UITKEERING aan gepensionneerden OORLOG" EN „MARINE" GOEDGEKEURD DE ARRESTATIE VAN DE WAARHEID"-GROEP WOENSDAG 26 FEBRUARI '1947 PAGINA 5 GEPENSIONNEERDEN KRIJGEN HUN TOELAGE Allerlei De oliewinning te Schoonebeek NEDERLANDERS NAAR URUGUAY VIJFTIG GRAM KAAS EXTRA DE BOOMENACTIE VAN WALCHEREN Illegaal communist beschuldigd van verraad De vee-smokkel langs de Belgische grens Ofschoon öf misschien juist doordien 'n avondvergadering in het vooruitzicht was gesteld, ging de agenda gisteren zoo vlot onder den hamer door, dat de senatoren nog vóór dinertijd met hun taak gereed kwamen. „Oorlog" en „Marine" werden geheel afgehandeld; de laatste hegrooting nadat minister Schagen van Leeuwen 'n professoraal kwartiertje had gekregen om zich op zijn antwoord te prepareeren. Woensdag is „Ling- gadjati" aan de beurt. Onder de ontwerpen, die zon der discussie of stemming pas eeerden, verdient vermelding de „toekenning van een uitkeering ineens aan gepensionneerden", ■waarover in de Tweede Kamer, zooals bekend, het noodige te doen is geweest. Bij een jammerklacht in de schriftelijke behandeling, dat minister Beel indertijd het amen. dement Fortanierde Wit zoo pertinent, heeft .afgewezen, bleef het aan deze zijde van het Bin nenhof. Iri elk geval kunnen de gepensionneenden nu in de vol gende maand eindelijk hun extra toelage over 1946 tegemoet zien Voor het overige werden enke le begrootingen afgedaan, o.a- die van het „Staafsvisschershaven bedrijf" (de term is officieel* te IJmuiden. Bij die van het Zuider- zeefonds werd otp meer spoed aangedrongen bij het in exploita. tie brengen der 30,000 ha, die thans verwilderen, rhaar:. minister Vos ziet er geen kans toe onder de huidige Omstandigheden. Het ■verdwijnen van den Zuiiderzeeraad is nog problematiek. Alvorens de oorlogrsbegrootin-g werd aangenomen met 30 stemmen tegen 3 (der communisten) kre gen we nog vrij uitvoerige replie ken te hporen. Minister Fiévez had ld. bemerkt bij het nalezen der i,Handelingen"., dat diverse hem gostelde vragen onbeantwoord waren gebleven, bovendien bleken niet alle sprekers geheel bevredigd met het ministerieele antwoord in eersten termijn. Dienstweigeraars Onder laatstgenoemden rekende zich prof. Donkersloot (P v d A), die zich bezorgd maakt over de huidige toepassirtg derDiehstwei- geringswet, wejl^ér facultatieve regeling eigenlijk naar haar geest toch imperatief is bedoeld sinds men in 1924 de oorspronkelijke wet De Jonge van 1918 Wijzigde. Nu -kexmt èn de geestelijke vrij heid: èn het recht van den burger in het gedrang; belangen even pri. mair als de landsverdediging. De minister stemde diit' laatste toe en legde den heer Donkersloot uit, dat zijn toepassing van de wet formeel -volkomen te Verdedigen slechts een tijdelijk karaktér draagt in verband met de actie van „prof," Pootjes (die van alle middelen gebruik maakte om de j-omgens van. inscheping naar Indië teruig te houden) tot het misbrui ken van een wet, die enkel be stemd is voor werkelijk in gewe ten bezwaarden. Daarom kon niet zonder meer ieder die zich op zijn .geweten" beriep ten einde aan uitzending naar Insulinde te ont komen, met groot verlof naar huis worden gestuurtd. Hét is intus. sdhen te voorzien, dat weer heel spoedig tot de oude, zelfs in 1939 nog gevolgde, praktijk zal worden teruggekeerd. Samenwerking met Belgie Tegenover den communist Koe- jemans verklaarde Z. Exc. met nadruk, dat de met België beoog de samenwerking niéts te maken heeft met „blokvorming" (waar- tegen men in Rusland zooveel be zwaar heeft). Het is nu eenmaal ondenkbaar, dat ons land bij een riieuwen oorlog ooit tegenover België zal kómen tè staan; wel zeer waarschijnlijk dat we