Notities feestparade - k m I FM R£ wereld Hoofdconsul Boel jon zestig jaar Trottoirkrabbels op den nationalen feestdag «Shflte WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947 PAGINA iff it** j m FINALES BOKSKAMPIOEN- SCHAPPEN B Z.-HOLLAND Boksen in de Rivièrahal SCHAAKRUBRIEK mmé ZIJN JUBILEUMVIERING SPOEDIG AAN DE ORDE Uurrecord schaatsen BEGEERDE BOKSTITELS If.VuurHet eerste schot van de 51 wordt door de batterij op den hoek van het Koningsplein te Batavia gelost Ik vraag mij af of u zich wel eens verdiept hebt in de nerveuze opgewondenheid, die zich van de menschheid meester maakt, wanneer „het circus komt" of wanneer de kermis zich meester maakt van de stad'of wanneer de jaar.ijksche beker van „de wielersportvriendenclub Sport staalt spieren" wordt verreden... Ja zelfs de gezichten der goede dorpsmenschen „jong en oud was op de been" heet het dan in de plaatselijke pers bieden stof te over tot een diepgaande levensfilosofie, wanneer de plaatselijke harmonie haar feestmarsch door het dorp houdt. En eerlijk gezegd zijn ook wij Biet meer te houden, wanneer ge beurtenissen van zoo groote im portantie plaats grijpen en zooals ln de dagen onzer jeugd, staan wij zjjj het iets beheerschter ook nu nog te trappelen van ongeduld langs den trottoirband en moeten wij teruggeduwd worden door barsche agenten, wier onbeleefd heid en onbegrijpelijke machtswel lust eveneens te herleiden zijn tot huh vroegste jaren, toen zij nog slechts agentje speelden en met houten sabels hun buurjongetjes opvoedden- En wanneer wij dan mèt de be kende duizendkoppige menigte twee honderd vijftig maal reikhal- tend den weg hebben afgekeken ,,Lèg toch niet zoo in me rug douwe, mensch!" en we hè-fo- ben meegedeind op de plotselinge deining die door het publiek gaat en, we hóóren eindelijk in de verte de muziek van een harmonie tus- 6chen het plotseling frequenter wordende gehuil van kinderen, die plat gedrukt „niks kunnen zien" hou je snufferd jongen, er i s nog niets te zien; vader zal je wel waarschuwen!" dan begint er iets in ons te trillen en wij voe len al zullen we dit nooit aan den opdringerig vervelenden me neer naast ons vertellen dat er iets grootsch, iets adem bene- mends gaat gebeuren.wij wor den opnieuw kinderen voor wie elke sensatie nog nieuw is. Op het Koningsplein Noord, te genover het Paleis, nam de lt. gou verneur generaal vaniaf een hou ten podium, waarop tevens de vierledige Commissie Generaal en de autoriteiten van Leger en Vloot hadden plaats genomen, op den Nationalen Feestdag de parade af- Ruim een half uur lang defileer den, reden en vlogen daar voorbij zijn saluut een aantal legeronder- deelen en naar men mij meedeelde was het de grootste parade, die ooit na den oorlog in Batavia ge houden werd. Een parade is zeer belangrijk en lang geen sinecure- Er plegen oefenparades te zijn en aparte le gerorders-. de deelnemers poetsen hun uitrusting,- er komen schetsen Ban te pas en richtlijnen en platte gronden der te volgen route met A. B, C tot en met K en zelfs den Inhoud der broekzakken is niet willekeurig daar men onder het hoofd „uitrusting" zeer duidelijk en niet voor tweeërlei uitleg vat baar het volgende item vindt: „Ge- Weer, koppel en bajonet (in de schede) geweren ongeladen, één houder munitie in den broek zak. zoo staat het in den be- treffenden legerorder en alleen over den