wij ons tevre den stellen met het oplappen van oude wrakken, die ons door den bezetter zijn nagelaten, aldus spr. Mr. C. H. Meyer hield o,m. een inleiding over de te voeren ac ies in 1947. Dit programma bevat; lo Streven I ar vrije prijsvorming van versche haring, 2o. Spoedige uitreiking der erkenningen, 3o, Sti_ muleering van den export, dte echter nooit ten koste mag gaan van den binnenlandschen afzet. Spreker behandelde hierbij het Russische en het z.g. kalicontract en betreurde het, dat b.v. met een handelsovereenkomst met Frankrijk bij het artikel visch, gé. zouten haring geheel wordt verge, ten. 4o. Het voeren van actie te. gen 't afroomen van overwinst bij den export. Spreker verzette zich tegen exportheffingen en het niet beschikbaar stellen van deviezen aan exporteurs Tenslotte drong spreker aan op beschikbaarstelling van emballage. De Britsche vertegenwoordigers in de geallieerde bestuurscommis sie hebben de Duitschers in het Ruhr-gebied gewaarschuwd, dat de aanhoudende vorst zooveel schade aan den tarwe- en gerst- oogst voor het volgende seizoen heeft toegebracht, dat het bijna zeker is, dat men in de lente op nieuw zal moeten zaaien. Men verwacht tevens, dat veel groenten van den laten winter en vroege lente verloren zullen zijn en dat door kolengebrek de vroege kasgroenten eveneens ge vaar loopen. De Fransdhe nationale organisa tie van ex-gedeporteerden en pa. triotten is een campagne met aan. plakbiljetten begonnen tegen de politiek van „verbroedering", in Duitschland. Onder den kop: „Duitschland vóór Frankrijk" bevatten deze af. fiches een foto van Duitsche krijgs. gevangenen, die door een Engelsch gezin in huis zijn gehaald en ds verklaring van den commandant der Amerikaansche strijdkrachten in Duitschland, generaal Mc. Nar. ney, dat ds Duitschers alle moge lijke hulp dienen te ontvangen om het economische leven van hun land weder op te bouwen. <A Het hooger gerechtshof van Georgia heeft beslist, dat Hei> man Talmadge, de wettige gou* verneur van Georgia is. Eenige dagen geleden heeft een recht* bank de verkiezing van Talmadge nietig verklaard. Zijn aanhang gers gingen echter tn feooger beroep en hebben het proces thans gewonnen. De beperkingen in het gebruik van electriciteit voor huishoude lijke doeleinden in Engeland zul len met ingang van heden, Don derdag, voor het heeie land gel den. De straatverlichting zal tot een minimum worden terugge bracht. «a, De Stcrt. van Donderdag bevat een prijzenbeschikking rubber stempels, een vierde wijziging in de metaalambachtenregeling van 8 Januari 1946 en een aan vulling op de regeling van werk tijden voor vrachtauto bestuur ders, die kolen vervoeren. <a> De 47-jarige landbouwer P. uit Roosendaal, die in Augustus van het vorige jaar zijn 21-ja- rig-e dochter door wurging om het leven had gebracht en te gen wien 15 jaar gevangenisstraf was geëischt, werd Donderdag door de Bredasche rechtbank conform den elsch veroordeeld. O Woensdag as. zal het 40 jaar geleden zijn, dat prof- dr. L. E. J. Brouwer van de universiteit van Amsterdam met lof bet doctoraat in de wis- en natuur, kunde verwierf. y\ T0t raad-adviseur bij het dep. van Justitie Is benoemd mr. F. Eijssen, thans hoofdambtenaar te Batavia. A Daar de heer J. Roukema zijn benoeming niet aanvaardde, is de heer H. Wielens, Emmen, be noemd tot lid der Staten van Drenthe. A De president van Oost-Indonesië, de heer Soekawatt, heeft In Eind hoven een bezoek gebracht aan de Philips en de Tabaksindustrie Mignot en De Block. Reuter seint uit Manchester: Een vliegtuig van de R. A. F., dat levensmiddelen afwierp boven een dorp in Staffordshire, dat door den hevigen sneeuwval geïsoleerd is, is neergestort. Zes personen werden gedood en een gewond. <j, Ook hl Twente en in de omgeving van Venlo zal een regionale radio' zender komen. 