De prijzen „slag" der groenten G Nichtje verwondt haar tante met bijlslagen Missionarissen ais gijzelaars Een kijkje achter de schermen ONGSLAGEN 69ste JAARGANGZATERDAG 15 FEBRUARI 1947No. 20240 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN WIE IS SCHULDIG? Er waren al wrijvingen Nieuwe grieven DADERES MELDDE ZICH BIJ DE POLITIE Toestand van de vrouw' hopeloos WÈÊm Minister wijst arbitrage af EEN BEETJE ZONNE SCHIJN IN FRANSCH INDO CHINA NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN ^REDACTEUR DIRECTEUR: j. kuijpers mgjl FdrR j.DW itlox BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. G8804 - AÉONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Waar zit de oorzaak van den thans ontbranden strijd tusschen den minister en den groentenliandel? Had deze strijd voorkomen kunnen worden? Wat zijn de gevolgen voor de .burgerij, die bat kind van de rekening dreigt te worden? Dit zijn allemaal vragen, welke bij de belang stellenden in het groentenconflict en dat is iedereen oprijzen en daarom hebben wij ons licht maar eens op gestoken bij den handel. De grieven en beschuldigingen van beide partijen combineerend zijn wij tot interessante conclusies gekomen, die aantoonen, dat de huidige toestand vol voetangels en klemmen zit, waardoor tal van moeilijk heden ontstaan. Achter de schermen heeft zich tusschen beide partijen al heel wat afgespeeld. -De doorgezette fruit- di-tributie. in weerwil van het andersluidende advies van den handel, heeft heel wat kwaad bloed gezet. Dat distributie en maximumprijzen niet altijd rem mend maar ook dikwijls verstar rend werken, kan men bij den hancel allerwegen vernemen. Het voorbeeld van de goudreinetten, die onder de distributievoorschrif ten f 1.31 per kilo opbrachten en nu in den vrijen handel 90 ct per kilo noteeren. spreekt boekdeelen. Ondanks zijn bezwaren heeft de handel zijn medewerking gegeven. De strenge vorst heeft echter niet alleen het kolentransport, maar ook het groentenvervoer lamgelegd. Juist in dezen, tijd zijn we aangewezen op kool uit de streek rond Langédijk en knolraap uit Brakel (Gelderland). Voor spruiten, welke even-eens ,'s win ters veel op het menu voorkomen, gelden geen maximumprijzen zoo- tt'at dit voedsel buiten beschou wing kan blijven. Bij het vervoer per auto be dragen b v. voor kool de kosten ca 5 ct.,' terwijl de grossier 18 Ct. mag rekenen alles per kg, welke prijs echter is berekend op een - cheepsvervoer van 1 ct. De gro sier komt er dus 4 cent op tekort, daar in den winkel even min deze verhooging der trans portkosten worden verdisconteerd- Bij knolraap ligt de grossiersprijs op f 8 30 per 100 kg. Transport van c. f 5.— maakt dus 'n inkoop noodzakelijk bij de boeren van ca. f 4.— om met winst te kunnen verkoopen, doch de veehouders betalen grif f 10.om het vee te voeren, zcodat de gevolgtrekkin gen niet ver te zoeken zijn en wel dure knol of heelemaal niet De handel heeft zich toen tot den minister gewend en zijn bezwaren geuit. Men wees er op, dat^ deze bepalingen zonder eenig overleg waren uitgevaar digd en nu tot vreemde situaties leidden. De bonafide handelaren zouden n.l. tegen prijzen moeten inkoopen, welke hooger dan de verkoopsprijzen liggen.. Ze zouden dus met verlies moeten werken, wat natuurlijk niet erg aanlokkelijk was. Handelaren, die toch hun zaken draaiende wilden houden, stonden voor de moeilijkheid, dat zij den maxi mumprijzen geweld moesten aandoen en een bezoek bij den tuchtrechter moesten riskeeren. Zij. die het er op waagden, maakten bovendien de verwar ring bij den consument nog grooter, want waarom had de een iets wel en de ander niet? De handel richtte daarom tot den minister het verzoek, hetzij om loonènde grondprijzen vast te stellen op de veilingen bestaat er n-1. geen prijzenstop en worden de prijzen bepaald door vraag en aanbod hetzij om den handel vrij te geven. Ook in den klein handel zou de wet van .vraag