Ervaringen op de D Soekawati zag Nederland Zon noch mist verdrijven vorst Soekarno's oproep tot eenheid PAGINA 4 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947, mmm Depressie veroorzaakte snijdenden wind PHILIPS TE SOERABAJA Weer in bedrijf ONGELDIGE TEXTIEL PUNTEN Het hongerende Roemenië Engeland gaat helpen Wijziging der Woningwet En snufjes over tasschen GEEN SCHOUDER- MEER Onafhankelijkheid j DES NACHTS MINDERj KOUD heeft al vorm BEZOEK ZONDER VOOROORDEEL HERDENKING SLAG JAVAZEE C.A.R.E.-PAKKETTEN VOOR R'DAMSCHE MOEDERS In een groot aantal gezinnen te Rotterdam, die in de eerste drie dagen van de vorige week met een baby zijn verblijd, werden door bemiddeling van 't Roode Kruis levensmiddelen pakketten bezorgd. Deze pakketten zijn van het Amerikaansche comité C.A. R.E len dan even onverwachts weer op. Zoo bliezen gisteren weer zwa re sneeuwstormen over groote deelen van Engeland en Ierland, terwijl in het Zuidwesten van de Britsche eilanden koude lucht, die een vrij langen weg over Oceaan water had afgelegd, werd aange voerd en de dooi tijdelijk inviel. Over Scandinavië ontwikkelt zich een nieuw krachtig hooge- drukgebied, waarin uiterst lage temperaturen voorkomen. Voor het eerst in de geschiede nis is een auto over het ijs van de Zandkreek van Noord- naar Zuid-Beveland gereden tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk. Het voorbeeld is daarna gevolgd door de bodediensten, die thans de vrachtgoederen in jeeps over het ijs vervoeren, nadat ge durende drie weken geen ver voer mogelijk was geweest. Het K.N.M.I. meldde heden morgen: Gisteren overdag liep in vrijwel het geheele land de temperatuur op tot om het vriespunt bij wind stilte en geringe bewolking. In de luchtdrukverdeeling kwam aan vankelijk slechts weinig verande ring, zoodat gisteravond de tem peraturen na zonsondergang bui tengewoon snel daalden en op de meeste stations reeds vóór 10 uur beneden 10 gr. waren geko men. Hierbij ontstond een zeer dikke mist, welke ongeveer op een temperatuur van 12 gra den verdere daling van tempera tuur belette. Gedurende den nacht trad een sterke rijpvorming op. In den nanacht begonnen ech ter veranderingen in de luchtdruk verdeeling op te treden, die het rustige weer in ons land begon nen te verstoren. Een kleine de pressie, die de laatste dagen ten Westen van Ierland was gevormd, begon namelijk in Oostelijke rich ting door, te dringen. De bewegingen van dergelijke, geheel binnen de koude Poollucht gelegen depressies zijn meestal onregelmatig. Zij worden vaak plotseling dieper en veroorzaken dan in een betrekkelijk klein ge bied zware sneeuwstormen, trek ken een bepaalden tijd langs een duidelijk te volgen baan, wijken dan plotseling daarvan af en vul- Naar vernomen wordt zall de Bhilipsislbriek te Soera'baja ap 1 Maart a.s- weer in bedrijf worden gesteld. Ongelukkigerwijs is in de pu blicatie van Zaterdag j.l. over bo vengenoemd onderwerp een regel uitgevallen. De aanhef moest lui den: Met ingang van 1 Maart a-s zijn de speciale text elpunten, met grijzen ondergrond, waarop in blauwe letters de woox-den „Tex tiel een punt" of in roode letters Textiel tien punten" voorkomen, niet meer geldig. Op voorstel ya n de Britsdhe regeering worden tbans maatrege len getroffen om 500 ton voedsel uit Britsche legervoorraden in Italië aan de Roemeensohe regee ring ter beschikking te stellen om den hongersnood in Moldavië te lenigen. Dagelijks worden gevallen van vexfaongering en uitbreken van ziekten gemeld. De nog resteerende voedselvoorraden, die voor 3,000,000 hongerende Roeme. nen beschikbaar zijn, zullen, naar verklaard wordt, begin Maart zijn uitgeput. Voor zoover