School voor t arbeiderskind De taak van het voortgezet onderwijs Dreigt burgeroorlog in Italië? De jacht op gevaarlijke nazi's Misdaden tegen Nederlanders DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN CNGSLAGEN '69ste JAARGANGWOENSDAG 26 FEBRUARI 1947No 20249 7TFN, OORDEELEN EN HANDELEN DE GASPERI OVER VERBORGEN WAPENS NOG EEN BELANGRIJKE ARRESTATIE De zee bij Katwijk KUN JE ZINGEN.... RUIMER PRODUCTIE BINNENBANDEN TREINRAMP IN JAPAN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ALGEMEEN REDACTEUR T„TTT HOOFDREDACTEUR H. A- PAALVAST DIRECTEUR: J. KUIJPERS MGR. DR. J. W I T L O X BUREAUX VOOR REDACTIE f!N ADMINISTRATIE: BROERSVEST 8, SCHIEDAM, TEL. G8804 - ABONNEMENTSPRIJS 3,25 P. KWARTAAL, 1,10 P. MND„ 0,26 P. WEEK Een gava, harmonische opvoeding van het kind uit den arbe ders stand is zoowel op grond van den arbeid voor de menschelijke per. soonlijkheid als op grond van de toekomst van ons land als econo- misch.sociale gemeenschap drin gend noodzakelijk. Wanneer de op voeding thans verwaarloosd zou worden of niet op hooger peil ge. bracht, zou dit zich in de vo.gen- de generaties wreken. Zeker nu kan men den samenhang tusschen geestelijke en stoffelijke welvaart niet straffeloos m skennen Miet bovenstaande gedachten modveert de schrijver van de oro- chure ,,De school voor het arbei. derskind" zijn pleidooi voor ver nieuwd onderwijs zoowel op de lagere school als op die voor voortgezet onderwijs en de nijver heidsscholen, Er worden bezwaren geopperd tegen het huidige lager onderwijs, het fonds, waaruit de jeugd voor een belangrijk deel moet putten". Het leerplan van deze school wordt vooral in de steden bepaald door de hooge eischen, welke de m ddelbare school stelt en waprtij geen reke ning wordt gehouden met net gr otste deel der jeugd. Daarme de ;s volgens genoemde brochure de iagere school meteen als volks, school veroordeeld; zij lijdt aan overdreven intellectualisme en on evenwichtige waardeering van het examen. Daarom is de oplossing, welke de arbeidersbeweging voorstelt; een zes.klassige volksschool met een zeer vereenvoudigd leerplan, vrijer lesrooster, ruimere lichamelijke vorm ng en betere karaktervor ming, Daarnaast moet men komen tot een testen der leerlingen, waarna dan een klein gedeelte wordt toegelaten tot de brugklas sen, welke tot middelbaar onder, wijs opleiden. De rest komt op de school voor voortgezet onderwijs, die een inleiding vormt tot de am bachtsschool en het industrieleven. Vcoral aan de school voor voort, gezet onderwijs wil de Katholieke Arbeidersbeweging zeer bijzondere eischen stellen en deze zelfs een stuk jeugdbeweg ng doen zijn. Het algemeen doel van deze school wordt bepaald door de eischen, welke het leven aan den jongen ar beider stelt en omgekeerd door de eischen, welke de jonge arbeider aan het leven «telt. Den jongen arbeider voorbereiden op zijn toekomstige taak als katholiek arbeider en als katholiek huisva der. dat is: hem voorbereiden op zijn taak als volledig gevormd mensch, waarin de lichamelijke en geestelijke vorming harmonisch een geheel n euw arfceiderstype wil tot stand brengen. Daarbij komt het erop aan, dat onze jon. geman leert:" zien. oordeel,;n en handelen. Als wij er in kunnen slagen hem de oogen te openen voor eenige problemen en eenige verhoudingen en wij kunnen zijn natuurlijken zin voor critiek en eigen oordeel wakker roepen om zoo een gewoonte aan te nemen van alles eerst critisch te onder zoeken en niet stomweg alles aan vaarden of te verwerpen, wat groo- te menschen zeggen en doen, dan is er veel gewonnen. En het tweede is, dat wij hem een stevig houvast geven aan de grondbeginselen van het geloof volgens de uitgewerkte en toege paste Tien Geboden, waarmee hij zijn waarnemingen en het arbeids. milieu en de geheele maatschappij kan vergelijken. Dan leeren wij hem zelfstandig denken. En wanneer wij dan zijn ridder lijkheid rn edelmoedigheid in het geweer roepen om de geconstateer. de onrechtvaardigheid, onre nheid, onwaarachtigheid te bestrijden, dan brengen wij hem tot actie en daardoor tot ontplooiing van zijn beste krachten. In genoemde brochure wordt ook een leerplan, hetwelk meer een vormingsplan is, ontworpen. Het zou ons te ver voeren dit hier te resumeeren