en aanbod dan gaan regeeren. Men verheelde zich niet. dat de prijzen dan zouden stijgen, doch dat was ook in vroeger jaren een wintersch verschijnsel Zoodra de vorst voorbij zou zijn, zouden de prij zen zich toch weer aanpassen aan de aanvoeren. Als antwoord op een eventueele weigering van den minister deelde de groothandel mee, het inkoopen stop te zetten. Minister Mansholt hield voet bij stuk en deelde mede. dat men dan op de veilingen de prijzen maar moest drukken door niet te veel te bieden. Hiertegenover stelt men echter het feit, dat dit een on mogelijkheid is, daar de vrije han del op de veilingen door de ge ringe aanvoeren in verband met de koude hoogere prijzen automa tisch oproepen. Of algeheele prijs controle, öf algeheele vrije han del Een combinatie Ls een mis lukking. h de minister er naast? Verder is de bonafide handel van meening, dat de minister enkele zaken volkomen verkeerd heeft voorgesteld. De handel wil niet staken, maar weigert „zwarte" handelaars te worden of bedrijfsverliezen t-e lijden. Voorts deelt men alom mede, dat het onmogelijk is, dat particu lieren zich op de veilingen of b(j de tuinders en boeren van groenten voorzien. Evenmin is het waar. dat er voor 2 maan den busgroenten aantvezig is, een meening, welke Dij onder- Te ongeveer 6 uur wend gister, avond de recherche te Delft opge. schriki, toen er heel gewoon een 33 jarige juffrouw kwam melden, dat zij haar tante had „opgeruimd en ce 'nersen ingeslagen". Aanvankelijk meende men te doen te hebben met iemand, die na een ruzie een wat overdreven ver haal kwam vertellen, maar voor alle zekerheid wend de ongehuwde juffrouw, de 33 jarige J. M. L. in verzekerde bewaring gesteld en ean onderzoek ten huize van de tante <3-e 73 jarige mej. W. geb. v. d. L. in de Oosterstraat, ingesteld. Hier kwam men tot de gruwzame ontdekking, dat het verhaal wel degelijk waar was geweest. De 73 jarige lag met gespleten schedel in de woonkamer. -.Terstond werd de G. G. D. ge. waarsohiuwd, cïe de vro-uw, die wonder boven wonder nog in le. ven wa,s naar het Gasthuis ver voerde. Dr. Kopyjan, de internist van het Gasthuis, verleende de eerste geneeskundige hulp. Ook was spoedig geestelijke hulp ter pla-atse. De toedracht Bij een nader ingesteld onder, zoek bleek, dat de daderes reeds vanaf haar 2e jaar bij deze tante Er bestaan planen om de stoffe lijke resten van prins Filip Wil lem, oudsten zoon van Willem den Zwijger, naar Nederland over te brengen. Prins Pilipa Willem stierf m 1618 te Brugge, en werd te est (Belgisch Brabant), dat van 1599 tot aan de Fransche revolu tie een aan de Nasau's toebehoo- rende heerlijkheid was, begraven, waar hij onder het koor van St. Sulpiced rust. Een kijkje in de kerk met de laatste rustplaats van prins Filips Willem. in huis was groot gebracht. In den laatsten tjjd was zij nog al onhan- dglb ar geworden en vond het riet meer noodig om buitenshuis te gaan werken. Zij was van oordeel, dat haar tante het wérk in huis niet meer alleen afkon en zij dus beter thuis kon blijven om de boel aan kant te houden. Dit verdroot de oude vrouw en reeds meerma len was over deze kwestie een meeningsverschil geweest. Ook Vrij dagmiddag vielen ..hierover we. derom de noodige woorden en de tsnte wilde hebben dat nichtjelief maar voor goed het huis verliet en haar papegaai, waaraan zij zeer gehecht was, meenam. D^ nicht stamde daarin toe en zeilde eerst nog wat opruiming in huis te zul len houden. ,ij ging naar het plaatsje ach. ter de huiskamer waar zij een bijl pakte Met dit werktuig verborgen langs haar lichaam, kwam z(i de huiskamer weer binnen en liep voor de niets vermoedende tante heen, die rustig bij de kachel een broodje zat te eten en een kopje thee dronk, gezeten in een liberty- stoel. Toen de daderes achter haar tante was gekomen moet zij de vrouw twee harde slagen met het scherp van de bijl op het hoofd hebben gegeven. De vrouw' viel met stoel