Twee nieuwe vliegrampen Rusland en vertrouwenscrisis De eerst vol geode dagen bliift het vriezen R uit-nieuwtjes kolenslag Bevin's politieke gemoed ontlast Kettinghandel werd ontdekt DUURT VOORT MAANDAG 17 FEBRUARI 1947 PAGINA 5 70 Dooden AANHOUDENDE VORST OOSTENRIJKS GRENZEN Sovjets steunen Tito's annexatie-verlangens j Sterke daling van temperatuur Nieuw N. S.-record ZIJ brachten de WIEG MEE DE CONGREGATIE DER RITEN MOEDER OVERSTE VERO NICA ONTVING „MEDAL OF FREEDOM", DOODVONNIS TEGEN GEN, LOEHR VOOR ZIJN VERTREK NAAR MOSKOU „MISDADIGERS DER REPUBLIEK" VIJFTIGDUIZEND KILO TARWE VERDWEEN OVER DE GRENS Gevallen voor het vaderland Een Columbiaansch passa giersvliegtuig is nabij Bogota (Columbia) tegen een berg ge vlogen. Hierbij zijn 54 personen om het leven gekomen, onder wie tenminste 6 Amerikanen. Het toestel, een DC 4, kwam van Barranquilla en was op weg naar Bogota. De eerste piloot was de Ameri- kaansche Kenneth Newton Poe. Tweede piloot was de Amerikaan Roye Kaye. Reddingsbrigades be gonnen met de beklimming van den berg (de Tabloza). Het verongelukte vliegtuig be hoorde aan de Columbiaansehe luchtvaartmaatschappij Avianca" Radio New York heeft ver klaard, dat dit ongeluk het, groot ste is, dat de commercieele lucht vaart ooit heeft getroffen. Het toestel werd door een groep boeren teruggevonden. Het meerendeel der inzittenden was afschuwelijk verminkt, maar geen hunner was verbrand, daar het vliegtuig niet in'brand is geraakt. Het was eenige dagen geleden uit Londen vertrokken. Bijna alle slachtoffers waren zakenlieden of Columbiaansehe kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bogota (hoofdstad van Co lumbia) over te brengen. Bij Terraeina (tusschen Rome en Napels) is/ een viermotorig Italiaansch vliegtuig, op weg naiar Cairo, in zee gestort. Zes tien personen kwamen om het leven. Van Egyptische ztfde werd meegedeeld, dat prinses Amina Fadil, een nicht van koning Faroek van Egypte, zich aan boord van het vliegtuig bevond. Prinses Amina Fadil was 61 jaar oud. Zij was een achter kleindochter van Mohammed Ali, den grondvester der hui dige Egyptische dynastie, en een verre verwant van koning Faroek. Het vliegtuig, een militair koe riersvliegtuig, was op weg naar Egypte om daar een operagezel schap te halen. De prinses had van deze gelegenheid gebruik ge maakt en zich met haar hofhou ding naar men gelooft uit vier personen bestaande aan boord van het vliegtuig begeven. Enkele oogenblikken VQor het ongeval had het vliegtuig geseind, dat het zich op 1500 meter in een dikken mist bevond. Italiaansche vliegbooten en ma rinevaartuigen vertrokken onmid dellijk naar de plaats des önheils, doch vonden geen spoor van het vliegtuig. Kolonel Dazio Gilardoni Gui- donia, commandant van het vlieg veld Rome, heeft verklaard, dat ijsafzetting, naar men gelooft, de oorzaak is geweest van de vlieg ramp. Onder de passagiers van het neergestorte vliegtuig bevond zich de motorrenner Almas Bey, die op weg was naar Egypte om aldaar met een nieuwen Fiat-race- wagen in een wedstrijd op 1 Maart a.s. uit te komen. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen. Weerverwachting medegedeeld door het K-N.M I- te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: Matigie, tijdelijk krachtige Oos telijke wind. in den nacht en vroegen ochtend op vele plaat sen strenge vorst, in den na middag matige tot lichte vorst, enkele overdrijvende Wolken velden, geen sneeuw. 18 Febr-: zon op 7-52 uur, onder 17,58 uur; maan op 7.13 uur, onder 14 46 uur. O Met mgang van heden is de sneeuw- en ijzeltoeslag op het goederenvervoer langs den weg geheel ingetrokken. O In de plaats van den heer M J. M. van Poll is tot lid der Tweede Kamer benoemd ver. klaard mr. F. A. van Kemel nade, adv. en procureur te Eindhoven. O Volgens berichten uit Saigon, zijn 13 leden van de Kempeitai, van wie 4 bij verstek, wegens oorlogsmisdaden ter dood ver oordeeld; 27 Japanners werden veroordeeldv tot dwangarbeid en gevangen sstraf. O Belgische onderdanen, die vcor aa.ken dan wel als tourist naar de Ver St. willen reizen, zul. len, op vertoon van