veesmokkel HET SCHANDAAL van den Zuidpool als „wereldkoelkast HUISHOUDELIJK GLAS- EN AARDEWERK GIFTEN voor de mijnwerkers Bonnen voor zieken Palestina voor V. N. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1947 PAGINA S NIET MEER DAN EEN PAAR SCHOENEN DIT JAAR Kardinaal Griffin klaagt Oost-Europa aan ITALIË ALS „EX-VIJAND VAN DUITSCHLAND" PER WEEK 1500 KOEIEN OVER DE STREEP Er moeten maatregelen komen OPGEBORGEN VOEDSEL BLEEF 25 JAAR GOED Ambassadeurs houden bespreking met de regeering PRIJSBEHEERSC.HING KWAM OM KOFFIE Het standpunt van het Directoraat Generaal voor de Prijzen u. Een rookertje voor den rookenden schoorsteen MIJNWERKERS VINDEN HET WELLETJES DE KONINGIN DANKT DE MIJNWERKERS HOE GEVANGENEN IN SOEGAMO LEVEN In de 13 Febr. gepubliceerde bonnenlijst zijn voor het eerst oolr de geldig verklaarde bon. numrr.br s der ten behoeve van zieken uitgereikte kaarten ME, MF en MG opgenomen. Tot dus. verre ontvingen zieken rantsoen- bonnen, welke een betrekkelijk langen geldigheidsduur hadden. Men most er rekening mee hou. den, dat de om de andere week van bovengenoemde kaarten aan te wijzen bonnen ook slechts De vakgroep detailhandel in schoenen deelt mede, dat de bin. nenlandsche productie d.t jaar nog van dien aard zal zijn, dat in het algemeen slechts één paar schoe. men per volwassen inwoner ter beschikking zal staan. De uiterst geringe import van schoenen zal dit getal niet zichtbaar gunst.g kunnen wijzigen. Het quantum bon vrije Amerikaansche sdhoenien oorspronkelijk ruim 2 millioen paar is reeds tot ongeveer 300 000 pagr gedaald. De wensc'hen van een deel van het publiek naar meer gevarieerd schoeisel, zullen zeker niet bevredigd kunnen wor. den als gevolg van de schaarschte aan grondstoffen en arbeidskrach. ten In een herderlijk schrijven ver. klaart kardinaal Griffin, dat vij- arnden van God en de Kerk aan rukken en er zich geen gewetens, zaak van maken, met vrede én hun banier wanortd e te willen schep pen. „De door de nazi's in Duitsch- land bedreven misdaden stuitten de wereld tegen den borst" aldus kardinaal Griffin „maar soortgelij ke misdaden worden nu in vele ideelen van Oost.Europa bedreven: slavenarbeid, concentratiekampen, geheime politie, vervolging, gevam gennerhing en moord zijn aan de orde van den dag en deze misda. dn woiden thans begaan in naam van vrijheid en democratie," De kartdioiaal doet een beroep op de Katholieken zich niet "Schul dig te maken aan het zich richten «aar lagere zedelijk,beidsnqrmen en Vraagt om een herleving van den geest' der eerste christenen. Kardinaal Griffin ziet de zelf. zuchtigheid ten grondslag liggen aan de meeste moeilijkheden en vraagstukken en roept op tot naas. tenlieflde. De Italiaansche regeering heeft verzocht deel te mogen nemen aan de opstelling van het vr'eaésver. drr,g met Duitschlanid, aangezien het nieuwe, democratische Italië^ het recht moet hebben bij te dra, gen tot de regeling van den vrede in Europa." De woordvoerder van het Ita liaansche ministerie van buiten, landsche zaken, die dit meeree!, de, voegde er aan toe, dat Italië van 13 October 1943 af tegen Duitschland oorlog heeft gevoerd. (Van onzen verslaggever). Er liep onlangs een man met een paard in het Brabantsche land- Hij had een geleidebiljet bij zich, want ze waren ibinnen de 5500 meter-zóne langs de grens. En zooals de papieren vertelden, was het paard geheel zwart, git zwart! Want de voerman was een zorgvuldig en net mensch. Zoo net, dat hij schoensmeer bij zich had zwarte en een borstel- Dat was „om z'n schoenen netjes blinkend te houden". Als hij dan zoo zijn schoenen poetste, gebeur de het blijkbaar, dat hij de paardevoeten ook niet heelemaal netjes vond. en er den borstel overheen haalde. Want toen de douane-beambte die beenen aan raakte, gaven ze af en werd zijn hand zwart! Maar na