School voor 7t arbeiderskind Het complot in Duitschland Jodin verried honderden Joden Z. H. de Paus spreekt tot de kath. Cubanen 69ste JAARGANGDINSDAG 25 FEBRUARI 1947No. 20248 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Fietsbanden, steen- Voortgezet onderwijs in betere banen Nijverheidsonderwijs op breedere basis kool en schoenen spoedig vrij I MINDER MARGARINE MEER BOTER De beste Y-vrouw Bij de opening van het Eucharistisch Congres van tien S.D. Tegen haar werd de doodstraf geëischt De veesmokkel DE RIVIEREN ZULLEN WASSEN KLOPJACHT OP NAZI'S „ZEER GESLAAGD" NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT w HOOFDREDACTEUR ALGEMEEN REDACTEUR DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. WI TL OX BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. G8804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND., 0,26 P. WEEK Naar gemeld, zijn bij het. minis terie van Onderwijs maatregelen in voorbereiding, om te komen tot betere naleving van de leer verplichting. Het schoolverzuim heeft hier en daar verontrustende vormen aangenomen en het is de bedoeling daaraan door strengere strafbepalingen een einde te maken Tevens ligt het in het voornemen te bevorderen, dat het achtste leerjaar, dat thans slecht geoutil leerd is mede in verband met het tekort aan onderwijzers. voor eenige jaren facultatief te stellen. Zal men met een krachtige be strijding van het schoolverzuim ongetwijfeld algemeen instemmen, zulks zal niet het geval zijn met het facultatief stellen van het achtste leerjaar. In de brochure ,,De school voor het arbeiderskind", uitgave van de Ned. Katholieke Arbeidersbe weging. lezen wij o.m.: ..Een af schaffing van het achtste leerjaar of opschorting daarvan, wat in sommige kringen punt van discus sie uitmaakt, beteekent naar onze meening een terugzetten va,n de klok Dit verzet wordt alleszins be grijpelijk, wanneer men kennis neemt van het warme pleidooi in genoemde brochure voor het in betere banen leiden van het voort gezet onderwijs en .het op breedere basis opzetten van het nijverheids onderwijs. Ter oriëntatie van de(n) lezer (e;iaten wij hier eerst eenige conclusies volgen, waartoe ge noemd geschrift komt. Op de eerste plaats wordt gevraagd een zes-klassige volksschool roet een zeer vereenvoudigd leerplan, vrijer lesrooster, ruime lichamelijke vor ming en betere karaktervorming; dit moet het doel zijn van de eerste onderwijsverbetering. Ver der dient de school voor voort, gezet onderwijs gehandhaafd en uitgebreid te worden en de VGLO (voortgezet lager onderwijs) leer krachten moeten in speciale cur sussen daartoe worden opgeleid. Dan dient het nijverheidsonderwijs meer gericht te zijn op de practijk van het arbeidsleven en op de karaktervorming. Aan begaafde kinderen uit arbeiderskringen dient ruimer gelegenheid te wor den gegeven tot het vervolgen van verdere studie. Deze conclusies worden in een toelichting nader verdedigd en ook zij, die het met het betoog niet in alle deelen eens kunnen zijn of hun oordeel opschorten tot be voegde onder wijs-specialisten hun meenin.g hebben uiteen gezet, zul len met belangstelling kennis nemen van deze brochure, welke ongetwijfeld behartigenswaardige wenken bevat. De arbeidersbeweging ziet nog steeds in de leerplichtwet een der belangrijkste sociale wetten. Met groote voldoening constateert zij, hoe in het bijzonder de afdeeling vorming buiten schoolverband van het ministerie van O.K.W belar.g- telling heeft voor het probleem der massajeugd. De arbeidersbe weging wil door haar jongerenbe weging. de K.A.J., de massajeugd bereiken en vormen en verwacht, dat de regeerin.g deze massa-actie zal steunen. Maar tegelijkertijd meent zij, dat de enorme kosten, welke het ministerie zal moeten maken, zeer zeker meer doeltreffend besteed kunnen worden, indien de leer plichtwet verlengd blijft tot on geveer 16 jaar en het voortgezet onderwijs in betere banen wordt geleid, waardoor de verantwoor delijkheid voor de massa-jeugd- vorming komt te liggen, waar ze principieel op de eerste plaats thu .s hoort; 'in het gejzir.en namens het gezin in de school. D« Kath. Arbeidersbeweging dringt er dan ook op aan, dat, juist gezien de belangen van een alzijdige vor ming. het voortgezet onderwijs verplicht moet worden gesteld voor degenen, die niet een of anderen vorm van nijverheidson derwijs volgen. Het nijverheids onderwijs moet op breedere basis opgezet worden. Alleen die kin deren zouden tot nijverheidsscho len dienen te worden toegelaten, die het V.G.LO. met vrucht heb ben doorloopen. of althans het 7e leerjaar hebben