R yERKEERSVERHOUDINGEN MET DUITSCHLAND „Nederland moet penetreeren" Het Zeeuwsch-Vlaamsche SMOKKELPARADIJS UFFERSCHAAL wereld yervoersdag te £>l Studenten protesteeren Rs*\R£ BOUDEWIJN en de tooverschoenen. ADIO DE GESTOLEN PAGINA 2 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1917 ROTTERDAM Amerika's ambassadeur te Londen Tegen indecent danseres BRITTEN HELPEN BERLIJN Ziiivel-riiil tegen luxe 14. Een ander paar schoenen Als er ergens gaten zijn in het grenssysteem dan daar VJ programma Op Het spoor van C.C. De Nederlandsoh-e Kamer van Koophani .el voor Duitsc-h-lamd hield o teren een vervoersdag, waarop een vijftal sprekers het hui-aig ver voersprobli:em van verschillende kanten belichtte. Mr K Vonk van het ministerie van verkeer zag als eerste ver- eischte voor gezonde verkeersver- (houdingen met Duttschland he herstel van Duit&chlan.is economte. ALs een der belangrijkste factoren in het verkeer met Duitschiand ncemde hij het Duitsche spoorweg, tarievenstelsel en hij gaf e n over zicht van de reeds voor 1940 be staande Duitsche uitzondermgs. tarieven ten behoeve van de Duit sche Noord- en Oostzeehavens. De Nederlandsche regeering heeft in haar d klerata daarop reeds de aandacht gevestigd- Als oplossing van dit probleem beval hij de in stelling van een internationale toe- zichtscommtssie op de Duitsche spoorwegen aan. In een goede sa menwerking van regeering en be drijven zag spreker de voorwaar de voor een goed resultaat, nu men in het kader der internationale verhoudingen moet werken. Dr. W. F. Lichtenauer, alg. se cretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zufc- Holland, sprak daarop de vergade. ring toe. Hij merkte op, dat men in sommige kringen het denkbeeld dat de welvaart van ons land zou vallen en staan milt Duitschiand een nationale obsessie noem-.e, waarvan men zich zou kunnen be vrijden als men de mogelijkheden beschouwde, die er bestaan in een oriëntatie cp Rusland, de daarmee verbonden staten en de rest van Oost-Europa- Ook spr. heeft ree-is eerder op -deze mogelijkheden ge lwezen. doch men zou er verkeerd aan doen deze houdtng te ver door te voeren en.' ondanks geographi- sche ligging, historische verhou dingen en andere belangrijke fac toren, Duitschiand zonder meer -weg te cijferen. Nimmer zal een verkeer met bovengenoemde lan. den het verlies kunnen compensee- ren, dat het wegvallen van het ver. Keer met Dultgchland zou teweeg, brengen Wij moeten -aldus spr. niet de Duitsch-economische pene traitie in Nederland, doch de Ne. derlandsch-economitsche penetratie In Duitschiand bevorderen De heer A. van der Paauw, lid van -de directie der K, L. M., he. gon zijn voonira-cht miat een over zicht te geven van het vooroorlog, sche luchtverkeer In Duitschiand- Daar -het Duitsche 1-uchtverkee; nv:menteel gheel vernietigd is zullen alleen buitenlandsche maat schappijen nu en in de toekomst daarvoor moeten zorgen. Speciaal de Engelsche en Amerikaansche maatsch- -beijveren ztcto én dit op zicht De K. L. M. ziet in, dat fij z-idh n-iei -afzijdig moet Ihou-lein, ook al kost dit groote offers. Zoo zal dezen zomer twee mta-al per week een l uchtlij a Amsterdam [HamburgBerlijn worden ge. opend én zal men in de lijn Am sterdamPraag twee maal per week een tusschisn-landing in Frankfort gaan maken. Frankfort wordt door de Amerikanen als eon «entra al vliegveld voor West. Europa naar voren gebracht. De heer Wouters, van de Neder ten-efcehe Spoorwegen, -belichtte -de mogelijkheden van vervoer per trein naar en van Duitschiand- Ook hij zag de fatale gevolgen van dis. cri-minatie in het tarieven stelsel Momenteel kan -men per trein reeds Denemarken en Tsjecho- Slo-w-akije bereiken en geheel DuitsciM-and, behalve -de Russische zone Zwiitserland is echter alleen over' Belgie en Frankrijk te berei. ken. Men hoopt binnenkort treinen naar het Rijn-Ruhrgebieid: te laten lo-open. Ook zal het misschien mo gelijk 'zijn de Leipziger Messe per trein te bereiken. Mr. F. E. Spat van de Nert.