Verslechtering deviezen-positie Uit SCHIEDAMS sportleven De Kantonrechter houdt zitting STADSNIEUWS DONDERDAG 20 FEBRUARI 1937 PAGMA f r NEGEN GELUKKIGE SCHIEDAMSCHE BABIES MIJNWERKERS NAAR SCHIEDAM DE TORENVERLICHTING 40-JARIG JUBILEUM CHOCOLADEMELK OP DE SCHOLEN „KUNST DOOR OEFENING" HERDENKINGSAVOND PATER DE GROOT O.P. FONDS NOODGERIEDEN DISTRIBUTIENIEUWS NEDERLANDSCHE RANK EXCELSIOR-SUCCESSEN Drie prijzen in Den Haag SCHAKEN YOOR ALLEN VIERSPELENKAMP Geijkte smoesjes ONDERWICHT EN ZONDER LICHT Onder de gelukkige babies, die In hetzelfde halfuur als het prin senkindje geboren werd. ter we reld kwamen, is ook Elisabeth. WüheJmina, het dochtertje van den heer en mevrouw Schouwenburg uit de van Leeuwenlhoeckttraat 46- I>it kindje kwam een minuut iaa Prinses Marijke ter wereld als 5® lid van het gezin. Voorts werden op 18 Februari nog geboren: Anthonde. zoon van A. P. Korevaar en M. C. v. d. Vliet, Singel 138; Nicolaas. zoon van N. v- Vulpen en A. Jansen. Damlaan 29; Geo-ardus. zoon van G. A. Rost en C. M. A- Vermu- nicht, v. Marumstraat 10; Louwe, zoon van J-Veenstra en B. Veen- stra. die evenals Elfeli. de dochter van H. A.1 v. Heeu en E. M. Vlug man in de Noletstidhting geboren werd. Johannes, zoon van J, C. Kolling en J. A. den Hartog, ge boren in het Gemeenteziekenhuis; Clazina, dochter van P. Bijl en J. Stokdijk, Schi'edamsche/A'eg 146 en Johanna, dochter van J. Bras en J. Ij- Westerveld. Ouddorpsche- straat 13. Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar een werkcomité worden gevormd, om tijdens de vacantie- week voer voldoende en goed amusement te zorgen, daar het ook dit jaar nog niet mogelijk zal zijin op groote schaal naar strand, bosdh of hei te trekken. Een bijzonderheid van de ko mende vacanüeweek zal de aan wezigheid van 50 tot 100 mijn werkerts zijn, die reeds door het comité zijn uitgenoodigd, om hier ha» vacantie te komen doorbren gen. Deze logeerpartij is een uiting van dankbaarheid t.o.v. de koel- pieten, die door hun overwerk onze kachels brandend houden. Naar aanleiding van de verlich ting der beide torens, had giste renavond het bestuur van de Oranje Vereeniging, bezoek. De burgemeester en wethouders, ais- ook de directeur en onderdirec teur van de Techn. Bedrijven wa ren de gasten. Na een hartelijk ontvangst ten huize van den voor zitter, werd de verlichting van de beide torens bezichtigd. Ook het interieur van de 12 eeuwsche kerk werd met groote belangstel ling bekeken. Na afloop betuig den de bezoekers hun groote te vredenheid aan het bestuur van de Oranje Ver. over het welslagen en de medewerking, ter gelegen heid van de geboorte van Prinses Marijke. Het bestuur van de Oranje Ver. betuigt hiermede te vens haar dank aan iedereen, die op een of andere manier hun me dewerking verleend hebben om deze voor Kethel geheel nieuwe verlichting mogelijk te maken. Op den Nationalen feestdag her- dacf t de heer H. Tettelaar, mees terknecht, den dag, waarop hij veertig jaren geleden iin dienst trad bij de firma Adrianur- van den Eelaart. aan de Korte Haven. De jubilaris werd 's morgens met zijn vrouw met de auto van hui® gehaaid en in het feestelijk ver sierde kantoor omtwangen. De heer v. d. Eelaart was de eerste, oie den jubilaris gelukwenscftvte en hem een cadeau onder couvert aanbood. In een korte toespraak memoreerde de adjunct-directeur, de heer A. v- d. Gaag, de ver diensten van den jubilaris voor de zaak. Namenis het personeel bood de heer J. Mulder den heer Tettelaar een cadeau