Het bevat zeer behartenswaardige wenken, maar wij vragen ons na lezing toch af of dit plan niet tot over belast ng van het onderwijs zal leiden. Het gaat echter hier niet op de eerste plaats om de details doch in hoofdzaak om den geest en wanneer hier er op aan gedron gen wordt, meer aandacht te schenken aan de vorming dan aan een inpompen van allerlei ,.ge. leerdheid", dan willen wij dezen aandrang van harte stimuleeren. Karaktervorming en nog eens ka raktervorming toch moet de hoofd- Reuter seint uit Rome De Italiaan.sein.' minister-president Alcide de Gasperi, heeft in de constitueerende vergadering ge wezen op de noodzaak van een onderzoek naar verborgen wape nen over het geheele land om .,de dreiging van 'n mogelijken burger oorlog" af te wenden. Hij verklaarde dat de vroegere fascisten, aan wie amnestie ver leend was. niet uit !het oog wor den verloren, om hun geen ge legenheid te geven, van deze wapenvoorraden gebruik te ma ken. De Gasperi zeide voorts, dat het de constitueerende vergadering vrij staiat, in verband met het vredesverdrag, een beroep te doen op andere parlementen- Een motie van vertrouwen in de regeering werd met 292 stemmen tegen 107 en bij één onthouding aangenomen. aldus meldt het A.F.P- De motie werd echter al leen gesteund door de christen democraten communisten en socialisten. Alle andere partijen stemden tegen. Te Curacao werd de geboorte van prinses Marijke o.m. gevierd door een militaire parade voor den gouverneur en de militaire autoriteiten. schotel vormen van het onder wijs. „Uit liefde tot het volk' al dus zegt bovengenoemde brochure zijn deze verlangens ten aan. zien van bet onderwijs geboren. En deze w.l de Katholieke Arbei dersbeweging aan de overheid voorleggen in het belang van het meest bedreigde kind. het arbei derskind. Waar deze materie onge twijfeld bijzondere belangstelling verdient, hebben wij gaarne de aandacht op de in ,,De school voor het arbeiderskind" ontwikkelde denkbeelden gevestigd. Tot slot een opmerking, welke niet den nhoud van de brochure geldt doch de teekening op den omslag. Waarom was het noodig om die beide jochies zoo uit. heemseh om geen erger woord te gebruiken uit te beelden? Een paar pientere arbeiderskinde ren hadden o.i. beter gepast bij een geschrift, hetwelk op geest driftige wijze pleit voor een ver- n euwd onderwijs en den stem. pel draagt van den Cultureelen Dienst Duitsch gevangenispersoneel gevonnist Het oprollen van de illegale nazi-organisatie in Duitschland is Dinsdag geëindigd en 85 pet. van de leiders is gearresteerd, aldus werd door het hoofdkwar tier van den Britschen geheimen dienst bekend gemaakt Tevens werd mededeeling ge daan van de arrestatie van den generaal-majoor der SS. Kurt Ellersich. oud-lid van Himmler's staf en één der voornaamste orga nisatoren van de illegale bewe ging Ellersich,, die Zaterdag gearres teerd werd, leefde onder den val- schen naam ,,Ehlers". Hij droeg een ..schertsbril". Hij woonde drie hoog in een steeg en de Engelsche agenten vonden vier zwaren deu ren op hun weg naar zijn kamer. Hij liet zich echter zonder verzet arves eeren- In Ellersich's kamer vonden zij een vrouw, die door den S S.- generaal als ..Frau Katischef" ge ïdentificeerd werd en bij een huis zoeking werd een aantal bezwa- i rende documenten ontdekt. Tijdens de huiszoeking begon de vrouw aan haar handschoenen te frommelen en toen haar bevoler werd deze uit tie doen, bleken zij een belangrijk document te be- Va-ten. Van Russische zijde wordit de Briische en Amerikaansche zuive- ringspolitiek een farce" genoemd en vindt men het in het geheel niet verwonderlijk, dat de aanhan gers van Hitler in de westelijke zönes weer zoo agressief zijn ge worden. Op 8 Februari aldus een Russisch blad. hebben de Britsctae autoriteiten 9000 vroegere S S - mannen en leden van de Gestapo vrijgelaten en dit op een totaal van 19.000 geïnterneerden in de Britsche zóne- Nadat de fusie tusschen Britsche en Amerikaansche zóne tot stand was gekomen zoo vertelt het blad, werden 27 belangrijke Duitsche industrieeten. die als oorlogsmis- dadigers geïnterneerd waren, vrij gelaten. Zij mogen vrijelijk de methoden voor het belemmeren van den democratischen weder opbouw van Duitschland bespre