De KATHOLIEKE JEUGD in Oost-Duitschland DE SAMENWERKING DER LAGE LANDEN Nieuwe rush op goucf en diamant Hoe Duitschland in te toornen PAGINA 4 MAANDAG 17 FEBRUARI 1947 Kleine mogelijkhedengroote moeilijkheden DE SITUATIE TE BERLIJN BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM uitleg. MIJNWERKERS STAKEN IN CANADA ZUID-AFRIKA LEEFT WEER IN KOORTS Hardloopwedstrijd op kruk ken en kunstbeenen RAPPORT COMMISSIE EUROP. KWESTIE T extielkaarten Er worden nieuwe uitgereikt - Nieuwe petroleumbonnen aangewezen DE ZAAK-DE GEER BONNEN VOOR ZIEKEN KLOMPENPRIJZEN (Van onzen bijzonderen correspondent) BERLIJN, 14 Februari. De opvoeding der katholieke jeugd in 't Oosten van Duitsch land is een uiterst moeilijk pro bleem. Het zal by de marxisti sche tendensen, waarmede mer het geheele openbare leven doorkruid wordt, weinigen ver rassen, dit te vernemen. Men heeft er niet alleen te kampen met de algemeene verschijnse len, die het herleven van het katholieke gemeenschapsleven in geheel Duitschland zoo zeer belemmeren, doch men strgdt er bovendien tegen den a-reli gieuzen geest, die bijvoorbeeld het stichten van jeugdorganisa ties bulten de algemeene „Freie Deutsche Jugend" verbiedt. Van welingelichte zijde hebben wij een aantal bijzonderheden «ver het katholieke jeugdwerk vernomen, die den toestand wel neer duidelijk kenschetsen. Men moet natuurlijk onderscheid ma ken tusschen de mogelijkheden in den stadstaat Berlijn, waar de aanwezigheid van alle vier de be zettende machten bepgalde ver houdingen schept en die jn de vijf landen der sovjet-zone. jeugd- strektheid der parochies maakt het veel moeilijker, alle katholieke jongeren te bereiken en een hech ten onderlingen band te onder houden door regelmatige samen komsten. De onveiligheid, die door in den oorlog losgeslagen duis tere elementen in den wintertijd gespreid wordt over vele binnen wegen, maakt dit werk nog moei lijker. Wij hoorden als voorbeeld de lotgevallen van jeugdleiders, die op parochieele tochten her haalde malen van hun fietsen ont daan werden. Daarbij geniet de katholieke beweging, naar ingewijden ons verzekerden, ook nog het twijfel achtige voorrecht de argwanende belangstelling te trekken van de socialistische eenheidspartij en van de Russische politieke politie. Wanneer zoowel katholieke als protestante jeugdleiders dan ook bepaalde banden onderhouden met de „Freie Deutsche Jugend" de Russen zelf hebben zich zeer veel moeite gegeven om hen hier toe te bewegen dan moet men daarin niet te spoedig een blijk van sympathie met de eenheids jeugdbeweging zien. Het maakt veeleer den indruk, dat deze stap gezet is, om er in de gegeven om standigheden het beste van te maken en niet te beginnen met alle kansen op een invloed van kerkelijke zijde by voorbaat over boord te werpen. De „Freie Deutsche Jugend" is in naam een organisatie voor de geheele jeugd en niet gebonden aan een bepaalde wereldbeschou wing. In de kringen der religieuze jeugdleiders is men er zich even wel terdege van bewust, dat zij in de praktijk door en door marx istisch is. De marxistische begin selen worden er in voordrachten en cursussen telkens weer op den voorgrond gesteld. Heel sterk blijkt dit in de scholen voor lei ders, die de organisatie gesticht heeft. Iedereen, ook diegenen, die de verbinding onderhouden tus schen F.Ö.J. en kerkelijke jeugd- instellingen, heeft er toegang. Maar toegang is nog iets anders dan invloed. De praktijk in het Oosten is, dat de eenheids-jeugdorganisa tie mét een overmaat van ma teriaal en middelen een onafge broken propaganda-offensief op de jeugd voert, in vergelijking waarmede de kerkeiyke jeug'd- opvoeding slechts zeer beperkte mogelijkheden van ontplooiing gelaten zijn. BiHS Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van het dekenaat Beverwijk en tot pastoor te Beverwyk (H. Agatha) den zeereerw. heer B. G. Hosman; tot deken van het dekenaat Wervershoof en tot pastoor te Wognum den zeereerw. heer H. J. Kuijper; tot pastoor te Ilpendam den weleerw. heer C. J. Koene, die kapelaan was te Am sterdam (O. L. Vr. Rozenkrans). De expositie te Rotterdam van ontwerpen voor een gedenk* teejeen voor de gevallenen aan de Parkkade werd bezocht door Z. Exc. Soekawati en echtgenooteDe burgemeester en de voorzitter van het comité mr. K. P. van der Mandele geven andere Overal is het katholieke werk weliswaar beperkt tot het zuiver religieuze terrein, doch de betrekkelijke vrijheid, die de pa rochieele jeugdgroepen hierbij in Berlijn genieten, is buiten deze stad ver te zoeken. In Berlijn was het katholieke jeugdleven, voor zoover het, on danks de woede der nazi's, nog enkele kernen had kunnen redden, in de laatste maanden van den oorlog uiteraard geheel tot stil stand gekomen. De weinige lei ders, die waren overgebleven, heb ben hun werk weer ter hand geno men, zoodra de le venski op van de stad weer te voelen was. Zij heb ben eerst contact gekregen met de Britsche en Amerikaansche be zettingsautoriteiten, daarna ook met de Franschen en met de Rus sen. Thans is men zoover, dat weer een kwart tot een derde van de katholieke jeiigd onder de wer kingssfeer van de jeugdgroepen valt. Er worden maandelijksche en wekelijkSche jeugdsamenkom- sten gehouden en daarnaast nog regelmatige „Glaubensstunden". meer, waarvan de ,rand" de Daarenboven zijn er op verschil- noord-oostelijke oever heeft ge, lende plaatsen nog samenkomsten; vormd. De laatste vondst bewijst van leiders en van onderwijzend1 deze theorie, want hij leverde personeel waarin ook andere dan! 2.693,25 gram per ton op op een godsdienstige vraagstukken wor-i diepte van 1.515 meter, terwijl het den besproken, bijvoorbeeld kwes- gehalte vian de vondst van April a.:nl f Reuter seint: Nadat de onder handelingen over loonsverhoogmg waren mislukt, zijn in New Brunswick en Nieuw Schotland (Canada) 13.000 mijnwerkers in staking gegaan. Hiermede ligt de halve steenkoolproductie van Ca nada stil. Onder auspiciën van het comité voor de Nederlandseh.Belgdsch- Luxemburgsche toenadering, heeft de heer Julius Hoste, voorzitter del- Belgische afdëeling van cit comité. Zaterdagavond in Amsterdam een lezing gehouden ovér het onder werp: „de samenwerking der lage landen en wat deze beteekent in het belang van den vréde". Na een uiteenzetting gegeven te hebben van de beteekenis der lage landen in internationaal opzicht, betoogde spr. dat zij, willen zij ge. trouw blijven aan de westersche beschaving en de politieke vrijhe. Geologen hebben na de fantas tische vondst van Woensdag (waar. over wij reeds méldden) het nieuwe goudveld in Oranje Vrij staat een „goudmeer' genoemd, aldus Ass. Press in eenige bijzon, derheden. In bevoegde kringen in Johannesburg is men van oor. deel, dat het veld in enkele jaren hreer zal opbrengen, dan de ge. heele ,,rand" in zestig jaar Het gebied van Odendiaalsrust is eerst geëxploiteerd op grond van de theorie, dat het is gelegen boven iets, dat eens de zuid.wcstelijke oever was van een praehistorisch ties op sociaal-politiek terrein. verleden jaar, die ru m 1200 meter westelijk werd gedaan Bijzonder verheugend is het; 1.757,70 gram per ton was op een verschijnsel, dat de deelneming1 diepte 1.216 meter- Hierdoor ont. der jeugd aan de godsdienstige staat l»t beeld van praehistorische oefeningen, zooals tridua, sterk golven, die, voor dat tallooze gestegen is. Bij een deel van dei eeuwen de oevers mét liava en jeugd is er ondanks het zeer aarde bedekten, over een breedte beperkte religieuze onderricht,; Van 1-200 méter fabelachtige rijke een flinke dosis van goeden wilgoudstof deden aanspoelen op dien en van trouw aan de kerk, die 1 vroegeren oever. Ongeveer kan men wortelt in den invloed van het zich thans de uitgestrektheid van ouderlijke huis. Maar helaas is! de met goud bedekte oevers voor- het andere deel der jeugd over- volkomen de kop ingedrukt wordt, dat de vondst van April een toe vallig*; laag betrof De overweldi gende rijkommen, die deze mijnen vermoedelijk zullen -bevatten, is gebleken uit de vondsten van April, die wel bewijzen, dat hier geen sprake ;s van een plaatselijke of grillige formatie- Honderden diarmantzoekers, on