aam, waarna Mr. G- Hoving namens de Mij- voor Han del en Nijverheid den jubilaris toeqprak, hem het diploma over handigde en de zilveren draag- mediaille op peldde. Tal van belangstellenden en vrienden kwamen den jubilaris gelukwensichen. In de met talrijke bloemen, v) rsierde werving heeft de jubilaris het feest verder in intiemen kring gevierd. Zoodra de scholen weer kunnen beginnen, zal aan de kinderen chocolademelk worden uitgereikt, als nagekomen trsctatie bij de blijde gebeurtenis. Er zijn pogin gen gedaan, om voor de hinderen ook een bioscoopvoorstelling te organ'iseeren, maar de zeer knel lende voorschriften van den bioscoopbond verhinderen dit. Op de onlangs gehouden jaar- Vergadering der Schiedamsche Accordeonver. „Kunst door oefe ning" is het bestuur als volgt sa mengesteld. F. J. Havermans, Voorzitter; C. M. G. WiUemse, se cretaris en W. van den Spek, pen ningmeester. Het secretariaat is gevestigd Edisonstraat 28b, ter wijl als directeur is herbenoemd fle heer P. van Hassel, alhier. Het comité „Katholiek Schie dam" heeft op Maandagavond 24 Febr, 8 uur, in Musis Sacrum een herdenkingsavond georganiseerd, welke gewijd zal zijn aan de nage dachtenis van Pater de Groot, die 25 jaar geleden (26 Februari 1922) zijn sohoone ziel aan God teruggaf. Deze avond verdient de volle be langstelling van Katholiek Schie. dam. Pater de Groot was een geleer de van formaat, een wijsgeer, een vruchtbaar schrijver in dienst van kerk en wetenschap, een boeiend redenaar, een gezocht biechtvader en geestelijk leidsman en boven al een heilig Priester. Pater Welschen O.P. zeide van hem bij de onthulling van zijn grafmonu ment: „Hij was een held van lief- de tot de wetenschap, een held van liefde tot ons H. Geloof, een held van liefde tot Hem, Die de Heer is der wetenschappen en de maker en voltooier van ons Ge loof, Jesus Christus- Zoolang er adel woont in het hart der mensch. heid, zal zij de helden aller ware- Uefde eeren, ook de helden van liefde tot de waarheid". Deze Pater de Groot was een der onzen, een Schiedammer met hart en ziel aan zijn vaderstad gehecht. Is het dan niet onze plicht zijn gedachtenis in eere te houden en verdient daarom het initiatief van het Comité „Katholiek Schiedam" niet onze volle belangstelling? Pater Magister Caspar Friethoff O P., die thans aan de Amsterdam- sche Universiteit de plaats van Pa ter de Groot inneemt, zal de her denkingsrede uitspreken. De avond zal worden opgeluisterd met zang van het koor der Eerwaarde Broe ders en declamatie van een 2-tal gedichten, geschreven bij den dooa van Pater de Groot. Toegangskaarten zijn gratis verkrijgbaar aan het bureau van de „Nieuwe Schiedamsche Courant", Broersvest 8a, en indien nog voor radig, 's avonds aan de zaal. Het Comité rekent op een volle zaal. De prijsvraag, die Nederlands Volksherstel voor het fonds Nood- gebieden liet uitzencjan door de A.V.RO. op 26 December en 14 Januari onder den titel: „Welken tak van sport zag het kerstman netje" heeft voor Schiedam, de volgende gelukkige oplossers opge leverd: Mej. D. v- Wamden, Hoogstraat 123, die een fiets won; vrijkaart voor voetbalwedstrijden voor Ad. Bastian, Kamerling Onneslaan 169"b, H. Flux, Rotterdamsche Dijk 256a, G. E- Klapwijk v- d. Ent, Frans Halsplein 5b; J. J. Man In 't Veld. Gustostraat 26b; A. M- Roets, Cbarl de Bourbonstraat 5; H- G- Oosthoek, v- Ostadelaan 63b; J. v. Vliet, K. O. laan 128; A. C- Leeuwis, v- Ostadelaan 7- L. W. v. Vugh, Galileistraat 52a, krijgt sigaretten evenals