afgemaakt. Een hervorming van het nijver heidsonderwijs acht de arbeiders beweging noodzakelijk in dier voege, dat er meer efficiente mo derne arbeidsmethoden kunnen worden gebezigd en er meer tijd besteed wordt aan lichamelijke en karaktervorming. De jeugd, die in het bedrijfs leven onderop moet beginnen en een kleine taak heeft in onze samenleving, heeft een groote opdracht: nl. het bedrijfsleven ordenen ,het gezin leiden, de ge meenschap dienen in het bedrijf. Ten deze kunnen de scholen voor voortgezet onderwijs veel goed doen, maar dan zullen zij nog meer los moeten komen van de gewone schoolmethoden en een eigen karakteristieke sfeer moeten hebben, die het mi Minister Vos, die Zaterdag in Lochem sprak, verklaar de in antwoord op verschil lende vragen, dat de voor ziening van fietsbanden, steenkool en schoenen spoe- dig normaal zal worden. j De gron-stoffen-aanvoer in het binnenland voor de margarine-in dustrie is op het oogembUk door de weersomstandigheden moeilijk, aangezien dit vervoer in hoofd» zaak per binnenschip geschiedt. Daarom ligt het in de bedoeling in hiet totale vetrantsoen vcor d'e periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine te vervangen coor dden^houd't i Een Nazi-trofee verdwijnt: de. eenzelfde hoevee.heid boter. Het tusschen school, jeugdbeweging en40 m hooee toren van heV rantsoen van 500 gram bes aat dan werkplaats. In een volgend artikel voor de helft uit boter en voor ov6r de wijze wasrop de schrijver Olympisch Stadion te ifcrlijTi9- e hi^lft uit marganln© voor d'e van de brochure De school voor op /as( van fJc Britsche autori- houders van een A-, B- of C-kaart v»of orhoiriorc.vin/i" dit wil be- De kiiicercn mist een D- of E— het arbeiderskind' reiken, feiten opgeblazen. Het bekende Hotel des Indes te Batavia was op den avond van prinsesjesdag feestelijk verlicht. Ter gelegenheid van het eer ste nationale Eucharistische Congres in Cuba heeft Z. H. de Paus gisternamiddag een radio rede tot de katholieke Cubanen gehouden. Allereerst wenscht.e de H. Vader het volk en zijn geestelijke en politieke leiders geluk met de plechtige toewij ding van hun land aa-n het H. Hart en aan de onbevlekte Maagd Maria, een zegenrijke daad, t'hans gevolgd door een nieuw bewijs van levendig ge loof: dit nationaal Eucharistisch Mi' -cze geüoofsmanifeïtatie, aldus ie Paus. doet gij een nieuwen Eucharistischen haard in deze wereld oplaaien. Gij hebt u ge schaard in de rijen van hen. die zich niet voeden met een godde- loozen haat. maar met broederlijke liefde en gij hebt Ons beloofd, voortaan te willen leven als op rechte christenen en trouwe staats burgers. „Het is de wereld nu wel Overduidelijk gebleken". zeide de Paus. ..wat de resultaten zijn als de mensch gaat denken, dat hij slechts stof is. Helaas, than hebben Wij den indruk, dat de lessen, die de menschiheid ont ving, nog steeds geen vruchten dragen en moeten Wij vreezen, dat het eene materialistische systeem dooi een ander, dat niet minder verderfelijk is. zal worden gevolgd". Tenslotte gaf de H. Vader Zijn zegen aan de Cubanen, rond den Christus EucharisUcus vereenigd, en aan alle werelddeelen, opdat zij één worden in het rijk van den geest, dat ook het rijk van. Chris tus is- Voor het bijz. gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren te rechtgestaan mej. A. van Dijk, wie was *en laste gelegd, dat zij van April 1943 tot September 1944, zelf jodin, handlangers- diensten voor den S-D. had ver richt en in die functie tenminste honderd van haar joodsche land. genooten had uitgeleverd. De piesident mr. E. H. F. van Sehaeck Maïhon, vroeg de 41-jarige verdachte, hoe zij tot deze daden gekomen was. Zij antwoordde, dat zij in April 1943 door den S.D.- rechercheur Schaap wegens haar joodsche afkomst gearresteerd was en dar Schaap haar gezegd had, dat als zij adressen van onderge doken joden opgaf, zij weer op vrije voeten gesteld zou worden. Volgens verdachte had zij voor April 1943 illegaal werk verricht en wei speciaal ten behoeve van ondergedoken joden, waardoor zij op de hoogte was van vele jood sche schuiladressen. „Ik had een krankzinnigen angst en toen heb ik adressen opgegeven", riep zij uit. Getuige Schaap verklaarde, dat zij zijn beste „V.vrouw" was. Hoe veel joden zij aangebracht heeft, kon hij niet verklaren maar hij dacht, dat het er ongeveer 100 wa ren. Deze verklaring werd ontze nuwd door getuige Kaper, die administratief werk voor den SD verrichtte en verklaarde: „-Ver. dacht e heeft zeker honderden joden aan den S-D. uitgeleverd, misschien wel tusschen de 500 en 700'. Dit