der wie menschen met houten beenen en krukken. hebben Woensdag meer dan drie kilome ter hard gèloopen van het kan. toor 'van de mijnen naar de ontgin, ning aan de Vaalrivler in Bos- manfonte.n, ten noorden van de stad. om daar een claim af te pa. len. Terwijl de politie patrouil leerde, sliepen.de gegadigden den. geheelen nacht op de trottoirs van Bloemhof en Wachtten op een sein met de vlag van het mijnkantoor, hetgeen een aanduiding was, dat degenen, die in het fcez t waren van een certificaat, rechtgevend op een vergunning voor een claim, een serienummer konden trekken uit de stembus. Binnen enkele minuten, renden lange rijen menschen dwars door het veld naar de hun toegewezen stukken grond. De meesten waren ervaren en doorgewinterde dia- mantdelvers, want alleen degenen, d e reeds voor 1940 in het bezit waren van een certificaat, kre- g3en een claim toegewezen. Ofschoon verwacht wordt, dat de claims binnen een week be werkt zullen zijn, schat men, dat gedurende dien tijd 5000 blanken en 6000 inboorlingen op de ont ginning werkzaam zullen zijn. Bij het onderzoek in Bosmanfontem, zijn voor een bedrag van meer dan 10-000 pond aan d amanten gevon. den, met inbegrip van veel tien- karaats steenen, ter waarde van 15 pond sterling per karaat. De „diamond rush" van 1947 een van de weinigien in de afgeloppen jarenvertoonde één groot ver schil met de spannene dagen aan het einde van de vorige eeu^- <To€ndertijd betaalde men aan ath. leten soms IOO pond sterling om de „cla ras af te bakenen". Nu moet iedere diamantzoeker voor zich zelf opkomen. den, tot plicht hebben alles te doen wat de samenwerking tusschen Ne. öerland, België en Luxemburg kam bevorderen. Hun samenwerking is een belangrijke bijdrage tot het vredeswerk. Voor het eerst is het dezen Isl gen landen vergund tot een abcoord te komen, dat door geen vreemde invloeden kan worden verstoord, aldus spr. Wanneer Nederland, België en Luxemburg elkaar be. grijpen en innig samenwerken, zal trouwens het begrip „kleine natie", verdwijnen. „Bovendien verirou. wen wij" zoo merkte hij op „dat zooals België in Afrika een roeping vervult, het Nederland gegeven znl zijn 'de banden met zij-n overzee, sche gebieden te bewaren en zijn taak zal kunnen voortzetten. De lage landen zullen dan de verant. woordelijkheid dragen voor het lot van meer dan 90 millioen men schen en zij zullen zich d-e betite. ling van kleine natie niet behoe ven te laten welgevallen. heerschenddatgene welles voornaamste kenmerken zijn een overdreven zucht naar ver maak, een ontstellend gebrek stellen, maar aangezien de oever naar het noorden en het zuiden loopt, is nog niet pree es bekend, hoe groot de rijkdommen zijn. Voorheen is uit goede boorresul. aan belangstelling in geestelijke 'aten gebleken, diat hij veel noor zaken en een passiviteit tegen over alle belangrijke levens vragen. Om door te dringen tot de tal- looze jongens en meisjes, die tot de laatste categorie gerekend kun nen worden, zouden de katholieke jeugdgroepen grootëre mogelijk heden moeten hebben, dan die welke haar thans gelaten zijn. Zij zouden hechte organisaties moe ten kunnen vormen, die haar vleu gels verder zouden kunnen uit slaan. Zij zouden leiders moeten kunnen aankweeken en zij zouden moeten kunnen beschikken over propagandistische mogelijkheden, die het schriele restantje van het oogenblik vele tientallen ma len zouden moeten overtreffen. Het gebrek aan boeken en tijd schriften is een van de belang rijkste hindemissen. De geheele katholieke jeugdorganisatie moet het op het oogenblik stellen met een veertïendaagsch tijdschrift, 'dat in twee duizend exemplaren p kan verschijnen en dus niet eens' J< alle leiders kan bereiken. Daaren tegen beschikt de marxistisch ge tinte „Freie Deutsche Jugend" over het weekblad „Neues Leben", dat in onvergelijkelijk veel grooter formaat in acht honderd duizend exemplaren verschijnt. In de sovjet-zóne zijn de moei lijkheden, die de katholieke jeugd beweging ondervindt, nog veel greater ém In Berlijn. De uitge. delijker dan Odendaaisrust loopt want hij is