'iWiiiMSMS Ja-ja, die Schoenlapper, dien ken de hij wet. Dat was een eigenaardige snuiter: schoenen maken deed hij den laatsten tijd nooit meer. Heeie dagen was hij soms weg, en hoep - opeens was hij er weer. Net als een duveatje uit een doosje. Ja, er de den rare verhalen over dien ouden schoeiïaker do ronde. Een buurman had hem eens in zijn huisje zien gaan. En daar de oude baas nog steeds een paar schoenen van hem had, was hij er vlug achter aan ge gaan. Groot was echter zijn verba z-'jig, toen hij niemand thuis vond. Het heeie huis had htj doorzocht, maar alles wat hij van den schoen maker kon vinden waren diens schoei tn. Maar het vreemdste van Aet geval moest nog komen. Want nauwelijks had de buurman de deur van het schoenmakers-huisje achter zich dichtgedaan, of achter hem klonk een stem: „Buurman, je schoenenJa, het was een vreem. de baas geweestZ'n buisje staat nu ta huur". ZATERDAG 15 FEBRUARI HILVERSUM I (301 m). KRO. 7,00 Nieuws, gymn. en Kra"i; "-y v d Zieken; 11,45 Ber. uit Xndié, 12 00 Vlooi; 12,30 Metropolo orkest; (13 00 v.d. Ned. strijdkrachten); 13,45 Caus; 14,00 Klaas van Beeck; 1415 Eng. les14,45 Klaas van Beeck; 15,15 Concert; 15,45 Boek. bespreking; 16,00 Orkest; 16,30 Cans; 17 00 De Wigwam; 18,00 Piano; 18,15 Journal, overzicht; 18,30 v.d. Ned. strijdkrachten; 19,00 Nieuws; 19,15 Buffalo Bill; 19,45 Caus; 20,00 De gewone man; 20,15 Gram; 20,30 Lichtbaken; 21,00 Operette; 21,45 Gram; 22,45 Avondgebed; 23,00 Nieuws; 23,20 Gram. HILVERSUM II (415 en 218 m.) VARA. 7,00 Nieuws, gymn. en gram; 10,00 Morgenwijding; 11,00 voor de continu arb12,00 Gram12,30 Ac cordeon13,00 Nieuws; 13,15 Kwar tet; 14,00 Zang; 14,15 Sportpraatje; 14,30 Gram; 15,30 Boekbespreking; 15,45 Muziek; 16,10 Lezing; 16,25 Eddy Walis17,00 Muz. caus; 17,30 v.d. Jongeren; 18.00 Nieuws; 18,15 Gram; 18,45 Boekbespreking; 19.00 Piano; 19,30 VPRO; 20,00 Actual; 20,15 Oké-progr; 21,30 Caus; 21,45 Corduwener; 22,15 Hoorspel; 22,45 Orgel; 23,00 Nieuws; 23,15 Puzzlen; 23,30 Reportage. door Douglas Grey 31) Dat was echter niet noodig, want Mat su geleidde hen naar de lift en bracht Chico op verzoek van Fli- nero naar de vierde verdieping toe. En toen ze Chico op zijn kamer hadden gebracht, keerden ze naar de derde verdieping terug, waar ze drie ineenloopende kamers kre gen, die ieder een deur naar de gang hadden en door Matsu voor hen in gereedheid waren gebracht. Toen Flinero de beide anderen In de eerste kamer, die voor hem bestemd was, volgde, bleef hij 'n «ogenblik in de gang treuzelen en zag heel even een donkere gedaan te over de bovenste trapleuning buigen In het flauwe licht geleek hij heel veel op den overleden Kitura- De detective maakte hier van echter geen melding tegen zijn helpers- Hij zei Matsu rustig goe. dennacht, ging zij li kamer binnen en stak een van zijn dikke siga ren op. Heb je de deur van Ohioo aan de buitenzijde gesloten, Gar cia? vroeg hij, zich vergenoegd puffend in een armstoel zettend, Neen, ik veronderstelde, dat u me dat wel gezegd zoudt hebben, als het noodig was. Dan is het in orde. merkte Flinero goedkeurend op. Nu zou ik jou en Ortega raden te gaan slapen. Misschien dat ik jullie al heel vroeg zal wekken. XVHI Slechts een glimp Flinero onderhield een zoo dege lijke en gezonde levenswijze, dat hij. als het in een bepaald geval noodig bleek, geruimen tijd zonder slaap kon. Toen Garcia en Ortega dan ook op hun kamer waren, waarvan de tusschendeuren openbleven, kwam hij niet uit zijn stoel, voordat hij zijn sigaar opgerookt had. Eerst toen stond hij op, deed zachtjes