Baarn juicht Nederland juicht Ambon.een en al Oranje Britsch koningspaar grandioos verwelkomd in Zuid-Afrika Een prinsesje werd ons geboren Het eerst hoorden wij het WilhelvtlllS PAGINA 2 DINSDAG 18 FEBRUARI 1947 MIDDENSTAND HERORGA NISEERT ZICH De vorst betuigt zijn hulde aan het volk DE KOLENCRISIS ENGELAND IN DE WEST IN HET FILM JOURNAAL WAARDEBONNEN CONSUMENTENCREDIET Het Ambonsche volk wil los van I onze eigen verslaggever) Soestdijk, 18 Februari Sa vele dagen van enerveerend «rechten is eindelijk het bericht •ekorhen. Midden in den nacht beeft de gong geslagen, de tele foons hebben gebeld, de telegraaf, toestellen getikt en de telex heeft ld. Om kwart over drie is hotel As toria plotseling tot leven gewekt en deed het bericht de ronde, dat H. K- H Prinses Juliana het leven bed geschonken aan een dochter- Moeder en kind maakten het uit- Het vierde kind van het Prinse. fljk Paar. wederom een dochter. Ben teleurstelling? Geen sprake van. Daarvoor zijn wfl gedurende een periode van bflna zestig jaren door twee voor treffelijke vrouwen voortreffelijk •eregeerd. Daarvoor kennen wij te goed de opvoedingsmethode in het prinselijk gezin om ervan verze. kerd te zijn, dat, ook al zou er •een mannelijke opvolger meer worden geboren, Prinses Beatrix boo op haar toekomstige taak za- worden voorbereid, dat wij eens M de verre toekomst haar met vreugde en blijde zekerheid, naar «rij hopen, zullen begroeten als pnze geëerbiedigde Koningin. En wij mogen er hier aan her- fcmeren, dat ook bij de geboorte van Prinses Juliana algemeen op •en prins werd gerekend Men dacht blijkbaar aan niets anders, doch toen op 30 April 1909 een prinses geboren werd, ging er •en golf van verteedering door het land. Juist het onverwachte van een prinses inplaats van 'n prins- Ie; deed de jongeborerie alle har- jöok^het verhaal, dat eenigen tfla geleden de ronde deed, als zou alleen bij de geboorte van een prinsje de opvolging door afstam melingen, vaïi ónze Kóningin weer voor langen tijd gewaarborgd zijn, Is niet anders dan een legende. Het zou nJ. tegen de Grondwet zfln, dat na drie elkaar opvolgen de vrouwen vrouwelijke afstam melingen van de derde nog zou den kunnen opvolgen. Een doch ter dus van Prinses Beatrix zou volgens deze meening niet meer voor opvolging op den Troon in aanmerking komen. Dit verhaal te echter onjuist. De opvolging op den troon is n.l. onbeperkt tot den derden graad van het laatst overleden staatshoofd. In 1747 werd bepaald, dat Ca roline, dochter van Willem IV het stadhouderschap zou erven en ver volgens haar mannelijke afstam melingen. De Grondwet van 1814 ■loot zich hierbij aan. Indien er van Koning Willem I af gerekend, geen mannelijke nakomelingen meer zouden zijn, dan zouden de nakomelingen van Prinses Caro line, als opvolger op den Troon kunnen komen. Men wilde echter een nationale opvolging en het uitgangspunt werd Koningin Wil- helmina. Bepaald werd toen, dat een Prins zou voorgaan, ook al zou hij jonger zijn dan zijn zus ter. Sinds 1747 is dit tweemaal geschied. Na Caroline werd de Uitere Willem V geboren en deze ging toen voor. Willem V kreeg m 1770 een dochter Louise, maar twee jaar later werd er een Prins geboren en hij was de erfgerech- tigde en werd in 1813 onze Sou- vereine Vorst, die in 1815 den Koningstitel aannam als Koning Willem I. Nu hebben wij weer een prin- «es, die, getuige de oranjejubel, met evenveel liefde en aanhan kelijkheid door het geheele volk wordt tegemoet getreden als de vorigen. Baarn juicht, Nederland juicht En de jongstgeborene moge de beteekenis en den werkelijken inhoud ieeren kénnen van het versje, dat ook Koningin Wilhel- mina als kind het eerst leerde, het bekende gedichtje van Van Alphen: Ik ben een kind van God bemind en tot geluk geschapen. Als men de vreugde van Holland ziet, hier in de omgeving van Soestdijk, dan kan deze liefde van het land, die uitgaat tot deze jonggeboren Prinses, alleen maar gelukbrengend zijn. I Een groot aantal Katholieke slagerspatroons uit Westbrabant was Maandag te Oosterhout bij eengekomen om zich opnieuw in Kath. verband te organiseeren. Als spreker trad op de heer A. de Gruiter, directeur van den Kath. bond van slagerspatroons, die felle critiek liet