- Intern- Wegvervoerso-rganlsa-tie (NIWO) gaf daarop een overzicht van het werk dezer organisatie. Deze semi-parti-culiere veTvoers. organisatie iheeft, vt-le dingen we ten te -bereiken, welke door op zich zelf staande ondernemingen nim mer bereikt zou-den zijn. Het trans port per vrachtauto, dat gioduren. de den o-orlog een zeer groote vlucht heeft genomen achtte spr. na den oorlog in m-:nig opzicht slechts van tijdelijk belang, n.l totdat de spoorwegen bet weer zullen -kunnen overnemen. President Truman heeft Lewis Williams Douglas, adviseur van 't departement van het militair be stuur in Duitschiand, tot ambassa deur der V. S- in Groot-Brittannië benoemd. In Tuschinsky te Amsterdam treedt al voor de vijfde week een acrobatische danseres op, die in den loop van haar kronkelingen demonstratief uit haar japon stapt en dan haar optreden in zeer ontkleeden staat voortzet. De studenten hebben hieraan aan stoot genomen en uit protest te gen de directie, die een dergelijke vertooning bevordert, is gisteren avond bij de eerste voorstelling een aantal hunner volgens de studentenorganisatie ongeveer 130, volgens de politie echter ruim 600 naar de bioscoop getrok ken. De directie had tevoren een waarschuwing ontvangen en had haar maatregelen getroffen: extra zaalwacht en agenten in burger. Aangezien ditmaal tevens de ver- kleedscène achter de coulissen ge schiedde, werd het afgesproken fluitsignaal niet gegeven. Deson danks begonnen de studenten na afloop van het optreden der dan seres de meegebrachte aardappe len en andere projectielen op het tooneel af te vuren onder het aan heffen van een oorverdoovend ge brul. De politie greep thans in, maar alvorens de rust hersteld kon worden, bleek het noodig te zijn een overvalwagen met 20 po litiemannen van het bureau Sin gel te laten aanrukken, die met den wapenstok orde schiepen. Er werd een dertigtal arrestaties ver richt. De overige studenten ver lieten onder het zingen van het „Io Vivat" de zaal. Na-ar de redactie van ,,Die rare wereld" uit betrouwbare bron verneemt, overweegt de regeering een plan, om belasting te gaan wai heffen op de inkomstenbelasting. 6en Iedereen zou volgens een progres sieve schaal belasting moeten be talen over de in e betaalde belasting. De alidui? verkregen gelden zul len worden besteed, om het aan tal belastingambtenaren uit te breiden, vrijgelaten politieke de linquenten te pensionneeren, meer electrisdbe warmwaterkruiken aan te koopen in Zwitserland en proe ven te nemen met het bakken van nog zwarter en nog voedzamer brood. Het hoofdkwartier van het Britsch militair bestuur te Ber lijn heeft bekend gemaakt, dat, in to,et kader van de actie tot steun ver leening aan de bevolking van den Britschen sector van Ber lijn, gedurende de koude dagen twee slaapzalen voor ouden van dagen zijn ingericht. Ook zullen warme maaltijden verstrekt wor- nenen op ae mKomsten'Deiaswng. i 6en en een kinderbewaarplaats ter Iedeireen zou volgens een progres- I beschikking gesteld worden, sieve schaal belasting moeten be- Het hotel Bristol, dat als club. talm over de in een bepaald jaar geb0UW voor de controlecomm s- sie voor zes weken diende, is ter beschikking gesteld om te dienen als openbaar verwarmingslokaal. De in Weenen geboren zangeres Greta Keller, die thans de Ame. rikaansche nationaliteit bezit, zal binnenkort in Amsterdam en Rotterdam zingen. Na onze beschouwingen over den veesmokkel op België ver dient eigenlijk Zeeuwsch-Vlaande- ren