eenig wrijven werden de pooten wit en 's voermans wangen rood. Beiden mochten ze toen met den beambte „naar stal". Zoo zijn de trucs aan de grens en dan was dit er al een heel goedkooipe. Dé mannen meestal acht of tien die de kudden van 20 tot 30 beesten tegelijk over brengen, kennen er gemeenlijk betere. Voor den nacht is ook een be kende: de snoeten van de koeien daags tevoren dik insmeren met groene zeep- De zeep verdroogt en verhardt langzaam en snoert zoo de bekken, zoodat geen geloei de smokkelaars verraden kan. Vaak zijn de heeren bewapend en de militairen, die dikwijls aan de complotten meedoen, schieten zonder mder met de stenguns- Daartegenover staan dan de douaniers- Voor een groot deel jonge hulpkommiezen, die de kne pen nog niet kennen, vaak af komstig uit de groote steden boven, den Moerdijk en niet vertrouwd met de omstandigheden van het platteland. „Lang niet meer het corps van 1939". zooals men ons van officieele zijde verklaarde. Hun salarissen zijn laag en ze moeten hooge pensionprijzen toe- talen. Is het dan wonder, dat er zoo weinig nieuwe krachten op het douaniersbaantje afkomeji. of dat er, als ze komen, wel eens foute dingen gebeuren? Wil men den smokkel effectief bestrijden, dan stelle men daarom om te beginnen de bestaanszeker heid voor den douanier buiten eiken twijfel. Men geve hun be hoorlijke salarissen. Daarnaast staan dan de rijks politie en de ambtenaren van den C.C'D. Wat deze laatsten betreft: ze hebben géén goede vervoersmid delen. géén goede kleeding, zooals niet - ritselende veldjassen en waterlaarzen en missen bewape ning- Dit moet grondig verande ren, wil men er een goed apparaat van maken. Be groote fout is echter, naar Admiraal Byrd heeft voor. voorspeld, dat de eeuwig onder ijs liggende gebieden van het Zuidpoolgebied nog een „reus. achtige koelkast zullen wuidei waarin de wereld een deel van overvloedige -oogsten kan bewa ren voor magere jaren, waar door gelijkmatigheid der voed. selvoorziening verzekerd zou worden, die hongersnood zou uitschakelen. Byrd vertelde, aldus meldt U. P., dat het voedsel, dat hij 25 jaar geleden voor zijn eerste Zuidpool, expeditie had gekocht in de Ver. eenigde Staten, onlangs in uitste. kertden toestand werd gevonden in de uit sneeuw opgetrokken voor. raadkamers van -de eerste en twee. de basis van Klein Amerika. De temperatuur in onverwarmde ruimten onder het oppervlak van de uitgestrekte Zuidpool.ij smuts blijft het geheele jaar door onider bet vriespunt. Dit is slechts één van de vele mogelijkheden, die het ZuMpool. gebied ons biedt, zei'de Byrd. Er zijn aanwijzingen, dat dit conti, tent eens tropisch is geweest en óe tijd zal komen, dat we hier fossiele overblijfselen zullen vin. den. Wanneer we een stuk van deze ijsmuts op kunnen blazen, eens een uitstekend karwei vo de atoombom zijn," Hij geloofde verder, dat de Ver Staten op dit continent permanen. te bases moeten instellen voor we tenschappelijk onderzoek en voor de besbudeering van de methodes, waarmede de Pool.elementen over. wonnen kunnen worden, alsmede voor meteorologische waarnemin gen. De Britsche minister van buiten, la-idsche zaken, Ernest Bevin, beeft den Anabisehen delegaties meegedeeld, dat de Britsche regee ring voornemens is, de Palestijn, sche kwestie voor de Vereenigde Naties te brengen zullen we ze viniden. „Dit zo,u nul tegenwoordig. Gisteren heeft op het ministerie van buitenlandsdhe zaken een be. sprekinig plaats gevonden met H. M-'s ambassadeurs te Londen, Parijs, Brussel en Ottawa in 1*81 kader van de geregelde besprekin. gen, die over actueele politieke vraagstukken plegen te worden gehouden. Ditmaal was olok minis, ter Van Kleffens bij dè bespreking men ons verzekerde, dat doua niers, C.C.D. en rijkspolitie, die een zelfde taak hebben tegen over de smokkelaars, niet ge noeg samenwerken en te weinig gegevens met elkaar uitwisselen. Hard noodig is het, dat èn het ministerie van Financiën, waar onder de douaniers ressorteeren èn het Bedrijfschap van vee en vieesch, de opdrachtgeefster van de C-C-D.