M. L- Monster, Visscherstraat 6, Th. L- Dijks, Da Costastraat 10a, mevr. C. G- StolkPoort, J. v- Avenne- straat 33a, N. v- d. Toue, Parallel weg 154 era mevr- J. RijnekeCos- ter, Broersvest 4b. Overschoenen zijn er voor M. C. Rijneke, Broers vest 4b en, .Verloren gegane pracht in Nederland" voor J. Buy- tenhek, Villastraat 98 en J- C. de Ridder. Rembrandtlaan 42b. Aanvragen rijwielbanden De Distributiedienst Schiedam maakt bekend, dat alle tot nu toe ingediende aanvragen voor rij wielbanden ten behoeve van per sonen, werkzaam in bedrijven met 10 of meer arbeiders zijn verval len. Tot en met 25 Februari a.s. bestaat voor deze categorie de gelegenheid hun aanvraag collec tief via den werkgever te doen indienen. De sedert 27 Januari j.L ingediende aanvragen van alle overige personen (dus ook arbei ders werkzaam in bedrijven met minder dan 10 personen) blijven echter hun geldigheid behouden; bovendien kunnen zij, die verzuim den een aanvraag in te dienen en De weekstaat van de Ned. Bank, opgemaakt per 17 Febr. doet uit komen, dat van de vorderingen op het buitenland weer 31.000 000 is opgeteerd, zoodat deze vorderingen thans in totaal nog te boek staan met 4.528.072.366. De verminde ring komt voor 8.000,000 op reke ning van het papier op het buitenland, dat daardoor is achter* uitgeloopen tot 4.462.319.630 en voor 23,000.000 op rekennig van de correspondenten in het buienland, weilke post daardoor is verminderd tot 49.394,628. Naar verondersteld mag worden is voor deze verminde ring het gewone tègoed van den staat by de Ned Bank gedebiteerd. Wanneer nu in aanmerking wordt genomen, dat in de afgeloopen week naar marktraming ca, f-20.000.000 meer sch^tkistpapier kwam te vervallen dan werd geplaatst en dat klaarblijkelijk nog voor ongeveer 6.000.000 betalingen moesten wor den gedaan dan kan hiermede de afneming van het gewone tegoed van de Schatkist met 57.000.000 tot 1,193.260.377 worden verklaard. De geblokkeerde saldi van banken zijn in weerwil van de geringe kooplust voor schatkistpapier nog met 4.000.000 achteruitgegaan tot 37.269 893 terwyl de geblokkeerde saldi van anderen met ca. 2.500.000 zijn verminderd tot 41.114.868. De geldmarkt is nog steeds niet ruim en callgelden zijn voor 1^ pet verkrygbaar, maar daarmede is dan ook alles gezegd. Toch is de situatie iets gemakkelijker geworden en een weerspiegeling hiervan kan worden gezien in de vermindering van de beleeningen met bijna 9.000.000 tot 156.047.408 en in een behooren tot laatstomschreven groep, alsnog een individueele aanvraag indienen. Met nadruk en in het belang van betrokkenen wordt er op ge wezen dat alle aanvragen op 25 Februari a.s. op het kantoor Broersvest 111 aanwezig moeten zijn. Een wel zeer opvallend sportief succes heeft de gyfnnastiekver. Excelsior in Den Haag weten te behalen. Na onderbreking van 8 jaren werd Zondag 16 Febr. deelgeno men aan wedstrijden van den Haaigsohen Turnkring. Aanvanke lijk wees het bestuur de uitnoodi. ging af, omdat de tijd van voor bereiding tekort was. maar ten slotte is men gezwicht voor de herhaalde verzoeken om mede. werking en zoo bleven er slechts vijf weken over voor het instu- deeren van de zware oefenstof. De heerengroep heeft de oude glorie van Excelsior weer in eere hersteld; de turners overtroffen zichzelf door met 187 punten be slag te leggen op den eersten prijs. De dames uitkomende in de hoogste ajfldeeling, waren bij de meer dan 2500 aanwezigen sterk favoriet en kw,afmen met 152 pun. ten met