De Britten IN CRISIS-STEMMING De „Times" en de Duitsche eenheid GEESTELIJKE LEEGTE BIJ KNAP VAKMANSCHAP PAGINA 6 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1947 VERONTRUSTEND DEFAITISME SHAW en EDISON De vrede met Italië HEIN JORDANS „MATROZENKOOR" NAAR PARIJS GEDACHTEN GAAN TERUG NAAR WELEER Dubieus debuut SYMPTOMEN DIE HOOP GEVEN GEEN PLAATS VOOR MIJNVRIJWILLIGERS HOOFDAALMOEZENIER NAAR INDIE JODENVERRAADSTER VOOR DEN RECHTER Op 15 Januari schreven wij, naar aanleiding van het daags tevoren gepubliceerde Regeerings- memorandum over Duitschland dat grondig inzicht in de Duitsche mentaliteit ten onzent evenals in Frankrijk werd aangetroffen, maar helaas slechts in geringe mate bij Britten en Amerikanen. De juistheid dezer meening werd, voor wat Engeland betreft, door een hoofdartikel van de „.Times" van 5 dezer weer eens krachtig onderstreept. Sprekende over den toekomsti- gen Duitschen staatsvorm merkt de „Times" op, dat de federatie, welke door Frankrijk wordt aan bevolen. of de statenbond, die Nederland voor Duitschland ge- .wenscht acht mogelijkerwijs ölechts zoo lang zou bestaan als de Geallieerden bereid zouden zijn om te intervenieeren ten einde dien staatsvorm te handhaven Het procedent. dat ten dezen in Duitschland van 1815 tot 1866 heeft gegolden, wordt, zonder aanvoe ring van argumenten, als heden ten dage niet te realiseeren ge kenschetst- Nog zwaarder wegen ■voor de .Times" argumenten, ge baseerd op het karakter van den modernen staat. Zelfs volgens het Fransche voorstel, aldus wordt opgemerkt, zouden centrale Duit sche organen belast worden met bet bestuur der buitenlandsche betrekkingen, de economie, het Imanciënwezen. alsmede voedsel- Jransport. en landbouwaangelegen- neden. Federale organen, die wei nig meer zouden beheeren dan op voeding. rechtspraak en gezond- woinfg reëel heidswezen «ijn. Opgemerkt >.uxaai. dat in bet voorstel der Nederlandsche Regeering aan de Duitsche landen aanzienlijk grootere bevoegdheden Werden toegedacht, dan door de «.Times" wordt aangegeven. Met name op economisch gebied zou voor de landen een belangrijke faak zijn weggelegd. Algemeene instemming bestaat immers nopens het feit, dat de bestaande econo mische machtsconcentratie in Duitschland dient te worden ge broken. Terecht gaat de verkla ring van Potsdam reeds van dit beginsel uit. Deze deconcentratie van economische macht zal in het kader der afzonderlijke landen tot stand dienen te komen, waarbij de Nederlandsche Regeering er te- echt op heeft gewezen, dat daar- gezorgd zal moeten worden. »iat ook de landen niet te veel macht in handen krijgen. Het is cm die reden, dat de Nederland sche Regeering zich tegen natio nalisatie van steenkolenmijnen en van de zware industrie in Duitsch land heeft uitgesproken, zonder socialisatie in een anderen vorm oil te sluiten. Hier valt te denken aan andere publiekrechtelijke lichamen dan de Centrale over beid of de overheid der landen. Voortgaande merkt de ..Times" tiog op. dat de Duitsche eenheid een natuurlijk verschijnsel is. Dit. zoo wordt betoogd, kan gevaarlijk KÜn, maar door te pogen het door constitutioneele halve maatregelen *e onderdrukken, zou het gevaar ■oog kunnen worden vergroot- Het defaitisme, dat uit dit stand punt spreekt is bepaald vercmt rustend. Tevens blijkt eruit, dat in bepaalde Engelsche kringen nog steeds niet wordt beseft, dat het alternatief, waarvoor Duitschland gesteld is, wil het in de toekomst geen gevaar meer opleveren, op 't volgende neerkomt: öf Duitsch land wordt een eenheidsstaat en daardoor politiek potentieel mach tig waardoor het noodig zal zijn Duitschland economisch zwak te houden; öf Duitschland zal in staat gesteld worden zich econo misch te herstellen, maar dan zal het als waarborg voor de veilig heid der bondgenooten politiek zwak moeten zijn. Het eenige veilige Duitschland der toekomst zal bestaan in een welvarend, doch nie machtig land. Te verwonderlijker doet het be toog van de Times" aan, daar zelfs in