linker- of rechter broek zak zullen de compagniescomman danten hun eigen meening mogen hebben, en zielfs de Marva's. Maar laten wij deze parade in hiërarchisch chronologische volg orde afwerken. Langs den weg Koningsplein Noord stonden, hin gen en drongen naar schatting meer dan tienduizend toeschou wers. Mèt de popelende verwach ting steeg het kwik tot over de "0 gr. Fahrenheit, er vielen na tuurlijk menschen flauw, er waren natuurlijk eerste hulpposten (al tijd: verderop, meneer") er wa zen fotografen en cineasten en de menschen uit het publiek die steeds op alle journaals en foto's staan en zoo dom vanaf het witte doek de zaal in wuiven (dit zijn steeds dezelfde menschen en zij ergeren de eameramenschen bui tensporig) en er waren juffrouwen met boxcamera's (50 waardebon nen van het onovertroffen schuur middel dinges) die zonder filter, zonnescherm of speciale lens licht- opnamen maakten, er waren na tuurlijk journalisten en verder was er de zon. De zon was eigenlijk verreweg het belangrijkste. Ze was overal. Ze deed ons naar het kolenpro- bleem in Holland verlangen en naar elfstedentochten en de gru welverhalen daarover deden ons van den weeromstuit nog méér transpireeren. Veelal in eerlijk hard werken geplengd zweet, maar talrijk waren degenen die nog nationale dranken van den voorbereidingsavond stonden uit te dampen, want feest vieren schijnt hier te bestaan in het ver zwelgen van zeer veel drank. Evenwelwij vergaten de zon. de hitte, onze huurlieden behalve de Meneer die prompt op onze teenen ging staan! toen wij de koperen marschmuziek der militaire harmonie hoorden: Wat zij speelden, weten wij niet. Mis schien heeft het sterk den eenigs- zins teleurstellenden titel van ,,Defil)eermarsch", maar ik ben er zeker van dat u het ként, dat u elke noot uit de koperen keelen der luidklinkende hoorns mee zult kunnen fluiten, dat elke spier uwer kuiten meteen zal reageeren op den doffen dreun van den groo- ten trom, den daverenden slag der bekkens en d'en diepen ernst der bassen. En zoo vol overgave plooiden zich de bruine kaken van de leden dezer K-N-I L- stafmuziek bij el- ken stoot op de glimmend gepoet ste trompetten, dat wij aelfs niet direct de reden van het applaus begrepen, meer naar links opkla- terend uit de rijen der toeschou wers. Tot iemand gilde: ,.Daar komen ze" en wij een schoentje aan een kinderbeen in ons gezicht kregen. ,,Laat die kinderrren nou ook eens prrret hebben, ja...." veront schuldigde de Indische vader zich. ,,Ze" waren ,,de" Marva's. Er paradeerden namelijk meer dan duizend ,,man", waaronder 2 sec ties Marva's, 1 peloton V.H-K. en 1 peloton V.Ksters (K.N.I.L.) Wij knipperden allen met onze oogen. Zij waren zoo model, zoo stram en tóch weer zoo vrouwelijk, deze sol daten. De commandante, die ver vooruit heelemaal op haar eentje den pas markeerde, commandeerde zoo forsch en martiaal: Hoofd.... Rechts!" dat het giefluit waarmee het huidige publiek van zijn goed keuring pleegt blijk te geven, wer kelijk alleszins verdiend wias. De Marva's keurig in het wit, V.H.K. en V.K. in Khaki. En geen glim lachje schoot er voor ons over, ofschoon we ons expresselijk in den ,,Hoofd-Rechts"-sector hadden opgesteld en schalksche knipoogen tusschen hun gelederen wierpen. („Kassian, w&t een lekkerrre dik zak daarrr. Boven hun hoofden donderden twee patrouilles Mitchell bommen werpers