MEER belangstelling voor Boeken? Ook de Britten hebben hun Indisch doomenpad POLITIE HOUDT GROOTEN SCHOONMAAK HULP AAN DOOR OORLOG GETROFFEN LANDEN Brandkastenkraak opgehelderd Een stukje historie naar aanleiding van de boekenweek De plannen van Truman Indisch vliegtuig verongelukt PAGINA 6 WOENSDAG m FEBRUARI Ï9Ï7 DE ETNA WERKT OVERLIJDENSACTEN VAN IN INDIE VERMISTEN Uitbetaling van de rijks pensioenen Sigarenmakers staakten Toekenning van zelfbestuur vindt verzet in Engelsch hoogerhuis Credietvoorstel van 350 millioen dollar Zuidpool-ijsgebied groeit klaring een .onvoorwaardelijke overgave ten koste van velen, wien wij sinds eeuwen plechtige beloften hebben gedaan." SNELLER VERKEER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zoo tegen den tijd, dat de heeren der schepping weer niet weten, waar zij het veege lijf voor stoflappen, boenwas en bezems moeten bergen, schijnt ook de Rotterdamsche politie grooten schoonmaak te gaan houden. Na de onthullingen intake de diefstallen in het postkantoor, is zij nu weer gekomen met de oplossing van een anderen belangrijken dief stal, waarbij op 4 December 1946 een brandkast werd open gescheurd en er 50.000 van eigenaar verwisselde. Dit was de eerste brandkastenkraak na de bevrijding en het stemt tot blijdschap, dat deze thans De inbraak vond plaats in <ten ■naCht vsn 3 op 4 Dec. j.l. Aan vankelijk leek de politie voor niets te zijn geroepen, toen de portier van den G.G-D. aan de Baan er melding van maakte, dat hij een verdacht persoon in de 'ouurt had gesignaleerd. Voor alle zekerheid, belc'e de politie toen den kastelein, F.-van het Vasteland uit zijn bed doch na de plechtige verzekering van deze. dat alles in orde was, trok de politie weer af. Het werk voor haar begon pas den volgen den morgen, toen de kastelein tot ce smartelijke ontdekking was ge komen, dat een brandkast van hem a la sardineblikje was bewerkt en 50.000 in Hollandi dh en vreemd geld was verdwenen. Aanvankelijk was er geen enkel aanknoopingspunt, alleen bleek al snel. dat men hier met prima vak werk te maken had. De bezoekers van het café werden toen eens onder de loupe genomen en daar bij bleek, dat men wel eens ge fluisterd had over het feit, dat de kastelein er warmpjes :nzat en dat zijn scfcat in den kelder was op geborgen. De 33-jarige stamgast J. S. had daarna op verschillende handige manieren eens in dezen kelder rondgeneusd en direct werd hem huisvesting verleend in het Huis van Bewaring. Daar bleef hij echter maar ontkennen, totdat berichten uit c'e buitenwereld naar binr.en drongen Terwijl hij omber zat te medi- teeren, kreeg hij er op zekeren dag lucfct van, dat zijn medeiplich- tigen als vorsten leefden en zijn vrouw en kinderen armoede leden Dat was natuurlijk niet prettig voor hem. wan.t daar had hij zijn mond tenslotte niet voor gehou den. En dus kwam het heele ver- haai los. Hij vertelde, dat hij met een vriend van hem, J- v. I. op het idee was gekomen den kaste lein eens te verlossen van wat aardseih slijk. Die vriend had er wel ooren naar. maar alleen durf den ze het toch nog niet- Dies raadpleegden zij H. J. A. en A. v d V, alias Slappe Toon'', die eveneens direct enthousiast waren Maar hoe scheur je een brandkast open Weliswaar was hun staat van dienst aks inbreker prachtig, maar daar heeft een brandkast geen ontzag voor- De Slappe wist echter nog twee experts op dit gebied en wel J. C. H, K. en D» v d M, die zich bereid verklaarden het fijne werk te doen- Op den dag der dagen zonk H. J. A. edhter de moed in de schoe nen, maar hij zorgde voor een in valler, t.w. M. Deze was een vreemdeling voor de anderen, zoo dat ze er aanvankelijk niet veel voor voelden om met hem in zee te gaan. A. noemde echter Mk eerelijst op en na deze „zuivering'' toog. het stel naar Rotterdam. Het is nl> typisch, dat