hooren aan het adres van de regeering, die nog steeds de organisatie-Woltersom, welke spr. als een dwangorgani- satie zag, doet voortbestaan. Wil de middenstand in de naaste toe komst zijn rechten kunnen verde digen, dan is daartoe de vrije or ganisatie noodzakelijk. Hij wees er voorts op, dat het Episcopaat reeds meermalen na de bevrijding, nog onlangs door Kard. de Jong, heeft gewezen op het groote be lang hiervan. Wanneer de mid denstand, zoo besloot spr., eens een machtige organisatie zal zijn, zal hij niet meer om bescherming vragen, maar met kracht voor zijn rechten opkomen. Mr. Van Kleffens zal morgen naar New York terugkeeren. Het codenummer der in Zaan dam gestolen bonnen van het consumentencrediet was niet, zooals we foutief afdrukten 9424, doch 942. ,v-*•-*- .- I saluutbatterij tijdens een klaarblijkelijke men van de méést geestdriftige houding De mannen van de repetitie voor het aannemen bij het eerste vernemen van het groote nieuws. Vanmorgen zullen zij minder tooneelachtig hun voornamen plicht hebben gedaan. Het Britsche slagschip „Van guard" met de Engelsche konink lijke familie aan boord is heden ochtend. bij schitterend zomersch Weer de Tafelbaai binnengevaren- Kort daarop begaven zich de premier van Zuid-Afrika, maar schalk Smuts en de gouverneur- generaal Brand van Zijl, aan boord van het oorlogsschip, om de ko ninklijke familie welkom te hee- ten op Zuid-Afrikaansch gebied. Om 9 uur gingen de koning, ko ningin en de prinsessen aan land- In auto's reden ze naar het regee- ringsgebouw, geestdriftig door de bevolking der Zuid-Afrikaansche hoofdstad toegejuicht. Een geweldige menigte, naar schatting 250.000 menschen, had zich langs het parcours opgesteld, n bij den triomfboog, waardoor de vorstelijke personen bij hun landing passeerden, verdrong zich een compacte menseh enmassa, om den hoogen bezoekers het eerste welkom op Afrikaanschen bodem toe te juichen. De eerste dagen van het vorste lijk bezoek zullen ..gala-dagen" zijn. Allerwegen worden de werk zaamheden onderbroken om een zeer uitgebreid program van feestelijkheden af te werken. (Reeds geplaatst in een deel der vorige oplaag.) Gisteravond werd de koninklijke familie een staatskanket aangebo. den door de regeering in het stad huis vdn Kaapstad. In welkomstrede aan di't gastmaal verklaarde generaal Smuts onder meer, dat Zuid Afrika er van overtuigd is, dat dit bezoek er toe zal bijdragen om de vriend, schapsbanden usschen de leden van de groote familie, die de volken van het Engelsche gemeenbest vor men, te versterken, In zijn antwoord op de welkomst, oespraak van generaal Smuts heeft koning George van Engeland, hul. de gebracht aan de „prachtige bij drage" die (het volk van Zuifci- Afrika tot de geallieerde overwin, ning. heeft geleverd. „Gij, generaal •Smuts, nebt uw land - miet zékere hand door den twéeden, zóówel als den eersen wereldoorlog heen gevoerd en het geheele gemeene- best is u bijzonder veel verschul digd". Over de eerste ontvangst bij aankomst van het koningspaar worden nog de volgende bijzon derheden gemeld: De 6% kilometer lange route van de haven naar het regeeringsge- bouw was afgezet door in khaki gekleede vrijwilligers van de Zuid-Afrikaansche burgerwacht zeestrijdkrachten, cadetten, pad vinders en oudgedienden in witte en kleurige uniformen. Onder de menigte, die den schier eindeloozen stoet van auto's met gejuich begroette, bevonden zich vertegenwoordigers van elk ras en elke kleur blanken, Ma- leiers, Bantoennegers en Indiërs. Terwijl de door gehelmde be reden politie voorafgegane stoet zich stapvoets voortbewoog, salu eerde de koning onafgebroken, terwijl de koningin met de hand wuifde. In de tweede auto zaten de beide prinsessen, die vol in teresse alles in zich opnamen. Bjj het gemeentehuis trokken 0 000 oud-gedienden voorbij. Na dat in het regeeringsgebouw de beide Kamers hun adres tot den koning hadden gericht, heeft koning George de teekenen van de orde van verdienste aan gene raal Smuts overhandigd. Het Britsche ministerie van brandstof en energie heeft medege deeld, dat gedurende de eerste week der beperkingen 202,750 ton steenkool wat gelijk is aan 29 van de productie, is bespaard. De voorraden van de krachtsta tions