Duitschland het inzicht begint te rijpen nopens de wenschelijkheid voor politieke decentralisatie. Volgens de ver klaringen. die de heeren Schu macher en Kaiser onlangs voor de United Press hebben afgelegd, aanvaarden beiden regeeringen van Landen, hoewel zij daarnevens op een centrale regeering met een centraal parlement aandringen. Van verantwoordelijke Duitsche politici zou op dit oogenblik niet mogen worden verwacht, dat zij zich tegen een centrale regeering uitspreken, aangezien de Duitsche eenheid door de Duitsche kiezers vrijwel zonder uitzondering wordt Het is waarschijnlijk niet alge meen bekend, dat G. B. Shaw één van zijn eerste (overigens zeer uit- eenloopende) baantjes kreeg bij Edison, wiens lOOsten geboortedag wij gisteren hebben herdacht. Shaw werd nl. demonstrator met Edison's ..luidsprekende telefoon" in het Landensche filiaal tegen een salaris van nog geen10 per week. Hij heeft zijn ervaringen hierover geboekstaafd m zijn „The irrational Knot": deze Amerikaansche uit vinding heeft geheel onopzettelijk zich een plaats veroverd in de geschiedenis der litteratuur, door mij van een betrekking te voor zien- Mijn eenige belooning was mijn jongensachtig plezier om de kwalijk verborgen ongeloovigheid der bezoekers, die er zeker van waren, dat de stem van den spre ker in den telefoon, volgens mijn bewering van iemand op twintig mijl afstand, in feite afkomstig was van iemand, die met een spreektrompet in het aangrenzend vertrek verborgen was. Ook hun onzekerheid na de demonstratie, of z« mij al of niet een fooi moes ten geven, vermaakte mij groote- Engeland tot herziening bereid ■ian de zijde van net Britsche Ministerie voor buitenland sche za ken wend naar A, P, meldt, ver. nomen, dat Groot Brittannië be. aerd is ieder redelijk denkbeeld van de Italiaansche regeering voor herziening van de vredesvoorwaar den in overweging te nemen, voot zoover deze Engeland en Italië be troffen. De voornaamste clausules kun. *»en slechts gewijzigd worden door *1 de betrokken mogendhelen Maar als in 't verdrag zekere rechten zijn toegekend aan een bepaalde mo- jgendheid, is het mogelijk onder, handeling voor herziening hiervan »e beginnen. De Errgelsche Ambas sadeur in Rome heeft mededeeline van de Britsche houding ge 3nan Ook de regeering van de V. S., Rusland en Frankrijk rün mge licht. De Amerikaansche amoassa* eur in Italië, verklaarde aan journalis ten, dat Washington met de ItaV- aansche regeering is overeen "eko gewenscht. Opmerkelijk is echter de volgende uitlating van Schu macher: „De centrale regeering zou niet te machtig moeten wor den: zooveel mogelijk verantwoor delijkheid zou aan de Landelijke autoriteiten gegeven moeten wor den. Wjj zijn van meening, dat de Landen uitgebreide bevoegdheden zullen moeten bezitten". Aldus de leider der Duitsche sociaal-democraten, die den Duit sche Landen blijkbaar meer be voegdheden wil geven dan de Times", die deze omschrijft met de vage formuleering: „Zooveel bevoegdheid en status als de Landenregeeringen kunnen dragen en door hun traditie gerechtvaar digd wordt". Wat toepassing dezer formuleering in het licht der recente geschiedenis in de komen de jaren zou be teekenen, behoeft geen betoog; de Duitsche eenheid zou in een minimum van tijd her rijzen. Het dilemma, waarvoor de groote mogendheden zich ge plaatst zien, kan slechts op één wijze worden opgelost. Daarvoor is vereischt, dat de Regeeringen van de Duitsche Landen in de gelegenheid zullen worden ge steld zich te consoiideeren. en dat eerst daarna worde over wogen, of een centrale, Duitsche regeering al of niet kan worden getolereerd. Dat in dien tusschentijd op economisch en financieel gebied centrale regelingen in Duitschland zullen dienen te worden getroffen, is hiermede geenszins in strijd- De noodige functioneele organen zullen, te dien einde, onder strenge geallieerde controle dienen fe wor den opgericht. 