hier geen en kele R'diamr-che zware jongen de hand in het ^el heeft gehad. De Naar Reuter uit Rome seint, is in de dorpen op de zuidelijke hel ling van den Etna (op Sicilië) de noodtoestand afgekondigd- De be woners maken zich gereed, te evacueeren- De lava komt naar beneden met een snelheid van 70 meter per uur op een front van 150 meter. Hierdoor worden twee dorpen bedreigd. Volgens de laat ste berid'.rten komt de lava uit een nieuwen krater, in den wand van den ouden. In verband mét het in werking treden van een nieuwe ordonnan tie is het thans mogelijk geworden overlijóensacten te verkrijgen van personen, wier overlijden niet door getuigen kan worden gestaafd, als b.v. degenen, die zich tij.lens de Japanache bezetting in Indië aan boord hebben bevonden van ge torpedeerde transportschepen, door de Japanners zijn gevangen geno men en ter dood veroordeeld of op eenige andere wijze zijn verdwe nen. Voor inlichtingen wend/a men zich tot het informatie-bureau van het Ned- Roo.de Kruis. Vlaming straat 2, te 's Gravenhage. O Frankrijk zal dr Pablo de Azca- rate Florez die van 193C-1939 Spaansch ambassadeur te Londen was, candidaat stellen "oor den eouverneurszetel van Triest. De Azcarate. die thans in Engeland woont, is tevens plaatsvervan gend secretaris-generaal van den volkenbond geweest. is opgehelderd. daders stamden nl. uit de Resi dentie en waren van uitermate zwaar kaliber. De inbraak zelf was dan ook kinderwerk, een ge stolen ladder (een dief waagt toch zeker zijn eigen materiaal n.iet) tegen het huis, even de kast open scheuren en daar ging de Slappe met de buit. Deze kreeg op zijn vlucht ech ter hartkloppingen, toen hij den portier van den GGD zag, die in zijn uniform net op een politieman leek. Zwaar belemmerd door zijn uitpuilende zakken met geld, had hij een deel verborgen aan, den Leuvehaven kant en den volgen den dag pleegden de heeren over leg. hoe daar weer aan te komen. Zij togen onmiddellijk naar de plaats waar de schat verborgen was en hadden het geluk, dat alles er nog was. En toen begon de herrie, want met wantrouwende oogen trachtten ze den Slappe er van te overtuigen, dat er meer moest zijn geweest. Deze op zijn beurt riep al zijn fantasie te hulp om de meest geloofwaardige ver halen te vertellen, maar ja, de heeren konden zich tenslotte niet gaan beklagen bij de politie Toen de tipgever aan het door slaan was geweest was de zaak betrekkelijk gemakkelijk. Betrek kelijk, want de heeren waren on dergedoken in de Haagsdhe onder wereld of aan het rondzwerven geraakt en ieder spoor was ver dwenen- De Haaf? che recherche nam toen deel aan den strijd en langzaam werd de een na den ander te voorschijn gehaald. De laatste, die aangehouden werd, was blijkbaar al door zijn geld heen, want hij werd in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. bij een inbraak in het Haagje op hee- terdaad betrapt. Van het geld is niet veel meer over, daar de hee ren een gouden tijd hebben gehad- F'orcjes. ringen en plezierreisjes hebben het geld doen smelten als sneeuw voor de zon. De gepensionneerden uit 's rijks dienst hadden verleden week een onaangename verrassing. Volgens den vasten regel had Maandag morgen het girobiljet in de bus moeten liggen, waarbij het loo- pende kwartaal wordt uitbetaald. Dezen keer echter was er niets en ook de volgende dagen verscheen de Bekende groene enveloppe met bij de post. Tot groot onbehagen van de zeer velen, die met het verstrijken van het kwartaal ook hun portemonnaie leeg hadden zien worden en nu dringend aan vullen van hun kasmiddelen be. hoefden. Naar wij vernemen, is deze stag natie veroorzaakt doordat bij den Pensioenraad een wijziging in het administratiesysteem is ingevoerd- De hierdoor ingetreden ophooping van werk is echter reeds vrijwel voorbij en de eerste giro's zijn nu alweer de deur uit. Bij de K. V. W.