Maar waar het wiegje stond, was Nederland Het Prinselijk gezin als TnJirhtingen bij den Burgerlijken Stand Het groote nieuws viel in een kille kamer PAGINA 4 De band met de bevolking u - c t» wliiM Een kindje werd geboren in Canada De koopvaardij werd peet Peters en Meters Wij waren er bij 7 A Prinses Margriet Inwoners van Baarn It, ruiger kan ingevolge een Koninklijk Besluit van 1936 op de Bevolkingsboekhouding, verschenen in Staatsblad 342, omtrent eiken wil- lekeurigen persoon In Nederland bij het bureau van den Burgerlijken Stand van diens inwoning inlichtingen inwinnen a raison van 50 cent per gegeven. Dit geldt evenzeer een eenvoudigen werkman, laten wij zeggen iemand, die Jansen of Pieter- sen heet, als een Prinses van Oranje Nas sau, genaamd Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina en een Prins der Nederlanden, Prins van Lippe Biesterfeld, Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter, welk ouderpaar thans zijn gezin uitgebreid ziet, wat be- teekent de toevoeging van een nieuwe kaart aan het bevolkingsregister van de gemeente Baarn. Een eenvoudige grijze kaart, als voor eik ander kind wordt ingevuld, zij het dan ook, dat bovendien in een speciaal uitgevoerd Register, gebonden in keurig wit geitenleer de geboorte-akte van het nieuwe Prinsen kind met sierlijke letters geschreven wordt, gelijk voor Prinses Beatrix een blauw en voor Prinses Irene een oranje register, in een cartonnen, met linnen overtrokken band, diende. Alleen Prinses Margriet viel niet een dergelijke onderscheiding ten deel, om de eenvoudige reden, dat zij in Ottawa (Canada) geboren werd en zoo werd deze Prinses van Oranje eerst op 4 Augustus 1945 met de overige leden van het Prinse lijk Gezin, toen dit terug naar Baarn ver huisde, ingevolge art. 74 van de Bevol kingsboekhouding op de gemeente-secreta rie aldaar ingeschreven, nadat zij toch reeds 19 Januari 1943 het eerste levenslicht had aanschouwd. Wenscht U nog meer omtrent den bur gerlijken staat van deze inwoners van Baarn te weten? Beroep van Juliana van Oranje Nassau: zonder. Van haar echtge noot: aanvankelijk zonder, later Opperbe velhebber Nederl. Strijdkrachten, doorge haald en vervangen door: Inspecteur-gene raal van het Ned. Leger. Adres: Baarn, Soestdijkschestraatweg 1. De ambtenaar, tot wien wij onze vragen richten, zoekt de kaarten in het alfabetisch register, respectievelijk onder de O en de L. Het is wel een bijzondere eer voor de gemeente Baarn deze vorstelijke personen en hun kinderen onder haar inwoners te mogen rekenen. Vanwege zijn schoonheid en fraaie ligging in het Utrechtsche landschap, vrij van het rumoer van lawaaierig verkeer, dat het dorp slechts buiten-om passeert, verdient het deze onderscheiding zeer zeker. Wel ligt het Paleis van de Prinselijke Familie, vroeger het bezit van H. M. Koningin- Moeder Emma, eertijds aan Prins Willem III door zijn vader na den slag bij Waterloo geschonken, juist aan den drukken straat weg van Amsterdam naar Amersfoort, doch het statige gebouw ligt op een eer biedigen afstand en de eeuwenoude beuken Rmdom dempen alle geluid. De omgeving is zeer boschrijk en geen Vonder, dat in oeroude tijden de heidenen hier hun goden vereerden, vanwaar de saam Baarn, een vervorming van het Angelsaksische woord Bearo, d.i. heilig Woud, afkomstig zou zijn. Men heeft de natuur er altijd in hooge #er weten te houden, al is de mensch in ïateren tijd, door nieuwe eischen, die gesteld Werden, ordenend opgetreden, waardoor de aanleg van mooie tuinen is ontstaan, zoodat Baarn met recht een der schoonste tuin dorpen van het land genoemd mag worden, waarbij men evenwel allerminst aan een uniformen woningbouw moet denken, die tegenwoordig bij een dergelijke terminolo gie verondersteld wordt. Beroemd is Baarn ook om zijn Cantons- park. dat heeft toebehoord aan Mr. Janssen, èen der rijkste menschen van ons land, die het