zijn in totaal tot 1,072,000 ton gestegen, terwijl zij 7 Februari nog geen 900.000 ton bedroegen. De mijnwerkers en havenarbei ders in Wales, die eergisteren extra uren maakten, zijn gisteren voort gegaan met de vergrooting van de productie. Eergisteren hebben duizenden mijnwerkers, spoormenschen en transport-arbeiders hun vrijen Zon dag opgeofferd en zij hebben be loofd ook Zondag a.s. te zullen werken. Met hulp van een groot aantal legervrachtwnfenk worst öohr nat Engelsche transportwezen bijna 500,000 ton steenkool per werkdag vervoerd. In het wekelijksche filmjournaal ^Neerlands Nieuws" zullen bin. nenkort geregeld opnamen uit SU' riname en de Nederlanvische antii. len worden verwerkt Hiertoe zai Polygoon_Profilti in overleg met het ministerie van overzeesche ge- biedsaeelen een filmgroep uitzen den, welke in den tijd van onge ▼eer een maand ook de kleinste ■Elanden zal bezoeken. Ik ken tot mijn spijt niet het „patriottisch" equivalent voor de uitdrukking „Roomscher dan de Paus", of het zou „Neder- landscher dan een Nederlander" moeten luiden, maar dit kan ik u verzekeren: Snij het hart l van een Ambonnees open: Eén „Wat kunnen jullie ons en al Oranje! Een en al Oranje! U kunt „reactionnair" zijn of economisch bieden „progressief", fom maar even mee te doen aan dit gesol met woorden) wanneer u zich Nederlander voelt, zoudt u van het bezoek, dat prof. Romme aan Ambon bracht, genoten hebben Het centraal bureau voor het •onsumentencrediet vestigt er de ■andacht op, dat winkeliers geen losse waardebonnen mogen accep teeren. Doen zij dit toch en blijken de geaccepteerde bonnen van dief stal afkomstig, dan zullen deze bonnen niet alleen door de banken worden geweigerd, maar boven dien zal een strafvervolging wor den ingesteld. Ambon, in de Zuid Molukken- groep, lijkt in uw atlas nog het meest op twee onder elkaar lig gende knakworstjes, in het uiter ste Oosten verbonden door een landengte-,.touwtje", dat nauwe lijks drie honderd meter breed is. Het grootste eiland, bovenaan, heet Hitu. het andere, daarvan ge scheiden door 'n prachtige blauwe baai, die op sommige plaatsen niet minder dan zeven kilometer diep is en die de wonderlijkste visschen herbergt, draagt den naam Laiti- mor en op Laitimor ligt de hoofd plaats Ambon. Toen we vanaf het vliegveld op Hitu per motorboot in veertig minuten de baai waren overge stoken, (op een houten aanleg- steigertje vischten in het kristal heldere water twee jongens door zonder aas gewoon hun ha.ak tus- schen de enorme scholen vxschjes te slaan) stond er aan de Ambon- sche kade al een groote delegatie van ontvangst, die haar welkomst woorden melodieus begeleiden liet door een fluitorkeSt- Maar eerst: het Wilhelmus! Een twintig donkere Ambonnee zen hieven op commando van hun dirigent hun bamboe-dwarsfluiten van varieerende lengte en dikte en terwijl een kleine jongen voor op, met een groot bord: ,Leve de Koningin!" als tambour-maitre de maat aangaf, stonden we daar allen stram in de houding in een onweersachtige hitte naar ons volkslied te luisteren. Het was korter dan in Nederland. Een of schijnt eens alle fluitorkesten en zangkoren op Ambon gedispen seerd te hebben van het tweede deel van het eerste couplet, omdat dit schijnbare onrecht aan ons Wilhelmus ruimschoots wordt goedgemaakt door de frequentie wharmee het hier ten gehoore wordt gebracht en hij vroeger op zijn tournee soms minstens zes coupletten in de houding en de brandende zon moest staan.... Maar dit was in ieder geval het eerste wat we op dit eiland van 70.000 zielen te hooren kregen het Wilhelmus. In optocht reden we toen, voor afgegaan door dit fluitorkest en overal toegejuicht, naar de Resi dentswoning. een groot houten huis door de Jappen gebouwd om een enormenboom heen, zoo dat het inderdaad tegen de bom bardementen gecamoufleerd was, maar niet tegen de horden mieren, die langs den stam omhoog krui pen. Toen de bevolking van het aan staande bezoek van hun nieuwe staatshoofd hoorde, vroegen ze of hü niet iievet voorbij wou vliegen, want met dien nieuwen staat waar in ze waren opgenomen, hadden ze maar liever niets te doenmaar daar dit niet aanging volgens den Nederlandschen Resident, waren ze gehoorzaam en kwam ook hier