een geldig paspoort, gratis reisvisa ontvan gen, welke voor een jaar en voor verscheidene reizen geldig zijn. De Sovjet-Ünie heeft besloten de eischen van Joego-Slavië be treffende Oostenrijkscbe gebieden te ondersteunen, aldus is door Goesef. den Sovjet-Russischen gedelegeerde aan de plaatsvervan gers der ministers van buiten landsche zaken medegedeeld. De. Britsche, Amerikaansche en Fransche afgevaardigden verklaar den zich voor de handhaving van de Oostenrijkscbe grenzen, zooals die waren op 1 Januari 193(1. In een lange verklaring zette G-oe.'ef uiteen, dat een viertal over wegingen in aanmerking genomen moest worden: de rol van Joego slavië in den oorlog, de inhoud van de Joego-Slavische ei:Chen, de rol van Oostenrijk in den oorlog en Oostenrijks houding ten op zichte van Joego-Slavië. Hij prees de bijdrage van Joego-Slavië aan de zaak der geallieerden en voerde, aan. dat de invasie in Joego slavië van Oostenrijkseh- grondge bied uit geschied was. In de luchtdruk verdeeling komt nog steeds geen essentieele wijzi ging. Wel neemt het Scandinavi sche hoogedrukgebied tijdelijk iets af onder invloed van luchtdruk dalingen uit het Poolgebied af komstig. doch tegelijkertijd daalt de luchtdruk aanzienlijk over Spanje en Z.-Frankrijk. Boven Spanje ontwikkelde zich een af zonderlijke kern van lagen druk, die echter zoover Zuidelijk blijft, Van 11 Februari 00.00 uur tot 14 Februari 24.00 uur dus in 4 etmalen, vervoerden de spoorwe gen 119 kolentreinen met in totaal 5322 beladen wagens van de mijn streek naar alle deelen van het land. Vergeleken met de normale cijfers 17 treinen met 714 wa gens per etm'aal beteekent dit een toeneming van bijna 80 pro cent. De voorafgaande week be droeg de toeneming 60 procent. Vrijdag j.l. vormde voor de spoor wegen een hoogtepunt in den ko- üenslag met een vervoer van 33 treinen met 1437 beladen wagens. Dezen dag werden ruim twee, - maal zooveel wagens uit de mijn streek afgevoerd als normaal. Op origineele wijze werden Za terdagmiddag te Nw. Ginneken bij Breda de eerste sedert de bevrij. «tóng in de Baronie gebouwde wo ningen in gebruik genomen. In 1938 waren de bouwplannen hier toe reeds gereed, doch door den oorlog strandde de uitvoering er van. De eerste gezinnen waar aan Ideze woningen zijn toegewezen, arriveerden per auto en voerden een wieg met zich mede, ten tee- ken, diat deze huizen en de overt, ge, die nog volgen zullen, speciaal voor groote gezinnen zijn bestemd. Burgemeester Rouppe v. d. Voort woonde met verschillende aut-ori. feiten de met eenig vértoon ge paard gaande ingebruikneming bij. In tegenwoordigheid van Z.H. den Paus werden Zaterdag twee decreten van de H. Congregatie eer Riten voorgelezen, waarvan er één zich bezighoudt met de twéé wonderen, noodig voor de zalig verklaring van deri eerw. Broeder Benilde, van de Broeders der Christelijke scholen, terwijl het tweede „de tutó" toestemming verleent tot zaligverklaring van den Italiaanschen priester Joseph Cafasso. die de biechtvader van den H. Don Bcsco was. Naar uit -Vaticaanstad gemeld wordt, is pater Matihias Faust tot procurator-generaal der Francis canen-orde gekpzen i.plv. pater Pacifico Perantoriii. die tot gene raal der Franciscaner-orde gekozen werd. Patér Faust is Duitscher van geboorte, doch, tóen het nationaal- socialisme aan de macht kwam, trok Mj naar Amerika, waar hij het Amerikaa'n'Söh staatsburger schap verwierf en door zijn cón- frators tot provinciaal Werd ge kozen. Ter gelegenheid van het 12%- jarig bestaan van het St. Liduina- gesticht te Schijndel heeft de heer Wannee, de secretaris der Intel ligence Service van het Ameri kaansche leger, moeder-overste Veronica de „Medal of freedom" overhandigd. Terwijl de Duitsche generale staf in September 1944 in het klooster huisde, verborg zij 24 Amerikaansche piloten in het sousterrain. Namens de talrijke evacué's, die in het klooster on derdak vonden, bood weth. Hove nier het klooster twee gebrand schilderde ramen aan. Tot leidster van het Kath ge- zinszorgwerk in de geheele Langstraat is benoemd mej. J. Lambermont uit Den Haag. Zaterdag is