een aparte besdhouiwing, maar dan over de geheele linie geno men. In het algemeen geldt hier na. tuurlijk ook de gewildheid der Belgische francs als hoofdoorzaak van den smokkel, maar het kwaad heeft hier fenomenale vormen aangenomen. Er zijn drie factoren, die dit al les in de hand werken. Ter-wijl achter Noord-Brabant het vrij ma gere Kempenland ligt, is het ach terland van Zeeuwsch-Vlaanderen van heel wat meer beteekenis voor den clandestienen handel. Voor den veeamokkel: de vette boeren, gebieden -der beide Vlaanderens; voor de andere smokkelgoederen: de luxe badplaatsen langs de W-- Vlaamsche kust en de nabijheid van de steden Gent en Bruigge. De tweede factor is het groot aantal grensarbeiders. De indus trieën liggen hier juist aan dezen kant van de grens en veel grens arbeiders uit België komen er werken. Het voordeel ligt juist in het smokkelen. Is het eigenlijk geen schande, dat, toen de Belgische smokke lende arbeiders van Philips te Eindhoven voortaan ln de fa brieksgebouwen zelf gevisiteerd zouden worden zij in staking gin gen en dat men aan hen heeft toe moeten geven, zoodat zij hun uit. gebreide zaken weer lustig voort kunnen zetten? Zoo gebeurt het in Zeeuwsch-Vlaanderen over de geheele linie. Men brengt uit Bel gië de bekende luxe-artikelen mee en neemt er zuivelproducten voor In de plaats terug. Dat geeft dubbele winst. De belangrijkste factor is wel licht no-g de aanwezigheid van ve le dorpen, waar de grens midden, door loopt, zooals Clinge, Kapelle, Sas van Gent. Al deze plaatsen zijn even groote gaten voor den smokkel als in Noord-Brabant Baarle is: het zijn er hier alleen veel meer. Hoe gemakkelijk is het goederen van het eene huis o,p Ne- derlandsch- naar het andere, op Belgisch gebied te brengen! Zeer groot is de smokkel in vlas en lijnzaad. Uit de Wierin- germeer, uit Groningen, uit ge heel Zeeland worden enorme hoe. veelheden daar geteeld vlas naar Zeeuwsdh-Vlaanderen gezonden, wa-ar, pal tegen de grens, tussdhen St. Jansteen en Koewacht en ook En Boudewijn was óók gelukkig toen hij weer veilig en wel bij zij-n kist beland was Hij besloot meteen, om wat er ook gebeurde nooit meer met vreemde volkeren te dobbelen. Maar al met al was het toch maar een leuk avontuur geweest, en -nieuwsgierig grabbel de hij in de schoenenkist; tot hij er twee vond-, die bij elkaar hoor den. Hij bekeek ze eens goed, en trachtte ze in één of ander tijd perk thuis te brengen. Maar hoe hiy ook dacht en piekerde, hij kon er niet achter komen. „Nu, dam maar eens kijken waar ze mij naar toe brengen", -dacht hij. en benieuwd naar de dingen, die ko men zouden gin-g hij naast de kist zitten en trok de vreemde punt- sclvenen aa-m.En. ffffffft verdwenen was Boudewijn I te Eede de vlasverwerkende indus trie is gevestigd. Op 200 of 300 meter van de grens worden daar de vlasvoorraden opgeslagen en men begrijpt, wat een klein kunst je het is, het vlas vandaar in zak ken van 50 kg elk de grens over te brengen. De zaadbollen van de vlasplan ten leveren het lijnzaad, dat be. la-ngrijk is voor de z-eepfabricage. Ook dit lijnzaad woildt menig vuldig naar België uitgesmok keld. Vooral de bevolking van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen staat bekend om haar naarstigen sluik handel: oesters, hanen, kippen en kalkoenen worden uitgesmokkeld, speciaal voor de West.Vlaamsche luxe badplaatsen. Pootaar-dappelen en uien, typi sche producten van den vetten Zeeuwsch-Vlaamschen bodem en echte kwaliteitsproducten, die prachtig deviezen op kunnen le veren, gaan zoo de grens over, evenals tarwe en gerst. Naa-r gerst is veel vraag in de Belgische brouwerijen. Op de Schelde visschen Zeeuwsch-Vlamingen en Belgen naast elkaar. Na afloop ruilen de