bekend, heeft de Britsche regeering geen voorwaar den al2<n haar hulp verbonden, zooals de Ver. St. bij hun aanbod cm 7000 ton voedsel te zenden wel hebben gedaan Marshall zeide vervolgens: „de betrekkingen tusschen de V-S. en Voor-Indië hebben een nieuwe be- teekenis gekregen, doordat op 20 Februari de nieuwbenoemde am bassadeur van Voor-Indie, Asaf Ali, in de V.S. is aangekomen en doordat op denizelfden dag de Britsche eerste minister, Attlee, de verklaring inzake Voorjndië aflegde" Bij K. B. is de staatscommissie ter voorbereiding van een wijzi ging van de Woningwet, ingesteld bij K. B. van 16 Februari 1938, ontbonden: en is ingesteld een staatscom missie, welke tot opdracht heeft op korten termijn: op grondslag van het ontwerp van wet, over gelegd bij het op 26 April 1940 door de staatscommissie ter voor bereiding van een wijziging in de Woningwet uitgebrachte verslag, te onderzoeken in hoeverre en op welke wijze de Woningwet, gezien de thans heerschende omstandig heden, herziening behoeft; bij dit onderzoek tevens de fi- nancieele paragrafen der Woning wet te betrekken;; te onderzoeken op welke wijze de rechtsgevolgen van basisplannen voor den we deropbouw (wederopbouwplan- nen) moeten worden geregeld- Benoemd zijn tot lid en voorzit ter van commissie prof- mr. dr- G. van den Bergh, hoogleeraar aan de gem. universiteit van Amster dam; tot lid en ondervoorzitter dr. ir. Z. IJ. van der Meer, dir- gen. van de volkshuisvesting en mr. P. A. van der Drift, raadadvi seur bij het dep. van openbare werken eh wederopbouw- OOOOOOOQOOOOOOOOOOOOGOOOOOOO Gehleede tasch van antiloop met fijn ting. Ie, bewerkte slui- model Ria Via- foto Guilleminot E collecties zijn be gonnen en het lijkt wel of de drukte en opwinding in de mo- dehuizfTxi dit keer ,jog grooter is dan anders. Als op de invitaties staat dat om drie uur met de collecties een aanvang wordt gemaakt, dan beteekent dit op zijn vroegst half vier. Toch staan om twee uur al mensehen voor de dteur. Ze weten, dat als ze niet heel vroeg binnenkomen, ze geen plaats meer kunnen vinden op de eerste rij en van de tweede af ziet men de Manne quins niet ten voeten uit. Op de uitnoodiging staat ook dat ze uitsluitend voor de pers bestemd zijn, wat niet wegneemt, dat het overgroote gedeelte der invitées uH klanten bestaat. Het komt de eer dezer dames te na als ze niet gelijk met de pers de collectie kunnen zien. Het gevolg is, dat wij altijd in het gedrang komen, want de verkoopsters reserveeren alle goede plaatsen voor haar klanten. Dat dit niet zonder protest plaats heeft laat zich denken, maar in Frankrijk heeft dat niet veel resultaat. Dan zijn er de laatkomers, diie met da meest mogelijke kalmte stoelen bemachtigen en vóór de eerste rij gaan zitten. Maar die truc gaat niet meer op, daar komen we zoo heftig tegen op, dat geen klant, hoe aanma. tigend, en geen verkoopster, hoe brutaal ook, hier meer in slaagt. Een paar dagen geleden had nog 'n hef tige strijd plaats eigenlijk is het bela» ehelijk maar op het moment zelf waren we allemaal een beroerte nabij Boven: avondtasch van antilope in zachte tint. De tasch gaat met rits sluiting open en heeft een flinken zakspiegel. Beneden: tasch ver- sierd met een steen in dezelfde kleur. Weerverwachting medegedeeld door Ihet K.N.M-I- te De Bilt J geldig tot Donderdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk S S krachtige wind tusschen Zuid en Oost; in den nacht en vroege J ochtend meest matigie vorst en plaatselijk nevel of mist; over- j dag; lichte vorst tot tempera- tuur om het vriespunt; tijde- J lijk toenemende bewolking doch vrijwel nergens sneeuw. 