B 25, gevolgd door twee patrouilles gierende jachtvliegtui gen. Tusschen de Marva's en het V.H-K, de zwaardere stappen van ee.i Marine Bewakings Afdeeling (er zat niets achter) en een andere Marine afdeeling, de Jannen keu rig in het wit. Toen de Landmacht! Peloton na peloton. Compagnie na compagnie. Vijf compagnieën telden wij: vrij willigers en 7 December menschen K.L. en K.N.I.L. en een extra ap plaus kregen de mannen van het derde Bewakingsbataljon K-N-LL., jongens van allerlei ras en huid kleur, kleine, pittige kereltjes, met negenen naast elkaar en zoo ent housiast marcheerend dat hun drif tig tempo geheel uit den pas was. Het trottoir dreunde. Er ont stond eenig gedrang omdat de Ge nie naderde en het jongetje van den schoen even „geholpen" moest worden. De Genie reed voor het eerst mee. Jeeps vóór, jeeps ach ter. Daartusschen gleden de ge- ruischloos snelle verkenningswa gens de zwaardere pantserwagens rukten aan, tanks donderden voor bij met open geklapten koepel, waarin het stramme saluut van de mannen met de zwarte baret, kop telefoons op, „Hoofd rechts!" be vel per microfoon. 40 tons trai lers, die volledige locomotieven van Batavia naar Bandoeng brach ten en nu geladen waren met monsterachtige bulldozers; graaf machines, waterzuiveringsinstalla ties, kraanwagens, rijdende werk plaatsen. brencarriers. Begin '45 zag ik een parade ln het Zuiden. Er waren toen naar ik meen 6 carriers. Ze waren naar men toen fluisterde uitsluitend voor parades- Ze waren bijna al tijd kapot. Bij bedoelde parade sloeg men een record doordat vier van de zes met een stalen gezicht de heele parade uitreden en er s avonds zelfs nog één in staat was den commandant naar de ka zerne te brengen. Deze gepantserde opmarsch van knorrende stalen torren was min der „menschelijk", angstzweet van ,zou ie 't halen tot aan de bocht?" was er niet by, ander zweet des te meer, maar al houden wij dit is zeer subjectief maar van 't lichter trippelend materiaal (Marva's en V-H-K. en zoo) dit slot was wel zeer imposant. Misschien had u een ander ver haal over de viering van den Na tionalen Feestdag in Batavia ver wacht: er waren meer punten op het feestprogramma, maar nè, de kerkelijke dankdiensten met o.a. een plechtige Hoogmis in de Kathedraal was deze parade qua stijl zeker een hoogtepunt De rest was minder stijlvol. De bruggen tusschen Rijswijk en Noordiwijk waren aardig versierd, 'n enorme oranje W en J B. weer spiegelden 's avonds in de kali, er reden een ongekend groot aantal auto's. De Harmonietuin wapperde vol vlaggen (na een uur werd de Jtappenvlag er tusschen uit ge haald) er werd overal gedanst (wij zagen op den vooravond o.a. Z Exc. Van Mook in Des Indies „Don't fence me in" dance) er werd druk gevlagd, wat echter doordat de huizen veel verder uit elkaar liggen nooit zoo feestelijk is als in Nederland, en zooals ge zegd: een belangrijk deel voor de giewenschte nationale stemming putte men uit de nationale dran ken. Men verzekerde mij dat hiet nog niet ,,het vooroorlogsche Batavia" was en inderdaad na dit moment van verademing komen er weer zorgen genoeg. Juist deze dagen, waarop men zich door het geluk in het Prinse lijk gezin meer dan ooit met Ne derland verbonden gevoelt, moe ten echter de kracht hernieuwen voor het enorme haast bovenmen- schelijke nationale werk dat ons hier wacht. J. W- HOFWIJK Batavia, 19 Febr. 1947. a 'ö- In „Odeon" te Rotterdam wer den Maandagavond die finales b. kampit ansschappem amateurs li- klasse Z-Holland gehouden. 