-fabrieken te Roosendaal is Maandagmiddag een wilde staking uitgebroken, waarbij 150 arbeiders waren betrokken Men eisebte een loonsverhooging van 10 pet. omdat een hoeveelheid tabak meer bewerkelijk zou zijn dan voorheen. Het conflict is Dinsdag in een vergadering, bijgewoond door de directie en fabriekscom- missie, besproken. Het resultaat was. dat hedenochtend het werk is hervat. De verlangens der arbei ders worden nader geregeld door de directie in overleg met ge. noemde commissie. De boekhandel heeft wel nooit zulke goede tijden beleefd als in, en direct na den oorlog. Schaarschte aan luxe artikelen en overvloed van geld waren de factoren, die op deze hausse vooral invloed hadden, factor^, van zoo materieelen aard, dat ze weinig ruimte laten voor de illusie, dat ons land thans meer 'literatuur-liefhebbers zou tellen dan vóór 1940. Van den anderen kant is het niet te ontkennen, dat ten gevolge van dit hartstochtelijk boeken koopen veel voorheen achteloos voorbijgegane boeken onder de menschen gekomen zijn, en er on getwijfeld ook wel een en ander van gelezen zal worden. Daar komt nog bij, dat de verzetsliteratuur niet nagelaten heeft het contact tusschen letterkunde en volk te verstevigen. Men mag dus aan nemen, dat de boekenweek, die van 1 tot 8 Maart gehouden zal worden een publiek aantreft dat meer ontvankelijk is voor deze grootscheepsche boekenpropagan. da dan wellicht ooit te voren het geval geweest is. Overigens speelt in deze groo- tere belangstelling van het pu bliek ook een geleidelijke ontwik keling, een rol die ongeveer een Viscount Templewood heeft in het Britsche hoogerhuis het debat geopend over de regee- ringsverklaring inzake Voor- Indië. Hij betoogde, dat het be sluit van de regcering, in Juni 1948 het bestuur over Voor-In. dië aan een Voorindische re geering over te dragen, onder omstandigheden, die in strijd blijken te zijn met vorige ver klaringen te dezer zake en zon der eenige voorzieningen t,a,v. William Clayton, onderstaats secretaris voor economische aangelegenheden In de V.S., heeft voor het Amerikaansche huis van afgevaardigden gespro ken over het verzoek van pre sident Truman aan het congres om 350 millioen dollar te be stemmen voor onder toezicht van de V. S. te verleenen Iiulp aan door den oorlog getroffen landen. Clayton schatte het totaal be- noodigde bedrag voor 1947 op mi nimaal 610 millioen dollar. Volgens Clayton zullen Oosten rijk, Griekenland, Hongarije, Ita lië, Polen en mogelijk China direc te hulp blijven noodig hebben, wanneer in de lente de versche pingen van de UNRRA hebben opgehouden. De hulp zal alleen aan die landen worden gebracht, die import niet kunnen betalen uit eigen middelen, waaronder eveneens worden begrepen de loopende inkomsten van buiten- landsche valuta en van bestaande of verwachte leeningen en credie- ten uit het buitenland. Clayton baseert zijn schatting van het totaalbenoodigde bedrag op de noodzakelijkheid van voed- selimport in die mate, dat het aantal calorieën van het aan stadsbewoners verstrekte voedsel gemiddeld 2.000 tot 2.200 per dag bedraagt, en op de mogelijke be hoefte aan grondstoffen, brand stof en industrieele goederen, op dat de productie van de noodza kelijkste goederen op peil blijft en het huidige economisch niveau niet lager komt te liggen. Machines en materiaal voor wederopbouw zullen niet worden verstrekt, aldus Clayton. Indien het congres zijn goed keuring geeft aan het beschikbaar stellen van 350 millioen dollar voor dit doel, moeten de landen, die voor toewijzing in aanmer king komen, garanties geven, dat bij de verdeeling geen onderscheid wordt gemaakt naar politiek, ras of anderszins. Ook moeten over eenkomsten worden getroffen, dat personen, die solvent zrjn, geen toewijzing ontvangen. Amerikaansche vertegenwoor digers zullen in de desbetreffende landen het recht moeten hebben van waarneming en de vrijheid om zonder pers- of radiocensuur rap port uit te brengen. Reuter meldt uit Brisbane dat in de nabijheid van deze stad een Ned.