te Utrecht een -Ned. vereeniging voor brandweer personeel opgericht. Reeds 1100 leden traden toe. Ondanks de slechte gesteldheid van de wegen zien de chauf feurs van de olietankers toch kans, zij het met veel moeite(l de stookolie naar de tuinders in het Westland te-brengenMomen teel zijn er tuinders, die per nacht bij deze koude 1000 liter stookolie verbruiken. De aanvoer bij een der kassen. Generaal Alexander Loehr, voormalig Duitsch opperbevelheb ber op den Balkan, is door een militair tribunaal te Belgrado ter dood veroordeeld. Generaal Loehr zal door een Vuurpeloton worden geëxecuteerd. Hij is degene, die jn 1941 bevel gaf tot het bombardeeren van Belgrado, waarbij 20.000 perso nen werden gedood. De Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, heeft in een vergadering van 500 leden der labourpartij me degedeeld, dat het in de bedoe ling ligt, alle Britsche troepen binnen 90 dagen na den lsten Maart, den datum waarop de helft der troepen zou worden teruggetrokken, uit Grieken land te verwijderen. Bevin deelde voorts mede, dat Engeland van plan is, met een aantal landen commissies in te stellen voor het bespreken van economische samenwerking, naar het model van de Britsch-Fran- «che commissie, om het gemeen schappelijk belang bij den vrede te consolideeren. Tijdens deze rede, gehouden aan den vooravond van zijn ver trek naar Moskou, besteedde Bevin 50 minuten aan een alge meen overzicht van zijn politiek, doch hij raakte slechts, bij het beantwoorden 'van vragen, aan de groote geschilpunten: Palestina, Griekenland, Spanje of de ver houding tot de sovjet-unie. Als voorbeeld van de moeilijk heden, waarmee zijn buitenland sche politiek te kampen heeft, noemde Bevin de huidige brand stofcrisis: men verwacht dat Engeland steenkool zal exportee ren, doch het is daartoe njet'in staat. Ten aanzien van Duitschland zeide Bevin, dat Engeland een federaal Duitschland wil, waar in de verschillende staten een groote macht bezitten, en met een niet te sterk centrum. Voor zoover h(j wist waren de Rus sen geporteerd voor een sterk gecentraliseerd Duitschland. „Ik weet niet, om welke reden, maar ik hoop dat te ontdekken in Moskou". Volgens de meening van Bevin is ontwapening slechts, mogelijk, wanneer de collectieve veiligheid in het kader van de V. N. zou worden georganiseerd. Het zou een van zijn doelstellin gen te Moskou zijn, een politiek verwierp hij den term „ijzeren scherm", die Oost en West ver deelt. „Het is een ongelukkige uitdrukking. Ik heb haar zelf nooit gebruikt. Het leidt tot wan trouwen". Bevin legde er den nadruk op, dat Engeland zijn vitale verbin dingswegen, door de Middelland- sche Zee en langs de Westkust van Afrika moet beveiligen, om dat de levensstandaard van het Britsche volk ervan afhangt. Over Palestina zeide Bevin, dat Engeland wenschte, dat de Ver- eenigde Naties de verantwoorde lijkheid op zich zouden nemen voor een beslissing. De Amerikaansche politiek ten dat het weer in ons land er niet merkbaar door beinvloed zou kun. nen worden, behoudens 'een tijde lijke toeneming van de Oostelijke winden- Het einde van de vorst periode is dan ook nog niet in zicht. Het vorstgebied heeft nu weer een grooten omvang en zelfs in Toulouse was, hedenmorgen de temperatuur enkele graden' onder nul. In ons land daalde de tempe ratuur hedennacht vooral in die plaatsen, waar de lucht onbewolkt was. sterk. Hedenmorgen 8 uur werden de volgende waarden ge meten: vliegveld Twente jo gr. C-, Den Helder 8, Vlissingen 9, De pilt 9, Schiphol —10. Eind hoven 9, Leeuwarden 10, Eel- £e. 10. vliegveld Beek 8. Gilze Rijen 10 en Ypewburg12 gr C. - De Nederrijn tot Rh enen opengebroken Na de Lek wordt thans ook de Nederrijn opengebroken. Vijf iisf- ibrekers met de krachtige sleep boot ..Rembrandt" aan den kop" banen zich gestadig een moeizamen weg door de zich naar beide zij), den van de rivier opstapelende ijsmassa s Gisteravond hadden zij Rhenen bereikt. Thans is de Lek van Rotterdam tot Rhenen weer bevaarbaar. Vandaag hoopt ov>n de reis voort te zetten in de richting van Wageningen. Het einddoel is Pannerden