27 Februari: Zon op 7.33 uur, j onder 18-14 uur; maan op 10-09 I uur, onder 0-54 uur. Alle republikeinsdhe autoritei ten zijn thans te Malang ver- eenigd in de groote zittingszaal van het K.N.I.P., die geoutilleerd is met microfoons, schijnwerpers, radio en filmtoestel en met bloem stukken is versierd. Ir. Soekarno heeft daar gisteren de vijfde ple naire vergadering van Ihet K-N.I.P- met een rede van drie kwartier geopend. De n-ieuwe K.N.I-P.-leden war ren bierbij nog toehoorders- Ver der waren onder de aanwezigen o.m. dr. E. F. E. Douwes Dekker, die evenals vele anderen in de zaal het zwarte kalotje <pitji) droeg, Soetomo met ktort-gekn ipt haar en het embleem van de wilde buffel" op de muts. Soekarno was geikleed in zijn uniform van opperbevelhebber van land- en zeemacht. Hij sprak be- heersdht en duidelijk en zeide o-a.: „Na 18 maanden van sitrjjd voor onze onafhankelijkheid en vervol making van onzen staat i's de pe riode aangebroken van concrete zaken", waarbij hij wees op de onderhandelingen met de Bngel- sohen en de Nederlanders. De republiek is tlhans de facto erkend, nok door de buitenwereld, welk feit de Nederlanders niet Hij begon met te me'moreeren. dat bij den wederopbouw van Oost.Indonesië de Nederlanders reeds nu goede diensten bewijzen. ,J3it was de reden, waarom ik naar Nederland ben vertrokken: om namelijk persoonlijk na te gaan, hoe de Nederlanders den weder opbouw in eigen huis hebben aan gepakt". ,,Ik sprak over eerlijke belang stelling en wilde hiermee aange ven, hoezeer mij gebleken is, dat bij de Nederlanders deze belang stelling gericht is op ons persoon lijk wel en wee; een belangstel ling. voortkomend uit hun per soonlijke bekendheid met ons ge durende zoovele jaren en niet uit zelfzuchtige motieven, zooals ze. kere kringen in Indonesië het wel eexxs willen doen voorkomen Voorts helb ik bezoeken gebracnt aan verschillende groote Neder- landsche bedrijven, waarvan testis vele wederom werken op voor jor- logsch peil en sommige zelfs daar boven. Hierbij heb ik goede con tacten kunnen leggen, waardoor straks ons land zal kunnen worden voorzien van vele nuttige artikelen, die wij voorloopig zelf nog niet kunnen aanmaken". Spr. besloot met de verklaring, dat hij over de resultaten van zijn bezoek zeer te. vreden is. kunnen terzijde stellen. De leuze: „Eens onafhankelijkheid, altijd on afhankelijkheid" heeft thans meer vorm gekregen. Maar met leuzen alleen komt men niet verder. Men moet toet verschil t.U:echen het ideaal en de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De strijd m0et verder gevoerd worden c»p basis van hetgeen in de achter oixs lig gende 18 maanden is bereikt. Betreffende de eontrovers met het werkcomité uit het K.N.I.P. aangaande decreet no. 6 tot uit breiding van het K-N.I.P. zeide Soekarno: „Volgens de grondwet is de president verantwoordelijk vco-r alle regeeringszaken. De mi- nxf'terieele verantwoordelijkheid1 ts wel mondeling gegeven, maar nog met vastgelegd. Het K.N-I.P- was steeds groeiend met het groeiende partijwezen. De pitlbrei- ding volgens decreet no. 6 is daar bij de eindfase en had tot doel, een zoo goed mo-gelijike vertegen woordiging van geheel Indonesië, ook Sxxmatra. Borneo, Celebes en de andere eilanden tot stand te brengen". Soekarno wees er verder op, dat het werkcomité verantwoorde lijk is aan het KNIP en niet aan den president en vroeg zicih af, wie anders dan de president tot uit breiding van het K.N.I.P. kon be sluiten, aangezien de ministers daartoe niet in staat waren, om dat zij verantwoordelijk zijn' aan het K.N-I.P. Tenslotte deed Soekarno een beroep op de vergadering om aan geheel Indonesië van Sabarng tot Merauke, aan de reactionnaire Nederlanders en