-ambtenaren èn de leiding der Rijkspolitie in deze zaken één plan gaan vormen. komen tot één volledig samen gaan. Zooals het er nu bij staat, gaat het niet langer meer. In Noord-Brabant zijn drie groote gaten: de drie diep België inspringende gebieden bij Baar- le, Rijsbergen en Hooge en Lage-Mierde. In de laatste week van Jan. alleen zijn 91 stuks smokkelvee in Noord-Brabant achterhaald. De schatting is aan den lagen kant, naar men ons verzekerde, indien men dit als tien procent ziet van, al hetgeen over de streep gaat. Dat zijn dus per week een kleine 1000 beesten; over 'de heele grens raamt men het aantal op 1500. Voeg daar nog bij, dat juist drachtige koeien worden overge bracht, zoodat men in België koe èn kalf kan verkooperi, dan be grijpt men hoe groote verliezen hier ons land te lijden krijgt. Het beteekent minstens voor onze vieesch distributie circa 2.250.000 rantsoenen per week minder! En intusschen importeert Neder land momenteel, tegen kostbare deviezenongeveer evenveel slachtvee uit Denemarken en Ierland. Dit is 't eerste deviezen-verlies. Het tweede is het verlies aan deviezen 'op België door den smokkel-uitvoer. Als ons vee op regelmatige wijze naar België ging, zouden we er nuttige zaken, zooals machines of bouwstoffen, voor terug kunnen krijgen. Nu ont vangen we er wat clandestienen luxen rommel zooals tabak, likeur, haarkammen e d- voor terug, die in België bovendien nog worden gekocht tegen hoogere prijzen dan hier gelden, hetgeen óók weer een verlies beteekent. Er wordt beweerd, dat België met Frankrijk een verdrag heeft gesloten, tot levering van 20.000 paarden aan dit laatste land. België heeft ze zelf niet. Feit is, dat men momenteel een sterk toegenomen paardensmokkel uit ons land op België constateert. Blijkbaar moet Nederland onder enorm deviezen-verlies eerst de dieren in smokkelhandel aan België leveren, dat ze 1 dan aan Frankrijk regelmatig kan door-verkoopen. Dit alles maakt de bezorgdheid van de ingewijden gaande; men is bevreesd voor onze deviezen- positie tegenover België- Men ziet het er zoo nog van kofhen, dat wij een te onaanzien lijke partner voor dit land zullen worden, om tot een tolunie en een economische unie met België te geraken. Zoo dreigt de smokke laarsbende de samenwerking van geheel België en Nederland te ver lammen! Men make een einde aan de al te zachtaardige houding tegenover deze onderwereld en neme strenge maatregelen- Men wéét nauwkeurig welke transacties op die veemarkten voor den smokkelhandel toedoeld zijn; men wéét wie malafide koopers zijn en men wéét, wie de hand langers zijn! Noodig is. controle op de markt- transacties, het ontnemen van handelsvergunningen aan de ken nelijk malafide koopers; het ver bannen buiten Brabant van deze personen en hun handlangers; ver beurdverklaring van auto's waar mee wierd gesmokkeld. Over de walgelijke dierenmis handelingen bij het voortjagen van het drachtige smokkelvee, ge pleegd. zullen we nog maar zwijgen. Het is zoo al erg genoeg. In aansluiting op bovenstaand® vernemen wij, dat in verband met een verboden handel in koffie werd bij A. v. P. tel Hilvarenbeek door opsporings ambtenaren der prijsbeheersching een huiszoeking gedaan. Hoewel geen koffie in de woning werd aangetroffen, vond mem er een kasboekje, waarin de vrijwel ge heel complete boekhouding van. een daesmokkel.affaire was bijge» houden Als gevolg hiervan wer den in Hilvarenbeek 13 personen in arrest gesteld. Vier hunner "kochten regelmatig vee voor den smokkel naar Belglië, terwijl de overige personen voor transport zorg droegen. Sinds eind 1943 verdwenen in