Soekawatt de baai binnenvaren, kreeg motorpech. kon daarom verstolen gegrinnik op de kade aanvankelijk niet landen, luisterde aan wal naar het Wilhelmus van een gehuurd fluitorkest „deze muziek is allemaal spontaan!" fluisterde een vurige Ambonnees me verheerlijkt toe werd ont vangen maar wachtte in de wel komstrede tevergeefs op eenige loyale opmerkingen. „Dit was. zeiden de redenaars, „een groote dag voor Ambon, want.prinses Margriet was jarig...." De eenige linksche minderheids partij veel beter georganiseerd dar. de andere groepeeringen. die 99 pet. van de bevolking schijnen uit te maken had een bloemstuk van roode en witte bloemen ge stuurd, dat echter de receptie niet binnen mocht, vooraleer er alle roode bloemen uit waren ver wij derd Bij zijn bezoek aan de „nego rijen". zooals de kampongs hier waarschijnlijk nog uit den tijd der Compagnie heeten, was hij de eene eerepoort met „Leve de Konin gin!" nog niet door, of reeds doem' de een nieuwe aan zijn horizon op met „Leve het Oranjehuis!", tot hij duizelig van al het rood-wit en blauw terug op de kade onder de tonen van een laatst Wilhelmus afscheid nam. In den namiddag waren wij aan We voelen ons in een der volgauto's als bij een burge- j wezig op een vergadering van de meester-installatie in een klein toporganisatie van alle belangrijke andere (verstandige) resident vernemen- dorp en omdat het zoo langzaam ging achter die Amibonsche pijpers (waar bleef de radio-reporter: „Dames en heeren u hoort het. momenteel rijden de auto's, voor afgegaan door het muziekkorps, dat een frisch pittig wijsje ten ge hoore brengt, het dorp in hadden we ruimschoots gelegen heid het verhaal over Soekawati's bezoek aan ditzelfde Ambon, sinds Den Passar. deel uitmakend van de Negara Indonesia Timoer, te groepeeringen op het eiland Ga- boengan. Professor Romme. op de eere plaats achter de voorzitterstafel, mocht daar kennis nemen van de wenschen en verlangens van het Ambonsche volk. „Wij voelen ons door de Indische Regeering verkocht en in een hoek gedrukt.nu wü van haar geen antwoord krijgen, wachten wij op het antwoord van het Nederland- sche volk zelf Indonesië en beroept zich reeds nu op Artikel drie van de Ont werpovereenkomst. Zij koeste ren argwaan tegenover rood-wit, argwaan ook tegenover de link sche groepeeringen in Oost-Indo- nesie „Wij weten niet wat we krijgen, laat ons houden wat we hebben Wij zijn gestuwd in een richting die wij niet willenalles ging te snel, wij wérden gedaan.wij zijn overdonderd.... Toen wij daarover ons beklag indienden en vroegen om faciliteiten (o.a. de beruchte vergunning om naar Ambon te reizen, waarover wij u reeds vanuit Makassar schreven) vroeg men ons in Batavia: „Wat kunnen jullie ons economisch bie den. Ambon heeft in zijn wapen nu reeds meer dan driehonderd jaar reeds meer dan 300 jaar het woord .Trouw", trouw aan Nederland, een trouw die al te vaak reeds met ons bloed bezegeld werd hier knikten alle gepensioneerde mili tairen. stram, hun martiale snor ren vergrijsd in den dienst vorige week gingen er opnieuw zevenhonderd jonge Ambonsche soldaten scheep, in Nederland schen diensttellen deze din gen dan niet meer meeMogen wij Nederland niet om een ant woord vragen?" Professor Romme antwoordde, zeer geroerd te zijn door deze be wijzen van aanhankelijkheid, maar dat Linggac ti als het ware het grondvlak vormde voor een hech ten band en het begin van een duurzaam samengaan; dat dus het streven van de Ambonneezen èn de voorstanders van Linggadjati parallel liep en dat zij wellicht in de nieuwe Negara Oost Indonesië het ferment konden zijn, het bind middel voor dezen duurzamen band. een tegengif zelfs tegen eventueele sterk linksche stroo mingen dat zij echter, indien dit de wil van het Ambonsche volk was, welkom zouden zijn. dat zij natuurlijk van hun recht van secessie (art. 3) gebruik konden maken om in een bijzondere ver houding tot het Koninkrijk Neder land in nieuwen stijl te komen ,,Wat u echter ook wilt, gebruik maken van Artikel drie, of in de Federatie blijvenbij een juiste uitvoering biedt Linggadjati de garantie voor 'n duurzame samen werking. J. W. HOFWIJK. Ambon. 30 Januari 1947.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2