den 2en prijs uit de bus. De jongste deelnemers voor meis jes van 13, 14 en 15 jaar behaal den een derden prijs, hetgeen voor de toekomst hoopvol genoemd mij worden. Verschillende jury. leden deelden complimentjes uit voor de goed verzorgde en prac- tische kleeding van alle Schie damsche deelnemers, Wanneer wij nog vermelden, dat ruim 1700 turners en turnsters aan deze wed. strijden deelnamen, is naast een felicitatie ook een woord van lof aan de technische leiders, de hee- ren P. Simons en G. Riemslag Baas zeker op zijn plaats. Met ingang van hedenavond ko men deze week alle lessen voor lames, heeren, meisjes en jongens te vervallen. Maandag a.s. worden alle lessen hervat ongeacht de temperatuur. Begonnen wordt dan met de voor. bereiding van de Tweede Excei- siorade en voor de junioren met de oefeningen voor de weistrijden op 2en Pinksterdag in Rotterdam- In verband hiermede zal na 1 Maart tot nader aankondiging de inschrijving wan nieuwe leden voor alle afdeelingen gestaakt worden. Daar het voor schaakvereni gingen, die niet in het bezit zijn van klokken e.d., practisch niet mogelijk is, in de competitie van den K.N.S.B. mede te spelen, zijn de schaakverenigingen der Gem. Techn. Bedr., Hoek's Mach, fabr., Glas Ind. Pieterman en drukkerij Roelants er toe over gegaan zelf een onderlinge competitie te vor men. Genoemde verenigingen zullen elk met een tiental hieraan deel nemen. Voor den winnaar is een wissel beker beschikbaar gesteld, welke 2 X achtereen, of 3 x in 't totaal gewonnen dient te worden, om er definitief van in 't bezit te komen. Tot competitieleider is benoemd de heer A. de Wilt van H.S.C. Mochten er nog Schiedamsche schaakverenigingen zijn, die ook aan deze competitie wenschen deel te nemen, dan kunnen zij zich voor 1 Maart a.s. nog opge ven bij den competitieleider, Lek straat 40, Schiedam. Na vier dagen begint er teeke- ning te komen in den strijd op 't groene laken. Van Duijl schijnt dit jaar in niet zoo sterken vorm te zijn, terwijl Ruggenberg met aangeboren gevoel voor het spel de eene partij na de andere tot 'n goed einde brengt. Maandagavond verliep de strijd als volgt: C. Ruggenberg speelde gelijk te gen F. Gouka, E. Hekman won van L. v d Lee, R de Nie deelde de punten met W Barvoets en Huet deed betzelfde met H. Visser. Gisteravond won H. Visser van E. Hekman, A. v d Lee van J Doe j aare n en C Ruggenberg van R de Nie. Van Duijl en H. Seger kregen ieder 5 punten. In den totalen stand staat C- Bluggenberg met 31 p. aan den kop van afd. A, gevolgd door F Gouka met 18, J v Duijl met 17, H Se ger met 10, R de Nie met 9 en W Barvoets met 5 punten. In afdeeling B leidt H. Visser met 29 punten, hierna komen E Hekman 20 p.. N Huet 15 p-, J- Doejaaren 14 p., -V. d. Lee 10 p- en Eikenbroek 2 punten. aanwas van de vrije saldi met 29.000.00 Otot 615.359.745. De voorraden munt en munt- materiaal zijn met 647.915.693 vrijwel onveranderd. In verband met bovenstaande mutaties geeft de bankbiljetencirculatle een vermin» dering te zien van 9.000 000 tot 2.684.453.010. SOLLICITANTEN VOOR VEENHUIZEN Inval in café De Rotterdamsche recherche heeft weer eens toegeslagen en wel door, een inval in een café aan den Schiedamsdheweg, waar men vermoedelijk zwarten handel be-< dreef. Alle aanwezigen werden grondig onderzocht en er werd een viertal personen gearresteerd. De candidaten voor Veenbuizen zijn: de 37-jarige chauffeur J. de R-, die in horloges handelde, de 26-jarige vertegenwoordiger C. v. D„ die grossierde