17 uitslagen luiden; vlieggew.: G» Spaan (R'dam) verl. o. p. van J. Verwijk (Haaig); ban'am'few-: Sehoemaker (Haag) w. o p. van J. de Jonge (Haag); vedergew-: P. Kleinheerenbrink (R'dam) verl. van R. Bovenlander (Haag) door opgeven; lichtgew.: A. Trum (Haag) w. o. p van A Burggraaf (Leiden); weltergew.: Nieuwkastee. icn (R'dam) verl. o. p. van A. Schram (Haag); middengew.: J. Spangenberg (R'dam) w. o- p. van C. Sluijter (R'dam). Dinsdag 4 Maart zullen in dn Rivièrahal bokswedstrijden worde» gehouden. Het programma ver meldt; p. DorrenboschD Elten; J. RioosF.de Vries; N. Diesserr— J. Nolle; H. van KlaverenA. Paré. Bep van Klaveren zal voorts eenige 'demonstraties geven. Het bestuur van den Nedert. Boksbond heeft besloten aan u- Europeesche kampioenschapp die dit jaar in Mei in Dublin gehouden worden, met een plo'g Nederl. boksers deel te nemen, (Schaakredacteur P A. Koetsheid Noorderhavenkade 16a, Rotterdam.) Probleem No 6223. J. J. RIETVELD,' Kesteren Ie plaatsing. Mat in 2 zetten. A:";:;-:- kV:.-:-. -O 'i k ::;;x hh ïh.'h; y Een nieuw model Amerikaansch passagiersvliegtuig, de Convair-240, van de ConsVultee Aircraft corp. San Diego (Cal.). Het is bestemd voor 40 passagiers en heeft een snel heidsmogelijkheid van 300 mijl (480 km.) De doodgewone aardappel, die hier zoo moeilijk te krijgen is, is zoo overvloedig voorradig in Ame rika, dat de regeering bereid is, iedere hoeveelheid naar het bui tenland te leveren tegen 15 dollar cents per 50 kilo. Bovendien is men een echt Amerikaansche campagne begon nen om de aardappel meer popu lair te maken. De industrie heeft een Miss Aardappelbloesem ge- huurd, die verklaart, dat ze iede- ren dag gebakken aardappelen eet en toch maar 58 kilo weegt. En dat allemaal, omdat de bin- nenlandsche aardappelconsumptie op onrustbarende wijze is gedaald en de dames daarvoor aanspra kelijk worden gesteld. Vandaag viert Lou Boel jon, hoofdconsul van den KNVB zijn zestigsten verjaardag. Van de vele jwijd en zijd bekende bondisfunc- tionarissen mag men den heer Boeljon wel onder de populairste rekenen. Steeds met raad en daad paraat voor een ieder die een be- roqp op hem doet, is de heer Boeljon vooral de unieke expert als terreinspecialist. Als zoodanig theeft hij tallooze malen het land doorkruist; om de velden op be- speelbaarheid te keuren, om advies te geven bij den aanleg van nieu we terreinen, en om te controlee ren of bestaande velden zoowel wat het terrein zelf als de accom modatie betreft aan. de bondE- eischen voldoen. In de 30 jaren van zijn consulsfunctie is Lou De schaatsenrijder Strijbis uit Harenkarspel zal a.s. Donderdag een poging doen, het in 1943 door den K N. S. B. ingestelde uurrecord op zijn naam te brengen Een uur recordhouder Is er nog 'niet, dus Strijbis is de eerste die. zijn naam op de lijst mag plaatsen. De Leid- sche IJsclub heeft een speciaJlen beker beschikbaar gesteld, doch baar baan is op het oogenblik niet in orde. Het ligt nu in de bedoeling dat Strijbis bet record zal vestigen op de baan van de Amersfoortsche IJsvereeniging, Boeljon een bekwaam vakman ge bleken en heeft hij zidh een groote populariteit verworven. Zijn ver jaardag viert hij in eigen huise- ïijken kring, maar binnenkort