zijn deur naar de gang open en bleef daar staan luisteren. Daar hij niemand in huis eenige beweging hoorde maken, keek hij op zijn horloge, zag, dat het over eenen was, haalde zijn zaklantaarn te voorschijn en overtuigde zich er van, dat ze goed in orde was. Hij ging de flauw verlichte gang op. i Door een terloops aan Matsu ge stelde vraag was hij te weten ge komen. dat de drie kamers rechts van de zijne onbezet waren en dat er dus op die derde verdieping verder niemand anders logeerde, dan Don Manuelo, die twee kamers tot zijn beschikking had, waarin hij op dat oogenblik al dan niet zijn kon. Het gebeurde immers meer dan eens, dat hij 's avonds nog naar Buenos Aires heen en terugging, zonder het den bankier te vertellen. Dat onbezorgde en gelukkige jongmensch genoot het voorrecht, het huis van Don Vin- cente Mendoza de Lodi als het zijne te kunnen beschouwen. Vlug en geruischloos stapte Fli nero de kamer naast de zijne bin nen. Die was, evenals de zijne, weelderig gemeubileerd en stond met een badkamer in verbinding. Na zich er van overtuigd te heb ben. dat hij alleen in het vertrek was en dat er evenmin iemand in de badkamer verbleef, deed de detective de deur op een kiertje open en luisterde. Hij had zoo nog geen halve minuut gestaan, en onderwijl de gang goed in het oog gehouden, toen hij meende in het flauwe licht een schaduw langs den muur te zien glijden op drie deuren afstands van waar hij' z ch bevond. De donkere gedaante was blij. ven staan, toen de detective een beweging had gemaakt, als wiMe hij de gang opgaan om te onderzoe ken, wie er op zulk een laat uur doorheen sloop. Flinero trok zich terug in de kamer, die hij voor de zijne ver. wisseld had, maar bleef door een kier de geheimzinnige gestalte in het oog houden. Hij bereidde zich voor op een ontmoeting en voelde in zijn zak naar zijn automatisch pistool, om zekerheid te hebben, dat het voor onmiddellijk gebruik gereed was. De schaduw naderde hem heel langzaam en nu kon bij een man onderscheiden aan de om trekken der schouders en de slui pende voeten over de met loopers bedekte gang. Moo zoo, vrindje, dacht Flinero bij zichzelf. Het zou wel eens kunnen wezen, dat ik nu al meteen wat meer te weten kom over die bronzen schaal en den moord op Kitura. Flinero wist een en ander af van de strijdmethodes der Indianen. Hij liet zich plotseling in de kamer plat op zijn buik vallen en kroop toen vlak langs den muur de gang in. Tot zijn voldoening had de vreemde zijn manoeuvre niet be merkt en kwam in half gebukte houding gestadig naderbij. De detective wachtte, tot de ge heimzinnige persoon nog slechts een one^er van hem al was. Toen sprong hij bliksemsnel overeind en wierp zich op de donkere gedaante. Doch toen zijn gespierde handen den ander stevig bij de schouders vastgrepen, vroeg deze zacht fluis terend maar toch driftig: Wat moet dat? Herkent u me dan niet? Ramon! Zeker. He dacht niet anders, of u had aldoor al gezien, dat ik het was, antwoordde Ortega. Ik ben zoo geluidloos hierheen geko men. omdat ik meende u ergens mee te kunnen helpen. Ik had met mijn kleeTen aan oen beetje op bed liggen soezen, toen ik u in uw kamer hoorde bewegen. Ik heb anders heelemaal geen leven gemaakt, fluisterde Flinero. Niet veel, dat Is zoo. Mis schien zelfs heelemaal niet. Maar ik schrok wakker en heib aldoor door de openstaande deuren liggen kijken. Ik dacht wel, dat u op on derzoek uit zoudt gaan, na mij en Garcia naar bed gestuurd te heb- ben Die woorden gingen vergezeld van een zacht gegrinnik en Flinero trok Ortega met een goedkeurend glimlachje in de leege logeerkamer en deed de deur zachtjes dicht, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2