in suikerwerk ken, de 28.jarige zeeman M. F. als handelaar met en in Engeisch geld en de 35-jarige koopman J. W. N. H., die zeep verhandelde en toch nog niet glad genoeg was. Wie denkt, dat de andere be zoekers allen onschuldige lam metjes waren, vergist zich. Er werd nl. nog een heele partij an dere goederen in beslag genomen, o-a. Belgisch en Amerikaansch geld, sigaretten, chocolade, zeep, kauwgom, fototoestel en fiets, banden, doch geen der overige aanwezigen durfde zijn eigen domsrechten te laten gelden. Ge dachtig het spreekwoord over de slapende honden, heeft een be zoeker, die er op tijd tusschen uit was, nog geen aanspraak gemaakt op een door hem achtergelaten, motorrijwiel BURGERLIJKE STAND OVERLEDENCt v d Kljj 82 j, Franklinsraat 10 A Vrijenhoek 2 d„ Parallelweg 126 M v. Beek 64 1. vr. van W v. d. Vorst, Oostt singel 36. GEBORENWillem z. van H Kinneging en M. J v. Walsum, Bagijnenhof 1 Hendril* J. F d. van A. Scholte en M fT. Broek mans, Dr. Noletstraat 1 Hermina d. van J. J. J. de Groot en J Bras, Boerhavelaan i Hendrikus J. z van C H. Staal en W de Vries, Wesframkel.str. 49 Jaco bus W. z van P. M. Voogdt en H. P. Nesse, Hagastraat 72 Herman z. van J. M Rapaport en B M. v. Wien. Tuinlaan 70 Henricus P. A. M. z. van H P. J Zoet mulder en M. J C. M. Vincent, B K. Laan 234 Catharina d van P v. d Kraan en P. v. Strien, Havendijk 208 Johan S. z. van S. Verver en'J Versteeg, Nassau- laan 75 Friedrich Th A z. van F Th. A. Ingenkamp' en' E v Jevéren, L. Singelstraat 9 Jacobus F. W. z. van C. M. Kop penhagen en C. A v Rijn Maas straat 23 Cornells z. van P. v d Waal en M. v. Leeuwen, Nassau! laan 75 Johanna J. J d van J. J Holterman en F J. v Rooijen. Noordvestsingel 21 Johanna W'. z. van H. L. Lips en J Th. v d. Krogt, Huysmansstraat 35. Adri- ana d van A. v d Ent en A. v. Es, Nassaulaan 75 Maria AL a van A v. d. Ent en A. v. Es, Nassaulaan 75 De massa" der verdachten van vandaag kwam er met de minimale boete van f 1.of 1 dag af. M. J. B., H. v. O., L. B. en J. N. moesten de conforme piek beta- ien, omdat zij allen overgestoken waren op andere dan de daartoe aangewezen plaatsen, hetzij otp de Nieuwe Haven, hetzij op het Koe- marktplein. A. H. had in zijn winkelpand aan de Oosterstraat een koperen gewicht van een ons in zijn win kel voorhanden gehad, dat door den ijker was afgekeurd, getuige de gearceerde driehoek, die erop was aangebracht. Slechts versie ring en een herinnering aan de diagen van één ons waren de reden geweeist vam de aanwezigheid, aldus verdachte, die niet meer met zulke kleine gewichten werk te. Souvenir of geen souvenir, hij had het niet voorhanden mogen hebben en dus vorderde de amb tenaar f 10 of 5 dagen met ver nietiging van het in beslag ge nomen gewicht. De kantonrechter halveerde de straf maar hand haafde de vernietiging. P. V. had verzuimd haar leer plichtige zoontje naar school te sturen. Zij had 8 kinderen, waar van er twee zwak waren en ze kon de hulp wan dezen jongen niet missen. De Kantonrechter achtte echter de opvoeding en ontwikke ling van het kintd belangrijker en veroordeelde tot f 4 of 2 dagen; de ambtenaar van het O.M. had f 7.50 of 3 dagen gerequireerd- G. S., zelf rijwielhandelaar, be weerde geen rijwielachterlichtjes te hebben kunnen krijgen, reden, waarom hij zonder brandend achterlichtje ofreflector op den Maasdijk gereden had. De Kanton rechter wist hem echter te ver teilen, dat de lichtjes wel in den ihar.del waren en veroordeelde hem tot een boete van f 2 of 1 dag. In 