en al om en daar z(j nog kreunde, heeft de nicht haar nog een paar slagen nage. geven. Toen is zij rustig de bijl in de keuken gaan afwasschen in een em. mér water, omdat zij, zooals zij verklaarde „geen bloed kon zien". Daarna heeft zij zich aangekleed en is heengegaan. Toen zij buiten bemerkte haar handschoenen te hebben vergeten is zij die nog gaan halen en nam ook haar pa. pagaai mede. Zij is toen nr/ir het Politiebureau gegaan, waar zij kalm haar verklaring kwam afleg gen. Terstond werd het Parket ge. waarschuwd, dat reeds gisteren, avond 'n ntderen schouw ter plaat se instelde en de daderes aan een verhoor owdervierp. Nog vernamen wij, dat de da deres van 19371941 werd ver. pleegd in een gesticht voor zwak. zinnigen te Noord wij kerhopt (Sancta Maria). De behandelende geneesheer Icon niet begrijpen, dat het slachtoffer van dezen gruwelijken aanslag, nog in leven was. Hedenochtend leefde zij nog, doch haar toestand is ho peloos. zoek in diverse winkels inder. d^ad geen stand bleek te hou den Het koopen b*i tuinders en boe ren is ondoenlijk. Kool uit Langé dijk en knolraap uit Gelderland! Het zelf fourageeren zou weer tooneeltjes uit den winter 1944 1945 oproepen, nog afgezien van het feit, dat hier weer een nipuwe winstbron voor de beroeps-z war te- Pi eten is geschapen. Witlof en vrije groehten zooals spruiten, schorseneren, worteltjes enz., worden onbetaalbaar doordat er verder geen groenten zijn. Busgroenten waren er incerdaad voor geruimen tijd aangemaakt, doch niet in die mate, dat zij de veriche groenten kunnen vervan gen Doordat de animo om te koopen direct al zeer g.root was, is er een knap gat in den voor raad geslagen en de geringe aan voer van versehe groenten gedu. rende de laatste weken heeft alle berekeningen doorkruist. Alle bus groenten zullen dan ook over het geheel genomen begin vol gende week uitverkocht zijn! Diep gevroren groenten zijn er nog wel. doch ten eerste in bescheiden hoe* veelheden er is veel fruit in gevroren an ten tweede tegen vrij malsche prijzen. Óp de veilingen zal er voor een particulier evenmin veel te be reiken zijn. E-en veiling heeft_ geen per oneel om per 2 en 3 kilo te verkoopen en wanneer hier de redding ligt. is dat alleen m een groepsgewijs inkoopen van buur ten of families. Wellicht zal ook iets bereikt kunnen worden door dat een gemeentebestuur als groenteboer gaat fungeeren (in Rotterdam is men het o.a van plan), doch dit brengt weer trans portproblemen mee. vooral voor de plaatsen, die zelf geen veiling rijk zijn. De riem een gaatje nauwer Het meest ïfrteresseert het een huismoeder natuurlijk, of en zoo ja, wanneer er weer groenten los komen. Wat wij hier en daar hoor den, klonk niet veelbelovend. De tuinders en boeren hebben geen haast zoolang de vorst aanhoudt; hun schuren en loodsen zijn nu immers natuurlijke ijskelders. De kleine iböeren zijn allang van hun groenten af en zij. die hun kuilen nog dicht hebben, beginnen er niet aan. De afneming aan de veilingen is traag, aan de landerijen onge regeld en als een kuil open is, moet alles weg. Blikgroenten is op en vrije groenten heel moeilijk te krij gen, In de verte dreigt dus in derdaad een groentenloos tijd. perk, ware het niet, dtftt b.v. voor de aardappelen door de overheid reeds een bijdrage in de extra vervoerskosten is be loofd. «erwijl anderzijds de maximumprijs, waartegen de handel mag verkoopen, iets ver hoogd is. In den Haag loopen bovendien geruchten, volgens welke het conflict binnen 3 da gen zal zijn opgelost. Laten we onze riemen en cetntures dus nog even met rust, misschien dat de kool en de geit wordcn gC; spaard door een Salomons oordeel. Naar wij vernemen, heeft de detailhandel in groenten aan mi nister Mansholt aangeboden het huidige conflict aan arbitrage te onderwerpen, ^De minister heeft hierop telegrafisch geantwoord, dat hij zulk een arbitrage niet moge. lijk acht daar het hier een kwestie vap