ten geschenke gaf aan de Utrechtsche universiteit, om er een botanischen tuin in te richten, waar men thans zelfs bananen- en ruhberboomen aantreft. „Tot Baarn kijken wij in het Gooi altijd een beetje op", zoo schreef de bekende natuurkenner Jhr Jan Feith in 1908. „Het is zoowat onze Gooische residentie en dat komt zoowel door het Koninklijk Paleis, dat er aan den Soestdijkerstraatweg ligt, als door de allures, die het zoo langzamerhand beeft overgenomen". Allures, dit sok bestaan in het comfort van een moderne stad, als door zijn goede onderwijsinrichtingen en een schouwburg. Daarbij beschikt Baarn met zijn 16.321 inwoners over uitstekende spoorwegverbin dingen met Amsterdam en Utrecht. Uiteraard verkeert de Prinselijke familie, ook al niet, waar haar woning op een be- trekkelijken afstand van het eigenlijke dorp is gelegen, weinig in de kom, maar toch gebeurt het zoo nu en dan, b.v. op hoogtij dagen als met Kerstmis, dat Hun Konink lijke Hoogheden de Ned. Hervormde Kerk op de Brink bezoeken. Een enkele maal wil het ook wel eens zijn, dat Prinses Juliana bjj ingezetenen op visite gaat, meestal ouders van een vrien dinnetje van haar kinderen, bij wie zij on gedwongen binnenstapt. Eenvoud kenmerkt den omgang van II. K. H. met iedereen, die het voorrecht heeft met Haar in aanraking te komen en in dezen geest voeden ook de koninklijke ouders kun kinderen op. t&g 3? /- v 'v <Y"'r 1 Het paleis Soestdijk dateert uit de dagen van Stadhouder Willem III, tenminste wat het hoofdgebouw betreft. Het werd in 1674 gebouwd als jachtslot. Zijn tegenwoordig uiterlijk kreeg het door de verbouwing in 1815, toen het namens het Nederlandsche volk aan den lateren Koning Willem II werd aangeboden. Ongedwongen en vrij als ieder and«C menschenkind spelen vaak de Jonge Pria» sessen buiten, soms zelfs buiten het land» goed, zooals op 't pleintje voor het aardigd postkantoortje tegenover het Paleis en naac hartelust kunnen zij zich vermaken met da kinderen van den tuinbaas. Tenminste als de school van Kees BoelQS te Bilthoven Prinses Beatrix en Prinses Irene niet opeischt, waarnaar zij in den morgen met de auto gebracht worden odt eerst na de lunch terug te keeren. Een geliefkoosde bezigheid van de PriiS^ senkinderen is het paardrijden en vrijwel iederen dag draven zij op hun viervoetera door het uitgestrekte park en de bosscheii van het domein. Waar zij zoo langen tfld in Canada ver toefd hebben, ligt het voor de hand, dat de twee oudste kinderen vloeiend Engelsch spreken, wat wel zeer grappig uit zulke jeugdige monden klinkt. Wij voor ons be waren alleraardigste herinneringen aan een gesprek, dat Beatrix en Irene met Winston Churchill voerden, toen deze in den afge- loopen zomer op Soestdijk op bezoek was en de twee Prinsesjes, evenals de kleine Margriet in snoezige rose jurkjes gekleed, den gast naar den vijver achter het paleis geleidden, waar zij hem de mooie bloemon en planten aanwezen en vol trots spraken over hun „dogs", de fraaie witte poedels, die de kinderen trouw op den voet gevolgd waren. Hoezeer het Prinselijk Gezin zich met d» bevolking van zijn woonplaats verbonden voelt, blijkt wel hieruit, dat met de verjaar dagen van de Prinsesjes de schoolkinderen op het feest genoodigd worden, die in het mooie deftige paleis erg op hun gemak zijn, omdat zij zich alle vriendinnetjes en vriend jes van het jarige Prinsesje weten, dat zoo echt gewoon met hen doet en leuk mee speelt. Geen wonder, dat bij de vreugde, die als een golf in deze dagen over ons land gaat, de bewoners van Baarn bijzonder juichen, omdat het een heuglijke gebeurtenis geldt, die hun gemeenschap raakt. Wij zaten des morgens in een kille kamer bij een ontbijt van klef brood en thee, die naar bloemetjes geurde, te wachten op beter spijs, het nieuws van de fronten. Dat hadden wij meer noodig dan het schrale brood, dat nog dagelijks afgepast op onze tafel