4jks. Een vraagstuk overigens, waarover zij steeds ontkennend of in het geheel niet beslisten, want ik ontving nooit iets. Bij beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken is op grond van de desbetreffende bepalingen van het zuivermgsbe. sluit 1945, overeenkomstig het ad vies, bedoeld in art. 5, lid 4, van genoemd besluit, ontslag uit zijn functie verleend, gerekend met ingang van 16 Augustus 1944, aan H. Jordans. 2en dirigent van het Maastrichtsch Stedelijk Orkest. Het matrozenkoor van Theo van Elferen heeft van de Mission Hollandaise" in Frankrijk de uit- noodiging ontvangen, een pontifi cale Hoogmis te zingen in de Notre-Dame te Parijs, ter gelegen heid van de derde lustrumviering van genoemde vereeniging. Tevens zal het matrozenkoor in Parijs een gala-concert geven. In de Paasch- vacantie gaan de zangertjes weder om op tournee door Groningen en Friesland. (Van onzen correspondent.) LONDEN, 9 Februari 1947. In het begin der voorbije week, bij de behandeling in tweede lezing van het eleclriciteits (nationalisatie), ontwerp, zeide mr. Shinwell, dat te zijner tijd ook de gasbedrijven hun beurt zullen krijgen en dat dan een „reorganisatie"-voorstel aan het parlement zal worden voorge. letgd. Waarschijnlijk bedoelt de minister voor brandstof hiermede nationalisatie. Zooals men weet wijdt de labourregeering veel van haar door de natie duur betaalden tijd aan doctrinaire reorganisatie van in- dustrieele bedrijven, in het bijzon, der van die, welke, zooals electxi- citeit en gas, geadht worden in bijzondere mate het openbaar be. lang te dienen Het verzet hiertegen is. behalve voor zoover het werd ingegeven door partijpolitiek, vooral uitge gaan van diegenen, die de betref, fende bedrijven m handen hadden. Het algemeene publiek had geen bezwaar tegen hervormingen in den geest van nationalisatie. Het was veeleer geneigd ,er een maat. regel van economische en maat schappelijke rechtvaardigheid in te zien, welke bovendien de productie en de algemeene welvaart ten goe. de zou komen. De steenkolenmijnen zijn sinds 1 Januairi genationaliseerd en de productie is in de afgeloopen maand een weinig gestegen. Maar het land is desondanks in den greep van een steenkolencrisis en deze is een onderdeel van heel den crisistoestand. Want deze doet zich op ieder gebied voelen. De levens middelenpositie is in den loop der laatste maanden voortdurend ver. slechterd. Verbruiksartikelen en materialen zijn schaarsch, duur en slecht. Gedurende den oorlog en in de eerste periode daarna leefde men hier beter dan thans- Maar steenkool is de hoeksteen van het heele industrieele en maatschappe. lijke leven. De lichte verbetering kwaim te laat en was te gering dan dat zü een noodtoestand zo>u kun. nen keeren. De strenge winterweken, welke wij thans doorworstelen, vererge ren de stagnatie, maar zijn niet de oorzaak daarvan. Er zijn ook vroeger wel eens eenigszins lang. carige periodes van vorst en sneeuw geweest, zonder dat daarom heel het economische leven bedreigd werd. Sinds weken reeds word: dagelijks in vele districten de elec trische stroom urenlang verzwakt of geheel afgesneden; de volgende week zal dit over een groot deel van het land gedurende een groot deel van den dag gebeuren. Als gevolg hiervan zullen fabrieken Was het niet Frans Erens die naar aanleiding van Maurice Barrès' lyrisch verluchte theorie, dat. de persoonlijkheid .alleen door verdubbeling zich naar de volle maat haref vermogens zou kunnen ontplooien. nuchter vroeg: zal zulk een „douhler" in de practijk niet op „diviser" neerkomen? De vraag s'ellen was haar beantwoorden. Het is im mers evident dat wie den toeleg heeft, gelijktijdig onderscheidene levens te leiden, er nu eenmaal niet aan ontkomen kan de hem als mensch aangeboren tweespalt beginsel van ontbinding! toe te spitsen. Zooals het ook evident is dat wie zijn van natu. re gespleten wezen verder splits», noodlottig over zich af. roept wat volgens de Schrift on herroepelijk zich voltrekt aan elk huis dat innerltik is ver- deefd Met au alles voor oogen kan men moeilijk anders dan