ongeveer 45 kilometer ten noorden en zuiden van ge noemde plaats getracteerd, het geen voldoende is om minstens tien rijke goudmijnen te go ran dee. ren- Hoe rijk deze vondst even tueel zal kunnen blijken, wordt duidelijk in het 1 cht van. het laat ste bewijs, waardoor de vrees De internatiopale commissie voor de bestudeering van Euro- peesche kwesties heeft Zaterdag het tweede deel van haar rapport inzake Duitschland gepubliceerd. Het ontvouwt een plan, volgens hetwelk Duitschland de voorma lige geallieerde landen langzamer hand zou kunnen helpen, hun ver stoorde economie te herstellen. De commissie oppert de volgende mogelijkheden 1. Beschikbaar stellen van werkkrachten. radio-telegra fisch overgebrachte foto van de „doop''- plechtiglieid van prinses Elizabeth aan boord van de „Vanguard?' bij het passeeren van den evenaar. Hét Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat cfe distributie- diensten, tegelijk met de bonkaar ten voor voedingsmiddelen K, L, O en P 705, nieuwe textielkaarten zullen uitreiken. Bij deze nieuwe textielkaarten VA 705 wordt geen verschil meer gemaakt tusschen kaarten voor babies, kleuters, meisjes, jongens, vrouwen en mannen. De nieuwe kaarten zijn dus voor iedereen de zelfde. De punten der nieuwe kaarten zijn nog niet geldig, te zij ner tijd zullen hierover nadere me. dedeelingen gedgan worden. 2. Exporteeren van grondstof fen, voornamelijk steenkolen. 3. Exporteeren van eindproduc ten. In hét kader van het streven naar vermijden van een nieuwen oorlog zijn de volgende zinsneden van bijzonder belang: 1. Het moet aan Duitschland voor langen, nader te bepalen tijd verboden zijn over andere midde len van vervoer van passagiers, goederen en post te beschikken, dan over vervoermiddelen, die zich over den beganen grond voortbewegen. 2. Duitschland moet geen toe stemming krijgen, gebruik te ma ken van andere bewegende krach ten dan die het vóór 1939 ge bruikte (steenkool, electriciteit, benzine, water enz.) 3. Er. moet een geallieerde we tenschappelijke controlecommissie wordén gevormd. Van 23 Febr. t.m. 5 April a s. zullen de bonnen 613 en 623 Algemeen recht geven op het koo- pen van twee liter petroleum. Deze bonnen worden drie wekeii eerder dan normaal geldig ver klaard met het oog op dé huidige moeilijke brandstoffenposilie. Er wordt evenwel de aandacht op ge vestigd, dat in de zomermaanden deze periode zal moeten worden ingehaald- De bonnen 59—1 en 601 blijven geldig t.m. 15 Maart as- In verband met de zaak tegen oud-minister De Geer, heeft de advocaat-fiscaal van het bijzon der gerechtshof te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, een aantal hooge functionarissen gehoord, die deel uitmaakten van de Ned. regeering in Londen tijdens de Duitsche bezetting. Door zijn ver blijf in het buitenland is oud- mi- I nister Van Kleffens eerst in de afgeloopen dagen in de gelegen heid geweest zijn verklaringen in dit vooronderzoek af te leggen. Thans zijn alle Ned. regeerings- personen, wier getuigenis in de zaak tegen jhr. De Geer noodza kelijk was, door den advocaat-fis caal gehoord. In de 13 Februari gepubliceerde bomveniijst zijn voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummeis der ten behoeve van zieken uitge reikte kaarten ME, MF en MG opgenomen Tot dusverre ontvin gen zieken rantsoenbonnen. welke een betrekkelijk langen geldig heidsduur hadden. Men moet er rekening mee houden, dat de om de andere week van bovengenoem de kaarten aan te wijzen bonnen ook slechts veertien dagen geldig blijven. (Herplaatst wegens misstelling). De prijzen van klompen zijn door een prijsvoorschrift geregeld. Daar de klompengebruiker ge. woonlijk niet. of onvoldoende, van de vastgestelde prijzen op de hoogte is, bestaat dikwijls twijfel over de ju stheid van het hem in rekening gebrachte bedrag. Ten einde hierin tegemoet te komen (heeft, de overheid de klompen, fabrikanten thans verplicht de ge. bruikersprijzen met onuitwisch. bare verf of merkinkt op de loop- zolen der klompen aan te Wren, (gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4