aan de zelfde zijde zullen strijden; der. halve is' het een dwaasheid, er in beide legers totaal verschillende vormen op na te houden. Zijdelings scheen dit antwoord ook bedoeld voor baron Van Voorst tot Voorst (K.V.P.), met wien de bewindsman 'n paar mis verstanden mocht ophelderen, maar toch weer bleek te verschil len over de beteekenis van „symp tomatisch", Voor het overige leg de Z Exc. er weer eens dien na druk op, dat zijn departement be zig is zich te overwerken en zich vooralsnog moet beperken tot het voorzien in de behoefte van Ned,- Indië, Óp de suggestie van den baron, niet alle bunkers zondeT meer op te ruimen, is. naar wij meenen, de bewindsman niet in gegaan. Wij stippen uit de repliek van minister Fiévez nog aan; De bezoldiging djer militairen is in herziening. Het systeem der „tijdelijke rangen" zal zoo dra mogelijk weer (bijzondere omstan digheden daargelaten) worden ver vangen door het systeem van rang lijsten en definitieve bevordering naar effectieve rangen, in dier voege intusschen, dat niet zonder meer zal worden teruggekeerd tot het systeem van vóór 1940, daar de bevordering op de eerste plaats zal geschied/en naar geschiktheid en bij keuze. Pas wanneer zou vaststaan dat in officiterskringen drankmisbruik voorkomt, zal de minister overgaan tot het nemen van maatregelen. Wat de te rugwerkende kracht inzake vrij stelling van onderwijzers betreft wacht Z. Exc. nog altijd op con crete gegevens van het onderwdjs- departement! Tanks zijn-nog n,iet aangekocht maar met enkele, ere na den oorlog voor een koopje zijn gevonden" wordt voorloopig bij wijze van experiment geoefend. Marine-aangelegenheden Bij „Marine" kwam verschil van meening tot uiting over de vraag of de Ohoogere) legerleiding niet alleen disciplinair maar ook wat de politieke opvattingen betreft, achter de regeering dient te staan. Prof. Donkersloot meende van wel (men denkt natuurlijk van zelf aan de Indische kwestie) Aan het voorloopig verslag der Berste Kamer over de begrooting van economische zaken iis het vol gende ontleend: Verschillende leden, die het had getroffen, dat bij de behandeling van de begrooting van Economi sche Zaken in de Tweede Kamer niet is gesprokaen over de aardolie verklaarden den stelligen indruk te hebben, dat, terwijl de productie van aardolie uit de Ne- derlandsche verkenningsboringen in November 1945 plm. 1000 ton per maand en in November 1946 plm. 10.000 ton per maand be droeg, bij spoedige concessiever lening de productie van aardolie uit de boringen van het veld Schoonebeek in November 1947 plm. 40.000 en in November 1948 plm, 80.000 ton per maand zou kunnen bedragen. Zij zouden gaarne zoo goed mo gelijk over den stand van zaken worden ingelicht en zagen den overgang van. verkenning van aardolie naar een oliewinning,be- drijf gaarne met de meeste kracht bevorderd. De regeering van Uruguay heeft naar A F, P bericht, goedgekeurd dat 100 Nederlanidsche gezinnen naar Uruguay kunnen emigreeren- Zij zullen daar eventueel worden tewerkgesteld in melkbedrijven. prof- Molenaar (P.v.d.V.) zag de geestelijke vrijheid, waarvoor t. a. v. de dienstweigeraars prof. Don kersloot zoo pas met kiem was opgekomen, üi het gedrang raken, bij welke zienswijze de heer Al- gra (A.R) zich aansloot. De minister verzekerde tie dezer zake, dat de officieren der Kon. Marine niet aan politiek doen en behooren tot de meest loyale ge zagsdragers, waarop de regeering onder alle omstandigheden kan re kenen. Maar in dezen abnormalen tijd wordt natuurlijk ook de ma rine-wereld door de problemen be roerd; niettemin blijft strikte ont houding van politieke inmenging ook nu eisch. Wat ,de tijdelijke rangen" be