een veeg teeken zien in den titel van den oundel, waarmee Ad den Besten deouteert (want in boekvorm pu bliceerde hij tot dusverre met naaT wij meenen). En inderdaad, blijkens de kleine veertig klink dichten, waaruit -Dubbel Leven" bestaat, hebben we hier weer te doen met een van die jongere «nen, het vredesverdrag niet bin. dichters, wier geestelijk gebeente «end te beschouwen voor h«t dooTdermate dogmatisch meng ont. Be Italiaansche wetgeven e ver 1 beert, dat zij niet bij machte zijn gadering Wr>rdt EO»-e';fi-eerd.1 de negatieve neigingen in eigen „.Trouwens: of Amcote he- ver b ezem afdoende te onderdrukken Brag onderteekent hangt ook af en zich onverdeeld in te zetten Van de vraag of de Amer Waónschc voor eenig idee of ideaal. gemakstialve zich liever geen re kenschap van het feit, dat er een. zelfde verband als tussohen bodem en bosch bestaat tusschen geloof en cultuur, tusschen leer en lite, ratuur. Voor hen culmineert de cultuur in den cultus van het spel: zoo verspelen zjj zichzelf bij ge brek aan den ernst die normen laat geiden boven subjectivismen. die tucht erkent en eenheid schep, pende orde nastreeft. Voor hen werd vruchteloos ge- schreven: non siate come penna ad ogni veno, weest niet een veer door eiken wind bewogen. Wars van duurzame concentratie, win nen zij nimmer wat Frederik van Eed en definieerde ais „de Sterkte die onsterfelijk doet zijn", maar zijn zij gedoemd te verzwakken tot desintegratie toe Slechts wie zich willig schikt naar een disci pline, blijft er voor bewaard dat zijn individualiteit in verwildering ontwricht, slechts wie zich bindt, valt niet aan ontbinding ten offer. Nu zün er in het onderhavige werk van Ad den Besten gelukkig symptomen, zij het flauwe, die er op duiden dat de dichter begint te bevroeden, dat zijn voet niet op de rechte baan staat, om het bijbelsch uit te drukken. „Er is wellicht een ander pad. dat ik van nu af in moet slaan", gist hij op een gegeven moment, overigens te ..loom en mat" om meteen zich te vermannen tot keus en daad. En op een ander oogenblik conclu deert hij: De krijg heeft geen gevolg gehad- Want wie zijn oohtendbrood weer at, die gaat, zoals hij daaglijks doet, opnieuw zijn uitgesleten pad. Ad den Besten zal definit;ef moeten verzaken aan de pompe rijen van den demon die het dilet tantisme vertegenwoordigt, hij zal de superstitie die verdubbeling des levens voor verrijking rekent (als. of de som der deelen ooit méér zou kunnen zijn dan het geheel) voorgoed moeten afzweren, w:l hij onder de dichters de gemiddelde maat te boven wassen. Eerst ais hij ten volle beseft hoeveel waar. beid er schuilt in het woord van Ranke: nur die absoiuten Gedan- ken sind machtig in der Welt, eerst als hij eens en vooral op houdt met het ,,in Sonetten ver. sohnitzeln" van zijn allerindivi. dueaiste wissewasjes, zal hij in staat zijn de vormen, in welker beheersching hij zich nu reeds vir. tuoos toont, waarachtig te bezielen. Schrijven wij, ten besluite, in extenso een der sonnetten over, die 's dichters huidige gesteltenis op navrante wijze verwoorden: Gered, maar reddelozer dan tevoren zijn wij verstrooid en zonder erg bijeen, want elk leeft afgezonderd en alleen met alles wat hem nog mag toebehoor en- Hoe lang nog? Is dit ons geschonken leen van tijd en ruimte niet opnieuw verloren aan verre sidderingen van motoren? En 't lichaam zelve, kil els marmersteen? Zo zijn wij hier: Wij tasten naar wat boeken, wjj schikken nodeloos een deken recht, ate om een teer contact opnieuw te zoeken. En een die 't vindt, weet zich te meer geknecht aan al wat stof is en begint te vloeken, omdat hij bruter nog aan t leven hecht. A E. gedeeltelijk stopgezet worden; de productie zal verminderen inplaats van stijgen. De export, die met 200.000.000 moet toenemen, opdat Engeland zich zal kunnen bedrui. pen, zal een nieuwen knauw krij gen. De levensstandaard, reeds schandelijk laag geworden in de laatste tachttien maanden zal nog verder af zijn van de mogelijk, heid, zich ©enigermate te herstellen. Maarde ©asindustrie zal genationaliseerd worden. Dit is in ieder geval bemoedigend. Voor wij hierheen labour-regeering hadden, liep alles in het honderd. Engeland was het rijkste land van Europa, met do" hoogsten loonstandaard en de royaalste levensinrichting. Er werd hier meer autobenzine voor burgerlijke doeleinden ver. bruikt dan in de twee grootste landen van het continent bijeen. De treinen vervoerden meer pas sagiers dan in eenig ander Euro. peesch land, absoluut zoowel als relatief. Geen ander land in dit werelddeel had iets, dat vergele ken kon worden met het omnibus, en ,.coaches"-net, dat heel het land tot in de verste uithoeken om. spande. Het ondergrondsche net van Londen liet dat van de groote Europeesche hoofdsteden en van New-York ver achter zich. Er werd per hoofd der bevolking meer gespaard dan waar ook in Europa. Het bioscoopwezen was veel ster. ker ontwikkeld dan waar ook, behalve in Amerika. Die misera bele toestanden heerschten in het land ,tot welks tradities particu. liere ondernemingsgeest behoorde, met een minimum van overheids bemoeiing. Het te waar dat er veel misstan. den heerschten, ook in de particu liere bedrijven en dat werkloos, heid op groote schaal een der pla gen van deze periode was, maar er was geld om de werkloozen te onderhouden, en er waren milliar. den die onafgebroken rouleerden en den algemeenen levensstandaard hoog hielden. Dit besef begint in deze duistere dagen veld te win nen, en hiermede tevens het be. wustzijn, dat die oude voorspoed niet te danken was aan een systeem. maar hieraen dat de zaken, de commercieele en de open bare, geleid werden door mannen, die verstand hadden van hun vak. Het is naar zulke mannen dat men, onder den indruk van de steeds verergerende crisis met toenemend verlangen begint uit te zien. De noodtoestand op brandstof, gebied heeft aanleiding gegeven tot vele aanbiedingen van parti. culieren en groepen uit alle dee. len van ons land om tijdelijk in de mijnen te komen werken. Volgens een verklaarder van den beheerder der mijnen is het een. ter helaas niet meer mogelijk op deze aanbiedingen m te gaan we. gens de moeilijkheden van huis. vesting. Het ligt in het voornemen van den kolonel_hoofdlegeraalmoeze- nier op 18 Februari a.s per Sky. master naaT Ned -Indië te vertrek, ken, teneinde zich aldaar te oriën- teeren, de aalmoezeniers te bezoe_ ken, die daarheen zijn uitgezon den en het noodige overleg te plegen omtrent het welzijn der Katholieke geestelijke verzorging. Het verblijf in Indië zal vermoe. delijk twee maanden duren. Gedurende zijn afwezigheid wordt kolonel Van Straelen in zijn functie vervangen door den majoor-legeraalmoezenier F. G. M, Schoonebeek. De dienstcorrespon. dentje kan gezonden blijven wor. den aan bureau; hoofdlegeraaL moezenier, Parkweg 308 te Voor. burg. «enaat h»t verdrag ratificeert" zei Be gezant. N. a. v ..Dubbel Leven" van Ad Deze technisch vaak benijdens VIurt geen velours verhul» mij dat den -Besten, Ditg, 3. M. Meulen- waardig begaafde poëten geven' 'fe smaller paden volgen moet, ihaft Amsterdam. Eem ingewikkelde verraadzaak is gisteren voor hert B, G- te Utrecht behandeld. De 30-jarige Rotterdamsche B- de L. was in 1944 met haar verloofde onderge doken in Venhuizen. Zij was half- jodin en werd bij een persoon sbe- wijseontrole gepakt en naar den SbD„ te Amsterdam overgebracht. Na acht dagen in het huis van be waring aan de Weteringschans te zijn geweest, werd zij op vrije voe ten gesteld, maar fungeerde toen als aanbrengster voor den S D. Mede door haar toedoen kwamen minsten® zeven personen, Joden en hun helpsters, in de gaskamers van Auschwitz en Bergen-Belsen of stierven van uitputting, o w. de burgemeester van Aartswoude, in wiens huis joden waren gevonden. De procureur-fiscaal hield reke ning met verschillende verzach tende omstandigheden, o.a. dat ver dachte een baby van zes weken heeft. De eisch was acht jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6