aan de geheele wereld eenheid te tóonen. DE SCHATKIST-ELLENDE IN BELGIE Rede van Van Cauwelaert Frans van Cauwelaert van de Belgische Kamer en minister van staat, heeft Maandag te Bergen voor de CVP gesproken. ,,In plaats van alle krachten te coördinecren, sleept de regeering den staat naar een vreeselijken afgrond, waarvan men de oorza ken en de schuldigen kent", aldus spr. Spreker bracht hulde aan ze kere ministers, x die zich voor een Zelfs by het weggaan had by de vestiaire nog een drama plaats, want een dame kreeg haar parapluie in twee stukken terug en in den hoed van een heer was een gat door de bol gestooten. Als het zoo door gaat trek. ken we ons oudste plunje aan om in de chicste huizen de nieuwe modellen te gaan zien Na afloop van zoo'n middag was het een verademing om in het rustige appartement van Ria Viale de tasschen te bewonderen die ze pas ontworpen had. Tegenwoordig loopt in Parqs hét eenvou digste vrouwtje met een behooriyk leden tasch. Het zou onbegrypeiyk zijn. als men alleen naar de prijzen keek en niet wikt, dat een vrouw hier liever een maand lang droog brood eet en zich dan een mooie tasch koopt dan zich die vier weken lang behooriyk te voeden. Ria Viale maakt uitsluitend luxe tasschen en ze toont op het oogenbllh een collectie die er zqn mag. Veel modellen zijn met de zadelmakerssteek genaaid, zooals een rood bruine van hagedissenleer waarvan de bodem precies zoo genaaid ia als de zool van een schoen. Een roode boxleeren zak wordt van boven ingehaald en heeft iets van een uiterst verfijnde boodschappentasch in het klein. 't Bijzondere van de tasschen zit natuuriyk in het model, maar ook Is de sluiting, dte steeds heel discreet maar altijd ongewoon is. De met de zndelmakerssteek genaaide tasschen hebben stijve zykanten en ze maken eenigszins den indruk van gewat teerde doozen. Voor 's middags en 's avonds heeft Ria Viale natuuriyk andere model len. Die tasschen zyn dan byna altyd van antiloop en de sluiting la door een zilversmid ge- maakt. Maar dit byou- tierwerk büjft uiterst discreet. De tasch zelf la meestal ruim aan de sluU ting gezet. Zoowel eenvoudige als gekleede tasschen zyn minder omvangryk dan in de afgeloopen jaren. Ze hebben niets meer van het valies dat langen tyd meegesleept werd. Ook zyn ze byna altyd langwerpig. Een heel enkel Is in portefeuille- vorm, een model dat hier minstens in gren tien jaar Is gedragen. Nu de vrouwen steeds zooveel tickets en bonnen mee moeten nemen Is het misschien ook minder practisch. In elk geval is ook deze tasch lang werpig. Geen enkele tasch wordt hier nog over den schou der gedragen. DINY KW Voor het nieuwe seizoen, als het ooit komt: een beige vilthoed met zwart iluweelen bol en zwarte struis. Model Heim, foto Luigi Diaz. bovenmenschelijke taak gesteld zien, doch hij ziet in de gebeurte nissen van de laatste weken nieuwe bewijzen van het gevaar, waarin de schatkist verkeert. „De minister van begrootingen, Merlot, is vol goeden wil, maar het is onmogelijk, een gezonden financieelen toestand te scheppen met een slechte politiek. De be- grootingstekorten zijn ondraag lijk. Wat de uitgaven betreft, voor gebruiksdoeleinden alléén, voor ziet minister Merlot een tekort van 10 milliard". Ter herdenking van den slag in de Javazee zal de bevelhebber der zeestrij iferachten, luit..adm. CEL Helfrich, Donderdagavond half zeven het woord voeren in een speciaal programma voor de Ned. strijdkrachten over den zen der Hilversum I. Daarna spreekt een der overlevenden van dezen slag, de kap.-luit ter zee J. Beckering Vinckers, destijds eer ste officier aan boord, van da „Java".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 4