treft, staat de minister op hetztlf- de standpunt als zijn collega van Oorlog; maar in Indië zal de stop zetting helaas nog eenigen tijd moeten worden opgeschort Tegenover de werkelijk „ont stellend hooge" uitgaven, worden mogelijkheden tot vermindering overwogen, waarbij echter geen bezuiniging, maar uitsluitend ra tionalisatie en efficiency in het geding komen. Het vlootproject, voor tien jaren ontworpen, zal niet in het beoogde tempo kunnen wor den uitgevoerd; creatie van een derde smaldeel zal vooralsnog niet mogelijk zijn. Doelstelling van on ze krijgsmacht kan overigens niet anders zijn dan het strategische defensief"; daarom ook geen af zonderlijke luchtmacht. De geestelijke verzorging (er zijn tegen 7 vroeger thans 33 geestelij ken bij de vloot werkzaam) heeft 's ministers belangstelling; ook de sociale, die vooral de opvoeding beoogt tot goed staatsburgerschap (karaktervorming, versterking ge meenschapsgevoel en als belang rijkste het bijbrengen van besef, zoo noodig materieele en persoon lijke offers te brengen). De heer Van Voorst tot Voorst, die het juiste inzicht van den be windsman bewonderend, zich nochtans verweerde tegen diens opvatting over de situatie onzer weermacht in 1940, verklaarde Z. Exc. zijn overigens bekende stand punt, dat in de toekomst de ma rine niet al te sterk dient gebon den te zijn aan de territoriale ver dediging. Met aanteekening van de tegen stem der communisten, gaf de se naat zijn goedkeuring aan de be grooting. L. H. I/e Belgische premier Huysmans wordt te Den Haag, waar, hij voor het comité van samenwerking spreken zou, ontvangen, V l.n.r.: baron v, Boetselaer, Jhr. Beelaerts v. Blokland, minHuysmans en de Belg. gezant Nemry. Er is een nieuw uniformvoor schrift verschenen voor de ge meentelijke politiekorpsen. Bij het ontwerpen daarvan heeft men ook gezorgd, dat de Duitsche insluip sels geheel verdwenen. De kleur van het uniform zal zwart zijn met hier en daar een smal blauw biesje. Hierbij wordt een parelgrijs overhemd gedra gen met zwarte das. De ballon- broek kan facultatief vervangen worden door de lange pantalon. Men heeft om practische rede nen afgezien van den vooroorlog- schen Engelschen helm. Boven dien was deze helm slechts in een zeer gering aantal gemeenten in gebruik. Daarom is voor het ge- heele personeel de pet van het Ned. marine-model ingevoerd, aan de voorzijde voorzien van een in zilver geborduurden Ned. leeuw, waarbij voor het hoogere perso neel nog eenige versierselen zijn aangebracht. De distinctieven worden door het hooger personeel gedragen op beide revers, door het lagere per soneel op de linker-boven-mouw. Op de schouderbedekking is even eens een zilveren Ned. leeuw aan gebracht, welke evenwel kan wor den vervangen door een in zilver uitgevoerd gemeentewapen. Teneinde te voorkomen, dat oude uniformen, welke nog in vrjj goeden staat verkeeren, buiten ge bruik zouden worden gesteld is be paald, dat voor de invoering van het nieuwe uniform een over gangstermijn van 2 jaar en voor het personeel, dat nachtdienst ver richt een termijn van 3 jaar geldt. De kaasbon, welke morgen in de bonnenlijst wordt gepubliceerd1, za-1 voor de leeftijd: groepen, die een A, B of C kaart hebben, gel den voor een rantsoen van 250 gram, dus 50 gram extra. Even eens zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 1 ei worden bekend gemaakt. De stichting Nieuw Walche ren" heeft voor haar boomemactie van de Belgische touringclub een bedrag van f 17,000 francs ont vangen, dat door de leden bijeen, gebracht is. De Ned. gezant te Bern schonk aan de stichting 23 uit 1909 dateerende aquarellen, vervaardigd door de Engelséhe schilderes Una Hunt. Gisteren stond voor het bijz- gerechtshof te "s-Gravemhage te recht de 34-jarige handelscorres pondent P. Wapperom uit Den Haag, die volgens de beschuldig ng nadat hij als illegaal-communist door de Duitsehers was gearre steerd, handlangersdienis'ten aan den bezetter bewezen had en ver schillende illegale personen aan den S.D. verraden hatd. waaronder dr. Kasteyn te Delft. Hij had o-a. den SD.