ken. Volgens een bij het Ned. mi nisterie van Justitie ingekomen mededeeling, afkomstig van mr. baron van Tuyll v. Serooskerken, lid van het hof te Rastadt, hebben van 1018 Februari 1947 dertien personeelsleden van de gevsngenis te Rottenburg aan de Neckar te recht gestaan wegens het plegen van oorlogsmisdrijven. In die inrichting zijn zeer veel personen tengevolge van onder voeding, zwaren arbeid in steen groeven en mishandeling overlie den, o-a. 5 Nederlanders. Tachtig getuigen werden ge hoord. onder wie een Nederlan der. Een ziekenverpleger werd ter dood veroordeeld, de directeur kreeg 15 jaar dwangarbeid, een arts 3 jaar gevangenisstraf, 3 be wakers 10 jaar dwangarbeid. 2 bewakers 7 jaar dwangarbeid en 1 bewaker 18 maanden gevange nisstraf- Vijf verdachten werden vrijgesproken. Óp 20 Februari 1947 is voor het zelfde hof een proces begonnen tegen 20 verdachten, onder wie een 27-jarige Nederlander, geboor tig te Oud-Karspel. Zij worden beschuldigd van mishandeling van gedetineerden in de kampen Scheirmeck. Aslach Gaggenau, het vrouw: nkamp Niederbuhl, Sulz aan de Neckar Er zullen 128 getuigen worden gehoord. Te Den Hoorn zijn wedstrijden in het hardrijden met arresleden gehouden Sinds gisteren afstand van 4 K.M. uit de kust bij Zand voort een ijsveld van 8 KM. lengte en 1 K.M. breedte. Waarnemers schatten, dat de hoogte van het ijs boven het wateroppervlak 4 a 5 meter be draagt. De Noordzee, die Zondag bij Katwijk nog slechts een dikke brei was, doorweekt met sneeuw, bevroren schuim en kleine stukjes ijs, is Maandag tot 100 meter uit de kust dichtgevroren. Het ijs reikte gisteren tot zoover men kon zien. Inderdaad, „zing dan mee". Zin gen is een prachtmiddel om het gemoed ie luchten zijn vreugde te uiten, zijn droefheid tot uild: uk- king te brengen, zijn liefde uit te schallen- Wie goed zingt, bidt zelfs dubbel, heet het ook i,n koorzangerskr.ngen. Ons Nederlandsche volk ls ont vankelijk voor muziek en zang. Men kan er enorm van gier. eten, elk op zijn eigen wijze, elk naar eigen aameg. Doch dat is de passieve kant, een heel belangiijke weliswaar, maar niet een zijde, die afdoende is. Positief staan we niet s.erk. Er zijn vele koren en nog meer koortjes, maar ons volk zingt niet. Het heefi geen repertoire. Men kent honde.den melodieën en wijs jes maar wat tekstkennis betreft gaat het meerendsel na twee of drie re-eis van meezingen over in meeneuriën of erger. Er zijn keikelijke liederen; er zijn vaderlandsche liederen; er zijn bonds- of organisatieiiederen. Hoe is in de meeste gevallen de scho ling voor wat betreft bet zingen zelf, hoe weinig personen kennen meer dan één stiofe van bedoren, die hun *och dierbaar mo ,-/en Vandaag luiden we de gong voor meer zang, beteren zang, vergroo ting van tekstkennis; de gong voor meer oefening op de scholen voor meer practijk op vergaderingen, voor verplichte kennis van tek- s en, thuis of in club in te studee- ren. Per persoon moesten we van dé duizenden gezangen, welke het Nederlandsche repertoire bezit er toch minstens honderd van buiten kennen. Voor samenzang ihuis. drijft op een voor wandelingen buiten, langs den weg. ter opluistering van al dan niet feestelijke bijeenkomsten. De massa wil zich uiten. Zij moet 't ook kunnen, maar dan niet alleen brokstukken van ,,Hay barbaribob" of ..Ouwe Taaie" uit kramen. 't Is vaak om je dood te ergeren. Goede zang toeteekent bescha ving, een goed humeur eu gang maker daarvoor; goede zan vormt zingende harten en die hebben we noodig. Doe meer aan zang Geneer u niet. Durf. HENK VAN DER MAZE. De productie van rijwielbinnen banden heeft èenigen tijd gestag neerd door een tekort aan ventiels. Naar wij vernemen, zijn de voor uitzichten ten deze thans aan- rrterkelijk verbeterd, doordat dé aankoopmogelijkheden in het buitenland zijn verruimd en de regeering bovendien nog een extra kwantum ventiels voor directe levering heeft kunnen aan- koopen- Ongeveer zestig kilometer ten Westen van Tokio is een ti-ein ontspoord. 176 Personen werden gedood en 250 gewond. Volgens de laatste gegevens be draagt het aantal slachtoffers 178 dooden en 800 gewonden. De trein ontspoorde en stortte var een bijna 2 meter hoogen spoordijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 1