kwam. Hoe zou het staan aan het Russische front? Was Rommel weer teruggeslagen in Afrika? Dat smaakte als de zoetste spijs en deed een oogenblik alle leed vergeten. De radio stond zacht, op één van de ultra korte golf-zenders. „Is het raam gesloten?" „Denk om de buren!" Niemand mocht dit weten, dat was beter en veiliger. En toen kwam het. Duidelijk, hoewel die vermaledijde stoorzender halve zinnen wegvrat: „Er is een prinses geboren.... in Canada..., Juliana maakt het uitstekendDit geschiedde op 20 Januari 1943. WIJ wanen toen van de radio niet meer weg te slaan. En als wij de deur uit moesten vanwege de voor het gezin noodzakelijke ravitailleering gingen wij met de nadruk kelijke waarschuwing: Denk er om te luis teren om 10 uur en om tien minuten over twaalf. Met stukken en brokken kwamen wij de blijde bijzonderheden 'aan de weet. De ver klaring van Dr. Puddicombe, den genees heer van de Prinses, welke luidde: H. K. H. Prinses Juliana, die om zeven uur des avonds het leven schonk aan een dochter, is in goede gezondheid en zeer opgewekt De baby weegt zeven pond en twaalf ounces en is een zeer gezond kind. Later hoorden we, dat het Prinselijk Paar het voornemen had opgevat officieren en bemanning van de koopvaardijvloot te ver zoeken peet te staan over de jonggeborene. Wij vernamen, dat Prinses Juliana op 18 Januari per auto naar het ziekenhuis was gebracht. Het was een van de gewone burgerziekenhuizen van Ottawa, dat vol met patiënten was meer dan 700, een recordaantal. Prinses Juliana was vergezeld door Prins Bernhard en zij werd in het ziekenhuis be groet door de directrice, waarna zusters haar naar de kraamafdeeling geleidden. Tijdens de bevalling trad het koninklijk besluit in werking, dat „welke plek dan ook in Canada, waar H. K. H. Prinses Juliana zal bevallen" extraterritoriaal verklaarde. De Nederlandsche consul-generaal in Otta wa, fungeerend als ambtenaar van den burgerlijken stand verrichtte de inschrijving in een register, dat deel uitmaakte van de officieele bescheiden van het Koninkrijk der Nederlanden. Peéttante werd Koningin-Goeder Mary van Engeland en ook de weduwe van den vrijheidsheld ir. W. Roëll, die in 1941 met een groepje andere illegale werkers, wier organisatie door den S.D. was opgerold, werd gefusilleerd. Peetooms waren president Roosevelt en de gouverneur-generaal van Canada, de Earl of Athlone. De Canadeesche bladen publiceerden in die dagen een alleraardigst verhaal over de bezorgdheid van Prinses Irene over het nieuwe zusje. Toen Prinses Irene vernam, dat het nieuwe zusje flink groeide, zeide zjj tegen haar gouvernante: „Ik ben zoo bang, dat zij teveel gegroeid is voordat zij thuis komt. Ik wil een heel klein zusje, niet groo- ter dan een pop, zoodat ik met haar spelen kan". Er werd ook een gedenkbord vervaardigd, waarop een gedicht werd aangebracht en daaromheen de vier deelen van het Neder landsche Rijk in den vorm van een oudé zeekaart. Het gedicht luidde aldus: Oranjekindje zoo ver van huis, God geve U drie geschenken; Een haantje, dat Holland's victorie kraait, Een vaantje, dat vrij voor Oranje waait, Twee klompjes om te staan op Holland's grond, Wanneer het U juichend zijn liefde verkondt. God geve die drie geschenken. Al die blijde dingen beleefden wij van verre. Maar wij beleefden alles in stilte aan de radio alsof wij er bij waren. Er luid den geen klokken, er werden geen kanon schoten gelost en geen vlaggen uitgesto ken. Maar het was te lezen op alle gezich ten. Het was op een nieuwen grauwen win terdag, maar er was iets vreemds blij in de lucht, dat zich uitte in den groet van een kennis, de opgewektheid van den tramcon ducteur. En het hinderde ons niet, dat het weer een meisje was. Wjj waren immers tn vele decennia goed gevaren met onze ko ninginnen. Er was geen Duitscher, die daaraan iets zou kunnen veranderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6