-agent Longe beloofd hem den communist Gerfeen Wagenaar in handen te spelen. Wag en aar wist echter te ontkomen, doch de hem vergezellende H. J. Hins, werd gearresteerd en is later in Duitsohland overleden. Herdenking van de Februaristaking en de daarbij gevallen slachtoffers op het Waterlooplein te Amsterdam. De menigte rond het monument. Achttien getuigen charge, waaronder verscheidene gearres teerden, kwamen bezwarende ver klaringen afleggen. De behande ling, welke verdachte kreeg tijdens verhooren en gevangenschap, was aanmerkelijk beter dan die' der andere gevangenen. De Ha-upt- scharführer van den S.D., Otto Lange, verklaarde dat W.' goed werk voor den S.D. had verricht en o.m- zijn medewerking ver leend heeft bij de arrestaUepoging van Wagenaar en Hins. Een schriftelijke verklaring werd voor- Belezen van het comm. Kamerlid Gerben Wagenaar, d'ie hierin zei- de den indruk gekregen te hebben, dat W. schuldig was aan het ver raad van hem en Hins aan den S.D. In clandestiene briefjes had zijn partijgenoot Cal'ffoeek, die ook door toedoen van verdachte gearresteerd was, hem geschreven. dat W. de geheele Waarheid-groep had verraden en hem verzocht na de bevrijding een strafvervolging tegen dezen te doen instellen. Ha genaar had dit na den oorlog bij den P.O-D. te Amsterdam gedaan. De S.D.-Komissar Mundt ont kende dat hij den verdachte als belooning voor zijn verraad had vrijgelaten. Nadat nog vijf getuigen a dé charge géhoord waren, verklaarde verdachte, door den president jhr. mr. Van Meeuwen ondervraagd, nooit op eenigerlei wijze mede werking aan den S.D te hebben verleend. De proc.-fiscaal mr. De Gruyter, achte het voor de band liggend dat Wapperom door de communis ten verantwoordelijk werd gesteld voor de arrestatie van de mede leden van de Waarheid-groep. Hij was echter van meening, dat ver dachte voor de arrestatie als zoo danig niet verantwoordelijk te stellen is. Spr. is van meening. dat W. inderdaad diensten van bij zonderen aard aan den S.D. be wezen heeft. De proc.-fiscaal aéht het ten laste gelegde v. ettig en overtuigend bewezen. Een beroei» op overmacht is niet gegromd. Hev. motief voor zijn daad is geweest de zucht tot zelfbehoud. Verdachte heeft door zijn bereidheid ïot spreken zijn leven gered en zich zelf van straf door den S-D. weten te vrijwaren. Gezien het feit, da* de andere leden van de sabotage groep hun optreden, met den dood hebben moeten bekoopen, was spr, van oordeel, dat verdachte er met de straf die spr. meende te moeten eisóhen nog zeer goed afkwam. Hij concludeerde tot 10 jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. De verdediger mr. A- H. vatnj Manen betoogde dat Wapperom een illegaal strijder was, die zeer zeker zijn sporen verdiend heeft. Spr. vroeg tenslotte ,|:;m idfie- lijke invrijheidstelling en ontslag van rechtsvervolging- Na raadkamer wees het hof dw verzodk af. Uitspraak 11 Maart. Het aantal gearresteerden in de veesmokkel-affaire te Chaam is thans tot 20 uitgebreid. Het onder zoek der verschillende politie-in- stanties is nog in vollen gang. Bij dit onderzoek is komen vast te staan dat de smokkel van vee zich. o.a. uitstrekt over die plaatsjes Alphen, Baarle Nassau, Riel en. Rijsbergen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 5