-Indiscli Dakota, transportvliegtuig in zee is ge stort. Zes leden van de beman ning worden vermist. Nader meldt Aneta, dat het ver ongelukte vliegtuig een twee- motorige Douglas was van het 19e squadron transportvliegtuigen in Ned.-Indië. Vacantiiegangers op het Strad- broke eiland ten Z.O- van Queens land zagen, hoe de machine op drie mijl buiten de kust in brand vloog. Zij verloor snel hoogte, een vleugel brak af en daarop stortte zij brandend in het water. Door de hooge zee kon een red dingboot niet uitvaren. De ver misten worden dan ook als ver loren beschouwd. Volgens de Ned- autoriteiten In Brisbane maakte de machine een proefvlucht. Vliegtuigen van de expeditie van admiraal Byrd zijn oip „Klein- Amerifca" achtergelaten, daar zij in het ijs vastgevroren zijn, aldus werd heden vernomen. Admiraal Byrd heeft gelast, dat 197 man vam het kamp in .Klein-Ame rika" geëvacueerd zullen worden, met het oog 0p de uitbreiding van den ijsgofdel der Zuidpool. bescherming van minderheden of het zich kwijten van andere verplichtingen, den vrede en de welvaart van Voor.Indië waar schijnlijk in gevaar zal bren gen." Lord Templewood zeide, dat de oppositie bereid was de overdracht van de macht te bespoedigen, mits: de overdracht ordelijk zou geschieden, gebaseerd zou zijn op een soliede overeenkomst en ten volle rekening zou houden met de Britsche verplichtingen. Hij noemde de regeeringsver- Lord Templewood zeide ver volgens: ,,I>e eenheid van Voor- Indië is afhankelijk van den Britschen invloed in het land. Wanneer Groot.Brittannië geen invloed meer uitoefent, zal ook de eenheid verdwenen zijn. Ik ge loof, dat de in het witboek ver vatte voorstellen niet tot eenheid maar verdeeldheid van V-oor- Indië zullen leiden". Lord Templewood vroeg zich af, aan welke autoriteiten de re geering de macht wilde overdra. gen en wat er zou gebeuren in de periode, tijdens welke de over dracht zal plaats vinden. ..Van nu af aan", aldus Lord Templewood," moet de machts- ovendraevht aan Voorindische vor sten gelijktijdig met die aan Britsch-In-dië geschieden." Na Lord Templewood nam Lord Samuel, leider v*an de libe. ra>le fractie in het hoogerhuis het woord. Lord Samuel verklaarde, dat Lord Templewood met geen woord gerept had over de ge dragslijn, die de Britsche regee ring z.i. moet volgen. Generaal Marshall, de Ameri kaansche minister van buitenland- sche zaken, heeft verklaard, dat het Britsche plan om de macht in Voor_Indië over te dragen ,.een rechtvaardige basis voor samen werking verschaft en de belofte inhoudt, dat de politieke leiders van Voor-Indië deze duidelijke uitnooddginig zullen aanvaarden en pogingen zullen doen om uit de impasse, veroorzaakt door de houding van de congres-partij en de Mchammedaansehe liga, te ge raken". De kring Middelburg van de K- V, P. is een actie begonnen, om voor Zeeuwsch-Vlaanderen vlug ger en directer verbindingen te krijgen. Gevraagd wordt, de auto bussen met de veerbooten over te zetten, zoodat zij direct kunnen doorrijden naar het gunstigst ge legen spoorwegstation. Maar ook wil men, dat op de -treinverbin dingen snelbussen zullen rijden, omdat de reis thans veel te lang duurt. Dat tijdverlies kan gemak kelijk' voorkomen worden. Voor den ophouw van het verwoeste ge west zijn prima verbindingen een eerste eisch. dan zal Zeeuwsch- Vlaanderen niet langer dat onbe kende land blijven, maar zal men ervaTen. dat het belangrijk kan bijdragen in den. opbouw van het geheele land. eeuw geleden zich duidelijk be gon af te teek-e-nen. Eerst na 1850 immers is de opbloei van den boekhandel begonnen. En de