zal hij op grootsdhe wijze worden gehuldigd, als n-1. de viering van zijn zilveren jubileum als hoofd consul, welke viering op 16 Sept. 1945 niet kon doorga; zal plaats hebben. Dat het een grootsch feest zal worden kan men al tj voorbaat concludeeren uit de samenstelling van het huldigings- comité, waarin onder presidium van Karei Lotsy prominente offi cials, oefenmeesteirs, sdheidi9redh- ters, oud-internationals, e. a. zit ting hebben. Na het bekend worden van het plan van Giel de Roode om Luc van Dam uit te dagen tot een ge vecht om iden Nederlandsehen middengewichttitel, vernemen wij thans, dat Jan Nicolaas, lichtge- wiohtkampioen van Nederland, op zijn beurt een uitdaging tot De Roode heeft gericht vtoor een ont moeting torn den Weltertitel, die Nicolaas in 1946 aan De Roo'de verloor. Tenslotte ontving Willy Quente- meijer een uitnoodiging van Pierre Doorenbosch om zijn Nederlandsch kampioenschap half zwaargewicht te verdedigen. De cauties ter be krachtiging van deze heide laatste uitdagingen zijn bij den Neder- landschen boksbortdf gedeponeerdi. Probleem No. 6224. S. KIPPING, Sahovski Vjesnik '4« Mat in drie zetten. Wit: Kf2, Df4, Re4 Pe2—f3; eS, e5, g2. Zwart: Kdl, Ta8h8, Rb8g4| b4, b6 c5, c7, f7, g6 Oplossingen over drie weken. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6217. 1. Tb8e8 enz. Neven oplossing 1. Pe7g6t enz. De weerleggingen van 1. Tb4 en 1. Tf5:t zijn resp. 1. Kf4: en 1 Kd4. Hier volgt een verbete ring van deze opgave Wit: Kd7, Te8—f4, Re2—h4, Pb2e7 ZwartKe5, Te4d5, f5. Opl. 1 Pb2a4 enz. No. 6218, i. Dg5d2 dreigt 2, R.< en 3. Rb4:+. 1Pc5, 2. Db4:t, Kb4:. S Rc3+. 1. Pd8, 2 De3 dreigt, 3 Rb6:+. 1. De7 en 1 Dd5 alsook Kb3 falen door Pg7e6 en 2 Pc5, DE RUBRIEK VAN TWEE WEKEN GELEDEN. In het diagram van no. 6219 zit bepaald 'n fout, Zocwat alle inzen ders lossen op met 1. Rd6h2 en dat gaat ook werkelijk, maar dat is niet de auteursoplossing Dat deze zet, door de jury, die aan deze opgave den eersten prijs toekende, zou zijn overzien, is hoogst onwaar- sehijnltjk. Vermoedelijk is op d4 de zwarte pion uitgevallen, dan kan L Rh2 met 1Ke3 worden ge pareerd. Nu nog 6220. Daar blijkt, dat deze zeszet nevenoplosbaar ls, volgt hier de correctie Wit: Kf3, Tbl, Rel, Pel—f7; b3, d3, g5. Zwart: Kc3 Rb4; d4, f4, g6. De oplossingen van deze belde roblemen publieeeren we acht dagen later, tegelijk met die van 6221 en 6222. De lezers hebben dan tijd hun oplossingen te herzien. Van no 6217 en no. 6218 zonden de goede oplossingenj. AJlsen.gee3t HonselersdijkP. Blanken, den' Haag; J. K. Blom Jr., Bergsehen Hoek; ing. V. Blom, Maastricht; N. L. Coene, Den Haag; W. Gielen, RoosendaalArmand Heimei, Raalte; C v d. Kroft, Honselers dijk; G. v! Lin, Boekei; kap. j. de Nijs, Groesbeelt; H v. d. PoeL ZoeterwoudeAlb. Smits, den Haag; G. Schouten, Dordrecht; H. F. Ver- hejj, Breda. Van no. 6218 alleen C. v. Zaaien, Den Haag. Van no 6217: W. H. Haring. Schipluiden; Th. v. Hoesel, Grave; A C Hoyng Veg'.el; Arb. Kurvers, Rotterdam; C J. Lu»z, Rotterdam; C. H. Nykamp, Almelo; A. P. Over- gaag, De Lier; J .E Pilgram, Hille- gersberg; C. v. d. Wélde, Rotterdam; H G Werneke, Sreda. CORRESPONDENTIE H J. H. te Den H. In eo. 6215 fai de dreiging 2 Dg3—e3 niet door zwarte R op 'cl te pareeren, dam zwart niet over de R van de rworta l*leur beschikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 7