Nederlanders graag hun vangst aan mosselen of garnalen vo-or goede Belgisdhe frankskes. De vangst wordt overgeladen en geen. haan kraait er naar. Door de verweving van familie banden aan weerszijde van de grens, een gevolg van de georiën. teerdheid van Zeeuwsch-Vlaande ren o-p België, die nu eenmaal ge ografisch een feit is, wordt het zooveel eenvoudiger om te smok kelen. Als er ergens gaten zijn in het grenssysteem van ons land, dan is het wel in Zeeuwsch-Vlaanderen Naar A.F.P. uit Parijs seint, is een zware brand uitgebroken in de Renault autofabrieken. Er is minstens voor 70.000.000 frs. schade aangericht. Tengevolge van den ijsgang zijn in Duitschiand reeds zes bruggen over den Rijn bezwe ken VRIJDAG. 28 Februari. HILVERSUM I (NC.R.V.) 7.00 Nieuws, gymn. en gram.; 10.30 Morgenwijding; 1100 Gram.; 11.15 Cello; 11.45 Ber. uit Indië; 12.00 Mandoline12.45 Gram.13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Gram.; tet; 16.00 Voordracht; 16.30 Koor; 14 20 Lezing; 14 40 Zang; 15.10 Kwar. tet; 16.00 Voordracht; 16.30 Koor; 17.10 Gram.; 17 30 Marinekapel; 18.30 V. d. Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.15 Caus.'; 19.30 Zang; 19.45 Caus 20.00 Actual.20.08 Orgel20.40 Caus 21.00 Orkest; 22.00 Nieuws en reportage; 21.45 Avondwijding; 23.00 Gram, HILVERSUM II 7.00 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO.; 21.00 VARA; 7.00 Nieuws, gymn. en gram.11.00 Gram.11.15 Lezing 1130 Eddy Walis; 12.00 Gram.12.30 Skymasters; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Kookpr.14.20 Sextet; (Voordracht); 15.20 Hoorspel; 15 50 Gram.; 16.00 Zang; 16.30 V. d. jeugd; 17.00 Orgel; 17.30 Muz, caus.; 18 00 Nieuws; 18.20 Ramblers; 18.50 Gram.; 19 00 N V V.; 19.15 Caus.; 19.30 Lezing; 20.00 Muziek; 20.30 Lezing21.00 Congres21.30 Gram. 22.00 Buitenl. overz.22.15 Jan Cor- duwener; 22.40 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram door Douglas Grey 41) Om een ding te noemen ik wil graag even naar huis, om te zien of daar alles in orde is. Daarna heb ik no-g een paar zaken af be doen. Garcia, neem jij den klei. nen roadster van Don Vincenhe en rijdt daar vlug mee naar Bue. nos Aires. Hij heeft gezegd, dat we h-e-m roodhten gebruiken, als ■we hem noodig hadden.... Ik zal je met mijn grooten wagen wel ergens inhalen. Begrepen? In orde, mijnheer! Garcia was gewend te gehoor. zamen zonder meer. Bovendien was hij blij, een poosje weg te zijn uit het vreemde huis. Hoe weelderig en groot het ook was, het maakte op hem een indruk van somberheid en bedreiging en hij verlangde naar wat frissche lucht. Ongetwijfeld had de ver. sdhijning v-an den griezeligen Ja. panner, dien hij zoo kort te voren •ood had zien liggen, wel iets te maken met zijn gedrukte en on. behaaglijke stemming. Ramon, jij moet naar de ka mer va-n Matsu gaan en bij hem blijven. Hij heeft een en ander voor me te doen en ik zou graag iemand hebben die er op let. of het gedaan wordt. En wat zij-n die dingen was de niet onnatuurlijke vraag van -den jongema-n. In de eerste plaats zal hij er vpor zorgen, dat Kitura het huis niet verlaat Is er dan soms gevaar, dat die Japanner weer naar het kerk hof terugkeert Als dat zoo is, waarom laat u 'hem dan niet gaan? Ik wil u wel zeggen Ja, -dat is wel genoeg:, legde Flinero hem het zwijgen op. Luis- ter -nu maar. Jawel, meneer, zei Ramon onderdanig. Alleen Ctoico Fuenta is op zijn ka mer op de vierde verdieping ge bleven. Ik zal Matsu zeggen, dat hij hem naar beneden in zijn eigen kamer moet halen en dat hij daar bij jou moet blijven. Uit die kamer va-n Matsu kan niemand wegkomen noch door -de voor. noch door de achterdeur va-n. het huis, zonder dat jij -het ziet ,-als je ten minste oplet. En door het raam van die kamer heb