totaal 1000 stuks vee over de Belgiscfje grens. De gemiddelde inkoopsom per stuk bedroeg 800.waarbij eén ge. middelde winst van 45 pCt werd gemaakt, zoodat met dezen vee* smokkel een bruto.bedrag van 1,360.000 gemoeid was. De per. sonen belast met het entrrbrengen van het vee ontvingen 100p. stuk. Tot dusverre werden acht personen uit Hilvarenbeek en een uit Tilburg, die met deze vee transporten belast waren aange houden en in het huis van bewa. ring ingesloten. Een uitgebreid on derzoek is nog gaande. In een vorig artikel hebben wij de bezwaren behandeld, die er aan de zijde van den handel be staan tegen de wijze waarop het „uti]ity"-systeeim in de branche van het huishoudelijk aardewerk wordt ingevoerd. De ontstemming richt zich vooral op het feit, dat 85 pet van de totale productie, ongeacht het aanzien der goederen, zou zijn aangewezen als te moeten vallen onder het „utility"-systeem. Men meent, dat hier dan ook nood gedwongen artikelen met een uit gesproken luxe karakter in zullen zijn begrepen, en indien ook voor deze artikelen de marge zou wor den verlaagd, dan zouden de winst mogelijkheden der bedrijven aan getast worden Van de zijde van het Directoraat- Generaal voor de Prijzen verklaarde men ons nu, dat het er om gaat. dat de productie van eenvoudige artikelen zoo hoog mogelijk wordt opgevoerd en dat voor die categorie de prijzen verlaagd worden. Volgens het Directoraat staart de handel zich nu blind op de 85 ^ct. Deze 85 pet gelden echter slechts voor drie Maast.richtsche fabrieken, die de voornaamste producenten zijn van de meest gebruikte eenvoudige artikelen van huishoudelijk aarde werk. Men moet evenwel den heelen bedrijfstak inaanmerking nemen en dan blijkt, dat de veihoudingen anders liggen. Zoo heeft de Zuid- Hollandsohe Plateel te Gouda ren percentage van 60 pet, Goedewagen nog geen 50 pet. ter-wij 1 600 fabrie ken van kunst- en sieraardewerk (de uitgesproken luxe-artikelen dus) geheel buiten het systeem vallen. Het Directoraat raamt, dkt van de totale productie in Neder land, volgens de nieuwe regeling, 50 pet valt onder het „utility"- systeem. De fabrikanten, die onder de re geling vallen moeten- dus een be paald percentage afleveren, waar voor de handelsmarge verlaagd is. Het gevaar zou kunnen bestaan, dat de fabrikanten hier ook luxe-goe deren onder zouden laten vallen. Deze moeilijkheid is echter opgelost, doordat in onderling overleg tus- schen fabrikanten en Dir.-Generaal een collectie is opgesteld (in aan sluiting aan een productieplan) van eenvoudige artikelen, welke onder dit systeem zullen worden geleverd. Om aan te toonen, dat er, geen sprake is van luxe artikelen, heeft men ons eemige prijzen genoemd van de betreffende artikelen. Hier uit bleek, dat b.v. het duurste eet servies was een meerkleurig 24- dpelig servies tegen den prijs van f 28.55, terwijl de prijs van het goedkoopste servies 13 a 14 be draagt. Men kan dit onmogelijk goederen noemen met een uitge sproken luxe-karakter, aldus het Directoraat. Het Directoraat ontkende ook ten stelligste, dat door de regeling de winstmogelijkheden van den han del zouden worden aangetast. Im mers ter compensatie van de ver laagde marges op eenvoudige ar tikelen. zijn de marges voor de goederen met luxe-karakter ver hoogd. Dit komt voor de eerste soort neer op een prijsverlaging van ruim 10 pet en voor de tweede soort op een' prijsverhooging van 3 4 pet. De gemiddelde winstmarge voor den handel is dus wel gedaald, maar niet meer dan 3.5 pet. hoewel het natuurlijk van den aard en de onderlinge verhoudingen van de omzetten afhangt hoe deze per centages liggen bij de individueele bedrijven. Voor de. geheele bedrijfs tak raamt men echter de verhou ding „utility"- tot non-„utility" artikelen, naar de waarde gere kend, op 1:1 (beide 50 pci van de totale productie), zoodat