regeeringsbeleid betreft. Wel verklaarde hij 'zich bereid tot over- Al dagenlang zie ik, telkens wanneer ik uit mijn venster kijk, uit op de massa witte en grauwe sneeuw. Met gretigheid lees en hoor ik het nieuws over het te verwachten weer, doch telkenma le wond ik teleurgesteld. Ik lees en hoor verder van ernstige noo. den hier en in vde landen van ons oude Europa. En voor de rest conflicten en stakingen. Erg opgewekt kan ik het alge. meene beeld niiet vinden. Of is het als onderdeel van het gezinsbeleid niet pijnlijk, wanneer een radioreporter van een „voor bijganger" moet hooren, dat ,hij, ofschoon hartstochtelijk rooker zijn tabakskaart verkocht, tot steun van het „gezinskapitaal". Toch klopte gistermiddag de blijdschap met een bescheiden tik aan de deur van mijn hart. Het grijze gesloten hemeldek was doorbrokenik zag flarden blauw, er waren wolkendotten mei go-ü- den randjes. Flauwtjes speelden zelfs zonnestralen op den muur. Zou dit het begin zijn? Het begin van het einde van veel, zrer veel ellende? Het leven is toch al niet gemakkelijk. Wat een beetje zonneschijn niet kan doen. Terugkeer tot het teven, levensmoed, verhooging van ener. gie, hoop op betere dagen, ver wachtingen voor minder zware zorgend, gen, koestering van lente, gedachten. Het barre jaargetij vertoont veel trekken van de algerneene maatschappelijke situatie. Sar. heid, koudheid, onverschilligheid tegenover de menschhei-c in haar gevarieerde depressies. Zie--.. Excuseer me, dat ik weer een parallel trok. Maar ja ook de na. tuur wijst uit, dat oen beetje zon andere aspecten biedt, alles mil der maakt, meer kleuren geeft en overglanst. Daarom moet het devies veld winnen: Ik zorg mee voor een beetje zonneschijn. HENK VAN DER MAZE. leg met de vakgroepen, nadat deze haar advies tot stopzetting van den in. en verkoop van de groenten, onderworpen aan de maximum prijsregeling, zouden hebben in„ getrokken. Bovenstaand antwoord van den minister werd gisteravond ter kennis gebracht van een openbare ver gadering van groentenhamdelaren te Dordrecht, welke tevens werd bijgewoond door vertegenwoordigers uit Amsterdam, den Haag, Rotter» dam, Schiedam, Gorkum, Sliedrecht, Papend recht en omliggende gemeen ten, en vertegenwoordigers van den groothandel en nfarkt- en straat handel in dit rayon. De vertegenwoordigers van den groot- en kleinhandel spraken in een motie hun scherpe afkeuring uit over - de maatregelen van het Ministerie van Landbouw en ver zochten in de motie voorts directe intrekking hiervan. Naar wij verder vernemen zal Maandagmorgen bet dag. bestuur van het centraal bureau van vei lingen zich beraden 'over de si. tuatie en Maandagmiddag een be spreking hebben met de vertegen, woordigers der veilingen. Geruch ten, dat de minister Maandag a.s. een bespreking zou hebben met alle betrokken partijen, zijn. naar ons verzekerd wordt, uit de lucht gegrepen. Het Katholieke persbureau Fides meldt, dat partisanen Van •Viet-Minh in Fransch Indo-China meer dan twintig Fransche mis sionarissen* als gijzelaar gevangen genomen hebben. In een telegram uit Saigon, al dus het persbureau, wordt gezegd, dat men vreest, dat de apostoli sche gedelegeerde in Indo-China, Mgr. Antinino Drapier, wiens re sidentie in Hue was, hetzelfde lot ten deel gevallen is. Toen Fransche troepen Hue be vrijdden, aldus het telegram, von den zij er slechts zes van de 24 daar gestationneerde missiona rissen. De andere waren als gijze laars weggevoerd. Van hen is niets meer vernamen. Men is ook ongerust, naar het persagentschap mededeelde, over nog twintig missionarissen, die gevlucht waren naar Vihn. In de bovenwijk van Tonkin werden eveneens vijf missionaris sen, die de leiding hebben van het seminarie van Hanoi, als gijze laars weggevoerd. De terugtrek kende partisanen van Viet-MinK hebben het missiehuis in Hue in brand gestoken. .jtjgflB&s.y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1