je precies het uitzicht op de inxijlaan en op de poort aan den grooten weg. I-n orde. meneer, antwoordde Ortega. Ik kan daar iedereen zien die in- en uitgaat en als Matsu er niet in zou slagen, dien spook- Japanner binnen te houd-en, dan schiet ik mijm revolver wel op hem leeg, voord-at hü de poort uit kan komen. Flinero schudde glimlachend het hoofd. Niet schieten, alsjeblieft, Ra mon. Bedenk, dat je in een hee renhuis en niet in -de rimboe bent. Je moogt de rust van een woning als deze niet door lawaai verstoren dat staat -niet. jongen. Zoo, past dat niet mompel de Ortega. Moet je mij wijsmaken! Als dooie Japanners gestolen oud heden weghalen, en iemand je 's nachts in je slaap komt bedwel men, en gewone zeelui als gasten van een millionnair worden ont vangen, en auto's mi-dden in den nacht gestolen worden en er vecht partijen plaats vinden, dan lijkt het me eerder, dat in dit paleis alles passend is. Flinero verstond het wel niet allemaal, maar begreep toch Orte ga's gedachtengang, want hij be duidde -hem zij-n mon-d te houden en ging zelf naar beneden. Tien minuten later had hij zich er van overtuigd, dat Ortega en Chico in de kamer van den m-ayordomo za ten. een kort gesprek met Matsu geh-ad en dien-s ver-zekering gekre gen, -dat zijn orders letterlijk zou den worden uitgevoerd. Hij liep nu over het groote grasperk naar de garage ,als had hij niets bijzonders aan het hoofd. Hij had enkele beleefde en vriendelijke woorden gewisseld met senorita Mercedes, die in de bibliotheek bezig was bloemen in een vaas te schikken en was ver eerd geworden met een statige buiging van den kant van Dona Mendoza de Lodi, die haar dochter allerlei raadgevingen omtrent die bloemen meende te moeten geven. Don Vincente bevond ziicto nog steeds in zijn werkkamer op de tweede verdieping, een heiligdom waartoe zelfs -niemand van het ge zin toegang had, en Don Manuelo de Montero Moreno was nog niet uit Buenos Aires teruggekeerd. Toen Flinero opkeek naar het statige -huis, een -nabootsing van een oud Spaansch kasteel in mo dernen trant, maakte het op hem den indruk van een echt vreed zaam verblijf. Het bewijst een keer te meer -de waarheid, die ik al zoo vaak in mijn leven opge merkt heb. dat de drama's zich op deze wereld gewoonlijk in de minst waarschijnlijke omgeving afspelen, mompelde hij. Flinero's chauffeur bad den wagen reed9 klaar -staan in de prachtige garage, waar de zes eigen wagens van -den bankier stonden -en ruim plaats was voor de wagens yam zijn gasten. Eerst -naar huis, zei Flinero, achter in zijn auto stappend- Rijd zoo hard je kunt, zonder herrie met verkeersagenten te krijgen Komt in orde, mijnheer. De groote wagen gleed geruisch. loos de garage uit en de chauffeur wilde reeds de oprijlaan inslaan, toen zijn patroon hem 0p 'den schouder tikte. Wacht even. Ik wou mijn. regenjas hebben. De man keek naar de lucht en Flinero vervolgde glimlachend: Ja. dat weet ik wel. Ik geloof ook niet, dat we regen- krijgen en voor in den wagen is deze dikke overjas beter. Maar ik heb mijn regenjas ergens anders voor noodig- Wil je misschien, even aan een der bedienden gaan vragen die jas voor me van mijn kamer te halen De chauffeur was al uitgestapt, voordat Flinero met zijn opdracht kl-aar was. De machine stond bui ten de garage .maar nog -niet in de oprijlaan, die van het huis naar -het groote inrijhek voerde. Fline ro leunde op zijn gemak achterover in de kussens en koos met zoTg een sigaar uit zijn kokér Hij zag de groote gestalte va;0- zijn chauffeur in zijn keurige uni form halverwege 'de groote ver an. da loopen, toen hij, n-a zijn sigaar aangestoken te hebben, den lucifer wegwierp. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1947 | | pagina 2