men over het geheel genomen slechts eén klein deel van de marge heeft moeten afstaan. Hierbij komt, dat uit de rap porten van het Economisch Insti tuut voor den Middenstand de bedrijfsonkosten van den detail handel bekend zijn. zoodat men heeft kunnen berekenen, .dat zelfs de marge voor „utility"-arl:kelen den detaillist nog winst laat. Tenslotte wees men er van d zijde van het Directoraat. Generaal nog op, dat men, indien men de voorstellen van den handel, voor- zoover zij neerkomen op een veria- - ging van de hoeveelheid „utility"- arlikelen, aanvaardde en overigens de wijzigingen in de marges als boven omschreven handhaafde, dan gemiddeld zou komen tot een hoogeren prijs dan voorheen, het geen natuurlijk niet overwogen kan worden. Het denkbeeld om aan de mijn werkers ais blijk van waardeering voor den geleverden kolenslag op Zondag 2 Februari individueel iets te zenden, hetzij een rookersbon of .ets dergelijks, blijkt veel instem, ming te hebben gevonden- Bij het Initiatief-comité van Actie tot op voering van de arbeidsproductiv teit aan den Wassenaarscthen weg 40, te Den Haag, zijn reeds uit alle deelen van het land ongeveer 2000 aanvragen binnengekomen- om het adres van een mijnwerker, aan wien men een blijk van waardee. ring wil zenden. Sommigen schrijd ven er bij, dat *zij een tabaksbon willen sturen, anderen vragen een adres van een mijnwerkersgezin om kleeding of speelgoed voor de kinderen te zenden. Ook de mijn werkersvrouwen worden niet ver. geten, want er zijn ook verschil, lende adresvragers, die een snoep- bon willen afstaan. Somm gen heb. ben al een pakje met rookartikel, versnaperingen of kleedlnigstuk. ken aan het comité gezonden met het verzoek het door te zenden- Niet alle 15.000 mijnwerkers zul. len op deze wijze kunnen worden verrast, maar voor allen zal door deze spontane uitingen toch wel komen vast te staan dat hun dag extra arbeid in breede lagen der bevolking ten zeerste wordt ge waardeerd- Bij allerlei instanties van het mijnbedrijf zijn luit alle kringen der bevolking tallooze blijken in. gekomen van groote waardeering voor de extra prestaties door de mijnwerkers verricht op 2 Fe bruari j.l. De secretaris der mijn. werkersunie verklaart nu, dat de mijnwerkers deze blijken van waarldeering op zeer hoogen prijs stellen ia de overtuiging, 'dat deze bestemd zijn voor allen, die me dewerkten met name ook voor spoorwegpersoneel. Met volledig begrip voor de goede bedoeling verzoeken alle mijnwerkersbonden! echter na te laten deze gevoelig* iheid tot uitdrukking te brengen door het zenden of verzamelen van stoffelijke toewijzen van waardee, ring. „Als de mijnwerkers hebben kunnen medewerken den noold ta lenigen is dit de beste belooning geweest. Nogmaals dus onzen danK voor uwe waardeering; zoo is het goed geweest De minister van economische zaken heeft bij een bezoek aan Heerlen een persoonlijk doox H. M. de Koningin gete-ekemde boodschap meegebracht, waari® Hare Majesteit haar dank betuigt aan de mijnwerkers voor den Zondagarbeid, dien zij in hfc* landsbelang hebben verriaht. De correspondent van Reutel! te Tokio heeft een bezoek ge* bracht aan de gevangenis val* Soegamo, waar meer dan 1000* van ernstige en minder ernstig® oorlogsmisdaden beschuldigde, Ja* panners zijn opgesloten. Bii die gelegenheid heeft mei* hem meer dan 100 den gevange* nen ontnomen zelfmoordingre* dienten, w.o. glas, puntige spjj* kers, touw van papier en cyanide* getoond. Niemand had echte!) pogingen tot zelfmoord gedaan. De meeste gevangenen lazen ofi sliepen. De generaals Tojo eni Itagaki, voormalig bevelhebber! van het Japansche leger in Noord* China, waren ijverig aan net, schrijven. De voormalige vice* minister van marine, Takazoen» Oka, speelde een spelletje pa* tience.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5