Camera d<an? zal men vragen, dat groote succesboek uit 1839? Men moet zich van dit suc ces geen overdreven voorstelling ma-ken. Na de eerste uitgave volgde weliswaar in 1840 een tweede voor dien tijd een on. gehoord snelle opeenvolging maar daarna duurt het tot na 1850 totdat een derde druk werl uitgegeven. En de oplage van die eerste edities was heusch zoo groot niet; ze overschreed zelden de 1000 exemplaren. Vergelijkt men hiermee het aantal dat Ne derlands grootste succesboek, „Hollands glorie", bereikte, meer da-n 100.000 exemplaren binnen enkele jaren, dan begrijpt men. dat de v-erpreiding van de Came ra" in de eerste jaren vrij be scheiden geweest is. Na 1850 echter zien we de herdrukken van de Camera, van Van Lennep, van Oitmans en van de vroegste werken van Mevr. Bosboom—Toussaint met steeds korter tusschenpoozen verschij nen. De reden voor dezen opbloei is evenzeer te zoeken in grootere volksontwikkeling tengevolge van de ideeën van de Verlichting als in het toenemen van onze wel vaart en zeker ook in de opkomst van het burgerlijk epos, den ro. man in het buitenland, vooral in Frankrijk. Merkwaardig is het, dat in de eerste helft van de 19e eeuw in ons land practisch geen literatuur voor de weinigen, voor de „hap py few" bestond. De schrijvers kwamen in hooge mate tegemoet aan wat de breede lagen van de burgerij wenschten en van een verschil tussohen „officieele" li teratuur en populaire lectuur was eigenlijk geen sprake. Dit veranderde reeds door het critisch optreden van Multatul: en Buiken Huet, maar vooral natuur lijk coor de generatie die na 1880 aan het wcord kwam. De kunst werd anti-burgerlijk, er ontstond een kloof tussohen het publiek, dat amusement verlangde, en den kun stenaar, die zich met zijn aller individueelste gedachten terug trok op zijn ivoren troon. Al is men zich sindsdien meer en meer ervan bewust geworoen, dat de kunst in dienst behoort te staan va-n de samenleving, in feite bestaat deze kloof tusschen de literatuur van de „toppen" en de lectuur voor den gemiddelden lezer no.g steeds. Boeken, waar over litteraire tijdschriften zich opwinden zijn zelden genietbaar voor den doorsnee bibliotheek klant, en voor wat deze uit de leestrommel grabbelt haalt de high-brow" minachtend den neus op. Als bemiddelaar in dit interes sante spel tussdhen kunstenaar en publiek staan de uitgever en de boekhandel, wier belangen natuur lijk op de eerste plaats van com- mercieelen aard zijn, maar die toch ook een belangrijke cultureele functie kunnen vervullen en dit dikwijls ook doen: het wekken van belangstelling voor het goede boek. Met den geleidelijken groei van den boekhandel nam deze propa ganda steeds opvallender, steeds „Amerikaansdher" vormen aan. Door vlugschriften, verspreiding van foto's door bijzondere en ju bileumuitgaven. door herdenkin gen, door kleurige boekomslagjes en smaakvolle etaleering trachtte men de belangstelling voor het boek gaande te houden en d-e jaarlijksche boekenweek met het boekgeschenk" feestelijke bijeen komsten, enquêtes. prijsvragen enz-, vormde in dit verband voor den oorlog een soort hoogtepunt. Dit jaar zal deze boekenweek voor het eerst weer in volle glorie hersteld worden, zij het onder materieel ongunstige omstandig heden door de beperkte oplagen der boeken en de exorbitant hooge prijzen Ten behoeve van lezers die hierover in twijfel mochten ver- keeren kunnen we nog meedeelen. dat „het geschenk" van de boeken week 1947 de verzetsnovelle ..De ontmoeting" zonder bezwaar door katholieken kan gelezen worden. Woensdag 5 Maart herdenkt de fa. J- L. Spoormaker te Rotterdam haar 40-jarig bestaan. Des mid dags van 3 tot 5 uur bestaat er gelegenheid, den heer J. L- Spoor maker geluk te wenschen in de Blauwe Zaal van 't Beursgebouw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 6