bij de Ned. Dui'sdhC grens. De toestand in W at er land Driehonderd militairen rebben het personeel de*. N.Z-H.T M. ge assisteerd in den strijd tegen dó sneeuw, die in Waterland opnieuw hel baanvak Amsterdam—Monnh kendam versperd had. Thans zijn de werkzaamheden zoover gevor. eïerd, dat behoudens nieuwen sneeuwval of sneeuwstui vingen» het populaire trammetje heden den dienst weer zal kunnen openen. Het eerste ziekentransport van Urk per vliegtuig heeft Zondag, middag plaats gehad. Er bestond voor dit transport groote belang stelling van de zijde der bevol king. De Fransche premier, Paul Ra- madier, sprak Zondag tot de mijn,, wérkers en arbeiders der staal industrie in zijn geboorteplaats), Decazeville in Zuid.West Frankrijk. Zijn regeering zou zich standvas tig verze ten tegen de eischen om loonsvenooging, zeide Ramadietl en hij noemde hen, die zich de op offeringen niet willen getroosten, noodig om inflatie te vermijden, misdadigers der republiek Rainadier's woorden zullen in- lusschen slechts een klein deel van de Fransche bevolking berei ken tengevolge van de staking in de drukkerijen, waardoor sedert Vrijdag geen Fransche krant meer vei schijnt. In zijn rede voor de nationale vergadering dreigde Ramnadier, een regiem van openbaar welzijn 1e decreteeren waarbij het geheele land door de regeering gemobili seerd zou worden. Dij dreigement herhaalde hij Zondag niet. Daar de vakbonden besloten, den in andere talen verschijnenden bla den toe te staan weer te verschij nen, werden gisteren de „Daily Mail" en de Parijsche editie van de New York Herald Tribune weer op straat verkoéht; ze vonden gretig aftrek bij die Franschen, die dé Engelsche taal machtig zijn. te bevorderen, die het vertrouwenaanzien van de atoombom werd zou stimuleeren. In dit verband door hem verdedigd. In de omgeving van Raams- donkveerGeetruidenberg is de zer dagen een wijdvertakte ket tinghandel in tarwe ontdekt, welke zich uitstrekt over tal van steden en dorpen in W.-Braba.nt en langs de Belgische grens. Een groote hoeveelheid tarwe is in handen geraakt van willekeurige opkoopers, die de partijen weer doorverkochten, zoodat tenslotte een ongecontroleerde prijs ont stond. Landbouwers, ambtenaren, ex pediteurs en hakkers werkten in deze affaire samen. Binnen twee maanden verdwenen 50.000 Kg. tarwe over de Belgische grens, met dien verstande dat de heeren zoo handig waren de tarwe eerst te zeven en het meel aan zwarte bakkers te verkoopen, die het voor hun clienten tot heerlijk ge bak verwerkten. Bovendien heb ben zij groote hoeveèlheden haver, erwten en boonen de grens over gebracht. Zij maakten zoete winstjes want de prijs, die voor tarwe is vastgesteld op 20 cent per Kg., bracht reeds van de bron tot den eersten kooper 40 cent op en bij het eindpunt 80 k ,90 cent. Het onderzoek strekt zich 'uit ovep tal.van steden en dorpen in West-Brabant en langs de Bel gische grens. Speciaal in Tilburg hebben ver schillende .arrestaties plaats ge had. De betrokkenen behooren voor het meerendeel tot den ge goeden boerenstand. Tegen bijna 30 personen is pro cesverbaal opgemaakt, terwijl 8 verdachten iu het huis van bewa ring zijn ingesloten. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 7 t.m. 13 Februiari 1947 de navolgende verliezen zijn vermeld: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Kon. Landmacht; sold. A. de Jónge uit Hoek, 32, gesneu veld te Semarang; sold. G. F- Hebbenaar uit Amsterdam, 82 gesneuveld nabij Medan; sergt L. G. Molenaar uit Rhoon, 62 overleden tengevolge van beko men verwonding door vijande lijke actie te Semarang; sergt, C. J. A. v. d- Snepen uit Til burg 82, gesneuveld nabij Padang; sold. Ie kl. J- W d. Heijden uit Tilburg, 8—: ,e. sneuveld nabij Padang; so W. van Kammen uit St. Ar- pa rochie, 10—2 gesneuveld ladij Boedjoe Menteng; sold- K Ma. cbiels uit St. Annaparochie, 281 overleden tengevolge van bekomen verwend ng, te Ban doeng; sold. D. v d- Weerd uit Kampen, 23—12 gesneuveld na bij Padang; Kon. marine geen verliezen; K. N. L L. nog nie bekend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5