werd ook door de andere ge tuigen bevestigd. Toen uit de ge- tuigenxerklaringen de bewijzen van verdachtes schuld zicfh opsta pelden, riep zij uit; „Er behoeft niet zooveel over gesproken te worden, ik heb het alles gedaan en ik heb er genoeg berouw van"- kaart behouden het gebruikelijke rantsoen van 125 gram margarine en 250 gram boter De voior genoemde periodic meer verstrekte boter zal later wor.'eu ingehaald door tijdelijke vergroo- In zijn requisitoir sprak mr. M H Gelinck over de terreur, die de in§ van et margari ne. Duitsohe bezetting over ons land heeft gebracht, speciaal de terreur tegen de joodsche bevolking, waarvoor menschen werden ge bruikt als verdachte, die een sa tanisch jachtins'inct ontwikkelden waarvan tienduizenden als slacht offer zijn gevallen- Verdachte, wist op een geraffineerde wijze in illegale kringen door te dringen en verraadde meedoogenloos. ..Ik kan mij voorstellen", aldus mr Gelinck, „dat verdachte in haar angst eenige adressen heeft opge geven. maar dat zij daarna het verraderswerk vrijwillig heeft voortgezet, is iets. dat door geen ■enkel argument verzacht kan wor den. Vooral niet omidade getui genverklaringen bewezen hebben, dat de SD geen pressie op ver dachte heeft uitgeoefend. Nemen wij de verklaring- van getuige Po lakHuber, tegen wie Schaap zich zou hebben laten ontvallen, dat verdachte in 1% jaar tijd 909 joden had aangebracht: nemen wij de andere getuigenverklaringen, die niet zulke hooge cijfers geven dan kan ik, gezien eenerzijds den satanischen wellust en anderzijds de koele berekening, waarmede ver dachte te werk ging. hier slechts de zwaarste straf eischen Ik eisch tegen deze verdachte de doodstraf met ontze ting uit-alle rechten voor den tijd van het leven." Uitspraak volgt op 10 Ma.art, De ter gelegenheid van die blijde gebeurtenis in het prinse'ijk gezin aangewezen bonnen T 72 voor een rantsoen tabaksartiki:len en V 72 en X 72 voor 100 gram versnape ringen, blijven geldig tot en met 8 Maart> In de gemeente Chaam (N. B.) nabij de Belgische grens heeft ae politie in samenwerking met den C. C. D-, kommiezen en mare chaussee 'n uitgebreiden veesm x. kei naar België ontdekt. Reeds zijn 12 personen in arrest gesteld o- w. een expediteur uit Chaam met zijn drie zoons. Zondag konden 17 paar den achterhaald worden bij de grens. Het onderzoek duurt voort. Tengevolge van den kortston- digen was van den Rijn in Duitseh- land kan een was van 1—2 meter op de Ned. Rijntakken worden verwacht. Bij het openbreken van de Waal werd Ewijk bereikt en langs de Lek Hagestein. Naa.11 officieel vernomen wordt, is de klopjacht op de leiders van een geheime nazi-organi-aUe, die in den nacht van Zaterdag op Zo-ndag werd ingezet, „buitenge woon- geslaagd". Meer dan 80 pet. van de leiders der organisatie is tot dusverre ge arresteerd. aldus een hooge func tionaris van den Britschen inlicb- Wegens het ijs zijn twee sche pen uit Savannah (U.S.A.), elk met 700 paarden aan boord, op weg naar de Poolsche haven GdyniaRotterdam binnenge- loopenm De paarden moesten in afwachting van wat de U.N.R.R.A., van ivie de ver scheping is uitgegaan, beslist. Ondanks de ongunstige ver houdingen aan boord blijven zoodat vele. bezwijkenEr .is zoo weinig plaats, dat. men een cadaver tijdelijk hoven op de hokken moest deponeêren. m.igendienst- De actie duurt nog voort en men koestert de hoop, dat de overige leiders eveneens gevat zullen worden. De Brit che functionaris voegde er aan toe. dat de organi satie zeer krachtig was en nog dit jaar den geallieerden eischen ge steld zou hebben. Thans wordt te Londen beves tigd. dat de Britsche autoriteiten reeds sinds den zomer van het vorige jaar de illegale nazi-orga nisatie hebben geschaduwd- Wel ingelichte kringen voegen hier aan toe, dat de Britsche regeering ech ter eerst een maand geleden de activiteit van dieze nazi's serieus begon te nemen. De Britsche en Amerikaansche inlichtingendienst i-n Duitscfhlaind heeft de razzia's op lecen van de geheime nazi-organisatie voortge zet. Honderden samenzweerders zijn reeds gearresteerd. Vele oor logsmisdadigers, die tot dusver aan interneering zijn ontkomen, maken deel uit van de organisa tie. die vertakkingen door geheel Duitsehland heeft. De Britsche ehef van den mili tairen inlichtingendienst heeft ver klaard, dat er geen verband be staat tusschen het opsporen van Martin Bormann. den vermisten plaatsvervanger vain Hitier. en de razzia's, die thans worden gehou den. Hii was persoonlijk van mee ning, datBormann niet meer in leven was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1