'de 35 jaar, dat zij zaken deed, was* haar zoo iets nog nooit over komen en zij trok zichtbaar op haar point dTiomneur. In haar chocoladewinklel in Vlaardingen had zij 10 gewichten voorhanden gehad, die niet herijkt waren. Zij wist niet, dat d'it had moeten ge beuren en vond het een care ge schiedenis. Conform den eisdh ver oordeelde Mr. Cos Mej. A. F- tot f 10 of 5 dagen en zij mocht blij zijn, dat zij er nog zoo goedkoop was afgekomen; zij had immers 'haar gewichten mogen behouden. Toen zij maar niet weg wilde gaan voor het roetje, troostte Mr. Cos haar met de tijding, dat zij 14 dagen tijd' had om in hooger be roep te gaan bij de Rechtbank in Rotterdam. Onda/ntks een brandend stop- teeken was J. L. met zijn bak fiets doorgereden over de Koe- marktlbrug. Hij had dit gedaan, omdat hem een auto pal* eerde, die ook de brug nog genomen had. Dit was een politieauto geweest, ■naar de verbalisant hem vertelde. Hij vond, dat de politie dan maar een slecht voorbeeld gaf- f T.50 of 3 dagen vroeg de ambtenaar van het O.M. Het werd f 4 of 2 dagen. L. T. zei, dat het een beetje overdreven was, dat hij 'in ver eeniging met anderen luidkeels had loopen zingen. ,,U is toch geen buikspreker", vroeg Mr. Cos laco niek en zelfs de ambtenaar ladhtte. „Nee, maar we Ihiadden lol onder mekaar", f 3 of 2 dagen en de pret een volgenden keer bmnemslhuiis houden. Wegens het rijden op den rij baan en niet op het rijwielpad va® de B. K. laan werd C. V. tot i 2 oO of I dag veroordeeld. Een wijsarm J. P den H. veranderde op de Nieuwe Haven wan richting zonder van deze intentie door middel van een verlichten mechanischem aam kennis te hebben gegeven- Mate. rialennood was ook hier de oor zaak van de overtreding. Wel had verdachte met zijn arm gezwaaid. Na veel zoeken bad hij nu eea paar tweedelhandsche richtingaan wijzers ,,op den kop geduikeld" (typisch voorbeeld' van contami natie zou omzie leeraar Nederland- sche Taal zeggen) en alles was nu in orde. Rekening houdend met alle moeilijke omstandigheden ver oordeelde de Kantonrechter dit niet lichtende voorbeeld tot f 3 of 2 dagen. Th. M. B. had door het vervoer van melk op een geleenden w?kgen, wegens een „ongeval" met zijn eigen carrier, vijf overtredingen begaan. De melk wais vervoerd ia twee bur sen, waar geen nadere aanduiding omtrent den inhoud op stond; de bussen waren nigt voorzien vam een roerder; het voertuig was niet voorzien van den naam en de woonplaats van den eigenaar; de maten waren onaf gedekt vervoerd en verdadhte had tien liter melk geschept ia plaats vam die te tappen. Het werd een uitzonderlijk koopje voor dezen Existentialistischen Schiedammer, die alles in „zijn" dacht, want de vijf boeten kostten hem per stuk f 1 of 1 dag. J. G- C. de R. had op de B. K- laan met een snelheid van 60 Km. per uur gereden. Dit is verboden volgens het verkeersreglement, dat voor alle bebouwde kommen een maximum snelheid van 40 Km» per uur voorschrijft. Verdacht® was niet bekend in Schiedam en bad achter de stadsbus gereden* die dan ook harder dan 40 Km« gereden moest hebben, f 10 of 41 dagen moest hij betalen zonder, dat hij er iets op te zeggen had'. A. v, H. moet f 5 of 2 dagert boeten voor het openhouden van, zijn groentenwinkel op Zaterdag avond later dan het tijdstip, dat de wet toestaat. Als de groente boeren 's Zaterdags weer open blijven en vrije groenten tegen vrij ,'chappelijken prijs verkoopen, worden de tijden weer goed.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 3